Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Účinná detoxikácia organizmu vykonaná doma

Všetko podstatné o očiste na jednom mieste

Čo je to detoxikácia? Jednoducho sformulované ide o proces prírodnej, alebo alternatívnej terapie, v rámci ktorej zbavíme svoj organizmus tam nepatriacich látok. No musíme konštatovať, že to nie je zázrak, neexistuje taký proces, nič, žiadny taký prípravok, ktorý by akoby mávnutím čarovného prútika odstránil z organizmu toxické látky. Načo je potom dobrá? Aby sme tento proces pochopili, musíme sa do neho trochu zahĺbiť. Očista organizmu, čiže odbúranie a odstránenie škodlivín, (toxíny) a voľných radikálov, je úlohou organizmu, ktorú v prvom rade vykonáva orgán nazývaný hepar, ale podieľajú sa na tom aj orgány vylučovacej sústavy, čiže tráviaca sústava, obličky a močová sústava, no v tomto procese zohráva dôležitú úlohu aj obehová sústava a lymfatický systém. Cez detoxikáciu, ako procesu ľudového liečiteľstva, podporujeme tento proces, čiže ich činnosť, diétou počas tejto procedúry znižujeme príjem toxínov, zvýšeným príjmom tekutín (čajov, vody) podporujeme vylúčenie toxínov, a tiež aplikujeme také liečivé rastliny, samé o sebe schopné viazať toxické látky a podporujú regeneráciu cellúl.

Počas detoxikácie je dôležitá vhodná strava a zvýšený príjem tekutín.

Je veľa druhov takejto očisty, aká je predsa najúčinnejšia?

Nech sa zdá byť akokoľvek čudné, najúčinnejšou detoxikáciou je zmena celkového životného štýlu. Kto je dokonale zdravý a neužíva žiadne lieky, žije na takom mieste, kde je svieži a čistý vzduch, stravuje sa zdravo a pestro, nekonzumujme viacnásobne spracované, konzervované potraviny, nefajčí, nepije pravidelne alkohol, má pravidelný fyzický pohyb, v rámci práce nie je vystavený toxickým látkam a žije život bez stresu, ten pravdepodobne nikdy nebude potrebovať detoxikáciu. Čím menej z týchto podmienok je splnených, o to je pravdepodobnejšie, že skôr či neskôr bude musieť urobiť čiastočnú, alebo úplnú detoxikáciu. A keď je potrebná, je fajn vybrať si takú metódu, ktorou vieme vyššie opísaným spôsobom podporiť v čistení orgány, teda okrem detoxikácie heparu aj lymfatický systém (lymfa), tráviaci trakt, obehovú sústavu a obličky. Nezabudnime na to, že popri neustálom nezdravom životnom štýle občasná očista nedokáže z dlhodobého hľadiska organizmus odbremeniť, pravidelne opakovaný proces je potrebný.

Ako vykonať detoxikáciu správne, jednoducho a účinne

Než sa do toho pustíte, pamätajme: samotnú detoxikáciu vykonávajú naše orgány. Najjednoduchšou metódou je pravdepodobne to, pokiaľ tieto odbremeníme. Obmedzme fajčenie, alkohol, pime viac tekutín, podľa možnosti z čistej, neperlivej vody. Zvýšený príjem tekutín má podporný vplyv na vylúčenie toxínov,. Zanechanie alkoholu a fajčenia už samo pomáha zlepšiť činnosť pečene, zlepší sa príjem kyslíka do pľúc, zlepší sa krvný obeh. Konzumujme rafinovaných sacharidov (cukor, bielu múku), vynechajme zo svojho jedálneho lístka jedlá zo stánkov rýchleho občerstvenia a ďalšie konzervy, vyhýbajme sa mastným jedlám, jedlám pečeným v oleji, ťažkému mäsu, namiesto nich konzumujme viac zeleniny, jedál bohatých na vlákninu, ovocia a rýb. Zdravá strava bohatá na vlákninu, príjem prírodnej vlákniny a vitamínov podporujú zdravie nášho tráviaceho systému, antioxidanty nachádzajúce sa v zelenine a ovocí zlepšia zdravotný stav heparu, skutočne nás naplnia životom a energiou. Pravidelne vykonávajme, podľa možnosti intenzívny fyzický pohyb. Je dobrý aj na kĺby. Okrem toho, že to zlepší náš celkový duševný stav, popri zvýšenej výdrži, zlepšujúcej sa nálade a zníženia stresu sa zlepší aj naše trávenie, krvný obeh, a tiež naše cievy.

