Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Správna a účinná detoxikácia organizmu vykonaná doma

Všetko o dôležitej očiste na jednom mieste

Čo je to detoxikácia? Jednoducho sformulované ide o proces prírodnej, alebo alternatívnej terapie, v rámci ktorej zbavíme svoj organizmus toxínov. No musíme konštatovať, že to nie je zázrak, neexistuje taký proces, nič, žiadny taký prípravok, ktorý by akoby mávnutím čarovného prútika odstránil z nášho organizmu toxické látky. Načo je potom dobrá? Aby sme tento proces pochopili, musíme sa do neho trochu zahĺbiť. Očista organizmu, čiže odbúranie a odstránenie škodlivín, (toxíny) a voľných radikálov, je úlohou organizmu, ktorú v prvom rade vykonáva pečeň, ale podieľajú sa na tom aj orgány vylučovacej sústavy, čiže tráviaca sústava, obličky a močová sústava, no v tomto procese zohráva dôležitú úlohu aj obehová sústava a lymfatický systém. Cez detoxikáciu, ako procesu ľudového liečiteľstva, podporujeme tento proces, čiže ich činnosť, diétou počas tejto procedúry znižujeme príjem toxínov, zvýšeným príjmom tekutín (čajov, vody) podporujeme vylúčenie toxínov, a tiež aplikujeme také liečivé rastliny, ktoré sú aj samé o sebe schopné viazať toxické látky a podporujú regeneráciu buniek.

Počas detoxikácie je dôležitá vhodná strava a zvýšený príjem tekutín.

Je veľa druhov takejto očisty, aká je však najúčinnejšia?

Môže to byť akokoľvek čudné, najúčinnejšou detoxikáciou je zmena celkového životného štýlu. Kto je dokonale zdravý a neužíva žiadne lieky, žije na takom mieste, kde je svieži a čistý vzduch, stravuje sa zdravo a pestro, nekonzumujme viacnásobne spracované, konzervované potraviny, nefajčí, nepije pravidelne alkohol, má pravidelný fyzický pohyb, pri svojej práci nie je vystavený toxickým látkam a žije život bez stresu, ten pravdepodobne nikdy nebude potrebovať detoxikáciu. Čím menej z týchto podmienok je splnených, o to je pravdepodobnejšie, že skôr či neskôr bude musieť urobiť čiastočnú, alebo úplnú detoxikáciu. A keď je potrebná, potom je fajn vybrať si takú metódu, ktorou vieme vyššie opísaným spôsobom podporiť v čistení orgány, teda okrem detoxikácie heparu aj lymfatický systém (lymfa), tráviaci systém, obehovú sústavu a obličky. Nezabudnime na to, že popri neustálom nezdravom životnom štýle občasná očista nedokáže z dlhodobého hľadiska náš organizmus odbremeniť, pravidelne opakovaný proces je potrebný.

Ako vykonať detoxikáciu správne, jednoducho a účinne

Než sa do toho pustíte, pamätajme: samotnú detoxikáciu vykonávajú naše orgány. Najjednoduchšou metódou je pravdepodobne to, pokiaľ tieto odbremeníme. Obmedzme fajčenie, alkohol, pime viac tekutín, podľa možnosti z čistej, neperlivej vody. Zvýšený príjem tekutín podporuje vylúčenie toxínov,. Zanechanie alkoholu a fajčenia už samo pomáha zlepšiť činnosť pečene, zlepší sa príjem kyslíka do pľúc, zlepší sa krvný obeh. Konzumujme rafinovaných sacharidov (cukor, bielu múku), vynechajme zo svojho jedálneho lístka jedlá zo stánkov rýchleho občerstvenia a konzervy, vyhýbajme sa mastným jedlám, jedlám pečeným v oleji, ťažkému mäsu, namiesto nich konzumujme viac zeleniny, jedál bohatých na vlákninu, ovocia a rýb. Zdravá strava bohatá na vlákninu, príjem prírodnej vlákniny a vitamínov podporujú zdravie nášho tráviaceho systému, antioxidanty nachádzajúce sa v zelenine a ovocí zlepšia zdravotný stav heparu, skutočne nás naplnia životom a energiou. Pravidelne vykonávajme, podľa možnosti intenzívny fyzický pohyb. Okrem toho, že to zlepší náš celkový duševný stav, popri zvýšenej výdrži, zlepšujúcej sa nálade a zníženia stresu sa zlepší aj naše trávenie, krvný obeh, a tiež naše cievy.

