Dr. Sára Tóth Rebeka Autor: Dr. Sára Tóth Rebeka Vnútorné lekárstvo

Inhibítory protónovej pumpy proti žalúdočnej kyseline? Môžu byť nebezpečné, povieme vám prečo

Podľa vedcov u osôb, ktoré používajú inhibítory protónovej pumpy proti žalúdočnej kyseline, je riziko vzniku ochorenia obličiek, demencie, kardiovaskulárnych ochorení a črevných lézií omnoho vyššie, ako u tých, ktorí používajú iné druhy liekov.

Existujú bezpečné, prírodné alternatívy namiesto inhibítorov protónovej pumpy

V kruhu pacientov, u ktorých sú inhibítory protónovej pumpy (PPI) najčastejším typom liečiva proti kyselinovému refluxu, je miera úmrtia omnoho vyššia, ako medzi pacientmi, u ktorých boli použité iné podobné liečebné postupy. Vo vyhľadávačoch sa mnohokrát objavujú výrazy ako prírodné lieky na reflux, lieky na kyselinu na predpis, lieky na kyselinu, čo na kyselinu, čo proti kyseline žalúdočnej a podobne.

V jednej novšej štúdii boli sledované lekárske údaje 275 000 používateľov PPI a boli porovnávané údajmi iných osôb, ktoré používali iné typy liekov v súvislosti s liečbou gastroezofageálnej refluxnej choroby (GERD). Publikované štúdie spájali PPI so závažnými vedľajšími účinkami vrátane demencie a poškodenia obličiek.

Tento stav sa ľudovo nazýva aj pálením záhy. Ide o nepríjemný, občas až dusivý pálivý pocit v oblasti pažeráka. Ako sa zbavit palenia zahy? Mnohí sa pustia do hľadania na internete, kde sa ponúka veľa tzv. babských rád, ako je mlieko -, citrón -, tabletky -, najlepší liek na pálenie záhy. Často sa prejavuje aj pálenie záhy v tehotenstve. Na zmiernenie môžeme zavolať aj samotnú prírodu, avšak iba v prípade miernych ťažkostí. Ide o potraviny, koreniny, ktoré sa v domácnostiach bežne vyskytujú, no dokážu upokojiť žalúdok viac, než by sme predpokladali: jablčný ocot, cesnak, zázvorový čaj, citrónová šťava, šťava zo zemiakov, nápoj zo škorice, mandle, med. Zaženú prípadnú bolesť, prípadne zmierniť príznaky, zoznam blahodárnych účinkov je mimoriadne pestrý. Viac na tému: Čo spôsobuje pálenie záhy? >>

PPI proti žalúdočnej kyseline?

Liečba symptómov refluxu sa stala veľkým doslova veľkým biznisom. Niektoré výskumy ukazujú, že od roku 1999 sa používanie inhibítorov protónovej pumpy na predpis zdvojnásobilo, napríklad v prípade dospelej populácie USA vzrástlo z 3,9 percenta na 7,8 percenta.

Podľa odhadov je každým rokom predpísaných približne 64 miliónov receptov na lieky znižujúce žalúdočnú kyselinu proti GERD, vrátane PPI a H2 blokátorov (menej známa skupina liekov proti refluxu s menším počtom vedľajších účinkov).

Napriek tomu, že PPI sú pri nadmernej tvorbe žalúdočnej kyseliny bežné, jedna štúdia uvádza, že v prípade 53 až 69 percent prípadov je užívanie PPI, antacíd v podstate neodôvodnené.

Tak sa javí, že najväčším problémom je skôr predávkovanie, alebo neodôvodnené predpisovanie receptov na tieto lieky.

Mierne prípady preťaženia kyselinou pravdepodobne nie je potrebné liečiť pomocou PPI. Existuje niekoľko produktov s omnoho nižším rizikom, okrem toho zmiernenie miernych príznakov sa môže dosiahnuť aj zmenou životného štýlu. Rovnako je možné aplikovať napríklad aj čaj -, bylinky -, alebo iný, menej agresívny liek proti žalúdočnej kyseline.

Účinok PPI na črevný systém

Zloženie mikróbov žijúcich v čreve je mimoriadne citlivé na zmeny v miestnom prostredí. PH, miera kyslosti okolitého prostredia, sú dôležitou súčasťou zdravie čriev a obzvlášť silným regulátorom mikrobiálnych spoločenstiev. Aplikácia PPI znižuje množstvo kyseliny produkovanej v žalúdku a v konečnom dôsledku aj jej množstvo vstupujúce do čriev. To spôsobuje výraznú zmenu v pH hodnote čriev.

