Čo je to črevná flóra? | Obnova črevnej flóry

Čo je črevná flóra?

Imunitu vo veľkej miere ovplyvňuje črevná flóra.

Pokiaľ ide o prirodzenú schopnosť prevencie chorôb nášho organizmu, alebo o jeho obranyschopnosť voči patogénom, okamžite myslíme na imunitný systém. 80 percent imunitného systému sa nachádza v hrubom čreve, jeho fungovanie vo veľkej miere ovlyvňuje v prvom rade práve stav črevnej flóry. Z pohľadu zachovania si zdravia je preto veľmi dôležité, aby sme si boli vedomí toho, čo je to vlastne črevná flóra?

V normálnom prípade ide o flóru sliznice hrubého čreva s jednotným ekosystémom,. Tvorí efektívne obranné pásmo v hrubom čreve. Pozostáva z niekoľkých stoviek biliónov mikroorganizmov, hlavne baktérií a húb, ktorých hmotnosť môže v prípade dospelého človeka dosiahnuť až 2 kg. Počet ich génov dosahuje podľa výsledkov výskumu uverejnených v júli 2014 v článku odborného časopisu Nature Biotechnology až 10 miliónov. To je počet až päťstonásobne vyšší ako genetický základ človeka. Rovnováha črevnej flóry je zabezpečená vtedy, keď je pomer užitočných mikroorganizmov (predovšetkým probiotických baktérií) aspoň 60-80%. Tento pomer je potrebný k tomu, aby bola črevná flóra schopná efektívne bojovať proti zdraviu škodlivým vplyvom baktérií a húb, ktoré sa dostanú a usadia v zažívacom systéme.

ČO JE TO ČREVNÁ FLÓRA?

Črevná flóra nepredstavuje orgán, vytvára sa až po narodení. Črevný systém plodu v tomto úseku života podlieha ešte dokonalej sterilite. Prvé baktérie do čriev prenikajú z pôrodného kanálu matky. Črevná flóra sa následne vyvíja do tretieho roku života prostredníctvom požívanej potravy (tu predstavuje dôležitú úlohu aj materské mlieko). Jej budovanie prebieha postupne a z tretinovej časti zostáva rovnaká u každého človeka. Z vedeckého hľadiska poznáme viac ako tisíc kmeňov črevných baktérií – vedci inštitútu Vall d’Hebron Institute of Research (VHIR) nedávno definovali ďalších 500 kmeňov, ktoré boli predtým neznáme, pričom 10 najčastejších z nich sa nachádza v každom z nás. Toto zistenie má svoju mimoriadnu dôležitosť. Poukazuje totiž na skutočnosť, že ich priebežný prísun predstavuje nevyhnutnosť potrebnú pre posilnenie resp. regeneráciu črevnej flóry.

Spomínaných 10 najčastejších druhov probiotík obsahuje aj Swiss Probiotix®!

OCHRAŇUJÚCA ČREVNÁ MIKROFLÓRA

Ak črevná mikroflóra nefunguje dostatočne, celý organizmus trpí. Črevná mikroflóra totiž zohráva dôležitú úlohu v ochrane zdravia: posilňuje imunitný systém – 80% imunitného systému sa nachádza v hrubom čreve – pomáha predchádzať zápalovým ochoreniam a nádorovým vznikom v črevách. Upravuje trávenie, zlepšuje vstrebávanie výživových látok, využitie kalcia, magnézia a železa, taktiež sacharidov – úpravy cukrov. Z cukrov osožné mikróby v črevnej mikroflóre premenia krátko reťazové mastné kyseliny, ktoré živia bunky hrubého čreva energiou. Vitamíny B-7, B-12 majú antioxidačné vlastnosti, vitamín K pomáha predchádzaniu osteoporózy a v črevnej flóre nachádzajúce sa prospešné baktérie pomáhajú k týmto premenám. Nedostatok vitamínov súvisí s cukrovkou, mŕtvicou, chudokrvnosťou a jednotlivými autoimúnnimy ochoreniami. Okrem toho, prospešné črevné mikroorganizmy s produkciou kyseliny maslovej podporujú zdravé fungovanie črevného systému, kyselina maslová totiž motivuje rozmnožovanie buniek nachádzajúcich sa na vnútornej strane čriev, poskytuje ochranu proti škodlivým látkam.

V záujme fungovania zdravého organizmu zaraďujeme vitamíny B-7, B-12, K a ďalšie medzi dôležité . Tie sa nachádzajú v produkte Detox Vital®, ktorý patrí medzi najkomplexnejší posilňovač imunitného systému.

CITLIVÁ ROVNOVÁHA

Dôsledkom nesprávneho stravovania, prírodných vplyvov , alebo užívania antiobitík, vzniká v organizme nárast škodlivých mikroorganizmov. Ide o mimoriadne jednoduché účinné mechanizmy: skúšajú sa uchytiť na slizniciach žalúdka a čriev, pretože takto si vedia najľahšie získať živiny. Keď sa im to podarí, rýchlo začnú s množením a vytlačia prospešné mikróby, čo vedie k nerovnováhe črevnej mikroflóry. Vznikne disbióza, ktorej najčastejšími príznakmi sú nedostatočné trávenie, poruchy s vyprázdňovaním, bolesti brucha, podráždenosť, nevoľnosť a únava.

POMÁHA ZVÝŠENÉ KONZUMOVANIE PROBIOTÍK

V záujme vyrovnania obnovy črevnej mikroflóry predstavuje najdôležitejšiu činnosť doplnenie probiotických baktérií. Takže v takomto prípade cieľom je, aby pomer priaznivých mikroorganizmov prevýšil 50 percentnú hladinu. V tom pomáhajú vhodné probiotiká, v ktorých sa nachádzajú najdôležitejšie probiotické baktérie.

Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) probiotiká predstavujú živé organizmy, ktoré svojou prítomnosťou v ľudskom organizme prispievajú k urdžaniu zdravia, respektíve k jeho rekonštrukcii. Z týchto probiotík nasledovné nájdeme v organizme 99% obyvateľstva:  

Bifidobacterium lactis, Enterococcus faecium, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Streptococcus thermophilus a Lactobacillus lactis.

Postupujeme správne vtedy, ak si vyberieme taký produkt – taký výživový doplnok – ktorý obsahuje tieto priaznivé baktérie. V inak mimoriadne zdravých probiotických potravinách, napr. jogurt so živou flórou, je totiž podstatne menší počet základných baktériových kmeňov.

Spomínaných 10 najčastejších druhov probiotík obsahuje aj Swiss Probiotix®!

NEZABUDNIME ANI NA PREBIOTIKÁ

Aby probiotické baktérie boli schopné prežiť, rozmnožovať sa a vytlačiť škodlivé mikroorganizmy z črevnej flóry, potrebujú vhodné množstvo kvalitnej potravy. K tomu potrebujeme prebiotiká. Ich zvláštnosťou je, že ani ľudský organizmus, ani baktérie ich nedokážu rozložiť. Navyše nezahynú ani v žalúdočnej kyseline, pre potreby priaznivých baktérií sú však životne dôležité.

Vysokokvalitná vláknina Clean Inside® v ideálnej miere obsahuje aj priaznivé prebiotiká.