Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Parazity - všetko, čo je potrebné vedieť

Príživníci sa rozmnožujú v črevnom trakte hostiteľského organizmu

Trápi vás únava, podráždenosť, tráviace problémy, časté bolesti hlavy, prípadne ani krvný obraz nie je dobrý? Je celkom možné, že vás infikoval parazit. K tomu, aby sa mohla s určitosťou vylúčiť prítomnosť neželaných cudzopasníkov, zozbierali sme najčastejšie druhy a nimi spôsobené príznaky, okrem toho Vám však dáme aj niekoľko užitočných rád aj o ich odstránení.

Pri spomenutí črevných parazitov väčšinu ľudí pochytí nevoľnosť, aj samotná predstava, že v našom tele žije „cudzinec“, a priznajme sa, odporný tvor, je strašná. Pritom prítomnosť črevných parazitov je oveľa častejším javom, než myslíme, pretože  infikovať môžu kohokoľvek. Keď sa objaví podozrenie, naznačujúce prítomnosť črevných parazitov, je veľmi dôležité neskrývať to, pretože parazity nie sú následkom nesprávnej hygieny. Čím skôr rázne zakročme, pretože tieto sami od seba určite neopustia náš organizmus.

Je veľmi ťažké zmieriť sa s myšlienkou, ale je to fakt: existuje viac stoviek takých príživníkov, ktoré sú nezávisle od veku, pohlavia a spoločenského postavenia schopné uhniezdiť sa tráviacom systéme človeka. Podľa výskumov trpí takmer 30 percent obyvateľstva Zeme parazitárnym ochorením. Ale odkiaľ prichádzajú? Odpoveď je pomerne desivá: takmer odvšadiaľ! Bez úplnosti zoznamu môžu byť nositeľmi pre človeka nebezpečných parazitov pitná voda, zle umyté ovocie a zelenina, neúplne uvarené alebo prepečené potraviny živočíšneho pôvodu, a tiež domáce zvieratá. Podľa štatistík je mimoriadne častým vlasovec, ktorým môže byť infikovaných až miliarda ľudí, kým machovec ľudský sa nachádza v organizme takmer 800 miliónov ľudí.

Test na parazitárnu infekciu, akými spôsobmi ju možno zistiť?

Preukázanie prítomnosti parazitov sa môže vykonať sérologickým vyšetrením (napríklad z krvi), mikroskopickým vyšetrením vajíčok parazitov, ktoré sa vylučujú stolicou, a tiež makroskopickým a mikroskopickým vyšetrením samostatne sa vyprázdňujúcich parazitov. Existuje aj domáci test, presnejšie rýchlotest stolice, tento je však vhodný iba na potvrdenie Giardia Lamblia.

Parazity, koľko druhov môže cudzopasiť v tele človeka? 

Cudzopasníci tohto druhu okupujú a rozmnožujú sa v črevnom systéme hostiteľa, podľa toho, o aký druh ide, zakaždým v inej časti tela. Následkom toho vznikajú také príznaky, ktoré sa dajú zameniť s celým radom tráviacich problémov. Na ich prítomnosť by sme si mali spomenúť vtedy, ak tieto poruchy neustávajú, stávajú sa chronickými, nie je možné inak ich vysvetliť.

Parazity žijúce v ľuďoch môžeme rozdeliť do troch hlavných skupín: hlístovce, motolice a pásomnice. Ich cieľom nie je zahubiť telo hostiteľa, čo platí inak aj v prípade iných príživníkov, nakoľko sa živia potravou, ktorú organizmus prijal, ich prítomnosť však môže spôsobiť i tak závažné príznaky. Najzávážnejším je vznik rôznych nedostatkových stavov. Ak tento stav trvá dlhší čas, môžu vzniknúť ďalšie komplikácie. Nemožno zabúdať ani na skutočnosť, že títo cudzopasníci dokážu v ľudskom organizme spôsobiť aj rôzne infekcie. Vzhľadom na to, že výrazne oslabujú imunitný systém, zároveň narúšajú rovnováhu životne dôležitej  črevnej flóry, prispievajú k vzniku spomínaných infekcií, takže sa odporúča proti týmto cudzopasníkom konať čo najskôr.

