Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Trápi Vás nadúvanie? Zistite jeho príčiny a liečbu

Náš organizmus nadúvaním vysiela jednoznačný signál, že náš črevný systém nefunguje správne

Je úplne prirodzené, že počas trávenia vznikajú rôzne plyny, a pokiaľ sú tieto procesy v súlade so zdravým fungovaním organizmu, spôsobia nanajvýš drobné nepríjemnosti. Situácia je iná, pokiaľ je nadprodukcia črevných plynov, alebo ak nie sú schopné správne odchádzať, preto sa nahromadia a vzniká nepríjemný pocit nadutosti.

Nadúvanie väčšinou nie je následkom vážnejšieho ochorenia, ale skôr nevhodnej životosprávy. Ale nech je na pozadí čokoľvek, jedno je isté. Keď poznáme príčiny vzniku, dá sa ľahšie odstrániť, a aj prevencia vzniku ťažkostí je takto najjednoduchšia. Pozbierali sme pre vás, čo sú príčiny nadúvania brucha.

Hovoríme o častom stave, azda neexistuje taký človek, ktorý by sa s tým počas svojho života nestretol. Príznakmi sú pocit napnutia v bruchu, bolesti brucha, nadmerná tvorba plynov a kŕče v črevách, vážnejšie sa tomu treba venovať v tom prípade, keď tento stav ťažko ustáva a stane sa chronickým, čiže sa pravidelne vracia. Na začiatok iba toľko, že v tomto prípade sa dôkladnou kúrou na očistu čreva môžeme ťažkostí ľahko zbaviť!

Príčiny nadúvania

Ako sme to už spomenuli, tvorba plynov je spravidla prirodzený jav, dokonca do istej miery je ním aj nadúvanie až dovtedy, kým sa objavuje iba občas, nespôsobuje vážnejšie ťažkosti a trvá len krátko. Pokiaľ sa nahromadené plyny vo forme vetrov, alebo grnutia rýchlo odstránia, nemusíme urobiť nič. Prípadne sa oplatí všímať si, čo sme jedli, alebo pili, aké lieky sme užili pred pár hodinami. Zvýšená tvorba plynov teda môže byť príležitostná, čo je väčšinou spôsobená skonzumovaným jedlom, napríklad zeleninou a ovocím. Pokiaľ chceme zostať zdraví, tieto z nášho stola v žiadnom prípade nesmú chýbať. Rastlinné vlákniny, ktoré sa v nich nachádzajú, sú nevyhnutné pre správne trávenie a detoxikáciu organizmu. Ich nadmerná konzumácia však kvôli prirodzeným kvasným procesom prebiehajúcim v črevnom trakte môže vyvolať nafúknutie brucha.

Veľa druhov zeleniny spôsobuje nadúvanie

Medzi potraviny spôsobujúce tvorbu plynov patrí fazuľa a iné strukoviny, rôzne druhy kapusty (hlávková kapusta, kel, brokolica, karfiol), niektoré druhy cibule (cesnak, cibuľa, pór), koreňová zelenina (cvikla, reďkovka), kaleráb, droždie, mlieko, čokoláda a pšenica.
Keď sme náchylní na tento problém, vyhýbajme sa, alebo aspoň miernime konzumáciu rôznych druhov húb a kapusty. Nahraďme ich doplnkami výživy vo forme prášku, ich používaním sa nemusíme obávať nepríjemných vedľajších príznakov. So strukovinami je ten istý problém, keď ich máme veľmi radi, po uvarení ich rozmixujme, alebo čo je ešte lepšie, prepasírujme ich. Takto sa môžeme zbaviť ich šupky, ktorá je jedným z hlavných problémov.
Organizmus mnohých ľudí vie iba sčasti, alebo vôbec nevie odbúrať mliečny cukor – laktózu. Výsledkom je, že nestrávený mliečny cukor začne kvasiť, naše brucho sa nafúkne. Aby sme sa tomu vyhli, znížme konzumáciu mlieka, hlavne čerstvých mliečnych výrobkov, tvarohu, nezrelých syrov. Naproti tomu dajme voľnú cestu kvaseným mliečnym výrobkom, akými je napríklad jogurt. Syry môžeme nahradiť tofum rastlinného pôvodu, ale pokojne môžeme piť sójové, ovsené alebo ryžové mlieko.
Obsah oxidu uhličitého v sýtených nápojoch takmer okamžite nafúkne naše brucho. Pime čistú vodu alebo rôzne bylinkové odvary, čaje rastlinného pôvodu. Môžeme medzi nimi nájsť také, ktoré majú aj účinok proti vetrom. Medzi tieto patria harmanček, myrta, zázvor a kmín. Keď chceme mať ploché brucho, vyhýbajme sa nadmernej konzumácii alkoholu a kofeínu.
Ďalšou príčinou môžu byť sladkosti a pekárenské výrobky s obsahom kvásku, prídavných látok a bielej múky. Preto uprednostnime ich verzie z celozrnnej alebo špaldovej múky.
Chronickým sa môže stať z dvoch dôvodov Jedným nich je takzvané prehĺtanie vzduchu (aerophagia), kedy človek pri dýchaní alebo pri jedení prehĺta veľa vzduchu, druhou príčinou je zase kvasenie, hnilobné procesy prebiehajúce v črevách. To druhé nastane vtedy, keď chýba enzým potrebný k stráveniu potravy, alebo je prítomný iba vo veľmi malom množstve, preto sacharidy a iné zložky odbúravajú probiotické baktérie žijúce v hrubom čreve a sčasti huby. Výsledkom týchto neželaných kvasných procesov je nadmerná tvorba plynov. V prípade vážnejšieho nadúvania môže príčinu nadúvania odhaliť analýza odchádzajúcich plynov. Nadmerné hltanie vzduchu naznačuje vyššia koncentrácia dusíka, kyslíka, oxidu uhličitého, kým výsledkom nedostatku enzýmov je zvýšený pomer kysličníka uhoľnatého, vodíka, metánu. To druhé sa dá účinne odstrániť príjmom doplnkov výživy s obsahom chýbajúcich enzýmov.

