(Psyllium) V súčasnosti najpopulárnejšia vláknina. Účinné látky skorocelu majú mimoriadne dobré účinky na funkcie pečene. Užívanie vlákniny psyllium je účinnou pomocou pri hnačkách, pálení žalúdka, proti kašľu, ďalej vďaka účinku na čistenie krvi zlepšuje celkový pocit pohody.
Jemne sušená a mletá vláknina, bohatá na flavonoidy, polyfenoly, enzýmy, minerálne látky a vitamíny. Má priaznivý účinok na žalúdok a produkciu žlče, taktiež na črevný trakt (peristaltika, očista čriev, detoxikácia) a na rovnováhu črevnej mikroflóry.
(Linum usitatissimum) Hlavné účinné látky ľanu siateho zmierňujú príznaky ochorení čriev, žalúdka a cukrovky. Ľanové semeno (Lini semen) sa zaleje vlažnou vodou, čím sa vytvorí ľanový sliz, ktorý je účinný na problémy s črevami a žalúdkom. Po vylisovaní ľanového oleja zostane zvyšková hmota, ktorá má vynikajúce účinky proti zápalom.
Inulín je komplexný sacharid, ktorý sa nachádza v mnohých rastlinách. Nestráviteľná, vo vode rozpustná vláknina. Má prebiotické vlastnosti a priaznivý vplyv na črevnú mikroflóru.
(Citrus sinensis) Pomaranč obsahuje flavonoidy, vitamíny a antioxidanty. Vzhľadom na množstvo jeho účinných látok má protizápalové, antibiotické.
Pomarančová vláknina má priaznivý vplyv na trávenie, účinne čistí črevá a prispieva k udržaniu rovnováhy črevnej mikroflóry.
(Foeniculum vulgare) Fenikel je korenie a liečivá rastlina zároveň. V lekárstve sa jeho účinky využívajú proti kašľu, kŕčom, nadúvaniu a na zlepšenie chuti do jedla. Môže byť nápomocný aj pri liečbe niektorých gynekologických problémov.
(Aloe Vera) Biogénne stimulátory nachádzajúce sa v aloe vera zvyšujú odolnosť organizmu a schopnosť regenerácie. Dôležitú úlohu zohráva aloe pri liečbe žalúdočných vredov a vredov dvanástnika (ulcus ventriculi et duodeni), ďalej pri zápale hrubého čreva (colitis). Zvyšuje chuť do jedla a celkový pocit pohody.
Pravidelné užívanie kombuchy má veľké množstvo priaznivých účinkov. Medzi inými pomáha pri zachovaní vitality organizmu, alkalizuje telo, detoxikuje pečeň, zrýchľuje látkovú výmenu, zlepšuje trávenie, pomáha pri obnove spojivového tkaniva, znižuje bolesť hlavy, podporuje trávenie, uľahčuje pri zápche. Podľa Americkej protirakovinovej spoločnosti kombucha zohráva účinnú úlohu v prevencií mnohých ochorení, vrátane plešatosti, nespavosti, tráviacich ťažkostí, ochorení kĺbov, chronickej únavy, sklerózy multiplex.
(Curcuma longa) Táto rastlina má už celé tisíce rokov históriu v tradičnej indickej medicíne. Používa sa ako stimulant trávenia, pri rôznych horúčkovitých ochoreniach, infekciách, ochoreniach kĺbov a pečene. Kurkuma bola známa už aj v starej čínskej medicíne. Číňania ju používali na zlepšenie krvného obehu, zabraňuje totiž vzniku krvných zrazenín, čím znižuje možnosť vzniku trombózy. Používa sa ďalej na zmiernenie krvácania a menštruačné ťažkosti.
Leskokôrovku obyčajnú (Ganoderma lucidum) poznajú a používajú v Číne už vyše 2000 rokov. Odjakživa ju sprevádzal veľký rešpekt a úcta. Využíva sa vo forme kúry na zlepšenie zdravotného stavu a imunitného systému.
