Detoxikácia pečene: čo, kedy a ako

Detoxikácia pečene: čo, kedy a ako

Žiaľ, o tomto procese koluje veľa mylných predstáv, preto je dôležité vedieť, na čo je dobrá – ale hlavne – na čo nie je dobrá detoxikácia pečene. Detoxikácia tohto orgánu stojí na predpoklade, že občasná očistná kúra umožní pečeni, aby lepšie vykonávala svoju funkciu. Otázkou však je, či je to skutočne tak. 

Väčšina z nás o pečenie vie iba toľko, že tento orgán má zodpovednosť za detoxikáciu tela, odbúravanie toxínov prichádzajúcich do organizmu. No ak pečeň vykonáva rozklad toxických látok, tak prečo by sme mali detoxikovať aj samotnú pečeň? Prečo ju nenecháme vykonávať svoju prácu? 

Prečistenie pečene – Na čo vlastne nie je dobré?

Snáď najväčším problémom tohto typu detoxikačnej kúry je úplne falošný obraz, ktorý o nej máme, a v dôsledku toho nemožné výsledky, ktoré od nej očakávame. Mnoho ľudí si myslí, že jej očista trvajúca niekoľko dní, alebo hoci aj diéta trvajúca niekoľko týždňov môže napraviť následky prehýrených víkendov, alebo dokonca roky trvajúceho škodlivého životného štýlu.   

Bohužiaľ, bez ohľadu na to, aké sklamanie tým spôsobíme, musíme prijať, že pečeň takto nefunguje. Pokiaľ máme teda v súvislosti s jej očistou takéto očakávania, budeme sklamaní.

V prípade, že našim cieľom je regenerácia, môžeme sa upokojiť. Tento orgán totiž dokáže regenerovať sám seba. Robí to tak, že poškodené bunky nahradí novými, zdravými bunkami. To sa samozrejme netýky extrémneho poškodenia. Je samozrejmé, že existuje bod, kedy je toto poškodenie už nezvratné a tu už, žiaľ, nepomáha žiadna zázračná diéta. 

Pokiaľ chceme hepar chrániť pred infekciami, napríklad vírusmi hepatitídy, samotná detoxikácia nie je nejakým veľkým riešením. Rovnako nemôžeme hovoriť o výrazných účinkoch ani pri liečbe problémov s pečeňou, ktoré spôsobili napríklad stukovatenie a alkohol.

Tak teraz na čo je dobrá a ako ju možno účinne vykonať?

Ak je cieľom v prvom rade ochrana pečene, najviac pre ňu môžeme urobiť tým, že ju nebudeme vystavovať nadpriemernej záťaži. Naše prostredie a veru aj pokrmy sú plné toxických látok, ktoré sa neustále dostávajú do organizmu a náš detoxikačný orgán si s nimi do určitej miery dokáže poradiť. Ak je však hepar okrem “bežného” príjmu toxínov zaťažený aj iným spôsobom, napr. nadmernou konzumáciou alkoholu, infekciami, nezdravým životným štýlom a pod., škodíme mu viac, než si vieme predstaviť. Vplyvom týchto negatívnych faktorov dochádza k poškodeniu jej tkanív, takže nebude môcť efektívne vykonávať svoju funkciu. Takže cieľom je teda udržať jej zdravie a samozrejme prevencia. 

Vzhľadom na to, že tento orgán dokáže to, čo žiadny iný, obnovuje sasám na bunkovej úrovni, najlepším riešením je zdržať sa vecí, ktoré zaťažujú pečeň.

  • Oplatí sa vyhýbať napr. konzumácii alkoholu. Pre mužov to znamená množstvo alkoholu ekvivalentné zhruba dvom pohárom, pre ženy jednému poháru piva alebo vína denne.
  • Rovnako sa oplatí venovať pozornosť aj bezpečnosti a používaniu ochrany pri sexuálnom styku, najmä ak často striedame partnerov.
  • Povedzte nie drogám. I napriek tom, že aj samotné drogy zaťažujú pečeň poriadne, nie to je najväčší zdroj nebezpečenstva, ale infekcie prenášané používaním spoločných striekačiek, ihiel.
  • Ak existuje na to nejaký spôsob, zvážte, či sa oplatí užívať lieky. Hoci sú lieky často dobré na rôzne naše neduhy, obzvlášť veľmi zaťažujú pečeň. Samozrejme, nejde nám o to, aby ste kategoricky odmietali užívanie liekov (napr. nevyhnutných), keďže si tým viac škodíme ako pomáhame. Nie všetky naše trápenia však musíme okamžite riešiť návštevou lekárne. Najmä pokiaľ je tu možnosť liečby prostredníctvom zmien v stravovaní, v životnom štýle, ale aj prírodnými prípravkami.

Odporúčania, ktoré dodržiavajme ak sa dá

Okrem vymenovaných by možno stálo za to preskúmať hlbšie a zistiť, čo vlastne poškodzuje pečeň a aké zvyky a jedlá môžu spustiť tieto sekundárne príčiny. Napríklad tým, že sa snažíme jesť a pravidelne sa hýbať, aby sme nepribrali, chránime zároveň aj svoju pečeň.

