Detoxikácia: začnime s čistým štítom

Detoxikácia: začnime s čistým štítom

V dnešnej dobe nás slovo detoxikácia organizmu dobieha takmer všade: v televízii, na sociálnych sieťach, na bilbordoch, aj v rozhovoroch s priateľmi. Niet sa čomu diviť. V dnešnom uponáhľanom svete poškodzujeme naše telo množstvom toxínov zvnútra aj zvonka. Navyše, tieto budú mať skôr či neskôr negatívny dopad ja na naše duševné zdravie. Toxicitu si čiastočne spôsobujeme my sami a čiastočne je dôsledkom vplyvu vonkajších faktorov okolo nás, o ktorých možno ani nevieme. Práve z tohto dôvodu sa určite oplatí zbaviť sa tých. Ale ako to môžeme urobiť? Na túto a mnohé ďalšie otázky sa pokúsime odpovedať v tomto článku.

Čo vlastne znamená detoxikácia organizmu? Čo je detox a čo predmetný proces zahŕňa?

Proces, nazývaný aj detox, alebo čistenie, je v zásade prirodzeným odstraňovaním toxicíd, ktoré sa v organizme nachádzajú. Mimochodom, toto každodenne vykonávajú namiesto nás pečeň, obličky a lymfatický systém. Prečo potom potrebná pomoc zvonku?

V súčasnosti je ohrozenie chemickými látkami v porovnaní spred niekoľkých desaťročí mnohonásobne vyššie. V živote sú prítomné všade: v potravinách, vo vzduchu, ktorý dýchame, v kozmetických prípravkoch a čistiacich prostriedkoch. Časť z nich je mimoriadne škodlivá a znamenajú potenciálny zdroj nebezpečenstva pre naše zdravie. Vzhľadom na zvýšený výskyt stretu so škodlivými látkami sa preto odporúča vedome podporovať už vyššie spomínané orgány.

Ako vlastne vlastne funguje? Čo v sebe obnáša?

Proces v základe spočíva v čistení krvi. V takýchto prípadoch sa snažíme o to, aby boli kontaminanty z krvi v pečeni, kde sú toxíny spracovávané pre proces vyprázdňovania, odstránené. Prebieha aj prostredníctvom obličiek, čriev, pľúc, lymfatického systému a pokožky. Okrem toho sa škodlivé chemikálie vylučujú aj stolicou, močom a potom. Pokiaľ naše „filtre“ postihne nejaké ochorenie, tieto škodliviny sa nedokážu z tela vylúčiť, čo máva aj veľmi vážne následky.

Detoxikačná kúra prispieva k prirodzenej detoxikácii nasledovným spôsobom:

  • Odbremenenie orgánov pomocou pôstu
  • Stimulácia pečene pre účinnejšie filtrovanie toxických látok
  • Podpora selekcie škodlivých zlúčenín v črevách, cez obličky a pokožku
  • Zlepšenie krvného obehu
  • Doplnenie tela zdravými živinami

Aké toxíny sa vylučujú v rámci takejto účinnej očistnej kúry?

Aj keď je náš vnútorný detoxikačný mechanizmus schopný eliminovať veľké množstvo toxických látok, existujú aj také, ktorých je pomerne ťažké sa zbaviť. Podľa výskumov sa jedná napríklad o perzistentné organické polutanty (POP), ftaláty, bisfenol A (BPA) a ťažké kovy. 

Tie sa zvyčajne hromadia v tukovom tkanive, alebo v krvi a odstrániť ich z tela vie zabrať veľmi dlhý čas – v niektorých prípadoch aj roky. 

Ďalšou nevýhodou je skutočnosť, že s týmito látkami prichádzame do styku tak, že o tom vlastne netušíme. Sú prítomné v plastových výrobkoch, farbách, v pitnej vode, v potravinách a aj v chemikáliách. Z dôvodu, že disponujú zdraviu ohrozujúcimi vplyvmi, sú však v súčasnosti vo všeobecnosti úplne vyňaté z obchodného tovaru, alebo je množstvo v tovare podstatne obmedzené.

Ako a kedy zistím, že ju potrebujem? Čo mi v tele naznačí jej potrebu?

Odborníci odporúčajú, aby bola takáto kúra na očistu vykonaná aspoň raz do roka. No existuje niekoľko rizikových skupín, pre ktoré sa tento proces neodporúča. Medzi také možno zaradiť napríklad tehotné ženy, dojčiace matky, deti, osoby trpiace podvýživou, diabetici, resp. osoby trpiace chronickými degeneratívnymi ochoreniami, rakovinou, prípadne tuberkulózou. Pokiaľ nemáte istotu v tom, či môžete vykonať takúto elimináciu toxínov, konzultujte so svojím lekárom. 

