Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Pečeňová diéta: ako sa robí regenerácia pečene po domácky?

Existuje veľké množstvo jedál, ktoré môžeme konzumovať v záujme ochrany nášho najväčšieho

Pečeň je zodpovedná za odbúravanie sacharidov, za tvorbu glukózy a za detoxikáciu organizmu. Skladuje živiny a produkuje žlč, ktorá je potrebná ku vhodnému tráveniu a vstrebaniu živín z potravy. Existuje veľa jedál a nápojov, ktoré môžeme konzumovať v záujme ochrany nášho najväčšieho detoxikačného orgánu, alebo v záujme toho, aby sme podporili jeho regeneráciu. Pozrime sa, z čoho pozostáva jedálny lístok pečeňovej diéty.

Zdravie pečene je z hľadiska všeobecného zdravotného stavu životne dôležité. Porucha jej činnosti môže viesť ku vzniku ochorení, k poruche metabolizmu, dokonca aj ku vzniku cukrovky 2. typu. I keď je nemožné eliminovať všetky rizikové faktory, konzumácia niektorých jedál a nápojov môže podporiť správnu činnosť tohto orgánu. V tomto článku spomenieme odporúčané potraviny, ich blahodarný vplyv na tento orgán, ale aj niektoré potraviny, ktorým by sme sa mali vyhnúť, keď je u nás nastavená pečeňová diéta. Je to zaujímavá téma, preto sa v súvislosti s touto diétou vo vyhľadávačoch objavujú často aj nasledujúce výrazy: - jedálny lístok, - kniha, - tvaroh, - jedálniček, -potraviny, - na chudnutie.

Čo sa stane, keď nemáme zdravú pečeň?

Nevyhnutnými orgánmi tráviacej sústavy sú pečeň, žlčník a pankreas. Ich činnosť, medzi nimi aj činnosť a funkcie pečene, sa môže z rôznych príčin narušiť. I keď je schopná regenerovať sa, keď ochorie, telo sa nedokáže účinne očistiť od toxických látok. Ochorenia pečene môžu spôsobovať celú škálu príznakov, patria sem:

 • svrbenie
 • žltá, žltkastá pokožka
 • problémy s cievami
 • žlčníkové kamene
 • únava
 • bolesť brucha a opuch
 • opuch nôh
 • nutkanie na vracanie
 • hnačka

Púpava lekárska podporuje činnosť pečene, a tiež prispieva k toku žlče

Napriek tomu, že sa pečeň dokáže úžasne regenerovať, rôznymi formami sa môžeme pričiniť k tomu, aby sa obnovila rýchlejšie, aby sa po chorobách skôr regenerovala. Existuje veľmi veľa takých potravín, alebo liečivých rastlín, ktorých konzumácia alebo použitie spolu so vhodne zvoleným jedálnym lístkom, môžu tento proces podporiť, preto zohrávajú úlohu pri detoxikácii pečene.  Spomedzi liečivých rastlín v každom prípade vynikajú pestrec mariánsky a púpava lekárska, kým spomedzi jedál artičoky. Tie obsahujú inulín, ktorý podporuje aktivitu enzýmu, ktorý zabraňuje tvorbe triglyceridov. Odporúča sa užívanie zlatobyľa, mäty, benediktu lekárskeho, sladkého drievka, senovky gréckej, čakanky obyčajnej a štiavu

Ako si očistiť pečeň?

Vo väčšine prípadov by mala detoxikácia pečene obsahovať jednu alebo viac z nasledovných metód:

 • užívanie doplnkov výživy  podporujúcich vylúčenie toxínov z pečene
 • diéta šetriaca pečeň
 • vyhýbanie sa niektorým druhom jedál
 • pôst
 • očista hrubého čreva

Čo treba jesť v prípade špeciálnych chorôb pečene?

Lekári môžu pacientom so špeciálnymi ochoreniami pečene odporučiť návrhy na diétu:

 • Choroby žlčovodov: pri varení použime náhrady tukov a oleje zo semien
 • Cirrhosis (cirhóza pečene): obmedzme konzumáciu soli. Opodstatnené môže byť aj zníženie príjmu bielkovín, avšak iba pod lekárskym dohľadom
 • Stukovatená pečeň: konzumujme jedlá s vysokým obsahom vlákniny a vyhýbajme sa jedlám s vysokým kalorickým obsahom
 • Hemochromatosis: vyhýbajme sa jedlám bohatým na železo, doplnkom výživy s obsahom železa a nejedzme surové lastúry
 • Wilsonova choroba: obmedzme jedlá bohaté na meď, napríklad príjem húb, čokolády a orechov

Zelený čaj môže pomôcť znížiť celkový obsah tuku v pečeni

Ktoré jedlá sú vhodné na regeneráciu pečene?

