Dr. Sára Tóth Rebeka Autor: Dr. Sára Tóth Rebeka Vnútorné lekárstvo

Najčastejšie cestovateľské choroby - dávajte pozor!

Cestovanie patrí pre mnohých medzi najvzrušujúcejšie činnosti na svete, teda, až kým neochorieme. Aj ten najlepšie zorganizovaný výlet môže pokaziť neplánované ochorenie, čo môže mať za následok to, že starostlivo vyhotovený cestovný plán sa bude musieť zrušiť. Ktoré sú najčastejšie cestovateľské choroby? Ako sa pripraviť na dovolenku, aby sa minimalizovala pravdepodobnosť prípadného ochorenia? Odpovede na tieto a ďalšie otázky sa dozviete z nášho článku.

Cestovanie

Cestovanie znamená pre každého z nás niečo iné: spoznávanie nových kultúr, dlhé prechádzky v neznámom meste, prebádanie turistických chodníčkov v nádhernej prírode, celodenné leňošenie na pláži. Cestovanie miluje asi každý, no len malé percento z nás je pripravených na to, že počas svojich ciest môžeme nečakane ochorieť, čo môže celý výlet pokaziť.

Ochorenia, ktoré sa vyskytnú počas cestovania, sa často označujú aj ako exotické choroby, pretože zvyčajne sme vystavení väčšiemu riziku, pokiaľ cestujeme čo najďalej, do exotických krajín. Pokiaľ sa však na takúto cestu dokladne pripravíme, riziko to, že chytíme nejakú chorobu, sa dá takto minimalizovať.

Cestovateľská hnačka

Už samotný názov o nej prezrádza mnoho: cestovateľská hnačka (hnačka počas cestovania) je stav, ktorý sa prejavuje počas cestovania, alebo bezprostredne po návrate domov. Nikto nemá záujem počas dovolenky stráviť väčšinu času na toalete, i napriek tomu ide o jednu z najčastejších chorôb počas cestovania. Medzi jej príznaky možno zaradiť kŕče v bruchu, nadúvanie, silné pohyby čriev, horúčku, nechutenstvo, slabosť, malátnosť a dehydratáciu. Pokiaľ niekoho pochytí toto ochorenie, určite nebude mať chuť celé dni prechádzať sa mestom a jeho okolím. Našťastie zvyčajne ustúpi v priebehu 3 až 5 dní, a to aj bez liečby, ale úplne postačí na to, aby prekazila celú dovolenku.

Cestovateľská hnačka

Hlavnou jej príčinou je konzumácia znečistenej, alebo kontaminovanej vody, alebo potravín. Vychádzajúc z týchto poznatkov je možné pomerne jednoducho predchádzať tomuto stavu dodržiavaním všeobecných hygienických zásad. Pokiaľ sa zdržiavame v zahraničí, za žiadnych okolností nepime vodu z vodovodu, ba čo viac, aj na čistenie zubov sa odporúča používať balenú vodu. V reštauráciách, pohostinstvách sa vyhnime kockám ľadu v nápojoch, rovnako sa stráňme konzumácii surovej zeleniny a ovocia, a v podstate všetkého, čo by nevzbudzovalo dôveru. Ako pri liečbe každej hnačky, aj v tomto prípade je dôležité piť veľa vody, aby sa predišlo dehydratácii.

Zápcha počas dovolenky

Zápcha je mimoriadne nepríjemné ochorenie, ktoré sa počas cestovania ešte viac zhoršuje. Samotné cestovanie vytrhne človeka z každodennej zaužívanej rutiny a toto často ovplyvňuje nielen duševný stav, ale aj fungovanie čriev. Mnohí zápasia s týmto problémom, kedy jednoducho nevedia „ísť na záchod“ počas dovolenky, obzvlášť na cudzom mieste.

