Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Detoxikácia organizmu - ako zmení život?

Všetko o detoxikácii na jednom mieste

Čo je to detoxikácia? Jednoducho sformulované ide o proces prírodnej, alebo alternatívnej terapie, v rámci ktorej zbavíme svoj organizmus toxických látok. Musíme však konštatovať, že to nie je zázrak, neexistuje taký proces, nič, ani žiadny taký prípravok, ktorý by akoby mávnutím čarovného prútika odstránil z nášho organizmu toxické látky. Načo je potom dobrá? Aby sme tento proces pochopili, musíme sa do neho trochu zahĺbiť. Očista organizmu, čiže odbúranie a odstránenie škodlivých látok, (toxíny) a voľných radikálov, je úlohou organizmu, ktorú v prvom rade vykonáva pečeň, ale podieľajú sa na tom aj orgány vylučovacej sústavy, čiže tráviaca sústava, obličky a močová sústava, no v tomto procese zohráva dôležitú úlohu aj obehová sústava a lymfatický systém. Cez detoxikáciu, ako procesu ľudového liečiteľstva, podporujeme tento proces, čiže ich činnosť, diétou počas tejto procedúry znižujeme príjem toxínov, zvýšeným príjmom tekutín (čajov, vody) podporujeme vylúčenie toxínov, a tiež aplikujeme také liečivé rastliny, ktoré sú aj samé o sebe schopné viazať toxické látky a podporujú regeneráciu buniek.

Počas detoxikácie je dôležitá vhodná strava a zvýšený príjem tekutín.

Detoxikácia - ktorá je najúčinnejšia

Môže to byť akokoľvek čudné, najúčinnejšou detoxikáciou je zmena celkového životného štýlu. Kto je dokonale zdravý a neužíva žiadne lieky, žije na takom mieste, kde je svieži a čistý vzduch, stravuje sa zdravo a pestro, nekonzumujme viacnásobne spracované, konzervované potraviny, nefajčí, nepije pravidelne alkohol, má pravidelný fyzický pohyb, pri svojej práci nie je vystavený toxickým látkam a žije život bez stresu, ten pravdepodobne nikdy nebude potrebovať detoxikáciu. Čím menej z týchto podmienok je splnených, o to je pravdepodobnejšie, že skôr či neskôr bude musieť urobiť čiastočnú, alebo úplnú detoxikáciu. A keď je potrebná, potom je fajn vybrať si takú metódu, ktorou vieme vyššie opísaným spôsobom podporiť v detoxikácii orgány, teda okrem detoxikácie pečene aj lymfatický systém (lymfa), tráviaci systém, obehovú sústavu a obličky. Nezabudnime však na to, že popri neustálom nezdravom životnom štýle občasná očista nedokáže z dlhodobého hľadiska náš organizmus odbremeniť, je potrebné pravidelné opakovanie kúry.

Ako vykonať detoxikáciu jednoducho

Než sa do toho pustíte, pamätajme: samotnú detoxikáciu vykonávajú naše orgány. Najjednoduchšou metódou detoxikácie je preto to, pokiaľ tieto orgány odbremeníme. Obmedzme fajčenie, alkohol, pime viac tekutín, podľa možnosti z čistej, neperlivej vody. Zvýšený príjem tekutín podporuje vylúčenie toxínov,. Zanechanie alkoholu a fajčenia už samo pomáha zlepšiť činnosť pečene, zlepší sa príjem kyslíka do pľúc, zlepší sa krvný obeh. Konzumujme rafinovaných sacharidov (cukor, bielu múku), vynechajme zo svojho jedálneho lístka jedlá zo stánkov rýchleho občerstvenia a konzervy, vyhýbajme sa mastným jedlám, jedlám pečeným v oleji, ťažkému mäsu, namiesto nich konzumujme viac zeleniny, jedál bohatých na vlákninu, ovocia a rýb. Zdravá strava bohatá na vlákninu, príjem prírodnej vlákniny a vitamínov podporujú zdravie nášho tráviaceho systému, antioxidanty nachádzajúce sa v zelenine a ovocí zlepšia zdravotný stav pečene, skutočne nás naplnia životom a energiou. Pravidelne vykonávajme, podľa možnosti intenzívny fyzický pohyb. Okrem toho, že to zlepší náš celkový duševný stav, popri zvýšenej výdrži, zlepšujúcej sa nálade a zníženia stresu sa zlepší aj naše trávenie, krvný obeh, a tiež stav našich ciev.

