Materina dúška (Thymus vulgaris, dúška úzkolistá, materina dúška obyčajná, materina dúška úzkolistá)

Materina Duska Tymián

Materina dúška má vynikajúce antibakteriálne účinky

Liečivá rastlina materina dúška patrí do čeľade hluchavkovitých. Jej najúčinnejšími látkami sú napríklad tymol s antibakteriálnymi účinkami a karvakrol1, ktorý blokuje rozmnožovanie choroboplodných baktérií, húb a vírusov. Obsahuje výrazné množstvo tanínu, ktorý podporuje odvodňovanie organizmu, kyselinu kávovú s antioxidačnými účinkami a flavonoidy2.

Použitie

Tymián má antibakteriálne účinky, takže odvar z materinej dúšky je vhodný na vonkajšie i vnútorné použitie; navyše je vynikajúci na liečenie bakteriálnych3 infekcií dýchacích ciest4 – bronchitídy5, bolestí hrdla, rovnako aj na uvoľnenie upchatého nosa a liečbu zápalov ústnej dutiny. Sedací kúpeľ z materinej dúšky je napríklad vhodný na liečbu zápalov močových ciest. Odvar zmierňuje okrem iného aj brušné a menštruačné ťažkosti6; ďalej zmierňuje svrbenie spôsobené uštipnutím hmyzom a sčervenanie pokožky, je účinný odvodňovač7, a antioxidant8. V kozmetickom priemysle sa využíva pri výrobe prostriedkov na ošetrenie mastných vlasov a pokožky, pretože dezinfikuje a reguluje mazové žľazy.

Klinické výsledky

Materina dúška vynikajúco pôsobí pri liečbe akné9 a pokožku10,11. Antibakteriálny účinok12 dokazujú aj klinické štúdie13; prispieva napríklad aj k očiste organizmu a posilneniu imunitného systému, obsah kyseliny kávovej a flavonoidov pomáha pri prevencii rakovinových ochorení14.

Bibliografia:
1. http://www.vitalitas-magazin.sk/bylinky/materina-duska
2. Porte, et al. 2007. Chemical Composition of Thymus vulgaris L. (Thyme) Essential Oil from the Rio de Janeiro State (Brazil).
3. Sienkiewicz, et al. 2011. The Antimicrobial Activity of Thyme Essential Oil Against Multidrug Resistant Clinical Bacterial Strains.
4. http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/cough
5. http://www.foxnews.com/health/2014/01/22/bronchitis-season-means-it-time-for-thyme/
6. http://www.naturalnews.com/027128_thyme_herb_tea.html
7. http://www.livestrong.com/article/116663-uses-thyme-oil/
8. Grigore, et al. 2010. Chemical composition and antioxidant activity of Thymus vulgaris L.
9. http://thescienceofacne.com/thyme/
10. Society for General Microbiology. ”Thyme may be better for acne than prescription creams.” ScienceDaily. ScienceDaily, 27 March 2012.
11. http://dermatologytimes.modernmedicine.com/dermatology-times/news/clinical/dermatology/thyme-proves-promising-treating-acne
12. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22313307
13. American Society for Biochemistry and Molecular Biology. ”Thyme oil can inhibit COX2 and suppress inflammation.” ScienceDaily. ScienceDaily, 14 January 2010.
14. Zu, et al. 2010. Activities of ten essential oils towards Propionibacterium acnes and PC-3, A-549 and MCF-7 cancer cells.

Táto liečivá rastlina sa nachádza aj v našom produkte Parasic.