Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Očista čriev: pomáha omnoho viac, ako si myslíme

V záujme zachovania zdravia sa v každom prípade doporučuje vykonať kúru na očistu čriev doma

Mnoho ľudí sa maximálne stará o svoj zovňajšok a tomu venuje aj primeraný čas. Ale prečo nedokážeme dopriať takú pozornosť tiež aj čistote zvnútra? Táto otázka zneistí mnohých, odpovedať na ňu nevedia, resp. iba krútia hlavou. No skutočnosť, že pravidelne vykonaná kúra na čistenie čriev je nepostrádateľná, pretože bez takej kúry je organizmus neschopný správne fungovať, si neuvedomujú. Avšak ktorý spôsob si vybrať, aby bola kúra na očistu čreva úspešná?

Vzhľad je pre nás dôležitý, staráme sa oň svedomito, no na čistotu vnútra zabúdame. Kým nezaradíme do bežného života kúru na očistu čriev, ktorú budeme vykonávať pravidelne, odnesie si to naše zdravie. Očista čriev má mnoho spôsobov, oplatí sa vybrať pre seba tú najúčinnejšiu.

Program na čistenie čriev: prečo je dôležitá?

Pokiaľ sa v organizme nahromadili a usadili toxické, resp. iné odpadové látky, ľahko môžu spôsobiť veľa rôznych ťažkostí a chorôb, ich odstránenie je teda dôležité. Prečo je teda potrebná pomoc vonkajšia? Ako je možné, že detoxikácia, ktorá v organizme prebieha prirodzenou cestou, nestačí? Žiaľ je nad slnko jasné, že s toxickými látkami, ktoré sa do neho dostali, organizmus nie je schopny popasovať sa. Dnešný, zmenený životný štýl má za následok už spomínaný príjem veľkého množstva toxického odpadu, ktorých spracovanie si vyžaduje pomoc. Či už ide o potraviny, plné prídavných látok, alebo jedlá s obsahom rafinovaného cukru, múky, resp. aj obyčajná voda, ktorú pijeme, vzduch ktorý dýchame. Vyplavenie toxínov z organizmu ide omnoho ťažšie, pri neustálom vystavení stresovým situáciám, alebo nedostatku pohybu. Vhodne zvolená kúra na očistu čriev dokáže pomôcť telu v procese detoxikácie, rovnako aj v liečbe ochorení, prípadne môže pomôcť odstrániť príznaky chorôb vzniknutých ako dôsledok toxického odpadu. Správny program je hodná záchrany života. Môže sa totiž stať, že odpadové a toxické látky, hromadiace sa v útrobách hrubého čreva, ľahko dokážu spôsobiť vážnu poruchu látkovej výmeny (metabolizmu), dokonca aj rakovina hrubého čreva sa im môže pripísať na účet

Problém v črevách - ako to zistiť?

Pokiaľ sa stane, že na sebe začneme vnímať príznaky, o ktorých jasne vieme, že nie sú dôsledkom bežne vyskytujúceho sa ochorenia, neotáľajme a odhodlajme sa na kúru na prečistenie čriev. Aké príznaky máme na mysli? Všímajme si najmä zapálenú pleť s akné, tráviace ťažkosti, chronickú zápchu, periodickú hnačku a nadúvanie.

Očista čreva  je vďaka svojim účinkom prospešná aj proti nadúvanie

Zoznam ďalších príznakov upozorňujúcich na hromadenie toxínov je nasledovný: bolesť brucha, skleslosť, únava bez zjavných príčin, resp. nekomfortný pocit. Program na prečistenie čreva sa doporučuje aj v prípade infekcie Candida, alergie, resp. častých infekčných chorôb (chrípka). Toxickými látkami výrazne oslabený imunitný systém sa vykonaním kúry môže posilniť. Čo sa týka kúry, tá môže pomôcť zmierniť, prípadne odstrániť už spomenuté príznaky.

Domáca očista čriev

Preto, aby sa zdravie zachovalo, sa čistenie čreva, vykonaná hoci aj doma (aj domáca očista hrubého čreva),  odporúča hlavne v jarnom a jesennom období. Kým takéto čistenie na jeseň je najskôr preventívneho charakteru, jarná kúra na očistu čriev je najlepšie riešenie odstránenia toxínov a nahromadených odpadových látok po zime.

Kúra môže pozitívne vplývať i na stav črevnej flóry. Črevná flóra má významnú rolu čo sa procesu trávenia týka, prospešné baktérie flóry nemajú podiel len na produkcii vitamínov a niektorých enzýmov. Tieto baktérie bránia nadmernému množeniu mikroorganizmov produkujúcich toxíny a iné škodlivé látky. Vykonanie kúry je pomoc organizmu v procese obnovy rovnováhy flóry v čreve .

