Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Detoxikácia doma, úspešne

Všetko o detoxikácii na jednom mieste

Čo je to detoxikácia? Jednoducho formulované ide o proces prírodnej, alebo alternatívnej terapie, počas ktorej zbavíme svoj organizmus toxických látok. Musíme však konštatovať, že to nie je zázrak, neexistuje taký proces, ani žiadny taký prípravok, ktorý by akoby mávnutím čarovného prútika odstránil z nášho organizmu toxické látky. Načo je potom dobrá? Aby sme tento proces pochopili, musíme sa do neho trochu zahĺbiť. Očista organizmu, čiže odbúranie a odstránenie škodlivých látok, toxínov a voľných radikálov, je úlohou organizmu, ktorú v prvom rade vykonáva pečeň, ale podieľajú sa na tom aj orgány vylučovacej sústavy, čiže tráviaca sústava, obličky a močová sústava, ale v tomto procese zohráva dôležitú úlohu aj obehová sústava a lymfatický systém. Počas detoxikácie, ako procesu ľudového liečiteľstva, podporujeme tento proces, čiže činnosť týchto orgánov, diétou počas tejto procedúry znižujeme príjem toxických látok, zvýšeným príjmom tekutín podporujeme vylúčenie toxínov, a tiež aplikujeme také liečivé rastliny, ktoré sú aj samé o sebe schopné viazať toxické látky a podporujú regeneráciu buniek.

Počas detoxikácie je dôležitá vhodná strava a zvýšený príjem tekutín.

Detoxikácia, čo sa deje počas nej

Môže to byť akokoľvek čudné, ale najúčinnejšou detoxikáciou je zmena celkového životného štýlu. Kto je dokonale zdravý a neužíva žiadne lieky, žije na takom mieste, kde je svieži a čistý vzduch, stravuje sa zdravo a pestro, nekonzumujme viacnásobne spracované, konzervované potraviny, nefajčí, nepije pravidelne alkohol, má pravidelný fyzický pohyb, počas svojej práce nie je vystavený toxickým látkam a žije život bez stresu, ten pravdepodobne nikdy nebude potrebovať detoxikáciu. Čím menej z týchto podmienok je splnených, o to je pravdepodobnejšie, že skôr či neskôr bude musieť urobiť čiastočnú, alebo úplnú detoxikáciu. A keď je potrebná, potom je dobré vybrať si takú metódu, ktorou vieme vyššie opísaným spôsobom podporiť v detoxikácii čo najviac orgánov, teda okrem detoxikácie pečene aj lymfatický systém (lymfa), tráviaci systém, obehovú sústavu a obličky. Nezabudnime však na to, že popri neustálom nezdravom životnom štýle občasná očista nedokáže z dlhodobého hľadiska náš organizmus odbremeniť, je potrebné pravidelné opakovanie kúry.

Ako vykonať detoxikáciu jednoducho

Pamätajme: samotnú detoxikáciu vykonávajú naše orgány. Najjednoduchšou metódou detoxikácie je preto to, pokiaľ tieto orgány odbremeníme. Konzumujme menej alkoholu, fajčime menej, pime viac tekutín, podľa možnosti čistú, neperlivú vodu. Zvýšený príjem tekutín podporuje vylúčenie toxických látok. Zanechanie alkoholu a fajčenia už samo pomáha zlepšiť činnosť pečene, zlepší sa príjem kyslíka do pľúc, zlepší sa krvný obeh. Konzumujme menej rafinovaných sacharidov (cukor, bielu múku), vynechajme zo svojho jedálneho lístka jedlá zo stánkov rýchleho občerstvenia a konzervy, vyhýbajme sa mastným jedlám, jedlám pečeným v oleji, ťažkému mäsu, namiesto nich konzumujme viac zeleniny, jedál bohatých na vlákninu, ovocia a rýb. Zdravá strava bohatá na vlákninu, príjem prírodnej vlákniny a vitamínov podporujú zdravie nášho tráviaceho systému, antioxidanty nachádzajúce sa v zelenine a ovocí zlepšia zdravotný stav pečene, skutočne nás naplnia životom a energiou. Pravidelne vykonávajme, podľa možnosti intenzívny fyzický pohyb. Okrem toho, že to zlepší náš celkový duševný stav, popri zvýšenej výdrži, zlepšujúcej sa nálade a zníženia stresu sa zlepší aj naše trávenie, krvný obeh, a tiež stav našich ciev a orgánov.

