Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Hnačka nie je vždy chorobná, ale berme ju vážne!

Hnačka je jedným z obranných mechanizmov organizmu

Ide o najbežnejšie ochorenie u detí (bežná je napr. hnačku u novorodenca), vyskytuje sa však aj u dospelých. Je nesporným faktom, že hnačke sa nevyhne takmer nikto. Vyvolávajúcou príčinou môže byť infekcia, alebo otravou jedlom. Podobne ako aj stres, skonzumované jedlo, alebo celý rad črevných ochorení. Preto by sme ju mali brať vážne a pokúsiť sa čo najskôr zistiť jej príčiny.

Nepríjemná hnačka nemusí byť nevyhnutne zlá, pretože pomáha organizmu zbaviť sa škodlivých látok. Môže to však byť symptóm viacerých chorôb, takže pokiaľ dlhší čas pretrváva, je dôležité zistiť, čo je za ňou.

Ako vzniká hnačka?

Doteraz sú známe štyri mechanizmy vzniku hnačky. Môžu sa vyskytovať samostatne, alebo v kombinácii. Vzniká najmä vtedy, keď:

 • nesprávny, alebo spomalený pohyb čriev (peristaltika), čo vedie k množeniu škodlivých baktérií), alebo zrýchlený pohyb čriev (nedostatočný čas na správne trávenie a absorpciu vody a živín).
 • v črevách sa hromadia látky, ktoré v nich viažu tekutiny. Ich účinkom sa voda vstrebáva cez črevné steny do organizmu. Dôsledkom toho je, že výkaly v hrubom čreve nedokážu zhustnúť.
 • Nadmerné uvoľňovanie soli a vody cez črevnú sliznicu, alebo črevné bunky nie sú schopné absorbovať vodu z črevného obsahu.
 • Zápal črevnej sliznice, ktorý môže byť sekundárnym príznakom rôznych chorôb.

Čo spôsobuje hnačku?

Bakteriálne a vírusové infekcie môžu spustiť ktorýkoľvek z vyššie uvedených mechanizmov. Môže to byť tiež spôsobené liekmi, ako sú preháňadlá, antibiotiká, lieky na pálenie záhy, diuretiká a niektoré lieky používané na liečbu artritídy spôsobené dnou. Medzi ďalšie príčiny vzniku patrí nadmerná konzumácia alkoholu, alergie na jedlá, podobne aj cukrovka, hypertrofia štítnej žľazy a určité formy rakoviny. Môže ju spôsobiť potravinová intolerancia, ako je napríklad intolerancia laktózy, alebo niektoré lieky. Môžu ju vyvolať aj vírusové infekcie, bakteriálne infekcie, črevné ochorenia, parazitárne infekcie, žlčník, alebo operácia žalúdka. Spomedzi chorôb čreva sa oplatí spomenúť ulceróznu kolitídu, Crohnovu chorobu a syndróm dráždivého čreva. Nie je zriedkavá ani hnačka v tehotenstve, resp. hnačka pred pôrodom..

Jedným z dôvodov môže byť tiež konzumácia neznámeho, alebo kontaminovaného jedla alebo vody v exotických krajinách, ktoré do nášho tela prinášajú nové, neznáme baktérie. Počas liečby antibiotikami je narušená rovnováha črevnej flóry, čo v mnohých prípadoch môže viesť k zriedenej stolici. V takýchto prípadoch ide zvyčajne o mierne a krátkodobé ochorenia. Výnimkou je hnačka u starších ľudí a hnačka u detí, u ktorých je riziko dehydratácie v dôsledku zvýšenej straty tekutín. Mnohých trápi tiež častá hnačka po jedle.

Na čo poukazuje žltá hnačka? Veríte, alebo nie, stres a úzkosť môžu byť tiež spúšťačom žltej stolice. Vysoká hladina stresu má vo všeobecnosti tendenciu urýchľovať trávenie, čo znamená, že jedlo prechádza črevným systémom príliš rýchlo. Aj kombinácia bilirubínu a nestráveného tuku môže mať za následok žlté sfarbenie stolice. Mnohí hľadajú odpovede na veľké množstvo otázok, a vo vyhľadávačoch sa často objavujú nasledovné výrazy: zelená hnačka, zelená stolica, čierna hnačka, chronická hnačka, dlhodobá hnačka u dospelých, čierne uhlie na hnačku, hnačka čo jesť, prípadne hnačka domáca liečba. Ďalej sa vo vyhľadávačoch objavujú aj tieto: kŕče v bruchu hnačka, hnačka liečba, žlčník a hnačka, vodová hnačka.

