Na čo poukazuje krv v stolici?

Na čo poukazuje krv v stolici?

Nebudeme vám klamať, neveští absolútne nič dobré. Pokiaľ vieme, ako má normálna, zdravá stolica vypadať, vieme tiež, že krvavú tak v žiadnom prípade nazvať nemožno. Ak v záchodovej mise, alebo v samotnej stolici, vidíme okrem hnedej aj červenú, radšej to nenechajme bez povšimnutia. I napriek tomu, že existuje nádej že to nenaznačuje vážnu alebo v mnohých prípadoch život ohrozujúcu chorobu, stále sa neoplatí riskovať. Môže ísť aj niečo vážne. Krv v stolici často predstavuje príznak ochorení, akými sú napríklad rakovina hrubého čreva či divertikulóza, žiadna z nich nie je sranda a v modernej dobe si vyžadujú veľa obetí. Ak si teda o krvavej stolici zapamätáme iba jedinú vec, a to okamžitú potrebu vyšetrenia. 

Jednotlivé odtiene krvavej stolice

Príčiny krvavej stolice môžu byť rôzne. Sem možno zaradiť infekčné ochorenia, chronické vredy a iné ochorenia tráviaceho systému. V prípade stolice platí tiež, že nič nevyzerá tak, ako na prvý pohľad a nie všetko vyzerá tak, ako je skutočnosti. Takže pre pochopenie celého obrazu si treba prejsť, ktoré faktory  môžu hrať mimoriadnu, až kľúčovú úlohu v prípade červeného alebo čierneho sfarbenia stolice. Hoci by si téma farby stolice zaslúžila, aby sme sa s ňou podrobnejšie zaoberali, ak naša stolica obsahuje aj krv, treba si dať pozor v zásade na dve farby.

“Mám červenú stolicu, určite je to krv…”

Skôr, ako sa v prvom záchvate pustíme do písania závetu, s chladnou hlavou premýšľajme nad tým, čo znamená červená stolica. Môže znamenať krv prítomnú v stolici. Čiastočne to v tejto podobe aj pravdou je, zároveň však nemožno vedieť, či sú za tým nevyhnutne takéto dôvody. Preto treba zájsť trochu ďalej, pozrieť sa na problém z inej strany, v záume zbytočnej paniky.

Prítomnosť červenej farby predstavuje zjavný znak krvavej stolice aj pre nás. Môže byť vo vode v záchodovej mise, v samotnej stolici, alebo na toaletnom papieri. Aj keď existuje šanca, že túto farbu skutočne spôsobuje krv, netreba myslieť okamžite na to najhoršie. Existujú totiž určité potraviny, ktoré môžu stolicu sfarbiť do červena.

Pokiaľ ste skonzumovali veľkú porciu cvikly, a stolica má farbu do červena, namiesto bežnej hnedastej farby, neprepadajte panike. Tento úkaz je úplne normálny. Červená farba v repe dodáva červenú farbu aj stolici. Rovnako je to aj s niekoľkými ďalšími potravinami a nápojmi červenej farby. Napr. paradajkový džús, čerešňová alebo červená želatína, alebo v minulosti obľúbené nealkoholické nápoje v prášku tiež spôsobujú sfarbenie, ktoré mnohých vystraší.

Okrem rôznych potravín môžu, samozrejme, takéto sfarbenie spôsobiť aj niektoré lieky, ako napr. Cefdinir, ktorý po zmiešaní so železom farbí stolicu na červeno. Ďalej sem možno zahrnúť antibiotiká nazývané Rifampin a prípravky obsahujúce fenotiazín.

”Našťastie, ja mám čiernu a nie červenú, takže je určite v poriadku…”

Pokiaľ sme vylúčili jedlo, nápoje, alebo lieky, existuje silné podozrenie, že červenú farbu skutočne spôsobila prítomnosť krvi. Rovnako ako u vyššie vymenovaných, aj v tomto prípade sa oplatí venovať pozornosť tomu, presne aké farby vidíme na toalete. Existujú síce problémy črevného systému, ktoré zvyčajne spôsobujú červenú, ale aj čiernu farbu, neoplatí sa ich až tak ostro rozlišovať. Niektoré problémy môžu spôsobiť červené alebo čierne sfarbenie, a to v závislosti od toho, v ktorom úseku tráviaceho systému sú prítomné.

