Dr. Čaba Podlupszki Autor: Dr. Čaba Podlupszki Gastroenterolog

Očista čriev a jej výhody: pomáha viac, ako by sme si mysleli

V záujme zachovania zdravia sa v každom prípade doporučuje vykonať kúru na očistu čriev doma

Mnoho ľudí sa maximálne stará o svoj zovňajšok a tomu venuje aj primeraný čas. Ale prečo nedokážeme dopriať takú pozornosť tiež aj čistote zvnútra? Táto otázka zneistí mnohých, odpovedať na ňu nevedia, resp. iba krútia hlavou. No skutočnosť, že pravidelne vykonaná kúra na očistu čriev je nepostrádateľná, pretože bez takej kúry organizmus nie je schopný správne fungovať, si neuvedomujú. Avšak ktorý spôsob si vybrať, aby bola kúra na očistu čreva úspešná a účinná?

Vzhľad je pre nás dôležitý, staráme sa oň svedomito, no na čistotu vnútra zabúdame. Kým nezaradíme do bežného života kúru na očistu čriev, ktorú budeme vykonávať pravidelne, odnesie si to naše zdravie. Očista čriev má mnoho spôsobov, oplatí sa vybrať pre seba tú najúčinnejšiu.

Kúra na očistu čriev: prečo je dôležitá?

Pokiaľ sa v organizme nahromadili a usadili toxické, resp. iné odpadové látky, ľahko môžu spôsobiť veľa rôznych ťažkostí a chorôb, ich odstránenie je teda dôležité. Prečo je teda potrebná pomoc vonkajšia? Ako je možné, že detoxikácia, ktorá v organizme prebieha prirodzenou cestou, nestačí? Žiaľ je nad slnko jasné, že s toxickými látkami, ktoré sa do neho dostali, organizmus nie je schopny popasovať sa. Dnešný, zmenený životný štýl má za následok už spomínaný príjem veľkého množstva toxických látok, ktorých spracovanie si vyžaduje pomoc. Či už ide o potraviny, plné prídavných látok, alebo jedlá s obsahom rafinovaného cukru, múky, resp. aj obyčajná voda, ktorú pijeme, vzduch ktorý dýchame. Vyplavenie toxínov z organizmu ide omnoho ťažšie, pokiaľ sme neustále vystavení stresovým situáciám, alebo nedostatok pohybu. Vhodne zvolená kúra na očistu čriev dokáže pomôcť telu v procese detoxikácie, rovnako aj v liečbe ochorení, prípadne môže pomôcť odstrániť príznaky chorôb, ktoré vznikli ako dôsledok toxínov. Správna očista čreva je kúra hodná záchrany života. Môže sa totiž stať, že odpadové a toxické látky, ktoré sa hromadia v útrobách hrubého čreva, ľahko dokážu spôsobiť vážnu poruchu látkovej výmeny (metabolizmu), dokonca aj rakovina hrubého čreva sa im môže pripísať na účet.

Problém v črevách - ako to zistiť?

Očista čreva  je vďaka svojim účinkom prospešná aj proti nadúvanie

Pokiaľ sa stane, že na sebe začneme vnímať príznaky, o ktorých jasne vieme, že nie sú dôsledkom bežne vyskytujúceho sa ochorenia, neotáľajme a odhodlajme sa na kúru na očistu čriev. Aké príznaky máme na mysli? Všímajme si najmä zapálenú pleť s akné, tráviace ťažkosti, chronickú zápchu, periodickú hnačku a nadúvanie.

Zoznam ďalších príznakov, ktoré upozorňujú na hromadenie toxických látok je nasledovný: bolesť brucha, skleslosť, únava bez zjavných príčin, resp. nekomfortný pocit. Kúra na očistu čreva sa doporučuje aj v prípade infekcie Candida, alergie, resp. častých infekčných ochorení (chrípka). Toxickými látkami výrazne oslabený imunitný systém sa vykonaním kúry môže posilniť. Čo sa týka kúry, tá môže pomôcť zmierniť, prípadne odstrániť už spomenuté príznaky.