Naše telo je dôležité pre každého a preto detoxikácia organizmu je pre vaše telo viac ako len myslieť na to, že aké výživové doplnky treba užívať. Pre vás ženy, ale aj pre mužov, zdravý organizmus neznamená len piť zeleninové šťavy. Znamená to oveľa viac, ako si myslieť, že detoxikácia tela vyrieši všetko. Zelené potraviny sú pre vaše telo, respektíve pre každého, dôležitejšie, než len spraviť detoxikáciu organizmu. Mimochodom, viac informácií na tému detoxikácia organizmu nájdete tu. Mnohokrát sa dočítame, že odkyslenie organizmu môže byť základom pre správne fungovanie tela. My veríme skôr v to, že piť ovocné a zeleninové šťavy je základom pre to, aby sme dostali z tela ťažké kovy. Napríklad mladý jačmeň vie dosiahnuť, aby sme sa zbavili mnohých škodlivých látok z tela.

Kedy je potrebná?

Nie je prekvapujúce, že ľudia žijúci v blízkosti prírody, poznajú čas detoxikácie: väčšinou sa viaže k nejakému vierovyznaniu, alebo k nejakému obdobiu osobnostného rozvoja. V prísnom ponímaní je akýkoľvek pôst detoxikáciou, v náboženskom zmysle v tomto období očistíme nielen dušu, ale aj telo, jedným zo spôsobov ako to dosiahnuť je zdravý životný štýl, čiže vyvážená strava, úplné alebo čiastočné vyhýbanie sa mäsu a sladkostiam. Poznáte to, však? Odporúčajú to aj dietológovia ako vhodnú formu stravovania. Možno aj tomuto vďačíme za to, že očistná kúra sa vykonáva spravidla pri zmene ročných období, hlavne na jar a na jeseň. Kým jarná očista uzatvára zimné obdobie plné kalorických, ťažkých jedál a nedostatku pohybu a naplní vyprázdnené vitamínové zásoby organizmu, jesenná je zase dobrá na posilnenie imunitného systému pred chladnými, zimnými mesiacmi. V živote moderného človeka však majú tieto rituály omnoho menej významnú úlohu, pretože sa rovnako čoraz viac stráca aj cyklickosť určovaná zmenou ročných období. Zároveň žijeme omnoho menej aktívny život, ku ktorejkoľvek potravine sa môžeme dostať kedykoľvek, práve preto sú čoraz menej charakteristické aj sezónne ovocie a zelenina. Napriek všetkému bude očistná kúra čoraz viac dôležitejšia, teraz už nie kvôli náboženským predpisom, ale kvôli varovným signálom nášho organizmu. V prípade, že netrpíte takým ochorením, ktoré by mohlo byť dôvodom vašich príznakov, je dobré dať si pozor na nevysvetliteľnú únavu, skleslosť, nepríjemný zápach z úst, neustály nedostatok energie, nadúvanie, tráviace ťažkosti, spomalenú látkovú výmenu a s tým sprevádzaným priberaním, ale aj častú bolesť hlavy, ktorá nie je odôvodnená fyzickými zmenami, či neliečiteľné kožné problémy môžu naznačovať, že nadišiel čas detoxikácie očisty organizmu. Aj po užívaní silných liekov (napríklad chemoterapia, antivirálna liečba alebo steroidová kúra) môžeme urýchliť regeneráciu svojho organizmu pomocou vhodne aplikovanej, neinvazívnej detoxikácie.