Vzhľadom na to, že v našom bezprostrednom okolí sa nachádza viac škodlivých zlúčenín ako kedykoľvek predtým, eliminácia sa stala kriticky dôležitou. Pozrime sa na to, akými príznakmi nám telo naznačuje, že sa v ňom nahromadili škodlivé chemikálie a potrebuje podporu:

  • Nevysvetliteľná, bezdôvodná únava
  • Pocit ťažoby, spomalenia, ťažkopádnosti
  • Podráždenie pokožky
  • Prepuknutie alergie
  • Opuchnuté oči, alebo vačky pod očami
  • Nadúvanie
  • Problémy s menštruáciu
  • Duševný zmätok, narušenie duševnej rovnováhy
  • Slabý imunitný systém, čo naznačuje aj náchylnosť na rôzne infekcie
  • Zvýšená tvorba kyseliny a zdúvanie
  • Poruchy pozornosti
  • Časté výkyvy nálady
  • Citová nestabilita, depresia, nedostatok motivácie, nedostatok energie a nadšenia

Najčastejšie metódy na detox tela. Jednoduché a dostupné spôsoby ako ju vykonať.

Pretože sa bavíme o mimoriadne obľúbených a mnohými používaných procesoch, nemusíme spomenúť, že je známych mnoho spôsobov. Tieto zahŕňajú všetko, počnúc jednoduchými zmenami v stravovaní, cez celkový pôst až po aplikovanie rôznych klystýrov a výplachov. Avšak každý jeden z vymenovaných spôsobov v sebe zahŕňa aspoň jeden z nasledovných faktorov:

  • Krátkodobý pôst, v priemere 1-3 dni
  • Konzumácia čerstvých ovocných, zeleninových štiav, kokteilov, vody a bylinkových čajov
  • Pitie výlučne iba niektorých druhov tekutín, ako napríklad slaná alebo citrónová voda
  • Vedomé vylúčenie jedál s vysokým obsahom ťažkých kovov a toxických faktorov z jedálnička
  • Úplné vylúčenie jedál vyvolávajúcich alergiu zo stravy a ich následné postupné zaradenie späť
  • Aplikácia laxatív (preháňadiel), močopudných liekov, klystíru
  • Pravidelný pohyb
  • Vylúčenie alkoholu, kávy, cigariet a rafinovaných cukrov
  • Výživový doplnok bohatý na vlákninu, alebo konzumácia liečivých rastlín

Je takýto proces skutočne účinný?

Hoci v súvislosti s tým, že takáto procedúra skutočne vytláča nahromadené škodlivé zlúčeniny, uzrelo svetlo sveta iba niekoľko málo dôkazov, výskumy na túto tému vždy odporúčajú jej vykonanie v záujme optimalizácie prirodzenej neutralizácie toxínov v našich orgánoch. 

Prečo toľko ľudí tvrdí, že sa po detoxikácii cítia podstatne lepšie? Čiastočne je to spôsobené tým, že počas tohto procesu sa vylúčia zo stravy potraviny s vysokým obsahom tuku a pridaného cukru. Pri krátkodobom pôste dokáže vyhýbanie sa jedlám bohatým na kalórie a jedlám s nízkou výživovou hodnotou po dobu niekoľkých dní pomôcť zlepšiť celkový pocit pohody. 

Skôr, ako sa pustíte do nej, určite sa poraďte so svojím lekárom, pretože je vhodné zvážiť aj niektoré potenciálne vedľajšie účinky. Také úpravy stravy, ktoré zahŕňajú napríklad obmedzenie príjmu bielkovín, môžu viesť k únave. Navyše, dlhodobé odopieranie si potravy vedie k nedostatku vitamínov a minerálnych látok..

Výhody procesu

  • Zvýšená hladina energie

Pomalosť, nedostatok sily, alebo pocit únavy, to všetko sú príznaky, ktorými organizmus signalizuje, že nie je schopný správne vstrebať, spracovať a využiť živiny pochádzajúce z prijatej potravy. Keď sa v ňom nahromadia škodlivé chemikálie, skôr alebo neskôr to vedie k poklesu výkonu buniek. Dobrý detoxikačný program, ktorý zahrnie do stravy správne živiny, podporuje produktívne trávenie a poskytnúť bunkám tzv. “palivo”, ktoré potrebujú na fungovanie.