Domáca očista čriev

Preto, aby sme si zdravie zachovali, sa očista čreva, vykonaná hoci aj doma (aj domáca očista hrubého čreva),  odporúča hlavne v jarnom a jesennom období. Kým takáto očista na jeseň je najskôr preventívneho charakteru, jarná kúra na očistu čriev je najlepšie riešenie odstránenia toxínov a nahromadených odpadových látok po zime.
Kúra môže pozitívne vplývať i na stav črevnej flóry. Črevná flóra má významnú rolu čo sa procesu trávenia týka, prospešné baktérie flóry nemajú podiel len na produkcii vitamínov a niektorých enzýmov. Tieto baktérie bránia nadmernému množeniu mikroorganizmov, ktoré produkujú toxíny a iné škodlivé látky. Vykonanie kúry na očistu čriev je účinná pomoc organizmu v procese obnovy rovnováhy črevnej flóry.
Ale ktorá je najlepšia kúra na očistu čriev? Ako konať doma v záujme úspechu? Aká je najlepšia očista hrubého čreva? Je síce pravda, že očistu čreva možno vykonať aj pomocou liečivých rastlín, avšak ani jedna nie je taká účinná, ako účelovo správne zvolený profesionálny produkt. Je veľmi dôležité, aby sme si zvolili výlučne kvalitné produkty. Je pravdou, že ich ceny sú vyššie, no tu skutočne platí pravidlo, podľa ktorého nízkou cenou ruka v ruke ide aj nízka kvalita. Správnu kúru na očistu čreva možno nazvať účinnou vtedy, keď okrem nestrávených zvyškov potravy, resp. usadenín hromadiacich sa v črevách, dokáže vyplaviť z tela škodlivé toxíny aj parazity. Vhodná kúra na očistu čriev by mala obsahovať okrem vlákniny aj zložky účinné proti parazitom, vyhovovať detoxikačným procesom organizmu (pre posilnenie pečene), podporovať množenie baktérií prospešných v črevách a tiež musí doplniť chýbajúce dôležité vitamíny a minerálne látky. Skôr než sa do výberu kúry pustíme, doprajme si čas na zistenie overených referencií a skúseností z oblasti očista čreva od osôb, alebo na stránkach, kde ich uverejňujú.

Kúra na očistu čriev - koľko má trvať?

Tu je dôležité zamyslieť sa nad tým, že účinná očista čreva neposkytne želaný výsledok po niekoľkých dňoch. Zo skúseností vieme, že odporúčaná dĺžka takejto kúry sú približne 3 mesiace. Je to čas, ktorý je skutočne potrebný na odstránenie roky hromadiacich sa toxínov a usadenín, čas postačujúci na zbavenie sa tráviacich ťažkostí a problémov s vyprázdňovaním, rôznych nepríjemných bolestí, a tiež na úplné rozvinutie účinkov jednotlivých zložiek. Kratší čas trvajúca kúra na očistu čreva sa odporúča len vo výnimočných prípadoch, ni i tak by nemala byť kratšia ako 10 dní.

Očista čreva podomácky

Pokiaľ neplánujeme dlhodobejšiu kúru, pre udržanie vnútornej čistoty je najjednoduchším riešením konzumácia čajov na očistu čriev. Keď sa to tak vezme, presný dátum toho správneho času na začatie konzumácie čaju na očistu čriev nie je možné určiť. Musíme však mať na zreteli, že množstvo škodlivých látok sa do organizmu dostane nechtiac, nevedome a pravidelne. Z toho dôvodu nie je na škodu, pokiaľ sa pre očistu prírodným a šetrným spôsobom rozhodnem i napriek tomu, že zatiaľ sme nepocítili žiadne účinky škodlivých toxických látok. Bez ohľadu na to, že kúru vykonáme dvakrát do roka, celkový stav zdravia si môže vyžiadať konzumáciu čaju na očistu čriev v trvaní jeden, alebo dvoch týždňov.

Poznáme mnoho druhov čaju na očistu čriev, vyberme si taký, ktorý obsahuje viacero liečivých rastlín

Je známych niekoľko druhov čajov podporujúcich očistu čriev a aj detoxikáciu. Nesmieme však zabúdať na skutočnosť, že samotné čaje zázraky nedokážu urobiť. Ako sme už vyššie spomenuli, oplatí sa radšej zvoliť skutočne účinnú kúru. Pokiaľ sa prípadne niekto rozhodol radšej najprv pre liečivé odvary, ponúkame tipy pre správnu voľbu liečivých rastlín.

Rumanček kamilkový, ľudovo nazývaný kamilka: rastlina je známa vďaka účinkom, ktoré prinášajú pokoj, no zároveň sa zaraďuje medzi tie, ktoré sú účinné pri čistení čriev. Vynikajúco riedi stolicu, prispieva k pravidelnej stolici a vzhľadom na upokojujúci účinok zmierňuje zápal črevnej sliznice. Liečivý odvar z kvetu rumančeka má vynikajúce dezinfekčné účinky aj v prípade použitia zvonka. Podporuje hojenie rán a zaraďuje sa medzi najlepšie prírodné lieky na spanie. Príznaky poškodzujúce aj tráviaci systém, ako napríklad stres a nervozita, dokonale zmierňujú. Čaj z tejto rastliny si doprajme ráno, prípadne aj večer a pokiaľ je to možné, bez dochutenia.

Slez, inak nazývaný aj ibiš: rovnako ako rumanček je schopný regulácie činnosti čriev, šetrnej, účinnej dezinfikácie, nedráždi a preto je mimoriadne vhodný na prípravu čaju na očistu čriev aj v takom prípade, keď nás trápia črevné problémy (ako napríklad IBS).