Hlavnou príčinou zápchy počas cesty je teda napätie, obava, vymanenie sa z komfortnej zóny. Bez ohľadu na to, aké dobré je cestovať, sa cestovanie často považuje za nový zdroj stresu, ktorý často súvisí s tým, kedy a kde nájdeme toaletu. Nájdeme počas dlhšej poznávacej ceste v meste vôbec toaletu? V akom stave bude? Bude na nás čakať veľa ľudí? Takéto a mnoho podobných otázok nás trápi neustále. Počas dovolenky - a práve preto - prijímame podstatne menej tekutín, čo tomuto stavu tiež nepomáha. Užívanie doplnkov stravy s obsahom vlákniny, ako je napríklad Swiss Fiber Daily, môže poskytnúť riešenie tohto problému.

Tráviace problémy

Ako už bolo vyššie spomenuté, cestovanie je ďalším zdrojom stresu pre náš organizmus, ktorý môže vyvolať tráviace ťažkosti. Počas dovolenky nemáme k dispozícii obvyklú stravu, jeme viac ako obvykle, skúšame nové a špeciálne príchute, čím spôsobujeme viac stresu nášmu tráviacemu systému.

Môže sa objaviť pálenie záhy, nadúvanie, hnačka, nevoľnosť, a tieto príznaky môžu veľmi znepríjemniť dovolenku. V takýchto prípadoch môže tiež pomáhať pravidelné užívanie doplnkov stravy, ako je napríklad Symbiotikum obsahujúce prospešné probiotiká, alebo Swiss Fiber Daily s vysokým obsahom vlákniny.

Sem možno zaradiť napríklad aj stav, o ktorom mnohí ani len netušili, že ním trpia. Je to kinetóza, ľudovo nazývaná morská choroba. Väčšinou je dôsledkom kolísavého pohybu počas plavby loďou, no prejavuje sa aj počas ciest dopravnými prostriedkami. 

Črevná infekcia, parazity

Tento problém môže vzniknúť najmä vtedy, ak cestujeme do exotickej krajiny a nevenujeme dostatočnú pozornosť hygiene. Parazity sa do nášho organizmu totiž dostávajú zvyčajne cez ústa (perorálne), prostredníctvom kontaminovanej vody. Aj surové potraviny môžu obsahovať parazity, preto je potrebné im venovať zvýšenú pozornosť. Prvoradým príznakom pri takýchto infekciách je pretrvávajúca hnačka, ktorá môže z dovolenky snov urobiť nočnú moru. Našťastie dodržiavanie základných hygienických pravidiel môže ľahko zabrániť črevným infekciám a okrem iného sa odporúča užívať antiparazitárne doplnky, ako je napríklad Parasic.

Úpal, úžeh, spálenie sa

Dovolenku pre mnohých z nás predstavuje pláž, opaľovanie, oddych, avšak prehnané opaľovanie so sebou prináša množstvo rizík. V prípade vážnejšieho spálenia na slnku môže byť výsledkom začervenanie a svrbenie pokožky, tvorba pľuzgierov, v zriedkavých prípadoch aj nádorov a v dlhodobom horizonte až rakovina kože. A hoci úpal a úžeh sú v základe dva rozdielne stavy, ide o vážnejšie choroby, ktoré sú najčastejšie dôsledkom pobytu v extrémne vysokých teplotách, na slnku, a predstavujú vážnu hrozbu pre zdravie človeka. Organizmus človeka je prehriaty (zahreje sa hoci až nad 40 stupňov), zrýchľuje sa pulz, pociťuje závraty, nevoľnosť, nezriedka aj kŕče, bolesti hlavy ( točenie hlavy a zvracanie) a strata vo vážnejších prípadoch hrozí strata vedomia. Pokiaľ máte podozrenie na úpal, alebo úžeh, okamžite volajte záchrannú službu!

V rámci prevencie sa odporúča nepreháňať to s pobytom na slnku, a keď už, vždy používajte opaľovací krém a čase od 11. a 15. hodiny sa vyhýbajte pobytu na slnku, pretože práve v tom období je riziko spálenia slnkom najväčšie. Pro opaľovaní je mimoriadne dôležité dopĺňanie tekutín, nezabúdajte preto na pitie, najlepšie čistej vody.

