Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Rakovina hrubého čreva: Čo je dobré vedieť v súvislosti s ochorením?

Rakovina hrubého čreva je mimoriadne agresívny typ rakoviny

Rakovina hrubého čreva je mimoriadne agresívnym typom rakoviny, keď ju včas neodhalíme, alebo zanedbáme liečbu, vo väčšine prípadov vedie k smrti. Najlepším spôsobom prevencie je pravidelné vykonanie kolonoskopického vyšetrenia, kým riziko jej vzniku môžeme znížiť užívaním probiotík, ale probiotická kúra môže pomôcť aj ako doplnková liečba pri liečbe rakoviny čreva.

 Rakovina hrubého čreva môže vzniknúť v ktorejkoľvek časti črevného traktu, je mimoriadne nebezpečná, často sa končí smrťou pacienta, pritom patrí medzi tie typy rakoviny, ktoré sa dajú najľahšie všimnúť, a tiež sa najľahšie dá predísť jej vzniku.

Druhy a príčiny jej vzniku

Existuje viac druhov rakoviny čreva, najčastejšia je rakovina hrubého čreva, ktorej výskyt je spomedzi všetkých druhov rakoviny čreva najčastejší, takmer štyridsať percent. Približne štvrtina prípadov sa týka sigmoidu, ale choroba nešetrí ani tenké črevo a hrubé črevo. Jej nepriamymi predchodcami sú črevné polypy a zriedkavejšie aj iné zmeny na sliznici čreva, preto aj vredy a rany. Je možné zistiť prepojenie medzi colitis ulcerosa a vznikom rakoviny. Jej riziko výrazne zvyšuje životný štýl chudobný na pohyb, ale hlavne nezdravá strava. Podľa výskumov zvyšuje riziko vzniku rakoviny čreva hlavne konzumácia polotovarov a hotových jedál bohatých na prídavné látky, marinované, v soli konzervované potraviny, nadmerná konzumácia červeného mäsa a alkoholu, a tiež strava chudobná na vlákninu.

V úzadí rakoviny hrubého čreva môže byť aj Crohnova choroba, vredový zápal hrubého čreva, ale riziko jej vzniku môže zvyšovať aj obezita spôsobená cukrovkou 2. typu. Zvýšeným rizikovým faktorom môže byť aj to, ak už v minulosti u pacientov diagnostikovali rakovinu maternice, krčka maternice alebo prsníka. Medzi príčinami rakoviny hrubého čreva sú aj parazitárne infekcie, lebo parazity produkujú také toxíny, ktoré poškodzujú tkanivá.

Okrem vyššie menovaných, síce v nízkej miere, ale sa vykazuje aj genetická predispozícia, alebo vrodené poškodenie orgánov. Rozhodujúci je však vek, rakovina čreva je ochorením najmä ľudí vo veku nad 50 rokov, a tiež sa týka väčšinou žien. Práve preto, vo vlastnom záujme, po dovŕšení 50 rokov určite choďme na kolonoskopiu hrubého čreva, v prípade negatívneho nálezu ju potom zopakujme každých 10 rokov!

V prípade, že sa už v rodine takáto rakovina vyskytla, prvé vyšetrenie je dobré urobiť ešte pred dovŕšením 30 rokov.

Príznaky rakoviny hrubého čreva

Medzi príznaky rakoviny hrubého čreva patria aj žalúdočné alebo črevné kŕče po jedle

Ako sme to už spomenuli, vzniku rakoviny čreva sa dá celkom ľahko predísť, avšak nie preto, lebo jej príznaky sú jednoznačné. Dokonca pacienti sú v počiatočnom štádiu úplne bez príznakov, neskôr sa objavujúce príznaky môžu naznačovať aj iné ochorenia tráviaceho systému.

V prípade rakoviny čreva obzvlášť platí, že je dobré báť sa než sa preľaknúť, preto ak si všimneme nasledovné ťažkosti, určite je dobré vyhľadať lekára:

  • chronická hnačka a/alebo zápcha, prípadne ich striedanie,
  • čoraz častejšia zápcha,
  • opakujúca sa plynatosť, nadúvanie,
  • neustále pálenie v žalúdku, ktoré úplne nezmizne ani vplyvom liekov proti páleniu, antacíd,
  • vracanie sa nestrávenej potravy alebo žalúdočnej kyseliny,
  • zvýšená produkcia črevných plynov,
  • neustále zlé trávenie,
  • opakujúce sa vracanie, nutkanie na vracanie,
  • žalúdočné alebo črevné kŕče po jedení,
  • celkový pocit nepohodlia, únava.

Sprievodným príznakom rakoviny v pokročilejšom štádiu je výrazná strata hmotnosti, môže sa stať, že pacientovi sa začnú hnusiť mäsité jedlá, kým pre fajčiarov je typické, že sa im zníži túžba po nikotíne. Následkom pokročilej rakoviny môže byť aj krvavé zvracanie, neustála bolesť brucha, vážna chudokrvnosť, opuchnuté členky, pigmentácia pokožky a krvavá stolica.