Kedy je jej potreba, kedy ju vykonať, aby sa dosiahol požadovaný efekt?

Nikoho neprekvapuje, že ľudia žijúci v blízkosti prírody, poznajú čas detoxikácie: väčšinou sa viaže k nejakému vierovyznaniu, alebo k nejakému obdobiu osobnostného rozvoja. V prísnom ponímaní je akýkoľvek pôst detoxikáciou, v náboženskom zmysle v tomto období očistíme nielen dušu, no i telo, jedným zo spôsobov ako to dosiahnuť je zdravý životný štýl, čiže veľmi vyvážená strava, úplné alebo čiastočné vyhýbanie sa mäsu a sladkostiam. Poznáte to, že? Odporúčajú to aj dietológovia ako vhodnú formu stravovania. Možno aj tomuto vďačíme za to, že očistná kúra sa vykonáva spravidla pri zmene ročných období, hlavne na jar a na jeseň. Kým jarná uzatvára zimné obdobie plné kalorických, ťažkých jedál a nedostatku pohybu (zlenivelé kĺby, svaly, črevá) a naplní vyprázdnené vitamínové zásoby organizmu, jesenná je zase dobrá na posilnenie imunitného systému pred chladnými, zimnými mesiacmi. No v živote moderného človeka majú tieto rituály omnoho menšiu úlohu, pretože sa rovnako čoraz viac stráca aj cyklickosť určovaná zmenou ročných období. Zároveň žijeme omnoho menej aktívny život, ku ktorejkoľvek potravine sa môžeme dostať kedykoľvek, práve z toho dôvodu sú čoraz menej charakteristické aj sezónne ovocie a zelenina. Napriek všetkému bude očistná kúra čoraz viac dôležitejšia, teraz už náboženské predpisy nehrajú rolu, ale kvôli varovným signálom nášho organizmu. Ak netrpíte takým ochorením, ktoré by mohlo byť dôvodom vašich príznakov, je dobré dať si pozor na nevysvetliteľnú únavu, skleslosť, nepríjemný zápach z úst, neustály nedostatok energie, nadúvanie, tráviace ťažkosti, spomalenú látkovú výmenu a s tým sprevádzaným priberaním, aj častú bolesť hlavy, neodôvodnenú fyzickými zmenami, či neliečiteľné kožné problémy môžu naznačovať, že nadišiel jej čas. Aj po užívaní silných liekov (napríklad chemoterapia, antivirálna liečba alebo steroidová kúra) sa dá urýchliť regenerácia organizmu pomocou vhodne aplikovanej, neinvazívnej detoxikácie.

Nevhodne vykonaná detoxikácia, aké sú ďalšie symptómy a dôsledky

Na detoxikáciu existuje mnoho metód, od citrónu cez rôzne tekutinové kúry až po aplikáciu rôznych solí. Nemôžeme hodnotiť, avšak nesmieme zabudnúť ani na to, že doma vykonaná detoxikácia má za svoj cieľ zlepšenie celkového stavu, zmiernenie alebo odstránenie telesných príznakov, nevysvetliteľných chorobami alebo fyzickými zmenami, či sú sporné prejavy sú výsledkom nevhodne zvolenej alebo vykonanej detoxikácie. Mnohokrát sa tu menujú ťažkosti tráviacej sústavy, najcharakteristickejšie sú kŕče v bruchu. Vyberme si taký prípravok, čo poskytuje veľmi presné údaje o zložení. Ak sa v súvislosti s ktoroukoľvek jeho zložkou preukáže, že je na ňu precitlivenosť, okamžite prestaňme prípravok užívať. Vážnejšie stavy môžu spôsobiť  drastické metódy s obsahom minerálov alebo ostrejších semienok, lebo tieto môžu poškodiť sliznicu intestiny. U ľudí náchylných na vznik zápalových ochorení čreva (Chrohnova choroba, IBS, kolitída) môžu zápal zosilniť. K prehnaným procesom sa zaraďuje aj používanie prípravkov s vysokým obsahom oxalátov zvyšujúce riziko vzniku obličkových kameňov. Naším cieľom je podpora organizmu a vylučovacích orgánov a nie zaťaženie. Varovným signálom je, ak sa nezlepší hladina našej energie a budeme sa cítiť čoraz slabšie: vtedy je super vybrať si prípravok, postarajúci sa o vhodné doplnenie vitamínov a minerálnych látok potrebných kvôli zrýchlenej látkovej výmene, a taktiež obsahuje probiotické baktérie nevyhnutné k napraveniu rovnováhy črevnej flóry. Samotná narušená črevná flóra dokáže produkovať mnoho príznakov, od kožných ťažkostí cez bolesti kĺbov až po zápchu, alebo hnačku. Mali by sme sa vyhýbať aj prehnaným diétam: nie je naším cieľom oslabenie organizmu, avšak nevyvážená strava, čiže vyhýbanie sa ktorémukoľvek makronutrientu vedie k tomu. K zdravému fungovaniu rovnako potrebujeme sacharidy, bielkoviny ako aj tuky, tieto zo svojej stravy nemusíme vylúčiť, iba nahradiť kvalitným zložením našej stravy.

