Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Probiotiká na posilnenie imunity. Predchádzajme infekciám!

Probiotické baktérie chránia naše zdravie

Čo sú probiotiká? Pokiaľ ich užívame v rámci liečby, ide o jeden z najlepších spôsobov udržania zdravia. V prípade niektorých probiotík sa preukázalo, že podporujú produkciu prirodzených protilátok v organizme. Môžu zvýšiť aktivitu imunobuniek, ako sú napríklad bunky produkujúce IgA, T-lymfocyty, alebo prirodzené zabíjačské bunky.

Sú probiotiká dobré na ochorenia? Výsledky výskumov ukázali, že probiotikum v skutočnosti zlepšuje imuno-reakciu organizmu a jeho pravidelné užívanie môže znížiť riziko prechladnutia a vírusových infekcií. V prípade prechladnutia môžu zmierniť vážnosť príznakov a môžu skrátiť dobu ich pretrvávania. Probiotiká sa starajú o ochranu nášho organizmu, okrem to majú celý rad priaznivých účinkov na naše zdravie.

 

Črevná flóra a imunitný systém

Neustále počúvame o dôležitosti doplnenia vitamínov v záujme udržiavania silného imunitného systému. To je nepochybne pravda, ale nezabúdajme ani to, že črevná flóra tiež vo veľkej miere ovplyvňuje fungovanie imunitného systému, pretože významná časť imunobuniek, približne 70 percent, sa nachádza v hrubom čreve. Najdôležitejšími zložkami črevnej flóry sú prospešné baktérie, známe ako probiotické baktérie, ktorých nízky počet môže viesť k oslabeniu imunity. Tieto živé mikroorganizmy, podobne ako imunobunky, žijú v hrubom čreve a syntetizujú kyselinu maslovú, ktorá chráni črevnú sliznicu. Sú schopné produkciou prírodných antibiotík, resp. iných protizápalových zlúčenín, zabraňovať premnoženiu škodlivých patogénov produkujúcich toxíny v tráviacom trakte, ktoré oslabujú imunitný systém.

Ako sa dostanú do nášho organizmu?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy

Vytváranie črevnej flóry sa začína už pri narodení, presnejšie povedané, vtedy sa začínajú dostávajú z organizmu matky do črevného systému dieťaťa prospešné baktérie (predovšetkým laktobacily), ktoré sa začínajú rozmnožovať v hrubom čreve. Dojčenie materským mliekom tiež prispieva k tomuto procesu. Pokiaľ novonarodené dieťa príde na svet s cisárskym rezom, alebo je prikrmované umelou výživou, jeho črevná flóra sa vytvorí až neskôr, čo môže mať za následok oslabenie imunitného systému, ktorý sa rovnako iba vytvára. Bez probiotických baktérií by sme nemohli existovať, pretože sú dôležitou súčasťou nášho života.

Ľudia o existencii týchto baktérií dlho ani len netušili, črevné baktérie sa dostali do popredia pozornosti až v 20. storočí, vďaka výskumom laureáta Nobelovej ceny Ilju Mečnikova. Napísal tiež knihu na danú tému s názvom „Predĺženie života“, v ktorej sa domnieva, že vďaka dobrým baktériám by sme mohli žiť dlhšie a lepšie. Vedecké poznanie vedca však prišlo v nesprávnom čase, pretože v tom čase boli objavené baktérie, ako patogény. Kvôli priaznivým účinkom antibiotík zanevreli na túto myšlienku a verili, že čím menej baktérií sa nachádza v organizme, tým lepšie. Nakoniec sa otázka opäť dostala do popredia, a to v súvislosti s deťmi. Deti, ktoré neboli vyživované materským mliekom, trpeli častými hnačkami. Zistilo sa, že je to spôsobené nedostatkom prospešných črevných baktérií, ktoré inak žijú aj na prsnej bradavke matky. V črevách detí, ktoré boli dojčené, sa vo veľkom množstve nachádzajú laktobacily a bifidobaktérie, ktoré boli prvýkrát podané vo forme doplnkov výživy tým deťom, ktoré neboli dojčené.