Na čo poukazuje vodnatá hnačka? Hnačka je častý problém. Pokiaľ trvá niekoľko týždňov, alebo dlhšie, môže poukazovať na také poruchy, ako je syndróm dráždivého čreva, zápalové ochorenia čriev, resp. infekcie.

Môže byť aj užitočná

Jedným z najúčinnejších obranných mechanizmov organizmu je práve hnačka. Telo sa týmto spôsobom zbavuje toxických látok, ktoré spôsobujú zápal žalúdočnej sliznice a čriev. Hnačke prislúcha v tomto prípade v skutočnosti čistiaca úloha. Z tohto dôvodu sa neodporúča okamžite siahnuť po liekoch proti hnačke. Skôr by ste mali prečkať toto krátke, i keď nepríjemné obdobie. Nezabudnite však na potrebný prísun dostatočného množstva vody a minerálnych látok, aby ste predišli nadmernej strate tekutín.

Ako dlho trvá hnačka?

Forma akútnej hnačky je najčastejšie spôsobená vírusovými infekciami a trvá tri až päť dní. Ak tento problém trvá dlhšie ako štyri až šesť týždňov, zvyčajne je to dôsledok nejakého skrytého ochorenia tráviaceho traktu. Najčastejšie je spôsobená takými ochoreniami, ktoré spôsobujú zápal čreva a poruchy vstrebávania.

Po akej dobe navštíviť lekára v prípade dlhotrvajúcej hnačky?

Pokiaľ hnačka trvá dlhšie ako dva dni a je sprevádzaná vysokými horúčkami a brušnými kŕčmi, v každom prípade vyhľadajme lekára. Dlhotrvajúca hnačka môže byť nebezpečná. Kombinácia hnačka a kŕče v bruchu sú bežnými príznakmi nejakého préblému. Ďalšími znepokojujúcimi príznakmi sú vyrážky a žltačka (zažltnutie pokožky a očí), pretrvávajúca celková slabosť organizmu a prítomnosť hnisu, hlienu, alebo krvi v stolici.

Čo robiť, keď sa už príznaky ohlásili? Ako možno zastaviť hnačku?

Vo väčšine prípadov môže byť liečená doma a zmizne v priebehu niekoľkých dní, v tomto môže pomôcť diéta proti hnačke. Je potrebné piť veľa tekutín a dodržiavať tzv. Diétu BRAT (banán, ryža, jablková omáčka a toast) na zmiernenie príznakov. Uistite sa, aby dojčatá a malé deti netrpeli nedostatkom tekutín od hnačky. Na zabránenie tomu môžu byť užitočné roztoky elektrolytov.

Konzumáciou soli a sladkých nápojov môžeme doplniť glukózu a minerálne soli. V takomto prípade sú najúčinnejšie tzv. športové nápoje a rehydratačné nápoje. Môžeme si pripraviť vlastný rehydratačný nápoj zmiešaním lyžičky morskej soli a ôsmich čajových lyžičiek medu do jedného litra prevarenej vody. Vypite jeden liter každé dve hodiny, takže približne 150 ml každých 15 minút. Toto je jednoduchý roztok, ktorý rýchlejšie nahradí chýbajúce množstvo telesnej tekutiny. Od svojho objavenia v roku 1974 zachránil tento roztok milióny životov a lekársky časopis Lancet ho nazval za najväčší prelom 20. storočia.

Konzumujme číre tekutiny, ako napr. čistý kurací vývar atď. Toto vynikajúco nahradzuje chýbajúce minerálne látky, rovnako ako vývar. Hovädzí vývar sa neodporúča pre dojčatá a malé deti, zároveň sa neodporúča ani pre osoby trpiace rôznymi potravinovými alergiami.

