Stévia: nielen obyčajné sladidlo

stévia

Stévia je sladšia ako cukor.

Stévia je nízka trvalá rastlina, ktorá patrí do čeľade astrovitých. Poznáme približne 150 druhov stévie, ale z nich má sladiace účinky len Stevia rebaudiana. Pôvodne pochádza z Južnej a Strednej Ameriky, ale v súčasnosti sa pestuje v mnohých častiach sveta. Rastlinu možno pestovať aj v domácich podmienkach, je to ozajstný „cukrovar”, pretože jej listy vo vhodných podmienkach neustále rastú.

Použitie

Ide o jedno z najúčinnejších sladidiel, vďaka svojmu obsahu steviol-glykozidov (steviozidy) je tristokrát sladšia než cukor. Keďže zloženie účinných látok stévie sa nemení ani po usušení a ani pod vplyvom tepelného spracovania, jej priemyselné a domáce využitie je veľmi rôznorodé. Ako náhrada cukru sa nachádza v sladkostiach, sirupoch, lekvároch, v nápojoch a tiež v žuvačkách. Stéviou môžeme sladiť aj čaj a kávu.

Výsledky výskumov

V porovnaní s ostatnými sladidlami nepoškodzuje črevá a nenarúša látkovú výmenu. Znižuje vysoký krvný tlak, chráni črevnú flóru, má účinné protizápalové účinky, dezinfikuje ústnu dutinu, zabraňuje vzniku zubného povlaku, čiže prakticky aj vzniku zubného kazu. Úspešne bojuje proti plesňovým ochoreniam, medzi inými proti infekcii candida. Kalorický obsah stévie je prakticky nulový, preto sa s vynikajúcimi výsledkami využíva počas chudnutia. Nastavuje správnu hladinu krvného cukru, preto môžu stéviu konzumovať aj cukrovkári. Odporúčaná denná dávka: 4 mg/kg/telesná hmotnosť. Nakoľko predstavuje vynikajúcu náhradu cukru, jej konzumáciu odporúčajú aj osobám trpiacim ochorením diabetes – cukrovka.

Bibliografia:
1. http://faculty.ucc.edu/biology-ombrello/POW/Stevia.htm
2. http://healthyeating.sfgate.com/stevia-explained-9691.html
3. http://www.sciencedaily.com/releases/2012/05/120531102334.htm
4. Jeppesen PB, Gregersen S, Poulsen CR, Hermansen K, ”Stevioside acts directly on pancreatic beta cells to secrete insulin: actions independent of cyclic adenosine monophosphate and adenosine triphosphate-sensitive K -channel activity”. Metabolism, n. 9 vol. 2, page 208-14, 2000
5. http://www.livescience.com/39601-stevia-facts-safety.html
6. http://www.vitalitas-magazin.sk/bylinky/stevia
7. http://www.gbt-ursprung.at/gbt/projekte/stevia/en/karies.htm
8. http://www.prweb.com/releases/2005/09/prweb289807.htm
9. http://jscms.jrn.columbia.edu/cns/2009-03-17/solash-steviasweetener.html
10. FDA (Food and Drug Administration)
11. JECFA 2009

Táto bylinka sa nachádza aj v našom produkte Clean Inside.