Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Od čoho sa vytvára reflux?| Príznaky a liečba prírodnými metódami

Reflux je civilizačným ochorením

Ide o civilizačné ochorenie, ktoré je čoraz častejšie a môže postihnúť kohokoľvek. Pokiaľ však poznáme vyvolávajúce príčiny a prvé príznaky, s veľkou šancou môžeme predísť vážnejším problémom v súvislosti s ochorením, rovnako aj na liečbu dlhší čas pretrvávajúceho refluxu je možnosť - navyše prírodnými metódami.

Páli vás často záha? Pociťujete bolesti v oblasti hltanu, kyselinovú pachuť v ústach? Pokiaľ sa vám tieto príznaky ohlásia naraz, alebo striedavo, je skoro isté, že vás trápi ochorenie reflux.

Choroba s odborným názvom gastroesophagealis, v skratke GERD (gastroenzofageálny reflux)- sprevádzajú veľmi nepríjemné príznaky. Mnohí majú tendenciu zameniť si ich s jednoduchým pálením záhy, hoci anamnéza je omnoho zložitejšia, rovnako sa môže stať, že reflux príznaky ani nespozorujeme, je prakticky bez príznakov.

Vznik refluxu môže mať niekoľko dôvodov, väčšinou ho vyvoláva nesprávne stravovanie, takže v istom zmysle slova si zaň môžeme poďakovať sami sebe.

Čo je reflux? Prečo vzniká?

Keď žalúdočné šťavy vstupujú do pažeráka, v prípade neúplného uzavretia zvierača zvyčajne stekajú naspäť s nejakým nestráveným jedlom (slovo v skutočnosti znamená tok späť) zo žalúdka alebo dvanástnika, vytvára sa skutočný reflux, ktorý je často sprevádzaný zápalom hltanu. Zvyčajne to má za následok silný pocit pálenia, ktorý sa týka nielen časti pažeráka za hrudnou kosťou, ale veľmi často aj hrdla. Môže to byť znásobené ďalším nepríjemným príznakom, kyslým grganím. Ochorenie gastroenzofageálny reflux (GERD) sa diagnostikuje, keď sa kyslý reflux vyskytuje viac ako dvakrát týždenne.

Živiny sa môžu posúvať naspäť do pažeráka z viacerých dôvodov, ich pomer závisí od toho, koľko sme toho zjedli, či vypili. Toto samo o sebe nie je ochorením, pokiaľ sa však tento stav objavuje často a pretrváva dlhší čas, hovoríme už o chronickom stave. V podstate neexistuje taký človek, ktorý by nepocítil pálenie záhy, nepocítil chuť kyseliny v ústach. Čo sa refluxu týka, ide o rovnako časté ochorenie, v podstate civilizačné ochorenie, ktoré sa dotýka minimálne 10 - 20 percent obyvateľstva. Zároveň je ale zaujímavé, že v kruhu niektorých obyvateľov Ázie je omnoho zriedkavejší, v mnohých etnických skupinách je v podstate neznámy.

Aj pálenie záhy môže byť príznakom

Príznaky refluxu

Ako sme už spomínali, ochorenie môže byť bez príznakov, avšak toto vôbec nie je časté. Omnoho častejšie sa objavujú ťažkosti, ktoré sa navyše objavujú spolu - možno povedať, že pacienti trpiaci refluxom spozorovali časom všetky príznaky. Takým je napríklad pálivý pocit, často sprevádzaný silnou bolesťou, prejavujúci sa v pažeráku, v oblasti za hrudnou kosťou, alebo priamo v hrdle. Rovnako typickým príznakom, i keď menej častým, je nutkanie na vyvracanie potravy zmiešanej s kyselinou, ktorý môže spôsobiť zvracanie, podráždenie ústnej dutiny, nepríjemný zápach úst.