(Citrus paradisi) Jedinečné zloženie výťažku z jadier grepu má silné protihnilobné účinky. Niekoľko výskumných tímov nezávisle na sebe skúmalo tieto účinky grepových jadier na baktériách, hubách, vírusoch a parazitoch. Priaznivý účinok jadier grepu na organizmus dokázali mnohé laboratórne testy. Je vynikajúcim pomocníkom pri liečbe mnohých žalúdočných ochorení.
(Glycyrrhiza glabra) Odporúča sa na liečbu ochorení močového mechúra, chorôb obličiek a žalúdočných vredov, a to kvôli jeho účinkom, ako sú: rozpúšťanie hlienov, stimulácia trávenia, čistenie krvi, diuretické a protizápalové účinky. Účinná pomoc pri vredoch, artritíde, vírusovej infekcii herpes, zápale a cirhóze pečene, ale rovnako vyniká pri zmierňovaní príznakov niektorých ochorení dýchacích ciest.
(Carica papaya) Konzumácia papáje môže priniesť úľavu pre plný žalúdok, nakoľko listy, šťava aj ovocie obsahujú enzýmy, ktoré napomáhajú proces trávenia. Účinne sa dá použiť aj pri liečbe žalúdočných vredov.
(Pimpinella anisum) Liečivá rastlina, ktorá podporuje trávenie, pomáha pri odkašlávaní, vynikajúco pôsobí proti nadúvaniu a znižuje plynatosť. Má cielené účinky pri niektorých gynekologických ochoreniach a ochoreniach mužských pohlavných orgánov.
Riasa Spirulina vo veľkom množstve obsahuje živiny potrebné pre ľudský organizmus. Má významný obsah beta-karoténu, vitamínu B, vitamínu E a kyseliny listovej. Vo veľkom množstve sa v nej nachádza draslík, vápnik, horčík, selén, zinok a železo. Obsahuje tiež omega 3-mastné kyseliny, ktoré pomáhajú v prevencii artériosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení. Spirulina má priaznivé účinky na fungovanie pečene, zlepšuje prívod kyslíka do buniek, ďalej má antioxidačné účinky a posilňuje imunitu.
Jablkový pektín je vo vode rozpustná vláknina. Zmiešaním s vodou sa stáva gélovitým. Jablkový pektín má priaznivé účinky na trávenie, účinne čistí črevá a prispieva k uchovaniu rovnováhy črevnej mikroflóry. Účinne znižuje cholesterol v krvi. Na základe výskumov sa zistilo, že jablkový pektín má priaznivý vplyv na žalúdočné vredy a zápal hrubého čreva. Jablkový pektín je účinná pomoc aj pri odstránení toxínov a ťažkých kovov z organizmu.
(Stevia rebaudiana) Sladidlo na prírodnej báze. Známy je aj jej prospešný účinok na metabolizmus rastlinného cukru a pečene, ďalej má protizápalový účinok a napomáha aj pri trávení. Má vysoký obsah vitamínu C a A, z minerálnych látok je významný jeho obsah zinku, železa a horčíka. Stevia je vhodná aj pre diabetikov.
(Cucurbitae semen)Vďaka obsahu kukurbitinu s antihelmintickým efektom sa bez kompromisov pustí do boja proti parazitom v črevách, je obzvlášť účinný proti pásomnici. Olej nachádzajúci sa v tekvicovom jadierku patrí medzi najcennejšie rastlinné tuky. Má zásadný vplyv na prepravné procesy, enzymatické reakcie a fungovanie bunkových imunitných reakcií v organizme.
(Allium sativum) Cesnak je bohatý na vitamíny B a C a na minerálne látky (bróm, kobalt, jód, horčík, kremík a zinok). Konzumáciou cesnaku sa zvyšuje účinnosť imunitného systému. Mimoriadnou vlastnosťou cesnaku je, že stabilizuje krvný tlak, čím znižuje riziko srdcových ochorení. Úspešne sa používa aj proti črevným parazitom.