Nadúvanie často spôsobujú črevné parazity

Pri vymenúvaní príčin nesmieme vynechať ani črevné parazity, pretože aj ich prítomnosť môže zvyšovať nezdravú tvorbu plynov. Títo príživníci utiahnutí v tráviacom trakte totiž narušia trávenie, počas ich látkovej výmeny sa zase môžu tvoriť plyny. Na ich prítomnosť môžu upozorniť okrem nadúvania bolesti brucha, kŕče v črevách, a tiež stavy nedostatku živín.
Tento nepríjemný stav môžu vyvolať aj komplikované tráviace poruchy, Syndrón dráždivého čreva, Crohnova choroba, divertikulitída, zápal čreva, nádor hrubého čreva, rakovina vaječníkov, nedostatočná činnosť štítnej žľazy, cukrovka, ale rovnako aj psychiatrické ochorenia.
Pocit nadúvania v podbrušku u žien je veľmi časté pred menštruáciou, alebo v období menopauzy, ale môže byť aj výsledkom ukončenia užívania antikoncepcie. V období tehotenstva sa zvýši hladina estrogénu a progeszterónu, kvôli čomu sa spomalí činnosť čriev, kvôli čomu zase môže vzniknúť u žien nadúvanie. Okrem vymenovaných príčin sa tento stav priamo spája aj s chronickou zápchou.

"Musím povedať, že nafukovanie ustúpilo."

K nahliadnutiu notársky overenej recenzie kliknite na pečiatku.
musim-povedat-ze-nafukovanie-ustupilo 1

Dobrý deň. Vo febr. toho roku som si objednala u Vás vnútorný čistiaci program Clean Inside na 2 mesiace. Tak 13. febr. 2014 som začala. Zo začiatku som si myslela, že také množstvo tekutiny ani nezvládnem, ale je to v pohode. Aj sa mi zdalo, že sa mi zhoršilo videnie, ,počutie, ale sa to po pár dňoch dalo do normálu. Musím povedať, že nafukovanie ustúpilo. Asi mesiac ma stále preháňalo 2 až 4 x a ustalo to. Zato som 3,5kg schudla. To so mňa vyšiel ten všetok tzv. bordel. Aj bolesti z kĺbov a kolien poľavili tiež. Dnes na raňajky stolica v pohode , ale po obede som sa aj trocha zľakla. Dúfam, že to patrí k tomu. Prehnalo ma totiž to tak, že v mise bolo niečo čierne. Tak som v tom lovila, aby som sa presvedčila, no ani stolica nebola, ale taký sliz, šlámy, alebo ako by som to opísala. Tak ako keď smrkáte krvavý sopeľ, tak toto bolo tmavo hnedé. Dúfam, že to prejde. Tak asi toľko. Inak som spokojná, že to podstatné mi vymizlo a budem spokojná, že črevo mám čisté. Vaše produkty si ešte objednám.

Janka Čmaradová
Trnava, 2014-05-05

Pokiaľ si chcete prečítať ďalšie, (notárom overené) referencie zákazníkov na tému nadúvanie, kliknite na nasledovný odkaz:
Nadúvanie referencie

Čo treba vedieť o tvorbe črevných plynov?