Úbytok kilogramov detoxikáciou

Všeobecnou skúsenosťou je, že vtedy schudneme, či je to naším cieľom, a či nie. Prečo je to tak? Základom väčšiny metód na chudnutie je znížený príjem kalórií. Síce to cieľom nie je, avšak v tomto období odporúčaná vyvážená diéta spravidla obsahuje nižší počet kalórií, ako väčšina našich obvyklých jedál. Druhým dôvodom, na ktorom je založená väčšina výživových doplnkov na diétu, je urýchlenie látkovej výmeny. Väčšina takýchto prípravkov obnáša v sebe takzvané termogénne prísady, kofeín alebo inú stimulačnú látku, ktoré zvýšením tepovej frekvencie zvyšujú spotrebu kalórií, teda urýchľujú aj látkovú výmenu. Iní používajú preháňadlá, aby tým stimulovali peristaltiku. Zvýšeným príjmom tekutín a podporením činnosti heparu i urýchlime látkovú výmenu. Na rozdiel od týchto prípravkov vyvolávajúcimi okamžitý výsledok, takéto čistenie je schopná vyvolať dlhší a trvácnejší efekt. Spomalený metabolizmus je ťažko liečiteľný problém, vznikajúci dlhodobo. Charakteristikou je to, že človek má pocit, že priberá od všetkého.

 Vyskúšať mnoho metód na diétu, ktoré sa po počiatočnom úspechu ukážu po pár týždňoch ako neúčinné, jednoducho sa chudnutie zastaví. Zbytočné budú tréningy, vyhýbanie sa sacharidom a tukom, jazýček na váhe sa ďalej nepohne. Mali by sme myslieť na spomalenú látkovú výmenu ak máme aj iné tráviace problémy: častá zápcha, tvrdá stolica, nadúvanie, zvýšená citlivosť na rôzne potraviny. Počas tohto procesu liečime presne tieto, nakoľko jedna detoxikačná kúra trvá spravidla tri mesiace, aj výsledok bude trvácnejší. Z jednej strany svoj organizmus naplníme vitamínmi a minerálnymi látkami, stimulujeme peristaltiku, zároveň aj účinnosť trávenia, pretože k očisteniu heparu prináleží aj  zvýšenie činnosti žlčníka. Ak je vykonaná správne, ako už bolo napísané vyššie, doplníme nevyhnutné probiotiká, nevyhnutné k správnej činnosti tráviaceho systému a väčšinou celého organizmu, napravením črevnej flóry sa zase dá odstrániť aj naša citlivosť na potraviny. Optimálne fungujúci vylučovací a tráviaci trakt je zase podmienkou pre vhodnú látkovú výmenu, takže ak chceme schudnúť, v rámci detoxikácie máme k dispozícii možnosti pre dosiahnutie cieľa.