Črevné parazity a ich typy:

Mrľa detská je častá u detí

Mrľa detská (Enterobius vermicularis), ktorá je často spomínaná iba v súvislosti s deťmi. Na príčine je to, že sa najčastejšie objavuje u detí. Nákaza samozrejme hrozí aj ostatným členom rodiny u postihnutých detí, ktorí sú s nimi v blízkom kontakte: prieskumy Center of Disease Control uvádzajú, že týmto parazitom je nakazených približne 11,4% celkovej populácie. Dospelé jedince spomínaného parazita je možné spozorovať aj voľným okom. V stolici sú jasne viditeľné , pripomínajú tenké nite. Mrľa detská si vôbec nevyberá (toto platí aj pre ostatné druhy črevných parazitov), vajíčka mrle sa cez ústny otvor dostanú do ľudského organizmu, a v úplných začiatkoch infekcie sa v organizme rozmnožujú bez akýchkoľvek príznakov. Infekcia ohrozuje deti väčšmi, pretože hygienické zásady ešte nedodržiavajú dostatočne, umývanie rúk nie je dokonalé, nehovoriac o typicky detskom zvyku - strkanie rúk do úst. Vajíčka tohto parazitu sú schopné prežiť na pokožke len zopár hodín, no vlhké, mokré miesta im prospievajú rovnako, ako napríklad aj posteľné prádlo, kde môžu prežívať aj niekoľko týždňov.

Príznaky prítomnosti mrle detskej: neutíchajúci svrbivý pocit konečníka, resp. okolia konečníka, závažné problémy so spánkom, bolesti brucha, závrate, pocit únavy kvôli nedostatku spánku, časté poruchy koncentrácie a podráždenosť.

Vlasovec môže spomaliť normálny vývoj

Vlasovec (Trichuris trichiura), dospelý, vyvinutí jedinec má približne 3-5 cm. Infikovanie je aj v jeho prípade cez ústnu dutinu, a infekcia môže byť spôsobená infikovaným jedlom, nápojmi, resp. zeminou, v ktorej sa nachádzajú larvy. Tento črevný parazit je špecifický tým, že vajíčka ktoré kladie samička sa vyliahnu až v čreve (tenké črevo), následne sa stolicou z hostiteľského tela vylúčia.

Príznaky prítomnosti vlasovca: bolesti brucha, bolesti hlavy, hnačka (v stolici sú stopy krvi), nevoľnosť, zvracanie, náhla strata hmotnosti.

V prípade  dlhodobej prítomnosti parazitov môže ľahko prepuknúť  chudokrvnosť, pretože tieto disponujú drobnou „ústnou korunkou” podobnou pazúrom, ktoré sú schopné prederaviť sliznicu hrubého čreva a parazit sa tak živí krvou. V prípade detí môže prítomnosť vlasovca spomaliť normálny vývoj. Prítomnosť tohto cudzopasníka je dôsledkom nedokonalej hygieny, objavuje sa hlavne v rozvojovo zaostalých krajinách.

Hlísta môže dosiahnuť dĺžku až 25 centimetrov

Hlísta (Ascaris lumbricoides), príživník, ktorý sa vyskytuje nielen u ľudí. Veľmi často sú infikované aj domáce zvieratká. Za jeho šírenie je zodpovedná hlavne konzumácia neočistenej, neumytej zeleniny a ovocia, prípadne kontakt s kontaminovanou zeminou. Dospelé jedince môžu byť dlhé aj 25 cm. Miestom vyliahnutia vajíčok tohto parazitu sa následne po vniknutí do organizmu stáva tenké črevo. Do krvného obehu sa larvy hlísty ocitnú priamo v krvnom obehu a začína ich putovanie telom hostiteľa. Tok krvi ich dopraví do ventriculus dexter (pravá srdcová komora), následne sa pulzovaním dostanú priamo do dýchacieho orgánu - pľúc.

Príznaky prítomnosti hlísty: dráždivý kašeľ, kýchanie, nevoľnosť, zvýšená teplota.

Zriedkavo sa ale spomínaní cudzopasníci dostanú až po žlčovod, zabraňujú správnemu prúdeniu žlčovej tekutiny, čím zabraňujú správnej činnosti pečene. Prítomnosť hlísty je charakteristická hlavne pre krajiny oblasti rovníka. Vhodné podmienky vrátane vlhkej, vzdušnej zeme, nedostatok priamych slnečných lúčov, predlžujú schopnosť infikovať. Hlísta je mimoriadne citlivá na vysoké teploty, z toho dôvodu odporúčame ovocie a zeleninu tepelne ošetriť (prevariť), rovnako aj vodu na pitie.

Pásomnica spôsobuje silné kŕče v podbrušku

Pásomnica (Taenia saginata, Taenia solium) Disponujú typickým znakom, ktorými sú 4  malé prísavky na hlave (drobné háčiky navyše má Taenia solium). Hovorí sa im aj osamelé, kvôli ich jedinečnému spôsobu rozmnožovania. Tento červ je hermafrodit - obojpohlavný, v tele hostiteľa žije väčšinou len jeden exemplár. Tieto parazity nedisponujú vlastným tráviacim orgánom, živia sa potravou, ktorú už organizmus strávil.