Ako sa dopracovať k samotnej detoxikácii pečene?

I napriek tomu, že ochranu heparu nemožno vyriešiť zázračnými prostriedkami, a taktiež sa neoplatí o tomto orgáne uvažovať, že v prípade jeho zničenia ho opravíme, nemôžeme tvrdiť, že neexistujú také rastliny alebo činnosti, ktorými by sme prispeli k udržaniu jeho zdravia.

  • Kurkuma: Kurkuma sa v Indii používa ako liek už celé stáročia. Jeho aktívnou zložkou je kurkumín, ktorý dokáže napomáhať regenerácii pečene, taktiež pri odstraňovaní z organizmu rôzne kovy a správnom fungovaní detoxikačných enzýmov.
  • Cesnak: Našťastie je cesnak súčasťou mnohých našich pokrmov. Jeho vysoký obsah selénu môže prispievať k tvorbe a funkcii enzýmov s antioxidačnými účinkami. Okrem toho môže byť účinnou zbraňou proti oxidatívnemu stresu, ktorý postihuje náš organizmus.
  • Olivový olej: Olej je vlastne tuk, ktorý škodí pečeni, tak prečo by sme mali konzumovať olivový olej? Tento olej je však druh „dobrého“ tuku. Okrem toho, že zabezpečuje priestor, kde sa môžu hromadiť toxíny, podľa niektorých štúdií môže dokonca pomôcť pečeni zbaviť sa „zlých“ tukov.
  • Zelenina čeľade kapustovitých: Sem možno zaradiť napr. brokolicu, ružičkový kel, kel a karfiol. Tieto druhy zeleniny obsahujú veľké množstvo glutatiónu, ktorý aktivuje detoxikačné enzýmy tohto orgánu. Pod vplyvom tejto zeleniny môže orgán produkovať viac glukozinolátov, čo pomáha z organizmu vylučovať škodlivé toxíny a karcinogénne látky.
  • Vlašské orechy: Vyššie spomenutá zelenina sa pre mnohých nezaraďuje práve do kategórie obľúbených, no našťastie pre túto skupinu osôb ponúka príroda tiež riešenie. Vlašské orechy sú tiež vynikajúcim zdrojom glutatiónu a tiež obsahujú omega-3 mastné kyseliny. Okrem toho obsahuje aj aminokyselinu zvanú arginín, ktorá môže byť účinná v súvislosti s očistou heparu. Najmä vtedy, keď je potrebné z organizmu vylúčiť amoniak.

Nezabudnime ani na dôležité vitamíny

  • Vitamíny C, D a B: Ak máte záujem myslieť na udržanie pečene oveľa všeobecnejšie, oplatí sa konzumovať také jedlá, potraviny, ktoré obsahujú vitamíny C, D a B. Vitamín C je zároveň aj antioxidant, ktorý pomáha chrániť pečeň pred škodlivým hromadením tuku. Vitamín D môže pomôcť v boji proti infekcii hepatitídy typu B. Preto v prípade hepatitídy určite dodržujte pokyny ošetrujúceho lekára. Vitamín B zase môže pomôcť pri prekonaní ochorení orgánu v rannom štádiu, alebo ich zvráteniu.

Očista heparu zmenami biorytmu – jedna z ďalších možností

Výdatný spánok

Ide o aktivitu, ktorá nemusí byť nejako špeciálne propagovaná, aby bola populárna. Naše telo potrebuje minimálne 8 hodín spánku denne, pretože kým my spíme, organizmus nespí a môže venovať dostatočné množstvo energie obnove a detoxikácii. Môžeme konzumovať akékoľvek zdravé jedlá, nič tým nedosiahneme, pokiaľ svojmu telu neposkytneme, aby ich náležite využilo.

Aktívny šport

Ak je našim cieľom detoxikácia pečene, vynikajúcim spôsobom môže byť poriadne sa zapotiť fyzickou námahou. Môžeme cvičiť, venovať sa intenzívnejšej joge, alebo saune. Prostredníctvom potu toxíny z tela odchádzajú cez pokožku, no je veľmi dôležité zabezpečiť priebežnú hydratáciu, teda pravidelne doplniť potením stratené minerálne látky.

Pre našu pečeň obzvlášť platí, že jej najviac pomôžeme tak, že ju vlastne necháme na pokoji. Zbytočne ju nevystavujme zaťaženiu nezodpovedným životným štýlom, či nadmernou konzumáciou alkoholu. Pre mnohých môže byť dosť obtiažne pamätať si celý rad rôznych diét, kedy a čo môžeme jesť v záujme zdravia čriev, kardiovaskulárneho systému, žlčníka, alebo iných orgánov.

 V prípade očisty sa však môžeme pokojne sústrediť aj na naše ostatné orgány a tiež celkovo na zdravie. Veď napr. tým, že sa vyhýbame obezite, chránime zároveň aj spomínaný orgán. Prostredníctvom zdravej stravy sa napríklad dostáva do organizmu menej toxínov – chránime tak aj naše ostatné orgány – a ani pečeň nemusí tak tvrdo pracovať.

https://examine.com/supplements/curcumin/   

https://www.healthline.com/health/oxidative-stress 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/316851