Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Necítite sa veľmi dobre? Detoxikácia pečene môže účinne pomôcť

Očista pečene je vhodná aj z preventívneho hľadiska

Bezdôvodná skleslosť, únava, chronické tráviace problémy: ak si všimneme tieto ťažkosti, väčšinou ako prvé nemyslíme práve na svoju pečeň. Pritom je dosť pravdepodobné, že riešenie pre naše problémy môže poskytnúť prečistenie pečene (hepar).

Smutné, ale pravdivé: aj naše okolie je plné toxických látok. S nimi naše detoxikačné orgány zápasia na dennom poriadku, avšak k ideálnemu fungovaniu je potrebná občas aj nejaká pomoc. Okrem nezdravého životného štýlu aj v rámci prevencie je možné zaradiť ročne dvakrát kúru, ako je detoxikácia pečene, v záujme vyhnúť sa následným nepríjemným stavom.

Naše vylučovacie orgány sa pravidelne snažia zbaviť nás toxínov, ktoré sa dostanú do organizmu a od škodlivých usadenín, ktoré sa nahromadia v hrubom čreve. Toto nazývame detoxikácia. Náš najväčší vylučovací orgán je koža, napriek tomu najväčšiu časť tejto činnosti vykonávajú pečeň, obličky a hrubé črevo. Čo sa týka deľby práce, filtrácia a čistenie krvi je v prvom rade úlohou heparu. Zdravie tejto dôležitej tekutiny znamená zdravie celého organizmu, pretože len takto bude zabezpečená bezproblémová preprava životne dôležitého kyslíka, a tiež zbieranie a vylúčenie toxínov (cez pečeň) z organizmu. Zdravie tohto orgánu je tak z hľadiska vhodného fungovania nášho organizmu nevyhnutné. Pokiaľ sa objaví nejaká dysfunkcia, napríklad choroba, nadmerná konzumácia alkoholu, užívanie drog alebo zranenie, škodlivé dôsledky sa objavia veľmi rýchlo. Vtedy totiž toxické látky cez krvný obeh zaplavia celé telo, nahromadia sa v iných životne dôležitých orgánoch a spôsobia také chemické reakcie, ktoré môžu mať vážne, v krajnom prípade až fatálne následky. Našťastie je veľmi zriedkavé, že sa to stane z jedného dňa na druhý (to je možné iba vtedy, ak sa pečeň zrazu zastaví), takže je čas na vykonanie potrebných obranných krokov, začatie liečby. No omnoho lepšie pochodíme, keď budeme klásť dôraz na prevenciu: na toto slúži kúra na očistu pečene, ktorú sa dá najčastejšie účinne aplikovať aj vtedy, ak sa už objavia nepríjemné ťažkosti.

Funkcie pečene dôležité pre zdravie, na ktoré nemožno zabúdať

Pečeň je naším druhým najväčším orgánom, ktorý sa podieľa na mnohých fyziologických procesoch. Najdôležitejšie sú nasledovné:

 • Neutralizuje značnú časť toxínov, ktoré sa dostanú do nášho tela (mikroorganizmy, cudzie látky), očistí krv.
 • Je centrom látkovej výmeny organizmu, produkuje bielkoviny, tuky, sacharidy, zužitkováva živiny vstrebávajúce sa cez črevá.
 • Produkovaním cholesterolu sa podieľa na tvorbe žlče, ktorá je nevyhnutná pri trávení.
 • Je skladiskom škrobov, z ktorých sa dá v prípade potreby vytvárať energia.
 • Reguluje zrážanie krvi.

Pečeň zabezpečuje mnoho dôležitých funkcií

Prečo je potrebné detoxikovať detoxikačný orgán? Aký je dôvod očisty tohto orgánu?

Táto otázka sa – právom – vždy vynorí, ak sa do reči dostane očista heparu. Ale skutočne, prečo by bolo potrebné čistiť ju? Nuž, pečeň je bez pochýb kráľovnou detoxikácie, neustále pracuje na tom, aby bola krv zbavená (odfiltrovaná) od škodlivín.