Nedostatočný počet probiotických baktérií je zdrojom mnohých ochorení, vrátane infekčných chorôb. Spoľahlivá štúdia preukázala, že osoby, ktoré konzumovali po dobu 12 týždňov probiotické nápoje s vysokým obsahom Lactobacillus paracasei, Lactobacillus casei, alebo Lactobacillus fermentum, mali celkovo menej príznakov infekcií horných dýchacích ciest a príznakov podobných chrípke, ako osoby v placebo skupine. Bunkové steny probiotík braných perorálne majú imunomodulačné účinky. Po podaní orálne probiotické baktérie interagujú s črevnými epitelovými bunkami (IEC) prostredníctvom rôznych receptorov a indukujú produkciu rôznych cytokínov, alebo chemokínov, alebo aktivujú T bunky.

Čo sa stane, keď je v organizme málo probiotík? Pokiaľ sa vplyvom medikamentóznej liečby, nesprávneho stravovania a mnohých iných faktorov, vytvorí nerovnováha, čiže bude príliš veľa zlých baktérií a príliš málo dobrých baktérií v organizme, môže to mať negatívne následky. Tento stav môže spôsobiť časté infekcie, problémy tráviaceho systému, alergie, problémy s duševným zdravím, obezitu a ďalšie. Probiotiká v strave by mali byť teda samozrejmosťou.

Regulujú imuno-reakciu organizmu

Prospešné baktérie zlepšujú imuno-reakcie organizmu

Jednou z funkcií imunitného systému je chrániť nás pred škodlivými baktériami. K tomuto úsiliu prispievajú mnohými spôsobmi aj prospešné mikroorganizmy, ktoré dostali meno probiotiká. Ako účinkujú probiotiká na imunitný systém? Probiotické baktérie môžu ovplyvniť činnosť vlastných imunobuniek a potlačiť zápal. Probiotiká upravujú zloženie črevnej flóry tak, že udržujú jej rovnováhu a zabraňujú rastu patogénnych mikroorganizmov v čreve.

Reguláciou imuno-reakcie organizmu sa preukázala ich prospešnosť v prípade mnohých chorôb. Laktobacily a bifidobaktérie sú najbežnejšie probiotiká, ktoré disponujú dôležitými vlastnosťami na ochranu zdravia, okrem iného upravujú zloženie črevnej flóry. Mikrobiálne zloženie črevného systému je mimoriadne dôležité z pohľadu vývoja imunitného systému, ale tiež zohráva úlohu v tom, ako účinne bude fungovať aj v budúcnosti. Medzi potenciálnymi zdravotnými výhodami baktérií kyseliny mliečnej figuruje aj ochrana pred črevnými infekciami.

Výskumy sa zameriavali predovšetkým na črevné epitelové bunky (IEC), ktoré sú nevyhnutné na koordináciu správnej imuno-reakcie sliznice a na fungovanie makrofágov. Probiotické baktérie a ich bunkové steny boli schopné stimulovať črevné epitelové bunky (IEC), ktoré sú fyzickou bariérou proti infekciám a zabíjajú škodlivé mikróby a bunky.

Probiotické baktérie zlepšili funkciu makrofágov (biele krvinky, ktoré požierajú škodlivé látky v organizme) ako aj zvýšili počet buniek produkujúcich imunoglobulín A (IgA) v črevách. Tieto výsledky poukazujú na to, že probiotické baktérie a ich bunkové steny vykazujú dôležitý imunoregulačný účinok na črevné epitelové bunky bez toho, aby zmenili dynamickú stálosť (homeostáza) vnútorného prostredia, pričom zvyšujú počet buniek produkujúcich IgA + a vrodených imunitných buniek, predovšetkým od čriev vzdialenej sleziny a pobrušnice. To všetko poukazuje na to, že bunkové steny pochádzajúce z probiotických baktérií zohrávajú dôležitú úlohu pri stimulácii kľúčových buniek, ako sú IEC a makrofágy, a pri zlepšovaní funkcie imunitného systému a môžu sa na tento účel použiť ako orálne pomocné látky.