Často je dôvodom neúspešnej diéty pomalý metabolizmus, vtedy môže pomôcť očista organizmu

Ako očistiť pečeň detoxikáciou

Nakoľko sa vyššie už viackrát spomenula dôležitosť jej prečistenia, tu sa na chvíľu zastavme. Hepar je našou vlastnou, malou, vnútornou chemickou továrňou, jednou z mnohých funkcií je vlastne očista. Prečo je potrebná? Odvoláme sa na vyššie napísané:  v rámci detoxikácie podporujeme a stimulujeme najmä činnosť tých našich orgánov vykonávajúcich detoxikáciu organizmu. V prípade tohto orgánu zvýšime tvorbu žlče, prípravkami s vysokým obsahom antioxidantov, schopných priamo sa naviazať na voľné radikály nachádzajúce sa v tele, je možné tak zmierniť zaťaženie, podporíme proces samoliečenia. Hepar je jediným naším hlavným orgánom, dokáže sa regenerovať, k tomu je potrebné, aby neustále neprijímala varovné signály (stres), že sa musí zaoberať detoxikáciou alebo zmiernením zápalových procesov. Je mimoriadne dôležité vyhýbať sa konzumácii liehovín, pretože ten ju začne okamžite neutralizovať. V tomto období je takže praktické vyhýbať sa aj fajčeniu, alebo ho aspoň obmedziť. Jej úlohou je aj presúvanie tukov, avšak kvôli zvýšenému zaťaženiu (napr. pravidelná konzumácia liehovín alebo vírusové infekcie) sa môže tuk usadiť v pečeni, čím sa zníži účinnosť jej funkcie. V krajnom prípade vzniká steatóza. Musíme sa vyhýbať ťažkým, mastným jedlám, tak ona dostane malú pomoc aj takto.

Detoxikačný prípravok s vhodným zložením vplýva aj na funkciu organizmu odbúravať tuky – a ich prepravnú funkciu, takže ju čistí.

Nakoniec, v neposlednom rade, nevyhnutnou podmienkou detoxikácie tohto dôležitého orgánu je podpora regeneračných procesov. Mnoho liečivých rastlín a účinných látok podporuje tvorbu cellúl, v tomto procese zohrávajú dôležitú úlohu aj vitamíny, čiže vhodný prípravok má aj takéto zložky.

Základné pojmy o detoxikácii a očiste čriev 

Tieto pojmy sa často mýlia, mnohí nevedia, aký je rozdiel medzi spomínanou očistou a detoxikáciou. Rozdiel je jednoduchý: je to komplexný proces, ktorý sa týka mnohých našich orgánov, jedným z nich je tráviaci trakt. Očista je tak jednou z častí detoxikačného procesu, preto sa s ním nedá zameniť, je to len podproces. Prečo ju teda mnohí robia samostatne? Kúru na očistu čreva začnú kvôli problémom tráviacej sústavy, čiže reč je o odstránení nadúvania, trvalej hnačky alebo zápchy, pocitu nepohodlia v oblasti brucha alebo všeobecne slabej peristaltiky. Prípravky s vysokým obsahom vlákniny uvoľnia stolicu a prípadné usadeniny, pohyby zvyšujú prípravky s miernym laxatívnym účinkom, zatiaľ čo parazitov rozmožujúcich sa v črevnom trakte sa zbavíme protiparazitnými prípravkami. Účinok sa objaví po krátkom čase a nepríjemné symptómy zmiznú. Trvácnosť účinku dosiahneme aj holistickým prístupom k detoxikácii: zložkami zvyšujúcimi tvorbu tráviacich tekutín, nezabudnime aj na upravenie rovnováhy črevnej flóry. Oba postupy sú spojené so zvýšeným príjmom tekutín, čoho dôsledkom je aj potreba doplniť vitamíny a minerály, lebo tie sa môžu spolu s tekutinou z organizmu vyplaviť. Dôležité je tu spomenúť aj to, že očistná kúra nerobená liečivými rastlinami, napríklad pomocou slanej vody (v skutočnosti roztok horkej soli) alebo kolon-hydroterapia drasticky skrátia dobu očisty, avšak omnoho menej sa opierajú na vlastné procesy organizmu. V súvislosti s nimi si vždy vyžiadajte názor svojho lekára. Po takýchto kúrach je mimoriadne dôležité napravenie rovnováhy črevnej flóry..

Pri detoxikácii môže pomôcť mnoho liečivých rastlín, z týchto väčšinou každá jedna podporuje činnosť niektorého orgánu, ktorý sa podieľa na detoxikácii.

