Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Necítite sa dobre? Detoxikácia pečene môže pomôcť

Očista pečene je vhodná aj z preventívneho hľadiska

Bezdôvodná skleslosť, únava, chronické tráviace problémy a ďalšie: ak si všimneme tieto ťažkosti, väčšinou ako prvé nemyslíme práve na svoju pečeň. Pritom je dosť pravdepodobné, že riešenie pre naše problémy môže poskytnúť prečistenie, detoxikáciu pečene (starostlivosť, podpora heparu).

Smutné, ale pravdivé: aj naše okolie je plné toxických látok. S nimi a proti nim naše detoxikačné orgány zápasia na dennom poriadku, avšak k ideálnemu fungovaniu je potrebná občas aj nejaká pomoc, starostlivosť. Okrem nezdravého životného štýlu aj v rámci prevencie môžete zaradiť ročne dvakrát kúru, ako je detoxikácia pečene, v záujme vyhnúť sa následným nepríjemným stavom.

Naše vylučovacie orgány sa pravidelne snažia zbaviť nás toxínov, ktoré sa dostanú do organizmu a od škodlivých usadenín, ktoré nahromadené obsahuje hrubé črevo. Toto nazývame detoxikácia. Náš najväčší vylučovací orgán je koža, napriek tomu najväčšiu časť tejto činnosti vykonávajú pečeň, obličky a hrubé črevo. Čo sa týka deľby práce, filtrácia a čistenie krvi je v prvom rade úlohou heparu. Zdravie a podpora tejto dôležitej tekutiny znamená zdravie celého organizmu, pretože len takto bude v tele zabezpečená bezproblémová preprava životne dôležitého kyslíka, a tiež zbieranie a vylúčenie toxínov z organizmu. Zdravie, starostlivosť a ochrana tohto orgánu je tak z hľadiska vhodného fungovania nášho organizmu nevyhnutné. Žiadne výhovorky proti. Pokiaľ sa objaví nejaká dysfunkcia, napríklad choroba, nadmerná konzumácia alkoholu, užívanie drog alebo zranenie a ďalšie, škodlivé dôsledky sa objavia veľmi rýchlo. Vtedy totiž toxické látky cez krvný obeh zaplavia celé telo, nahromadia sa v iných životne dôležitých orgánoch a spôsobia také chemické reakcie, ktoré môžu mať vážne, v krajnom prípade až fatálne následky. Našťastie je veľmi zriedkavé, že sa to stane z jedného dňa na druhý (to je možné iba vtedy, ak sa pečeň zrazu zastaví), takže je čas na vykonanie potrebných obranných krokov, začatie liečby (doplnky, lieky). No omnoho lepšie pochodíme, keď budeme klásť dôraz na starostlivosť a prevenciu: na toto slúži spomínaná starostlivosť, kúra na detoxikáciu, očistu pečene, ktorú môžete najčastejšie účinne aplikovať aj vtedy, ak sa už objavia pod povrchom nepríjemné ťažkosti.

Funkcie pečene dôležité pre zdravie. Nemožno na ne zabúdať

Hepar je naším druhým najväčším orgánom, ktorý sa podieľa na mnohých fyziologických procesoch. Najdôležitejšie sú nasledovné:

 • Neutralizuje značnú časť toxínov, ktoré sa dostanú do nášho tela (mikroorganizmy, cudzie látky a viac), očistí krv.
 • Je centrom látkovej výmeny organizmu, tela, produkuje bielkoviny, tuky, sacharidy, zužitkováva živiny vstrebávajúce sa cez črevá.
 • Produkovaním cholesterolu sa podieľa na tvorbe žlče, ktorá je nevyhnutná pri trávení.
 • Je skladiskom škrobov, z ktorých sa dá v prípade potreby vytvárať energia.
 • Reguluje zrážanie krvi a ďalšie.

Pečeň zabezpečuje mnoho dôležitých funkcií

Prečo je potrebné detoxikovať detoxikačný orgán? Aký je dôvod očisty tohto orgánu?

Táto otázka sa – právom – vždy vynorí, ak sa do reči dostane starostlivosť, očista heparu. Ale skutočne, prečo by bolo potrebné čistiť ju? Nuž, pečeň je bez pochýb kráľovnou detoxikácie, neustále pracuje na tom, aby bola krv tela zbavená (odfiltrovaná) od škodlivín.

