Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Hrubé črevo | Smrť začína v hrubom čreve

Hrubé črevo má mimoriadne dôležitú úlohu, to je nespochybniteľné

Hrubé črevo má mimoriadne dôležitú úlohu, to je nespochybniteľné, jeho zdravie je však krehké. Nevhodná strava a životný štýl, rôzne chemikálie, toxické látky a lieky majú svoje následky. Je potrebné rátať so zlým trávením, nadváhou, slabnúcim imunitným systémom, a tiež radom iných ochorení.

Dlhé hrubé črevo je poslednou časťou tráviaceho traktu. Tu už neprebieha proces trávenia, ale z obsahu čreva sa vstrebáva voda, a tiež rôzne minerálne soli, vitamíny. Približne 70 percent nášho imunitného systému sa nachádza v hrubom čreve, preto je zachovanie jeho zdravia mimoriadne dôležité.

Funkcia hrubého čreva a jeho štruktúra

Aké dlhé je hrubé črevo? Hrubé črevo má dĺžku asi 1,5 metra a priemer asi 6 cm. V hrubom čreve a absorbuje väčšina vody z výkalov, čím sa stávajú hustejšími, tak vzniká stolica. Akonáhle sa stolica vstúpi do konečníka, nervové zakončenia, nachádzajúce sa v tej oblasti, vyvolávanú na nutkanie na vyprázdnenie. Hrubé črevo je poslednou a zároveň najširšou časťou tráviaceho traktu. Môžeme ho rozdeliť na tri hlavné časti:

  • Na pravej strane sa nachádza približne 7 cm dlhé slepé črevo,
  • hrubé črevo (colon),
  • konečník, rectum (15-20 cm-ová časť tráviaceho traktu).

Toto črevo je pokračovanie slepého čreva. Môžeme ho deliť na štyri časti:

  • Vzostupný tračník,
  • zostupný tračník,
  • priečny tračník,
  • esovitá kľučka (sigmoid).

Stena hrubého čreva pozostáva zo sliznice, tkaniva pod sliznicou, svalovej hmoty a pobrušnice. Črevné klky nemá, jeho sliznica je pokrytá jednou vrstvou epitelu. Sťahovanie vonkajších pozdĺžnych a vnútorných kruhových svalov začína zhora. Stiahnutie pozdĺžnych svalov črevo sťahuje, stiahnutie kruhových svalov črevnú dutinu zužuje. Toto zvlnené sťahovanie nazývame črevná peristaltika. Hrubé črevo je schopné absorbovať veľké množstvo vody, počas ktorého procesu sa obsah čreva zahustí. Zvyšný obsah čreva posunie ďalej smerom ku konečníku, pričom sa tento obsah postupne zmení na stolicu.

Význam črevnej flóry

V hrubom čreva nachádzajúca sa črevná flóra zohráva životne dôležitú úlohu pri zachovaní zdravia, pri prevencii vzniku ochorení, a tiež pri ich liečbe. Dôvodom je, že väčšina imunitných buniek sa tvorí v črevnom systéme, vďaka čomu sa takmer 80 percent imunitného systému spája s hrubým črevom. Ich stav je zase priamo ovplyvnený zložením a stavom črevnej flóry. Mikroflóra sa zúčastňuje aj metabolizmu, produkcie vitamínov B7, B12 a K. Dokáže vhodne fungovať iba v tom prípade, keď vo vhodnom pomere obsahuje probiotické baktérie. Dobré baktérie črevnej flóry zohrávajú pri zachovaní zdravia sliznice čreva významnú úlohu. Zabraňujú rozmnožovaniu nádorových buniek, čím znižujú riziko vzniku rakoviny čreva.

Poškodenie zdravia črevnej flóry sa dá dať do súvisu so vznikom mnohých chorôb. Na účet tohto sa dá okrem iného pripísať cukrovka 1. typu, obezita, niektoré alergie, Crohnova choroba, ale aj celiakia. Kvalita črevnej flóry výrazne ovplyvňuje aj stav mozgu, nakoľko mozog a črevný systém sú schopné medzi sebou „komunikovať”. Bunky črevnej steny produkujú viac ako 90 percent serotonínu, ktorý je zodpovedný za stimuláciu nálady. Spolu s inými látkami prenášajúcimi vzruchy pomáhajú posunu potravy v črevnom trakte. Nevhodná črevná flóry môže neskôr spôsobiť depresiu, kompulzívnu poruchu, úzkosť a panické záchvaty.

Choroby hrubého čreva

Medzi civilizačné ochorenia tejto doby môžeme zaradiť aj problémy tráviaceho traktu

Hippokrates už dávno povedal: „Smrť začína v hrubom čreve.” Neveríte tomu? Spýtajte sa ktoréhokoľvek koronera. Pitvy často dokazujú, že usadené nečistoty môžu hrubé črevo zúžiť hoci až na 80 percent. Vyšetrenie hrubého čreva je dôležité.