Rovnaký účinok majú aj bylinné roztoky, niektoré z nich majú priaznivý vplyv na tráviace ťažkosti. V priebehu dňa môžeme smelo vypiť dve šálky malinového čaju (neodporúča sa počas prvých mesiacov gravidity), alebo zázvorový čaj po dúškoch počas dňa (hoci aj tri šálky). Môžete tiež pridať trochu oleja z rakytníka rešetliakového do kamilkového čaju, alebo čaju z ľubovníka bodkovaného (5 kvapiek na 2,5 dl) na vnútorné použitie. Naopak sóda, alebo cola sa neodporúča, pretože obsahujú oxid uhličitý

Čo možno jesť? Čo jesť pri hnačke

V prípade hnačky sa vyhýbajte istým potravinám

Vyhnite sa niektorým potravinám, najmä tým, ktoré obsahujú veľké množstvá ťažko stráviteľných cukrov. Sem možno zaradiť chlieb a ďalšie výrobky z celozrnnej múky, cestoviny z pšeničnej múky. Vyhýbajte sa tiež ovseným vločkám, kukuričným ​​vločkám, jablkám, broskyniam, slivkám, hruškám, ale aj zemiakom a otrubám. Je dôležité, aby ste nekonzumovali surové ovocie, mastné pokrmy, ovocné šťavy, dokiaľ sa úplne neupravia pohyby čriev. To znamená, že nezaťažujte svoj tráviaci systém jedlom do tej doby, kým nie je hnačka úplne odstránená. Doprajte si jedlo, ale v malých dávkach, len aby ste potlačili pocit hladu.

Jedzte ľahko stráviteľné jedlá. Keď problém zanikne, je vhodné konzumovať aj naďalej jedlá, ktoré tráviaci systém nedráždia. Najvhodnejší je banán, ryža, sušienky, varené kuracie mäso a zemiaková kaša a ako nápoje sa odporúča jablková šťava. Po prekonaní hnačky, keď sa vráti chuť do jedla (pokiaľ možno až po 24 hodinách), odporúča sa konzumovať iba banány, varenú ryžu, jablká a opečený biely chlieb. Banán dopĺňa potrebu draslíka, ktorá je nevyhnutná pre reguláciu telesných tekutín. Toastový biely chlieb a varená ryža pomáhajú nahradiť chýbajúce cukry. V každom prípade sa nezabudnite vyhnúť príjmu vláknin, pretože vláknina zvyšuje peristaltiku čriev a zbytočne dráždi črevný trakt. Podľa prírodných liečiteľov je možné dosiahnuť očistu čreva aj konzumáciou jabĺk. Spomínané potraviny konzumujte v malých dávkach, následne po 48 hodinách môžete pridať zemiaky a dusenú zeleninu.

Po istom čase, keď príznaky zmiznú, sa môžete vrátiť k bežne konzumovanému jedlu. Mlieko, mliečne výrobky, vajcia a mäso mali zaraďte opäť do stravy až ako posledné.

Čo nemožno jesť?

Fazuľa, kapusta, ružičkový kel sa v podstate považujú za zdravé potraviny, ale v tomto prípade ich vonkoncom nekonzumujte. To isté platí pre mliečne výrobky, ktoré môžu škodiť organizmu v prípade hnačky, bez ohľadu na to, či je príčinou hnačkového problému citlivosť na laktózu, bakteriálna, alebo vírusová infekcia. Ak konzumácia mlieka vyvolá nepríjemný účinok, napr. nadúvanie, bolesti brucha, riedka stolica, doporučuje sa vyhýbať jedlám obsahujúcim laktózu. Vo všeobecnosti všetky mliečne výrobky patria do tejto skupiny. Výnimkou je biely jogurt a niektoré druhy zrejúcich druhov syra, ako napr. cottage syr. Zmrzlina môže byť dôvodom, kedy vznikajú črevné problémy. Okrem toho by sme sa mali zdržať konzumácie alkoholu a kofeínu najmenej 48 hodín, kým príznaky nezmiznú. Tieto spôsobujú tiež dehydratáciu, pretože stimulujú obličky, aby produkovali viac moču.

Obľúbené domáce účinné látky

Najvýhodnejšie sú pektín a ďalšie probiotické kapsuly obsahujúce bakteriálny kmeň Lactobacillus a Bifidobacterium. Práškové svätojánsky chlieb, jačmeň alebo banány sú tiež dobré. Nechceme však okamžite odstrániť nepríjemné príznaky hnačky alebo zvýšeného pohybu čriev, pretože to môže predĺžiť prítomnosť škodlivých látok alebo parazitov v čreve.

