Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Očista čreva: čo treba vedieť o zachovaní čistoty čriev?

Čo treba vedieť o očiste čreva 1

Väčšina z nás veľmi dbá o svoj zovňajšok, no udržiavanie čistoty svojho vnútra zanedbávame. Pritom, pokiaľ si neurobíme poriadok vnútri, po čase to bude ľutovať naša pleť a pokožka a problém nevyriešia ani drahé kozmetické prípravky. No pokiaľ si z času na čas neurobíme očistu hrubého čreva neuškodí to iba našej kráse, môžu z toho vzísť aj mnohé zdravotné problémy. Čistenie čriev nie je žiadna veda, nejde ani o komplikovaný, alebo bolestivý proces a môžete to pokojne každý urobiť aj doma.

Len si spomeňte, čo všetko robíte preto, aby bol váš zovňajšok upravený? Nestačí, že sa denne okúpete, chodíte ku kaderníkovi a kozmetičke, vyskúšate rôzne prípravky pre starostlivosť o pleť, dokonca chodíte do sauny, pretože chcete, aby sa vaša pokožka očistila. Naproti tomu si tráviaci trakt a črevá neudržiavate v takom poriadku, pritom je to veľmi významné aj z hľadiska zachovania zdravia. Program má presne tento cieľ, preto vám teraz ukážeme ako prebieha a akým spôsobom je možné ju vykonať.

ČO NAZÝVAME OČISTOU?

Očistou čreva od toxínov nazývame tie procesy, počas ktorých očistíme tráviaci systém od usadenín, nánosov a parazitov, a zároveň sa postaráme aj o regeneráciu našej črevnej flóry. V ľudovom liečiteľstve je to zväčša súčasťou očistnej – detoxikačnej kúry, spojenej so zmenou ročných období, avšak pri dnešnom nezdravom, zrýchlenom životnom štýle sa dá aplikovať úspešne aj samostatne pri mnohých príznakoch, ktoré znepríjemňujú náš život, napríklad pri trvalej zápche.

Pri očiste hrubého čreva vykonávanej prírodnými metódami, podporujeme pozitívne procesy podporujúce metabolizmus: odstránením parazitov sa zbavíme prípadných rozmnožených červov a patogénov, diéta bohatá na vlákninu uvoľní stolicu, liečivé rastliny s miernym laxatívnym účinkom podporia slabé pohyby čriev, kým neodmysliteľný príjem veľkého množstva tekutín zase urýchli metabolizmus. Črevám to prospeje. A výsledok? Budeme energickejší, nebudeme hodiny trpieť na toalete, dokonca sa možno zbavíme aj niekoľkých kilogramov, i plynatosť zmizne.

KEDY NADIŠIEL ČAS PRE OČISTU ČREVA?

Veľmi veľa vecí upozorňuje na to, že s našimi črevami niečo nie je v poriadku. Stáva, že sa objaví viac príznakov naraz, vždy to závisí od toho, v akom stave je náš tráviaci systém.

Trvalá zápcha. Životný štýl s nedostatkom pohybu, strava chudobná na vlákninu, slabé pohyby čriev, to všetko je priama cesta k zápche.

O trvalej zápche hovoríme vtedy, kedy je naša stolica tvrdá, hrudkovitá, proces vyprázdňovania je pomalý, často bolestivý a dojde k nemu týždenne trikrát, alebo menej. Zápcha môže mať aj mnoho iných príčin, vrátane akútnych ochorení, očistenie čriev ju väčšinou dokáže odstrániť, avšak pre trvalý výsledok bude možno potrebná dlhšia kúra. Môžete si vybrať.

Spomalený metabolizmus. Ak sú naše črevá plné nestrávených zvyškov potravy, ani náš metabolizmus nefunguje správne a zhorší sa vstrebávanie. V podstate to znamená, že môžeme jesť akékoľvek množstvo, vždy sme hladní. Organizmus takto signalizuje, že sa nedostal k potrebnému množstvu živín.

Mimochodom, práve zápcha je najvýraznejším príznakom spomaleného metabolizmu, varovným signálom môže byť aj tvrdá, hrudkovitá stolica, rovnako ako aj únava, skleslosť, kožné problémy a pribúdajúce tukové vankúšiky. Kto má spomalený metabolizmus, očistou môže tieto procesy urýchliť, je však mimoriadne dôležité, aby sa pravidelne dodržiavala diéta bohatá na vlákninu, pravidelný pohyb a zvýšený príjem tekutín. Vodou nič nepokazíme.