Príznaky prítomnosti pásomnice: rýchle chudnutie, príznaky rôznych nedostatkových stavov, kŕče v oblasti podbruška, tráviace poruchy, perforácia čreva, bolesti hlavy. Keď sa nákaza nelieči okamžite, môžu larvy napadnúť aj mozog. V takom prípade sa prejavia nasledovné príznaky: porucha reči, porucha zraku, v závažnejších prípadoch epileptické záchvaty. Zbaviť sa parazitov je preto nevyhnutné. Účinné a mimoriadne spoľahlivé sú protiparazitárne prípravky.

Črevné cudzopasníky delíme do dvoch hlavných skupín: jednobunkové a mnohobunkové. Jednobunkové sú mikroskopickej veľkosti a mnohobunkové sa môžu vyskytnúť vo veľkostiach od pár mm až po viac metrov, môžu sa objaviť takmer v akejkoľvek veľkosti. Ich najčastejšími zástupcami sú strunovce (valcové červy, okrúhlovce) a ploskavce. V druhej skupine možno nájsť  druh nazývaný cestoda, ktorý má tvar pásika a je segmentovaný, a tiež druh trematodes, pre ktoré je typický  rovnomerný a hladký povrch.

Prítomnosť parazitov je spôsobená hlavne kvôli Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Dientamoeba fragilis, Isospora bell, Cryptosporidium sp., resp. Balantidium coli. Medzi jednobunkovcami je potrebné spomenúť druhy Ascaris lumbricoides, Enterobius vermicularis, Trichuris trichiura, Necator americanust, Ancylostoma duodenaliste, resp. Strongyloides stercoralis.

Spôsoby preniknutia týchto nevítaných hostí do organizmu. Ako sa tam dostanú?

Najčastejšie sa tak stane prostredníctvom ústnej dutiny, prijatím potravy, infikovanej tekutiny. Larvy, resp. vajíčka týchto cudzopasníkov sa poľahky skryjú mäse – tu máme na mysli v prvom rade hovädzie a bravčové mäso, z toho dôvodu je prioritou, aby bolo mäso umyté, a konzumácia nasledovala až po tepelnom spracovaní. Ďalším zdrojom nákazy môže byť  nečisté surové ovocie a zelenina, resp. ak sú čistené kontaminovanou vodou.

Parazitárne ochorenie je infekčné. Nositeľmi cudzopasníkov môžu byť zvieratá chované doma, parazitárne ochorenie je časté u mačiek a psov, hlavne u tých, ktoré choré chodia von z bytu. Domácich miláčikov si kontrolujme, či už ide o kŕmenie, hladkanie, prípadne spoločnú hru, neprikladajme ruky k ústam a dbajme na dôkladné umytie rúk po týchto činnostiach. Navyše, nechať sa domácimi miláčikmi olizovať tiež nie je práve najhygienickejšie

Aké problémy spôsobujú? Ktoré sú typické ťažkosti?

Celosvetovo uznávaná kanadská lekárka Hulda Regehr Clark, ktorá zomrela v roku 2009, robila v súvislosti s parazitmi priživujúcimi sa v ľudskom organizme a škodami, ktoré spôsobujú, veľmi veľa výskumov. Nakoľko takmer 80 percent nášho imunitného systému sa nachádza v tráviacom systéme, presnejšie v črevnej flóre, vplyvom patogénov sa môže znížiť obranyschopnosť organizmu: budeme náchylnejší na to, aby sme „chytili“ choroby, navyše narastie aj doba liečby. Ale je aj horšia správa: väčšina vyvinutých exemplárov produkuje takzvaný orto-fosfo-tirozín. Táto chemická látka prispieva ku vzniku nádorových ochorení.

Veľa ľudí si nie je vedomých toho, čo sú u človeka príznaky parazitárnej infekcie. Väčšina parazitov ukrývajúcich sa v organizme, nespôsobuje príznaky konkrétne naznačujúce prítomnosť cudzopasníkov, takže na takúto infekciu myslíme iba okrajovo. Ak teda spozorujeme uvedené príznaky, môže sa stať, že ich dôvodom je parazitárna infekcia.

Silná bolesť brucha je jedným z príznakov parazitárnej infekcie

Keď už spomíname príznaky parazitárnej infekcie, patria sem bolesti v oblasti podbruška, resp. kŕče. I keď to môže byť dôsledkom aj nevhodnej stravy, resp. chorobami tráviaceho systému, ktoré nevhodná strava spôsobuje, väčšina parazitov produkuje príznaky podobné nadmernej tvorbe plynov. Tieto stavy sa objavujú niekedy iba zriedkavo, ženy majú tendenciu pripisovať ich menštruačnému obdobiu, resp. obdobiu pred menštruáciou, preto sa ani nezaoberajú myšlienkou, že na vine môže byť parazitárna infekcia. Nepríjemné kŕče je možné pripísať na účet väčšinou dlhších druhov (pásomnice), ktoré získavajú živiny z črevných stien. Takéto dráždenie sliznice čriev dokáže spôsobiť silnú bolesť.