CLEAN INSIDE® PROGRAM a očista čreva

Ideálnou prevenciou, ktorá chráni pred vznikom rozličných ochorení, je jedným z najúčinnejších prírodných liekov v prípade, že nás trápi zápcha. Clean Inside program má ideálne zloženie (Clean Inside® vláknina, Parasic® a Slim Tea®). Clean Inside® vláknina je zložená z vo vode rozpustnej a nerozpustnej vlákniny výbornej kvality, ktorá priaznivo vplývajú na zachovanie zdravia hrubého čreva.

Vďaka ostatným zložkám (viď tu) je možné dosiahnuť úplnú očistu čreva:

 • očistí hrubé črevo od rôznych usadenín, patogénov
 • výrazne zmierňuje alebo dokonca úplne odstraňuje príznaky zápchy
 • prináša úľavu pri ťažkostiach so zlatou žilou
 • šetrným spôsobom podporuje prirodzený proces vyprázdňovania
 • chráni sliznicu čriev pred dráždivým vplyvom toxických a rakovinotvorných látok
 • znižuje riziko vzniku rakoviny konečníka
 • chráni pred vznikom rôznych ochorení (znižuje riziko vzniku zápalu čreva a divertikulitídy atď.)

Clean Inside® Program už pomohol mnohým ľuďom v prípade rôznych črevných problémov. Prečítajte si referencie a môžete sa aj Vy presvedčiť o účinnosti našich produktov.

Hnačka počas cestovania

Väčšina ľudí si dôkladne naplánuje všetky momenty svojej cesty, ale hlavne to, aké bude dobré oddýchnuť si a vypnúť od všedných dní. Počas cestovania ani jeden z nás nemyslí rád na to, že nezvaný hosť, hnačka, môže našu dovolenku pokaziť. Pritom urobíme dobre, ak budeme myslieť aj na ňu – lebo vtedy sa jej môžeme hoci aj vyhnúť.

Ale čo vlastne „cestovateľská hnačka” (traveller’s diarrhea) je? Je to také ochorenia, ktoré počas dovolenky napadne väčšinu ľudí. Podľa štatistických údajov sa týka troch štvrtín cestovateľov, čiže 20-50% návštevníkov cudziny, čo ročne znamená približne 10 miliónov ľudí. Zriedkavo sa objaví z dôvodu nervozity, ale príznaky sa častejšie objavia v dôsledku „pokazeného žalúdka“. Veď v neobvyklom prostredí vyskúšame nové, pre náš organizmus neobvyklé pokrmy, ktorých základné suroviny a koreniny sú pre nás neznáme, alebo obsahujú také baktérie, proti ktorým je náš organizmus bezbranný. Pomenovanie „pokazený žalúdok” naznačuje, že sa škodlivé baktérie premnožia, preto sa naruší rovnováha črevnej flóry.

Infekčná hnačka: Najčastejšia príčina hnačky je baktéria E. Coli, ale môžu to byť aj iné baktérie (napríklad Salmonella a Listeria), vírusy a parazity, ktoré spôsobujú takéto ťažkosti. Hlavným zdrojom infekcií je stolicou kontaminované jedlo/nápoje – zdrojom znečistenia je zase nečistená voda, ktorá sa do jedál/nápojov dostane počas ich prípravy. Väčšina z nich zmizne počas dovolenky alebo pár dní po nej, 90% do týždňa, a to bez toho, aby bola potrebná liečba liekmi. Vo veľmi vážnych prípadoch sa lieči v nemocnici, ale to je iba 1 % prípadov.

Ako môžeme predísť cestovateľskej hnačke?

V záujme prevencie vzniku hnačky musíme konať pred aj počas dovolenky. Pred cestovaním si musíme pripraviť žalúdok na výzvy, počas dovolenky zase musíme dbať na hygienickú obozretnosť. Prvým a najdôležitejším krokom je to, aby sme dôkladne zmapovali svoj cestovateľský cieľ. Nie je dôležité vedieť iba to, aké pozoruhodnosti a kultúrne akcie na nás čakajú, ale si musíme uvedomiť aj to, aké infekcie prichádzajú na danom mieste do úvahy (je potrebné postarať sa o vhodné očkovanie, lieky!), a tiež aká je kvalita vody, pretože tá je často základnou príčinou problému. Musíme vedieť aj to, či je vhodný náš zdravotný stav – v prípade niektorých chronických ochorení je riziko infekcie, čiže aj hnačky, v niektorých krajinách zvýšené.