Ale ktorá je najlepšia kúra na očistu čriev? Ako konať doma v záujme úspechu? Aká je najlepšia očista hrubého čreva? Je síce pravda, že očistu čreva možno vykonať aj pomocou liečivých rastlín, avšak ani jedna nie je taká účinná, ako účelovo správne zvolený profesionálny produkt. Je veľmi dôležité, aby sa zvolili výlučne kvalitné produkty. Je pravdou, že ich ceny sú vyššie, no tu skutočne platí pravidlo, podľa ktorého nízkou cenou ruka v ruke ide aj nízka kvalita. Správnu kúru možno nazvať účinnou vtedy, keď okrem nestrávených zvyškov potravy, resp. usadenín hromadiacich sa v tráviacom trakte, dokáže vyplaviť z tela škodlivé toxíny aj parazity. Vhodná kúra by mala obsahovať okrem vlákniny aj zložky účinné proti parazitom, vyhovovať detoxikačným procesom organizmu (pre posilnenie pečene), podporovať množenie baktérií prospešných v črevách a tiež musí doplniť chýbajúce dôležité vitamíny a minerály. Skôr než sa do výberu kúry pustíme, doprajme si čas na zistenie overených referencií a skúseností z tejto kategórie od osôb, alebo na stránkach, kde ich uverejňujú.

Program na očistu čriev - koľko má trvať?

Tu je dôležité zamyslieť sa nad tým, že účinné čistenie čreva neposkytne želaný výsledok po niekoľkých dňoch. Zo skúseností vieme, že odporúčaná dĺžka takejto kúry sú približne 3 mesiace. Je to čas, ktorý je skutočne potrebný na odstránenie roky hromadiacich sa toxínov a usadenín, čas postačujúci na zbavenie sa tráviacich ťažkostí a problémov s vyprázdňovaním, rôznych nepríjemných bolestí, a tiež na úplné rozvinutie účinkov jednotlivých zložiek. Kratší čas trvajúca kúra na prečistenie čreva sa odporúča len vo výnimočných prípadoch, ni i tak by nemala byť kratšia ako 10 dní.

Očista čreva podomácky

Pokiaľ neplánujeme dlhodobejšiu kúru, pre udržanie vnútornej čistoty je najjednoduchším riešením konzumácia čajov na prečistenie čriev. Keď sa to tak vezme, presný dátum toho správneho času na začatie konzumácie čaju sa nedá určiť. Musíme však mať na zreteli, že množstvo škodlivých látok sa do organizmu dostane nechtiac, nevedome a pravidelne. Z toho dôvodu nezaškodí ak sa pre očistu prírodným a šetrným spôsobom rozhodneme i napriek tomu, že zatiaľ sme nepocítili žiadne účinky škodlivých toxínov. Nezávisle od toho, že kúru vykonáme dvakrát do roka, celkový stav zdravia si môže vyžiadať konzumáciu spomínaného čaju v trvaní jeden, alebo dvoch týždňov

Poznáme mnoho druhov čaju na očistu čriev, vyberme si taký, ktorý obsahuje viacero liečivých rastlín

Je známych niekoľko druhov čajov podporujúcich prečistenie čriev a aj detoxikáciu. Nesmieme však zabúdať na skutočnosť, že samotné čaje zázraky nedokážu urobiť. Ako sme už uviedli, oplatí sa radšej zvoliť skutočne účinnú kúru. Pokiaľ sa prípadne niekto rozhodol radšej najprv pre liečivé odvary, ponúkame tipy pre správnu voľbu liečivých rastlín.

Rumanček kamilkový, ľudovo nazývaný kamilka: rastlina je známa vďaka účinkom, ktoré prinášajú pokoj, no zároveň sa zaraďuje medzi tie, ktoré sú účinné pri čistení čriev. Vynikajúco riedi stolicu, prispieva k pravidelnej stolici a vzhľadom na upokojujúci účinok zmierňuje zápal črevnej sliznice. Liečivý odvar z kvetu rumančeka má vynikajúce dezinfekčné účinky aj za použitia zvonka. Podporuje hojenie rán a zaraďuje sa medzi najlepšie prírodné lieky na spanie. Príznaky poškodzujúce aj tráviaci systém, ako napríklad stres a nervozita, dokonale zmierňujú. Čaj z tejto rastliny si doprajme ráno, prípadne aj večer a hoci aj neochutený.

Slez, inak nazývaný aj ibiš: rovnako ako rumanček je schopný regulácie činnosti čriev, šetrnej, účinnej dezinfikácie, nedráždi a preto je mimoriadne vhodný na prípravu čaju na očistu čriev aj v takom prípade, keď nás trápia črevné problémy (ako napríklad IBS).