Exotické ochorenia

Ak sa chystáme na cestu do exotických destinácií, ako je napríklad Ázia, alebo Afrika, nezaškodí sa na takúto dovolenku pripraviť sa ešte dôkladnejšie. V exotických krajinách sa totiž môžeme stretnúť s nespočetným množstvom chorôb, ktoré sa inde nevyskytujú. Z tohto dôvodu sa odporúča absolvovať odporúčané očkovanie pred cestou. Pri vstupe do niektorých krajín sú povinne predpísané očkovania, takže nás do krajiny nepustia, ak nebudeme mať ochrannú očkovaciu látku.

Medzi najčastejšie exotické cestovateľské choroby, ktoré sa môžu vyskytnúť, patrí malária, horúčka dengue, žltá zimnica, cholera a brušný týfus. Vhodnou predprípravou sa týmto nepríjemným, v niektorých prípadoch život ohrozujúcim ochoreniam, môžeme ľahko vyhnúť. Dnes už existuje očkovacia vakcína proti žltej zimnici, cholere a týfusu, v prípade predídenia malárie je možné užívať lieky, avšak proti horúčke dengue neexistuje zatiaľ žiadna očkovacia látka, no väčšina postihnutých ochorenie prekoná bez špeciálnych príznakov.

Veľmi zriedka, ale môže sa objaviť aj tzv. legionárska choroba, kedy ide o druh zápalu pľúc (pneumónia), ktorého pôvodcom sú baktérie rodu legionella. Tento druh ochorenia hrozí prevažne pri sladkovodných plochách v horúcich letných mesiacoch.

Prevencia a liečba

Najlepším spôsobom liečby na ochorenie je v každom prípade predchádzanie problému, prevencia. To samozrejme neznamená, že radšej nebudeme nikam cestovať. Skôr ide o to, že na každú cestu sa vždy dôkladne pripravíme, čím môžeme minimalizovať riziko toho, že nás nejaká choroba pochytí počas dovolenky. Ponúkame vám niekoľko tipov pre bezstarostnú dovolenku!

Probiotiká, doplnky výživy

Probiotiká sú baktérie, ktoré priaznivo vplývajú na ľudský organizmus, predovšetkým na tráviaci systém. Probiotiká sú často označované ako „dobré“ alebo „prospešné“ baktérie, pretože pomáhajú udržiavať zdravie čriev. Ponúkajú dokonalé riešenie proti hnačke, narušenej rovnováhe črevnej flóry, preto sa oplatí vziať si ich so sebou na dovolenku. Kapsule Symbiotikum predstavujú jedinečný doplnok výživy, ktorý obsahuje 12,5 miliardy živých probiotík. Pomáhajú odstrániť akútne tráviace problémy a prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry

V rámci prevencie užívajme probiotiká a iné doplnky výživy

Užívanie vlákninových doplnkov stravy môže byť veľkou pomocou v prípade zápchy. Swiss Fiber Daily predstavuje ideálne riešenie, pretože okrem toho že obsahujú probiotiká, obsahujú aj liečivé rastliny na podporu trávenia, ktoré pomáhajú proti bolestiam brucha. Oplatí sa vyhradiť priestor v príručnej batožine tomuto doplnku, pretože môže byť obrovskou pomocou na cestách.

Rovnako je mimoriadne dôležitá obozretnosť proti parazitom. V prípade, že sa chystáme na dlhšiu cestu, infekcia tohto druhu môže dostatočne znepríjemniť jej priebeh. Náš prípravok Parasic je zmesou 13 liečivých rastlín so špeciálnymi účinkami, pomocou ktorého je možné z organizmu odstrániť parazity a ich larvy. Preto môže byť užitočným doplnkom pred aj počas ciest.