Niektoré jedlá  a nápoje sú pre pečeň blahodarné:

 1. káva
 2. ovsené vločky
 3. zelený čaj
 4. cesnak
 5. bobuľovité ovocie
 6. hrozno
 7. grapefruit
 8. opuncia
 9. potraviny rastlinného pôvodu všeobecne
 10. olejnaté ryby
 11. rôzne druhy orechov
 12. olivový olej

Pozrime si ich blahodarné účinky podrobnejšie:

Káva: podľa výskumov poskytuje káva ochranu pred stukovatenou pečeňou. Jeden prieskum poznamenáva aj to, že: denná konzumácia kávy môže prispieť ku zníženiu rizika vzniku chronickej choroby pečene a môže ochrániť napríklad aj pred rakovinou pečene. Štúdia z roku 2014 uverejnená v časopise Journal of Clinical Gastroenterology naznačuje, že káva má ochranný účinok preto, lebo ovplyvňuje enzýmy pečene, a zdá sa, že zmierňuje hromadenie tuku v orgáne. Zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v káve, môžu organizmu pomôcť zbaviť sa látok, ktoré spôsobujú vznik rakoviny.

Ovsené vločky: konzumácia ovsených vločiek je jednoduchým spôsobom pridania vlákniny do jedálneho lístka. Blahodarne pôsobia na trávenie, špecifické vlákniny, ktoré sa v nich nachádzajú, sú pre pečeň obzvlášť osožné. Ovos a ovsené vločky obsahujú veľké množstvo zlúčeniny s názvom beta-glukán. Podľa štúdie International Journal of Molecular Sciences z roku 2017 sú beta-glukány v organizme biologicky aktívne. Pomáhajú pri modulácii imunitného systému, pri znižovaní zápalu, obzvlášť užitočné môžu byť v boji proti cukrovke a obezite. Výskum spomína aj to, že  všetko naznačuje, že beta-glukány ovsa pomohli znížiť množstvo tuku v pečeni myší. K potvrdeniu tejto tézy sú potrebné ďalšie klinické výskumy. Nekupujme také vopred zabalené ovsené vločky, ktoré obsahujú múku alebo cukor, lebo všetky tieto sú pre organizmus nevhodné.

Zelený čaj: Zo štúdie World Journal of Gastroenterology z roku 2015 vyplýva, že zelený čaj môže pomôcť znížiť celkové množstvo tuku v pečeni, môže byť užitočný proti oxidatívnemu stresu, a tiež môže zmierniť iné príznaky ochorenia pečene spôsobeného alkoholom (NAFLD). Je dôležité poznamenať, že lepší je samotný čaj ako výťažky, nakoľko niektoré výťažky môžu pečeň poškodzovať, nie liečiť. Táto štúdia poznamenáva, že ešte stále neexistujú konkrétne odporúčania pre tento typ pacientov ohľadom používania čaju alebo výťažkov.

Cesnak: pridanie tejto zeleniny do jedálneho lístka môže tiež prispieť ku stimulácii pečene. Článok zverejnený v roku 2016 v časopise Advanced Biomedical Research konštatuje, že konzumácia cesnaku znižuje telesnú hmotnosť pacientov trpiacich NAFLD. Je to výhodné, nakoľko nadmerná hmotnosť alebo obezita prispievajú k tejto chorobe.

Bobuľovité ovocie: Mnohé bobuľovité ovocie tmavej farby, napríklad čučoriedky a maliny, obsahujú antioxidačné polyfenoly, ktoré pomáhajú chrániť pečeň pred poškodením. Ako to poznamenáva jedna štúdia World Journal of Gastroenterology, ich pravidelná konzumácia podporuje činnosť imunitného systému.

Hrozno: v hrozne, hroznovej šťave a jadierkach hrozna sa nachádzajú také antioxidanty, ktoré znížením zápalu a predchádzaním poškodenia pečene ochránia orgán. Odporúča sa aj užívanie výťažku z hroznových jadierok.

Grapefruit: štúdia World Journal of Gastroenterology spomína aj grapefruit ako osožné jedlo. Obsahuje dva primárne antioxidanty, naringin a naringenin. Tieto môžu pomôcť ochrániť našu pečeň pred poškodením tak, že zmiernia zápal a chránia bunky pečene. Spomínané zlúčeniny môžu znížiť nahromadenie tuku v orgáne a môžu zvýšiť množstvo enzýmov, ktoré podporujú spaľovanie tukov.

Opuncia: plod opuncie a jeho šťava sú z hľadiska zdravia pečene tiež užitočné. Väčšina výskumov sa však zameriava na výťažky tohto ovocia, preto sú potrebné aj tie výskumy, ktoré sa zameriavajú na ovocie alebo na šťavu ovocia.

