Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Očista hrubého čreva – kedy je potrebná?

ocista-hrubeho-creva 1Náš organizmus neustále detoxikuje, a hoci je pravdou, že prebieha aj očista hrubého čreva, napriek tomu v dôsledku nesprávneho stravovania a nedostatku pohybu neustále rastie v hrubom čreve objem nahromadených toxínov a usadených balastných látok, čo indikuje pravidelnú očistu hrubého čreva. Prečo je to dôležité? Ak neprevádzame pravidelnú očistu hrubého čreva, v dôsledku nahromadených toxínov sa časom môžu vyskytnúť nepríjemné symptómy a choroby.

V súvislosti s očistou hrubého čreva ešte vždy pretrváva v povedomí verejnosti množstvo dezinformácií. Mnohí si totiž myslia, že očista hrubého čreva nie je potrebná, nakoľko náš organizmus vykoná túto úlohu miesto nás. Je pravdou, že náš organizmus neprestajne detoxikuje a snaží sa odstrániť toxíny usadené v hrubom čreve, avšak účinnosť tohto procesu časom klesá, a z tohto dôvodu je možné očistu hrubého čreva vykonať len s vonkajšou pomocou. Strava chudobná na vlákninu, zároveň však potraviny bohaté na biely cukor, sacharidy a živočíšne tuky, tiež polotovary a hotové jedlá plné pridaných látok, vnášajú do organizmu také množstvo škodlivých látok, s akým sa detoxikačné procesy už nedokážu bezo zvyšku popasovať, a tak ani samočistenie hrubého čreva nie je dokonalé. Toxíny a balastné látky sa nahromadia v hrubom čreve, čo spočiatku spôsobuje menšie problémy, neskôr však môže byť zdrojom chorôb. Preto je potrebná pravidelná očista hrubého čreva, čo súčasne podporuje prevenciu, a odstránenie nepríjemných symptómov, a tiež prispieva k liečbe už vzniknutých chorôb.

Kedy je potrebná očista hrubého čreva?

Ak netrpíme žiadnymi problémami tráviaceho systému, preventívne sa odporúča očista hrubého čreva ročne 3-4 krát. Predovšetkým sa odporúča jarná a jesenná kúra: jesenná napomáha príprave na zimné obdobie, keď sa do organizmu dostáva menej výživných látok a vitamínov – po očiste hrubého čreva sa zlepšuje vstrebávanie živín – kým jarná pomáha zbaviť sa počas zimy nahromadených toxínov a balastu. Pokiaľ symptómy nespôsobuje nejaká choroba, infekcia alebo organická porucha, nezávisle od ročného obdobia sa odporúča očista hrubého čreva pri nasledovných problémoch:

Pokiaľ trpíme zápalovým ochorením čriev, neaplikujme očistu hrubého čreva do vyliečenia.

"Zdravím klub – Priatelia CleanInside a detoxikácie."

K nahliadnutiu notársky overenej recenzie kliknite na pečiatku.
zdravim-klub-priatelia-cleaninside-a-detoxikacie 1

