Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Hnačka | Aké sú príčiny hnačky?

hnacka-a-jej-liecba 1Je najčastejšie ochorenie detí a často sa vyskytuje aj u dospelých. Bezpochyby môžeme povedať, že skúsenosti s hnačkou má takmer každý človek. A to či je vyvolaná následkom infekcie alebo ju vyvolala otrava jedlom. Môže to byť tiež stres, strava alebo choroba čreva, napr. divertikulóza, syndróm dráždivého čreva, zápal čreva, rakovina čreva, a pod. Hnačka nás ohrozuje pri cestovaní do exotických krajín. Vtedy môžeme konzumovať neznáme alebo infikované potraviny alebo vodu. Tak sa do našich čriev dostanú nové, pre naše telo neznáme baktérie. Počas liečby antibiotikami poruší sa rovnováha črevných baktérií, čo môže neraz spôsobiť hnačku. Uvedené prípady väčšinou spôsobujú krátke a ľahké ochorenie. Výnimkou je hnačka u starých ľudí a detí, kde hrozí dehydratácia v dôsledku straty väčšieho množstva tekutín.

Ako vzniká hnačka?

Doteraz poznáme štyri mechanizmy, ktoré vedú k vzniku hnačky. Môžu sa vyskytovať jednotlivo, alebo sa navzájom prekrývajú.
Hnačka vzniká, ak sa:

 • naruší pohyb čriev, či už ide o spomalenie črevných pohybov (prispieva k množeniu patogénnych baktérií) alebo ich zrýchlenie (nie je čas na dostatočné trávenie a vstrebanie živín a vody).
 • nahromadia látky viažuce vodu v čreve. Ich pôsobením dochádza k presakovaniu tekutín z organizmu cez črevnú stenu. Následok toho je, že v hrubom čreve nemôže nastať zahustenie stolice, pretože voda sa nadviazala na vodu viažuce látky.
 • nadmerne vylučujú soli a voda cez bunky črevnej sliznice alebo pri neschopnosti týchto buniek vstrebávať vodu z črevného obsahu.
 • zapáli črevná sliznica, aká sa druhotne objavuje pri mnohých ochoreniach.

Bakteriálne alebo vírusové infekcie či infekcie prvokmi môžu naštartovať ktorýkoľvek z týchto hore uvedených mechanizmov. Príčinou môžu byť aj niektoré lieky, ako napr. preháňadlá, antibiotiká, antacidá (proti záhe), diuretiká (lieky na odvodnenie) a niektoré lieky proti dne. Medzi ďalšie spúšťače patrí: nadmerný príjem alkoholu a potravinové alergie, ako aj diabetes mellitus (cukrovka), hypertyreóza (zvýšená činnosť štítnej žľazy) a niektoré druhy rakoviny.

"Vrelo odporúčam všetkým, ktorí majú problémy s trávením a vylučovaním "

vrelo-odporucam-vsetkym-ktori-maju-problemy-s-travenim-a-vylucovanim 1

Dobrý deň, týmto sa s vami chcem podeliť o moje postrehy pri užívaní programu Clean Inside. Približne tri roky, čo ma trápia problémy pri vylučovaní - strieda sa u mňa zápcha, ktorá niekedy trvá aj 4 dni, a potom zas hnačka. Okrem týchto nepríjemností som zistila, že mám občas krv v stolici, pocit, že mám stále nafúknuté brucho, ma už vôbec neopúšťal. Užívala som rôzne prípravky, napríkad probiotiká, ale vôbec nič mi nezaberalo. Práve som na konci balenia Clean Inside na 1 mesiac a nemôžem ho vynachváliť. Aj z toho dôvodu som si už objednala ďalšie balenia, tentokrát na 3 mesiace. Objednala si aj moja mamka, a tiež jedna moja kamarátka. Skutočne tento výrobok vrelo odporúčam ľuďom, ktorí majú akékoľvek tráviace problémy a problémy pri vylučovaní! Hneď od prvého dňa, keď som začala brať Clean Inside, som videla pozitívne účinky. Každé ráno len čo vstanem, už aj idem na WC takýto úžasný pocit „prázdneho“ brucha a čriev si ani nepamätám. Navyše okrem toho, že mám pravidelnú stolicu, opeknela mi aj pleť, vyrážky ma už tak veľmi netrápia ako v minulosti. Čo sa týka nafúknutého brucha, nikdy mi nepomohli jogurty, ktoré sú na to odporúčané, ani žiadne čaje, ale už po niekoľkých dňoch užívania Clean Inside som spozorovala skvelé výsledky: moje brucho je ploché, neobťažujú ma žiadne kŕče ani bolesti. Zároveň sa mi zlepšilo aj trávenie, lebo pri užívaní Clean Inside je potrebné piť veľa čistej vody. Zásluhou toho som aj schudla a mám pocit čistého tela myslím tým zvnútra. Celkom isto budem Clean Inside užívať aj ďalšie dva mesiace. Ešte nikdy sa mi nič tak úžasne neosvedčilo, ako tento očistný program. Na záver naozaj úprimne odporúčam!

