Reflux je liečiteľné civilizačné ochorenie

Reflux je liečiteľné civilizačné ochorenie

Pravdepodobne už asi každý z nás počul o chorobe reflux, ktorá pomerne negatívne vplýva na kvalitu života. Charakteristické príznaky tohto ochorenia, ktoré negatívne ovplyvňuje tráviaci cyklus, sťažujú taktiež aj normálne stravovanie tiež spánok. V pokračovaní článku sa podelíme o všetky užitočné informácie, ktoré sa oplatí vedieť o tomto stave, a tiež vás zasvätíme do desiatich praktík, ktorých dodržiavaním možno predísť príznakom!

Čo je reflux a aké sú príčiny jeho vzniku?

Tento stav (nazývaný aj ako gastroezofageálny, alebo GERD) je jedným z najčastejších ochorení tráviaceho systému. Jeho charakteristické symptómy spôsobuje to, že kyslý obsah žalúdka prúdi späť do pažeráka, kde narušuje , leptá jeho sliznicu. To má za následok vznik zápalu a v chronickom stave aj vznik vredu. Problém korení v nesprávnom fungovaní dolného zvierača pažeráka.

Tento jav je na optimálnej úrovni úplne bežný, pokiaľ sa však množstvo kyseliny vracajúcej sa do pažeráka zvyšuje a objavuje čoraz častejšie, existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku refluxnej choroby. V takomto prípade sa odporúča zdravotná starostlivosť, aby nedošlo k zhoršeniu tohto nepríjemného stavu.

Žalúdočná kyselina zohráva mimochodom ústrednú úlohu pri správnom kolobehu trávenia, nakoľko podporuje rozklad prijatej potravy a postará sa aj o patogény, ktoré sa dostali až do gastrointestinálneho traktu. Vzhľadom na to, že choroba postihuje takmer tretinu populácie, môžeme ju smelo nazvať civilizačným ochorením.

Predispozičné faktory refluxu

  • Príliš veľký brušný tlak: faktor prevládajúci hlavne u tehotných žien, vďaka ktorému ženy denne pociťujú pálenie záhy v dôsledku zvýšeného brušného tlaku.
  • Niektoré druhy potravín (napríklad mliečne výrobky, korenisté, pikantné alebo pečené jedlá) a nesprávne stravovacie návyky
  • Analgetiká, sedatíva, antidepresíva, resp. lieky na astmu, vysoký krvný tlak a alergie
  • Sedavý štýl života
  • Nadmerné fajčenie, konzumácia kávy a alkoholu
  • Pohlavie: toto ochorenie je bežnejšie u žien a riziko vzniku sa zvyšuje vekom, najmä v spojitosti s nadváhou
  • Bránicový pruh: horná časť žalúdka je vytlačená v bránici, čo bráni normálnemu príjmu potravy

Príznaky refluxu

Jedným z hlavných príznakov GERD je nepochybne pálenie záhy. Typicky sa vyskytuje za hrudnou kosťou, približne v strednej časti hrudníka, ktorý pociťujeme od pažeráku až po hrdlo.

Ďalším častým sprievodným javom je tzv. kyslé grganie. V tomto prípade zmes tráviacich štiav a obsahu žalúdka tečie naspäť takmer až do ústnej dutiny, čo zanecháva silnú kyselinovú chuť. Tento proces sprevádza aj zvyšujúce sa dráždenie na kašeľ, taktiež sťažuje schopnosť prehĺtať a zanecháva pocit pálenia v pažeráku.

Tiež považujeme za vhodné zdôrazniť aj tie symptómy, ktoré nemusia poukazovať iba na GERD, avšak prejavujú sa výlučne ako komplikácie GERD. Napríklad jedným z ťažkostí je problém s prehĺtaním. Ten je čoraz viac mätúci a chronický. Pri ňom spočiatku registrujeme akoby zasekávanie sústa pri prehĺtaní, po ktorom v prípade pokročilého stavu nasledujú ťažkosti aj s prehĺtaním tekutiny. Príčinou môže byť stenóza pažeráka (jeho zúženie), krátky pažerák alebo takzvaný Barrettov pažerák. O poslednom prípade (Barret) sa bavíme vtedy, keď je vnútorná stena pažeráka zapálená v dôsledku refluxu žalúdočnej kyseliny a dochádza k abnormálnym zmenám v bunkách jeho sliznice. Výsledkom je, že bunky sa môžu transformovať a môžu sa premeniť na nádorové. Preto sa tento stav môže nazývať aj posol rakoviny pažeráka.

Ďalšie možné symptómy

Okrem toho možno medzi príznaky častého refluxu zahrnúť aj nepríjemná chuť v ústach, nepríjemný zápach z úst, alebo nadmerné slinenie. Navyše kyslý obsah žalúdka, ktorý preniká do ústnej dutiny, môže viesť k vytvoreniu zubnému kazu. V dôsledku trvalého leptania a podráždenia vnútornej steny pažeráka sa zvyšky potravy a baktérie ľahšie prichytia na poškodený povrch a množia sa. Následkom tohto procesu sa v blízkosti ústnej dutiny tvoria také látky, ktoré pri vydýchnutí unikajú z ústnej dutiny a zanechávajú už spomínaný zápach z úst.