Artičoky: dnes ich je možné dostať skoro v každom obchode, avšak mnohí ju nepoznajú, preto drevitá stonka a listy končia v odpadkovom koši. Pokiaľ však tieto nakrájame a vysušíme na slnku, môžu byť účinnou základnou zložkou čajov na čistenie čriev. Odstráni nielen nečistoty hromadiace sa v črevných záhyboch, no aj strpčujúce nadúvanie, silné kŕče, ktoré sú výsledkom tvorby plynov ako dôsledok nesprávneho trávenia. Odvar z tejto rastliny pomocou špeciálneho zloženia dokáže doplniť vitamíny a minerály, ktoré telu chýbajú.

Žihľava: rastlina používaná v rámci ľudového liečiteľstva snáď najdlhšie. Disponuje imunitu posilňujúcim účinkom a obsahuje aj veľké množstvo pre telo potrebných vitamínov A, K a C, tiež kremíka, fosforu, vápnika, horčíka, mangánu a draslíka. Funguje ako vynikajúce laxatívum (preháňadlo) a dyuretikum (vypudzuje moč), prečisťuje obličky, pomáha zbaviť sa obličkových kameňov, podporuje pečeň. Vďaka týmto vlastnostiam je mimoriadna, nakoľko neplní iba funkciu čaju na podporu očisty čriev, ale podporuje detoxikáciu skoro všetkých vylučovacích orgánov, zabezpečujúcich rozklad.

Fenikel a rasca: nahromadené usadeniny a toxíny produkujú nadmernú tvorbu plynov, čo má za následok nepríjemné nadúvanie, nábeh na grganie a vetry, silné kŕče v oblasti podbruška a mnoho iných. Oplatí sa z týchto príbuzných korenín pripraviť liečivý odvar, ktorý poľahky a za krátky čas odstráni tieto nepríjemné príznaky.

Púpava: rastlina má listy a koreň s vysokým obsahom horkých látok, ktoré posilňujú funkcie pečene, podporujú činnosť obličiek a náležite sa podieľajú na prirodzenej očiste čriev. Púpava má vysoký obsah vitamínov, minerálov a antioxidantov, nevyhnutných pre organizmus. Z rastliny je možné pripraviť vynikajúci čaj, ktorý môže zvyšovať vylučovanie nahromadených tukov, tým účinne pomáhať aj v procese chudnutia.

Rešetliak: kôra rešetliaku veľmi účinne stimuluje pohyby čriev (peristaltiku), čo pomáha pri dôkladnom odstránení stolice a toxínov a pri regulácii pravidelného vyprázdňovania. Vzhľadom na to, že sa jedná o jemné preháňadlo, čaj pripravený z rastliny možno konzumovať takmer bez obmedzení.

Samozrejme, na otázku ktorý je najlepší čaj, nevieme dať jednoznačnú odpoveď. Organizmus každého človeka sa líši rovnako, ako aj stavba črevnej flóry a črevných mikroorganizmov u každého iná, jedinečná. Najlepšou voľbou je čaje striedať, alebo kombinovať. No najjednoduchším, najúčinnejším riešením napríklad môžu byť aj vopred pripravené čajové zmesi na prečistenie čriev. Pokiaľ neodoláme konzumácii nezdravých jedál, jedna šálka takého liečivého čaju neodstráni problémy. Vyvážená, pestrá strava je veľmi dôležitá, zvýšenie účinku čaju môžeme podporiť dostatočným príjmom vlákniny. K tomu je najlepšou voľbou konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia. Ide totiž o vynikajúce čističe čriev. Ľudské telo obsahuje vodu vo veľkom množstve, pre dobré trávenie môžete pridať do stravy aspoň zdravé výrobky, ktoré majú v sebe vlákninu. Vláknina je súčasťou výživy. Vláknina bojuje so zápchou, zlepšuje proces výživy, podporuje chudnutie. Vlákninu vo forme prášku môžete pridať do vody, jogurtov. Rovnako hrá dôležitú úlohu aj pohyb, resp. joga, alebo aj meditačné cvičenia môžu dobre poslúžiť.

Zdroje:
https://www.colonhealthmagazine.com/colon-cleanse/colon-cleanse-side-effects-what-to-expect-during-cleansing.html
https://www.livestrong.com/article/189167-herbal-tea-for-colon-cleansing/
https://health.gov/dietaryguidelines/2015/resources/2015-2020_Dietary_Guidelines.pdf
https://www.detoxikacia-dieta.com/kura-na-ocistu-creva

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

88 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Prebiotix Ultra
Swiss Prebiotix Ultra

Prebiotický prípravok s komplexným zložením, so zdrojom 4 oligosacharidov.

18 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Detox Prime
Swiss Detox Prime

Swiss Detox Prime® prípravok na podporu činnosti pečene s jedinečným zložením, s dvojitým mechanizmom účinku. Podporuje detoxikačné procesy organizmu, okrem toho kombinácia jeho účinných látok, výťažok z pestreca mariánskeho (silymarín) a cholín, chráni bunky pečene pred škodlivými vplyvmi, zabraňuje jej premasteniu a pomáha ich regenerácii.

18 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0