Ak vo svojej stolici vidíte jasne červenú farbu, ktorú vidno voľným okom, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o krvácanie niekde v dolných častiach tráviaceho systému, okolo konečníka, alebo konkrétne v konečníku (lat. anus). Krv pochádzajúca odtiaľto nestrávi v črevách dostatok času na to, aby ju tráviace enzýmy dostatočne rozložili, takže si zachovala svoju pôvodnú farbu. Pokiaľ však krv pochádza z hornej časti tráviaceho systému – napr. z oblasti tenkého čreva – farba stolice bude skôr viac čierna, pretože krv ktorú obsahuje už bola rovnakým spôsobom „trávená“. 

Krv v stolici, jej príčiny

V prípade, že objavíte krv v stolici, môžu za to faktory, ktoré si teraz vymenujeme.

Fissura

Krvácanie môže byť tiež spôsobené trhlinou análneho otvou, čo má za následok červenkastú stolici. Ide o malú trhlinu alebo ranu na konečníku. Niečo, ako keby boli naše pery popraskané. Krv pochádzajúca z tejto ranky má vo väčšine prípadov jasnočervenú farbu, keďže je veľmi čerstvá. Ľahko môže vzniknúť v dôsledku zápchy, pretože pri namáhaní sa môže konečník natrhnúť. Našťastie fissury tohto typu sa vo väčšine prípadov zahoja samé, na rozdiel od polypov.

Polypy, rakovina konečníka, rakovina hrubého čreva

Polypy sú menšie, aj väčšie výrastky na vnútornej stene čriev. Súčasný vedecký výskum ešte úplne neobjasnil presnú príčinu týchto výrastkov. Za normálnych okolností delenie buniek prebieha cielene v organizme, teda aj v črevách. No v tomto prípade bunky z nejakého dôvodu bujnejú, premnožia sa a vytvárajú vo vnútorných priestoroch čriev zhubné výrastky, ktoré je treba v každom prípade liečiť.

Čo sa polypov týka, aj tu existuje niekoľko druhov. Takzvaný hyperplastických polypov by sme sa nemali zvlášť obávať, pretože ide väčšinou o neškodné a nezhubné výrastky. Tzv. adenómy sa však môžu ľahko stať zhubnými, takže v ich prípade sa zvyšuje pravdepodobnosť, že vznikne nádor. Rakovina hrubého čreva je druhým najčastejším typom rakoviny u nás, takže ak sa preukáže prítomnosť polypov, nenechávajte to na náhodu.

Väčšinou sú asymptomatické a nie sú sprevádzané bolesťou. No ak nie, častým príznakom ich prítomnosti je krv v stolici. Samozrejme, farba krvi závisí aj od lokalizácie polypov a prípadnej rakoviny v črevách. Z hľadiska liečby sa polypy zvyčajne odstraňujú počas chirurgickým, zákrokom a odstránené polypy sú odoslané na ďalší rozbor, či nie sú zhubné.

Hemoroidy, čiže zlatá žila

Rovnako typickou príčinou krvácania sú aj hemoroidy a natrhnutie konečníka, alebo prípradné poranenie jeho okolia. Hemoroid (zlatá žila) je žila vydutá na vonkajšej strane konečníka, alebo v konečníku, ktorá je v skutočnosti kŕčovou žilou vzniknutou na nepríjemnom mieste. Okrem bolesti jednen z najčastejších príznakov predstavuje krvácanie pri vyprázdňovaní stolice, defekácii. Vzhľadom na to, že hemoroidy sa týkajú hlavne konca, teda vyústenia črevného traktu, pri krvácaní možno pozorovať pravdepodobne červenú, jasne červenú krv. Hemoroidy sa môžu vyvinúť v dôsledku stresu, alebo aj počas tehotenstva. Okrem toho môže zohrávať úlohu pri jej vzniku aj zápcha.