Katarina Lišková
Žilina, 2010-12-08

Pokiaľ si chcete prečítať ďalšie, (notárom overené) referencie zákazníkov na tému hnačka, kliknite na nasledovný odkaz:
Hnačka referencie

Hnačka môže byť aj užitočná

Medzi najúčinnejšie obranné mechanizmy organizmu patrí silná hnačka. Týmto spôsobom sa telo zbavuje škodlivých látok, ktoré zapríčinili zápal slizníc žalúdka a čriev. Hnačka v tomto prípade má vlastne očistnú úlohu. Preto sa neodporúča hneď užívať tablety na zastavenie hnačky. Radšej vydržme síce nepríjemné, ale zvyčajne krátkodobé ťažkosti. Nezabudnime však piť dostatok tekutín, aby sme predišli odvodneniu a doplnili telo nežiaducim úbytkom vody a minerálov.

Pokiaľ by ste chceli čítať články súvisiace s touto témou, kliknite na kľúčové slová: Zápcha | Detoxikácie | Očistou čriev | Detoxikácia

Kedy ísť k lekárovi?

Rozhodne vtedy, keď hnačka trvá dlhšie ako dva dni a sprevádza ju horúčka či silné brušné kŕče. Ďalej medzi znepokojujúce príznaky patrí vyrážka či žltačka (pokožka a očné bielka zožltnú), trvalé oslabenie organizmu a výskyt hnisu, slizu alebo krvi v stolici.

Čo robiť ak sa objavia príznaky?

 • Veľa pime
  Podávaním nápojov obsahujúcich soľ a cukor doplníme úbytok glukózy a minerálnych solí. Túto úlohu najvhodnejšie plnia tzv. športové a rehydračné nápoje. Rehydračný nápoj si sami pripravíme ak rozpustíme kávovú lyžičku morskej soli s 8 lyžičkami medu alebo cukru v jednom litri prevarenej vody. Každé dve hodiny vypime celý liter tejto zmesi, t.j. približne asi 150 ml každých 15 minút. Je to jednoduchý roztok, ktorý rýchlejšie ako voda doplňuje zásoby telesných tekutín. Po objavení jeho účinkov v roku 1974 tento roztok zachránil milióny životov a označili ho v lekárskom časopise Lancet ako „najväčší lekársky prelom 20. storočia”
  Rovnako i bylinkové odvary dopĺňajú náhradu telesných tekutín. Na tráviace ústrojenstvo majú niektoré z nich utišujúce účinky. Denne môžeme vypiť dve šálky malinového čaju (nie ale v prvých mesiacoch ťarchavosti) alebo cez deň po troške (až do troch šálok) zázvorového čaju. Tiež ak pridáme (5 kvapiek na 2,5 dl) rakytníkového oleja do bylinkového čaju, a to z Ľubovníka bodkovaného prípadne Rumančeka kamilkového a užívame ho vnútorne.
  Oproti tomu však sóda či kola a ďalšie sýtené nápoje neprospievajú, lebo obsahujú oxid uhličitý.
 • Len číre tekutiny
  Odpoveď na otázku, čo konzumovať pri hnačkovom stave je jednoduchá. Mali by to byť číre tekutiny, ako je kurací vývar, rôsoly a pod. Stratené tekutiny, soli a minerály nám nahradia práve tieto vývary a bujóny. Neodporúča sa vývar z hovädzieho mäsa pre dojčatá i menšie deti rovnako aj pre osoby, ktoré trpia alergiou na isté druhy potravín.
 • Vyhýbajme sa niektorým potravinám
  Takým, ktoré majú vysoký obsah ťažko stráviteľných zložených sacharidov. Medzi ne patrí celozrnný chlieb, cestoviny a iné celozrnné produkty z pšeničnej múky. Ďalej ovsené vločky a kukuričné lupienky, jablká, broskyne, slivky i hrušky ale aj zemiaky a otruby. Všetky môžu hnačku iba zosilňovať. Je dôležité, aby sme nejedli surové ovocie, mastné jedlá, a tiež nepime ovocné šťavy, kým sa celkom neupraví pohyb čriev. Čiže nezaťažujme jedlom tráviace ústrojenstvo pokiaľ hnačka celkom nepominie. Jedzme málo, iba na potlačenie pocitu hladu.
  Fazuľa, kapusta a ružičkový kel sú v podstate zdravé potraviny, ale v prípade hnačky ich nekonzumujme vôbec. Platí to aj na mliečne výrobky, tieto môžu organizmu postihnutého hnačkou uškodiť, bez ohľadu na to či je príčina ťažkostí neznášanlivosť laktózy, bakteriálna alebo vírusová nákaza. Ak pociťujeme nepríjemné reakcie po vypití mlieka, napríklad plynatosť, bolesti brucha, hnačka, treba vylúčiť pokrmy s obsahom laktózy. Bývajú to zväčša všetky mliečne výrobky. Výnimkou sú biele jogurty a niektoré dozrievajúce syry, napr. cottage syr. Problémy s črevami môže spôsobiť aj zmrzlina. Navyše by sme sa mali vyhýbať alkoholu a kofeínu, asi 48 hodín, kým príznaky pominú. Účinkujú totiž dehydratačne, pretože povzbudzujú obličky na zvýšené močenie.
 • Jedzme ľahko stráviteľné jedlá
  Vtedy, keď už hnačka pominie, postupne konzumujme nedráždivú stravu. Najvhodnejšie sú, banány, ryža, sušienky, uvarené kuracie mäso, zemiaková kaša a pime jablkový džús. Keď sa nám opäť vráti chuť do jedla, nie však skôr ako 24 hodín od skončenia hnačky, konzumujme len banány, varenú ryžu, jablká a hrianky z bieleho chleba. Zásobu draslíka doplnia banány, ktorý je nevyhnutný pre reguláciu rovnováhy telesných tekutín. Biele hrianky a varená ryža nám doplnia zásoby sacharidov. V každom prípade sa však vyhýbajme vláknine, lebo tá by podporovala zvýšený pohyb čriev a zbytočne ich dráždila. Podľa prírodných liečiteľov očista čreva nastáva konzumáciou jabĺk. Postupne v malých porciách môžeme pojedať spomínané jedlá a asi po 48 hodinách už môžeme k nim pridávať varené zemiaky a dusenú zeleninu.
  Po čase, keď sa pomaly stratia príznaky, môžeme sa skúsiť vrátiť k normálnej strave. Mlieko a mliečne výrobky, ako aj vajíčka a mäso zaraďme do jedálneho lístka až na koniec.
 • Obľúbené domáce prostriedky
  Medzi najobľúbenejšie patrí pektín, kapsule s probiotickými baktériami z rodov Lactobacillus a Bifidobacterium. Ďalej svätojánsky chlieb v prášku, jačmenná kaša alebo banány. Nepríjemné príznaky hnačky sa však nepokúšajme odstrániť ihneď ani zastaviť nadmerný pohyb čriev. Mohli by sme tak predĺžiť nežiadúcu prítomnosť škodlivých látok alebo parazitov v čreve.