(Hyssopus officinalis) Bylinkári odporúčajú yzop lekársky na liečenie prechladnutia, proti kašľu, bronchitíde, nadúvaniu, na liečenie tráviacich problémov, proti ťažkostiam pri menštruácii a na liečbu epileptických záchvatov. Posilňuje žalúdok a znižuje potenie. Yzop bol ako liečivá rastlina známy už v praveku, podľa Knihy byliniek „lieči ťažké dýchanie a zabíja červy v žalúdku“.
(Foeniculum vulgare) Fenikel je korenie a liečivá rastlina zároveň. V lekárstve sa jeho účinky využívajú proti kašľu, kŕčom, nadúvaniu, zlepšuje chuť do jedla. Môže byť nápomocný aj pri liečení niektorých gynekologických problémov.
(Thymus vulgaris) Už skoro 4000 rokov používaná bylina a korenina. Jeho účinné látky využívané v medicíne sú najmä esenciálne oleje, rovnako ako triesloviny a flavonoidy. Tymian sa používa na dezinfekciu vonkajších rán, vnútorne na tráviace ťažkosti, bolesti hrdla, zápal hrtana, kašeľ a na upokojenie nervového systému.
(Inula helenium) Táto liečivá rastlina je medzi bylinkármi populárna pre svoju univerzálnosť. Využíva sa pri strate chuti do jedla, pri ochorení obličiek, žlčníka, pri črevných parazitoch, astme a vysokom krvnom tlaku. Jeho esenciálne oleje sú základnou zložkou močo- a žlčopudných prípravkov. Ničí baktérie, ktoré produkujú hnis, preto sa používa aj na dezinfekciu močových ciest. Pôsobí proti problémom pri menštruácii.
(Salvia officinalis) Šalvia obsahuje v liečiteľstve dobre využiteľné esenciálne oleje, triesloviny, diterpenoidy a flavonoidy. Vzhľadom na mnohé účinné látky sa dá využívať pri širokej škále ochorení. Šalvia má vynikajúce využitie pri zápaloch a nadmernom potení. Extrakt zo šalvie sa používa ako kloktadlo pri zápale ďasien, ústnej dutiny a zápale sliznice ústnej dutiny. Šalvia je jednou z najlepších bylín pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Vnútorné použitie sa odporúča pri nadúvaní a tráviacich ťažkostiach.
(Helichrysum Arenarium) Liečivá rastlina, rozšírená na euroázijskom kontinente, má antimikrobiálne, fungicídne a antihelmintické (proti parazitom) účinky, a už tisíce rokov sa používa na ochranu pečene, podporu činnosti žlčníka, na zníženie hladiny cholesterolu. Okrem flavonoidov možno medzi jej účinnými látkami objaviť aj kvercetín, saponíny a arenarínové komplexy. Vďaka svojmu účinku proti kŕčom sa odporúča aj pri tráviacich problémoch a pre svoje protizápalové vlastnosti sa používa hlavne zvonka v kozmetických prípravkoch.
(Emblica Officinalis) Jedna z najbežnejšie používaných liečivých rastlín. Hoci má liečivé účinky aj rastlina ako celok liečivý účinok, najčastejšie sa používajú jej plody. Okrem toho, že znižuje hladinu cukru v krvi a cholesterolu, má mimoriadne vysoký obsah vitamínu C a vďaka svojim antioxidantom sa jeho účinok vyrovná účinku zeleného čaju. Vynikajúco čistí krv a chráni cievy, jedna z jeho aktívnych zložiek, minoxidil, upútala na seba pozornosť vedeckého sveta svojim účinkom predlžujúcim život. Používa sa v tradičnej indickej medicíne na liečbu a prevenciu ochorení hrdla, krvácania a okrem iného bakteriálnych, vírusových, alebo plesňových infekcií.