Divertikulitída

Na slabších miestach stien hrubého čreva sa môžu vytvárať vydutiny v tvare akéhosi vrecka. Tieto sa nazývajú divertikuly. Pokiaľ sú takéto výčnelky prítomné v čreve, hovoríme o stave nazývanom divertikulitída. Tieto vydutiny sa môžu niekedy zapáliť a v niektorých prípadoch môžu spôsobiť krvácanie. Krv pochádzajúca z divertikúl má zvyčajne tmavočervenú farbu. Toto ochorenie môžu sprevádzať aj iné príznaky, ako vysoká horúčka, nevoľnosť, alebo celkový pocit nepohody, strata pocitu komfortu.

Ischemická kolitída

Ischemická kolitída predstavuje stav, pri ktorom sa krvné cievy, ktoré zásobujú črevá, z nejakého dôvodu upchajú a prívod krvi do hrubého čreva sa tak stáva nedostatočným. Pri nedostatočnom množstve krvi začnú bunky odumierať. Príznaky ischemickej kolitídy môžu zahŕňať krvavú stolicu so špecifickou, skôr jasno červenou farbou krvi.

IBD, čiže zápalové ochorenia čriev a IBS

IBD (inflammatory bowel disease, zápalové ochorenie čriev) môže byť tiež jednou z príčin, ak máte krvavú stolicu. Crohnova choroba a ulcerózna kolitída sú dva najbežnejšie typy IBD. Ide o tzv. autoimunitné ochorenia, to znamená, že organizmus napáda sám seba a v oboch prípadoch vzniká v črevách zápal, ktorý môže byť taktiež jedným zo zdrojov krvácania. Medzi príznaky IBS, alebo syndrómu dráždivého čreva, sa zaraďuje aj krvavá stolica.

Angiodysplázia

Angiodysplázia je ochorenie, pri ktorom dochádza k opuchu krvných ciev vo výstelke, sliznici čriev, čo má za následok vnútorné krvácanie. Ľahko sa môže stať, že krvácanie po čase ustane bez akéhokoľvek zásahu, no oplatí sa venovať problému pozornosť, pretože strata krvi môže tiež spôsobiť nedostatok železa a anémiu.

Žalúdočný vred

Ľahko sa môže stať, že krv v stolici pochádza z vredov na vnútornej strane žalúdka, prípadne z dvanástnikového vredu, keďže medzi príznaky týchto problémov patrí aj stolica obsahujúca tmavú krv. Vnútro žalúdka je spravidla prekyslené, avšak v normálnom prípade „rozožerie“ iba jedlo, ktoré doň prichádza. Tkanivo žalúdka chráni pred kyselinou tenká vrstva hlienu, ak však z nejakého dôvodu táto ochranná vrstva miestami zmizne (napr. nadmerná konzumácia alkoholu), nastáva situácia, že sa žalúdok sám trávi a jeho stena sa zmenšuje, čo vedie ku krvácaniu. Okrem vredov môže podobné príznaky spôsobiť aj rakovina žalúdka a treba mať na pamäti, že vredy sa môžu stať rakovinovými.

Gastroenteritída a ochorenia tráviaceho systému

Gastroenteritída, ochorenie postihujúce žalúdok a tráviaci systém, ktoré môže byť spôsobené bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, prípadne parazitmi. Medzi príznaky tohto stavu možno zahrnúť v niektorých prípadoch krvavú, hlienovitú hnačku. Najčastejšie ju spôsobuje salmonela, E. coli, kampylobakter, alebo listéria a ustane, alebo prechádza sama bez vonkajšieho zásahu. Tieto choroby a parazity možno ľahko pozbierať počas nejakej cesty, dovolenky, keďže pitná voda v menej rozvinutých krajinách zvyčajne nie je práve najčistejšia. Okrem toho aj intolerancia múky môže ojedinele spôsobiť tento problém.

Kedy nadišiel čas vyhľadať lekára?