Mnohí si myslia, že toto posledné určite naznačuje rakovinu čreva. Nie je to celkom tak, pretože krvácanie sa neobjavuje vždy, navyše krv môže naznačovať aj iné ochorenia (najčastejšie zlatú žilu). Napriek tomu to berme vážne a vždy si dajme vyšetriť jej príčinu.

Štádiá rakoviny hrubého čreva

Chorobu delíme podľa jej závažnosti na päť stupňov (0, I., II., III. a IV.):
Stupeň 0: počiatočné štádium, keď sa nádor objaví na vnútornej strane steny čreva
Stupeň I.: nádor sa už zrástol s vnútornými vrstvami steny čreva
Stupeň II.: nádor sa rozšíril ďalej do svalovej vrstvy steny čreva
Stupeň III.: nádor sa rozšíril aj do lymfatických uzlín
Stupeň V.: nádor sa rozšíril  aj do iných orgánov – vznik metastáz.

Liečba rakoviny hrubého čreva

Liečba rakoviny hrubého čreva môže mať rôzne metódy

Liečba rakoviny hrubého čreva môže prebiehať viacerými metódami, ale najúspešnejšia je vtedy, keď sa dá chirurgickým zákrokom odstrániť celý nádor. Popri operácii môže mať kľúčovú úlohu rádio- a chemoterapia, a tiež cielené podporné liečebné metódy.

Klasické chirurgické riešenie znamená odstránenie nádorového úseku čreva. Pri nádore odhalenom v počiatočnom štádiu môže táto metóda priniesť pre pacienta uzdravenie. Colectomia je však vážny zákrok, v pokročilom štádiu sa neodstraňuje iba nádor, ale aj okolité rakovinové tkanivá, prípadne lymfatické uzliny, čím sa predchádza opakovanému objaveniu sa ochorenia, alebo vzniku metastáz. Keď je vyoperovaná krátka časť čreva, črevo sa zošije, v prípade vyoperovania dlhšej časti čreva sa vytvorí chirurgický otvor, takzvaná stóma, cez ktorú sa stolica vylučuje do stomického vrecka pripevneného na vonkajšiu stenu brucha. Toto pacienti často prežívajú s ťažkosťami. Pri liečbe sa používa aj laparoskopia (operácia cez dierku), ktorú vykonávajú endoskopom. Jej výhodou je, že nie je potrebné rezanie brušnej steny, iba urobenie 3-4 drobných vstupných otvorov, zákrok má minimálne riziko, drobné rany sa rýchlo zahoja.

Ožarovanie sa používa v prvom rade pri liečbe rakoviny konečníka. Chemoterapeutická liečba sa zameriava na zabitie rakovinových buniek liekmi. Na rozdiel od ožarovania chemoterapia nie je lokálna, ale všeobecná, na celý organizmus vplývajúca forma liečby. Po chirurgickom zákroku sa liečba v závislosti od rozsahu zákroku a štádia choroby môže doplniť o ožarovanie a chemoterapiu, a tiež cielenou biologickou terapiou.

Liek používaný pri cielenej biologickej terapii je schopný na základe odlišných biologických vlastností identifikovať nádorové bunky a cielene ich zničiť, a tiež zastaviť ich rozmnožovanie.

Podporná (suportívna) liečba je potrebná pri všetkých nádorových ochoreniach, jednou z nich je výživová terapia. Výživa má protinádorový účinok a bráni vzniku metastáz, je však predpísané, aby bola oficiálna.

Ako môžu pomôcť probiotiká?

Dobré baktérie črevnej flóry, čiže probiotiká, zohrávajú pri zachovaní zdravia sliznice čreva významnú úlohu. Ide o to, že spracujú prebiotické vlákniny (polysacharidy), ktoré sa dostanú do tráviaceho traktu. Mastné kyseliny, ktoré pri tomto procese vznikajú (kyselina octová, kyselina propiónová, kyselina maslová) vyživujú bunky sliznice čreva, urýchľujú hojenie prípadných rán, vredov.

Kyselina maslová „spárovaná“ s glutamínom je jedným z najsilnejších zdrojov energie pre bunky steny čreva, prispieva k ich rozmnožovaniu a k ich zdravému rastu. Jej ďalším účinkom je, že zabraňuje rozmnožovaniu nádorových buniek, čím znižuje riziko vzniku rakoviny čreva.

Na toto našiel dôkaz výskum Kalifornskej Univerzity (UCLA), pri ktorom bolo zistené, že probiotická baktéria Bacillus polyfermenticus môže brániť rastu tumoru, za klinických podmienok sa môže použiť ako preventívna liečba na prevenciu vzniku rakoviny hrubého čreva.