Konzumované jedlo sa zmieša so žalúdočnou kyselinou a tráviacimi enzýmami,  podporujúc tak tvorbu plynov v črevách. I napriek tomu, že ide o proces prirodzený, v prípade osôb, ktorých dolný pažerákový zvierač nefunguje správne, plyny unikajú smerom do ústnej dutiny. Výsledkom tohto procesu je, že osoba s refluxom často zažíva kyslé grganie.

Vyššie spomínané sťažené a bolestivé prehĺtanie si vyžaduje osobitnú pozornosť. V tomto prípade môže na pozadí problému číhať zhubný nádor. Pokiaľ je tento problém spevádzaný náhlou stratou hmotnosti, anémiou, alebo krvácaním z gastrointestinálneho traktu, okamžite vyhľadajte odbornú pomoc.

V prípade komplikácií týkajúcich sa pažeráka rozlišujeme ezofageálne a neezofageálne poruchy, t.j poruchy vo vnútri pažeráku a mimo neho.

Komplikácie v prípade pažeráka

Najčastejšou komplikáciou refluxu, ktorá postihuje pažerák, je ezofagitída, čiže zápal pažeráku. Pri prenikaní kyslého obsahu žalúdka smerom k ústnej dutine môže dôjsť k vážnemu poškodeniu epiteliálnej vrstvy pažeráka. Pokiaľ sa toto poškodenie náležite nelieči, môže to viesť k vzniku zhubného nádoru v danom orgáne. Problém môže objasniť endoskopické vyšetrenie.

Pretrvávajúca, chronická ezofagitída môže viesť k zjazveniu a zúženiu pažeráka. V tomto prípade sa poranená sliznica hojí tzv. zjazvením. Vznik vredov na orgáne (ulcerácia orgánu) môže spôsobiť krvácanie a perforáciu. Obidva stavy považujeme za závažné, no zatiaľ čo krvácanie sa dá niekedy zistiť až vtedy, keď vo vzorke stolice identifikujeme krv, perforácia si vyžaduje okamžitý lekársky zásah, inak môže byť život ohrozujúca.

Stav nazývaný Barrettov pažerák je komplikácia refluxu, diagnostikovaná u stále väčšieho počtu pacientov. Vyskytuje sa hlavne u pacientov, ktorí s nepríjemnými príznakmi GERD bojujú už viac ako desať rokov. Ako sme už vyššie spomenuli, bunky v pažeráku sa v tomto prípade transformujú a rastú ďalej ako nádorové. Ide o mimoriadne nebezpečný stav, pretože neprodukuje charakteristické príznaky. Z tohto dôvodu je pre osoby potenciálne vystavené týmto komplikáciám mimoriadne dôležité, aby pravidelne absolvovali endoskopické vyšetrenie. O to viac, že ​​v prípade včasnej diagnostiky je možné Barrettov pažerák prostredníctvom chirurgického zákroku natrvalo vyliečiť.

Komplikácie mimo pažeráka

Ťažkosti zasahujúce dýchacích ciest, ako sú kašeľ, pocit prítomnosti cudzieho telesa, alebo zachrípnutie spôsobuje podráždenie spôsobené kyslým obsahom žalúdka. Tento stav tiež nazývame „tichý“ a najčastejšie sa o ňom bavíme vtedy, keď sa nepríjemné respiračné symptómy zmierňujú pomerne ťažko a z času na čas sa vracajú. Okrem toho pretrvávajúce zachrípnutie, bolesť hrdla a dráždenie na kašeľ môžu naznačovať faryngitídu (zápal nosohltana) alebo laryngitídu (zápal hrtana). Hrtanový kŕč spôsobený záchvatom kašľa v dôsledku refluxu kyseliny sa vyskytuje iba zriedkavo, ale pri tomto probléme by ste mali byť obzvlášť opatrní, pretože sa často vyskytuje v noci, takže môže byť život ohrozujúci. Osoby trpiace týmto ochorením by mali dbať na to, aby odpočívali resp. spali so zdvihnutou hornou časťou tela v polohe na chrbte.

Liečba refluxu

Možno ho účinne liečiť dodržiavaním pokynov odborného lekára a dodržiavaním niektorých pravidiel týkajúcich sa stravovania a životného štýlu.

  • Správna výživa: Príliš mastné, sladké alebo silne korenené jedlá podporujú výskyt GERD. Konzumujte potraviny šetrné pre trávenie a namiesto prejedania jedzte radšej niekoľkokrát denne menšie porcie.
  • Medikamentózna liečba: Pokiaľ pociťujete iba mierne príznaky GERD a problém nie je tak často prítomný, v tom prípade môže úľavu priniesť použitie jednoduchých antacíd. Ak sa však nepríjemné príznaky opätovne vracajú, alebo zhoršia, je potrebná lieková medikácia predpísaná lekárom. Väčšina pacientov sa tak môže takmer úplne zbaviť ťažkostí.
  • Chirurgický zákrok: V prípade pokročilého stavu, ako sú problémy alebo komplikácie mimo pažeráka, môže byť potrebný chirurgický zákrok, operácia. Tu lekári často využívajú postup nazývaný Nissenova fundoplikácia, kedy ide o zákrok, ktorým sa vlastne posilňuje dolný zvierač pažeráka, čím zabraňuje spätnému toku kyslého obsahu žalúdka.