Kedy je potreba detoxikácie?

Nie je prekvapujúce, že ľudia žijúci v blízkosti prírody, poznajú čas detoxikácie: väčšinou sa viaže k nejakému vierovyznaniu, alebo k nejakému obdobiu osobnostného rozvoja. V prísnom ponímaní je akýkoľvek pôst detoxikáciou, v náboženskom zmysle v tomto období očistíme nielen dušu, no i telo, jedným zo spôsobov ako to dosiahnuť je zdravý životný štýl, čiže vyvážená strava, úplné alebo čiastočné vyhýbanie sa mäsu a sladkostiam. Poznáte to, však? Odporúčajú to aj dietológovia ako vhodnú formu stravovania. Možno aj tomuto vďačíme za to, že očistná kúra sa vykonáva spravidla pri zmene ročných období, hlavne na jar a na jeseň. Kým jarná očista uzatvára zimné obdobie plné kalorických, ťažkých jedál a nedostatku pohybu a naplní vyprázdnené vitamínové zásoby organizmu, jesenná je zase dobrá na posilnenie imunitného systému pred chladnými, zimnými mesiacmi. V živote moderného človeka však majú tieto rituály omnoho menšiu úlohu, pretože sa rovnako čoraz viac stráca aj cyklickosť určovaná zmenou ročných období. Zároveň žijeme omnoho menej aktívny život, ku ktorejkoľvek potravine sa môžeme dostať kedykoľvek, práve preto sú čoraz menej charakteristické aj sezónne ovocie a zelenina. Napriek všetkému bude očistná kúra čoraz viac dôležitejšia, teraz už nie kvôli náboženským predpisom, ale kvôli varovným signálom nášho organizmu. V prípade, že netrpíte takým ochorením, ktoré by mohlo byť dôvodom vašich príznakov, je dobré dať si pozor na nevysvetliteľnú únavu, skleslosť, nepríjemný zápach z úst, neustály nedostatok energie, nadúvanie, tráviace ťažkosti, spomalenú látkovú výmenu a s tým sprevádzaným priberaním, aj častú bolesť hlavy, ktorá nie je odôvodnená fyzickými zmenami, či neliečiteľné kožné problémy môžu naznačovať, že nadišiel čas detoxikácie očisty organizmu. Aj po užívaní silných liekov (napríklad chemoterapia, antivirálna liečba alebo steroidová kúra) sa dá urýchliť regenerácia organizmu pomocou vhodne aplikovanej, neinvazívnej detoxikácie.