Medzi civilizačné ochorenia tejto doby môžeme zaradiť aj problémy tráviaceho traktu. Nevhodná strava chudobná na vlákninu, potraviny plné prídavných látok, ale aj stresujúci životný štýl, to všetko zohráva úlohu pri vzniku ochorení aj hrubého čreva. Zmeny vo vyprázdňovaní sú varovným signálom, náš organizmus týmto poplachom upozorňuje na existujúce problémy. Keď vás trápi bezdôvodná hnačka, alebo zápcha, nadúvanie, kŕče, krvavá stolica, taktiež chudokrvnosť, okamžite proti tomu konajte ešte skôr, kým sa problém zmení na veľký.

Medzi najčastejšie zmeny hrubého čreva patria:

Ktoré sú skoré varovné príznaky rakoviny hrubého čreva? Aké má rakovina hrubého čreva príznaky? Medzi príznaky a príznaky rakoviny hrubého čreva patrí: Pretrvávajúca zmena vyprázdňovacích návykov čriev, vrátane hnačky, alebo zápchy, a zmeny hustoty vyprázdňovania. Pretrvávajúce nepríjemné pocity v bruchu, resp. pocit, že sa vaše črevo úplne nevyprázdnilo. Agresívny typ nádoru, keď sa včas neodhalí, alebo sa jeho liečba zanedbá, vedie vo väčšine prípadov k smrti. Pokiaľ má už rakovina hrubého čreva metastázy, môže byť už veľmi neskoro.

Čo spôsobuje bolesť hrubého čreva? Najčastejšie poruchy hrubého čreva sú zápalové ochorenia čreva, ako napríklad: ulcerózna kolitída, ktorá spôsobuje bolesť v sigmoidálnom hrubom čreve - posledná časť hrubého čreva, ktorá vedie ku konečníku. A ako pociťujeme bolesť hrubého čreva? Náhle objavujúca sa bolesť brucha, najmä v dolnej oblasti brucha a na ľavej strane, kŕčovitými sťahmi hrubého čreva. Bolesť sa môže meniť intenzitu pri každom kŕči. Môže sa ohlásiť plynnatosť, alebo nadúvanie.

Kde pociťujeme bolesti sigmy čreva?

Vzhľadom na to, že divertikulitída sa objavuje väčšinou v sigme hrubého čreva, bolesť sa objavuje najčastejšie v spodnej časti brucha vľavo, ale aj v iných oblastiach. Pri divertikulitíde je horúčka veľmi častá a niekedy je sprevádzaná zimnicou.

Skríning hrubého čreva

Včas diagnostikovaný nádor hrubého čreva má dobré prognózy na vyliečenie

Šance na vyliečenie pri včasnej diagnóze nádoru hrubého čreva sú dobré, to však bez skríningu hrubého čreva nie je možné. Na odhalenie nádoru hrubého čreva je najideálnejšia kolonoskopia. Endoskopické vyšetrenie pomocou kolonoskopu, ktorou je možné všimnúť si aj počiatočné zmeny. Pre vylúčenie rizika rakoviny hrubého čreva je niekedy nevyhnutná biopsia, z ktorej sa dá vyšetriť prítomnosť nádorových buniek. Diagnózu v prípade potreby stanovia aj pomocou zobrazovacej techniky, CT alebo MRI. Kolonoskopia môže byť kvôli vstreknutiu vzduchu trocha bolestivá, preto sa vykonáva za podania sedatív a analgetík, prípadne v anestéze.

Alternatívou kolonoskopie je röntgen hrubého čreva podaním črevnej výplne s dvojitým kontrastom - irigoskopia, ktorá zabezpečí indirektný prehľad hrubého čreva. Touto metódou však nie je možnosť odobrania vzoriek z podozrivých miest, iba si prezrieť zábery.

"Pravidelné vyprázdňovanie, ideálna stolica bolesti po 10 dňoch ustúpili."

K nahliadnutiu notársky overenej recenzie kliknite na pečiatku.
pravidelne-vyprazdnovanie-idealna-stolica-bolesti-po-10-dnoch-ustupil 1

Dobrý deň. Mával som problémy pri bolestiach v podbrušku resp. hrubého čreva a neveril som ale vyskúšal som očisťovaciu kúru Clean Inside. Neveril som že by mohla pomôct ale prekvapila ma. Pravidelne vyprázdňovanie, ideálna stolica bolesti po 10 dňoch ustúpili a nakoniec prestali úplne počas druhej detoxikačnej kúry.Určite si detox Clean Inside zopakujem vzhľadom na priaznivé účinky. S pozdravom Lukáš Kubánek

Lukáš Kubánek
, 2016-09-12

Prečo by sme mali zvážiť očistu čreva?