Odchod plynov nahromadených v črevách je prirodzeným fyziologickým procesom. Vyjadrením v číslach to znamená, že denne 10-15 odchodov plynov sa považuje za normálne, avšak sú takí, pre ktorých je ešte aj toto množstvo nepohodlné a zároveň nepríjemné. Nepríjemný zápach plynov spôsobujú  sírovodík a iné plyny s obsahom síry. V úzadí mimoriadne nepríjemného zápachu plynov môžu byť poruchy trávenia a vstrebávania, ale môže to byť spôsobené aj celiakiou.
Najčastejšími príčinami tvorby črevných plynov sú jedenie bez prežúvania, taktiež konzumácia veľkého množstva rafinovaných potravín, akými sú biely cukor, biela múka, nedostatočný príjem tekutín, nedostatok pravidelného pohybu, ďalej nervozita, napätie a úzkosť.  Procesu trávenia sa zúčastňuje aj nervový systém a mozog, procesy prebiahajúce medzi nimi určujú chod v črevách.

Čo je riešením proti nadúvaniu?

Sme náchylní siahnuť po liekoch, ktoré sľubujú odstránenie problému. S jednou vecou však nepočítame: liečba príznakov nikdy nie je riešením, navyše tieto lieky poškodzujú aj steny čriev. Rozmýšľajme z dlhodobého hľadiska a namiesto umelých riešení si vyberme prírodné. Na to máme k dispozícii mnoho liečivých rastlín, ktorých odvary zmierňujú, odstraňujú tento nepríjemný stav. Keď však máme radšej surové riešenia, namiesto šalátu si nastrúhajme jeden čerstvý fenikel. Môžeme ho ochutiť extra panenským olivovým olejom, soľou, čiernym korením, citrónom. Výborne odstraňuje vetry, takmer okamžite Vás zbaví plynov nahromadených v črevách. Vynikajúcim pomocníkom môže byť aj zázvor, môžeme si ho nastrúhať do svojich obľúbených jedál, nech je reč o polievkach alebo mäse: jeho účinok je takmer okamžitý.
Minimálne štyri dôvody má to, že očistou čreva môže byť liečba nadúvania účinná. Očista čreva totiž odstráni zápchu, pomáha napraviť rovnováhu črevnej flóry, ktorá produkuje aj tráviace enzýmy, zlepšuje trávenie, odstraňuje črevné parazity. Pred tým však určite konzultujme so svojím lekárom, lebo v prípade niektorých ochorení – napr. zápale hrubého čreva, nádore, sa očista čreva neodporúča.
V záujme prevencie vzniku nadúvania dodržiavajme nasledovné jednoduché pravidlá:

  • jedlo dôkladne prežujme
  • jedzme a pime pomaly
  • znížme príjem potravín, ktoré spôsobujú tvorbu plynov
  • pohybujme sa každý deň aspoň pol hodinu
  • pime také liečivé čaje, ktoré znižujú tvorbu plynov a/alebo podporujú ich odchádzanie (aníz, fenikel, mäta)
  • v prípade plynných kŕčov môžu dobre pomôcť lieky proti kŕčom

Pri nadúvaní môže pomôcť užívanie probiotík

Proti nadúvaniu brucha je veľmi dôležité zachovanie rovnováhy črevnej flóry a/alebo jej napravenie, čo môžeme vyriešiť užívaním probiotík a prebiotík. Probiotiká, čiže probiotické baktérie, obsahujú kvasené mliečne výrobky, kvasené uhorky, kyslá kapusta alebo jedlá z fermentovanej sóje, kým prebotiká sú potravinové vlákniny slúžiace ako potrava pre probiotiká. Najlepším riešením je užívanie simbiotík, doplnku výživy, ktorý obsahuje pro- aj prebiotiká zároveň.
Dôležitosť zdravej výživy nestačíme dostatočne zdôrazňovať, čo je nevyhnutné aj pre vhodné fungovanie nášho tráviaceho systému, preto prispieva aj k prevencii vzniku a odstráneniu nadúvania. Jedzme jedlá bohaté na vlákninu, dajme si však pozor na ich množstvo: denne viac ako 40-50 gramov vlákniny môže spôsobiť pocit nadúvania.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3264926/

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Parasic
Parasic

Parasic je protiparazitný doplnok výživy, ktorý pomáha odstrániť škodlivé črevné parazity a ich vajíčka z hrubého čreva a iných častí organizmu.

33 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Slim Tea
Slim Tea

Kombinácia 13 špeciálne vybraných rastlín. Podporuje optimálne fungovanie čriev a pravidelnú stolicu. Neobsahuje kofeín.

25 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Probiotix Max
Swiss Probiotix Max

Podporuje fungovanie vašej tráviacej sústavy a imunitného systému v každej kapsuli 25 miliardami živej kultúry, 12 starostlivo vyberanými kmeňmi probiotických baktérií.

34 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0