Kedy je jej potreba, kedy ju vykonať, aby sme dosiahli požadovaný efekt?

Nie je prekvapujúce, že ľudia žijúci v blízkosti prírody, poznajú čas detoxikácie: väčšinou sa viaže k nejakému vierovyznaniu, alebo k nejakému obdobiu osobnostného rozvoja. V prísnom ponímaní je akýkoľvek pôst detoxikáciou, v náboženskom zmysle v tomto období očistíme nielen dušu, no i telo, jedným zo spôsobov ako to dosiahnuť je zdravý životný štýl, čiže vyvážená strava, úplné alebo čiastočné vyhýbanie sa mäsu a sladkostiam. Poznáte to, že? Odporúčajú to aj dietológovia ako vhodnú formu stravovania. Možno aj tomuto vďačíme za to, že očistná kúra sa vykonáva spravidla pri zmene ročných období, hlavne na jar a na jeseň. Kým jarná uzatvára zimné obdobie plné kalorických, ťažkých jedál a nedostatku pohybu a naplní vyprázdnené vitamínové zásoby organizmu, jesenná je zase dobrá na posilnenie imunitného systému pred chladnými, zimnými mesiacmi. No v živote moderného človeka majú tieto rituály omnoho menšiu úlohu, pretože sa rovnako čoraz viac stráca aj cyklickosť určovaná zmenou ročných období. Zároveň žijeme omnoho menej aktívny život, ku ktorejkoľvek potravine sa môžeme dostať kedykoľvek, práve z toho dôvodu sú čoraz menej charakteristické aj sezónne ovocie a zelenina. Napriek všetkému bude očistná kúra čoraz viac dôležitejšia, teraz už nie kvôli náboženským predpisom, ale kvôli varovným signálom nášho organizmu. V prípade, že netrpíte takým ochorením, ktoré by mohlo byť dôvodom vašich príznakov, je dobré dať si pozor na nevysvetliteľnú únavu, skleslosť, nepríjemný zápach z úst, neustály nedostatok energie, nadúvanie, tráviace ťažkosti, spomalenú látkovú výmenu a s tým sprevádzaným priberaním, aj častú bolesť hlavy, ktorá nie je odôvodnená fyzickými zmenami, či neliečiteľné kožné problémy môžu naznačovať, že nadišiel jej čas. Aj po užívaní silných liekov (napríklad chemoterapia, antivirálna liečba alebo steroidová kúra) sa dá urýchliť regenerácia organizmu pomocou vhodne aplikovanej, neinvazívnej detoxikácie.

Nevhodne vykonaná detoxikácia, aké môže mať príznaky a dôsledky

Na detoxikáciu existuje mnoho metód, od citrónu cez rôzne tekutinové kúry až po aplikáciu rôznych solí. Nie je v našej kompetencii hodnotiť ich, avšak nesmieme zabudnúť ani na to, že doma vykonaná detoxikácia má za svoj cieľ zlepšenie celkového stavu, zmiernenie alebo odstránenie telesných príznakov, ktoré nemožno vysvetliť chorobami alebo fyzickými zmenami, či všetky také príznaky, ktoré sú v rozpore s týmto, sú výsledkom nevhodne zvolenej alebo vykonanej detoxikácie. Mnohokrát sa tu menujú problémy tráviacej sústavy, medzi nimi sú najcharakteristickejšie  kŕče v bruchu. Vyberme si taký prípravok, čo poskytuje presné informácie o zložení. Ak sa v súvislosti s ktoroukoľvek jeho zložkou preukáže, že sme na ňu precitlivení, okamžite prestaňme prípravok užívať. Vážnejšie problémy môžu spôsobiť  drastické metódy s obsahom minerálov alebo ostrejších semienok, lebo tieto môžu poškodiť sliznicu čriev. U ľudí náchylných na vznik zápalových ochorení čreva (Chrohnova choroba, IBS, kolitída) môžu zápal zosilniť. Medzi prehnané procesy sa zaraďuje tiež používanie prípravkov s vysokým obsahom oxalátov, ktoré zvyšujú riziko vzniku obličkových kameňov. Naším cieľom je podpora organizmu a vylučovacích orgánov a nie ich zaťaženie. Varovným signálom je, ak sa nezlepší hladina našej energie a budeme sa cítiť čoraz slabšie: vtedy je super vybrať si prípravok, postarajúci sa o vhodné doplnenie vitamínov a minerálnych látok potrebných kvôli zrýchlenej látkovej výmene, a tiež obsahuje probiotické baktérie nevyhnutné k napraveniu rovnováhy črevnej flóry. Samotná narušená črevná flóra dokáže produkovať mnoho príznakov, od kožných ťažkostí cez bolesti kĺbov až po zápchu, alebo hnačku. Mali by sme sa vyhýbať aj prehnaným diétam: nie je naším cieľom oslabenie organizmu, avšak nevyvážená strava, čiže vyhýbanie sa ktorémukoľvek makronutrientu vedie k tomu. K zdravému fungovaniu rovnako potrebujeme sacharidy, bielkoviny ako aj tuky, tieto zo svojej stravy nemusíme vylúčiť, iba ich nahradiť kvalitným zložením našej stravy.