Neúspešná diéta - chudnutie. Väčšina diét sa zakladá na absencii niektorej zo základných živín. Nech je to diéta bez sacharidov, alebo bez tuku, nášmu tráveniu a ani našim “pneumatikám” neprospieva vôbec. Výsledkom jednostrannej diéty je často to, že rýchlo zhodíme pár kilogramov, potom nič, jazýček na váhe akoby zamrzol a aj ploché brucho ostane iba vzdialeným snom.

Na príčine je väčšinou spomalený metabolizmus, alebo poškodená črevná flóra, pretože jednostranný príjem živín znamená aj to, že časť probiotických baktérií tvoriacich našu črevnú flóru je nútená hladovať spolu s nami. Počas kúry prijaté potravinové vlákniny pre nás síce nie, avšak pre probiotické baktérie obsahuje hodnotné polysacharidy, ktoré počas chudnutia zabezpečujú rovnováhu črevnej flóry. Pokiaľ toxické látky poškodia tieto prospešné baktérie črevnej flóry, ktoré mimochodom produkujú aj vitamíny a tráviace enzýmy, ich počet sa zníži, kvalita metabolizmu sa viditeľne zhorší, čo tiež prispieva k priberaniu. Môžete to ovplyvniť.

Vedci Tufts University na základe dostupných výskumov došli k záveru, že dodržaním odporúčaného denného príjmu vlákniny (u dospelých priemerne 25-30 gramov), sa môže výrazne znížiť hmotnosť obéznych ľudí – dočítame sa v štúdii uverejnenej v US National Library of Medicine National Institutes of Health.

Nezabúdajme ani to, že kúra je schopná urýchliť metabolizmus aj bez termogénnych zložiek na spaľovanie tukov s obsahom kofeínu.

Čo treba vedieť o očiste čreva 2

Nevyvážená strava. Ak sa spomenie nevyvážená strava, pochopiteľne každý myslí na rýchle občerstvenie a rôzne maškrty, avšak väčšina diét kvôli jednotvárnosti spôsobí aj u ľudí, ktorí vedú zdravý štýl života, také príznaky ako u tých, ktorý neustále niečo ujedajúc sedia pred obrazovkou televízora. Klasická diéta kurča – ryža síce rastu svalovej hmoty pomôže, avšak sa považuje za vyslovene chudobnú na vlákninu, čo tráveniu škodí. Príjem sacharidov (uhľohydrátov) je dôležitý nielen pre správne fungovanie mozgu, za určitých podmienok dokáže zabezpečiť aj vhodnú konzistenciu stolice. Nech je príčinou čokoľvek, potravinové vlákniny pomôžu napraviť trávenie, vyživujú črevnú flóru, dokonca rýchlejší metabolizmus podporuje aj procesy chudnutia.

Životný štýl s nedostatkom pohybu. Ráno sa zobudíme, do práce ideme autom, sadneme si za písací stôl, potom večer, keď sme už unavení, zase ideme domov autom, navečeriame sa, pozeráme televízor, potom začarovaný kruh na ďalší deň začne znova. Je vám to známe? Sprievodným javom životného štýlu s nedostatkom pohybu je spomalený metabolizmus a z toho vyplývajúce tráviace problémy. Hoci sa snažíme zdravo stravovať, nedostatok pohybu môže mať aj tak vplyv na naše trávenie. Môže síce pomáhať dvíhanie nôh, resp. používanie opierky na nohy, pri takomto životnom štýle bude aj tak potrebné občas „pohnúť“ aj tráviacim traktom. Slabé pohyby čriev budú opäť svieže a dynamické, možno dostaneme chuť aj na športovanie, pretože po absolvovaní dôkladnej kúry budeme určite energickejší.

Akútne ochorenia sprevádzané zápchou. Existuje mnoho takých zmien tráviaceho traktu, ktoré sú sprevádzané zápchou. Takými sú IBS (syndróm dráždivého čreva), divertikulitída (zápal v čreve), zápchu spôsobuje aj nesprávne fungovanie štítnej žľazy. Pri ochoreniach, ktoré spôsobujú zápchu, no nie sú sprevádzané zápalom, príznaky môže zmierniť očista čriev vykonaná kúrou. Môže pomôcť aj pacientom s cukrovkou, ktorí majú nízky príjem sacharidov, pretože prísna diéta tiež často spôsobuje problémy s vyprázdňovaním. Pri ochoreniach sprevádzaných zápalom (napríklad Chrohnova choroba, colitis ulcerosa) sa však neodporúča zvýšený príjem potravinových vláknin, pretože tie môžu podráždiť beztak citlivú, často poškodenú sliznicu čriev. V prípade, že trpíte akútnym ochorením, pred začatím určite požiadajte svojho lekára o radu!