Ako detoxikovať liečivými rastlinami a bylinkami

Ako sa to už viackrát naznačilo, jedná sa o zložitý proces, týka sa celého organizmu, takže neexistuje jediná zázračná rastlina s rovnakým efektom na naše orgány. Čo sa liečivých rastlín týka, berme ohľad aj na formu použitia liečivých rastlín: čaje z rastlín, spravidla neobsahujú stabilnú koncentráciu účinných látok, tá sa totiž môže meniť v závislosti od miesta výskytu, druhu, taktiež aj od počasia. Tinktúry, štandardizované extrakty, sú ale spoľahlivým a stabilným zdrojom týchto. Bez úplnosti zoznamu je tu niekoľko všeobecne známych detoxikačných liečivých rastlín:

Prečistenie pečene - nápomocné liečivé a účinné bylinky, 

Pestrec mariánsky (Sylibum Marianum). Z liečivých rastlín, ktoré vplývajú na hepar, je najznámejší a najrozšírenejší pestrec mariánsky, účinnou látkou je silymarin, získava sa zo semien. Silymarin je antioxidant, je schopný viazať voľné radikály nachádzajúce sa v tele. Podporne vplýva na činnosť orgánu a urýchľuje vylúčenie toxických látok.

Kurkuma (Curcuma longa). Najdôležitejšou účinnou látkou je kurkumín. Na organizmus má mnoho pozitívnych účinkov, nakoľko aktiváciou enzýmov je schopný stimulovať obranyschopnosť buniek voči oxidačnému stresu. V pokusoch sa ukázal byť účinný aj pri poškodení obličiek vplyvom cukrovky aj proti alkoholickej tukovej pečeni, dá sa úspešne aplikovať aj v rámci liečby a prevencie zápalových procesov.

Artičoka (Cynara cardunculus). Rastlina rozšírená v Severnej Afrike a južných oblastiach Európy, ktorá prežije aj u nás. Účinnou látkou je cynarín, ktorá má schopnosť chrániť hepar, disponuje veľkým množstvom flavonoidov, inulínu a minerálov. Podporuje tvorbu žlče, preto zaradenie do jedálneho lístka vie priniesť úľavu po konzumáciu mastných jedál, avšak spľahlivo znižuje aj hladinu cukru v krvi, nadúvanie aj tvorbu plynov.

Čistenie krvi, čiže obehovej sústavy

Cesnak medvedí (Allium ursinum). Táto skorá jarná pochúťka je skutočnou vitamínovou bombou, svojou chuťou v posledných rokoch opäť víťazne dobila kuchyne. Ako liečivá rastlina sa používajú hlavne listy mladej rastliny. Znižuje krvný tlak, zabraňuje usádzaniu tuku (cholesterolu) v cievach. Rovnako ako ostatné druhy cibule má aj mierny účinok proti zrážaniu krvi, obľúbený je aj pre svoju schopnosť dezinfikovať črevá a podporiť trávenie.

Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica). Zo zoznamu zaoberajúcom sa detoxikáciou nemožno vynechať ani pŕhľavu, ona kvôli schopnosti čistiť krv a z hľadiska tvorby krvi výhodného zloženia (obsah železa je vysoký) je totiž často používaná liečivá rastlina. Užíva sa najmä vo forme čistiacej kúry trvajúcej spravidla 6 týždňov, hlavne na jar a na jeseň. Stimuluje činnosť ľadvín, čaj z koreňa pôsobí blahodarne u ťažkostí s prostatou. Nakoľko znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi, dá sa úspešne aplikovať aj v prípade choroby DNA a artritída.

Očistenie obličiek je veľká pomoc

Praslička roľná (Equisetum arvense). Táto prastará rastlina je mimoriadne bohatá na minerálne látky, napr. kremík – toto nemôžeme povedať o hojnom počte liečivých rastlín. Keď chceme mať pekné vlasy a nechty, najlepšou voľbou je praslička. Je nevyhnutnou pomocou aj u ťažkostí s obličkami a močovým mechúrom, zvonka (sedavý kúpeľ) aj vnútorne (čaj). Pôsobí protizápalovo, zastavuje krvácanie, podporuje ich činnosť, podobne ako vlasy kukurice má mimoriadne silný močopudný účinok. U obličkových kameňov a obličkového piesku – samozrejme dbajúc na príjem veľkého množstva tekutín, následne na doplnenie minerálov.

