K-Humifulvát je univerzálna účinná látka na prírodnej báze, ktorá pomáha využiť všetky stopové prvky, dokáže znižovať účinky otravy ťažkými kovmi a zabraňuje vstrebávaniu ťažkých kovov pochádzajúcich zo znečisteného životného prostredia a z negatívnych vplyvov prostredia niektorých pracovísk.
(Curcuma longa) Táto rastlina má už celé tisíce rokov históriu v tradičnej indickej medicíne. Používa sa ako stimulant trávenia, pri rôznych horúčkovitých ochoreniach, infekciách, ochoreniach kĺbov a pečene. Kurkuma bola známa už aj v starej čínskej medicíne. Číňania ju používali na zlepšenie krvného obehu, zabraňuje totiž vzniku krvných zrazenín, čím znižuje možnosť vzniku trombózy. Používa sa ďalej na zmiernenie krvácania a menštruačné ťažkosti.
Silymarin zvyšuje a posilňuje funkcie pečene tým, že zabraňuje nedostatku látky glutation, ktorú produkuje pečeň. Glutation je pri procese detoxikácie organizmu nevyhnutnou zložkou.
(Foeniculum vulgare) Fenikel je korenie a liečivá rastlina zároveň. Vo farmaceutickom priemysle sa jeho účinky využívajú proti kašľu, kŕčom, nadúvaniu, zlepšuje chuť do jedla. Môže byť nápomocný aj pri liečbe niektorých gynekologických problémov.
(Mentha piperita) Listy mäty piepornej obsahujú esenciálne oleje (mentol, menton, mentofurán), triesloviny a flavonoidy. Už dávno je známe, že podporuje trávenie a zlepšuje chuť do jedla. Mäta sa používa pri žalúdočných, žlčníkových a črevných problémoch. Mäta znižuje pocit nevoľnosti, je osvedčená ako liek proti nadúvaniu, kŕčom, upokojuje nervy, znižuje bolesti hlavy, má dezinfekčné účinky, čistí krv, okrem toho má dobrý účinok aj pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Mäta sa používa aj na liečbu menštruačných porúch.
(Cynara cardunculus) Účinné látky nachádzajúce sa v artičoku sú: cinarin, laktóny, alkaloidy, flavonoidy a horké látky. Tieto účinné látky pomáhajú pri regenerácii tkaniva pečene, pri vylučovaní žlče, prispievajú k zníženiu cholesterolu a podporujú aj trávenie. Konzumácia artičoku prispieva k zníženiu rizika vysokého krvného tlaku a vzniku aterosklerózy, ďalej má blahodarné účinky na cukrovku, na poruchy obličiek a močového mechúra. V koreni artičoku sa nachádzajú účinné látky s antibiotickými účinkami.
(Acidum ascorbicum) Kyselina askorbová je látka nevyhnutná pre tvorbu kolagénu užitočného pre pokožku. Povzbudzuje činnosť imunitného systému a vďaka svojim antioxidačným schopnostiam chráni organizmus pred škodlivými účinkami rakovinotvorných látok.
Táto látka rastlinného pôvodu nám umožní, aby sme počas výroby vedeľi naplniť kapsule.
Jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich druhov užitočných baktérii v črevnej mikroflóre človeka. Často sa využívajú v probiotických mliečnych výrobkoch. Majú blahodarné účinky pri hnačke a ako prevencia zápchy, sú účinnou pomocou pri rôznych zápalových črevných ochoreniach, prispievajú k účinnému fungovaniu imunitného systému a znižujú riziko infekcií dýchacích ciest.
Baktérie nachádzajúce sa v ľudskej črevnej mikroflóre. Pomáhajú ako probiotiká pri odstránení hnačky.
Druh užitočných baktérií kyseliny mliečnej, ktoré podporujú trávenie, zabraňujú rozmnoženiu rôznych parazitov a húb, pomáhajú predchádzať zápche, sú účinnou pomocou pri liečbe rôznych zápalových ochorení čriev, zlepšujú fungovanie imunitného systému a znižujú riziko niektorých infekcií dýchacích ciest.
Užitočné baktérie, ktoré sa nachádzajú v črevnej mikroflóre v ľudskom organizme. Účinná pomoc pri odstránení hnačky, v jednotlivých prípadoch znižujú príznaky alergie, pomáhajú regulovať krvný tlak a znižujú cholesterol. Ďalej prispievajú k udržaniu zdravej črevnej sliznice.
Užitočné baktérie, ktoré sú účinné pri rôznych zápalových ochoreniach čriev, prispievajú k účinnému fungovaniu imunitného systému a zabraňujú v kolonizácii a rozmnožení niektorých patogénnych parazitov v črevnom trakte.