Príznaky nevhodne urobenej detoxikácie

Na detoxikáciu existuje mnoho metód, od citrónu cez rôzne tekutinové kúry až po aplikáciu rôznych solí. Nie je v našej kompetencii hodnotiť ich, avšak nesmieme zabudnúť ani na to, že doma vykonaná detoxikáciamá za svůj cíl zlepšení celkového stavu, zmírnění nebo eliminaci tělesných příznaků, které nejsou vysvětlitelné onemocněním či fyzickými změnami, aneb všechny příznaky v rozporu s těmito a jsou výsledkem nevhodně zvolené a vykonané očisty. Nejčastěji jsou tu uváděny problémy trávicí soustavy, mezi kterými jsou nejcharakterističtější křeče v břichu. Je dobré si vybrat přípravek poskytující přesný popis složení. Pokud se v souvislosti s kteroukoliv jeho složkou prokáže, že jsme na ni citliví, ihned ho přestaňme užívat. Vážnější obtíže by mohly způsobit drastické metody s množstvím minerálů, ostřejších semínek, jelikož by mohly poškodit sliznici střev. U osob náchylných na vznik zánětlivých onemocnění střeva (Crohnova nemoc, IBS, kolitida) mohou zánět zesílit. K přehnaným kúrám patří také používání přípravků s vysokým množstvím oxalátů zvyšující riziko vzniku ledvinových kamenů. Našim cílem je podpora organismu a vylučovacích orgánů během očisty a ne jejich zatížení. Varovným signálem je, pokud se nezlepší hladina energie a během kúry se budeme cítit ještě slabší: tehdy je dobré vybrat si prípravok, pkterý zajistí vhodné doplnění vitaminů a minerálních látek potřebných k zrychlené látkové výměně a obsahující probiotické bakterie nezbytné k napravení rovnováhy střevní flóry. Pokud je narušená, dokáže produkovat velké množství příznaků od kožních problémů přes bolesti kloubů až po zácpu, anebo prujem. Měli bychom se vyhýbat i přehnaným dietám: během detoxikace nebývá našim cílem oslabení organismu, avšak nevyvážená strava, tedy vyhýbání se kterémukoliv makronutrientu k tomu vede. K zdravému fungování potřebujeme sacharidy, bílkoviny i tuky, ty bychom ze své stravy neměli vyloučit, avšak nahradit je kvalitním složením stravy.

Hubnutí detoxikací

Všeobecnou zkušeností je, že během detoxikace organismu zhubneme, ať je to našim cílem nebo ne. Proč je to tak? Základem většiny metod na hubnutí je snížené přijímání kalorií. Během detoxikace to sice cílem není, avšak doporučená vyvážená dieta zpravidla obsahuje méně kalorií, než většina obvyklých jídel. To je výchozím bodem k pochopení, proč hubneme. Druhým důvodem, na kterém je založena většina výživových doplňků na hubnutí, je urychlení látkové výměny. Většina těchto přípravků obsahuje takzvané termogenní přísady, nejčastěji kofein či jinou stimulační látku, které zvýšením tepové frekvence zvyšují spotřebu kalorií, čím urychlují i látkovou výměnu. Jiní používají projímadla k stimulaci pohybu střev. Zvýšeným pitným režimem při detoxikaci a podpořením funkce jater také urychlíme látkovou výměnu. Na rozdíl od přípravků na hubnutí vyvolávají okamžitý účinek, detoxikace je schopna vyvolat delší a trvalejší účinek. Zpomalený metabolismus je těžko léčitelný problém, který vznikl dlouhodobě. Je charakteristický tím, že člověk má pocit, že přibírá od všeho. Vyzkouší různé diety na hubnutí, které se po počátečním úspěchu po několika týdnech ukážou být neúčinné a hubnutí se jednoduše zastaví. Zbytečné budou tréninky, vyhýbání se sacharidům a tukům, ručička na váze se dál nepohne. Pokud máme i jiné trávicí potíže, měli bychom myslet na zpomalenou látkovou výměnu: častá zácpa, tvrdá stolice, nadymani, zvýšená citlivost na různé potraviny. Během detoxikace léčíme přesně takové těžkosti, jelikož jedna detoxikační kúra trvá zpravidla tři měsíce. Trvalejší bude i výsledek. Z jedné strany svůj organismus naplníme vitaminy a minerálními látkami, stimulujeme pohyby střev, ale zároveň i účinnost trávení, protože k detoxikaci jater patří i zvýšení činnosti žlučníku. Během správně vykonané detoxikace, jak je uvedeno, doplníme potřebná probiotika, která potřebujeme k správné činnosti trávicího systému a většinou celého organismu, napravením střevní flóry se zase může odstranit i naše citlivost na potraviny. Optimálně fungující vylučovací a trávicí systém je zase podmínkou pro vhodnou látkovou výměnu. Pokud tedy chceme zhubnout, detoxikace nám nabízí veškeré možnosti, abychom svůj cíl dosáhli.