Príznaky nevhodne urobenej detoxikácie

Na detoxikáciu existuje mnoho metód, od citrónu cez rôzne tekutinové kúry až po aplikáciu rôznych solí. Nie je v našej kompetencii, aby sme ich hodnotili, avšak nesmieme zabudnúť ani na to, že doma vykonaná detoxikácia má za svoj cieľ zlepšenie celkového stavu, zmiernenie alebo odstránenie telesných príznakov, ktoré nie sú vysvetliteľné chorobami alebo fyzickými zmenami, čie všetky také príznaky, ktoré sú v rozpore s týmto, sú výsledkom nevhodne zvolenej alebo vykonanej detoxikácie. Najčastejšie sa tu menujú problémy tráviacej sústavy, medzi nimi sú najcharakteristickejšie  kŕče v bruchu. Je dobré vybrať si taký prípravok, ktorý poskytuje presné informácie o zložení. Ak sa v súvislosti s ktoroukoľvek jeho zložkou preukáže, že sme na ňu precilivení, okamžite prestaňme prípravok užívať. Vážnejšie problémy môžu spôsobiť  drastické metódy s obsahom minerálov alebo ostrejších semienok, lebo tieto môžu poškodiť sliznicu čriev. U ľudí náchylných na vznik zápalových ochorení čreva (Chrohnova choroba, IBS, kolitída) môžu zápal zosilniť. Medzi prehnané kúry patrí tiež používanie prípravkov s vysokým obsahom oxalátov, ktoré zvyšujú riziko vzniku obličkových kameňov. Naším cieľom je podpora organizmu a vylučovacích orgánov počas detoxikácie, a nie ich zaťaženie. Varovným signálom je, ak sa nezlepší hladina našej energie a počas kúry sa budeme cítiť čoraz slabšie: vtedy je dobré vybrať si taký prípravok, ktorý sa postará o vhodné doplnenie vitamínov a minerálnych látok potrebných kvôli zrýchlenej látkovej výmene, a tiež obsahuje probiotické baktérie nevyhnutné k napraveniu rovnováhy črevnej flóry. Samotná narušená črevná flóra dokáže produkovať mnoho príznakov, od kožných problémov cez bolesti kĺbov až po zápchu, alebo hnačku. Mali by sme sa vyhýbať aj prehnaným diétam: počas detoxikácie nie je naším cieľom oslabenie organizmu, avšak nevyvážená strava, čiže vyhýbanie sa ktorémukoľvek makronutrientu vedie k tomu. K zdravému fungovaniu rovnako potrebujeme sacharidy, bielkoviny ako aj tuky, tieto zo svojej stravy ne musíme vylúčiť, ale ich nahradiť kvalitným zložením našej stravy.