Úbytok kilogramov detoxikáciou

Všeobecnou skúsenosťou je, že vtedy schudneme, či je to naším cieľom, a či nie. Prečo je to tak? Základom väčšiny metód na chudnutie je znížený príjem kalórií. Síce to cieľom nie je, avšak v tomto období odporúčaná vyvážená diéta spravidla obsahuje nižší počet kalórií, ako väčšina našich obvyklých jedál. Druhým dôvodom, na ktorom je založená väčšina výživových doplnkov na diétu, je urýchlenie látkovej výmeny. Väčšina takýchto prípravkov obnáša v sebe takzvané termogénne prísady, kofeín alebo inú stimulačnú látku, ktoré zvýšením tepovej frekvencie zvyšujú spotrebu kalórií, teda urýchľujú aj látkovú výmenu. Iní používajú preháňadlá, aby tým stimulovali peristaltiku. Zvýšeným príjmom tekutín a podporením činnosti heparu tiež urýchlime látkovú výmenu. Na rozdiel od týchto prípravkov vyvolávajúcimi okamžitý výsledok, takéto čistenie je schopná vyvolať dlhší a trvácnejší efekt. Spomalený metabolizmus je ťažko liečiteľný problém, vznikajúci dlhodobo. Charakteristikou je to, že človek má pocit, že priberá od všetkého.

 Vyskúšať mnoho metód na diétu, ktoré sa po počiatočnom úspechu ukážu po pár týždňoch ako neúčinné, jednoducho sa chudnutie zastaví. Zbytočné budú tréningy, vyhýbanie sa sacharidom a tukom, jazýček na váhe sa ďalej nepohne. Mali by sme myslieť na spomalenú látkovú výmenu ak máme aj iné tráviace problémy: častá zápcha, tvrdá stolica, nadúvanie, zvýšená citlivosť na rôzne potraviny. Počas tohto procesu liečime presne tieto problémy, nakoľko jedna detoxikačná kúra trvá spravidla tri mesiace, aj výsledok bude trvácnejší. Z jednej strany svoj organizmus naplníme vitamínmi a minerálnymi látkami, stimulujeme pohyby čriev, zároveň aj účinnosť trávenia, pretože k očisteniu heparu prináleží aj  zvýšenie činnosti žlčníka. Ak je vykonaná správne, ako sme to už napísali vyššie, doplníme nevyhnutné probiotiká, ktoré sú nevyhnutné k správnej činnosti tráviaceho systému a väčšinou celého organizmu, napravením črevnej flóry sa zase dá odstrániť aj naša citlivosť na potraviny. Optimálne fungujúci vylučovací a tráviaci systém je zase podmienkou pre vhodnú látkovú výmenu, takže ak chceme schudnúť, v rámci detoxikácie máme k dispozícii možnosti pre dosiahnutie cieľa..