Často je dôvodom neúspešnej diéty pomalý metabolizmus, vtedy môže pomôcť očista organizmu

Očista jater detoxikací

Jelikož jsme už několikrát uvedli důležitost detoxikace, chvíli se zastavme, abychom popsali i toto téma. Játra jsou naší vlastní, malou, vnitřní chemickou továrnou, jednou z jejich funkcí je očista. Proč je potom potřebná detoxikace? Odvoláme se na výše uvedené: při detoxikaci podporujeme a stimulujeme zejména funkce orgánů vykonávající detoxikaci organismu. V případě jater zvýšíme tvorbu žluče přípravky s vysokým obsahem antioxidantů, které jsou schopny přímo se navázat na volné radikály nacházející se v organismu a můžeme zmírnit zatížení, čím podpoříme průběh samoléčby. Játra jsou jedním našim hlavním orgánem, který se dokáže regenerovat. K tomu je zapotřebí, aby neustále nepřijímala varovné signály (stres), že se musí zabývat očistou nebo zmírněním zánětlivých procesů. Z tohoto důvodu je mimořádně důležité, abychom se vyhýbali konzumaci alkoholických nápojů, jelikož ty začnou játra okamžitě neutralizovat. Proto je v této době praktické vyhýbat se i kouření nebo ho alespoň omezit. Úkolem jater je i přesouvání tuků, avšak hlavně kvůli zvýšenému zatížení (např. pravidelná konzumace alkoholických nápojů nebo virové infekce) se může tuk usadit v játrech, čím se sníží účinnost jejich funkce. V krajním případě by mohla vzniknout steatóza. Během detoxikace se musíme vyhýbat těžkým, mastným jídlům, a proto naše játra dostanou malou pomoc i takto. Detoxikační přípravek s vhodným složením podporuje i funkci organismu odbourávat tuky - a jejich přepravní funkci, čím čistí játra. Nezbytnou podmínkou detoxikace jater je v neposlední řadě podpora regeneračních procesů. Mnoho léčivých bylin a účinných látek podporuje tvorbu buněk, ale v tomto procesu hrají důležitou roli i vitaminy, a proto vhodný přípravek obsahuje i takové složky.

Něco o detoxikaci a očistě střeva

Tyto pojmy se často mýlí, mnozí nevědí, jaký je rozdíl mezi očistou střeva a detoxikací. Rozdíl je jednoduchý: jedná se o komplexní proces týkající se našich orgánů, jedním z nich je zažívací systém. Očista střev je tak jednou z částí detoxikačního procesu, a proto se s ním nedá zaměnit, je to pouze podproces. Proč ji tedy mnozí dělají samostatně? Zejména z toho důvodu, že kúru na očistu střeva začnou nejčastěji kvůli problémům zažívací soustavy, tedy jedná se o eliminaci plynatosti, trvalého průjmu, zácpy, pocitu nepohodlí v oblasti břicha nebo všeobecně slabých pohybech střev. Během očisty přípravky s vysokým obsahem vlákniny uvolní stolici a případné usazeniny, pohyby střev zvyšují přípravky s mírným projímavým účinkem, zatímco parazitů rozmnožujících se v střevním traktu se zbavíme protiparazitárními přípravky. Účinek se objeví po krátké době a nepříjemné příznaky zmizí. Trvanlivost účinku můžeme dosáhnout holistickým přístupem k detoxikaci: složkami zvyšujícími tvorbu trávicích tekutin, ale nezapomínejme i na napravení rovnováhy flóry střev. Oba postupy jsou spojeny se zvýšeným příjmem tekutin, následkem čeho je třeba i doplnit vitaminy a minerály, protože se mohou dohromady s tekutinou z organismu vyplavit. Důležité je uvést i to, že očista střeva neprováděná léčivými bylinkami, například slaná voda (ve skutečnosti roztok horké soli) aneb kolon-hydroterapie drasticky zkracuje dobu očisty, ale mnohem méně závisí na vlastních procesech těla. V souvislosti s nimi si vždy vyžádejte názor svého lékaře. Po těchto kúrách je třeba napravit rovnováhu střevní flóry.