Jedlá rastlinného pôvodu všeobecne: podľa výskumu z roku 2015, ktorý bol uverejnený v časopise Evidence-based Complementary and Alternative Medicine, sú mnohé jedlá rastlinného pôvodu pre pečeň užitočné. Sú to nasledovné:

 • avokádo
 • banán
 • jačmeň
 • mrkva a mrkvová šťava
 • brokolica
 • hnedá ryža
 • mrkva
 • listová zelenina, napríklad kel
 •  citrón
 • papaya
 • melón

Vymenované potraviny je potrebné konzumovať ako súčasť vyváženého jedálneho lístka.

Olejnaté ryby: ako na to poukazuje štúdia časopisu World Journal of Gastroenterology, olejnaté ryby a doplnky výživy s rybím olejom môžu znížiť vplyv napríklad NAFLD na organizmus. Olejnaté ryby sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dobré tuky a pomáhajú zmierniť zápal pečene. Môžu zabrániť hromadeniu zbytočného tuku, udržiavajú normálnu hladinu pečeňových enzýmov. Výskum  odporúča, aby sme olejnaté ryby konzumovali týždenne dvakrát, alebo viac. Keď do svojho jedálneho lístka nevieme zaradiť napríklad slede alebo lososa, užívajme doplnky výživy s obsahom rybieho oleja.

Orechy: táto istá štúdia hovorí aj to, že konzumácia orechov môže byť ďalšou jednoduchou formou pre zachovanie zdravia pečene a ako ochrana pred vznikom ochorení pečene. Orechy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, vitamín E a antioxidanty. Tieto zlúčeniny môžu pomôcť pri prevencii vzniku NAFLD, a tiež môžu zmierniť zápal a oxidatívny stres. Konzumácia každý deň za hrsť nejakých orechov alebo mandlí môže prispieť k zachovaniu zdravia pečene. Nejedzme ich však príliš veľa, nakoľko orechy majú vysoký obsah kalórií.

Olivový olej: konzumácia veľkého množstva tuku nerobí pečeni dobre, avšak zdravé tuky jej môžu pomôcť. Podľa World Journal of Gastroenterology môže pridanie olivového oleja do jedálneho lístka znížiť oxidatívny stres a zlepšiť činnosť pečene. Dôvodom je vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín v oleji.

Nekontrolovaná konzumácia cukru prispieva ku vzniku stukovatenej pečene

Ktoré jedlá sú pre pečeň škodlivé?

Existujú také jedlá a skupiny potravín, ktoré pečeň spracováva ťažšie.

Týmto 6 jedlám a potravinám by sme sa mali v prípade stukovatenej pečene vyhýbať:

 • Alkohol. Alkohol je hlavnou príčinou chorôb stukovatenej pečene a iných ochorení pečene
 • Pridaný biely cukor. Držme odstup od jedál s obsahom cukru, napríklad od keksíkov, sladených nealkoholických nápojov a ovocných štiav
 • Pečené jedlá majú vysoký obsah tuku a kalórií
 • Soľ
 • Biely chlieb, ryža a cestoviny
 • Červené mäso

Diéta na stukovatenú pečeň

Chorobu stukovatenej pečene nespôsobenej alkoholom diagnostikujú väčšinou u ľudí s nadváhou, alebo u ľudí so životosprávou bez pohybu, ale aj u tých, ktorí vo veľkej miere konzumujú spracované potraviny. Jednou hlavnou formou liečby nezávisle od typu choroby je jedálny lístok. Ako to aj názov naznačuje, choroba stukovatenej pečene znamená to, že v pečeni je nadmerné množstvo tuku. Jedálny lístok pacientov väčšinou obsahuje nasledovné:

 • veľa ovocia a zeleniny
 • rastliny s vysokým obsahom vlákniny, akými sú strukoviny a celozrnné obilniny
 • veľmi málo pridaného cukru, soli, transtukov, rafinovaných sacharidov a sýtených tukov

Alkohol je na zakázanej listine, naopak jedálny lístok s nízkym obsahom tuku a zníženým obsahom kalórii môže prispieť ku chudnutiu a redukuje riziko vzniku ochorenia. V ideálnom prípade, keď má niekto nadváhu, mal by stratiť minimálne 10 percent svojej hmotnosti.