Aké sú príznaky refluxu u dospelých? Môže sa prejaviť nadúvanie, krvavá stolica, alebo zvracanie krvi. Grganie, problémy s prehĺtaním, neutíchajúce štikútanie. Nevoľnosť, bezdôvodné chudnutie. Dýchavičnosť, suchý kašeľ, zachrípnutie, alebo chronické bolesti hrdla.

Pokiaľ sa tieto prejavujú pravidelne každý deň, klesá aj kvalita života.

Pozrime sa podrobnejšie na to, ktoré sú jeho najčastejšie príznaky:

 • Pálivý pocit objavujúci sa pod hrudnou kosťou, ktorý vo vážnejších prípadoch môže vyžarovať až po lopatku, alebo hoci aj smerom k ušiam.
 • Pálivý, škriabajúci pocit v pažeráku a/alebo v hrdle.
 • Kyselinová tekutina so zvyškami nestrávenej potravy, alebo bez nej, posúvajúca sa naspäť.
 • Acetónový dych

Ako sa tento stav stáva chronickým, ťažkosti sa prejavujú čoraz častejšie, môžu aj niekoľkokrát denne potrápiť pacienta.

Pravidelne sa stáva, že ráno po zobudení priam “šľaháme” plamene, potom tento pocit pominie, aby sa po konzumácii jedla opäť prihlásil. Veľmi často prejavuje v noci, istý čas po tom, ako sme si ľahli - podľa pozorovaní v čase medzi polnocou a treťou hodinou ráno, preto sa doporučuje, aby pacienti trpiaci refluxom 3 - 4 hodiny pred spaním už nekonzumovali žiadne jedlo. Riziko refluxu zvyšuje pohyb vykonávaný bezprostredne po jedle, k tomu postačí zohnúť sa niekoľkokrát s plným žalúdkom, ale aj zväzovanie si šnúrok na topánkach môže vyvolať spätný posun kyseliny žalúdočnej.

Nepriame príznaky

Stáva sa, že toto ochorenie vyššie uvedené príznaky síce nevykazuje, avšak existuje niekoľko varovných signálov, ktoré môžu poukazovať na jeho prítomnosť, či možnosť vzniku:

 • ťažkosti s prehĺtaním,
 • pocit “guče” v hrdle,
 • chronické tráviace ťažkosti,
 • časté nadúvanie,
 • častá nevoľnosť,
 • chronické zachrípnutie,
 • bezdôvodné záchvaty kašľa,
 • opakovaná štikútka,
 • astma,
 • chronický zápal nosohltanu,
 • bezdôvodná strata hmotnosti,
 • neustála únava, skleslosť,
 • bolesti hrudníka podobné príznakom infarktu,
 • častý zápal stredného ucha,
 • bezdôvodný zápal a bolesť hrdla,
 • ťažkosti s dýchaním,
 • poruchy spánku.

Vážne následky

Chronický reflux je sprevádzaný približne u jednej tretiny postihnutých prítomnosťou vredov, resp zúženým pažerákom. Naproti tomu, necelá 5% šanca je na to, že ochorenie nespôsobí žiadne organické poškodenie. Čím dlhší čas tento stav pretrváva, o to vyššia je šanca na ešte vážnejšie následky.

Čo by sme nemali jesť?

Podľa jedného poľského výskumu, vykonaného za účasti 513 respondentov, sa GERD reflux vyskytuje vo väčšej miere u tých, ktorí častejšie konzumovali mastné, pečené, kyslé, alebo korenisté jedlá, resp. pravidelne pili mätový čaj. Podľa vedcov rovnako zvyšuje riziko aj stravovanie iba 1-2x denne, ako aj neskorá konzumácia večere, považovanej za hlavné jedlo. Ďalšie podrobnosti ohľadom tohto výskumu je možné si prečítať v odbornom časopise Gastroenterology Review.

Vznik refluxu ovplyvňuje aj nesprávna výživa

Príčiny vzniku refluxu

K vzniku ochorenia okrem nesprávneho stravovania prispievajú aj fyzické deformácie (napr. následkom nehody), problémy s orgánmi, hormonálne poruchy a dlhotrvajúce užívanie liekov.