Ktoré sú najúčinnejšie probiotické kmene?

Ktoré sú najúčinnejšie probiotiká? Najbežnejšie používané kmene v rôznych výskumoch sú Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Lactobacillus helveticus a Lactobacillus rhamnosus. Zdá sa, že probiotiká účinne liečia tak všeobecnú úzkosť, ako aj úzkosť vyplývajúcu z iných príčin.

Podľa mnohých štúdií je použitie probiotík spojené so zníženým rizikom hnačky spojenej s antibiotikami a môže znížiť riziko cestovateľskej hnačky o 8 percent. Účinnosť sa mení v závislosti od typu a dávky aplikovaného probiotika. Kmene, ako je napríklad Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei a kvasinky Saccharomyces boulardii, je možné použiť v prípade takých stavov, akým je hnačka. Pokiaľ užívame antibiotiká a probiotiká, urobíme správnu vec pre zdravie.

Aký je najlepší spôsob doplnenia?

Existuje niekoľko spôsobov, ako ich nahradiť. Najzreteľnejším spôsobom je, pokiaľ zaistíme prísun najdôležitejších probiotických kmeňov, napríklad konzumáciou takých fermentovaných potravín, ako sú mliečne výrobky a kyslé, nakladané pochutiny. Tieto obsahujú rovnako lactobacillus, ako aj bifidus baktérie. Omnoho jednoduchšie je napríklad zvoliť si niektoré doplnky výživy. Tieto obsahujú vo veľkom množstve rôzne probiotické kmene. V záujme toho, aby sa tieto mohli uplatniť, sú tiež potrebné prebiotiká. Ale čo sú to vlastne? Hovoríme o takých svojských rastlinných vlákninách, ktoré slúžia ako živina pre prospešné črevné baktérie a zabezpečujú, aby sa tie vo veľkej miere množili v hrubom čreve a aby tam vyvíjali svoje účinky na ochranu zdravia. Inulín a beta-glukán sú vynikajúce prebiotiká, ale možno ich získať ak konzumáciou banánov, artičok, orechov, alebo dokonca aj púpavy. Prebiotiká a probiotiká jednoducho spolu súvisia.

Začína byť rozšírená aj transplantácia stolice, kedy sa črevné baktérie zdravého človeka prenesú do čriev pacientov. Samozrejme, exkrementy sa pred zákrokom očistia.

Ktoré je najlepšie probiotikum?

Mali by obsahovať najmenej 10 miliárd probiotických baktérií a najmenej 10 bakteriálnych kmeňov. Je dôležité, aby sa to bola kapsula s postupným uvoľňovaním a bola odolná voči žalúdočnej šťave. Swiss Probiotix Max® obsahuje 12 starostlivo vybraných probiotických kmeňov, v kapsulách odolných voči žalúdočnej šťave, s 25 miliardami prospešných baktérií v jednej kapsuli, zatiaľ čo Swiss Prebiotix Ultra je vynikajúcim zdrojom 4 plnohodnotných oligosacharidov. Najideálnejším riešením je užívať prípravok, ako je symbiotikum, ktoré okrem probiotických kmeňov obsahuje prebiotiká, čiže ide o kombináciou oboch potrebných zložiek. Najlepšie prírodné probiotiká (z prírodných zdrojov).

Dodávajú probiotiká energiu?

Výskumy dokazujú, že počnúc reguláciou hladiny krvného cukru, až po zníženie zápalov, probiotické črevné baktérie pozitívne vplývajú na zdravie v mnohých smeroch. Užívanie probiotických doplnkov počas obdobia gravidity a po ňom poskytuje zabezpečením zdravia črevného systému viac energie.

Kedy je potrebné probiotikum užiť?

