Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Hnačka: berme ju vážne!

Hnačka je jedným z obranných mechanizmov organizmu

Ide o najbežnejšie ochorenie u detí (bežná je napr. hnačku u novorodenca), vyskytuje sa však aj u dospelých. Je nesporným faktom, že hnačke sa nevyhne takmer nikto. Vyvolávajúcou príčinou môže byť infekcia, alebo otravou jedlom. Podobne ako aj stres, skonzumované jedlo, chrípka alebo celý rad črevných ochorení. Preto by sa mala brať vážne a pokúsiť sa čo najskôr zistiť jej príčiny.

Nepríjemná akútna hnačka nemusí byť nevyhnutne zlá, lebo pomáha organizmu zbaviť sa škodlivých látok. Je však aj symptómom viacerých chorôb, takže pokiaľ dlhší čas pretrváva, je dôležité zistiť, čo je za ňou.

Kedy vzniká hnačka?

Doteraz sú známe štyri mechanizmy vzniku chronickej hnačky. Môžu sa vyskytovať samostatne, alebo v kombinácii. Vzniká najmä vtedy, ak:

 • nesprávny, alebo spomalený pohyb čriev (peristaltika), čo vedie k množeniu škodlivých baktérií), alebo zrýchlený pohyb čriev (nedostatočný čas na správne trávenie a absorpciu vody a živín).
 • v črevách sa hromadia látky, ktoré v nich viažu tekutiny. Ich účinkom sa voda vstrebáva cez črevné steny do tela. Dôsledkom toho je, že výkaly v hrubom čreve nedokážu zhustnúť.
 • Nadmerné uvoľňovanie soli a vody cez črevnú sliznicu, alebo črevné bunky sú neschopné absorbovať vodu z črevného obsahu.
 • Zápal črevnej sliznice, ktorý je niekedy sekundárnym príznakom rôznych chorôb.

Čo spôsobuje nepríjemnú hnačku?

Bakteriálne a vírusové infekcie môžu spustiť ktorýkoľvek z vyššie uvedených mechanizmov. Môžu to spôsobiť i lieky, napr. sú preháňadlá, antibiotiká, lieky na pálenie záhy, diuretiká a niektoré lieky používané na liečbu artritídy spôsobené dnou. Medzi ďalšie príčiny vzniku patrí nadmerná konzumácia alkoholu, alergie na jedlá, podobne aj akútna cukrovka, hypertrofia štítnej žľazy a určité formy rakoviny. Môže ju spôsobiť potravinová intolerancia, napríklad intolerancia laktózy, alebo niektoré lieky. Môžu ju vyvolať aj vírusové infekcie, bakteriálne infekcie, črevné ochorenia, parazitárne infekcie, žlčník, alebo operácia žalúdka. Spomedzi chorôb colonu sa oplatí spomenúť ulceróznu kolitídu, Crohnovu chorobu a syndróm dráždivého čreva. Nie je zriedkavá ani v tehotenstve, resp. pred pôrodom..

Jedným z dôvodov je niekedy tiež konzumácia neznámeho, alebo kontaminovaného jedla alebo vody v exotických krajinách, ktoré do nášho tela prinášajú obsahom nové, neznáme baktérie. V rámci liečby antibiotikami je narušená rovnováha črevnej flóry, čo v mnohých prípadoch vedie k zriedenej stolici. V takýchto prípadoch ide zvyčajne o mierne a krátkodobé ochorenia. Výnimkou je hnačka u starších ľudí a u detí, u ktorých je riziko dehydratácie v dôsledku zvýšenej straty tekutín. Mnohých trápi aj často po jedle.

Na čo poukazuje defluxio žltej farby? Veríte, alebo nie, stres a úzkosť môžu byť tiež jej spúšťačom. Vysoká hladina stresu má vo všeobecnosti tendenciu urýchľovať trávenie, čo znamená, že jedlo prechádza črevným systémom príliš rýchlo. Aj kombinácia bilirubínu a nestráveného tuku má za následok žlté sfarbenie stolice. Mnohí hľadajú odpovede na veľké množstvo otázok, a vo vyhľadávačoch sa často objavujú nasledovné výrazy: zelená -, zelená stolica, čierna -, chronická -, dlhodobá - u dospelých, čierne uhlie na hnačku, - čo jesť, prípadne - domáca liečba. Ďalej sa vo vyhľadávačoch objavujú aj tieto: kŕče v bruchu -, žlčník a -, vodová -, - chrípka.