Užívanie liekov sa týka hlavne prípravkov s obsahom steroidov, ako aj liekov na upokojenie. Uvoľnia spodnú časť pažeráka, následkom čoho sa žalúdočné tekutiny ľahšie posunú naspäť. I napriek tomu je možné problém hľadať nielen v tomto, pretože reflux môžu vyvolať hoci aj príliš tesné šaty, ako aj pohyb s úklonom, vykonávaný s plným žalúdkom. Toto platí aj v tom prípade, pokiaľ si po výdatnom jedle okamžite ľahneme.

Z fyziologického hľadiska sa toto všetko odvíja od toho, že dolná časť pažeráka, spojená so žalúdkom, sa nezavrie primerane, alebo z dôvodu tlaku na brušnú časť sa otvorí. V oboch prípadoch je následkom to, že prehltnutá, ešte nestrávená potrava, vlastne jej časť, resp. žalúdočné tekutiny, žalúdočná kyselina, sa dostanú do pažeráka.

Črevná flóra a reflux

Medzi stavom črevnej flóry, tým aj činnosťou imunitného systému, a refluxom je možná istá súvislosť. Pri vytváraní chronického refluxu zohráva významnú úlohu strava s nízkym obsahom vláknin, bohatá na prídavné látky, sýtené nápoje, alkohol a vo väčšine prípadov konzumácia potravín spôsobujúcich zvýšenú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Rovnako aj prejedanie sa možno považovať za vyvolávajúcu príčinu. Toto všetko prispieva k narušeniu rovnováhy črevnej flóry, čo má za následok oslabenie imunitného systému. Je to tak preto, že 70 - 80 % imunobuniek sa nachádza v hrubom čreve, takže pokiaľ sa v črevnej flóre premnožia rôzne škodlivé mikroorganizmy, imunitný systém nie je schopný optimálne fungovať. A ešte niečo: prospešné baktérie črevnej flóry sa podieľajú aj na tvorbe vitamínov a tráviacich enzýmov, takže pokiaľ ich počet klesne, trávenie sa stáva nedostatočným, čo má zasa vplyv na to, že sa príznaky refluxu zhoršujú.

Zriedka, no objavuje sa aj tzv. žlčníkový reflux, v takomto prípade sa žlč dostáva z dvanástnika do pažeráka, odtiaľ až po hltan. Toho dôvodom je oslabenie, resp. nedostatočné uzavretie spodného otvoru žalúdka (lek. pylorus).

Riziko zvyšuje nadváha, pokiaľ sa však už táto choroba vytvorí, možný výsledok je aj chudnutie. Hlavne však preto, lebo doslova zaženie chuť na jedlo. Typicky sa objavuje v poslednom trimestri gravidity, dobrou správou však je, že po pôrode sa spravidla príznaky stratia. Tento stav prejavujúci sa počas gravidity sa pripisuje hlavne silnej “hormonálnej búrke”, avšak často je dôsledkom polohy plodu, alebo jeho pohybov.

Aké má následky?

Sústavne posúvajúca sa žalúdočná kyselina spôsobuje podráždenie, čo dlhodobo vedie ku vzniku rôznych vredov a krvácaniu v hornej časti žalúdku, v pažeráku a v hrdle, alebo hoci aj v ústnej dutine. Pokiaľ sa to včas nebude liečiť, môže to byť zdroj vážnych infekcií. Môžu sa prejaviť problémy s pľúcami, pretože žalúdočná kyselina posúvajúca sa späť - hoci aj vplyvom podráždenia spôsobeného kašľom - vinou nesprávne uzatvoreného pažeráka sa niekedy dostane aj do pľúc. V mnohých prípadoch postačia aj kyselinové výpary v ústnej dutine k tomu, aby sme ich vdýchnutím spôsobili poškodenie dýchacích ciest.

