Hnačka: môže naznačovať aj iné vážne ochorenia

Hnačka: môže naznačovať aj iné vážne ochorenia

Hnačka nepochybne partrí medzi choroby, s ktorými sme sa už určite všetci stretli a máme s ňou svoje skúsenosti, keďže sa objavuje relatívne často. Väčšina z nás na tento stav pozerá ako na zdroj mnohých nepríjemných prekvapení, no je dobré vedieť, že môže ísť žiaľ aj o niečo viac. Neoplatí sa brať ju na ľahkú váhu, pretože môže poukazovať na viacero ochorení. Oplatí sa vedieť, aká je jej príčina, alebo kedy naznačuje všeobecný, či vážnejší problém, ak bojujeme s hnačkou. O hnačke hovoríme vtedy, keď máme stolicu niekoľkokrát denne, a má riedku konzistenciu. V „normálnom“ prípade ide o jav vyskytujúci sa v priemere iba niekoľkokrát do roka. 

Na základe jej priebehu môžeme hovoriť o nasledovných typoch:

  • Akútna: O akútnej hnačke môžeme hovoriť vtedy, ak trvá v priemere 0-14 dní. Zvyčajne ju spôsobuje vírusová infekcia.
  • Perzistentná, čiže pretrvávajúca: Jej trvanie je od dvoch týždňov až do jedného mesiaca, môže byť aj začínajúcou chronickou hnačkou. Príčinou je perzistentná infekcia, alebo parazity.
  • Chronická: Pokiaľ trvá dlhšie ako mesiac, hovoríme už o chronickej hnačke. V tomto prípade je už silné podozrenie, že je za tým nejaký vážnejší problém.

Hnačka a jej príčiny

Akútna diarrhoea (ajzvracanie) môže byť dôsledkom množstva ochorení. Najčastejšie ju možno pripísať infekčným ochoreniam, najmä infekciám žalúdka a črevného systému. Takýmito infekčnými chorobami môžu byť napr. E. coli, salmonela, norovírus, ale za príčinu možno označiť aj koronavírus, chrípku či iné vírusy a baktérie. Väčšina týchto mikroorganizmov do organizmu vniká prostredníctvom infikovanej potravy, alebo iným druhom kontaktu, kde sa potom ďalej šíri potravou a kontaktom rovnakým spôsobom. Ak nás teda zastihne, nepredvádzajme radšej naše kulinárske umenie, pretože pokrmy, ktoré pripravíme, nemusia v našich hosťoch dlho zotrvať. 

Na pozadí častého, opakujúceho sa riedkeho vyprázdňovania však môže stáť aj vykonaný chirurgický zákrok. Spôsobujú ho najmä také operácie, ktoré sa týkajú tráviaceho systému.

Vzhľadom na to, že ak máme riedku stolicu, ide rovnako o symptómy, ale vlastne aj o samotné ochorenie, ak trvá dlhší čas, alebo sa vyskytuje často, asi by sa oplatilo naplánovať komplexnejšiu zdravotnú prehliadku, pretože v tomto prípade to môže byť pokojne len špička ľadovca. Mnohé vážne choroby – napr. nádorové ochorenia – majú na svojom zozname príznakov veru aj hnačku. 

Iné možné príčiny vzniku problému

Hypertyreóza (zvýšená funkcia štítnej žľazy), syndróm dráždivého čreva (IBS), divertikulitída, zápalové ochorenie čriev, ako ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba, sú tiež častými vyvolávajúcimi príčinami brušných ťažkostí, hnisavú hlienovitú hnačku, preto sa v žiadnom prípade neoplatí vec zanedbávať. Väčšinu týchto črevných ochorení často sprevádzajú symptómy ako silná, alebo mierna bolesť brucha, horúčka, takže ak ich na sebe pozorujete spolu so zriedenou stolicou, určite navštívte lekára, aby sa na to bližšie pozrel.

Okrem vírusových a orgánových hnačkových ochorení sa môžeme baviť aj o typoch spôsobených stravou a spôsobom života. Jednou z príčin môže byť potravinová alergia, alebo konzumácia alkoholu, rovnako aj užívanie antibiotík, prípadne aj úzkosť a stres, ktoré vo väčšej či menšej miere prežíva bežne každý z nás. 

Existujú však aj mnohé ďalšie dôvody, napr. problémy psychického pôvodu, nesprávna výživa, fajčenie, zápal pankreasu, intolerancia laktózy, citlivosť na lepok, hemoroidy, cukrovka (diabetes), poruchy vstrebávania a tiež nádory, ktoré sa dajú označiť ako príčiny riedkej stolice. V takýchto prípadoch samozrejme absolútne nepostačuje iba symptomatická liečba.

Možné nebezpečné následky

Väčšina z nás považuje za najväčšie nebezpečenstvo skutočnosť, keď to na nás príde v autobuse, alebo meškáme do práce, pretože musíme sedieť na toalete zakaždým, kedy by sme už mali byť na odchode. Hoci ide nepochybne o nepríjemné situácie, skutočné nebezpečenstvo je oveľa menej jasné a pozorovateľné. 