Existuje veľa takých jedál, ktoré sa v prípade pečeňovej diéty a NAFLD zhodujú: káva, zelený čaj, ovsené vločky, olejnaté ryby, olivový olej, cesnak a rôzne druhy orechov. To posledné znie možno divne, pretože orechy majú vysoký obsah kalórií, avšak obsahujú veľa omega-3 mastných kyselín. Podľa výsledkov výskumov sa u pacientov so stukovatenou pečeňou, ktorí konzumujú orechy, zlepšili hodnoty funkcie pečene. Slnečnicové semienka majú vysoký obsah vitamínu E. Ten je takým antioxidantom, ktorý môže ochrániť pečeň od ďalšieho poškodenia. Avokádo je bohatým zdrojom zdravých tukov, podľa výskumov obsahuje také chemické zlúčeniny, ktoré môžu poškodenie pečene spomaliť. Je bohaté na vlákninu, čo môže pomôcť kontrolovať telesnú hmotnosť. Mliečne výrobky majú vysoký obsah kyseliny mliečnej, vďaka čomu môžu pečeň ochrániť pred ďalším poškodením – tvrdí štúdia z roku 2011 robená na potkanoch. Hlúbová zelenina, ako karfiol, kapusta a brokolica, môžu prispieť k zvýšeniu schopnosti pečene detoxikovať a k očiste pečene. Potraviny, ktorým je potrebné sa vyhnúť, sa zhodujú s potravinami vymenovanými pri pečeňovej diéte, na zozname zakázaných, doplnené o červené mäso.

Vzorový jedálny lístok

Raňajky:

 • A. 1 šálka čiernej kávy, 1 tanierik ovsených vločiek alebo iných celozrnných obilnín, s orechmi a bobuľovým ovocím
 • B. 1 šálka zeleného čaju a kokteil urobený s nízkotučným mliekom s kyselinou mliečnou alebo sójovou bielkovinou, s ovsom, bobuľami

Obed:

 • 1 alebo 2 porcie celozrnných obilnín, napríklad hnedej ryže, 50 gramov kuracieho mäsa a dve porcie surovej alebo varenej zeleniny

Večera:

 • A. 1 šálka celozrnných obilnín, hnedá ryža alebo šošovica, dve šálky varenej alebo surovej zeleniny
 • B. 1 šálka quinoi, 1 šálka červenej fazule

Dezert:

 • 1 šálka čerstvého bobuľovitého ovocia

Maškrtenie medzi hlavnými jedlami:

 • A. 1 malá hrsť mandlí alebo nakrájaná surová zelenina, ktorú môžeme namáčať do nejakej nízkotučnej omáčky bez cukru, prípadne s tvarohom
 • B. 1 plátok zeleného jablka s 1 polievkovou lyžicou orieškového alebo mandľového masla

Recepty na jedlá v rámci pečeňovej diéty, ktoré nájdete na internete, môžu poskytnúť veľa dobrých nápadov ohľadom prípravy týchto jedál.

Ročne jeden – dvakrát je dobré preventívne si urobiť očistu pečene

Čo môžeme ešte urobiť?

Keď si chceme byť istí, ročne jeden - dvakrát je dobré preventívne si urobiť očistu pečene. Počas nej je vyslovene dobré zaradiť do jedálneho lístka zeleninu zelenej farby. Blahodarný účinok má špenát, odporúčané sú horčičné semienka, grapefruit a avokádo. Pime veľké množstvo tekutín, čím podporíme detoxikačné procesy.

Pozor! Jedálny lístok na očistu pečene nemusí zaručiť vyváženú stravu, lebo neobsahuje všetky také živiny, ktoré potrebuje náš organizmus. Po čase môže viesť k nedostatkovým stavom alebo podvýžive, ku vzniku ochorení, hlavne u diabetikov. Ľudia so zdravou pečeňou nemusia aplikovať špeciálny jedálny lístok. Konzumácia vyvážených, plnohodnotných jedál, pestrá strava a obmedzenie konzumácie alkoholu prispievajú k zachovaniu zdravia pečene

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323915
https://www.healthline.com/health/fatty-liver-diet
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320371
https://www.webmd.com/hepatitis/ss/slideshow-best-and-worAst-foods-for-your-liver
https://www.healthline.com/health/fatty-liver-diet#foodsto-eat
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/liv.12304
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25291138/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5618555/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4588084/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4763563/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4209543/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4499388/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3096574
https://britishlivertrust.org.uk/information-and-support/living-with-a-liver-condition/diet-and-liver-disease/

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
ToXiClean kapsula
ToXiClean kapsule

Pomáha organizmu pri odstraňovaní najnebezpečnejších ťažkých kovov počas detoxikácie krvi, pečene, ľadvín a iných orgánov.

23.06 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Detox Prime
Swiss Detox Prime

Swiss Detox Prime® prípravok na podporu činnosti pečene s jedinečným zložením, s dvojitým mechanizmom účinku. Podporuje detoxikačné procesy organizmu, okrem toho kombinácia jeho účinných látok, výťažok z pestreca mariánskeho (silymarín) a cholín, chráni bunky pečene pred škodlivými vplyvmi, zabraňuje jej premasteniu a pomáha ich regenerácii.

9.42 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Detox Vital
Detox Vital

Dopĺňa do organizmu potrebné živiny - vitamíny, minerálne látky a zelenú rastlinnú potravu, čím pomáha v prirodzenom procese detoxikácie.

23.06 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0