Ak bola po vyprázdnení (defekácii) v záchodovej mise okrem stráveného jedla aj krv, s návštevou lekára by ste nemali otáľať. Nehovoriac o tom, ak máte prípadne aj nejaké ďalšie ťažkosti. Ak sa dá, požiadajte o stretnutie obrazne povedané na včera. Vnútorné krvácanie netreba brať ani prinajmenšom na ľahkú váhu, pretože od neho môže závisieť náš život, takže netreba váhať a návštevu lekára by sme už nemali odďaľovať. Pravdepodobne nejde o nič vážne, v tomto prípade môžeme hovoriť o šťastí. No ak ide o vážnejší problém, je lepšie čím skôr zaznamenať ho a tým rastú aj šance na zotavenie. Preto stojí za to kontaktovať lekára, alebo aspoň gastroenterológa so žiadosťou o pomoc. Ten následne v rámci dôkladného vyšetrenia zdravotného stavu bude môcť poskytnúť podrobné informácie.

Treba mať na pamäti, že návštevu neodporúčame iba tomu, kto je už chorý, ale aj v prípade absencie príznakov treba vyšetrenie v rámci prevencie, aspoň raz ročne. Toto je najlepší spôsob, ako rozpoznať skryté ochorenia ešte skôr, ako naberú na vážnosti. Obzvlášť to platí pri nádorových ochoreniach.

Diagnóza a následná liečba

Z uvedeného vyplýva, že samotná krv prítomná v stolici nie je v žiadnom prípade problémom samo o sebe. Ide o príznak závažnejšieho ochorenia, preto liečba symptómov tvorí len polovičné riešenie. Z tohto dôvodu nemožno nezaspať, nečakať, kým symptómy možno samy odznejú a krv zmizne zo stolice. Samozrejme, môže nastať situácia, že samovoľným zastavením krvácania aj základný problém môže ustať, ale radšej stavme na istotu a absulvujme dôkladné vyšetrenie.

Vzhľadom na širokú škálu základných problémov a chorôb, ktoré sa v pozadí ukrývajú, je samotná diagnostika, resp. liečba skutočne rôznorodá a špeciálna. Odber vzoriek stolice je pomerne bežným prvým krokom. Z toho lekár najskôr na základe farby okrem iného určí, v ktorej časti tráviaceho systému treba problém hľadať. Odber vzoriek treba aj z toho dôvodu, že výkaly môžu obsahovať množstvo krvi, ktorú nevidno voľným okom.

Potom existuje niekoľko ďalších diagnostických metód, ako sa dopracovať k pôvodu krvácania. Ďalším krokom môže byť napríklad ezofagogastroduodenoskopi (EGD), pri ktorej sa orálne zavádza sonda do žalúdka a dvanástnika. Pomocou kamery na konci trubice sa dá získať presný obraz o mieste a závažnosti krvácania.

Na podobnom princípe funguje aj kolonoskopia, no s tým rozdielom, že v jej prípade sa vyšetruje hrubé črevo a sondu s kamerou zavedú zospodu. Táto hadica dokáže nielen vyhotoviť fotografie, ale slúži aj na odber vzorky tkaniva.

Trochu pohodlnejší spôsob predstavuje enteroskopia, kedy v niektorých prípadoch musíte prehltnúť kapsulu vybavenú miniatúrnou kamerou, ktorá robí snímky prechádzajúc cez váš tráviaci systém.

Ešte menej skľučujúce riešenie predstavuje vstrekovanie malých množstiev rádioaktívnej látky, alebo farbív do krvného obehu. Lekárom to umožňuje sledovať tok krvi, za účelom presného zistenia, kde krv vo vnútri tela uniká, aby následne mohli aplikovať cielenejšiu liečbu. Jednoduché a pohodlné riešenie môže byť aj vyšetrenie brušnej dutiny ultrazvokom.

Prírodné tipy v prípade krvavej stolice

V prípade krvácania odporúčame iba jedno: Keď sa už presvedčíte, že problém s určitosťou nezapríčinilo jedlo, nechcite sami prísť na to, čo to môže spôsobiť. Rôzne články a odporúčania na túto tému slúžia len pre informáciu . Rôzne liečivé rastliny a liečebné metódy, ktoré pomáhajú predchádzať a liečiť ťažkosti, ako aj zmierňovať mnohé nepríjemné symptómy, sú skutočne dostupné pre každého. Nemajme však potrebu nahradiť nimi lekára a personalizovanú diagnostiku a liečbu. Stolica obsahujúca krv môže poukazovať na množstvo ochorení, ktoré majú v mnohých prípadoch vážne následky. Práve preto sa určite spoľahnite na kvalifikovaných lekárov, pretože na určenie presnej príčiny problému sú potrebné ďalšie vyšetrenia. Dve najdesivejšie možnosti, konkrétne včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a hrubého čreva, môžu výrazne pomôcť pri vašich šanciach na uzdravenie, preto neodkladajte vyšetrenie v žiadnom prípade.