Chudnutie detoxikáciou

Všeobecnou skúsenosťou je, že počas detoxikácie schudneme, či je to naším cieľom, a či nie. Prečo je to tak? Základom väčšiny metód na chudnutie je znížený príjem kalórií. Počas detoxikácie to síce cieľom nie je, avšak v tomto období odporúčaná vyvážená diéta spravidla obsahuje menej kalórií, ako väčšina našich obvyklých jedál. Môže to byť východiskovým bodom k pochopeniu toho, prečo počas detoxikácie chudneme. Druhým dôvodom, na ktorom je založená väčšina výživových doplnkov na chudnutie, je urýchlenie látkovej výmeny. Väčšina takýchto prípravkov obsahuje takzvané termogénne prísady, najčastejšie kofeín alebo inú stimulačnú látku, ktoré zvýšením tepovej frekvencie zvyšujú spotrebu kalórií, čím urýchľujú aj látkovú výmenu. Iní používajú preháňadlá, aby tým stimulovali pohyby čriev. Zvýšeným príjmom tekutín počas detoxikácie a podporením činnosti pečene tiež urýchlime látkovú výmenu. Na rozdiel od prípravkov na chudnutie vyvolávajúcimi okamžitý účinok, takáto očista je schopná vyvolať dlhší a trvácnejší účinok. Spomalený metabolizmus je ťažko liečiteľný problém, ktorý vznikal dlhodobo. Jeho charakteristikou je to, že človek má pocit, že priberá od všetkého.
 Vyskúša mnoho metód na chudnutie, ktoré sa po počiatočnom úspechu ukážu po pár týždňoch ako neúčinné, jednoducho sa chudnutie zastaví. Zbytočné budú tréningy, vyhýbanie sa sacharidom a tukom, jazýček na váhe sa ďalej nepohne. Mali by sme myslieť na spomalenú látkovú výmenu ak máme aj iné tráviace problémy: častá zápcha, tvrdá stolica, nadúvanie, zvýšená citlivosť na rôzne potraviny. Počas detoxikácie liečime presne tieto problémy, nakoľko jedna detoxikačná kúra trvá spravidla tri mesiace, aj výsledok bude trvácnejší. Z jednej strany svoj organizmus naplníme vitamínmi a minerálnymi látkami, stimulujeme pohyby čriev, ale zároveň aj účinnosť trávenia, pretože k detoxikácii pečene patrí aj  zvýšenie činnosti žlčníka. Počas správne vykonanej detoxikáie, ako sme to už napísali vyššie, doplníme potrebné probiotiká, ktoré sú potrebné k správnej činnosti tráviaceho systému a väčšinou celého organizmu, napravením črevnej flóry sa zase môže odstrániť aj naša citlivosť na potraviny. Optimálne fungujúci vylučovací a tráviaci systém je zase podmienkou pre vhodnú látkovú výmenu, preto ak chceme chudnúť, v rámci detoxikácie máme k dispozícii všetky  možnosti, aby sme svoj cieľ dosiahli.

Často je dôvodom neúspešnej diéty pomalý metabolizmus, vtedy môže pomôcť očista organizmu

Očista pečene detoxikáciou

Nakoľko sme vyššie už viackrát spomenuli dôležitosť detoxikácie pečene, tu sa na chvíľu zastavme, aby sme opísali aj túto tému. Pečeň je našou vlastnou, malou, vnútornou chemickou továrňou, jednou z jej mnohých funkcií je práve očista. Prečo je potom potrebná? Odvoláme sa na vyššie napísané:  počas detoxikácie podporujeme a stimulujeme najmä činnosť tých našich orgánov, ktoré vykonávajú detoxikáciu organizmu. V prípade pečene zvýšime tvorbu žlče, prípravkami s vysokým obsahom antioxidantov, ktoré sú schopné priamo sa naviazať na voľné radikály nachádzajúce sa v organizme, môžeme zmierniť zaťaženie, čím podporíme proces samoliečenia. Pečeň je jediným naším hlavným orgánom, ktorý sa dokáže regenerovať, k tomu je však potrebné, aby neustále neprijímala varovné signály (stres), že sa musí zaoberať detoxikáciou alebo zmiernením zápalových procesov. Preto je mimoriadne dôležité, aby sme sa počas detoxikácie vyhýbali konzumácii alkoholu, pretože ten pečeň začne okamžite neutralizovať. Preto je v tomto období praktické vyhýbať sa aj fajčeniu, alebo ho aspoň obmedziť. Úlohou pečene je aj presúvanie tukov, avšak práve kvôli zvýšenému zaťaženiu (napr. pravidelná konzumácia alkoholu alebo vírusové infekcie) sa môže tuk usadiť v pečeni, čím sa zníži účinnosť jej funkcie. V krajnom prípade môže vzniknúť tuková pečeň. Počas detoxikácie sa musíme vyhýbať ťažkým, mastným jedlám, preto naša pečeň dostane malú pomoc aj takto.

