Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Nadúvanie: príčiny vyvolávajúce plyny v črevách

Náš organizmus nadúvaním vysiela jednoznačný signál, že náš črevný systém nefunguje správne

Je úplne prirodzené, že počas trávenia vznikajú rôzne plyny, a pokiaľ sú tieto procesy v súlade so zdravým fungovaním organizmu, spôsobia nanajvýš drobné nepríjemnosti. Situácia je iná, pokiaľ je nadprodukcia črevných plynov, nadmerné nadúvanie, alebo ak nie sú schopné odchádzať, preto sa nahromadia a vzniká nepríjemný pocit nadutosti.

Tento stav (stav nazývaný aj ako meteorizmus) väčšinou nie je následkom vážnejšieho ochorenia, ale skôr nevhodnej životosprávy. Ale nech je na pozadí čokoľvek, jedno je isté. Keď poznáme príčiny vzniku, dá sa ľahšie odstrániť, a aj prevencia vzniku ťažkostí je takto najjednoduchšia. Pozbierali sme pre vás, čo sú príčiny nadúvania brucha. Vo vyhľadávačoch najčastejšie zadávané výrazy k téme: - príčiny, plynatosť príčiny, škvŕkanie v bruchu a plynatosť, plynatosť a nafukovanie, káva a nadúvanie, - po každom jedle, - lieky, - brucha plynatosť, - v tehotenstve a iné.

Príčiny nadmerného nadúvania čriev

Čo spôsobuje nadúvanie? Hovoríme o častom stave, azda neexistuje taký človek, ktorý by sa s tým počas svojho života nestretol. Silné nadúvanie môže mať veľa možných príčin nadúvania brucha, vrátane zadržiavania tekutín, syndrómu dráždivého čreva a infekcie. Ale v mnohých prípadoch môže byť príčinou niečo také jednoduché ako tráviace ťažkosti, alebo príliš veľa plynu v žalúdku a v črevách. Prejavuje sa príznakmi, ako sú pocit napnutia v bruchu, bolesti brucha, nadmerná tvorba plynov a kŕče v črevách. Vážnejšie sa tomu treba venovať v tom prípade, keď tento stav ťažko ustáva a stane sa chronickým, čiže sa pravidelne vracia. Pokiaľ sa objavuje spolu s bolesťou pod ľavým rebrovým oblúkom, môže ísť o problémy s pankreasom.

Ako sme to už spomenuli, tvorba plynov je spravidla prirodzený jav. Dokonca do istej miery je ním aj nadúvanie až dovtedy, kým sa objavuje iba občas, nespôsobuje vážnejšie ťažkosti a trvá len krátko. Pokiaľ sa nahromadené plyny vo forme vetrov, alebo grnutia rýchlo odstránia, nemusíme urobiť nič. Prípadne sa oplatí všímať si, čo sme jedli, alebo pili, aké lieky sme užili pred pár hodinami. Zvýšená tvorba plynov teda môže byť príležitostná, čo je väčšinou spôsobená skonzumovaným jedlom, napríklad zeleninou a ovocím. Pokiaľ chceme zostať zdraví, tieto by z nášho stola nemali chýbať. Rastlinné vlákniny, ktoré sa v nich nachádzajú, sú nevyhnutné pre správne trávenie a detoxikáciu organizmu. Avšak ich zvýšená konzumácia môže vďaka kvasným procesom, prirodzene prebiehajúcim v črevnom trakte, vyvolať nafúknutie brucha.

Hlavne ženy sa často pýtajú: Prečo vyzerá moje brucho, ako keby som bola tehotná? Nadúvanie brucha obťažuje mnohých do veľkej miery kvôli tomu, ako vyzerajú. Vydúvajúce sa brucho spôsobuje, že ich pokladajú za tehotné. Niektoré ženy frustrované, keď brucho ostane aj po chudnutí. Potravinová alergia, kyselinový reflux, intolerancia laktózy a ďalšie poruchy trávenia môžu byť tiež príčinou nadúvania. Bolesti v spodnej časti brucha sa môžu objaviť aj v čase menštruácie. Bolesti v oblasti žalúdka sprevádzané nadúvaním, môžu byť príznakom refluxu.

Ktoré jedlá, nápoje a iné potraviny spôsobujú nadúvanie?