Pri detoxikácii môže pomôcť mnoho liečivých rastlín, z týchto väčšinou každá jedna podporuje činnosť niektorého orgánu, ktorý sa podieľa na detoxikácii.

Jak detoxikovat léčivými rostlinami

Jak jsme už několikrát naznačili, jedná se o složitý proces týkající se celého našeho organismu, takže neexistuje jediná zázračná bylina, která má stejný účinek na všechny naše orgány. U léčivých bylin je dobré brát ohled i na formu použití: z nich připravené čaje zpravidla neobsahují stabilní koncentraci účinných látek, protože ta se může přeměnit v závislosti od místa výskytu, druhu, ale i od počasí. Tinktury, standardizované extrakty, jsou však spolehlivým a stabilním zdrojem účinných látek. Bez úplnosti seznamu máme několik všeobecně známých detoxikačních léčivých bylin:

Očista jater

Ostropestřec mariánský (Sylibum Marianum). K léčivým rostlinám, které mají vliv na játra, patří nejznámější a nejrozšířenější ostropestřec mariánský. Jeho účinnou látkou je silymarin, pocházející z jeho semen. Silymarin je antioxidant, a proto je schopen vázat volné radikály nacházející se v našem organismu. Podporuje funkce jater, čím urychluje vyloučení toxinů, ale podporuje i regeneraci buněk.

Kurkuma (Curcuma longa). Její nejdůležitější účinnou látkou je kurkumin. Na organismus má velké množství pozitivních účinků, jelikož aktivací enzymů je schopna stimulovat obranyschopnost buněk vůči oxidačnímu stresu. V pokusech se ukázal být účinný i při poškození ledvin vlivem cukrovky i proti alkoholovým tukovým játrům, ale dá se úspěšně aplikovat i při léčbě a prevenci zánětlivých procesů.

Artyčoky (Cynara cardunculus). Rostlina rozšířená v Severní Africe a jižních oblastech Evropy, která přežije i u nás. Účinnou látkou je cynarin, který má schopnost chránit játra, ale obsahuje i velké množství flavonoidů, inulin a minerální látky. Podporuje tvoření žluče, a proto může zařazení do našeho seznamu jídel přinést úlevu po konzumaci mastných jídel, ale spolehlivě snižuje i množství cukru v krvi a plynatost.

Čištění krve, tedy oběhové soustavy

Medvědí česnek (Allium ursinum). Tato jarní pochoutka je skutečnou vitaminovou bombou, svou chutí v posledních letech opět vítězně dobyla všechny kuchyně. Jako léčivá bylinka se používají hlavně listy mladé rostliny. Snižuje krevní tlak a zabraňuje usazování tuku (cholesterolu) v cévách. Stejně jako ostatní druhy cibule má i mírný účinek proti srážení krve, ale oblíbený je i pro své schopnosti dezinfikovat střeva a podporovat trávení.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica). Ze seznamu detoxikačních rostlin bychom neměli zapomenout také na kopřivu, protože díky schopnosti čistit krev a z hlediska krevní tvorby výhodného složení (obsahuje velké množství železa) patří k nejčastěji používaným léčivým rostlinám. Užívá se zejména ve formě čisticí kúry trvající zpravidla 6 týdnů, hlavně na jaře a na podzim. Stimuluje činnost ledvin a čaj z kořene působí blahodárně i při těžkostech s prostatou. Protože snižuje množství kyseliny močové v krvi, dá se úspěšně aplikovat i při onemocnění DNA a bolestech kloubů.

Očista ledvin

Přeslička rolní (Equisetum arvense). Tato prastará rostlina je velmi bohatá na minerální látky, mezi nimi na křemík - co se nedá říci o mnoha dalších léčivých rostlinách. Pokud chceme mít krásné vlasy a nehty, nejlepší volbou je přeslička. Mimo jiné je nezbytnou pomocí i při těžkostech s ledvinami a močovým měchýřem. Můžeme ji použít zevně (sedací koupel) i vnitřně (čaj). Má protizánětlivý účinek, zastavuje krvácení, podporuje činnost ledvin a podobně jako vlákna kukuřice má mimořádně silný močopudný účinek. V případě ledvinových kamenů a písku - samozřejmě s dostatečným příjmem tekutin a následně s doplněním minerálních látek - bývá i poslední přírodní pomocí.