Užitočné rady

  • Udržujte si zdravú hmotnosť
  • Stravujte sa pravidelne a konzumujte viackrát denne menšie porcie
  • Znížte príjem tukov: jedzte potraviny, ktoré sú namiesto trans-tukov bohaté na polynenasýtené mastné kyseliny
  • Pri jedle seďte vzpriamene a podľa možnosti zostaňte vzpriamene (sedieť alebo stáť) aj 45-60 minút po jedle
  • Vyhnite sa konzumácii jedla pred spaním: neodporúča jesť už tri hodiny pred spaním
  • Nenoste oblečenie tesné v oblasti brucha: môže stiahnuť, alebo tlačiť na žalúdok a vytlačiť kyselinu do pažeráka
  • Snažte sa spať so zvýšenou polohou trupu
  • Prestaňte fajčiť
  • Dodržujte pokyny odborného lekára: pokiaľ vám predpíše antacidá, užívajte ich v predpísanom čase a v predpísanom množstve.
  • Vyhnite sa potravinám, ktoré vyvolávajú príznaky ochorenia

Často kladené otázky v súvislosti s ochorením reflux

V pokračovaní článku sme pre vás pozbierali otázky v súvislosti GERD, na ktoré väčšina pacientov bežne hľadá odpovede.

Ako zistím, že ma trápi pálenie záhy a nie srdcový infarkt?

V súvislosti s bolesťami v oblasti hrudníka, ktoré sú dôsledkom pálenia záhy, sa mnohí obávajú, že ich postihol infarkt myokardu. Hoci pálenie záhy nemá nič spoločné so srdcom, nakoľko sa nepríjemné pocity prejavujú v hrudníku, môže byť ťažké okamžite rozlíšiť tieto dva stavy. Príznaky srdcového infarktu sú však veľmi odlišné od pálenia záhy. Zatiaľ čo v prípade záhy môže pocit pálenia vyústiťovať až do oblasti krku, bolesť spôsobená infarktom vyžaruje skôr do paží, chrbta a čeľuste. Okrem toho je infarkt myokardu navyše sprevádzaný potením, nevoľnosťou, závratmi a rýchlym nástupom únavy a úzkosti.

Môže GERD spôsobiť astmu?

Presná spojitosť medzi refluxom a astmou zatiaľ nie je známa. Niet však pochýb o tom, že príznaky GERD poškodzujú vnútornú stenu hrdla, dýchacích ciest a pľúc, čo následne sťažuje dýchanie. To môže naznačovať nejakú súvislosť. GERD sa vo všeobecnosti považuje za príčinu astmy v prípade, ak sa:

  • astma prejaví v dospelosti,
  • príznaky astmy zhoršujú hlavne po jedle, pohybe, v polohe ležmo a v noci,
  • stav astmy vplyvom štandardnej cielenej liečby nezlepšuje.

Pokiaľ trpíte astmou aj refluxom zároveň, odborný lekár vám môže pomôcť v snahe nájsť najlepší spôsob na zmiernenie oboch stavov – správne lieky a liečba by príznaky nemali zhoršiť.

Môže sa prejaviť ochorenie reflux u detí?

Áno, GERD sa môže vyskytnúť kedykoľvek, bez ohľadu na pohlavie alebo vek postihnutej osoby. Hoci ochorenie zvyčajne liečia v ambulantnej starostlivosti, postihnuté dieťa si môže vyžadovať nemocničnú liečbu, ak:

  • váha dieťaťa nenarastá
  • na pokožke, alebo sliznici ústnej dutiny sa vytvorí cyanóza, to znamená modrasté alebo fialové sfarbenie
  • pociťuje nadmernú podráždenosť
  • pociťuje nadmerné vracanie/dehydratáciu

Je možná liečba refluxu doma?

Áno. Chorobu môžete udržiavať pod kontrolou zmenou stravovacích návykov a životného štýlu, ako aj užívaním liekov podľa predpisu.

Kedy sa odporúča obrátiť sa na lekára?

Pokiaľ pociťujete pálenie záhy, alebo prekyslenie, častejšie ako dvakrát týždenne, príznaky neustúpia alebo prepuknú po týždňoch opäť, v každom prípade kontaktujte svojho lekára.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/barretts-esophagus/diagnosis-treatment/drc-20352846

https://utswmed.org/conditions-treatments/silent-reflux/#:~:text=Silent%20reflux%2C%20also%20known%20as,any%20symptoms%20in%20the%20chest.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/multimedia/gerd-surgery/img-20006950#:~:text=Laparoscopic%20anti%2Dreflux%20surgery%20for,the%20hiatal%20hernia%2C%20if%20present.