Clean Inside Program a očista čreva

hnacka-a-jej-liecba 2Clean Inside Program je ideálny preventívny prostriedok, ktorý nás chráni pred vypuknutím rôznych chorôb. Je jeden z najúčinnejších a najbezpečnejších prirodzených riešení zápchy vôbec. Clean Inside zložky (Clean Inside vláknina, Parasic a Slim Tea) majú ideálne zloženie. Clean Inside vláknina pozostáva z vysokokvalitných rozpustných i nerozpustných vláknin. Tieto blahodárne pôsobia a udržujú zdravé hrubé črevo. Vďaka aj jeho ďalším zložkám dosiahne sa očista čreva:

 • prečistí sa hrubé črevo od zhlukov, usadenín, nánosov a parazitov
 • zmiernia, prípadne až úplne vymiznú príznaky zápchy
 • prináša úľavu pri hemoroidoch
 • šetrným spôsobom podporuje prirodzený proces vyprázdňovania
 • chráni sliznicu čriev pred nežiaducim dráždením toxickými a karcinogénnymi látkami
 • znižuje riziko vzniku karcinómu hrubého čreva a konečníku
 • chráni pred vypuknutím rôznych chorôb (znižuje vznik: črevných vydutín, zápal čreva, a pod.)

Clean Inside program pomohol viacerým zákazníkom pri odlišných črevných ťažkostiach , pri prečítaní referencie sa aj vy môžete presvedčiť o účinnosti prípravku.

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Detox Vital
Detox Vital

Dopĺňa do organizmu potrebné živiny - vitamíny, minerálne látky a zelenú rastlinnú potravu, čím pomáha v prirodzenom procese detoxikácie.

23.06 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
ToXiClean kapsula
ToXiClean kapsule

Pomáha organizmu pri odstraňovaní najnebezpečnejších ťažkých kovov počas detoxikácie krvi, pečene, ľadvín a iných orgánov.

23.06 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program ToxiClean
Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0