To ale neznamená, že zvládne všetko, že jej nemôže nič uškodiť. Len si spomeňme na drogy a alkohol ako na látky, ktoré najčastejšie znečisťujú pečeň. Existujú aj iné, s ktorými si pečeň nevie poradiť, ale nesmieme zabudnúť ani na to, že až ju neustále bombardujeme toxickými látkami, po čase už nebude schopná plniť svoje úlohy v plnom rozsahu. O ktoré toxicity ide? Patria sem napríklad škodlivé prídavné látky nachádzajúce sa v potravinách (hlavne v polotovaroch a hotových jedlách), alebo aj účinné látky niektorých liekov. Veru aj tieto sa môžu nahromadiť v našom organizme, rovnako ako ani mastné jedlá sa nemôžu nazvať jej priateľmi. Cukor, ktorý sa dostane do organizmu vo veľkom množstve, sa ukladá v hepare, naruší činnosť tráviacich enzýmov, ktoré pečeň produkuje. Nebezpečné je aj nadmerné množstvo soli: pečeň z dôvodu veľkého množstva soli nie je schopná produkovať dostatok bielkovín, zníži sa schopnosť ciev zadržiavať vodu, tekutina presakuje medzi tkanivá, čo potom spôsobuje vznik opuchov. Aj nahromadenie väčšiny prídavných látok chemického pôvodu spôsobuje značné poškodenie v tomto orgáne. Vplyvom intenzívnej záťaže hrozí v hepare vznik zápalu, čo býva problémom aj vtedy, pokiaľ je tento náš orgán samotným znovuzrodením: pečeň je schopná vybudovať späť takmer dve tretiny svojho objemu. Jedným z jej najhlavnejších nepriateľov je aj už vyššie spomenutý alkohol. Keď sa ho dostane do organizmu až príliš, vážne to poškodí bunky, bráni ich opakovanej tvorbe, poškodenie na veľkej ploche zase vedie k jej odumretiu. Na toto si ovšem v žiadnom prípade nepočkajme: urobíme oveľa lepšie odbremenením detoxikačného centra svojho organizmu vykonaním občasnej očisty. Detoxikácia pomôže aj pri takých problémoch akými sú zápcha, nadúvanie, plynatosť a tráviace poruchy spôsobené parazitmi.

Kedy je ten správny čas? Kedy sa odporúča detoxikácia pečene?

Ak chceme staviť na istotu, vykonajme ju ročne raz, popri zdravom životnom štýle hoci aj ročne dvakrát. Na jej potrebu upozorňujú nasledovné príznaky:

 • bezdôvodný únava, slabosť,
 • poruchy spánku,
 • bezdôvodné priberanie,
 • vysoká hladina LDL cholesterolu
 • chronické nadúvanie,
 • častá alebo chronická zápcha
 • bolesti kĺbov,
 • u žien menštruačné poruchy.

Prírodné riešenia, ktoré nič nestoja, ale ich účinok je mimoriadny

Nech ju budeme robiť hocijakou metódou, hlavné je, aby sme znížili záťaž doliehajúcu na pečeň. Dôležitou časťou tohto je zmena životného štýlu:

 • Minimalizovanie príjmu alkoholu.
 • Vyhýbanie sa hotovým jedlám, polotovarom, taktiež údeným, pripáleným jedlám.
 • Vyhýbanie sa mastným jedlám (je potrebné dať si pozor hlavne nasýtené tuky).
 • Zníženie príjmu bielej múky a bieleho cukru.
 • Denne 30 minút pohybu.
 • Zníženie nadváhy.
 • Redukovanie hladiny cholesterolu.
 • Konzumácia menšieho množstva soli.

Jedzme však čo najviac vlákniny, čerstvej zeleniny a ovocia. Obzvlášť odporúčané sú mrkva a červené plody a rastliny. Jogurty so živou kultúrou, kvasené uhorky, s mierou kyslá kapusta prispievajú k odbremeneniu orgánu posilnením črevnej flóry, a tým aj k úspešnosti očisty heparu. Dobrou voľbou je olivový olej, dusená čakanka a citrónová šťava. Vo všeobecnosti sú ovocné šťavy pokladané za veľmi účinné v tomto prípade. Keď každé ráno na lačný žalúdok vypijeme pohár citrónovej vody, prispejeme tým k udržaniu jej čistoty, avšak proces vykonaný pomocou olivového oleja, alebo bylinkami (často vyhľadávaný výraz na internete je aj detox pečene bylinkami) nie je úplným riešením.

Výborným detoxikantom pečene je pestrec mariánsky

Liečivé rastliny na očistu pečene. Bylinky ktoré nikdy nesklamú.