To ale neznamená, že zvládne všetko, že tu nemôže nič uškodiť. Len si spomeňme na drogy a alkohol ako na látky  najčastejšie znečisťujúce pečeň. Existujú aj iné, s ktorými si nevie poradiť, ale nesmieme zabudnúť ani na to, že až ju neustále bombardujeme toxickými látkami, po čase už nebude schopná plniť svoje úlohy v plnom rozsahu. O aké toxicity ide? Patria sem napríklad škodlivé prídavné látky nachádzajúce sa v potravinách (hlavne v polotovaroch a hotových jedlách), alebo aj účinné látky niektorých liekov a ďalšie. Veru aj tieto sa môžu nahromadiť v našom organizme, tele, rovnako ako ani mastné jedlá, potraviny sa nemôžu nazvať priateľmi. Cukor, ktorý sa dostane do organizmu vo veľkom množstve, sa ukladá v hepare, naruší činnosť tráviacich enzýmov. Nebezpečné je aj nadmerné množstvo soli: pečeň z dôvodu veľkého množstva soli nie je schopná produkovať viac bielkovín, zníži sa schopnosť ciev zadržiavať vodu, tekutina presakuje medzi tkanivá, čo potom spôsobuje vznik opuchov. Aj nahromadenie viac prídavných látok chemického pôvodu spôsobuje značné poškodenie a bolesť v tomto orgáne tela. Vplyvom intenzívnej záťaže hrozí v hepare vznik zápalu, čo býva problémom aj vtedy, pokiaľ je tento náš orgán samotným znovuzrodením: je schopný vybudovať späť takmer dve tretiny svojho objemu. Jedným z najhlavnejších nepriateľov je aj už vyššie spomenutý alkohol. Keď sa ho dostane do organizmu, tela, až príliš vážne to poškodí bunky, bráni ich opakovanej tvorbe, poškodenie na veľkej ploche zase vedie k odumretiu. Na toto si ovšem v žiadnom prípade nepočkajme: urobíme oveľa lepšie odbremenením detoxikačného centra svojho organizmu vykonaním občasnej očisty. Detoxikácia pomôže viac aj pri takých problémoch akými sú zápcha, nadúvanie, plynatosť a tráviace poruchy spôsobené parazitmi, bolesť a ďalšie.

Kedy je ten správny čas? Kedy sa odporúča detoxikácia pečene?

Ak chceme staviť na istotu, vykonajme ju ročne raz, popri zdravom životnom štýle hoci aj ročne dvakrát. Na potrebu upozorňujú nasledovné príznaky:

 • bezdôvodná únava, slabosť, bolesť
 • poruchy spánku, prerušovaný spánok, plytký spánok
 • bezdôvodné priberanie,
 • vysoká hladina LDL cholesterolu
 • chronické nadúvanie,
 • častá alebo chronická zápcha
 • bolesti kĺbov, bolesť brucha
 • u žien menštruačné poruchy a viac.

Prírodné riešenia, čo nič nestoja, ale ich účinok je viac ako mimoriadny

Nech ju budeme robiť hocijakou metódou, hlavné je, aby sme znížili záťaž. Dôležitou časťou tohto je zmena životného štýlu, môžete urobiť nasledovné:

 • Minimalizovanie príjmu alkoholu, alebo žiadne alkoholické nápoje.
 • Vyhýbanie sa hotovým jedlám, polotovarom, taktiež údeným, žiadne pripálené jedlá.
 • Vyhýbanie sa mastným jedlám (hlavne žiadne nasýtené tuky). Je to dobré aj pre chudnutie.
 • Zníženie príjmu bielej múky a bieleho cukru.
 • Denne 30 minút pohybu.
 • Zníženie nadváhy.
 • Redukovanie hladiny cholesterolu.
 • Konzumácia menšieho množstva soli.

Jedzme však čo najviac vlákniny, čerstvej zeleniny a ovocia, zdravé potraviny (doplnky, lieky, minerály). Je to dobré aj pre chudnutie. Obzvlášť odporúčané sú mrkva a červené plody a rastliny. Jogurty so živou kultúrou, kvasené uhorky, s mierou kyslá kapusta prispievajú k odbremeneniu orgánu posilnením črevnej flóry, a tým aj k úspešnosti očisty heparu. Dobrou voľbou je olivový olej, dusená čakanka a citrónová šťava a ďalšie. Vo všeobecnosti sú ovocné šťavy pokladané za veľmi zdravé a účinné v tomto prípade. Keď každé ráno na lačný žalúdok vypijeme pohár citrónovej vody, prispejeme tým k udržaniu jej čistoty, avšak proces vykonaný pomocou olivového oleja, alebo bylinkami (často vyhľadávaný výraz na internete je aj detox pečene bylinkami) nie je úplným riešením proti tomu.

Výborným detoxikantom pečene je pestrec mariánsky

Liečivé rastliny na očistu pečene. Bylinky čo nikdy nesklamú.

