Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Očistná kúra: prečo sa odporúča a oplatí vykonať ju?

Očistná kúra je vhodná pri prekonaní mnohých zdravotných problémov

Balastné (odpadové) látky a toxíny, ktoré sa neustále usadzujú v tráviacom systéme, znižujú jeho výkonnosť. Toto môže viesť k veľkému množstvu nepríjemných príznakov, ba čo viac, až ku vzniku ochorení. Vzniku prípadných problémov môžeme predísť, pokiaľ bude v rámci zdravého životného štýlu pravidelne vykonaná aj očistná kúra. Nie je však jedno, ako sa do nej pustíme. Prezradíme vám, čo je potrebné vedieť o detoxikácii a očiste tela.

Pokiaľ pečeň funguje správne, zvyšuje sa hladina energie, ale pokiaľ odbúra (rozkladá) priveľké množstvo toxických látok, fungovanie tela sa spomalí. Odstránením nahromadených toxických látok môžeme cítiť prílev energie a pocitu sviežosti. Takáto očista je vhodná na prekonanie mnohých zdravotných problémov, ako sú napríklad aj neutíchajúce bolesti hlavy. Okrem toho, že úplne odľahčí, podporuje aj chudnutie, preto sa určite odporúča zvážiť je vykonanie. Existuje už mnoho tzv. zaručených foriem, ako napríklad 10 dňová očistná kúra, ktorá preferuje okrem iného aj výživný mrkvový šalát. Alebo napríklad trojdňová očistná kúra, ktorá jasne určuje, čo je tabu počas nej. Takisto možno objaviť už aj očistnú kúru, zostavenú podľa tzv. piatich elementov, ako sú drevo, oheň, voda, zem a kov. 
Mnohé diéty a očistné kúry sa mimochodom riadia výrokom slávneho Hippokrata: „Jedlo by malo byť naším liekom a liek naším jedlom!“.
 

Skutočne ju potrebujem?

Za vylučovanie a odbúranie toxických látok sú zodpovedné v prvom rade tráviaci systém, lymfatický systém, pečeň, obličky a pokožka. Spomínané toxické látky sa vylučujú močom, stolicou, alebo potom. Vylučovacie orgány však nie sú nevyhnutne schopné vysporiadať sa s toxínmi a škodlivými mikroorganizmami, ktoré sa nahromadili v organizme, čo má za následok slabý imunitný systém. Pokiaľ je náš imunitný systém slabý, vystavujeme sa mnohým infekciám a ochoreniam. Pre naše zdravie a tiež pre dobrý vzhľad je z toho dôvodu udržiavanie čistého vnútra nevyhnutné. Táto metóda sa javí ako účinná pre zachovanie zdravia, takže je čas konať! Osoby preferujúce uvedomelý spôsob života už túto kúru aplikujú pravidelne, práve pre jej priaznivé účinky.

Ako si máme byť istý potrebou jej vykonania?

Potraviny plné konzervačných látok a prísad, ktoré konzumujeme, rovnako aj kozmetické prípravky obsahujúce chemické látky, ktoré používame denne, môžu ovplyvniť zdravie nášho tráviaceho systému. Kvôli nesprávnej výžive sa odpadové látky ukladajú na steny hrubého čreva, čoho následkom vzniká nadúvanie a zápcha.

Ako často vykonať očistnú kúru? Očistnú kúru sa odporúča aplikovať 3 až 4-krát ročne aj v tom prípade, pokiaľ nepociťujeme žiadne zdravotné ťažkosti, veď tým môžeme predísť prepuknutiu príznakov. O to viac, že toxíny a balastné (odpadové) látky sa neukladajú z minúty na minútu, podobne ako ich negatívne účinky sa neobjavia okamžite: môže sa ľahko stať, že sa už nahromadili v našom organizme, avšak dôsledky tohto zatiaľ – samozrejme už nie nadlho – nepociťujeme. Proti tomu môžeme konať, ak z času na čas aplikujeme očistnú kúru.

Jedným zo znakov nahromadených toxínov je neustupujúca únava

V prípade, že nasledovné príznaky nie sú dôsledkom známej choroby, alebo nejakých organických zmien, kúru na očistu sa odporúča vykonať. Teito príznaky sú nasledovné:

 • Časté nadúvanie
 • Chronická zápcha
 • Opakované hnačky
 • Striedanie zápchy a hnačky
 • Zvýšená tvorba plynov
 • Pokožka s akné
 • Črevné kŕče
 • Chronická bolesť brucha
 • Únava bez zjavnej príčiny
 • Nespavosť
 • Skleslosť
 • Zápach z úst
 • Opakované infekčné ochorenia
 • Problémy s menštruáciou
 • Duševný zmätok
 • Alergia

Tieto symptómy, dysfunkcie, má očistná kúra šancu odstrániť, alebo aspoň zmierniť tým, že oslobodí organizmus od toxínov a usadených balastných látok poškodzujúcich vnútorné orgány, resp. zabraňujúcich ich správnemu fungovaniu.