Na čo poukazuje defluxio vodnaté? Ide o častý problém. Pokiaľ trvá niekoľko týždňov, alebo dlhšie, poukazuje na také poruchy, ako je IBS, zápalové ochorenia čriev, resp. infekcie.

Občas je aj aj užitočná

Jedným z najúčinnejších obranných mechanizmov tela je práve tento jav. Telo sa týmto spôsobom zbavuje toxických látok, ktoré obsahom spôsobujú zápal žalúdočnej sliznice a čriev. Hnačke prislúcha tu v skutočnosti čistiaca úloha. Z tohto dôvodu sa neodporúča okamžite siahnuť po liekoch proti hnačke. Skôr by ste mali prečkať toto krátke nepríjemné obdobie. Nezabudnite však na potrebný prísun dostatočného množstva vody a minerálov, žeby ste predišli nadmernej strate tekutín. Výživa s obsahom minerálov nevyhnutná.

Aký čas môže trvať hnačka?

Forma akútnej, chronickej hnačky je najčastejšie spôsobená vírusovými infekciami a trvá tri až päť dní. Ak tento problém trvá dlhšie než štyri až šesť týždňov, zvyčajne je to dôsledok nejakého skrytého ochorenia tráviaceho traktu. Najčastejšie je spôsobená takými ochoreniami, ktoré spôsobujú zápal colonu a poruchy vstrebávania. Liečbu akútnej nevoľnosti je nutné začať okamžite. 

Po akej dobe navštíviť lekára v prípade dlhotrvajúcej hnačky? Kedy je čas na obavy?

Pokiaľ trvá dlhšie než dva dni a je sprevádzaná vysokými horúčkami a brušnými kŕčmi, určite vyhľadajme lekára. Dlhotrvajúca “diarrhoea” je nebezpečná. Jej kombinácia s kŕčmi v bruchu sú bežnými príznakmi nejakého problému. Ďalšími znepokojujúcimi príznakmi sú vyrážky a žltačka (zažltnutie pokožky a očí), pretrvávajúca celková slabosť a prítomnosť hnisu, hlienu, alebo krvi v stolici.

Čo robiť, ak sa už príznaky ohlásili? Čím možno zastaviť hnačku?

Vo väčšine prípadov sa dá liečiť doma a zmizne v priebehu niekoľkých dní, v tomto môže pomôcť diéta proti hnačke. Je potrebné piť veľa tekutín a dodržiavať tzv. Diétu BRAT (banán, ryža, jablková omáčka a toast) na zmiernenie príznakov. Uistite sa, žeby dojčatá a malé deti netrpeli nedostatkom tekutín od hnačky. Na zabránenie tomu môžu byť užitočné roztoky elektrolytov.
Konzumáciou soli a sladkých nápojov môžeme doplniť glukózu a minerálne soli. Tu sú najúčinnejšie tzv. športové nápoje a rehydratačné nápoje. Môžeme si pripraviť vlastný rehydratačný nápoj zmiešaním lyžičky morskej soli a ôsmich čajových lyžičiek medu do jedného litra prevarenej vody. Vypite jeden liter každé dve hodiny, takže približne 150 ml každých 15 minút cez deň. Toto je jednoduchý roztok, ktorý rýchlejšie nahradí chýbajúce množstvo telesnej tekutiny. Od svojho objavenia v roku 1974 zachránil tento roztok milióny životov a lekársky časopis Lancet ho nazval za najväčší prelom 20. storočia.

Konzumujme číre tekutiny, napr. čistý kurací vývar atď. Toto vynikajúco nahradzuje chýbajúce minerály, rovnako aj vývar. Vitamíny a minerály sú dôležité. Hovädzí vývar sa neodporúča pre dojčatá a malé deti (pre dieťa je ťažká), zároveň sa neodporúča ani pre osoby trpiace rôznymi potravinovými alergiami.
Rovnaký vplyv majú aj bylinné roztoky, niektoré z nich majú priaznivý vplyv na tráviace ťažkosti. V priebehu dňa môžeme smelo vypiť dve šálky malinového čaju (neodporúča sa v prvých mesiacov gravidity), alebo zázvorový čaj po dúškoch behom dňa (hoci aj tri šálky). Čaje obsahujú vitamíny. Môžete pridať trochu oleja z rakytníka rešetliakového do kamilkového čaju, alebo čaju z ľubovníka bodkovaného (5 kvapiek na 2,5 dl) na vnútorné použitie. Naopak sóda, alebo cola sa neodporúča, obsahujú oxid uhličitý.
Starostlivosť  a výživa, kedy telo sužujú nevoľnosť, bolesť, či hoci aj horúčka, časté kŕče, prinesú výsledok.