Očista hrubého čreva má na náš tráviaci systém blahodarný účinok

Príznaky vzniknuté v dôsledku funkčnej poruchy hrubého čreva sa dajú liečiť aj domácky, keď je pre nás naše zdravie dôležité, mala by byť dôležitá aj čistota nášho vnútra.

Význam očisty hrubého čreva je potrebné zdôrazňovať častejšie, pretože tak môžeme predísť vzniku ochorení. Môžeme predísť vzniku ochorení, môžeme zabudnúť aj na tráviace poruchy, neustálu únavu, dokonca sa rýchlo rozplynú aj prebytočné kilogramy. Je nevyhnutná aj vtedy keď často ochorieme, všimneme si na sebe príznaky zápalov, zhorší sa kvalita našej pokožky, objavia sa na nej vyrážky, akné, alebo ak nás trápi Candida. V našom tele usadené toxické látky totiž negatívne vplývajú okrem iného na stav črevnej flóry, čo v značnej miere ovplyvňuje účinnú činnosť imunitného systému. Ako vyčistiť hrubé črevo? Očista hrubého čreva a jej použitie nie je dôležitá iba preto. Odstránením nahromadených usadením sa zefektívni vstrebávanie živín, vďaka čomu sa v našom tele oveľa účinnejšie zužitkujú aj potrebné vitamíny a minerálne látky. Očista hrubého čreva priaznivo vplýva na náš tráviaci systém. Jej vykonaním sa napraví rovnováha črevnej flóry, účinnejšia bude aj činnosť pečene, môže sa odstrániť zápcha a často sa objavujúce tráviace ťažkosti. Vyplavením toxínov, a tiež vylúčením nahromadených usadenín, sa z organizmu dostanú von aj črevné parazity zahniezdené v hrubom čreve. Vďaka tomu už nebudú odsávať vzácne živiny, čo by mohlo viesť ku vzniku chorôb spôsobených ich nedostatkom. Prítomnosť parazitov môže spôsobiť neustálu hnačku a zápchu, toxické látky v ich výlučkoch majú zase škodlivý vplyv na činnosť nervového systému. Budeme nervózny, podráždení, unavení a nesústredení, budeme náchylnejší na prepuknutie depresie a panických porúch. Očistením hrubého čreva sa náš psychický stav rýchlo zlepší. Budeme veselší, energickejší, pohotovejší, zmizne depresia, úzkosť, zlepší sa pamäť, preto sa budeme môcť rozlúčiť aj so zábudlivosťou. Detoxikácia je dôležitá aj z hľadiska starostlivosti o krásu. Vylúčením toxínov zmizne a už sa neobjaví akné, vyrážky, zmiernia sa príznaky ekzému, pleť bude pevnejšia. Priaznivý vplyv to má aj na nechty a vlasy. Odstránením usadenín z čriev sa roztopia aj prebytočné kilogramy, nakoľko zrýchlený metabolizmus prispieva k účinnému chudnutiu, diéte.

Musím vykonať očistu čreva?

Zástancovia čistenia hrubého čreva sa domnievajú, že toxíny pochádzajúce z tráviaceho traktu môžu spôsobiť celý rad zdravotných problémov, ako je artritída a vysoký krvný tlak. Neexistuje však dôkaz, že očistenie hrubého čreva tieto odstraňuje, alebo či je skutočne prospešné.

Nežite s takými nepríjemnými príznakmi akými sú nadúvanie, kŕče v bruchu, ťažkosti s vyprázdňovaním, alebo práve nadmerná tvorba črevných plynov. Tomu všetkému sa dá vyhnúť, keď svoje črevá zbavíte škodlivých usadenín. Clean Inside kúra na očistu čreva vyvinutá s ohľadom na problémy dnešnej doby vďaka svojim prírodným zložkám pomáha odstrániť toxíny a škodlivé usadeniny zo stien čriev. Keď si ešte stále nie ste celkom istí, prečítajte si v súvislosti s kúrou na očistu čreva referencie!

Dúfame, že tento článok poskytol odpoveď na niektoré otázky a pomohol v liečbe. Veľa ľudí hľadá odpovede na internete a vo vyhľadávačoch sa najčastejšie objavujú výrazy, ako: Hrubé črevo dĺžka, Hrubé črevo bolesti, Rakovina hrubého čreva diskusia, Hrubé črevo polypy, hrubé črevo priznaky, hrubé črevo očista, hrubé črevo problémy.

Zdroje:

N.V.Kolesnikov – Anatómia človeka

Dr. Michael Gershon - The Second Brain

https://sk.wikipedia.org/wiki/Hrub%C3%A9_%C4%8Drevo

NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0