Nesmieme zabudnúť, že užívaním probiotík môžeme nabudiť svoj imunitný systém, čo je pre prevenciu vzniku a liečbu rakoviny čreva nevyhnutné. Kľúčom je rovnováha črevnej flóry, keď sa táto naruší, čiže sa probiotické baktérie dostanú do menšiny, náš organizmus zabojuje proti nádorom s omnoho menšou šancou.

Riešením je preto užívanie probiotík v čo najväčšom množstve, čo môžeme urobiť konzumáciou probiotických potravín (jogurty so živou kultúrou, kvasená kapusta, fermentovaná sója, kvasené uhorky). Problémom je iba to, že nie každý má tieto potraviny rád, potrebujeme z nich pomerne veľké množstvo, navyše neobsahujú všetky potrebné, dôležité kmene baktérií.

Najlepšie urobíme to, ak častú konzumáciu probotických potravín obohatíme o užívanie kvalitného, probiotického doplnku výživy. Dajme pozor na to, aby prípravok obsahoval minimálne 8-10 kmeňov živých baktérií. Najlepšou voľbou sú symbiotiká, pretože v nich sa okrem baktérií nachádzajú aj prebiotické vlákniny nevyhnutné k ich rozmnožovaniu.

Pri prevencii vzniku rakoviny hrubého čreva zohráva dôležitú úlohu aj úplné odstránenie toxínov a škodlivých usadenín, ročne aspoň raz si urobme detoxikačnú kúru a kúru na očistu čreva.

Skríning rakoviny hrubého črevaSkríning rakoviny hrubého čreva môže zachrániť život

Pri včasnom odhalení rakoviny hrubého čreva je prognóza vyliečenia veľmi dobrá, avšak toto je bez skríningu rakoviny hrubého čreva nemožné. Laboratórne vyšetrenie stolice je dobré iba na to, aby preukázala, či obsahuje krv, avšak stolica nemusí byť krvavá iba kvôli nádoru. Na druhej strane môže byť klamlivý aj negatívny test, nakoľko rakovina hrubého čreva nie je vždy sprevádzaná krvou.

Na skríning rakoviny hrubého čreva je najvhodnejšia kolonoskopia, čiže endoskopické vyšetrenie hrubého čreva, nakoľko jej pomocou sa dajú odhaliť už aj najmenšie zmeny, dokonca sa počas vyšetrenia dajú bezbolestne odstrániť aj črevné polypy. V záujme vylúčenia nádoru hrubého čreva je niekedy nevyhnutné odobranie vzorky tkaniva, z ktorého sa dá vyšetriť prítomnosť nádorových buniek, ale choroba sa často potvrdí až obrazovými vyšetreniami, pomocou CT a MRI. Kolonoskopia hrubého čreva je okrem preukázania rakoviny hrubého čreva vhodná aj na odstránenie črevných polypov, ktoré sa dajú považovať za stav predchádzajúci rakovine. Tento zákrok sa už dnes robí podaním analgetík, prípadne v anestéze, v bdelom stave môže prípadnú bolesť spôsobiť vstreknutie vzduchu, alebo prechod endoskopu cez zahnuté časti čreva. Hospitalizácia potrebná nie je, ale 3-4 dni pred vyšetrením sa odporúča konzumácia špeciálnej stravy s dostatočným príjmom tekutín, aby sa hrubé črevo dostatočne vyčistilo. Večer pred kolonoskopiu je potrebné užiť preháňadlo, prípadne sa črevá vyčistia klystýrom. Približne 1,5 metra dlhú, tenkú rúrku, na ktorej konci sa nachádza aj kamera a svetielko, zavedú cez análny otvor. V nasledujúcom kroku sa pomocou vstreknutia vzduchu črevá rozšíria, od toho sa črevné záhyby vyhladia a dajú sa všimnúť ukryté polypy, nádory a zápaly. V prípade, že si počas vyšetrenia lekár všimne nebezpečný polyp, prístrojom ho môže ľahko odstrániť. Počas kolonoskopie môžu odobrať vzorky tkanív, čím sa dajú o prípadných zmenách získať ďalšie, presnejšie informácie.

Alternatívou kolonoskopie hrubého čreva je RTG hrubého čreva s dvojitým konrastom čreva, inak nazývaná irigoskopia, čo síce poskytuje nepriamy prehľad hrubého čreva, ale touto metódou nie je možné odobrať vzorky tkaniva z pochybných miest, iba si prezrieť zábery.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4420487/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16969130
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20520982
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2796096/
https://primar.sme.sk/c/8025620/rakovina-hrubeho-creva-zo-zaciatku-neboli.html

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Symbiotikum
Symbiotikum

Udržujte svoj tráviaci trakt v pohybe, posilňujte svoj imunitný systém symbiotikami od spoločnosti NaturalSwiss, a vyskúšajte ten rozdiel!

40.01 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Prebiotix Ultra
Swiss Prebiotix Ultra

Prebiotický prípravok s komplexným zložením, so zdrojom 4 oligosacharidov.

14.86 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0