Očkovanie

Pokiaľ je cieľom cesty niektorá exotická destinácia, je odporúčané zistiť vopred, ktoré choroby sa v danom regióne vyskytujú a aké očkovanie sa odporúča, prípadne je povinné, následne vyhľadajme najbližšie očkovacie centrum. Pri ceste do väčšiny exotických krajín neexistuje žiadna povinná očkovacia látka, iba sa dôrazne odporúča. Tu prichádza do úvahy očkovanie proti cholere, týfusu, v závislosti od regiónu. V niektorých krajinách je však očkovanie proti žltej zimnici povinné a do krajiny je vstup povolený len po jeho absolvovaní. Očkovanie môže byť finančne náročné, ale šetrenie v tomto prípade nie je na mieste. Nie je totiž nič horšie počas dovolenky, ako návšteva nemocnice.

Dôležité na cestách: piť iba balenú vodu

Znečistená voda z vodovodného kohútika môže byť pôvodcom mnohých problémov, medzi ktorými je najčastejšia cestovateľská hnačka. Pre štáty v Afrike a v Ázii je typické, že takáto voda nie je dostatočne čistá, preto sa balená voda odporúča dokonca aj na umývanie zubov. Spomínanú balenú vodu majme stále pri sebe, pokiaľ sa chystáme navštíviť exotické krajiny, no na tieto skutočnosti si posvieťme kamkoľvek cestujeme. Rovnako platí, že si nežiadajme ľad do nápojov, pretože ten sa pripravuje práve z vody z vodovodu.

Ochrana pred silným slnečným žiarením

V zásade platí, že kamkoľvek sa vyberieme, prípravok na opaľovanie s dostatočne vysokým ochranným faktorom v batožine nesmie chýbať! Vo všeobecnosti sa odporúča ochranný faktor 30 až 50, pretože poskytuje relevantnú ochranu pred škodlivými UVA a UVB lúčmi. Zanedbanie tejto ochrany môže mať za následok spálenie pokožky, ktoré je mimoriadne bolestivé a môže byť dôvodom skazenej dovolenky, prípadne jej predčasného ukončenia. Je lepšie tomuto stavu predísť, ako ho dodatočne liečiť.

Hlavná zásada: umývanie rúk

Pokiaľ nás nemilo známy covid niečomu naučil, tak je to fakt, že umývanie rúk je omnoho dôležitejšie, než sme si doteraz mysleli. Minimálne polovica vzniknutých ochorení z jedla je zapríčinená neumytými rukami počas jeho prípravy. Jednoduché umývanie rúk je jedným z najlepších spôsobov ochrany pred ochoreniami, ako sú napríklad hnačka, otrava jedlom, chrípka, alebo hoci aj niektorý z nových variantov koronavírusu.

Lieky

Základnou súčasťou príručnej batožiny nech sú lieky proti bolesti, proti zápalu, čierne uhlie proti hnačke, niečo na zníženie horúčky, pastilky na cmúľanie na bolesti hrdla, náplaste, gél na uštipnutie hmyzom. Možno to vypadá byť veľa a prehnané, no v prípade, že niektorý zo spomínaných problémov sa prejaví, majte poruke okamžitú pomoc. Nie je totiž isté, že v blízkosti svojho pobytu nájdete nejakú lekáreň.

Zároveň však nemožno zabúdať ani na lieky, ktoré pravidelne užívame, prípadne ak trpíme nejakým ochorením, mať pri sebe pre prípad nutnosti poslednú lekársku správu.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/travelers-diarrhea/symptoms-causes/syc-20352182
https://www.nomadicmatt.com/travel-blogs/ten-health-safety-tips/
https://wwwnc.cdc.gov/travel/diseases/cholera
https://wwwnc.cdc.gov/travel/diseases/yellow-fever
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/typhoid-fever/symptoms-causes/syc-20378661

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program ToxiClean
Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Fiber Daily
Swiss Fiber Daily®

Swiss Fiber Daily® vďaka špeciálnemu zloženiu obsahuje všetko čo je potrebné, aby počas cestovania nebolo najdôležitejším problémom trávenie

23.06 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0