Pálenie záhy: čo vynechať zo stravy, aby to neovplyvnilo kvalitu života?

Pálenie záhy je dôsledkom nadmernej produkcie žalúdočnej kyseliny

Pálenie záhy je dôsledkom nadmernej tvorby žalúdočnej kyseliny. Tento problém sa dotýka mnohých, avšak máme pre vás jednu pozitívnu správu. Vo väčšine prípadov je však možné zbaviť sa ho jednoducho: vylúčením nesprávnej výživy a nezdravého životného štýlu.

Pravdepodobne už väčšina z nás pocítila pálenie záhy sprevádzané bolesťami. K tomu úplne postačí konzumácia jedál a nápojov, ktoré zvyšujú tvorbu žalúdočnej kyseliny, alebo sú vo všeobecnosti kyslé.

Príčiny pálenia záhy

Čo spôsobuje pálenie záhy? Žalúdočná kyselina je potrebná a má všestrannú funkciu: chráni črevný systém pred rôznymi baktériami a vírusmi, aktivuje tzv. šťavy produkované v žalúdku, ktoré doslova strávia bielkoviny, navyše absorpcia niektorých minerálnych látok a stopových prvkov by nemohla prebiehať bez nej. Jediným problémom je nadmerná tvorba kyseliny.

Príležitostné pálenie záhy je v podstate úplne normálne a zriedka poskytuje dôvod na obavy. Pokiaľ z nejakého dôvodu produkuje žalúdok viac žalúdočnej kyseliny, ako napríklad v prípade prejedania sa, často môžeme pociťovať pálivý pocit. Príliš veľké množstvo žalúdočnej kyseliny môže dráždiť sliznicu žalúdka. Pokiaľ tento stav pretrváva dlhšiu dobu, môže byť priamou cestou k vytvoreniu nepríjemného žalúdočného vredu.

Stav, počas ktorého nastáva návrat kyslej žalúdočnej šťavy zo žalúdka do pažeráka, sa nazýva reflux. Ak sa tento stav nelieči, kyselina ktorá vstupuje do pažeráka a ústnej dutiny, môže spôsobiť nepríjemné a bolestivé poleptania, poškodiť zubnú sklovinu, tiež spôsobiť trvalé zachrípnutie. Na jeho konto však možno pripísať aj chronickú faryngitídu (zápal nosohltana) a opakujúce sa záchvaty kašľa.

Bránicová hernia (prietrž) môže byť tiež jednou z príčin vzniku príznakov pálenia záhy. K tomuto stavu dochádza vtedy, keď časť žalúdka prečnieva (pretláča sa) do hrudnej dutiny cez sval, ktorý oddeľuje brušnú a hrudnú dutinu.

Pálenie záhy môže však byť vyvolané aj ďalšími faktormi, vrátane nasledovných:

 • Fajčenie,
 • obezita,
 • nadváha, tehotenstvo, dôsledkom úzkeho oblečenia sa zvyšuje tlak na brušnú dutinu,
 • konzumácia kofeínu, čokolády, alebo alkoholu (pálenie záhy po alkohole je mimoriadne nepríjemné),
 • korenisté jedlá,
 • užívanie niektorých liekov, ako napríklad aspirín, alebo ibuprofen,
 • niektoré druhy liekov na upokojenie a lepší spánok - anestetiká a analgetiká, ktoré uvoľňujú zvierač.

V dôsledku zmenenej funkcie hormónov počas obdobia tehotenstva sa sval nachádzajúci na hranici pažeráka a žalúdka dostane do uvoľneného stavu. Toto má za následok stav, kedy sa kyslý obsah žalúdka vteká späť do pažeráka. Pálenie záhy v tehotenstve je v podstate bežný jav. Pálenie záhy sa často vyskytuje pri iných gastrointestinálnych poruchách, ako je napríklad aj žalúdočný vred.

Príznaky pálenia záhy môžu byť zavádzajúce

Aké má príznaky?

Čo pociťujeme pri pálení záhy? Z času na čas mnoho ľudí pociťuje pálenie záhy, resp. pálivý pocit v strednej oblasti hrudníka, presnejšie za hrudnou kosťou. Tento pocit môže byť sprevádzaný horkou chuťou v ústach, zápachom z úst, bolesťou v oblasti pažeráka, pocitom nepohodlia, kyslým refluxom a zvýšenou tvorbou slín. Pálivý pocit v oblasti hrudníka môže trvať od niekoľkých minút až po niekoľko hodín. Pokiaľ však ktokoľvek pociťuje pálenie záhy sprevádzané silnou bolesťou prípadne aj dvakrát týždenne, je nutné obrátiť sa na svojho lekára, pretože to môže byť príznakom závažnejšieho ochorenia.