Nakoľko spolu s riedkou stolicou odchádza z organizmu aj veľké množstvo vody, môžeme sa jedným ťahom zároveň aj dehydrovať, následkom čoho môže nastať život ohrozujúci stav. Vo väčšine prípadov je jedným z príznakov bolesť hlavy, takže je určite dobré na to dávať pozor. Dehydratáciou naše telo stráca aj množstvo elektrolytov, bez ktorých nedokáže normálne fungovať. Obzvlášť ohrozenou skupinou z dôvodu dehydratácie sú dojčatá, alebo veľmi malé deti. Tie nielenže nedokážu samé doplniť potrebné tekutiny, ale nedokážu to ani signalizovať a bohužiaľ z toho dôvodu už došlo k nejednému úmrtiu.

Prevencia neželaného problému, ako predchádzať hnačke

I keď nie je isté, že konkrétne náš problém má infekčný charakter, pokiaľ nechceme nakaziť aj iné osoby v našom okolí, je dobré poznať spôsoby na zabránenie šíreniu infekcií, na čo si treba dať pozor a riadiť sa nimi: 

  • Dôkladné umývanie rúk: Po roku 2020 to možno už mnohí z nás vykonávajú automaticky, no nemožno dostatočne zdôrazniť, že umývanie rúk mydlom po toalete nie je len súčasťou základnej hygieny, ale aj nevyhnutnou zbraňou proti takmer akýmkoľvek infekčným ochoreniam.
  • Zostaňte doma: Toto sme si už tiež mohli nacvičiť za uplynulé dva roky. Ak nám “ide” brucho, tak nech “ide”, my radšej zostaňme doma. Je dobré vyhýbať sa aspoň 48 hodín kontaktom s kolegami na pracovisku, v škole, s priateľmi atď. A zabudnime aj na posilňovňu…
  • Častejšie upratujme: Vodovodný kohútik, sprchovací kút a toaletu je potrebné očistiť, utrieť častejšie, podľa možnosti napríklad dezinfekčným prostriedkom, alebo jednorazovou utierkou. Týchto povrchov sa totiž často dotýka v podstate každý, preto poskytujú vynikajúcu príležitosť na šírenie baktérií a vírusov. Kontaminované povrchy zohrávajú zvýšenú úlohu pri šírení infekcií, preto sa o udržiavanie ich čistoty starajte každý deň.

Hnačka a jej liečba

Diagnostiku zvyčajne vykonávajú pomocou ultrazvukového vyšetrenia brušnej dutiny, laboratórnym vyšetrením, alebo v zriedkavých prípadoch špeciálnymi metódami ako napr. kolonoskopia, alebo test stolice. Pochopiteľne, počas vyšetrení pre lekára nie je cieľom zistiť či máme hnačku, ale aké príčiny za tým môžu byť, na aké choroby môže stav poukazovať. 

Liečba riedkej stolice a jej príznakov prebieha niekoľkými spôsobmi. Podľa závažnosti príznakov môžete užívať napr. lieky obsahujúce bizmut. V prípade krvavej stolice je dôležité neužívať lieky, radšej zvoľte alternatívne riešenie a v každom prípade neodkladajte návštevu lekára. Odborný lekár internista – gastroenterológ dokáže stanoviť presnú diagnózu, odpovedať na kladené otázky a následne pomôže nájsť tú najvhodnejšiu liečbu pre daného pacienta.

Najjednoduchší spôsob liečby dehydratácie, ktorá hrozí pri hnačke, je zabezpečiť doplnenie chýbajúcich tekutín. Neodporúča sa však konzumovať sladené nápoje, pretože veľké množstvo glukózy, ktorá sa dostane do črevného systému, dodáva do čriev veľa vody, čo prakticky opäť spôsobuje problém, ktorého sa vlastne zbaviť chceme. V prípade dehydratácie u osôb starších ako 60 rokov je najlepšou voľbou čistá voda, alebo čaj, okrem toho sa odporúča konzumovať na tento účel pripravené hydratujúce nápoje. Pri závažnejších príznakoch u starších osôb a dojčiat, alebo detí, možno zvážiť aj doplnenie tekutín intravenózne. 

Ďalšie dobré rady

Rovnako dôležité je aj nastavenie a dodržiavanie správneho stravovania ako súčasť liečby a prevencie zároveň. Ak vieme, že náš organizmus je citlivý na určité druhy potravín, pokúsme sa im vyhýbať. V boji proti hnačkovým ochoreniam poskytujú podporu aj potraviny bohaté na vlákninu, keďže vláknina zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe stolice.

V prípade užívania antibiotík je vhodné navyše užívať aj probiotiká, najmä ak liečba trvá dlhšiu dobu. Antibiotiká totiž zabíjajú nielen vírusy, či škodlivé baktérie, ale aj prospešné baktérie v črevnom trakte, čo je pridružená strata. Následne však nedostatok prospešných baktérií spôsobuje veľké škody na normálnej činnosti trávenia. Pri absencii spomínaných baktérií sa trávenie stáva mierne problematickým, čo zase ovplyvňuje aj konzistenciu stolice. Probiotiká a prípravky ktoré ich obsahujú, upravujú a obnovujú črevnú flóru. Tak zabezpečujú správne trávenie, ktoré je jedným z nevyhnutných prvkov pre tvorbu stolice správnej konzistencie.

