Bazalka posvätná, “kráľovná liečivých rastlín”

Bazalka posvätná

Bazalka posvätná je mimoriadna bylinka

Bazalka posvätná (Ocimum tenuiflorum, tulsi) je úplne iná, ako bazalka, ktorá sa používa na dochutenie pokrmov. Právo je označovaná za “kráľovnú liečivých rastlín”, pretože každá časť rastliny, počnúc listami až po semienka, má povzbudzujúce účinka na telo a myseľ. Terapeutickú a výživovú hodnotu bazalky posvätnej potvrdzuje mnoho štúdií.

Lieky na báze liečivých rastlín ponúkajú alternatívu oproti syntetickým zlúčeninám. Sú buď netoxické, alebo menej toxické, ako ich syntetické náprotivky. Takou je ak bazalka posvätná, ktorá je jedným z najlepších prírodných prostriedkov na posilnenie imunity. Jeho listy môžu pomôcť v prípade liečby tráviacich ťažkostí a nechutenstva: V ľudovom liečiteľstve sa používa aj na liečbu nadúvania.

Obľúbená liečivá rastlina etnomedicíny

Tulsi pochádza pôvodne z Indie, ale rastie aj v Austrálii, západnej Afrike a niektorých krajinách Blízkeho východu. Hinduisti ju považujú za posvätnú rastlinu a často ju zvyknú sadiť okolo svojich svätýň. Názov rastliny v hindčine znamená “neporovnateľný”, a je to veľmi výstižné pomenovanie, pretože preukázateľne disponuje jedinečnými farmakologickými vlastnosťami. Bazalka posvätná má široké využitie v tradičnej medicíne v Indii a Číne. V prvom rade sa používa na liečbu gastrointestinálnych porúch (porúch tráviaceho traktu), ako sú bolesti žalúdka a hnačky, ochorenia obličiek a infekcie. V Afrike sa odvar z listu rastliny aplikuje v prípade čierneho kašľa a horúčky. Olej z rastliny sa v Indii často používa na výrobu kozmetických krémov a olejov na vlasy. Predpokladá sa, že extrakty z jeho listov zvyšujú rýchlosť hojenia rán.

Aj veda si ju už všimla

Každá časť rastliny funguje ako adaptogén, to znamená, že zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti stresu. Fytochemické štúdie preukázali, že oleanol, kyselina ursolová a rozmarínová, eugenol, karvakrol, linalool a β-karyofylén, ako aj ocimum tenuiflorum sú hlavnými chemickými zložkami. Správy publikované v minulosti ukázali, že listový olej, či vodné a alkoholové extrakty majú rôzne klinicky významné farmakologické vlastnosti. Patria sem nasledovné účinky: protizápalové, analgetické, antipyretické (znižuje horúčku), antiastmatické, antiemetické (proti zvracaniu), zvyšuje vylučovanie potu, antidiabetické, chráni pečeň, znižuje vysoký krvný tlak, hypolipidemické, antibakteriálne a antifungálne, kardioprotektívne, protistresové a protirakovinové.

Ukázalo sa, že tulsi pôsobí proti depresii a úzkosti. Podľa časopisu Journal of Ayurveda and Integrative Medicine bazalka posvätná predstavuje antidepresívum a anxiolytikum (potláča úzkosť), podobne ako napríklad diazepam a iné antidepresíva. Tieto štúdie skúmali listy rastliny a zistili, že osoby, ktoré konzumovali 500 miligramov extraktu z bazalky svätej denne, pociťovali úzkosť v menšej miere, resp. trpeli menej aj stresom a depresiou.

Aplikácia oleja zo semien bazalky posvätnej proti rakovine vzbudilo záujem vedeckého sveta. Podľa skorších výskumov môže olej spomaliť progresiu a zlepšiť mieru prežitia u zvierat postihnutých rakovinou. Túto výhodu možno vysvetliť tým, že olej dokáže správať sa ako antioxidant. Pomáha pri detoxikácii organizmu, môže tiež predchádzať nádorovým ochoreniam zabránením rastu rakovinových buniek.

Mnoho liekov, ktoré sa bežne používajú na liečbu peptických vredov, má vedľajšie účinky a u niektorých osôb môžu tieto lieky spôsobovať aj vedľajšie účinky. Vhodnou alternatívou môže byť práve bazalka svätá. Jeden pokus na zvieratách preukázal, že 200 mg extraktu z bazalky posvätnej výrazne znížilo počet vredov u dvoch tretín zvierat.

Zdroje:
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/basil-benefits
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1101/holy-basil
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249909/
https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/ocimum-tenuiflorum