Často je dôvodom neúspešnej diéty pomalý metabolizmus, vtedy môže pomôcť očista organizmu

Ako očistiť pečeň detoxikáciou

Nakoľko sme vyššie už viackrát spomenuli dôležitosť jej prečistenia, tu sa na chvíľu zastavme. Hepar je našou vlastnou, malou, vnútornou chemickou továrňou, jednou z mnohých funkcií je vlastne očista. Prečo je potom potrebná? Odvoláme sa na vyššie napísané:  v rámci detoxikácie podporujeme a stimulujeme najmä činnosť tých našich orgánov, ktoré vykonávajú detoxikáciu organizmu. V prípade tohto orgánu zvýšime tvorbu žlče, prípravkami s vysokým obsahom antioxidantov, ktoré sú schopné priamo sa naviazať na voľné radikály nachádzajúce sa v organizme, je možné tak zmierniť zaťaženie, podporíme proces samoliečenia. Hepar je jediným naším hlavným orgánom, dokáže sa regenerovať, k tomu je však potrebné, aby neustále neprijímala varovné signály (stres), že sa musí zaoberať detoxikáciou alebo zmiernením zápalových procesov. Preto je mimoriadne dôležité vyhýbať sa konzumácii alkoholu, pretože ten ju začne okamžite neutralizovať. V tomto období je takže praktické vyhýbať sa aj fajčeniu, alebo ho aspoň obmedziť. Jej úlohou je aj presúvanie tukov, avšak kvôli zvýšenému zaťaženiu (napr. pravidelná konzumácia alkoholu alebo vírusové infekcie) sa môže tuk usadiť v pečeni, čím sa zníži účinnosť jej funkcie. V krajnom prípade vzniká steatóza. Musíme sa vyhýbať ťažkým, mastným jedlám, tak ona dostane malú pomoc aj takto.

Detoxikačný prípravok s vhodným zložením podporuje aj funkciu organizmu odbúravať tuky – a ich prepravnú funkciu, takže ju čistí.

Nakoniec, v neposlednom rade, nevyhnutnou podmienkou detoxikácie tohto dôležitého orgánu je podpora regeneračných procesov. Mnoho liečivých rastlín a účinných látok podporuje tvorbu buniek, v tomto procese zohrávajú dôležitú úlohu aj vitamíny, čiže vhodný prípravok má aj takéto zložky.

Informácie o detoxikácii a očiste čriev 

Tieto pojmy sa často mýlia, mnohí nevedia, aký je rozdiel medzi spomínanou očistou a detoxikáciou. Rozdiel je jednoduchý: je to komplexný proces, ktorý sa týka mnohých našich orgánov, jedným z nich je tráviaci systém. Očista je tak jednou z častí detoxikačného procesu, preto sa s ním nedá zameniť, je to len podproces. Prečo ju teda mnohí robia samostatne? Hlavne preto, lebo kúru na očistu čreva začnú kvôli problémom tráviacej sústavy, čiže reč je o odstránení nadúvania, trvalej hnačky alebo zápchy, pocitu nepohodlia v oblasti brucha alebo všeobecne slabých pohyboch čriev. Prípravky s vysokým obsahom vlákniny uvoľnia stolicu a prípadné usadeniny, pohyby zvyšujú prípravky s miernym laxatívnym účinkom, zatiaľ čo parazitov rozmožujúcich sa v črevnom trakte sa zbavíme protiparazitnými prípravkami. Účinok sa objaví po krátkom čase a nepríjemné príznaky zmiznú. Trvácnosť účinku však dosiahneme aj holistickým prístupom k detoxikácii: zložkami zvyšujúcimi tvorbu tráviacich tekutín, nezabudnime aj na upravenie rovnováhy črevnej flóry. Oba postupy sú spojené so zvýšeným príjmom tekutín, čoho dôsledkom je aj potreba doplniť vitamíny a minerály, lebo tie sa môžu spolu s tekutinou z organizmu vyplaviť. Dôležité je tu spomenúť aj to, že očistná kúra nerobená liečivými rastlinami, napríklad pomocou slanej vody (v skutočnosti roztok horkej soli) alebo kolon-hydroterapia drasticky skrátia dobu očisty, avšak omnoho menej sa opierajú na vlastné procesy organizmu. V súvislosti s nimi si vždy vyžiadajte názor svojho lekára. Po takýchto kúrach je mimoriadne dôležité napravenie rovnováhy črevnej flóry.

Pri detoxikácii môže pomôcť mnoho liečivých rastlín, z týchto väčšinou každá jedna podporuje činnosť niektorého orgánu, ktorý sa podieľa na detoxikácii.