Niekoľko prírodných tipov proti hnačke

Nech už je príčinou niektorý druh vírusu, alebo iný dôvod, ak ani v takomto prípade nechceme hneď siahnuť po medikamentoch, ale hľadáme riešenie po línii stravovania, na zmiernenie problému by mohli poskytnúť pomoc niektoré potraviny

  • Ovsená kaša
  • Banány a jablká
  • Kyslá kapusta
  • Varené zemiaky
  • Slané jedlá

Kyslá kapusta (a podobné jedlá) vykonáva funkciu ako istý druh probiotík. Okrem toho, že pomáha napraviť poškodenú črevnú flóru, obsahuje aj nespočetné množstvo vitamínov. Takže z pohľadu udržania zdravia je dôležité konzumovať ju. Zemiaky, a to hlavne varené, možno pomerne ľahko stráviť aj počas hnačky. Obsahujú správne množstvo uhľohydrátov (sacharidov), ktoré ľudské telo potrebuje, takže vyživujú ale  zároveň aj zmierňujú príznaky. Nakoniec je tu samozrejme ovos, banány a jablká, ktoré sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, teda slúžia na rýchle obnovenie správnej konzistencie stolice. 

Akousi samozrejmosťou je vyhýbať sa potravinám, ktoré môžu mať laxatívny charakter. Medzi takými nájdeme na zozname napríklad semienka. Niektoré totiž môžu spôsobiť alergickú reakciu v organizme, počas ktorej ten začne produkovať histamín. Hoci sa histamín prirodzene nachádza v našom tele, jeho zvýšené hladiny môžu viesť k rôznym zápalovým ochoreniam.

Ďalšie tipy na prekonanie

V neposlednom rade doporučujeme vyhýbať sa mastným, korenistým jedlám, teda, ak sa chceme vyhnúť hnačke. Pokúsme sa ich aspoň dočasne nahradiť ovocím a šalátmi. Je však potrebné uvedomiť si, že nie každý druh zeleniny a ovocia je vhodný pri hnačke. Vyhnime sa slivkám, ktoré majú v základe mierne laxatívny účinok. Okrem sliviek zoznam zahŕňa aj fazuľa, brokolica, karfiol, broskyne a hrušky. 

Čo sa mliečnych výrobkov týka, je lepšie sa ich na chvíľu vzdať, kým ťažkosti pretrvávajú. Počas hnačky môže byť v organizme menej laktázy (t.j. enzým zodpovedný za rozklad laktózy). To výrazne sťažuje trávenie mliečnych výrobkov, a to môže ľahko viesť k redšej stolici. 

Cukor v stravovaní predstavuje už takmer verejného nepriateľa. V znamení toho pre tento účel veľa ľudí vyberá potraviny a nápoje obsahujúce sladidlá. Niektoré sladidlá môžu spôsobiť hnačku, preto je lepšie odolať rôznym maškrtám, t.j. žuvačka bez cukru, sladkosti s umelými sladidlami, alebo len diétne nealkoholické nápoje.

Kedy je potreba vyhľadať lekára?

Ak ste už vyskúšali ľahšiu a jednoduchšiu diétu, no výsledok nikde, problém nie a nie odísť ani po niekoľkých dňoch; ba čo viac, pridružili sa aj iné ťažkosti, ktoré súvisia s hnačkou (ako vracanie, bolesť brucha, krvavá alebo abnormálne sfarbená stolica) – návštevu lekára neodkladajte v žiadnom prípade. Skutočnosť, že daného človeka sužuje hnačka, sa navonok nejaví ako vážny problém, no niekedy telo takto naznačuje aj veľmi vážne a skryté ochorenie, preto ju neberme na ľahkú váhu. 

Ak je u malého dieťaťa vyprázdňovanie riedkej stolice pretrvávajúcim problémom, najmä ak je ešte veľmi malé, nenechajte to iba tak a vezmite dieťa k lekárovi. Prípadná, a u detí aj “neviditeľná” dehydratácia, ako dôledok hnačky, môže byť veľmi nebezpečná. A hoci sa dá ľahko liečiť, v prípade zanedbania, môže mať smrteľné následky.

Ak je stolica tmavej farby a obsahuje krv jasne červenej farby, neváhajte ani tu. V pozadí môžu byť aj vážnejšie ochorenia, ktoré možno najľahšie vyliečiť včasnou diagnostikou a liečbou. Ak riedka stolica trvá viac ako 2 týždne, určite navštívte lekára, pretože to môže naznačovať aj vážnejší problém. Lekársku prehliadku absolvujte aj vtedy, ak okrem hnačky pociťujete aj príznaky ako bolesť brucha, alebo vysoká horúčka, pretože môže ísť o zápalové ochorenie čriev.

https://www.healthdirect.gov.au/dehydration 

https://www.healthdirect.gov.au/diarrhoea#causes 

https://www.healthline.com/health/digestive-health/most-effective-diarrhea-remedies#foods-to-eat