Užitočné baktérie, ktoré pomáhajú pri trávení bielkovín, zabraňujú baktériám a hubám rozmnožiť sa v črevách, ďalej sú účinné pri liečení rôznych zápalových ochorení.
Bifidobacterium infantis je baktéria s priaznivým účinkom, ktorá sa nachádza v každom ľudskom organizme. Jej úlohou je podporovať trávenie, ďalej má protizápalové účinky a prispieva k zdraviu tráviaceho systému. Je veľmi účinná na zmiernenie príznakov, ktoré charakterizujú syndróm dráždivého čreva.
Bifidobacterium longum je baktéria s priaznivým účinkom, ktorá je súčasťou prirodzenej črevnej mikroflóry človeka. Prispieva k udržaniu zdravia hrubého čreva, zabraňuje šíreniu škodlivých baktérií a má pozitívny vplyv na funkciu imunitného systému.
Streptococcus thermophilus je druh baktérie mliečneho kvasenia, ktorá sa vyskytuje vo fermentovaných mliečnych výrobkoch. Zvyčajne sa používa pri výrobe jogurtov. Baktéria s blahodarným účinkom pomáha udržať zdravú črevnú mikroflóru človeka, čím prispieva k zdraviu tráviaceho systému.
Lactobacillus lactis je prospešná baktéria, ktorá je súčasťou prirodzenej črevnej mikroflóry človeka, a možno ju nájsť aj v rôznych fermentovaných potravinách. Lactobacillus lactis podporuje trávenie a bráni premnoženiu baktérií v tráviacom trakte. Je veľmi účinná pri prevencii alebo liečbe chorôb spojených s hnačkami rôzneho pôvodu, ako aj pri prevencii a liečbe črevných a kožných ochorení.
(Acidum ascorbicum) Kyselina askorbová je látka nevyhnutná pre tvorbu kolagénu užitočného pre pokožku. Povzbudzuje činnosť imunitného systému a vďaka svojim antioxidačným schopnostiam chráni organizmus pred škodlivými účinkami rakovinotvorných látok.
(Phillokinon) Vitamín K1 je dôležitým regulátorom krvnej zrážanlivosti, ďalším jeho prínosom je, že napomáha pri detoxikácii pečene. Niektoré výskumy potvrdili, že je potrebný aj pre stavbu kostí.
(Cholecalciferol) Vitamín D3 zlepšuje využitie vápnika v organizme, podporuje stavbu kostí. Priamo pôsobí na fungovanie buniek pri budovaní kostí[M1] , ďalej má priaznivý účinok na správne funkcie imunitného systému.
Karotenoidy majú antioxidačný účinok, môžu znižovať výskyt nádorových ochorení pľúc, pokožky, žalúdka a hrubého čreva. Beta-karotén je provitamín vitamínu A. Organizmus je schopný premeniť beta-karotén v potrebnom množstve na vitamín A. Vitamín A je dôležitý pre udržanie dobrého zraku a zdravých slizníc, prvým znakom jeho absencie je šeroslepota.
(Vápnik, Calcium carbonate, CaCO3) Uhličitan vápenatý je anorganická zlúčenina patriaca medzi uhličitany. V medicíne sa využíva na viazanie kyseliny a na vstup vápnika. Z minerálnych látok vyskytujúcich sa v organizme má v organizme najvyšší podiel, pričom tento podiel predstavuje 1,5 – 2 % telesnej hmotnosti. 99 % tohto množstva sa nachádza v kostiach. Vápnik podporuje stavbu silných kostí a kĺbov a spolu s fyzickou aktivitou je obzvlášť dôležitý pri prevencii i liečbe osteoporózy. Adekvátny príjem vápnika môže znížiť vysoký krvný tlak.
Horčík je pre organizmus nenahraditeľná minerálna látka, nakoľko má dôležitú úlohu v metabolizme a je potrebný aj pre funkciu enzýmov. Horčík sa popri vápniku podieľa aj na pevnosti kostí a zubov. Jeho vplyvom rastie pružnosť ciev a zlepšuje aj efektivitu činnosti srdca.
Fyziologická úloha selénu vyplýva z jeho antioxidačných vlastností, vďaka ktorým chráni pred oxidačným stresom, čím znižuje riziko vzniku rakovinových ochorení. Ďalšou charakteristickou vlastnosťou selénu je posilnenie imunitného systému, v prítomnosti selénu sa totiž v organizme intenzívnejšie odohráva ochranný proces proti mnohým patogénnym látkam. Prispieva ďalej k uchovaniu zdravých nechtov a vlasov.