Detoxikačný prípravok s vhodným zložením podporuje aj funkciu organizmu odbúravať tuky – a ich prepravnú funkciu, čím čistí pečeň.

Nakoniec, ale nie v poslednom rade, nevyhnutnou podmienkou detoxikácie pečene je podpora regeneračných procesov. Mnoho liečivých rastlín a účinných látok podporuje tvorbu buniek, ale v tomto procese zohrávajú dôležitú úlohu aj vitamíny, preto vhodný prípravok obsahuje aj takéto zložky.

Niečo o detoxikácii a očiste čreva

Tieto pojmy sa často mýlia, mnohí nevedia, aký je rozdiel medzi očistu čreva a detoxikáciou. Rozdiel je jednoduchý: ide o komplexný proces, ktorý sa týka mnohých našich orgánov, jedným z nich je tráviaci systém. Očista čreva je preto jednou z častí detoxikačného procesu, preto sa s ním nedá zameniť, je to len podproces. Prečo ju teda mnohí robia samostatne? Hlavne preto, lebo kúru na očistu čreva začnú najčastejšie kvôli problémom tráviacej sústavy, čiže reč môže byť o odstránení nadúvania, trvalej hnačky alebo zápchy, pocitu nepohodlia v oblasti brucha alebo všeobecene slabých pohyboch čriev. Počas očisty čreva prípravky s vysokým obsahom vlákniny uvoľnia stolicu a prípadné usadeniny, pohyby čriev zvyšujú prípravky s miernym laxatívnym účinkom, zatiaľ čo parazitov rozmožujúcich sa v črevnom trakte sa zbavíme protiparazitnými prípravkami. Účinok sa objaví po krátkom čase a nepríjemné príznaky zmiznú. Trvácnosť účinku však môžeme dosiahnuť holistickým prístupom k detoxikácii: zložkami zvyšujúcimi tvorbu tráviacich tekutín, ale nezabudnime ani na upravenie rovnováhy črevnej flóry. Oba postupy sú spojené so zvýšeným príjmom tekutín, čoho dôsledkom je aj potreba doplniť vitamíny a minerálne látky, lebo tie sa môžu spolu s tekutinou z organizmu vyplaviť. Dôležité je tu spomenúť aj to, že očista čreva nerobená liečivými rastlinami, napríklad slaná voda (v skutočnosti roztok horkej soli) alebo kolon-hydroterapia drasticky skrátia dobu očisty čreva, avšak omnoho menej sa opierajú na vlastné procesy organizmu. V súvislosti s nimi si vždy vyžiadajte názor svojho lekára. Po takýchto kúrach je mimoriadne dôležité napravenie rovnováhy črevnej flóry.

Pri detoxikácii môže pomôcť mnoho liečivých rastlín, z týchto väčšinou každá jedna podporuje činnosť niektorého orgánu, ktorý sa podieľa na detoxikácii.

Ako detoxikovať liečivými rastlinami

Ako sme to už viackrát naznačili, ide o zložitý proces, ktorý sa týka celého nášho organizmu, preto neexistuje jediná zázračná rastlina, ktorá má rovnaký účinok na všetky naše orgány. Pri liečivých rastlinách je dobré brať ohľad aj na formu použitia liečivých rastlín: čaje, ktoré sa robia z rastlín, spravidla neobsahujú stabilnú koncentráciu účinných látok, pretože tá sa môže meniť v závislosti od miesta výskytu, druhu, ale aj od počasia. Tinktúry, štandardizované extrakty, sú však spoľahlivým a stabilným zdrojom účinných látok. Bez úplnosti zoznamu je tu niekoľko všeobecne známych detoxikačných liečivých rastlín:

Očista pečene

Pestrec mariánsky (Sylibum Marianum). Medzi liečivými rastlinami, ktoré vplývajú na pečeň, je najznámejší a najrozšírenejší pestrec mariánsky, jeho účinnou látkou je silymarin, ktorý sa získava z jeho semien. Silymarin je antioxidant, preto je schopný viazať voľné radikály nachádzajúce sa v našom organizme. Podporuje činnosť pečene, čím urýchľuje vylúčenie toxických látok, ale podporuje aj regeneráciu buniek.