Veľa druhov zeleniny spôsobuje nadúvanie

Medzi potraviny spôsobujúce tvorbu plynov patrí fazuľa a iné strukoviny, rôzne druhy kapusty (hlávková kapusta, kel, brokolica, karfiol), niektoré druhy cibule (cesnak, cibuľa, pór), koreňová zelenina (cvikla, reďkovka), kaleráb, droždie, mlieko, čokoláda a pšenica.

Keď trpíme náchylnosťou na tento problém, snažme sa vyhýbať, prípadne zmierniť konzumáciu rôznych druhov hríbov a kapusty. Pokiaľ ich vymeníme za doplnky výživy v práškovej forme, na obavy a vedľajšie účinky môžeme zabudnúť. So strukovinami je ten istý problém, keď ich radi konzumujeme, po uvarení ich rozmixujme, alebo čo je ešte lepšie, prepasírujme ich. Týmto spôsobom je možné odstrániť šupku, ktorá je jedným z hlavných problémov nadúvania.

Postupom času organizmus mnohých ľudí už nie je schopný vôbec - alebo iba sčasti - odbúrania mliečneho cukru (laktózy). Toto má za následok, že mliečny cukor ktorý sme nedokázali stráviť, začína kvasný proces, spôsobujúc tak nafúknutie brucha. Aby sa tak nestalo, pokúsme sa o zníženie konzumácie mlieka. Sem môžeme tiež zaradiť čerstvé mliečné výrobky, tvaroh a tiež nezrelé syry. Naproti tomu dajme voľnú cestu kvaseným mliečnym výrobkom, napr. jogurt. Obľúbený syr je možné nahradiť rastlinným syrom, ako je tofu, avšak pokojne môžeme piť rastlinné mlieka, ako napríklad zo sóje, ovsa, alebo ryže.

Sýtené nápoje obsahujú oxid uhličitý, ktorý takmer okamžite nafúkne naše brucho. Presedlajme radšej na vodu čistú, neochutenú,  alebo odvary z byliniek, prípadne liečivé čaje. Existujú aj čaje, ktoré účinkujú proti vetrom. Medzi tieto patria zázvor, harmanček, myrta a kmín. V prípade, že máme zálusk na brucho, ktoré je krásne ploché, zďaleka obchádzajme alkohol a kofeín. Ďalšou príčinou môžu byť sladkosti a pekárenské výrobky s obsahom kvásku, prídavných látok a bielej múky. Preto uprednostnime ich verzie z celozrnnej alebo špaldovej múky.

Prehĺtanie vzduchu - bežný zvyk spôsobujúci nepríjemý stav nazývaný meteorizmus

Chronickým sa môže stať z dvoch dôvodov. Jedným nich je takzvané prehĺtanie vzduchu (aerophagia), kedy človek pri dýchaní alebo pri jedení prehĺta veľa vzduchu, druhou príčinou je zase kvasenie, hnilobné procesy prebiehajúce v črevách. To druhé nastane vtedy, keď chýba enzým potrebný k stráveniu potravy, alebo je prítomný iba vo veľmi malom množstve, preto sacharidy a iné zložky odbúravajú probiotické baktérie žijúce v hrubom čreve a sčasti huby. Výsledkom týchto neželaných kvasných procesov je nadmerná tvorba plynov. V prípade vážnejšieho nadúvania môže príčinu nadúvania odhaliť analýza odchádzajúcich plynov. Nadmerné hltanie vzduchu naznačuje vyššia koncentrácia dusíka, kyslíka, oxidu uhličitého, kým výsledkom nedostatku enzýmov je zvýšený pomer kysličníka uhoľnatého, vodíka, metánu. To druhé sa dá účinne odstrániť príjmom doplnkov výživy s obsahom chýbajúcich enzýmov.

Chronické zápalové ochorenia čriev môžu byť tiež jednou z príčin

Aj chronické zápalové ochorenia môžu spôsobiť nadúvanie

Pri vymenovaní príčin nesmieme vynechať ani črevné parazity, pretože aj ich prítomnosť môže zvyšovať nezdravú tvorbu plynov. Títo príživníci utiahnutí v tráviacom trakte totiž narušia trávenie, počas ich látkovej výmeny sa zase môžu tvoriť plyny. Na ich prítomnosť môžu upozorniť okrem nadúvania bolesti brucha, kŕče v črevách, a tiež stavy nedostatku živín. Často sa stretávame s otázkou: Prečo sa mi brucho nadúva a je tvrdé? Chronické zápalové ochorenia čriev, ako je ulcerózna kolitída a Crohnova choroba, môžu spôsobiť nadúvanie a kŕče, no môže sa objaviť aj hnačka. Divertikulitída, zápal a infekcia zažívacieho traktu, môže tiež viesť k nadúvaniu a tvrdosti brucha.