Čo možno jesť? Čo jesť pri hnačke, aby sa upokojili črevá?

V prípade hnačky sa vyhýbajte istým potravinám

Vyhnite sa niektorým potravinám, najmä tým, ktoré obsahujú veľké množstvá ťažko stráviteľných cukrov. Sem možno zaradiť chlieb a ďalšie výrobky z celozrnnej múky, cestoviny z pšeničnej múky. Vyhýbajte sa ovseným vločkám, kukuričným ​​vločkám, jablkám, broskyniam, slivkám, hruškám, ale aj zemiakom a otrubám. Je dôležité nekonzumovať surové ovocie, mastné pokrmy, ovocné šťavy, dokiaľ sa úplne neupravia pohyby čriev. To znamená, že nezaťažujte svoj tráviaci systém jedlom do tej doby, kým je “diarrhoea” úplne odstránená. Doprajte si jedlo, ale v malých dávkach, potlačíte pocit hladu. Výživa pri hnačkách vám pomáha veľa.

Jedzte ľahko stráviteľné jedlá. Keď problém zanikne, je vhodné konzumovať aj naďalej jedlá, ktoré tráviaci systém nedráždia. Najvhodnejší je banán, ryža, sušienky, varené kuracie mäso a zemiaková kaša a ako nápoje sa odporúča jablková šťava. Po prekonaní chronickej hnačky, ak sa vráti chuť do jedla (pokiaľ možno až po 24 hodinách), odporúča sa konzumovať iba banány, varenú ryžu, jablká a opečený biely chlieb. Banán dopĺňa potrebu draslíka, ktorá je nevyhnutná pre reguláciu telesných tekutín. Toastový biely chlieb a varená ryža vám pomáhajú nahradiť chýbajúce cukry. No nezabudnite sa vyhnúť príjmu vláknin, vláknina zvyšuje peristaltiku čriev a zbytočne dráždi črevný trakt. Podľa prírodných liečiteľov je možné dosiahnuť očistu čreva aj konzumáciou jabĺk. Spomínané potraviny konzumujte v malých dávkach, následne po 48 hodinách môžete pridať zemiaky a dusenú zeleninu.

Po istom čase, ak príznaky zmiznú, sa môžete vrátiť k bežne konzumovanému jedlu. Mlieko, mliečne výrobky, vajcia a mäso zaraďte opäť do stravy až posledné.

Čo nemožno jesť?

Fazuľa, kapusta, ružičkový kel sa v podstate považujú za zdravé potraviny, ale tu ich vonkoncom nekonzumujte. To isté platí pre mliečne výrobky, ktoré môžu škodiť telu pri hnačke, bez ohľadu na to, či je príčinou hnačkového problému citlivosť na laktózu, bakteriálna, alebo vírusová infekcia. Ak u vás konzumácia mlieka vyvolá nepríjemný dosah, napr. nadúvanie, bolesti brucha, riedka stolica, doporučuje sa vyhýbať jedlám obsahujúcim laktózu. Vo všeobecnosti všetky mliečne výrobky patria do tejto skupiny. Výnimkou je biely jogurt a niektoré druhy zrejúcich druhov syra, napr. cottage syr. Aj zmrzlina býva dôvodom, kedy vznikajú črevné problémy. Okrem toho by sme sa mali zdržať konzumácie alkoholu a kofeínu najmenej 48 hodín, kým príznaky nezmiznú. Tieto spôsobujú taktiež dehydratáciu, stimulujú obličky, aby produkovali viac moču.

Obľúbené domáce účinné látky

Najvýhodnejšie sú pektín a ďalšie probiotické kapsuly obsahujúce bakteriálny kmeň Lactobacillus a Bifidobacterium. Práškový svätojánsky chlieb, jačmeň alebo banány sú taktiež dobré. Nechceme však okamžite odstrániť nepríjemné príznaky hnačky alebo zvýšeného pohybu čriev, to predĺži prítomnosť škodlivých látok alebo parazitov v čreve.