Tiež som pri prechádzaní stránok o zdravej výžive náhodou natrafil na stránku NaturalSwiss a povedal som si, že je to zase len nejaký vysávač peňazí za niečo, čo je pekne zreklamované. No zaujali ma obrázky, ktoré po zväčšení vyzerali hrozne a až neuveriteľne a tak som sa začítal do jednotlivých skúseností a hlavne som si pozorne prečítal - dôvod množstva chorôb a trápení, ktoré nám strpčujú život – a je to taká „maličkosť“, naše hrubé črevo. Tak priznám sa, to ma nikdy nenapadlo. Mám 44 rokov a pravidelnú rannú stolicu, ale už asi pred 6 rokmi ma začali bolieť z ničoho nič kolená a tak som navštívil ortopéda a začal užívať lieky na artritídu a nepomohlo to. Potom som dostal iné protizápalové lieky a tie mi pomohli. No po čase sa bolesť buď mierna, alebo aj silnejšia vždy vrátila naspäť a to sa dialo až do roku 2009. Okrem kolien ma už dlhšie obdobie trápila aj zvýšená plynatosť a pocit plnosti v žalúdku a aj poobedňajšia silná únava. Mám sedavé zamestnanie a tak som usúdil z toho čo som si prečítal, že musím vyčistiť zdroj toxínov – moje hrubé črevo. Na jeseň som objednal dvoj mesačný program CleanInside pre seba aj pre manželku a začali sme ho podľa návodu užívať. Musím priznať, že zo mňa nevypadli žiadne hrozné útvary a ani z mojej manželky. Vyprázdňovanie cez deň sa viac násobne zvýšilo, nadúvanie a pocit plnosti v žalúdku úplne prestal aj keď si človek dal výbornú hrachovú polievku, alebo zjedol celý obed. Prestali bolieť aj kĺby a človek sa cíti lepšie, ľahšie a nemá pocit únavy – samozrejme si netreba myslieť, že po prebehnutí maratónu nebudete mať pocit únavy. Prečítali sme si aj priloženú knihu a aj z nej teraz čerpám mnohé rady – jem prevažne hydinu, zvýšil som konzumáciu zeleniny a ovocia (hlavne jablká) a 5 pracovných dní jem každé ráno ovsené vločky s jogurtom premiešané nejakým ovocím a pijem len bylinkové čaje miesto kávy. A samozrejme začínam sa viacej fyzicky namáhať . Plánujem očisty hrubého čreva robiť aspoň raz do roka pravidelne a určite tento program vyskúšam zo zvýšenou dávkou vlákniny, ako ma k tomu inšpiroval jeden z príspevkov. Každý kto má podobné príznaky, aké sú uvedené na stránke NaturalSwiss by určite mal vyskúšať očistu a zamyslieť sa nad svojím stravovaním ak neplánuje stráviť svoj život behaním po doktoroch. Súhlasím s uverejnením mojej skúsenosti.

Ing. Pavel Macove
, 2013-02-27

Pokiaľ si chcete prečítať ďalšie, (notárom overené) referencie zákazníkov na tému očista hrubého čreva, kliknite na nasledovný odkaz:
Očista hrubého čreva referencie

Len prírodne

Najjemnejší spôsob očisty hrubého čreva je zdravé stravovanie a konzumácia jedál bohatých na vlákninu. Bohužiaľ, tento spôsob funguje len vtedy, ak nezávisle od ročného obdobia prijmeme denne niekoľko kíl surovej zeleniny, ovocia, resp. celozrnných obilnín, navyše, ani v tomto prípade nemôžeme očakávať rapídne zlepšenie nášho stavu. Oveľa jednoduchšie je, ak si k očiste hrubého čreva – samozrejme popri zmene stravovania – vyberieme jeden z kvalitných programov na očistu čreva. Tieto totiž obsahujú v koncentrovanej forme vlákninu potrebnú pre očistu hrubého čreva a tiež ďalšie prírodné zložky. Ďalšou prednosťou je, že zabezpečujú potrebný prísun živín – toxíny a usadeniny blokujú aj vstrebávanie živín -, jednoducho sa aplikujú, nemajú vedľajšie účinky, v porovnaní s niektorými druhmi zeleniny nespôsobujú ani nadúvanie. Dôležitý je každodenný pohyb, a tiež zvýšenie príjmu tekutín, toto tiež napomáha k prinavráteniu správnej črevnej peristaltiky, a tým aj vyprázdneniu usadených balastných látok, a očiste hrubého čreva.

Účinky očisty hrubého čreva: dobré trávenie a zdravá črevná mikroflóra

Správne prevedená očista hrubého čreva odstráni z črevného systému toxíny, balastné látky stagnujúce v záhyboch čreva, pozitívne ovplyvňuje trávenie a metabolizmus, reguluje vyprázdňovanie, zlepšuje mentálnu a fyzickú výkonnosť. Nakoľko podporuje regeneráciu črevnej mikroflóry – toxíny zlikvidujú aj priaznivé mikroorganizmy črevného systému – očista hrubého čreva posilňuje aj imunitný systém. Dôvodom je fakt, že takmer 70% imunitných buniek sa nachádza v črevnom systéme, stav črevnej mikroflóry teda priamo pôsobí na fungovanie imunitného systému.