Čo spôsobuje časté nadúvanie u osôb ženského pohlavia?

U žien sa často vyskytuje nadúvanie tesne pred menštruáciou. Môže sa vyskytnúť v dôsledku toho, že bola vynechaná antikoncepcia, alebo v období gravidity, kedy sa hladina estrogénu a progesterónu zvyšuje. Vtedy sa činnosť čriev spomaľuje. Môže sa vyvinúť v dôsledku chronickej zápchy spojenej s nezdravým stravovaním a životným štýlom s minimálnym pohybom. Nadúvanie môže mať veľa možných príčin nadúvania brucha, vrátane zadržiavania tekutín, syndrómu dráždivého čreva a infekcie. Ale v mnohých prípadoch môže byť príčinou niečo také jednoduché ako tráviace poruchy, alebo príliš veľa plynu v žalúdku a v črevách.

Čo treba vedieť o tvorbe črevných plynov? Dôležité fakty o príčinách ich tvorby.

Odchod plynov nahromadených v črevách je prirodzeným fyziologickým procesom. Vyjadrením v číslach to znamená, že denne 10-15 odchodov plynov sa považuje za normálne, avšak sú takí, pre ktorých je ešte aj toto množstvo nepohodlné a zároveň nepríjemné. Nepríjemný zápach plynov spôsobujú  sírovodík a iné plyny s obsahom síry. V úzadí mimoriadne nepríjemného zápachu plynov môžu byť poruchy trávenia a vstrebávania, ale môže to byť spôsobené aj celiakiou. Najčastejšími príčinami tvorby črevných plynov sú jedenie bez prežúvania, taktiež konzumácia veľkého množstva rafinovaných potravín, akými sú biely cukor, biela múka, nedostatočný príjem tekutín, nedostatok pravidelného pohybu, ďalej nervozita, napätie a úzkosť.  Procesu trávenia sa zúčastňuje aj nervový systém a mozog, procesy prebiahajúce medzi nimi určujú chod v črevách.

Čo podniknúť, ako sa zbaviť nepríjemného nadúvania?

Sme náchylní siahnuť po liekoch, ktoré sľubujú odstránenie problému. S jednou vecou však nepočítame: liečba príznakov nikdy nie je riešením, navyše tieto lieky poškodzujú aj steny čriev. Rozmýšľajme z dlhodobého hľadiska a namiesto umelých riešení si vyberme prírodné. Na to máme k dispozícii mnoho liečivých rastlín, ktorých odvary zmierňujú, odstraňujú tento nepríjemný stav. Keď však máme radšej surové riešenia, namiesto šalátu si nastrúhajme jeden čerstvý fenikel. Môžeme ho ochutiť extra panenským olivovým olejom, soľou, čiernym korením, citrónom. Výborne odstraňuje vetry, takmer okamžite Vás zbaví plynov nahromadených v črevách. Vynikajúcim pomocníkom môže byť aj zázvor, môžeme si ho nastrúhať do svojich obľúbených jedál, nech je reč o polievkach alebo mäse: jeho účinok je takmer okamžitý. Proti nadúvaniu je možné použiť aj jedlú sódu (sóda bikarbóna). Zmiešajme ½ polievkovej lyžice sódy v 2 dl vody a pomoc je zaručená.

Lieky proti nadúvaniu sú dnes dostupné aj bez predpisu. V súvislosti s ich užívaním sa obráťte na ošetrujúceho lekára, alebo si vyžiadajte informácie v lekárni.

Užitočná očista čriev, možná pomoc

Existujú minimálne štyri dôvody, prečo očista čreva môže pomôcť pri účinnom riešení problému. Očista čreva totiž odstráni zápchu, pomáha napraviť rovnováhu črevnej flóry, ktorá produkuje aj tráviace enzýmy, zlepšuje trávenie, odstraňuje črevné parazity. Pred tým však určite konzultujme so svojím lekárom, lebo v prípade niektorých ochorení – napr. zápale hrubého čreva, nádore, sa očista čreva neodporúča.