Snáď najmenej pozornosti venujeme tomu, že sústavná prítomnosť kyseliny môže významne poškodiť zubnú sklovinu, následkom čoho aj spôsobiť zubné kazy. Preto je veľmi dôležité to, aby si pacient trpiaci refluxom čistil zuby častejšie a vyplachoval ústnu dutinu, podľa možnosti ústnou vodou s dezinfikačným účinkom.

Jednou z najzávažnejších foriem ochorenia je tzv. Barettov pažerák. Našťastie ide o veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré v podstate zmení sliznicu pažeráka tak, že pôvodnú sliznicu nahradí “napodobeninou” sliznice žalúdka. Tento proces je možné v prvom štádiu ešte odvrátiť, pokiaľ sa však zanedbá, zvyšuje riziko vzniku nádorov na postihnutých miestach.

Vyšetrenie

Samodiagnostika sa zdá byť jednoduchá, toto sa však predsa len nedoporučuje, veď príznaky refluxu môžu poukazovať aj na iné ochorenia - napr. nádory. Toto môže vylúčiť vyskúšanie protónovej pumpy na potláčanie žalúdočnej kyseliny. Pokiaľ tieto v priebehu niekoľkých týždňov neprejavia svoje účinky, sú potrebné ďalšie vyšetrenia. Lekár môže vykonať gastroskopiu, ako aj 24-hodinové monitorovanie, počas ktorého sa zavedie do pažeráka sonda. Ani jedno z týchto nie je práve príjemným vyšetrením, avšak oplatí sa v každom prípade ich absolvovať, aby boli vylúčené možnosti ďalších ochorení.

Pri liečbe refluxu sa zamerajme na prírodné metódy

Liečba refluxu

Ako v prípade každého ochorenia, aj pri refluxe je najlepšou liečbou prevencia. Existuje niekoľko pravidiel, ktoré je možné použiť nielen v rámci prevencie, ale aj liečby, v závislosti od stavu pacienta a prípadnej závažnosti anamnézy. V prípade nadváhy - problémy môže spôsobovať hlavne brušný tuk - začnime čo najskôr s diétou, ktorú je vhodné doplniť o detoxikačnú kúru a kúru na očistu čriev. Očista čriev je dôležitá, pretože po vyčistení črevného traktu sa zlepší vstrebávanie živín a zároveň a vyprázdňovanie.

Mnohí automaticky hľadajú lieky na reflux, siahajú po prípravkoch na neutralizáciu kyseliny, ktoré síce pomáhajú, avšak ochorenie vyvolávajúcu príčinu neodstránia. Navyše môžu potlačiť také vážnejšie príznaky, s ktorými by bolo v každom prípade potrebné zaoberať sa. Preto je dôležité pri objavení refluxu čo najskôr navštíviť odborného lekára, ktorý rozhodne o liečbe medikamentami a predpíše lieky na zníženie tvorby kyseliny, inhibítory protónovej pumpy. V prípade potreby doporučí operáciu, napr. v prípade poleptania pažeráka.

Účinok liekov môžeme zlepšiť precvičovaním istých správnych foriem pohybu, jednou z najlepších je joga, ktorú doporučuje jedna americká štúdia.

Diéta pri refluxe

V prvom rade sa odporúča zdravá strava. Pokiaľ nás trápi reflux diéta nezaškodí.

Vyhýbajme sa jedlám s obsahom prídavných látok, hlavne polotovarom a hotovým jedlám, pretože tieto narušujú rovnováhu črevnej flóry, a žalúdok a črevá sa tak stávajú citlivými.

Rovnako sa vyhýbajme aj fajčeniu, pretože vdýchnutý nikotín a decht silne dráždi pažerák, vyvolávajú silný kašeľ a štikútku.

Ktoré jedlá a nápoje spôsobujú kyslý reflux?

Nekonzumujme jedlá a nápoje, ktoré dráždia sliznicu. Takými sú alkohol, obzvlášť červené víno, tiež čierne korenie, cesnak, surová cibuľa a iné korenisté jedlá. Neodporúča sa ani čokoláda, citrusové plody, káva a nápoje bez kofeínu, vrátane čaju a sódy, mäta a paradajky.