Existujú vyslovene také liečivé rastliny, ktoré sa dajú aj samotné použiť na očistenie.

Pestrec mariánsky: antioxidačný silymarín získaný z pestreca mariánskeho slúži na jej ochranu, zároveň pomáha pri regenerácii buniek, pri odstránení zápalu a pri zničení nádorových buniek. Naskytá sa aj otázka, koľko trvá regenerácia heparu v tele, na ktorú však nie je jednoznačná odpoveď. Celý proces závisí od obtiažnosti postihnutia a spôsobu očisty.

Sladké drievko: chráni zdravie tráviaceho traktu a pečene, podporuje regeneráciu tohto orgánu, je účinným detoxikantom. Dobre poslúži aj ako doplnková liečba (podpora) pri liečení zápalu, ktorý ju postihol.

Senovka grécka: je to silný antioxidant, už v staroveku si všimli schopnosť rastliny chrániť pečeň. Pri konzumácii vo forme čaju prispieva k prevencii vzniku a liečbe možných ochorení, urýchľuje liečbu poškodených tkanív heparu.

Šťaveľ: je registrovaný ako účinný čistiť krvi a pečene, podporuje tvorbu žlče, čo zlepšuje jej činnosť, vďaka čomu sa aj toxíny rýchlejšie vylúčia z organizmu.

Počas detoxikácie vyslovene pomáha zelenina zelenej farby

Diéta ktorá ju šetrí. Aký druh stravy by bol najlepší?

Pre dobré trávenie jedzme potraviny, jedlá nízkotučné, ale zato bohaté viac na vlákninu a vitamín C, dajme pozor na to, aby podľa možnosti na našom jedálnom lístku figurovalo čo najviac prírodných potravín bez umelých prídavných látok, a naopak v opačnom pomere alkohol a kofeín. Proti tomu niet čo namietať.

Už je jasné, že tzv. detox pečene je viac dôležitý. Počas detoxikácie vyslovene prospieva zelenina zelenej farby, akými je napríklad špenát, ale aj horčičné semienka, avokádo a grapefruit a ďalšie. Pime veľa tekutín, čím uľahčíme proces detoxikácie: výbornými nápojmi na doplnenie tekutín sú šťavnaté ovocie a zelenina, liečivé čaje a nesýtená minerálna voda a iné ďalšie potraviny, doplnky, minerály.

Vieme však, že 100% zdravá strava sa pri súčasnom životnom štýle realizuje len veľmi ťažko, preto našej preťaženej pečeni z času na čas pomôžme k odľahčeniu jednoduchou a spoľahlivou metódou, ako je napríklad detoxikačná kúra.

Rýchle a bezpečné riešenie pre dosiahnutie želaného účinku

Zmenou životného štýlu a použitím liečivých rastlín urobíme v záujme takejto očisty viac. Ich účinok však môžeme stupňovať užívaním kvalitných doplnkov výživy zameraných práve na takúto na očistu. Dôraz je na kvalite, keď si vyberáme doplnky stravy, produkt, presvedčme sa o jeho pravej hodnote. Toto sa dá najjednoduchšie urobiť prečítaním si odborných fórumov a recenzií zákazníkov na doplnky, lieky.

Doplnením baktérií Bifidobacterium bifidum a Lactobacillus plantarum, ktoré sa nachádzajú v črevnej flóre, je možné rýchlejšie zlepšiť vaše poškodenie pečene spôsobené alkoholom. Užívaním prípravkov s obsahom baktérií (doplnky, lieky) zahŕňajúcich aj tieto probiotické kmene, je možné očistenie a regeneráciu tohto orgánu urobiť účinnejším. Príležitosť máte v rukách. Mnohých zaujímajú v danej súvislosti aj nasledovné témy: Očista pečene od alkoholu, - od tukov, - olejom a grepom, - pestrec mariánsky, - bolesť, - lieky, - pokožka, - nechty a vlasy, - chudnutie. Veríme, že náš článok obsahuje odpovede väčšinu týchto a iných otázok. Na výber máte množstvo rôznych informácií.

Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2630703/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21466434

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Swiss Probiotix
Swiss Probiotix

Svojimi 8 miliardami užitočných baktérií zabezpečuje zdravú mikroflóru hrubého čreva, položí základy silnej imunite a ochraňuje našu črevnú flóru.

17.94 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Detox Vital
Detox Vital

Dopĺňa do organizmu potrebné živiny - vitamíny, minerálne látky a zelenú rastlinnú potravu, čím pomáha v prirodzenom procese detoxikácie.

23.06 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0