Detoxikačný program. Počas detoxikácie sa snažíme očistiť celý svoj organizmus od škodlivých látok, hlavne však orgány, ktoré zohrávajú úlohu pri spracovaní toxínov a vylučovaní, čiže pečeň, obličky, lymfatický systém a samozrejme tráviaci systém. Účinky detoxikácie teda na seba nenechajú čakať. Či ju robíme celkovou zmenou životného štýlu, alebo použitím prípravkov s obsahom prírodných zložiek, detoxikačná kúra je stovky rokov nemenná: vďaka detoxikácie urýchlime procesy metabolizmu, zvýšeným príjmom tekutín podporujeme vylúčenie škodlivých látok a v tomto období viac dbáme o zdravý štýl života, o vhodnú stravu, pohyb. Nie náhodou sa viaže k zmene ročných období, veď v tomto období si organizmus v dôsledku zmien prírody sám žiada očistenie. Dôležitou súčasťou podpory procesov tela je prirodzenosť, spoznanie príčin a snaha o vonkajšiu aj vnútornú harmóniu. Detoxikáciu teda odporúčame. Detoxikáciu teda odporúčame, pretože svojím spôsobom vlastne posilňuje imunitný systém. Imunita je základ.

Parazity. Nikto o nich nerozpráva rád, pritom v mnohých z nás prebývajú parazity. Ďalšie nepríjemnosti. Prvotnou skrýšou týchto príživníkov sú nahromadené usadeniny v črevách. Črevné parazity od nás odsávajú nevyhnutné živiny, okrem toho produkujú jedy, čím prispievajú ku vzniku rôznych ochorení. Kto je často unavený, podráždený, trápia ho tráviace problémy, bolí ho hlava, alebo má zlý krvný obraz, ten by sa mal zamyslieť nad očistou, pretože na prítomnosť črevných parazitov upozorňujú aj tieto príznaky.

AKO DLHO TRVÁ?

Väčšinou to závisí od jej formy: drastická kolon – hydroterapia (črevná sprcha) je iba jednorazová liečba (účinky ohľadom systému sú otázne), kým zmena životného štýlu môže trvať mesiace, roky. Trvanie očisty čreva závisí aj od stavu nášho organizmu, pretože tí, ktorí sa stravujú zdravo a pestro a pravidelne športujú, ktorí majú rýchly metabolizmus, len zriedkavo potrebujú dlhú kúru. Požadovaný výsledok môžu dosiahnuť hoci už aj za týždeň. U tých, ktorí nemajú to šťastie, alebo im štýl života nedovoľuje pravidelný pohyb, ani vhodnú stravu, navyše aj metabolizmus je pomalý, to trvá pochopiteľne dlhšie. Väčšina kúr, ktorá využíva prírodné zložky, trvá jeden až tri mesiace, a v každom prípade sa oplatí ju vykonať až do konca. Či sme s výsledkom spokojní, či nie, medzi dvoma kúrami doprajme organizmu čas na regeneráciu. Telo to potrebuje. Problémov by bolo inak dosť. Konzumáciou jedál bohatých na vlákninu, užívaním doplnkov výživy s vysokým obsahom potravinovej vlákniny vieme aj medzi dvoma kúrami zachovať zdravie svojho trávenia.

SPÔSOBY OČISTY

Existuje niekoľko spôsobov na prečistenie čreva. A tu nemyslime hneď na domáci klystír. Tohto sa mnohí právom stránia, je ťažké vykonať ho, je bolestivý a môže byť aj nepríjemný. Pokiaľ sa napriek tomu rozhodneme pre klystír, obráťme sa na odborníka, ktorý už spomínanú kolon – hydroterapiu vykoná.

Očista čriev môže byť vykonaná aj prostredníctvom omocou vlákniny, doma doplnkami stravy a dôkladne naplánovaným programom na očistu čreva, azda toto posledné je najúčinnejšie a najefektívnejšie. Často používanou kúrou na očistu je proces liečivými rastlinami, a sú takí, podľa ktorých sa dajú črevá očistiť aj pomocou ľanových semienok.

Vláknina očistí hrubé črevo, zbaví steny čriev usadených nečistôt a je pravda, že aj ľanové semienka sú bohaté na vlákninu. No nech nikto neuverí, že od ľanových semienok namiešaných do kefíru sa tráviaci trakt úplne zbaví usadenín.

Zdravé chia semienka, ktoré sa v žalúdku vplyvom vody zmenia na gélovú hmotu, hoci nie rovnako ako program na očistu čriev, ale „pracujú“ dôkladne: usadeniny a toxické látky sa na ne nalepia, následne sa potom stolicou s ľahkosťou vylúčia z organizmu. Navyše látka gélovej konzistencie, podobne ako iná vláknina na čistenie čreva, chráni citlivé črevá a odstráni zápchu.