V záujme prevencie vzniku nadúvania dodržiavajme nasledovné jednoduché pravidlá:

  • jedlo dôkladne prežujme
  • jedzme a pime pomaly
  • znížme príjem potravín, ktoré spôsobujú tvorbu plynov
  • doprajme si pohyb každý deň aspoň pol hodinu
  • pime liečivé čaje, ktoré znižujú tvorbu plynov a/alebo podporujú ich odchádzanie (aníz, fenikel, mäta)
  • v prípade plynných kŕčov môžu dobre pomôcť lieky proti kŕčom

Pokiaľ chcete konať v záujme svojho zdravia, vymeňte všetky nápoje za vodu, vyhýbajte sa cukru, alkoholu a soli. Dohliadajte na príjem vlákniny, správne zvoľte aj ovocie a zeleninu.

Pri nadúvaní môže pomôcť užívanie probiotík

Proti nadúvaniu brucha je veľmi dôležité zachovanie rovnováhy črevnej flóry a/alebo jej napravenie, čo môžeme vyriešiť užívaním probiotík a prebiotík. Probiotiká, čiže probiotické baktérie, obsahujú kvasené mliečne výrobky, kvasené uhorky, kyslá kapusta alebo jedlá z fermentovanej sóje, kým prebotiká sú potravinové vlákniny slúžiace ako potrava pre probiotiká. Najlepším riešením je užívanie doplnkov výživy - symbiotík, ktoré obsahujú pro- aj prebiotiká zároveň.

Dôležitosť zdravej výživy nestačíme dostatočne zdôrazňovať, čo je nevyhnutné aj pre vhodné fungovanie nášho tráviaceho systému, preto prispieva aj k prevencii vzniku a odstráneniu nadúvania. Jedzme jedlá bohaté na vlákninu, dajme si však pozor na ich množstvo: denne viac ako 40-50 gramov vlákniny môže tiež spôsobiť pocit nadúvania.

Čo zmierňuje nadúvanie? Aký je najlepší liek proti plynatosti? Poznáte domáci recept ptoti nadúvaniu? Na každého platí niečo iné. Nasledujúce rýchle tipy môžu pomôcť rýchlo sa zbaviť nadúvania: vydajte sa na prechádzku, vyskúšajte jogu, používajte mätové kapsule, lieky proti plynnatosti, masáž brucha, niektoré esenciálne oleje, teplý kúpeľ a zvýšený príjem vláknin.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3264926/
https://www.detoxikacia-dieta.com/naduvanie

"Musím povedať, že nafukovanie ustúpilo."

K nahliadnutiu notársky overenej recenzie kliknite na pečiatku.
musim-povedat-ze-nafukovanie-ustupilo 1

Dobrý deň. Vo febr. toho roku som si objednala u Vás vnútorný čistiaci program Clean Inside na 2 mesiace. Tak 13. febr. 2014 som začala. Zo začiatku som si myslela, že také množstvo tekutiny ani nezvládnem, ale je to v pohode. Aj sa mi zdalo, že sa mi zhoršilo videnie, ,počutie, ale sa to po pár dňoch dalo do normálu. Musím povedať, že nafukovanie ustúpilo. Asi mesiac ma stále preháňalo 2 až 4 x a ustalo to. Zato som 3,5kg schudla. To so mňa vyšiel ten všetok tzv. bordel. Aj bolesti z kĺbov a kolien poľavili tiež. Dnes na raňajky stolica v pohode , ale po obede som sa aj trocha zľakla. Dúfam, že to patrí k tomu. Prehnalo ma totiž to tak, že v mise bolo niečo čierne. Tak som v tom lovila, aby som sa presvedčila, no ani stolica nebola, ale taký sliz, šlámy, alebo ako by som to opísala. Tak ako keď smrkáte krvavý sopeľ, tak toto bolo tmavo hnedé. Dúfam, že to prejde. Tak asi toľko. Inak som spokojná, že to podstatné mi vymizlo a budem spokojná, že črevo mám čisté. Vaše produkty si ešte objednám.

Janka Čmaradová
Trnava, 2014-05-05
Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Parasic
Parasic

Parasic je protiparazitný doplnok výživy, ktorý pomáha odstrániť škodlivé črevné parazity a ich vajíčka z hrubého čreva a iných častí organizmu.

33 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Slim Tea
Slim Tea

Kombinácia 13 špeciálne vybraných rastlín. Podporuje optimálne fungovanie čriev a pravidelnú stolicu. Neobsahuje kofeín.

25 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Probiotix Max
Swiss Probiotix Max

Podporuje fungovanie vašej tráviacej sústavy a imunitného systému v každej kapsuli 25 miliardami živej kultúry, 12 starostlivo vyberanými kmeňmi probiotických baktérií.

34 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0