Zinok je zložkou rôznych enzýmov v tele. Dôležitú úlohu zohráva v metabolizme, pri regulácii hladiny cukru v krvi, pri procese fotosyntézy bielkovín, fungovaní hormónov v organizme a pri tvorbe kostí. Zinok je pre organizmus potrebný pri využití vitamínu A a prispieva k zachovaniu zdravia zraku, pokožky, nechtov a vlasov. Je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému, chráni pred oxidačným stresom, čím znižuje riziko vzniku rakovinových ochorení. Zinok je ďalej zapojený do procesu bunkového delenia a syntézy DNA.
Meď je dôležitou súčasťou spojivového tkaniva. Ďalej zohráva úlohu pri regulácii energie v organizme, pri procesoch prepravy železa a pri fungovaní nervového a imunitného systému. Meď chráni pred oxidačným stresom, čím znižuje riziko vzniku rakovinových ochorení.
Molybdén je zložkou enzýmov, ktoré sú zapojené do procesu metabolizmu purínov v organizme.
Chróm má dôležitú úlohu pri metabolizme sacharidov a pri regulácii hladiny cukru v krvi. Stabilizuje energiu v organizme a zvyšuje výkonnosť organizmu.
Mangán je dôležitou súčasťou spojivového tkaniva. Dôležitú úlohu má aj pri regulácii energií organizmu, pri tvorbe kostí, chráni proti oxidačnému stresu, čím znižuje riziko vzniku rakovinových ochorení.
Pšenica obsahuje všetky známe minerály a stopové prvky, ďalej ju charakterizuje vysoká hladina antioxidantov a aktívne enzýmy. Z toho vyplýva, že má širokospektrálny protizápalový, detoxikačný a čistiaci účinok. Účinne zlepšuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla. Prispieva aj k optimálnemu fungovaniu imunitného systému. Pšenica má vysoký obsah chlorofylu, preto jej konzumácia tým, že zvyšuje obsah kyslíka v krvi.
Riasa Spirulina vo veľkom množstve obsahuje živiny potrebné pre ľudský organizmus. Má významný obsah beta-karoténu, vitamínu B, vitamínu E a kyseliny listovej. Vo veľkom množstve sa v nej nachádza draslík, vápnik, horčík, selén, zinok a železo. Obsahuje tiež omega 3-mastné kyseliny, ktoré pomáhajú v prevencii artériosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení. Spirulina má priaznivé účinky na fungovanie pečene, zlepšuje prívod kyslíka do buniek, ďalej má antioxidačné účinky a posilňuje imunitu.
(Panax ginseng) Ženšen je rozsiahle používaná liečivá rastlina, ktorá vďaka obsahu ginsenoidov odstraňuje problémy spôsobené stresom, ďalej zlepšuje duševnú a telesnú výkonnosť. Ženšen sa preto dobre využíva na zvýšenie pracovného výkonu a koncentrácie, ďalej v prípade rekonvalescencie po chorobe alebo proti únave. Ďalšími prospešnými zložkami sú panaxy, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi, ako aj polysacharidy, ktoré posilňujú imunitu. Na základe niektorých štúdií má ženšen aj antioxidačné účinky a pomáha pri predchádzaní vzniku artériosklerózy, ochorení pečene a zraku.
(Camellia sinensis) Zelený čaj obsahuje rôzne antioxidanty, ktoré majú všeobecný ochranný vplyv na zdravie. Sú to polyfenoly a flavonoidy, ktoré zabraňujú aktivite voľných radikálov. Konzumácia zeleného čaju znižuje pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych a cievnych ochorení, nádorových ochorení a Alzheimerovej choroby. Zelený čaj ďalej vo veľkom množstve obsahuje draslík, vápnik a fluór, preto môže jeho konzumácia znižovať aj možnosť vzniku osteoporózy. Vďaka katechínom, ktoré obsahuje, má čaj aj antiseptické a antibakteriálne účinky.
(Ananas) Ananás obsahuje významné množstvo vitamínu A, B a C, kyseliny listovej a draslíka. Ďalšou cennou vlastnosťou ananásu je to, že obsahuje enzým bromelain, ktorý zohráva úlohu pri trávení bielkovín a podporuje metabolizmus tukov.
Enzým papaín nachádzajúci sa v papáji odbúrava bielkoviny, podporuje trávenie mäsových pokrmov a iných potravín s obsahom bielkovín. Môže sa použiť aj ako súčasť liečby proti črevným parazitom.