"Zdravý životný štýl je pre mňa veľmi dôležitý"

zdravy-zivotny-styl-je-pre-mna-velmi-dolezity 1

Zdravý životný štýl je pre mňa veľmi dôležitý – a to bez toho, aby som to nejakým spôsobom preháňal. Je pre mňa veľmi dôležité, aby som si v každom prípade uvedomil úzke prepojenie, ktoré existuje medzi „závislosťou“ a medzi tým, ak mám len na niečo chuť. Toto je už polovicou úspechu a je základom pri mojom ďalšom rozhodovaní. V súvislosti s mojou prácou poznám rôzne spôsoby a postupy vnútornej očisty, ktoré som aj vyskúšala. Aj také, od ktorých sa môžete vzdialiť od toalety len na 3 metre, ale aj také, ktoré by sa mohli absolvovať len v prípade, že je človek na dôchodku, pretože sú natoľko časovo náročné. Pri tomto produkte som zistila, že sa pri ňom dá pravidelne chodiť do práce a zároveň vykonať efektívnu očistu tela.
Keďže som poslednú vážnejšiu čistiacu kúru absolvovala len pre rokom a pol, myslela som si, že veľa toho zo mňa „vyjsť“ nemôže – ale mýlila som sa. Aj za tento čas sa do tela dokážu nasťahovať podnájomníci, napr. slizké riasovité usadeniny.
Môj celkový psychický a fyzický stav sa zlepšil už po niekoľkých dňoch, mala som pocit, že je moje telo oveľa ľahšie. Vďaka tomuto pocitu odľahčenia som bola aj oveľa pokojnejšia. Zvládam každodenné problémy s ľahkosťou a všetko sa zdá byť zrazu oveľa krajšie.

Júlia Tóthová, štúdio Aviva
Budapešť, 2014-02-02

Pokiaľ si chcete prečítať ďalšie, (notárom overené) referencie zákazníkov na tému očistná kúra, kliknite na nasledovný odkaz: Očistná kúra referencie

Čo možno očakávať od kúry?

Samotné trávenie vyžaduje značné množstvo energie a ak nefunguje správne, môže to výrazne ovplyvniť celkovú našu náladu. Mnohých trápi napríklad chronická únava, bolesti brucha, zápcha, nadúvanie, alebo práve opakujúca sa hnačka. Tito príznaky je však možné pri mnohých prípadoch v značnej miere odstrániť v rámci kúry. Tieto ťažkosti totiž v lepšom prípade spôsobujú toxíny a odpadové látky nahromadené v organizme. Pokiaľ ich však odstránime, budeme sa cítiť oveľa lepšie. Výsledkom je, že črevná flóra sa regeneruje ľahšie, čo má bezprostredný vplyv na stav imunitného systému: telo bude odolnejšie voči rôznym ochoreniam a infekciám. Je to tak preto, že približne 70 percent obrannej línie imunitného systému sa nachádza v hrubom čreve. Ak je rovnováha črevnej flóry narušená vplyvom škodlivých mikroorganizmov, má to priamy vplyv na fungovanie imunitného systému.

Dôsledkom očistnej kúry sa zlepšuje metabolizmus – v tom zohráva dôležitú úlohu aj vyrovnaná črevná flóra – zlepší sa celkový pocit komfortu, zvýši sa hladina energie. Rovnako napomáha vstrebávaniu aj to, že očistná kúra je vhodná aj v pre potrebu odstránenia parazitov žijúcich v črevách: tie sa prakticky doslova vrhajú na najhodnotnejšie živiny, ktoré takto organizmus nedokáže zužitkovať. Minimálne natoľko nebezpečné je, že parazity, podobne ako škodlivé mikroorganizmy, ktoré sa dostávajú do črevného systému, produkujú aj zdraviu škodlivé toxíny. A práve preto je v záujme ich odstránenia indikovaná očistná kúra. Toxíny napríklad výrazne zvyšujú riziko vzniku kolorektálnych nádorov, rakoviny hrubého čreva a rakoviny konečníka, pokiaľ proti tomu nekonáme. Znamená to, že v podstate vytvárame vhodné podmienky pre vznik týchto nepríjemných ochorení. Istý poľský výskum preukázal, že aj prítomnosť parazita nazývaného Cryptosporidium, spôsobujúceho hnačky, je možné dať do súvisu so vznikom kolorektálnych rakovín.

Účinok chudnutia

Pomáha očistná kúra pri chudnutí? Pomocou správne aplikovanej očistnej kúry sa môžeme zbaviť aj časti nadbytočných kilogramov. Má to hneď niekoľko príčin: očistná kúra totiž nastaví správnu bilanciu tekutín v tele, čím v podstate vypudí prebytočnú vodu. Tiež odstráni odpadové látky, stagnujúce v črevnom systéme, ktoré v ojedinelých prípadoch vážia aj 2 - 3 kilogramy. Navyše zlepšením metabolizmu pomáha pri odbúraní nahromadených tukov. Takto vlastne okrem diéty takáto kúra prispieva aj k dosiahnutiu plochého brucha.