Kurkuma (Curcuma longa). Jej najdôležitejšou účinnou látkou je kurkumín. Na organizmus má mnoho pozitívnych účinkov, pretože aktiváciou enzýmov je schopný stimulovať obranyschopnosť buniek voči oxidačnému stresu. V pokusoch sa ukázal byť účinný aj pri poškodení obličiek vplyvom cukrovky aj proti alkoholickej tukovej pečeni, ale dá sa úspešne aplikovať aj pri liečbe a prevencii zápalových procesov.

Artičoka (Cynara cardunculus). Rastlina rozšírená v Severnej Afrike a južných oblastiach Európy, ktorá prežije aj u nás. Jej účinnou látkou je cynarín, ktorá má schopnosť chrániť pečeň, ale bohato obsahuje aj mnoho flavonoidov, inulín a minerálne látky. Podporuje tvorbu žlče, preto môže jej zaradenie do jedálneho lístka priniesť úľavu po konzumáciu mastných jedál, avšak spľahlivo znižuje aj hladinu cukru v krvi, nadúvanie aj tvorbu plynov.

Čistenie krvi, čiže obehovej sústavy

Cesnak medvedí (Allium ursinum). Táto skorá jarná pochúťka je skutočnou vitamínovou bombou, svojou chuťou v posledných rokoch opäť víťazne dobila všetky kuchyne. Ako liečivá rastlina sa používajú hlavne listy mladej rastliny. Znižuje krvný tlak, zabraňuje usádzaniu tuku (cholesterolu) v cievach. Rovnako ako ostatné druhy cibule má aj mierny účinok proti zrážaniu krvi, ale obľúbený je aj pre svoju schopnosť dezinfikovať črevá a podporiť trávenie.

Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica). Zo zoznamu zaoberajúcom sa detoxikáciou nie je možné vynechať ani pŕhľavu, pretože kvôli jej schopnosti čistiť krv a z hľadiska tvorby krvi výhodného zloženia (obsahuje veľa železa) patrí medzi najčastejšie používané liečivé rastliny. Užíva sa najmä vo forme čistiacej kúry trvajúcej spravidla 6 týždňov, hlavne na jar a na jeseň. Stimuluje činnosť obličiek, čaj z jej koreňa pôsobí blahodarne v prípade ťažkostí s prostatou. Nakoľko znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi, dá sa úspešne aplikovať aj pri chorobe DNA a bolestiach kĺbov.

Očista obličiek

Praslička roľná (Equisetum arvense). Táto prastará rastlina je mimoriadne bohatá na minerálne látky, medzi nimi kremík – toto nemôžeme povedať o hojnom počte liečivých rastlín. Keď chceme mať pekné vlasy a nechty, najlepšou voľbou je praslička. Okrem toho je nevyhnutnou pomocou aj pri ťažkostiach s obličkami a močovým mechúrom, môže sa použiť zvonka (sedavý kúpeľ) aj vnútorne (čaj). Má protizápalový účinok, zastavuje krvácanie, podporuje činnosť obličiek, podobne ako vlasy kukurice má mimoriadne silný močopudný účinok. V prípade obličkových kameňov a obličkového piesku – samozrejme dbajúc na príjem veľkého množstva tekutín, potom následne na doplnenie minerálnych látok – môže byť poslednou prírodnou pomocou.