Popri tom, baktérie črevnej mikroflóry podporujú trávenie, spolupracujú pri produkcii vitamínov B7, B12 a K, zabraňujú rozmnožovaniu škodlivých mikroorganizmov. Očista hrubého čreva odstráni aj parazity skrývajúce sa v balaste. Títo nevítaní cudzopasníci počas svojho metabolizmu – podobne ako škodlivé baktérie črevnej mikroflóry – produkujú toxíny a odčerpávajú z organizmu veľké množstvo živín. Očista hrubého čreva napomáha chudnutiu, odstránením balastných látok usadených v čreve môžeme byť ľahší hoci aj o 2-3 kilá, dokonca obnovením správneho metabolizmu sa môže zlepšiť aj odbúravanie tukov, čo prispieva k dosiahnutiu plochého brucha.

Navyše očista hrubého čreva zastáva úlohu aj v prevencii rakoviny, toxíny usadené v črevnom systéme totiž možno dať do súvisu so vznikom rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Očista hrubého čreva a detoxikácia | Funkcie črevnej flóry

hrube-crevo 1Väčšina ľudí si v dnešných časoch myslí, že hrubé črevo má jedinú funkciu, vyprázdňovanie. Preto mu nepridávajú žiadny zvláštny význam, i keď hrubé črevo má omnoho rozsiahlejšiu funkciu. V skutočnosti je hlavným ukazovateľom, ovplyvňovateľom a indikátorom imunitného systému.

Hrubé črevo je časť čreva, ktoré v bruchu obklopuje tenké črevo v obdĺžnikovej forme. Jeho časti sú slepé črevo, vzostupné hrubé črevo, priečne hrubé črevo, zostupné hrubé črevo, sigmata, konečník. Hrubé črevo má oveľa väčší priemer ako tenké črevo a nie je také hladké. Nachádzajú sa na ňom erupcie, ktoré sa líšia v závislosti svalových pohybov. Sliznicu má skladanú, prepojenú krvnými cievami, lymfatickými cievami a nervovými ukončeniami.

Fungovanie

Trvanie trávenia prijatej potravy v časti hrubé črevo je 24-48 hodín, z čoho 2-3 hodiny sú potrebné na to, aby sa nevstrebávaný materiál z predošlých tráviacich procesoch dostal do počiatočnej fázy čreva.

V črevnom trakte sa proces výrazne spomaľuje. Začína sa tvorenie stolice a zároveň vstrebávanie vody a minerálov. Pri tvorení stolice je bežná denná strata tekutín 200-300 ml. Ak hrubé črevo pracuje pomaly, odpadové materiály ostanú v tráviacom trakte dlhšie, v tom prípade je strata tekutín oveľa väčšia, a to vedie k zápche, v závažnejších prípadoch môže viesť aj k obštrukcii (nepriechodnosti) čreva.

Okrem toho, že veľká časť minerálnych látok sa vstrebáva v rôznych častiach čreva, hrubé črevo obsahuje aj užitočné baktérie, ktorých hlavnou funkciou je syntéza vitamínov. Produkcia vitamínu K a vitamínu B je veľmi významná, ich absenciou dochádza k vážnym chorobám. Aj z toho dobre vidieť, že hrubé črevo má významnú funkciu aj okrem tvorenia stolice. Dobrým príkladom je príklad novorodencov, ktorí presne preto dostávajú injekciu vitamínu K, nakoľko mnohí z nich nemajú bacil Coli, ktorý zodpovedá za produkciu vitamínu K, a pre tento nedostatok sa môže objaviť aj hemofília.

Ak sa chcete dočítať viac o danej téme, prosím kliknite na tému: Očista čriev | Posilnenie imunity.