Zlepšuje duševné zdravie

Podľa jednej nemeckej štúdie, vplyvom stresu uvoľňujúci sa hormón kortizol, znižuje funkciu, činnosť pečene, ale očista môže pomôcť regulovať hladinu kortizolu. Spracované potraviny ako cukor, alkohol a kofeín prispievajú k celkovej únave nadobličiek, takže ich odstránenie z našej stravy môže podporiť obnovu (regeneráciu). Zdravé nadobličky môžu pomôcť lepšie sa vysporiadať so stresom.

: Ktorý spôsob si vybrať, keď sa rozhodneme pre očistu tela?

Ako začať? ktorá očistná kúra je najlepšia?

Na odstránenie toxínov v období staroveku slúžili pijavice a tzv. púšťanie žilou. Konkrétne, lekári v tom čase skutočne uverili, že tieto metódy môžu pomáhať. Pokiaľ sa rozhodneme pre očistu tela, našťastie, dnes už existuje veľa spôsobov, z ktorých si možno vyberať. Či už to má byť citrónová detoxikačná kúra, alebo tekutinový pôst (detoxikácia organizmu vodou, ovocnými šťavami a pod.), bylinné čaje, alebo rôzne doplnky výživy, do istej miery môže v niečom pomôcť každé z vymenovaných. Nezabúdajme však na dôležitú vec: ide o taký komplexný proces, ktorý v sebe zahŕňa detoxikáciu, resp. očistu čriev. V skutočnosti idú ruka v ruke. V prípade, že máme záujem skôr o jednoduchšie riešenie, najlepším rozhodnutím by mohla byť detoxikačná kúra a kúra na očistu čreva, ktoré pozostávajú iba z prírodných zložiek. Existuje mnoho detoxikačných programov a detoxikačných receptov, z ktorých sa oplatí vybrať si podľa individuálnych potrieb. Nezabúdajme ani na to, že hoci je už naše telo očistené, v záujme obnovenia črevnej flóry probiotiká, resp. ich užívanie nevyhnutné. Na výživu probiotík slúžia prebiotiká, preto sa odporúča nevynechať ani tie. Možno najvhodnejším riešením je aplikovať symbiotikum, ktoré v sebe zahŕňa oboje.

Ako podporiť účinnosť tejto metódy?

Hoci zmena stravovacích návykov a životného štýlu výrazne napomáha pri odstránení toxínov a balastných látok nahromadených v črevnom systéme, živiny a v prvom rade vlákniny vykonávajúce očistu, nevyhnutné k dosiahnutiu vytýčeného cieľa, by sme týmto spôsobom len veľmi ťažko dokázali zabezpečiť v potrebnom množstve. Riešením je konzumácia kvalitných a jednoducho aplikovateľných doplnkov výživy, ktoré obsahujú všetky prírodné zložky k úspešnej očistnej kúre a náhrade chýbajúcich živín. Účinnosť tejto metódy, samozrejme, ďalej zvyšujú nasledovné faktory: zdravé stravovanie (alebo správne zostavený diétny jedálniček), konzumácia surovej zeleniny a ovocia, celozrnné obilniny. Ľahko stráviteľné potraviny a podporné doplnky prijaté počas očisty pomáhajú odstraňovať toxíny, ktoré zabraňujú správnej činnosti pečene a tráviacim procesom. Počas očistnej kúry je najlepšie vyhýbať sa mliečnym produktom, nakoľko môžu zosilniť už existujúce zápalové procesy. Pravidelný pohyb je rovnako dôležitý, nakoľko urýchľuje detoxikačné procesy. Dohliadnime však na to, aby bola záťaž tela vykonávaná postupne.

Môžu sa objaviť vedľajšie príznaky počas očistnej kúry?

V priebehu liečby sa dôsledku odstránenia toxických látok môže prejaviť podráždenie, skleslosť, pocit chladu, slabosť a môžeme pociťovať okrem iného aj zníženie zvládania záťaže. Napríklad aj plynatosť (zvýšená tvorba plynu v črevách) je veľmi častým vedľajším účinkom detoxikácie, pretože sa telo snaží zbaviť všetkých toxických látok v akejkoľvek forme. Pripravme sa na aj to, že sa budeme musieť vyrovnať s nevoľnosťou, silným potením, alebo mierny zápachom s úst. Obávať sa však nie je potrebné, všetky tieto príznaky sú iba dočasné!

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17626376/
https://www.sciencedaily.com/releases/2008/09/080909131223.htm

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Vláknina Clean Inside
Vláknina CleanInside

Vlákninový doplnok na očistu čriev pomocou vláknin očistí hrubé črevo od nahromadených toxických usadenín a zabraňuje tvorbe nových usadenín.

32.03 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program ToxiClean
Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0