(Ocimum tenuiflorum) Táto adaptogénna bylina je veľmi často používaná vnútorne aj zvonka na pomoc telu v boji proti parazitom. Okrem antibakteriálnych, antivírusových a protiplesňových účinkov je účinný aj proti rôznym gastrointestinálnym červom, a preto je preferovaný pri liečbe infekcií v tropických krajinách. Kráľovná bylín, ako ju v Indii volajú, však znižuje stres fyzického aj psychického pôvodu. Zlepšuje trávenie a zvyšuje výkonnosť. Moderný výskum tiež ukázal, že má mnoho pozitívnych vlastností, vrátane hypertenzie, hyperinzulinémie, inzulínovej rezistencie a vysokého cholesterolu.
(Syzygium aromaticum) Aj keď je klinček všeobecne známy ako korenina, má vynikajúce vlastnosti aj ako liečivá rastlina: vďaka svojim protizápalovým, baktericídnym, antivírusovým a fungicídnym, analgetickým, antispazmodickým, protizápalovým a trávenie podporujúcim účinkom má mimoriadne rôznorodé použitie. Jeho olej príjemnej vône sa používa aj v rámci aromaterapie, v prípade reumatizmu a artritídy, ale dá sa použiť aj pri bolestiach zubov a zápachu z úst.
(Terminalia Chebula) Jedna zo základných liečivých rastlín ajurvédskeho liečenia, Tibeťania ju nazývajú ju kráľovnou liekov, pretože očistí od toxických látok a podporuje vývoj zdravých tkanív a liečbu organizmu. Je mimoriadne obľúbená vďaka účinkom, ktoré fungujú proti nadmernej plynatosti, podporujú trávenie, zastavujú krvácanie a zmierňujú vznik vredov a hnačku. Rovnako tiež zmierňuje bolesť na hrudníku, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu. V poslednej dobe sa opäť stala stredobodom výskumu kvôli silnému antivírusovému účinku.
(Rumex Acetosa) Táto obľúbená kuchynská rastlina má aj liečivé účinky! Vďaka svojmu analgetickému, protizápalovému a antibakteriálnemu účinku sa používa väčšinou pri ochoreniach horných dýchacích ciest, ale vďaka vysokému obsahu antioxidantov a minerálnych látok pôsobí priaznivo na celý organizmus. Zároveň je účinný ako podpora trávenia, na zníženie hladiny cukru v krvi a cholesterolu.
Sladidlo na prírodnej báze, ktoré je účinné proti zubnému kazu, ďalej sú známe aj jeho antibakteriálne účinky.
(Mentha piperita) Listy mäty piepornej obsahujú esenciálne oleje (mentol, menton, mentofurán), triesloviny a flavonoidy. Už dávno je známe, že podporuje trávenie a zlepšuje chuť do jedla. Mäta sa používa na žalúdočné, žlčové a črevné ťažkosti. Mäta znižuje pocit nevoľnosti, je osvedčená ako liek proti nadúvaniu, kŕčom, upokojuje nervy, znižuje bolesti hlavy, má dezinfekčné účinky, čistí krv, okrem toho má dobrý účinok aj pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Mäta sa používa aj na liečbu menštruačných porúch.
(Melissa officinalis) Listy medovky lekárskej obsahujú esenciálne oleje, triesloviny, flavonoidy a kyselinu kávovú. Účinné látky medovky lekárskej majú upokojujúci a protivírusový efekt. Medovka lekárska pôsobí upokojujúco na nervový systém a srdce a má uvoľňujúce účinky na kŕče. Stimuluje trávenie a často sa používa pri bolestiach hlavy, nespavosti, poruchách spánku. Medovku lekársku sa mimoriadne odporúča používať v prípade pokazeného žalúdka, pri zvýšenej žalúdočnej kyseline, nevoľnosti či nadúvaní. Známe sú aj ďalšie účinky medovky lekárskej, ako sú napr. stimulačný účinok pri potení, pri vetroch a stimulačný účinok žlčových funkcií.