Ako detoxikovať liečivými rastlinami a bylinkami

Ako sme to už viackrát naznačili, jedná sa o zložitý proces, týka sa celého organizmu, takže neexistuje jediná zázračná rastlina s rovnakým efektom na všetky naše orgány. Pri liečivých rastlinách berme ohľad aj na formu použitia liečivých rastlín: čaje, ktoré sa robia z rastlín, spravidla neobsahujú stabilnú koncentráciu účinných látok, tá sa totiž môže meniť v závislosti od miesta výskytu, druhu, ale aj od počasia. Tinktúry, štandardizované extrakty, sú však ich spoľahlivým a stabilným zdrojom. Bez úplnosti zoznamu je tu niekoľko všeobecne známych detoxikačných liečivých rastlín:

Očista pečene - ktoré bylinky nám vedia pomôcť

Pestrec mariánsky (Sylibum Marianum). Z liečivých rastlín, ktoré vplývajú na hepar, je najznámejší a najrozšírenejší pestrec mariánsky, účinnou látkou je silymarin, získava sa zo semien. Silymarin je antioxidant, je schopný viazať voľné radikály nachádzajúce sa v organizme. Podporuje činnosť orgánu a urýchľuje vylúčenie toxínov, dokonca podporuje aj regeneráciu buniek.

Kurkuma (Curcuma longa). Najdôležitejšou účinnou látkou je kurkumín. Na organizmus má mnoho pozitívnych účinkov, nakoľko aktiváciou enzýmov je schopný stimulovať obranyschopnosť buniek voči oxidačnému stresu. V pokusoch sa ukázal byť účinný aj pri poškodení obličiek vplyvom cukrovky aj proti alkoholickej tukovej pečeni, ale dá sa úspešne aplikovať aj pri liečbe a prevencii zápalových procesov.

Artičoka (Cynara cardunculus). Rastlina rozšírená v Severnej Afrike a južných oblastiach Európy, ktorá prežije aj u nás. Účinnou látkou je cynarín, ktorá má schopnosť chrániť pečeň, disponuje veľkým množstvom flavonoidov, inulínu a minerálov. Podporuje tvorbu žlče, preto zaradenie do jedálneho lístka vie priniesť úľavu po konzumáciu mastných jedál, avšak spľahlivo znižuje aj hladinu cukru v krvi, nadúvanie aj tvorbu plynov.

Čistenie krvi, čiže obehovej sústavy

Cesnak medvedí (Allium ursinum). Táto skorá jarná pochúťka je skutočnou vitamínovou bombou, svojou chuťou v posledných rokoch opäť víťazne dobila kuchyne. Ako liečivá rastlina sa používajú hlavne listy mladej rastliny. Znižuje krvný tlak, zabraňuje usádzaniu tuku (cholesterolu) v cievach. Rovnako ako ostatné druhy cibule má aj mierny účinok proti zrážaniu krvi, ale obľúbený je aj pre svoju schopnosť dezinfikovať črevá a podporiť trávenie.

Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica). Zo zoznamu zaoberajúcom sa detoxikáciou nie je možné vynechať ani pŕhľavu, ona kvôli schopnosti čistiť krv a z hľadiska tvorby krvi výhodného zloženia (obsah železa je vysoký) je totiž často používaná liečivá rastlina. Užíva sa najmä vo forme čistiacej kúry trvajúcej spravidla 6 týždňov, hlavne na jar a na jeseň. Stimuluje činnosť ľadvín, čaj z koreňa pôsobí blahodarne v prípade ťažkostí s prostatou. Nakoľko znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi, dá sa úspešne aplikovať aj pri chorobe DNA a bolestiach kĺbov.

Očistenie obličiek je veľká pomoc

Praslička roľná (Equisetum arvense). Táto prastará rastlina je mimoriadne bohatá na minerálne látky, napr. kremík – toto nemôžeme povedať o hojnom počte liečivých rastlín. Keď chceme mať pekné vlasy a nechty, najlepšou voľbou je praslička. Je nevyhnutnou pomocou aj pri ťažkostiach s obličkami a močovým mechúrom, zvonka (sedavý kúpeľ) aj vnútorne (čaj). Pôsobí protizápalovo, zastavuje krvácanie, podporuje ich činnosť, podobne ako vlasy kukurice má mimoriadne silný močopudný účinok. V prípade obličkových kameňov a obličkového piesku – samozrejme dbajúc na príjem veľkého množstva tekutín, potom následne na doplnenie minerálov.