Existujú vyslovene také liečivé rastliny, ktoré sa dajú aj samotné použiť na očistenie.

Pestrec mariánsky: antioxidačný silymarín získaný z pestreca mariánskeho slúži na jej ochranu, zároveň pomáha pri regenerácii jej buniek, pri odstránení zápalu a pri zničení nádorových buniek. Naskýta sa aj otázka, koľko trvá regenerácia heparu, na ktorú však nie je jednoznačná odpoveď. Celý proces závisí od obtiažnosti postihnutia a spôsobu očisty.

Sladké drievko: chráni zdravie tráviaceho traktu a pečene, podporuje regeneráciu tohto orgánu, je účinným detoxikantom. Dobre poslúži aj ako doplnková liečba pri liečení zápalu, ktorý ju postihol.

Senovka grécka: je to silný antioxidant, už v staroveku si všimli schopnosť rastliny chrániť pečeň. Pri konzumácii vo forme čaju prispieva k prevencii vzniku a liečbe možných ochorení, urýchľuje liečbu poškodených tkanív heparu.

Šťaveľ: je registrovaný ako účinný čistiť krvi a pečene, podporuje tvorbu žlče, čo zlepšuje jej činnosť, vďaka čomu sa aj toxíny rýchlejšie vylúčia z organizmu.

Počas detoxikácie vyslovene pomáha zelenina zelenej farby

Diéta ktorá šetrí pečeň. Aká strava by bola najlepšia?

Nemusíme sa, samozrejme, vzdávať všetkých radostí, ale s mierou a trochou pozornosti môžeme pre zdravie heparu a celého organizmu urobiť veľmi veľa.
Pre dobré trávenie jedzme jedlá nízkotučné, ale zato bohaté na vlákninu a vitamín C, dajme pozor na to, aby podľa možnosti na našom jedálnom lístku figurovalo čo najviac prírodných potravín bez umelých prídavných látok, a naopak v opačnom pomere alkohol a kofeín.

Už je jasné, že tzv. detox pečene je dôležitý. Počas detoxikácie vyslovene prospieva zelenina zelenej farby, akými je napríklad špenát, ale aj horčičné semienka, avokádo a grapefruit. Pime veľa tekutín, čím uľahčíme proces detoxikácie: výbornými nápojmi na doplnenie tekutín sú šťavnaté ovocie a zelenina, liečivé čaje a nesýtená minerálna voda.
Vieme však, že 100% zdravá strava sa pri súčasnom životnom štýle realizuje len veľmi ťažko, preto našej preťaženej pečeni z času na čas pomôžme k odľahčeniu jednoduchou a spoľahlivou metódou, ako je napríklad detoxikačná kúra.

Rýchle a bezpečné riešenie pre dosiahnutie želaného účinku

Zmenou životného štýlu a použitím liečivých rastlín urobíme v záujme takejto očisty veľa. Ich účinok však môžeme stupňovať užívaním kvalitných doplnkov výživy zameraných práve na takúto na očistu. Dôraz je na kvalite, keď si vyberáme produkt, presvedčme sa o jeho pravej hodnote. Toto sa dá najjednoduchšie urobiť prečítaním si odborných fórumov a recenzií zákazníkov.
Doplnením baktérií Bifidobacterium bifidum a Lactobacillus plantarum, ktoré sa nachádzajú v črevnej flóre, je možné rýchlejšie zlepšiť poškodenie pečene spôsobené alkoholom. Užívaním prípravkov s obsahom baktérií, ktoré zahŕňajú aj tieto probiotické kmene, je možné očistenie a regeneráciu tohto orgánu urobiť účinnejšou. Mnohých zaujímajú v danej súvislosti aj nasledovné témy: Očista pečene od alkoholu, - od tukov, - olejom a grepom, - pestrec mariánsky. Veríme, že náš článok zodpovedal väčšinu týchto a iných otázok.

Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2630703/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21466434

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Swiss Probiotix
Swiss Probiotix

Svojimi 8 miliardami užitočných baktérií zabezpečuje zdravú mikroflóru hrubého čreva, položí základy silnej imunite a ochraňuje našu črevnú flóru.

26 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

88 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Detox Vital
Detox Vital

Dopĺňa do organizmu potrebné živiny - vitamíny, minerálne látky a zelenú rastlinnú potravu, čím pomáha v prirodzenom procese detoxikácie.

33 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0