(Frangula alnus) Na liečenie sa v prvom rade využíva kôra krušiny jelšovej, ktorá má – vo forme čaju alebo extraktu – preháňavé účinky. Často sa primiešava k čajovej zmesi, ktorá sa užíva s cieľom zlepšenia chuti do jedla a zlepšenia trávenia, ďalej na liečbu ochorení žlčníka a pečene. Pridáva sa aj do čajových zmesí proti obezite a nadúvaniu. Ďalej sa využíva na liečbu aterosklerózy, liečbu vysokého krvného tlaku a pri menštruačných poruchách. Je známa aj ako prípravok proti črevným parazitom.
(Silybum marianum) Účinnosť pestreca mariánskeho je známa pri liečbe ochorení pečene. Za svoje liečivé účinky vďačí hlavne látke silymarín. Silymarín sa nachádza v semenách rastliny, zvyšuje a posilňuje funkcie pečene tým, že zabraňuje úbytku látky glutation, produkovanej v pečeni. Glutation je nevyhnutnou látkou pre detoxikáciu organizmu. Pestrec mariánsky má antioxidačný účinok proti škodlivým voľným radikálom.
(Pimpinella anisum) Liečivá rastlina, ktorá podporuje trávenie, pomáha pri odkašlávaní, vynikajúco pôsobí proti nadúvaniu a znižuje plynatosť. Má cielené účinky pri niektorých gynekologických ochoreniach a ochoreniach mužských pohlavných orgánov.
(Cinnamomum verum) Konzumáciou škorice sa rýchlejšie vytratí nadúvanie, ďalej môže byť škorica účinná ako pomoc pri nevoľnosti, alebo pri akýchkoľvek iných žalúdočných ťažkostiach. Škorica zmiešaná s medom môže mať priaznivý účinok aj pri prevencii žalúdočných vredov, preto rozhodne stojí za vyskúšanie.
(Zingiber officinale) Vďaka svojim vlastnostiam má priamy vplyv na fungovanie žalúdka a črevného traktu – pri kŕčoch a nadúvaní. Účinná látka rastliny sa nachádza v koreni, ktorý obsahuje esenciálne oleje. Tieto oleje znižujú dráždenie sliznice. Má protizápalové účinky, čo sa dá vynikajúco využiť v prípadoch prechladnutia a bronchitídy. O ďumbieri je všeobecne známe, že je vynikajúci na zmiernenie zažívacích ťažkostí, ale môže byť nápomocný aj pri nevoľnosti. Je dobrým stimulantom trávenia a zvyšuje chuť do jedla.
(Linum usitatissimum) Hlavné účinné látky ľanu siateho zmierňujú príznaky ochorení čriev, žalúdka a cukrovky. Ľanové semeno (Lini semen) sa zaleje vlažnou vodou, čím sa vytvorí ľanový sliz, ktorý je účinný na problémy s črevami a žalúdkom. Po vylisovaní ľanového oleja zostane zvyšková hmota, ktorá má vynikajúce účinky proti zápalom.
(Matricaria recutita) O rumančeku kamilkovom sa hovorieva aj ako o byline „na všetko dobrej“. Primárna oblasť použitia je tráviaca sústava. V tráviacom trakte sa najviac zužitkujú jeho protizápalové, protikŕčové a antiseptické účinky na črevá. Pomáha pri nadúvaní, hnačke, vyrážkach, žalúdočných problémoch a zápale žalúdka, ďalej pri poruchách menštruácie a iných ochorení dolnej časti tela, proti nespavosti, zápale nadsemenníkov, pri horúčke, bolestiach zubov a ošetrovaní rán. Rumanček kamilkový uľahčuje vyprázdňovanie bez toho, aby spôsoboval hnačku.
(Rosa canina) Ľudia už v staroveku poznali jej liečivé účinky, najmä proti chradnutiu tela. Vysoký obsah vitamínu C zvyšuje obranyschopnosť organizmu, obsahuje flavonoidy, ktoré majú protizápalové a antibiotické účinky na posilnenie imunity.
(Citrus sinensis) Pomaranč obsahuje flavonoidy, vitamíny a antioxidanty. Vďaka mnohým prospešným látkam má protizápalové, antibiotické účinky.