Púpava lekárska (Taraxacum officinale). Táto naša zanedbaná liečivá rastlina, podobne ako žihľava, má mnoho čistiacich a detoxikačných účinkov: podporuje tvorbu žlče, chráni endokrinnú žľazu, ale známa je aj schopnosť čistiť krv. Znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, účinná je aj pri reumatických ťažkostiach. Ide o silné diuretikum, nakoľko stimuluje činnosť ľadvín. Nemôže sa však používať pravidelne, je lepšie užívať ju vo forme kúr; na detoxikáciu je najvhodnejší odvar z listov, kým na žalúdočné ťažkosti a pri cukrovke použime odvar z koreňa.

Očista lymfatického systému

Lipkavec mäkký (Galium mollugo). Má približne rovnaký účinok ako ostatné druhy lipkavca (lipkavec obyčajný a lipkavec pravý), najviac sa aplikuje v prípade štítnej žľazy. Ako podobné detoxikačné liečivé rastliny je schopný čistiť krv, ale priaznivo vplýva aj v prípade, že s obličkami a prostatou nie je všetko v poriadku. Vo vysokej koncentrácii obsahuje flavonoidy s antioxidačným účinkom, a tiež galiozin, asperulozid a taníny.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis). Našou druhou a mimoriadne mnohostrannou liečivou rastlinou je nechtík, do svetla reflektorov sa dostal hlavne v prípade kožných problémov kvôli svojmu exfoliačnému, dezinfekčnému a upokojujúcemu účinku. Dnes už je menej známy, ale čaj používali už od stredoveku na rôzne príznaky tráviaceho systému, pretože okrem upokojujúceho účinku zmierňuje kŕče, čistí krv, priaznivo ovplyvňuje vnútornosti, úspešne sa dá použiť aj pri žalúdočných vredoch, dokonca sa vynikajúco uplatní aj jeho protizápalový a dezinfekčný účinok.

Očista čreva

Skorocel (Plantago ovata). Na očistu používajú kôrku semien skorocelu. Je príbuzným druhom skorocelu egyptského a indického, a nachádza sa aj v Európe, lebo vplyvom vlhkosti vytvára napuchnutá kôra semena silne gélovité prostredie, ktoré šetrne uvoľní nahromadené usadeniny. Vďaka svojej schopnosti zlepšiť peristaltiku zase uľahčí ich vyprázdnenie. Má mimoriadne vysoký prirodzený obsah vlákniny, ktorú ľudský tráviaci systém nedokáže spracovať, je však výborným zdrojom vlákniny pre baktérie črevnej flóry. Možno toto je dôvodom toho, že znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Archangelika (Angelica archangelica). Táto anjelská liečivá rastlina bola večnou stálicou už aj v záhradách kláštorov. Vďaka svojej schopnosti podporiť trávenie, zmierňovať kŕče a vetry sa už dlho používa pri problémoch tráviaceho traktu. Rastlina sa preslávila aj tým, že kvôli svojej príjemnej vôni a sladkastej chuti sa používa aj ako prísada do likérov. V prvom rade používame koreň, okrem vyššie spomenutého sa úspešne používa aj proti nechutenstvu, na upokojenie a na močopudné účely.

Akokoľvek sa rozhodnete, po prečítaní tohto článku môžete pre starostlivosť o seba urobiť mnoho. Stačí, keď budete dodržiavať stanovený režim a rady, chuť na škodlivé jedlá a nápoje treba každý jeden deň prekonať. Je to iba na vás, ide o vaše rozhodnutie. Vďaka detoxu budú nielen črevá, ale celé telo zdravé. Novinky z tejto oblasti a objavujú takmer každý deň, funkciu vášho tela môžete ovplyvniť správnym prístupom.

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Program ToxiClean
Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.

88 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Detox Prime
Swiss Detox Prime

Swiss Detox Prime® prípravok na podporu činnosti pečene s jedinečným zložením, s dvojitým mechanizmom účinku. Podporuje detoxikačné procesy organizmu, okrem toho kombinácia jeho účinných látok, výťažok z pestreca mariánskeho (silymarín) a cholín, chráni bunky pečene pred škodlivými vplyvmi, zabraňuje jej premasteniu a pomáha ich regenerácii.

18 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Prebiotix Ultra
Swiss Prebiotix Ultra

Prebiotický prípravok s komplexným zložením, so zdrojom 4 oligosacharidov.

18 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0