Kedy vyhľadať lekára v prípade pálenia záhy a refluxu?

Pokiaľ spozorujeme nasledovné príznaky, vyhľadajme lekára:

 • Príznaky pálenia záhy sú závažnejšie, alebo sa objavujú častejšie
 • Problémy s prehĺtaním, alebo bolestivé prehĺtanie
 • Pálenie záhy spôsobuje nevoľnosť, alebo vracanie (najmä ak zvraciame krv)
 • Spozorujeme drastické, alebo nevysvetliteľné chudnutie
 • Trápi nás chronický kašeľ, alebo pocit dusenia
 • Napriek užívaniu antacíd na predpis, alebo liekov na zníženie žalúdočnej kyseliny, po dobu dvoch týždňov, príznaky pretrvávajú
 • Spozorujeme chronické zachrípnutie, alebo zhoršujúcu sa astmu
 • Príznaky bránia vykonávaniu každodenných činností
 • Ďalšie ťažkosti sú sprevádzané bolesťami v oblasti hrudníka, dýchavičnosťou, slabosťou, nepravidelným pulzom srdca, alebo potením
 • V prípade extrémnej bolesti brucha
 • Objaví sa hnačka, čierna stolica, alebo krv v stolici

Pálenie záhy nesprevádza srdcový infarkt. Mnoho postihnutých týmto problémom sa však domnieva, že trpí infarktom, pretože príznaky môžu byť veľmi podobné

Môže byť pálenie záhy príznakom vážnejšieho problému?

Mnoho ľudí na to ani len nemyslí. Užijú svoje zaužívané antacidum a pokračujú v denných činnostiach. Časté pálenie záhy však môže viesť k závažnejším zdravotným stavom, ako je napríklad ochorenie reflux (GERD). Občasné pálenie záhy zvyčajne neznamená problém. Pokiaľ sa však vyskytuje často, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú liečbu. V prípade nedostatočnej liečby to môže mať za následok napríklad ezofagitídu (zápalové ochorenie pažeráka), alebo vznik tzv.

Barrettovho pažeráka, resp. rakoviny pažeráka. V prípade Barrettovho pažeráku dochádza k takým zmenám v dôsledku zmeny sliznice, ktoré môžu zvyšovať riziko vzniku rakoviny pažeráka. Z dlhodobého hľadiska môže pálenie záhy ovplyvniť kvalitu života, sťažovať vykonávanie každodenných aktivít.

Je pálenie záhy znakom problémov so srdcom? Samotné pálenie môže sprevádzať ďalšie príznaky infarktu. Medzi zvyčajne príznaky srdcového infarktu možno zaradiť tlak v oblasti hrudníka, stláčajúcu bolesť, bolesti v hrudníku a pažiach, ktorá sa môže šíriť smerom ku krku, čeľusti. Môže byť sprevádzaná nevoľnosťou, tráviacimi poruchami, alebo bolesťami brucha.

Skúmanie príčin

Pokiaľ častosť výskytu pálenia záhy neklesne, je potrebné navštíviť lekára. Ten preštuduje anamnézu pacienta, opýta sa na príznaky, následne môže v záujme objasnenia základnej príčiny probléme nariadiť celý rad ďalších vyšetrení. Vyšetrenia môžu zahŕňať röntgenové vyšetrenie brucha, endoskopické vyšetrenie, alebo test pH na stanovenie množstva kyseliny v pažeráku.

Táto téma zaujíma čoraz väčší okruh osôb a odpovede na svoje otázky hľadajú hlavne na internete. V hľadáčiku vyhľadávačov sa objavujú okrem iného aj nasledovné výrazy: pálenie záhy jablko, pálenie záhy sóda bikarbóna, pálenie záhy bolesť hrudníku, pálenie záhy čo jesť, pálenie záhy a bolesť chrbta, pálenie záhy a bolesť chrbta

Ako liečiť pálenie záhy?

Pokiaľ príznaky pálenia záhy pozorujeme iba zriedka, zmenou životného štýlu je možné ich zmierniť.

Čomu sa vyhýbať:

 • Ľahnúť si hneď po jedle,
 • fajčenie,
 • čokoláda,
 • alkohol,
 • nápoje s obsahom kofeínu,
 • sýtené nápoje,
 • citrusové plody,
 • paradajky,
 • mäta,
 • korenisté jedlá pripravované a pečené na horúcom oleji.