V poslednej dobe niekoľko štúdií preukázalo, že PPI mení črevnú mikroflóru tak, že znižuje jej celkovú diverzitu. Oportunistické patogény, medzi ktoré možno zaradiť aj Enterococcus, Streptococcus, Staphylococcus a E. coli, sa vyskytovali častejšie v črevnom trakte užívateľov PPI.

Napravenie zdravia črevného systému nie je vôbec jednoduché, avšak správnym spôsobom života, pro- a prebiotikami, je to možné.

PPI poškodzujú vstrebávanie živín

Ďalším dôsledkom dlhodobého používania PPI je zhoršenie absorpcie živín. Žalúdočná kyselina je nevyhnutná pre absorpciu mnohých makro- a mikroelementov. Ukázalo sa, že u užívateľov PPI je zvýšené riziko nedostatku vitamínov a minerálnych látok, vrátane vitamínu B12, vitamínu C, vápnika, železa a horčíka. Nedostatok žalúdočnej kyseliny a atrofická gastritída (zápal žalúdka) umožňujú premnoženie baktérií, ktoré prijímajú mikroživiny, ako je vitamín B12, ktorý následne organizmu chýba.

Riziko kardiovaskulárnych problémov

Niekoľko nedávnych štúdií poukázalo na súvislosť medzi spomínanými inhibítormi a kardiovaskulárnymi problémami. PPI výrazne zvyšujú riziko srdcového infarktu, a tiež znižujú produkciu oxidu dusnatého, prírodnej látky, ktorá podporuje vazodilatáciu (rozšírenie ciev) a zlepšuje prietok krvi.

PPI negatívne ovplyvňujú kognitívne funkcie

PPI zhoršujú aj kognitívne funkcie. Štúdia z roku 2016 dospela k záveru, že u pravidelných užívateľov PPI sa riziko demencie zvýšilo o 44 percent, na rozdiel od osôb, ktoré tieto liečivá neužívali.

Opakujúci sa reflux

Organizmus je mimoriadne citlivý na zmeny a neustále sa snaží udržiavať stabilnú rovnováhu, ktorá sa často označuje aj ako homeostáza. Pokiaľ ide o PPI, keď zaregistruje zníženú produkciu žalúdočnej kyseliny, organizmus produkuje hormón gastrín, aby sa pokúsil o kompenzáciu. Gastrín zvyčajne stimuluje jej produkciu.

Možné alternatívy pri žalúdočnej kyseline

Je teda PPI skutočne najlepším liekom na zažehnanie pálenia záhy? Vo všeobecnosti tieto a mnohé ďalšie štúdie naznačujú, že PPI nie sú až natoľko bezpečné, ako sa zdajú. V prípade miernych až stredne ťažkých príznakoch môže ísť o riešenie problému pomocou prírodných alternatív.

Skôr, ako sa rozhodnete ukončiť používanie PPI, v každom prípade sa poraďte so svojim lekárom a v záujme vyhnúť sa abstinenčným príznakom dávkovanie znižujte postupne.

Masticha

Masticha guma, alebo živica získavaná zo vždyzelenej, dvojdomej rastliny (stromu), dorastajúcej v niektorých prípadoch až do výšky asi 3 metre. Tento strom pochádza z oblasti Stredomoria, vyskytuje sa predovšetkým na gréckom ostrove Chios. Túto cennú živicu už po stáročia aplikujú proti poruchám trávenia (tráviace ťažkosti), a v záujme zdravia ústnej dutiny a pečene. Vďaka svojmu antioxidačnému účinku v mnohých smeroch podporuje naše zdravie, rovnako môže byť použitá aj v prípade zmiernenia problému, ktorý je ústrednou témou nášho článku.

Masticha mnohostranne podporuje naše zdravie, možno ju použiť aj v prípade zníženia žalúdočnej kyseliny.

Túto živicu osoby všeobecne dobre znášajú, avšak v niektorých prípadoch môže spôsobiť bolesti hlavy, pokazený žalúdok a závraty. Aby sme minimalizovali prípadné vedľajšie účinky, je vhodné začať s čo najnižšou možnou dávkou a postupne sa dopracovať k tej úplnej.