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale). Tato naše zanedbaná léčivá rostlina, podobně jako kopřiva, má mnoho čisticích a detoxikačních účinků: podporuje vytváření žluče, chrání játra, ale známá je i její schopnost čištění krve. Snižuje množství cholesterolu a cukru v krvi a účinná je i při revmatických těžkostech. Má silný močopudný účinek, protože stimuluje činnost ledvin. Nemůže se však používat pravidelně, je dobré ji užívat ve formě kúry; na detoxikaci je nejvhodnější odvar z listů, zatímco na žaludeční těžkosti a u cukrovky použijme odvar z kořene.

Očista lymfatického systému

Svízel povázka (Galium mollugo). Má přibližně stejný účinek jako ostatní druhy svízele (svízel přítula a svízel syřišťový), nejvíce se aplikuje při problémech se štítnou žlázou. Mimo jiné, podobně jako ostatní detoxikační léčivé rostliny je schopen čistit krev, ale má příznivý vliv i při problémech s ledvinami a prostatou. Ve vysoké koncentraci obsahuje flavonoidy s antioxidačním účinkem a také galiosin, asperulosid a taniny. Díky blahodárnému účinku na hormonální systém se doporučuje i při kožních problémech.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis). Je naší druhou a mimořádně všestrannou léčivou rostlinou, která se do světla reflektorů dostala hlavně v případě kožních problémů díky svému exfoliačnímu, dezinfekčnímu a uklidňujícímu účinku. Dnes už ho můžeme zařadit k méně známým rostlinám, ale jeho čaj se používal už od středověku na různé příznaky trávicího systému, jelikož mimo uklidňujícího účinku zmírňuje křeče, čistí krev, příznivě ovlivňuje funkce jater, úspěšně se dá použít i při žaludečních vředech a dokonce se skvěle uplatní i jeho protizánětlivý a dezinfekční účinek.

Očista čreva

Jitrocel vejčitý (Plantago ovata). Na očistu střeva použijte slupku semen jitrocele, který je příbuzným druhem jitrocele egyptského a indického, nacházející se i v Evropě. Vlivem vlhkosti vytváří nabobtnalá slupka semínka silně gelovité prostředí, které šetrně uvolní nahromaděné usazeniny. Díky své schopnosti zlepšit peristaltiku usnadní vyprázdnění. Má velmi vysoký přirozený obsah vlákniny, kterou lidský zažívací systém nedokáže zpracovat, je však výborným zdrojem vlákniny pro bakterie střevní flóry. To je důvodem snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi.

Andělika lékařská (Angelica archangelica). Tato andělská léčivá rostlina byla věčnou stálicí už i v zahradách klášterů. Díky své schopnosti podporovat trávení a zmírňovat křeče a větry se už dlouho používá při problémech zažívacího traktu. Rostlina patřící k celerovitým se proslavila i tím, že díky své příjemné vůni a nasládlé chuti se používá i jako přísada do likérů. V první řadě používáme kořen, mimo výše uvedeného se úspěšně používá i proti nechutenství, na uklidnění a na močopudné účely.

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Program ToxiClean
Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.

88 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Detox Prime
Swiss Detox Prime

Swiss Detox Prime® prípravok na podporu činnosti pečene s jedinečným zložením, s dvojitým mechanizmom účinku. Podporuje detoxikačné procesy organizmu, okrem toho kombinácia jeho účinných látok, výťažok z pestreca mariánskeho (silymarín) a cholín, chráni bunky pečene pred škodlivými vplyvmi, zabraňuje jej premasteniu a pomáha ich regenerácii.

18 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Prebiotix Ultra
Swiss Prebiotix Ultra

Prebiotický prípravok s komplexným zložením, so zdrojom 4 oligosacharidov.

18 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0