Púpava lekárska (Taraxacum officinale). Táto naša zanedbaná liečivá rastlina, podobne ako žihľava, má mnoho čistiacich a detoxikačných účinkov: podporuje tvorbu žlče, chráni endokrinnú žľazu, no známa je aj schopnosť čistiť krv. Znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, účinná je aj pri reumatických ťažkostiach. Ide o silné diuretikum, nakoľko stimuluje činnosť ľadvín. Nemôže sa však používať pravidelne, je lepšie užívať ju vo forme kúr; na detoxikáciu je najvhodnejší odvar z listov, kým na žalúdočné ťažkosti a pri cukrovke použime odvar z koreňa.

Prečistenie lymfatického systému

Lipkavec mäkký (Galium mollugo). Má približne rovnaký účinok na zdravie ako ostatné druhy lipkavca (lipkavec obyčajný a lipkavec pravý), najviac sa aplikuje u štítnej žľazy. Ako podobné detoxikačné liečivé rastliny je schopný čistiť krv, no priaznivo vplýva aj vtedy, ak obličky a prostata nefungujú celkom v poriadku. Vo vysokej koncentrácii obsahuje flavonoidy s antioxidačným účinkom, taktiež galiozin, asperulozid a taníny.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis). Našou druhou a mimoriadne mnohostrannou liečivou rastlinou je nechtík, do svetla reflektorov sa dostal hlavne pri kožných problémoch kvôli svojmu exfoliačnému, dezinfekčnému a upokojujúcemu účinku. Dnes už je menej známy, ale čaj používali už od stredoveku na rôzne príznaky tráviaceho systému, pretože okrem upokojujúceho účinku zmierňuje kŕče, čistí krv, priaznivo ovplyvňuje vnútornosti, úspešne sa dá použiť aj pri žalúdočných vredoch, dokonca sa vynikajúco uplatní aj jeho protizápalový a dezinfekčný účinok.

Prečistenie čreva

Skorocel (Plantago ovata). Na očistu používajú kôrku semien skorocelu. Je príbuzným druhom skorocelu egyptského a indického, a nachádza sa aj v Európe, lebo vplyvom vlhkosti vytvára napuchnutá kôra semena silne gélovité prostredie, šetrne uvoľňujúce nahromadené usadeniny. Vďaka svojej schopnosti zlepšiť peristaltiku zase uľahčí ich vyprázdnenie. Má mimoriadne vysoký prirodzený obsah vlákniny, ktorú ľudský tráviaci systém nedokáže spracovať, je však výborným zdrojom vlákniny pre baktérie črevnej flóry. Možno toto je dôvodom toho, že znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Archangelika (Angelica archangelica). Táto anjelská liečivá rastlina bola večnou stálicou už aj v záhradách kláštorov. Vďaka svojej schopnosti podporiť trávenie, zmierňovať kŕče a vetry sa už dlho používa pri problémoch tráviaceho traktu. Rastlina sa preslávila aj tým, že kvôli svojej príjemnej vôni a sladkastej chuti sa používa aj ako prísada do likérov. V prvom rade používame koreň, okrem vyššie spomenutého sa úspešne používa aj proti nechutenstvu, na upokojenie a na močopudné účely.

Niekoľko povzbudivých slov na záver

Akokoľvek sa rozhodnete, po prečítaní tohto článku môžete pre starostlivosť o seba urobiť mnoho. Stačí, keď budete dodržiavať stanovený režim a rady, chuť na škodlivé jedlá a nápoje treba každý jeden deň prekonať. Je to iba na vás, ide o vaše rozhodnutie. Vďaka detoxu budú nielen črevá, ale celé telo zdravé. Ďalšie najlepšie novinky z tejto oblasti a objavujú takmer každý deň, funkciu vášho tela môžete ovplyvniť správnym prístupom. Zdravie si to zaslúži.

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Program ToxiClean
Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Detox Prime
Swiss Detox Prime

Swiss Detox Prime® prípravok na podporu činnosti pečene s jedinečným zložením, s dvojitým mechanizmom účinku. Podporuje detoxikačné procesy organizmu, okrem toho kombinácia jeho účinných látok, výťažok z pestreca mariánskeho (silymarín) a cholín, chráni bunky pečene pred škodlivými vplyvmi, zabraňuje jej premasteniu a pomáha ich regenerácii.

9.42 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Prebiotix Ultra
Swiss Prebiotix Ultra

Prebiotický prípravok s komplexným zložením, so zdrojom 4 oligosacharidov.

14.86 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0