Je síce pravda, že štiplavá paprika je silný antioxidant, avšak pokiaľ máme príznaky refluxu, prijímajme len malé dávky.

Vyhýbajme sa citrusovým plodom, paradajkám, ako aj čokoláde. Rovnako to platí aj pre potraviny pripravené z múky, cukru, mastné jedlá a jedlá s octom, pretože tieto sa môžu podieľať na zvýšenej tvorbe kyselín. Je veľmi dôležité držať sa pravidla málo, ale často. stravujme sa 4 - 5-krát denne v malých dávkach, prijímajme veľa tekutín, 2,5 - 3 litre vody denne. Každé sústo požujme dôkladne, doprajme si na jedlo čas, nejedzme v rýchlosti, napokon trávenie sa začína v ústnej dutine, slinami. Pokiaľ tento dôležitý krok preskočíme, s veľkou pravdepodobnosťou môže prijatá potrava spôsobiť problémy.

Vláknina nie je iba dôležitým prvkom kúry na očistu čreva, rovnako je účinná aj v prípade, pokiaľ nás trápi nadúvanie a zápcha.

Prírodné riešenia

Výborným protiliekom je jablčný ocot a jablčné víno. Na prvé počutie sa môžu zdať príliš kyslé (kyselinotvorné), naproti tomu však vyrovnávajú pH hodnotu tráviaceho systému, čím znižuje nadmernú produkciu žalúdočnej kyseliny. Toto platí aj v prípade mandlí, bohatých na vápnik, ako aj na iné druhy kôstkovitého ovocia - avšak dohliadajme na dávkovanie, pretože ide o jadierka, ktoré majú vysoký obsah kalórií. Príznaky refluxu môžu zmierniť aj celozrnné obilniny a nelúpaná ryža. Môžu upokojiť podráždenú sliznicu a pomáhajú predchádzať zápalom, ktoré vplyvom ochorenia silnejú, resp. pri ich liečbe. Na zmiernenie nepríjemných príznakov spôsobených refluxom je možné úspešne aplikovať odvar z ibišteka lekárskeho a skorocelu. Postačí 1 - 2 čajové lyžičky do hrnčeka horúcej vody, a pomaly, malými dúškami ešte vlažné vypiť. Prospieva mlieko pri pálení záhy?Hoci mlieko môže dočasne znížiť žalúdočné kyseliny, jeho živiny, obzvlášť tuky, stimulujú žalúdok, aby produkoval ešte viac kyseliny. I napriek tomu, že mlieko nie je v každom prípade vhodným liekom na pálenie záhy, je bohatým zdrojom vápnika, pre stavbu kostí.

Pomáha voda pri pálení záhy?Pitie vody môže priniesť istú úľavu: zvyšuje pH žalúdka, riedi kyseliny a zmýva ich zo stien hltanu - takže je niekoľko dobrých dôvodov na to, aby sme vo všeobecnosti pili vodu a ostali hydratovaní.

Ako odstránime kyslý reflux?

V prípade že pociťujeme opakovane pálenie záhy, alebo kyslý reflux, či iných príznakov, vyskúšajme nasledovné: Jedzme pohodlne a pomaly. Vyhýbajme sa niektorým jedlám. Nepime sýtené nápoje. Neľahnime si hneď po jedle. Nevykonávajme rýchle pohyby. Spime na vyššom vankúši. Schudnime, pokiaľ sa to odporúča. Prestaňme fajčiť.

Profesionálne riešenie

Vláknina Clean Inside, aplikovaná samostatne, alebo v rámci kúry na očistu čreva, môže zmierniť ťažkosti spôsobené refluxom, viaže kyselinu, ktorá sa tak nedostane späť do pažeráka a spolu s vlákninou sa z organizmu vyprázdni.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3734640/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4962685/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4223119/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4133436/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Reflux

Produkty spolu:
0