V lekárni dostupný síran horečnatý (Epsomská soľ) môže naozaj byť nápomocou pri črevných problémoch, zápche, pretože vďaka svojej schopnosti viazať vodu uvoľňuje stolicu, čím uľahčí vyprázdňovanie usadenín. Jej použitie však na očistu neodporúčame, pretože môže spôsobiť silnú hnačku a z organizmu sa môžu vylúčiť aj také minerálne látky, ktoré potrebujeme. Dôsledkom toho sa môže oslabiť nielen zdravie nášho črevného traktu, ale aj imunitný systém. Nestojí to za to, však?

ČISTENIE ČRIEV LIEČIVÝMI RASTLINAMI

Čo treba vedieť o očiste čreva 3

Liečivé rastliny na takéto prečistenie sú však skutočne užitočné, môžu pomôcť najmä vo forme čaju na očistu čreva, alebo vylúhované, prípadne vo forme meliva/prášku. Mnohé z nich podporujú činnosť obličiek a pečene, niektoré sú bohaté na antioxidanty, alebo iné zdravé živiny. Otázkou však je, ktorú liečivú rastlinu si vybrať? Nuž, neexistuje taká, ktorá by vyhovovala každému, v skutočnosť je potrebné vyskúšať účinky rôznych liečivých rastlín. Výbornou liečivou rastlinou na očistu je fenikel, ibištek, harmanček, púpava, Pau d'arco, pestrec mariánsky, štiav (štiavec) a oman pravý. Čaj si môžeme urobiť zo zázvoru, petržlenu, mäty, lotosu, kardamónu, čierneho korenia a klinčekov – píše sa v článku healthfully.com. Recepty nájdeme na mnohých stránkach. V súvislosti s mätou vedci zistili, že zmierňuje bolesti v tráviacom trakte spôsobené zápalom. Preto táto rastlina výrazne zmierňuje bolesti, sprevádzajúce syndróm dráždivého čreva a prispieva k jeho liečbe – dočítame sa na stránke University of Adelaide.

Vedeli ste napríklad, že jedným z najúčinnejších čističov čriev je šupka zo semien skorocelu, inak nazývaná aj psyllium? Prečo? Vďaka vysokému obsahu vlákniny vyčistí tráviaci trakt ako prírodná „kefka” a súčasne do seba aj nasiakne toxické látky. Môžeme si ho primiešať do svojich jedál, jeho nestráviteľné rastlinné vlákniny vplyvom vody napučia a objem niekoľkonásobne zväčšia.

Okrem toho však na čistotu existuje mnoho ďalších liečivých rastlín, oplatí sa dôkladne preštudovať si dostupné informácie, požiadať o radu prírodného liečiteľa, či lekárnika. Zdravie je na prvom mieste, rovnako aj správna činnosť imunitného systému počas celého roka.

AKO OČISTIŤ ČREVO DOMA, KTORÝ JE NAJLEPŠÍ ČISTIČ ČRIEV?

Skôr, ako sa rozhodneme pre najvhodnejší spôsob, uvažujme. Majme na mysli, že dobrá kúra musí vyhovieť viacerým podmienkam. Nestačí, že obsahuje iba vlákninu, musí obsahovať aj zložky, ktoré podporujú rozmnožovanie prospešných baktérií, ničia parazity, podporujú detoxikáciu organizmu, a sú vhodné aj na doplnenie chýbajúcich vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Pokiaľ budú tieto absentovať, kúry budú neúplné.

Doplnky výživy obsahujú najúčinnejšie prírodné zložky na očistenie čreva v koncentrovanom množstve, navyše sa v nich nachádzajú aj pre organizmus dôležité živiny. Pri ich užívaní netreba meniť svoj každodenný spôsob života, pomocou nich je takáto očista aj doma ľahko vykonateľná. Telo sa nám odvďačí. Detoxikáciu potrebuje.

Pre čiastočnú očistu čriev sa odporúča 10 dňová intenzívna kúra, trvanie komplexnej je však 1-3 mesiace. Toľko času je treba na to, aby ustali tráviace problémy a ťažkosti s vyprázdňovaním.

NA ČO SI TREBA DAŤ POZOR POČAS OČISTY ČRIEV?