CLEAN INSIDE® PROGRAM a očista colonu

Ideálnou prevenciou, ktorá chráni pred vznikom rozličných ochorení, je jedným z najúčinnejších prírodných liekov ak nás trápi zápcha. Clean Inside kúra má ideálne zloženie (Clean Inside® vláknina, Parasic® a Slim Tea®). Clean Inside® vláknina je zložená z vo vode rozpustnej a nerozpustnej vlákniny výbornej kvality, ktorá priaznivo vplýva na zachovanie zdravia hrubého čreva.

Vďaka ostatným zložkám (viď tu) je možné dosiahnuť úplnú očistu čreva:

 • očistí hrubé črevo od rôznych usadenín, patogénov
 • výrazne zmierňuje alebo dokonca úplne odstraňuje príznaky zápchy
 • prináša úľavu pri ťažkostiach so zlatou žilou
 • šetrným spôsobom podporuje prirodzený proces vyprázdňovania
 • chráni sliznicu čriev pred dráždivým vplyvom toxických a rakovinotvorných látok
 • znižuje riziko vzniku rakoviny konečníka
 • chráni pri vzniku rôznych ochorení (znižuje riziko vzniku zápalu colonu a divertikulitídy atď.)

Clean Inside® už pomohol mnohým ľuďom pri rôznych črevných problémov. Prečítajte si referencie a môžete sa aj Vy presvedčiť o účinnosti našich produktov, i kapsúl. Používa ich mnoho klientov.

Hnačka v priebehu cestovania

Väčšina ľudí si dôkladne naplánuje všetky momenty svojej cesty, hlavne to, aké bude dobré oddýchnuť si a vypnúť od všedných dní. Pri cestovaní ani jeden z nás nemyslí rád na to, že nezvaný hosť, “diarrhoea”, môže našu dovolenku pokaziť. Pritom urobíme dobre, ak budeme myslieť aj na ňu – lebo vtedy sa jej môžeme hoci aj vyhnúť.

Ale čo vlastne „cestovateľská hnačka” (traveller’s diarrhea) je? Je to také ochorenie, ktoré v rámci dovolenky napadne väčšinu ľudí. Podľa štatistických údajov sa týka troch štvrtín cestovateľov, čiže 20-50% návštevníkov cudziny, čo ročne znamená približne 10 miliónov ľudí. Zriedkavo sa objaví z dôvodu nervozity, príznaky sa častejšie objavia v dôsledku „pokazeného žalúdka“. Veď v neobvyklom prostredí vyskúšame nové, pre náš organizmus neobvyklé pokrmy, ktorých základné suroviny a koreniny sú pre nás neznáme, alebo obsahujú také baktérie, proti ktorým je náš organizmus bezbranný. Pomenovanie „pokazený žalúdok” naznačuje, že sa škodlivé baktérie premnožia, preto sa naruší rovnováha črevnej flóry. Výraz sa používa bežne.

Infekčná hnačka: Najčastejšia príčina hnačky je baktéria E. Coli, môžu za to aj iné baktérie (napríklad Salmonella a Listeria), vírusy a parazity, ktoré spôsobujú takéto ťažkosti. Hlavným zdrojom infekcií je stolicou kontaminované jedlo/nápoje – zdrojom znečistenia je zase nečistená voda, ktorá sa do jedál/nápojov dostane pri ich príprave. Väčšina z nich zmizne počas dovolenky alebo pár dní po nej, 90% do týždňa, a to bez toho, že by bola potrebná liečba liekmi. Vo veľmi vážnych prípadoch sa lieči v nemocnici, to je iba 1 % prípadov.

Akým spôsobom môžeme predísť cestovateľskej hnačke?

V záujme prevencie vzniku hnačky musíme konať vopred aj počas dovolenky. Skôr ako vycestujeme si musíme pripraviť žalúdok na výzvy, počas dovolenky zase musíme dbať na hygienickú obozretnosť. Prvým a najdôležitejším krokom je dôkladné zmapovanie cestovateľského cieľa. Nie je dôležité vedieť iba to, aké pozoruhodnosti a kultúrne akcie na nás čakajú, no si musíme uvedomiť aj to, aké infekcie prichádzajú na danom mieste do úvahy (je potrebné postarať sa o vhodné očkovanie, lieky!), a tiež aká je kvalita vody, pretože tá je často základnou príčinou problému. Musíme vedieť aj to, či je vhodný náš zdravotný stav – u niektorých chronických ochorení je riziko infekcie, čiže aj hnačky, v niektorých krajinách zvýšené. Každý používa iný výraz.