  • Lepší duševný, mentálny výkon

Pomyselná os “črevo-mozog” znamená, že keď niečo nie je v poriadku v črevách, to sa dotýka a ovplyvňuje aj mozog. Vysoké zaťaženie toxínmi zhoršuje schopnosť mozgu spracovávať informácie, čo má za následok otupenú myseľ. Vyplavením škodlivých prvkov je to možné zvrátiť, nakoľko zvýšená energia umožňuje väčšiu schopnosť sústrediť sa a duševnú hygienu. Tieto neurologické výhody patria medzi najčastejšie pozitívne výsledky kúry.

  • Silnejší imunitný systém

Hromadenie toxických zložiek ovplyvňuje všetky telesné procesy, vrátane imunitného systému a lymfatického systému. Prostredníctvom slabšej imunity sa totiž stávame zraniteľnejšími voči infekciám a ochoreniam. V takomto prípade sa odporúča vnútorná očista tela, prečistenie organizmu, po ktorej sa výrazne zlepšia imunitné reakcie a biele krvinky zase dokážu účinnejšie bojovať s mikroorganizmami a neznámymi, cudzími faktormi.

Ďalšie výhody, na ktoré netreba zabúdať

  • Podpora pri chudnutí a udržaní ideálnej hmotnosti

Vypudenie toxických zložiek podporuje činnosť čriev a pečene. V momente, kedy sa vytvorí správna metabolická funkcia a obnoví sa príjem živín, chudnutie v rámci tohto procesu sa ľahšie udržiava.

  • Správna emocionálna rovnováha

Keďže toxické faktory výrazne zaťažujú aj mozog, ovplyvňuje to samozrejme aj emócie. Vtedy môžeme pociťovať zvýšenú podráždenosť, depresiu, stratu motivácie a extrémnejšie emocionálne výkyvy. Všetky tieto sa dajú účinne potlačiť vďaka kúre, po ktorej sa následne zlepší aj celková pohoda a spánok.

Možné negatívne vedľajšie účinky programu

Vážne obmedzenie kalórií dokáže spôsobiť nielen pôst, ale aj už zavedené sprísnené zmeny v stravovaní. To máva za následok príznaky, ako je unavenosť, podráždenosť a nepríjemný zápach z úst. Pri dlhodobom pôste vzniká nedostatok síl, vitamínov a dôležitých minerálnych látok, výsledkom čoho môžu vyvstať vážne zdravotné následky. Vitamíny minerály človek potrebuje. 

V záujme prečistenia sa často aplikuje aj samotný klystír. Ide v podstate o vstrekovanie istého roztoku prostredníctvom hadičky do konečníka, resp. do spodnej časti hrubého čreva. Týmto spôsobom sa dá odstrániť stolica nahromadená v tejto oblasti. Táto technika však v niektorých prípadoch spôsobuje kŕče, nadúvanie, nevoľnosť a zvracanie. Rovnako aj následná dehydratácia spôsobená týmito príznakmi je mimoriadne nebezpečná. 

Okrem vyššie vymenovaných je dobré dbať na stravu, diétu, laxatíva – preháňadlá, diuretiká a dokonca aj príjem vody, pretože nadmerné užívanie vo veľkej miere ohrozuje zdravie. V súvislosti s touto témou mnohí vyhľadávajú info na rôznych internetových stránkach, preto sa výrazy ako -pečene, -tela, -čriev, -organizmu prejavy, -organizmu recepty, -organizmu vodou, rýchly, jednodnovy detox organizmu, detox na odvodnenie, často objavujú vo vyhľadávačoch. My sme sa pokúsili jednoducho a zrozumiteľne zhrnúť vedomosti v jednom článku.

Niekoľko slov na záver

Nezabúdajme, že od toho, že táto metóda je aktuálne v móde a často sa premieľa aj na rôznych sociálnych sieťach, je dôležité s ňou zaobchádzať opatrne. Radikálne zmeny, ktoré ovplyvňujú stravu, nedodržiavajme dlhodobo. Najlepšie pomáha dodržiavať zdravú výživu, ktorá obsahuje čerstvú zeleninu, ovocie zdravé celozrnné výrobky a zdroje vlákniny a chudých bielkovín. Výživový doplnok a čaje, nápoje sú tiež jednou z možností voľby.

https://www.healthline.com/nutrition/detox-diets-101#toxins

https://www.gaiam.com/blogs/discover/10-ways-to-detoxify-your-body

https://www.doconline.com/blog/what-is-detox-and-how-do-you-know-if-your-body-needs-it