Probiotiká ako liek

Probiotiká zabraňujú množeniu škodlivých baktérií

Druhé najdôležitejšie je zase to, aby sme si aj svoje brucho pripravili na stretnutie s cudzou kultúrou. Toto môžeme urobiť tak, že týždeň pred cestou začneme svojmu organizmu dávkovať probiotiká, dobré baktérie. Ale čo sú to probiotiká? Pomenovanie má grécky pôvod a už aj samotný význam slova – pre život, na život – prezrádza, aká je prítomnosť dobrých baktérií pre náš organizmus dôležitá. Väčšinou sú to baktérie mliečneho kvasenia, z ktorých sa väčšia časť po vstupe do nášho organizmu dostane cez tráviaci trakt, pričom odolajú kyslému prostrediu žalúdka a aj enzýmom tenkého čreva. Takto dokážu v črevách vyvinúť svoj blahodarný účinok: osídlením črevného traktu dokážu napraviť rovnováhu črevnej flóry a to tým, že zabraňujú rozmnožovaniu škodlivých baktérií. Ich schopnosť posilňovať imunitný systém potvrdili už nedávno začaté výskumy. Probiotiká môže náš organizmus získať nielen z mliečnych výrobkov, ale sú dostupné aj vo forme doplnkov výživy. Najviac odporúčaným je Swiss Probiotix, v ktorom sa nachádza 8 druhov probiotických baktérií, je vhodný aj pre vegetariánov, v každej kapsule obsahuje minimálne 4 miliardy buniek. Keď dovolenkujeme s deťmi, na ne musíme, samozrejme, dať ešte väčší pozor, pretože ich imunitný systém ešte nie je taký silný, ako imunitný systém dospelých. Aj ich probiotická liečba je v rámci prevencie nevyhnutná: užívanie doplnku výživy Swiss Probiotix® sa odporúča už u detí vo veku nad 4 roky.

Keď sme už vo svojej cieľovej destinácii, je veľmi dôležité, aby sme dbali na to, kedy čo jeme a pijeme, ale aj na to, aby sme mali vždy čisté ruky, vďaka čomu sa môžeme hnačke ľahko vyhnúť. Nikdy nekonzumujme neumyté ovocie a zeleninu, aj si ich ošúpme. Vyhýbajme sa vopred nakrájaným šalátom z pouličného predaja, ochutnávaniu iných jedál, konzumujme len dobre prepečené mäsité jedlá. Nepime vodu z vodovodu, neželajme si do svojho nápoja ľadovú kocku, podľa možnosti nepime z fľaše, ale ani zuby si neumývajme vodou z kohútika. Keď je problém predsa len na svete a objavia sa príznaky, pomoc môžu aj tu poskytnúť probiotiká – v záujme navrátenia rovnováhy našej črevnej flóry ani v tomto prípade nie je neskoro aplikovať probiotickú kúru. V súvislosti s dobrými baktériami nie sú žiadne kontraindikácie, svojmu organizmu nimi nevieme nijako uškodiť, môžeme si iba pomôcť! Kúru musíme začať týždeň pred cestovaním, pokračujme v nej aj počas dovolenky, aby sme sa vyhli objaveniu sa príznakov. Po príchode domov neprestávajte s kúrou ešte ďalšie 1-2 týždne.

Zdroj:
https://www.healthline.com/health/what-to-eat-when-you-have-diarrhea
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2184847?dopt=Abstract
https://sk.wikipedia.org/wiki/Hna%C4%8Dka

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Flora Protect Jr.
Flora Protect Jr.

Flora Protect Jr.® je prírodný žuvací probiotický doplnok výživy pre deti, s ovocnou príchuťou. Pomáha vytvárať rovnováhu vo flóre detského tráviaceho systému a súčasne doplňuje štyri druhy 'dobrých' baktérií.

29 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

88 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Vláknina Clean Inside
Vláknina CleanInside (S pomarančovou príchuťou)

Vlákninový doplnok na očistu čriev pomocou vláknin očistí hrubé črevo od nahromadených toxických usadenín a zabraňuje tvorbe nových usadenín.

34 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0