Môže byť užitočné, ba dokonca dôrazne odporúčané, eliminovať nadváhu. Nadmerný tuk vytvára totiž tlak na žalúdok, žalúdok sa môže otvoriť a potom kyselina steká späť. Snažme sa vyhýbať konzumácii jedla v neskorých večerných hodinách, posledné jedlo by malo byť najmenej štyri hodiny pred spaním. Namiesto dvoch, alebo troch veľkých porcií hlavných jedál si radšej doprajme viac menších porcií, aby sa nezaťažoval žalúdok. Ohľadom najlepších antacidných prípravkov sa informujme u svojho lekárnika.

Zázvor upokojí žalúdok

Čo jesť proti páleniu záhy?

Čo na pálenie záhy konzumovať? Potraviny znižujúce množstvo žalúdočnej kyseliny absorbujú spomínanú kyselinu do seba. Takými sú napríklad ryža a rôzne obilné vločky, prípadne sušienky. Predpokladá sa, že petržlen spolu so zázvorom upokojuje žalúdok, ale aj konzumácia dusenej zeleniny, varených vajec, varených zemiakov, aloe vera, alebo banánov môže byť rovnako užitočná. Je nesporne dôležité spomenúť aj kapustovú šťavu, ktorá vďaka tomu, že obsahuje vitamín U v hojnom množstve, je schopná regenerovať poškodenú sliznicu a bolo preukázané o nej, že je najlepším prírodným liekom na peptické vredy. Rovnako sa postará o hojenie vredov bez jaziev a zároveň je tiež schopná normalizovať funkciu žalúdku a čriev. Konzumácia malého množstva jogurtu a mlieka pred jedlom sa vyslovene odporúča. Rovnako je dobré, pokiaľ sa jedlá bohaté na bielkoviny budú na našom tanieri objavovať častejšie.

Vyvoláva pitie čistej vody pálenie záhy? Pravidelná konzumácia pitnej vody môže poskytnúť čiastočnú úľavu, tiež riedi žalúdočnú kyselinu a očistí pažerák od zvyškov kyseliny. Mnohí napríklad užívajú acidko na pálenie záhy, ale účinok je neistý, iba dočasný. Rovnako aj niektoré zaručené bylinky na pálenie záhy môžu poskytnúť zmiernenie.

Čo pomáha na pálenie záhy? Osvedčené rady, ktoré používajú už celé generácie:

 • Citrónová šťava: šálka vlažnej vody s čerstvo vytlačenou šťavou z citróna. I napriek tomu, že je citrón kyslý, má silné zásadité účinky.
 • Zázvorový čaj: zázvor disponuje protizápalovými a analgetickými účinkami. Odporúča sa vypiť denne 2-3 šálky čaju denne, medzi jednotlivými chodmi.
 • Cesnak: v podstate má rovnaké účinky ako zázvor. Pre odvážnejších sa odporúča v prípade ťažkostí rozžuť jeden strúčik cesnaku.
 • Škorica: v prípade núdze pomáha aj všeobecne známe korenie s neuveriteľnou vôňou. Stačí pridať 1 čajovú lyžičku tohto korenia do 0,2 l vody, variť 10-15 minút. Následne pridajte za lyžičku medu a hojivý nápoj je hotový. Doprajte si ho 2-krát denne medzi jednotlivými chodmi.
 • Jablčný ocot: dve polievkové lyžice octu v šálke vlažnej vody zaručia stimuláciu trávenia, tiež sa podieľajú na zmiernení bolesti spojenej s pálením záhy. 
 • Zemiaky: rovnako, ako z citrónu, aj čerstvo lisovaná šťava zo zemiakov môže pomáhať pri pálení záhy vďaka svojej zásaditosti.

Terapia pomocou liekov

V závislosti od diagnózy môže lekár navrhnúť rôzne možnosti liečby na zmiernenie, alebo odstránenie príznakov. Pomáhajú lieky na neutralizáciu kyseliny, antagonisty H2-receptorov, resp. inhibítory protónovej pumpy, predpísané na potláčanie tvorby žalúdočnej kyseliny. I napriek tomu, že tieto lieky môžu byť užitočné, disponujú aj vedľajšími účinkami. Prípravky a lieky na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny (tzv. antacidá) môžu okrem iného spôsobiť zápchu, alebo hnačku.


Zdroje:
https://www.healthline.com/symptom/heartburn
https://www.medicalnewstoday.com/articles/9151.php#1

NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0