Spomalený vývoj. Toto sa najvýraznejšie prejavuje hlavne u malých detí a mládeže. Parazitárnou infekciou postihnuté deti sú spravidla chudé a aj vzrastovo nižšie, na rozdiel od rovesníkov. Dôvodom je, že tieto parazity spotrebujú značnú živín: minerálne látky, stopové prvky, vitamíny, dôležité pre správny vývoj.

Únava a spavosť. Z dôvodu parazitárnej infekcie organizmus nedostáva dostatočný množstvo energie, čo má za následok pocit únavy. Ak takéto príznaky trvajú dlhodobo, určite sa obráťme na lekára, nakoľko takýto stav môže viesť k nedostatkovým stavom rôzneho druhu, výrazne oslabuje obranyschopnosť imunitného systému a dochádza k poškodeniu črevnej flóry.

Suchý kašeľ. Poznáme viac takých parazitov, ktorých väčšia časť svojho cyklu života prebieha v črevnom trakte, no môže sa stať, že sa v podobe lariev dostanú smerom k pľúcam a hltanu. Podráždenie a zápalové stavy, ktoré spôsobuje ich prítomnosť je v mnohých prípadoch sprevádzaná štekavým kašľom, nezriedka suchým a ďalším znakom je aj silná bolesť.

Nechutenstvo. Znie to síce protikladne, pretože väčšina parazitov sa k potrave dostane prostredníctvom organizmu, no i tak je pre prítomnosť parazitov príznačné nechutenstvo. Vzhľadom na to, že neustále stimulujú črevné steny, mozgu to vyvoláva neustály pocit nasýtenia.

Chronická hnačka je väčšinou spôsobená väčšími parazitmi, hlavne ak sú v našom organizme premnožené. Existujú druhy, ktoré sú ľahko viditeľné, sem patria aj hlísty, tieto môžeme vidieť po vyprázdnení v stolici, resp. na jej povrchu.

Nevoľnosť je ďalším podozrivým príznakom, a aby zoznam príznakov nebol krátky, zamerajme sa na nadúvanie, mdloby, vracanie, lámavosť vlasov a nechtov, pokožkú náchylnú na olupovanie, ktorá sa stáva tenkou a začervenalou. Väčšinu týchto príznakov môžeme často pripisovať črevným parazitom, nakoľko spôsobujú akútny nedostatok nevyhnutných vitamínov. Parazitárnu infekciu môže vo vážnych prípadoch sprevádzať triaška, horúčka, resp. dehydratácia.

Ako konať v prípade infekcie? Čo môžeme urobiť proti parazitom?

Vyhnanie parazitov je možné rôznymi spôsobmi. Našťastie existujú aj antiparazitárne prípravky bez lekárskeho predpisu.

Anti – parazitárne doplnky výživy sú dostupné pre každého

Dnes je už dostupných veľa doplnkov výživy proti parazitom, spomedzi ktorých je dobré zvoliť si tie s obsahom čistých prírodných zložiek. Základom protiparazitárnej kúry je, aby sme si hrubé črevo očistili od usadených nestrávených zvyškov potravy, a tiež črevných parazitov, ktoré sa v týchto usadeninách ukrývajú. Kúra na očistu čreva pomáha udržať čistotu hrubého čreva, čisté hrubé črevo zase zabraňuje tomu, aby sa v črevnom systéme človeka rozmnožili škodlivé baktérie a škodliví cudzopasníci. Na odstránenie príživníkov, taktiež ich vajíčok a lariev z organizmu sú antiparazitárne doplnky výživy, dostupné pre každého, obsahujú zmesi rôznych liečivých rastlín.

Odstránenie parazitov doma sa dá vyriešiť aj užívaním odvarov na vyhnanie parazitov, avšak nech sa rozhodneme pre ktorékoľvek riešenie, najprv si vždy dajme urobiť vyšetrenie stolice, z ktoré sa potvrdí prítomnosť neželaných cudzopasníkov.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4423887/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2851163
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2754014

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Parasic
Parasic

Parasic je protiparazitný doplnok výživy, ktorý pomáha odstrániť škodlivé črevné parazity a ich vajíčka z hrubého čreva a iných častí organizmu.

33 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Parasic Junior
Parasic Junior

Perfektné riešenie na odstránenie parazitov z organizmu našich detí. Popri tom, že je to veľmi účinný prípravok, Parasic Junior® je mimoriadne chutná tekutina, ktorú deti rady užívajú. Odporúčame ju tiež pre dospelých, ktorí dávajú prednosť tekutine oproti kapsulám.

33 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

88 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0