Artičoky: dnes ich je možné dostať skoro v každom obchode, avšak mnohí ju nepoznajú, preto drevitá stonka a listy končia v odpadkovom koši. Pokiaľ však tieto nakrájame a vysušíme na slnku, môžu byť účinnou základnou zložkou čajov na očistu čriev. Odstráni nielen nečistoty hromadiace sa v črevných záhyboch, no aj strpčujúce nadúvanie, silné kŕčektoré sú výsledkom tvorby plynov ako dôsledok nesprávneho trávenia. Odvar z tejto rastliny pomocou špeciálneho zloženia dokáže doplniť vitamíny a minerálne látky, ktoré telu chýbajú.

Žihľava: jrastlina používaná v rámci ľudového liečiteľstva snáď najdlhšie. Disponuje imunitu posilňujúcim účinkom a vysokým obsahom vitamínov A, K a C, tiež kremíka, fosforu, vápnika, horčíka, mangánu a draslíka. Funguje ako vynikajúce laxatívum (preháňadlo) a dyuretikum (vypudzuje moč), prečisťuje obličky, pomáha zbaviť sa obličkových kameňov, podporuje pečeň. Vďaka týmto vlastnostiam je mimoriadna, nakoľko neplní iba funkciu čaju na podporu očisty čriev, ale podporuje detoxikáciu skoro všetkých vylučovacích orgánov, zabezpečujúcich rozklad.

Fenikel a rasca: nahromadené usadeniny a toxické látky produkujú nadmernú tvorbu plynov, čo má za následok nepríjemné nadúvanie, nábeh na grganie a vetry, silné kŕče v oblasti podbruška a mnoho iných. Oplatí sa z týchto príbuzných korenín pripraviť liečivý odvar, ktorý poľahky a za krátky čas odstráni tieto nepríjemné príznaky.

Púpava: rastlina má listy a koreň s vysokým obsahom horkých látok, ktoré posilňujú funkcie pečene, podporujú činnosť obličiek a náležite sa podieľajú na prirodzenej očiste čriev. Púpava má vysoký obsah vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov, nevyhnutných pre organizmus. Z rastliny je možné pripraviť vynikajúci čaj na očistu čriev, ktorý môže zvyšovať vylučovanie nahromadených tukov, tým účinne pomáhať aj v procese chudnutia..

Rešetliak: jkôra rešetliaku veľmi účinne stimuluje pohyby čriev (peristaltiku), čo pomáha pri dôkladnom odstránení stolice a toxínov, tiež pri regulácii pravidelného vyprázdňovania. Vzhľadom na to, že sa jedná o jemné preháňadlo, čaj pripravený z rastliny možno konzumovať takmer bez obmedzení..

Samozrejme, na otázku ktorý je najlepší čaj, nevieme dať jednoznačnú odpoveď. Organizmus každého človeka sa líši rovnako, ako aj stavba črevnej flóry a črevných mikroorganizmov u každého iná, jedinečná. Najlepšou voľbou je čaje striedať, alebo kombinovať. No najjednoduchším, najúčinnejším riešením napríklad môžu byť aj vopred pripravené čajové zmesi na očistu čriev. Pokiaľ neodoláme konzumácii nezdravých jedál, jedna šálka takého liečivého čaju neodstráni problémy. Vyvážená, pestrá strava je veľmi dôležitá, zvýšenie účinku čaju môžeme podporiť dostatočným príjmom vlákniny. K tomu je najlepšou voľbou konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia. Ide totiž o vynikajúce čističe čriev. Rovnako hrá dôležitú úlohu aj pohyb, resp. joga, alebo meditačné cvičenia môžu tiež dobre poslúžiť.

Zdroje:
https://www.colonhealthmagazine.com/colon-cleanse/colon-cleanse-side-effects-what-to-expect-during-cleansing.html
https://www.livestrong.com/article/189167-herbal-tea-for-colon-cleansing/
https://health.gov/dietaryguidelines/2015/resources/2015-2020_Dietary_Guidelines.pdf
https://www.detoxikacia-dieta.com/kura-na-ocistu-creva

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

88 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Prebiotix Ultra
Swiss Prebiotix Ultra

Prebiotický prípravok s komplexným zložením, so zdrojom 4 oligosacharidov.

18 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Detox Prime
Swiss Detox Prime

Swiss Detox Prime® prípravok na podporu činnosti pečene s jedinečným zložením, s dvojitým mechanizmom účinku. Podporuje detoxikačné procesy organizmu, okrem toho kombinácia jeho účinných látok, výťažok z pestreca mariánskeho (silymarín) a cholín, chráni bunky pečene pred škodlivými vplyvmi, zabraňuje jej premasteniu a pomáha ich regenerácii.

18 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0