Diéta pri hnačke: užitočné informácie ohľadom stravovania!

Diéta pri hnačke: užitočné informácie ohľadom stravovania!

Hnačka, podobne ako zápcha, predstavuje mimoriadne častý problém, a pokojne môžeme vyhlásiť, že vlastne každý vie, o čo ide. V dnešnej dobe zvyšujúca sa prevalencia práce z domova (tzv. home office) znížila počet výskytu potenciálne nepríjemných situácií. I napriek tomu však stále môžu nastať problémy, ak to na nás príde v nesprávny čas a na nesprávnom mieste. Okrem toho sa však oplatí zaoberať sa touto témou, keďže hnačka môže spôsobiť vážnejšie problémy ako nejaké nepríjemné zážitky, na ktoré sa len ťažko zabúda. V každom prípade však nebude na škodu, ak prehodnotíme stravovacie návyky. Malými obmedzeniami môže totiž pomôcť aj určitá diéta pri hnačke

Nástrahy hnačky

Jedno z najväčších a najčastejších nebezpečenstiev hnačky predstavuje dehydratácia. Prostredníctvom riedkej stolice odchádza z organizmu veľké množstvo vody, čo má za následok tzv. vysušenie. To je nebezpečné najmä v prípade malých detí a dojčiat, ktoré nedokážu signalizovať, keď trpia dehydratáciou. Taktiež nedokážu vedome doplniť stratené tekutiny. Okrem dehydratácie prichádza organizmus aj o množstvo minerálnych látok a elektrolytov, preto ich doplnenie zohráva mimoriadne dôležitú úlohu. Počas hnačky sa musíme rozlúčiť s bežnou stravou, a to v záujme toho, aby sme sa k nej čo najskôr mohli vrátiť s upraveným, obnoveným tráviacim systémom.

Čo spôsobuje hnačku?

Prvým nevyhnutným krokom v záujme účinnej liečby je zistiť príčinu riedkej stolice. Na pozadí môže stáť celý rad možných dôvodov. Príčinu môžu tvoriť vírusy, jedlá, potraviny, potravinové alergie, ale hoci aj antibiotiká. Hnačka predstavuje jeden z príznakov, ktorý figuruje na zozname takmer všetkých ochorení postihujúcich tráviaci systém. Práve preto ide v prípade určenia presnej príčiny problému o relatívne tvrdý oriešok.

Tu pokladáme za dôležité spomenúť, kedy vlastne môžeme hovoriť o hnačke. O tomto stave sa bavíme vtedy, keď máme niekoľkokrát denne mäkkú, riedku stolicu

Typy hnačky

V zásade rozlišujeme tri typy hnačky, v závislosti od toho, aké dlhé obdobie pretrváva.

Pokiaľ hnačka trvá 0-14 dní, môžeme hovoriť o akútnej hnačke. Tento typ ochorenia často spôsobuje nejaká vírusová infekcia.

Pretrvávajúca – perzistentná hnačka znamená, že príznaky pretrvávajú minimálne dva týždne, alebo až mesiac. V tomto prípade bude vinníkom nejaký druh parazita, alebo rovnako aj infekcia.

Nakoniec spomenieme chronickú hnačku, o tej sa bavíme ak pretrváva dlhšie ako mesiac. Pravdepodobne sú za tým vážnejšie problémy, ktoré treba v každom prípade preskúmať.

Ak riedka stolica trvá len pár dní, nemusíme mať špeciálne obavy. Na vine môže byť iba skonzumované jedlo, či malá infekcia. Ale ak hnačka pretrváva dlhodobo, obzvlášť v spoločnosti ďalších nepríjemností, ako napríklad vracanie, alebo krv v stolici, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc, aby ste predišli vážnym ochoreniam.

Tento stav, pokiaľ nie je chronický a je spôsobená nejakým “chyteným” vírusom, alebo pokazeným jedlom, dá sa pomerne rýchlo liečiť aj doma, stačí urobiť malé zmeny v strave.

Čo nie je dovolené?

Okrem toho, ktoré jedlá máme dovolené, si treba ujasniť aj to, čoho sa máme vyvarovať, pretože to situáciu len zhorší. Jednu z týchto predstavujú potraviny obsahujúce umelé sladidlá a cukry.

Tieto potraviny sa ľahko “preženú”, pretože majú osmotické účinky, t. j. absorbujú vodu. Prechodom cez črevá odsávajú z organizmu vodu, ktorá sa následne nedostane späť do hrubého čreva, takže stolica ostane zriedená. Takéto syntetické sladidlá obsahuje celý rad výrobkov bez cukru, ako napríklad žuvačky, takže s nimi narábajme opatrne.

Ktoré potraviny radšej nie?

Semienka sú síce zdravé, zohrávajú dôležitú úlohu okrem iného aj pri udržiavaní zdravia pečene, no počas trvanie hnačky urobíme dobre, ak sa ich vzdáme na ten čas. V niektorých prípadoch môžu semienka vyvolať alergickú reakciu, počas ktorej dochádza k produkcii histamínu, ktorý dráždi sliznicu čreva a spôsobuje hnačku.