Probiotiká ako liek, ich pomoc je dôležitá

Probiotiká zabraňujú množeniu škodlivých baktérií

Druhé najdôležitejšie je zase svoje brucho pripraviť na stretnutie s cudzou kultúrou. Toto môžeme urobiť tak, že týždeň predtým než cestujeme začneme svojmu organizmu dávkovať probiotiká, dobré baktérie. Čo sú to probiotiká? Pomenovanie má grécky pôvod a už aj samotný význam slova – pre život, na život – prezrádza, aká je prítomnosť dobrých baktérií pre náš organizmus dôležitá. Väčšinou sú to baktérie mliečneho kvasenia, z ktorých sa väčšia časť po vstupe do nášho tela dostane cez tráviaci trakt, pričom odolajú kyslému prostrediu žalúdka a aj enzýmom tenkého čreva. Takto dokážu v črevách vyvinúť svoj blahodarný účinok: osídlením črevného traktu dokážu napraviť rovnováhu črevnej flóry a to tým, že zabraňujú rozmnožovaniu škodlivých baktérií. Ich schopnosť posilňovať imunitný systém potvrdili už nedávno začaté výskumy. Probiotiká môže naše telo získať nielen z mliečnych výrobkov, no sú dostupné aj vo forme doplnkov výživy. Najviac odporúčaným je Swiss Probiotix, v ktorom sa nachádza 8 druhov probiotických baktérií, je vhodný aj pre vegetariánov, v každej kapsule obsahuje minimálne 4 miliardy buniek. Keď dovolenkujeme s deťmi, na ne musíme, samozrejme, dať ešte väčší pozor, pretože ich imunitný systém je ešte slabší, ako imunitný systém dospelých. Aj ich probiotická liečba je v rámci prevencie nevyhnutná: užívanie doplnku výživy Swiss Probiotix® sa odporúča už pre dieťa vo veku nad 4 roky.

Keď sme už vo svojej cieľovej destinácii, je veľmi dôležité, dbať na to, kedy čo jeme a pijeme, no aj na vždy čisté ruky, vďaka čomu sa môžeme hnačke ľahko vyhnúť. Nikdy nekonzumujme neumyté ovocie a zeleninu, aj si ich ošúpme. Vyhýbajme sa vopred nakrájaným šalátom z pouličného predaja, ochutnávaniu iných jedál, konzumujme dobre prepečené mäsité jedlá. Nepime vodu z vodovodu, neželajme si do svojho nápoja ľadovú kocku, podľa možnosti nepime z fľaše, ani zuby si neumývajme vodou z kohútika. Ak je problém predsa len na svete a objavia sa príznaky, pomoc môžu aj tu poskytnúť probiotiká – v záujme navrátenia rovnováhy našej črevnej flóry ani teraz nie je neskoro aplikovať probiotickú kúru. V súvislosti s dobrými baktériami nie sú žiadne kontraindikácie, svojmu telu nimi nevieme nijako uškodiť, môžeme si iba pomôcť! Kúru musíme začať o týždeň skôr ako cestovanie, pokračujme v nej aj v rámci dovolenky, pre vyhnutie sa objaveniu sa príznakov. Po príchode domov neprestávajte s kúrou ešte ďalšie 1-2 týždne.

Zdroj:
https://www.healthline.com/health/what-to-eat-when-you-have-diarrhea
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2184847?dopt=Abstract
https://sk.wikipedia.org/wiki/Hna%C4%8Dka

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Flora Protect Jr.
Flora Protect Jr.

Flora Protect Jr.® je prírodný žuvací probiotický doplnok výživy pre deti, s ovocnou príchuťou. Pomáha vytvárať rovnováhu vo flóre detského tráviaceho systému a súčasne doplňuje štyri druhy 'dobrých' baktérií.

18.46 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Vláknina Clean Inside
Vláknina CleanInside (S pomarančovou príchuťou)

Vlákninový doplnok na očistu čriev pomocou vláknin očistí hrubé črevo od nahromadených toxických usadenín a zabraňuje tvorbe nových usadenín.

32.03 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0