Púpava lekárska (Taraxacum officinale). Táto naša zanedbaná liečivá rastlina, podobne ako žihľava, má mnoho čistiacich a detoxikačných účinkov: podporuje tvorbu žlče, chráni pečeň, ale známa je aj jej schopnosť čistiť krv. Znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, účinná je aj pri reumatických ťažkostiach. Má silný močopudný účinok, nakoľko stimuluje činnosť obličiek. Nemôže sa však používať pravidelne, je dobré užívať ju vo forme kúry; na detoxikáciu je najvhodnejší odvar z listov, kým na žalúdočné ťažkosti a pri cukrovke použime odvar z koreňa.

Očista lymfatického systému

Lipkavec mäkký (Galium mollugo). Má približne rovnaký účinok ako ostatné druhy lipkavca (lipkavec obyčajný a lipkavec pravý), najviac sa aplikuje v prípade problémov štítnej žľazy. Okrem toho ako podobné detoxikačné liečivé rastliny je schopný čistiť krv, ale priaznivo vplýva aj v prípade problémov s obličkami a prostatou. Vo vysokej koncentrácii obsahuje flavonoidy s antioxidačným účinkom, a tiež galiozin, asperulozid a taníny. Kvôli blahodarnému účinku na hormonálny systém sa odporúča aj v prípade kožných problémov.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis). Našou druhou a mimoriadne mnohostrannou liečivou rastlinou je nechtík, ktorý sa do svetla reflektorov dostal hlavne v prípade kožných problémov kvôli svojmu exfoliačnému, dezinfekčnému a upokojujúcemu účinku. Dnes už patrí medzi menej známe, ale jeho čaj používali už od stredoveku na rôzne príznaky tráviaceho systému, pretože okrem upokojujúceho účinku zmierňuje kŕče, čistí krv, priaznivo ovplyvňuje činnosť pečene, úspešne sa dá použiť aj pri žalúdočných vredoch, dokonca sa vynikajúco uplatní aj jeho protizápalový a dezinfekčný účinok.

Očista čreva

Skorocel (Plantago ovata). Na očistu čreva používajú kôrku semien skorocelu, ktorý je príbuzným druhom skorocelu egyptského a indického, a ktorý sa nachádza aj v Európe, lebo vplyvom vlhkosti vytvára napuchnutá kôra semena silne gélovité prostredie, ktoré šetrne uvoľní nahromadené usadeniny. Vďaka svojej schopnosti zlepšiť peristaltiku zase uľahčí ich vyprázdnenie. Má mimoriadne vysoký prirodzený obsah vlákniny, ktorú ľudský tráviaci systém nedokáže spracovať, je však výborným zdrojom vlákniny pre baktérie črevnej flóry. Možno práve toto je dôvodom toho, že znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Archangelika (Angelica archangelica). Táto anjelská liečivá rastlina bola večnou stálicou už aj v záhradách kláštorov. Vďaka svojej schopnosti podporiť trávenie, zmierňovať kŕče a vetry sa už dlho používa pri problémoch tráviaceho traktu. Rastlina patriaca medzi zelerovité sa preslávila aj tým, že kvôli svojej príjemnej vôni a sladkastej chuti sa používa aj ako prísada do likérov. V prvom rade používame jej koreň, okrem vyššie spomenutého sa úspešne používa aj proti nechutenstvu, na upokojenie a na močopudné účely.

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Program ToxiClean
Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.

88 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Detox Prime
Swiss Detox Prime

Swiss Detox Prime® prípravok na podporu činnosti pečene s jedinečným zložením, s dvojitým mechanizmom účinku. Podporuje detoxikačné procesy organizmu, okrem toho kombinácia jeho účinných látok, výťažok z pestreca mariánskeho (silymarín) a cholín, chráni bunky pečene pred škodlivými vplyvmi, zabraňuje jej premasteniu a pomáha ich regenerácii.

14.2 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Prebiotix Ultra
Swiss Prebiotix Ultra

Prebiotický prípravok s komplexným zložením, so zdrojom 4 oligosacharidov.

18 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0