Rovnako sa treba vyhýbať aj ťažkým, mastným, príliš korenistým jedlám. Taktiež musíme povedať nie mliečnym výrobkom, pretože trávenie laktózy, čiže mliečneho cukru, je z dôvodu nižšej hladiny laktázy (enzýmu, ktorý štiepi laktózu) ťažšie a môže ľahko spôsobiť vyššie spomenutý problém.

Vyhnúť sa treba aj cibuľovinám, strukovinám, kukurici, citrusom, broskyniam, slivkám, čerešniam a bobuľovému ovociu. V normálnom prípade sa pokladajú za zdravé, pretože obsahujú cenné živiny, avšak doporučujeme ich konzumovať po hnačke, alebo pred ňou. A to preto, že veľké množstvo zeleniny a ovocia vo všeobecnosti prispieva k tvorbe zdravej stolice.

Čo sa oplatí konzumovať?

Prvú a najdôležitejšiu vec predstavuje príjem tekutín, preto dbajte na dostatočný príjem tekutín. Všeobecne sa odporúčajú 2 litre tekutín denne, ale počas hnačky to môžu byť pokojne aj 3 litre, aby sa predišlo dehydratácii a dostatočnej náhrade elektrolytov. V tomto prípade si môžeme pomôcť aj jedlom, k správnemu príjmu tekutín prispeje aj porcia scedenej zeleninovej polievky, alebo čaju.

V oblasti stravovania odporúčame BRAT diétu. Pozostáva z takých ľahkých pokrmov, ako sú banány, ryža, jablká a malý toast. Každý z týchto šetrných pokrmov je ľahko stráviteľný a veľmi nezaťažuje tráviaci systém, ktorý už aj tak má s čím bojovať. Okrem nich prichádzajú do úvahy jedlá ako kaša, varené zemiaky, mrkva, alebo rôzne sušienky, aj keď v ich prípade treba zvoliť tie obyčajné, jednoduché, aby ste sa vyhli sladidlám a cukrom. Pektín nachádzajúci sa v jablkách vytvára povlak na stene hrubého čreva a vyživuje črevnú flóru, takže ich môžeme konzumovať aj my. Pokojne si dajte slané krekry a podobné ľahké maškrty.

Bohužiaľ, ani káva nie je v tomto prípade tou najlepšou voľbou, takže ak existuje spôsob, ako to urobiť, musíte sa jej vzdať na istý čas. Káva stimuluje peristaltiku čriev – ich pohyby, takže stolica nimi prechádza rýchlejšie, preto sa jej konzumácii v tomto období vyhýbajte.

Po odznení symptómov môžeme pekne upustiť od diéty proti hnačke a znovu zaradiť nie príliš ťažké, relatívne ľahko stráviteľné jedlá ako napr. chudé mäso, do svojho jedálnička.

Probiotiká ako súčasť diéty pri hnačke

Pokiaľ je reč o tráviacich problémoch, za zmienku stoja probiotiká. Jednu z bežných príčin hnačky tvorí liečba antibiotikami. I keď nechcene, ale aj tie disponujú vedľajšími účinkami. Okrem vírusov a baktérií zabíjajú totiž aj prospešné baktérie nachádzajúce sa v čreve. Ak dôjde k poškodeniu mikrobiómu v čreve, bude trávenie potravy, ktorá sa tam dostane, oveľa problematickejším procesom. Črevné baktérie zohrávajú pri trávení mimoriadnu úlohu, produkujú vitamíny, resp. prispievajú k zdravému fungovaniu imunitného systému. Preto udržanie ich rovnováhy patrí medzi kľúčové úlohy nielen pri liečbe a prevencii hnačky, ale aj iných chorôb. V črevách nežije iba jeden bakteriálny kmeň a veru nie je jedno, z ktorého sa koľko pokladá za ideálne množstvo. Preto treba pred užívaním probiotík zistiť, ako to v našich črevách je a na čo sa zamerať. Podľa niektorých štúdií liečba probiotikami vrátane Lactobacillus rhamnosus a Saccharomyces boulardii znížila počet pacientov s prejavmi hnačky až o 51 %.

Našťastie hnačka patrí medzi problémy, ktoré v ľahších prípadoch možno účinne a jednoducho liečiť aj doma. Niekoľkodňová mierna diéta vo väčšine prípadov poskytne riešenie. Rovnako ako vám ju môžu pomôcť prekonať probiotiká. Keďže však riedka stolica môže mať veľa príčin, ak pretrváva dlhší čas, neotáľajte s návštevou lekára. Môže ísť len o nejakú potravinovú alergiu, v takom prípade stačí vylúčenie niekoľkých potravín, ale stav tiež môže predstavovať iba špičku ľadovca a základné príčiny si vyžadujú serióznejšie vyšetrenie.

https://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(01)89171-X/fulltext

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5745464/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4155824/