Okrem sfarbenia by ste mali venovať pozornosť tomu, ako sa celkovo cítite. Pokiaľ pociťujete únavu, skleslosť, môže ísť aj o príznak chudokrvnosti spôsobenej krvácaním, alebo iným dlhodobým, chronickým ochorením. Takže ak takéto príznaky pociťujete, neváhajte informovať lekára aj o nich.

To, čo môžeme radšej sami urobiť, sa oplatí až potom, keď lekár presne určí pôvod problému. Najčastejšie tvorí príčinu krvácania zápcha a s ňou spojené vyvinutie námahy. Vytvárajú sa napr. hemoroidy, takže môžu byť najskôr účinné prípravky proti nim.

Pokúste sa zmäkčiť tvrdú stolicu prijímaním väčšieho množstva tekutín. Okrem toho sa odporúča konzumovať veľa zeleniny a ovocia, pretože vláknina, ktorú obsahujú, má kľúčovú úlohu pri formovaní správnej štruktúry stolice. Okrem toho sa treba snažiť o vytvorenie aktívneho životného štýlu, pretože aj tým urobíte veľkú službu tráviacemu systému, a vo výsledku môžete predchádzať vážnejším ochoreniam ako napr. aj nádory.

Niekoľko domácich “liekov”, ktoré sú ľahko dostupné

  • Slivková šťava: Možno ju niektorí nemajú veľmi v obľube, no slivková šťava pôsobí aj ako prírodné preháňadlo, takže v niektorých prípadoch sa jej konzumácia odporúča. Na rozdiel od bežne dostupných liekov s laxatívnym účinkom pôsobí menej agresívne.
  • Múka zo šupiek semien skorocelu: Spomínaná šupka predstavuje vynikajúci zdroj vlákniny, ktorá môže pomôcť udržať stolicu v správnej konzistencii a uľahčiť jej vyprázdnenie. Vďaka obsahu vlákniny rozpustnej vo vode absorbuje vodu, čím napomáha vylučovaniu stolice. Keďže pomáha pri úľave od zápchy, môže nepriamo zohrávať dôležitú úlohu aj pri prevencii vzniku hemoroidov. Rýchle a účinne zaberá nielen v prípade zápchy, ale aj naopak. Rovnako aj pri liečbe hnačky prejaví svoju účinnosť, keďže v črevnom trakte absorbuje veľa vody, čím sa stolica lepšie formuje. Potraviny a jedlá bohaté na vlákninu sú aj vo všeobecnosti súčasťou zdravej výživy a prispievajú k udržaniu zdravia mnohými rôznymi spôsobmi, takže tento druh múky predstavuje dobrú voľbu v každom smere.
  • Aloe Vera: Aj konzumácia aloe vera môže byť prospešná v tomto ohľade. Hoci výskumy zatiaľ nedokázali jednoznačne potvrdiť jej účinnosť, o aloe vera stále uvádzajú, že predstavuje mimoriadne bezpečnú liečbu, čo sa hemoroidov týka. Vďaka svojmu protizápalovému účinku môže pomôcť zmierniť podráždenie.

Nedá sa dostatočne zdôrazniť, že stolica obsahujúca s prítomnosťou krvi neradno srandovať, takže sa nespoliehajte len na domáce riešenia. Navštívme lekára, aby problém vyšetril. Koho sa to netýky, nech to neberie na seba, ale bohužiaľ mnohí z nás majú tendenciu pokladať alternatívne riešenia za oveľa lacnejšie, ako návštevu odborníka. Liečivé rastliny, bylinky a doplnky výživy môžu byť účinné, ale vychádzajúc z ich pozície nedokážu nahradiť potrebné lekárske zákroky.

https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/14612-rectal-bleeding  

https://www.verywellhealth.com/ischemic-colitis-causes-and-symptoms-4156741 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430761/