Vitamín U

Zdravá črevná sliznica a steny žalúdka: ich strážcom je vitamín U. Vitamín U je terminológia zavedená začiatkom päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia a slúži na identifikáciu zlúčeniny prítomnej v kapustovej šťave. Napriek názvu vitamín U nie je skutočným vitamínom, ale je to aminokyselina metionín. Vitamín U je k dispozícii nielen ako doplnok výživy, ale prirodzene sa nachádza v rôznych potravinách, obzvlášť v hlúbovej zelenine, ako je napríklad kapusta, brokolica, ružičkový kel a samotný kel.

Vitamín U sa najčastejšie odporúča v prípade liečby, keď sa prejavia žalúdočné vredy, no okrem toho zlepšuje aj trávenie, posilňuje imunitný systém, chráni pred potravinovými alergiami, znižuje hladinu cholesterolu a urýchľuje hojenie rán. Zdá sa, že môže byť vhodnou alternatívou k vyššie spomínaným inhibítorom.

Medzi prospešné vlastnosti tohto vitamínu patria aj nasledovné:

 • Pomáha pri obnove sliznice čriev
 • Urýchľuje hojenie poranení
 • Zlepšuje metabolizmus tukov
 • Urýchľuje hojenie vredov tráviaceho systému
 • Pomáha pri prevencii vzniku vredov

Jeho aplikácia sa odporúča v prvom rade pri nadmernej produkcii kyseliny, refluxe, v prípade vzniku a prevencie žalúdočných vredov, osobám užívajúcim lieky na reguláciu produkcie žalúdočných kyselín, po chirurgickom zákroku, ako doplnková liečba. I napriek všetkému môže aj ísť o doplnkovú liečbu alebo prevenciu v prípade ochorení súvisiacich s poranením, alebo stenčením sliznice čriev. Okrem toho je možná jeho aplikácia, ako forma doplnkovej liečby, pri ochoreniach tráviaceho systému.

Vitamín U sa najčastejšie odporúča proti žalúdočným vredom, ale zlepšuje aj trávenie.

Konzumácia potravín bohatých na vitamín U, ako sú napríklad už vyššie uvedená kapusta, brokolica, ružičkový kel a klasický kel, sa všeobecne považuje za bezpečnú aj v období gravidity a dojčenia. No i napriek tomu o bezpečnosti tohto vitamínu vo forme doplnku výživy v tomto období máme k dispozícii málo informácií. Preto sa užívanie týchto doplnkov ženám v uvedenej dobe neodporúča.

Zmeny životného štýlu

 • Prejdite na paleo stravu s nízkym obsahom uhľohydrátov
 • Vstrebávanie uhľohydrátov môže viesť k premnoženiu baktérií, čo má za následok nadúvanie a zvýšený tlak na brucho, a to spôsobuje kyselinový reflux.
 • Liečte nízku hladinu žalúdočnej kyseliny a premnoženie baktérií
 • Na rozdiel od tradičných predpokladov kyselinový reflux vzniká často kvôli nízkej hladine kyseliny, čo má za následok premnoženie baktérií.
 • Konzumujte menšie porcie
 • Konzumujte menšie množstvo tukov
 • Vyhnite sa polohe v leže po jedle aspoň dve hodiny
 • Vyhýbajte sa tzv. snackom pred spaním
 • Noste pohodlné, voľné oblečenie
 • Vyhýbajte sa alkoholu, fajčeniu a jedlám, ktoré vyvolávajú tieto príznaky

Zmena stravy a životného štýlu sú kľúčové pri liečbe akýchkoľvek tráviacich problémov, vrátane GERD. Prechod na tzv. paleo diétu s nízkym obsahom uhľohydrátov a stravovanie pre zdravie čriev je vo všeobecnosti oveľa bezpečnejšie a účinnejšie ako užívanie antacíd, ako sú PPI.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health-news/heartburn-drugs-may-increase-risk-of-death
https://www.healthline.com/health/gerd/proton-pump-inhibitors
https://chriskresser.com/the-dangers-of-proton-pump-inhibitors/comment-page-7/
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-u
https://www.healthline.com/health/mastic-gum

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Hepadone program
Program Hepadone

Jedinečná sada 3 produktov na trhu na celkovú podporu funkcií pečene, na obnovenie fungovania poškodenej pečene.

49 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

88 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program ToxiClean
Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.

88 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0