Čo treba vedieť o očiste čreva 4

Vysoký príjem vlákniny. Či chceme požadovaný účinok dosiahnuť zmenou jedálneho lístka, alebo doplnkami výživy, takáto očista je podpora prirodzeného procesu, ktorého výsledkom je stolica vhodného množstva a kvality, k čomu je potrebná vláknina. Vláknina okrem toho poskytuje živiny pre probiotické baktérie črevnej flóry, čím podporuje zdravú činnosť tráviaceho traktu. Vlákninu môže organizmus získať z rôzneho druhu ovocia a zeleniny, napríklad z rôznych druhov kapusty a citrusového ovocia, ale užitočné môže byť aj ovocie s vysokým obsahom pektínu, napríklad hrušky, jablká, egreše.

Už sme naznačovali, že vláknina je potravou pre probiotické baktérie. Ale kto by si bol pomyslel, že nedostatok prospešných baktérií môže mať vplyv aj na naše duševné zdravie? Na toto našli dôkazy vedci Írskej University College of Cork, ktorí vo svojej štúdii, publikovanej v časopise Proceedings National Academy of Sciences informovali o tom, aká úzka spojitosť je medzi probiotikami a neurochemickou činnosťou mozgu. Zo štúdie je jednoznačné, že konzumáciou potravín s obsahom probiotických baktérií, doplnkov výživy s ich obsahom je možná liečba depresie, zmiernenie úzkosti, jej odstránenie, preto vlákninu konzumujme vo veľkom množstve. Očista hrubého čreva je proces, ktorý sa neodporúča vykonávať počas tehotenstva.

Príjem tekutín. Okrem vlákniny nesmieme zabudnúť ani na príjem tekutín. Počas čistenia musíme denne vypiť aspoň 3 – 4 litre tekutín. Najlepšia je nesýtená voda, ale pokojne môžeme piť aj čerstvo lisovanú ovocnú šťavu a liečivé čaje. Alkoholu a sýteným nápojom sa však v tomto období vyhýbajme, rovnako ako aj sladeným nápojom. Veľkým mýtom je aj pitie slanej vody.  Čistá voda je predsa chutná aj samotná.

Nezabudnime: iba prírodne!

Pohyb. Pokiaľ nám to okolnosti dovolia, úspešnosť vo veľkej miere podporuje pravidelný pohyb. I keď tým podporíme aj peristaltiku čriev, rezkejší krvný obeh prospeje celému telu, zvyšuje vylučovanie usadenín, kým kyslík zase priaznivo pôsobí na bunky. V prípade, že nám životný štýl a pracovné zaradenie inak neumožňuje, veľmi zaváži už aj cez deň pol hodiny chôdze. Namiesto auta a prostriedkov hromadnej dopravy sa radšej prejdime, namiesto výťahu zvoľme schody, alebo si organizujme také programy, ktoré zahrňujú aj fyzickú aktivitu.

Doplnenie vitamínov a minerálnych látok. Dôsledkom zvýšeného príjmu tekutín sa z nášho organizmu vylúčia elektrolyty, a ako dôsledok čistenia čriev sa okrem usadenín vylúčia aj dôležité mikročastice a vitamíny, preto je doplnenie životne dôležité. Počas kúry a aj po nej je doplnenie pre telo nevyhnutných stopových prvkov dôležité! Pokiaľ si vyberieme kvalitný doplnok výživy, ubezpečme sa, že zloženie je správne.

Zdravá výživa. I keď očista funguje aj bez toho, aby sme zmenili svoj štýl života, využime ju na malú zmenu spôsobu života. Stravujme sa zdravo, konzumujme ovocie a zeleninu, vyhýbajme sa sýteným, sladeným nápojom, alkoholu, ťažkým, mastným, sladeným polotovarom, ktoré sú plné prídavných látok. Náš organizmus sa za túto starostlivosť odvďačí, a nielen naša kúra bude úspešnejšia, ale po dvoch týždňoch sa zlepší aj náš celkový stav. Ani vlasy neostanú naprázdno, zlepší sa ich vzhľad. Netreba hladovať, postačí iba trochu uvedomelosti za stolom. Zdravie je predsa dôležité.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11396693
https://healthfully.com/189167-herbal-tea-for-colon-cleansing.html
https://www.adelaide.edu.au/news/news44321.html
https://www.pnas.org/content/108/38/16050
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323746.php

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

88 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Vláknina Clean Inside
Vláknina CleanInside

Vlákninový doplnok na očistu čriev pomocou vláknin očistí hrubé črevo od nahromadených toxických usadenín a zabraňuje tvorbe nových usadenín.

34 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Slim Tea
Slim Tea

Kombinácia 13 špeciálne vybraných rastlín. Podporuje optimálne fungovanie čriev a pravidelnú stolicu. Neobsahuje kofeín.

25 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0