Na otázku kedy užívať probiotiká možno odpovedať jednoducho. Takže ako užívať probiotiká? Odporúča sa užiť 15-30 minút pred jedlom. Vtedy je najväčšia pravdepodobnosť, že nezostane v žalúdku spolu s jedlom, zatiaľ čo sa posúvajú smerom do črevného systému, kde následne vykonávajú svoju úlohu najefektívnejšie.

Po akom čase vyvinú probiotiká svoje účinky? Mali by sa užívať pravidelne, po dobu najmenej 4 týždňov, inak prospešných mikróbov nebude toľko, aby vyvinuli dostatočný účinok. Rovnako existujú aj probiotiká pre deti ( tzv. cmúľacie probiotiká). Rovnako aj probiotiká pre ženy môžu byť nápomocné.

Aké môže mať užívanie probiotík vedľajšie účinky?

Vedľajšie účinky probiotík. Probiotiká sú pre väčšinu ľudí bezpečné, môžu sa však vyskytnúť aj vedľajšie účinky. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky možno zaradiť prechodnú tvorbu plynov, nadúvanie, zápchu a pocit smädu. Niektoré osoby môžu ojedinele zle reagovať na zložky používané v probiotických doplnkoch, alebo na zložky v probiotických potravinách. Pri prvom použití probiotík sa u niektorých ľudí môžu vyskytnúť mierne tráviace ťažkosti, ako je produkcia plynu, nadúvanie, alebo hnačka v dôsledku zmien v črevnej flóre, kde baktérie produkujú viac plynu ako obvykle. Tieto vedľajšie účinky však zmiznú v priebehu niekoľkých dní, alebo týždňov. Rovnako pôsobia probiotiká na žalúdok.

Pokiaľ si nie ste istí, ktorý prípravok sa oplatí užívať, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, alebo lekárnikom!

Kto by nemal užívať probiotiká?

Zatiaľ čo používanie probiotík je vo všeobecnosti bezpečné, podľa výsledkov prieskumu z roku 2017 sa zistilo, že deti a dospelí so závažným ochorením, alebo poruchou imunitného systému by sa mali vyhýbať používaniu probiotík. U niektorých pacientov s týmito ochoreniami nastáva možnosť bakteriálnej, alebo plesňovej infekcie, ako dôsledok aplikácie probiotík.

Téma probiotík je mimoriadne obľúbená v poslednej dome. Mnohí sa začínajú zaoberať touto tematikou a uvedomovať si ich dôležitosť. Odpovede na rôzne otázky je možné vyhľadať si aj na internete. Často vyhľadávané výrazy na spomínanú tému sú aj nasledovné: Probiotiká wikipedia, probiotiká na žalúdok, vaginálne probiotiká, probiotiká do nosa, probiotiká v tehotenstve, probiotiká bez laktózy a mnohé ďalšie.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30673668
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4006993
https://www.scientificamerican.com/article/are-probiotics-safe-for-your-immune-system/
http://morningstarfhc.com/probiotics-can-help-immune-system/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022030295767844
https://www.healthline.com/nutrition/8-health-benefits-of-probiotics
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5995450/pdf/main.pdf
Giulia Enders: Taktne o tráviacom trakte

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Swiss Probiotix Max
Swiss Probiotix Max

Podporuje fungovanie vašej tráviacej sústavy a imunitného systému v každej kapsuli 25 miliardami živej kultúry, 12 starostlivo vyberanými kmeňmi probiotických baktérií.

25.63 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Symbiotikum
Symbiotikum

Udržujte svoj tráviaci trakt v pohybe, posilňujte svoj imunitný systém symbiotikami od spoločnosti NaturalSwiss, a vyskúšajte ten rozdiel!

40.01 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Probiotix
Swiss Probiotix

Svojimi 8 miliardami užitočných baktérií zabezpečuje zdravú mikroflóru hrubého čreva, položí základy silnej imunite a ochraňuje našu črevnú flóru.

17.94 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0