Stolica okrem rozložených materiálov, minerálnych solí a tekutín ktoré čakajú na absorpciu môže obsahovať aj iné nevstrebávané materiály, ako sú vlákniny. Hrubé črevo potrebuje vlákniny preto, aby pri pasáži pomáhali z jeho steny odstrániť odpadové materiály, čím zabránia postupnej črevnej obštrukcii a nerovnováhy črevnej flóry. Ak niekto nekonzumuje dostatok vlákniny, potom vyššie uvedený čistiaci proces nebude dostatočný a hrubé črevo sa nebude môcť vyprázdniť úplne, lebo prilepené odpadové materiály na jeho stene nebudú môcť ju opustiť. Keď hrubé črevo má v niektorých častiach zvyšky rôznych materiálov, to je veľmi ohrozujúce na zdravie nášho organizmu. Keď sa z nich nahromadí príliš veľa, môžu vytvoriť čiastočnú alebo úplnú črevnú obštrukciu, môže sa vyvinúť rakovina hrubého čreva, hrubé črevo sa môže zdeformovať, čo je bolestivé. Ale je tu ďalší uhol pohľadu, podľa ktorého prilepené odpadové materiály sú ešte aj od toho nebezpečnejšie. To je bilancia črevnej flóry, čo má väčší priamy aj nepriamy účinok, než si myslíme.

Funkcie črevnej flóry

Normálna črevná flóra, keď je vyvážená, robí mnoho funkcií, v skutočnosti ale patrí do imunitného systému.

Skôr bolo slovo o tom, že hrubé črevo má v jednotlivých častiach funkciu vstrebávania minerálov a syntézu vitamínov. Absenciou rovnováhy črevnej flóry náš organizmus by na túto skutočnosť nemala možnosť, pričom by imunitný systém silne oslabol.

Avšak okrem toho má črevná flóra aj viac dôležitých funkcií. Musí mechanicky ochraňovať tenké a hrubé črevo, aby sa zabránilo nahromadeniu patogénnych mikroorganizmov. Okrem toho črevná flóra podnecuje imunitný systémimunitný systém, aby produkoval protilátky.

Rovnováha črevnej flóry sa môže narušiť aj užívaním antibiotík, nesprávnym stravovaním, od vedľajších účinkov liekov, od stresu a od ďalších faktorov, ktorí vyplývajú z nesprávnej životosprávy. Dá sa ale obnoviť rovnováhu črevnej flóry, ale omnoho jednoduchšie je zabrániť zmenám.

Poruchy trávenia

Za nerovnováhu črevnej flóry vo väčšine prípadov môže zlá životospráva. Hrubé črevosa dostane do situácii, keď odpadové materiály, vďaka tejto zlej životospráve sa rozšíria po jeho častiach.

Očista čreva to ale môže veľmi jednoducho napraviť. Samozrejme vo vážnych prípadoch zničené užitočné baktéria treba nahradiť probiotikami, ale treba vedieť, že len očista čreva môže vyriešiť problém.

Hrubé črevo – liečba problémov

To, že sa hrubé črevo očistí, je dobrá príležitosť na odstránenie tráviacich ťažkostí, na vyváženie črevnej flóry a na posilnenie imunitného systému.

Problémom je takmer vždy strava chudobná na vlákiny. To zabráni budúcemu úplnému využitiu živín, preto je potrebné presne tento nedostatok nahradiť. NaturalSwiss program na očistu čreva ponúka perfektné riešenie na to, aby hrubé črevo sa zbavilo od nahromadených odpadových materiálov. To umožňujú vlákniny, ktoré sa v ňom nachádzajú. NaturalSwiss program na očistu čreva zahŕňa v sebe odstránenie parazitov z organizmu – ktoré môžu tiež spôsobiť obrovské problémy-, a detoxikáciu.

Celý NaturalSwiss program na očistu čreva dáva možnosť na to, aby hrubé črevo v plnej miere bol schopný vykonávať svoje funkcie, aby opäť bol taký čistý, ako pred niekoľkými rokmi.

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
ToXiClean kapsula
ToXiClean kapsule

Pomáha organizmu pri odstraňovaní najnebezpečnejších ťažkých kovov počas detoxikácie krvi, pečene, ľadvín a iných orgánov.

23.06 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Vláknina Clean Inside
Vláknina CleanInside

Vlákninový doplnok na očistu čriev pomocou vláknin očistí hrubé črevo od nahromadených toxických usadenín a zabraňuje tvorbe nových usadenín.

32.03 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0