Sliznica, jej stavba, funkcie | Ochranná úloha sliznice čriev

Sliznica, jej stavba, funkcie | Ochranná úloha sliznice čriev

V našom organizme sa nachádza niekoľko druhov slizníc, ktoré majú každá inú úlohu, a jednu z nich predstavuje aj ochrana proti patogénom. Mnoho našich orgánov pokrýva sliznica, ktorej vrstva epitelu sa líši od miesta určenia. Pokiaľ sa epitel nejakým spôsobom poškodí, sliznica nemôže vykonávať svoju funkciu v plnom rozsahu, čo má za následok vznik rôznych chorôb.

ČO JE SLIZNICA?

Ide o ružovú, niekedy žiarivo červenú, pomerne tenkú vrchnú vrstvu, ktorú tvoria nezrohovatené epiteliálne bunky, bohatú na vlásočnicové žilky a nervy. Ide v podstate o stručný popis ochrannej vrstvy mnohých orgánov, latinsky označovaná ako tunica mucosa. Pokrýva duté orgány a otvory tela, a bola navrhnutá tak, aby blokovala prienik rôznych vonkajších škodlivých vplyvov do hlbších vrstiev steny daného orgánu. Tunica mucosa vylučuje hlien, vďaka čomu má povrch hladký, chráni ho pred dehydratáciou a patogénmi.

Vrchnú vrstvu sliznice tvoria epiteliálne bunky (epithelium mucosa). Pod ňou leží vlastná vrstva spojivového tkaniva (lamina propria mucosa) a potom svalová vrstva (lamina muscularis mucosa).

Táto citlivá ochranná vrstva odoláva mnohým nebezpečenstvám, ktoré ju môžu ľahko poraniť a poškodiť, čo môže viesť k zápalu sliznice.

SLIZNICA A JEJ FUNKCIE

Existuje veľa rôznych druhov slizníc, podľa toho, v ktorom systéme orgánov majú svoje miesto. Iná stavba sliznice pokrýva dýchací systém, iná tráviaci systém a aj v prípade urogenitálneho systému sa líši.

Sliznice jednotlivých orgánov disponujú špeciálnymi funkciami. Tunica mucosa žalúdka a čriev sa podieľa na trávení a vstrebávaní živín. Nosová pomáha čuchu a jej riasinkové vlasy zachytávajú prach a iné nečistoty. Vaginálna zase pomáha prirodzenému čisteniu a zabezpečuje jej vlhkosť. Hlien vylučovaný sliznicou pažeráka chráni pažerák pred eróziou pri prehĺtaní požitej potravy.

T. mucosa a hlien, ktorý vylučuje poskytuje v prvom rade ochranu pred rôznymi vplyvmi a dehydratáciou konkrétneho orgánu. Znečistenia, chemikálie a patogény sa „chytia do pasce“ v slizniciach, čo znamená, že nemôžu preniknúť do hlbších tkanív, napríklad v prípade dýchacieho systému do pľúc.

SLIZNICE DÝCHACIEHO SYSTÉMU

Nosová sliznica, husto pretkaná krvnými cievami, vystiela nosnú dutinu a je veľmi zraniteľná. Zvlhčuje vdychovaný vzduch, zatiaľ čo chĺpiky v nose zachytávajú nečistoty prichádzajúce zvonka. V prípade prechladnutia, alebo chladného počasia produkuje viac hlienu, ako zvyčajne, čo má za následok všeobecne známy upchatý nos a tečúci nos.

Chĺpikmi pokrytá sliznica pokrýva priedušnicu a priedušky pľúc, kde dochádza k výmene plynov.

Vo vrstve pod tracheálnou sliznicou nájdeme niekoľko drobných slizníc, ktorých sekréty pokrývajú riasinkový epitel (pokrytý jemnými chĺpkami). Pohyb týchto chĺpkov poháňa hlien z pľúc do hltana. Táto téma zaujíma snáď najviac osôb, pretože v internetových vyhľadávačoch možno nájsť nasledovné výrazy v obrovskom počte: opuchnutá nosná -, rozleptaná -, suchá nosová -, zapálená -, zhrubnutá -, zápal sliznice, suchý nos, nosový sprej.

OPIS SLIZNICE ÚSTNEJ DUTINY

Na tvrdom ústnom podnebí sú tvrdé slizničné záhyby, ktoré poskytujú pevnejší povrch na žuvanie. Kosti a okostnicu (periost) pokrýva tesne spojená voľnejšia slizničná vrstva a obsahuje množstvo malých slizníc. Mandle sú súbory lymfoidného tkaniva nachádzajúce sa v sliznici, s mnohými trhlinami a jamkami na povrchu. Obsahujú lymfocyty, preto by sa mandle mali považovať za akýsi ochranný orgán.

Sliznicu jazyka tvorí viacvrstvový plochý epitel a vláknité spojivové tkanivo pod ním. Obsahuje veľké množstvo lymfoidných tkanív, žliaz a lymfatických folikulov. Na spodnej ploche má dva malé nariasené záhyby a v strede menší, ktorý sa nazýva jazyková brzda.

Vnútorný povrch hltana taktiež vystiela sliznica, ktorá pokračuje priamo do sliznice pažeráka.

TRÁVIACI SYSTÉM A JEHO SLIZNICE

Črevné klky

Črevné klky sú úmiestnené na povrchu sliznice.

Hlien vylučovaný žľazami, ktoré ho produkujú, ktorý sa nachádza pod sliznicou pažeráka, chráni pažerák pred poškodením jedlom pri prehltnutí.

Sliznica kardie (vchod – časť tesne pod vyústením pažeráka) sa od tej v pažeráku veľmi líši hlavne slizničnou štruktúrou, v jeho vrstve spojivového tkaniva sa nachádzajú rúrkové žľazy.

Sliznica žalúdka vytvára záhyby, pokryté monovrstvou epiteliálnych buniek. Mnoho z jeho žliaz produkuje žalúdočnú šťavu, alebo jej časti, pepsín, kyselinu chlorovodíkovú a hlien.

V určitých častiach povrchu sliznice tenkého čreva sa nachádzajú valcovité črevné klky. Na povrchu týchto klkov sa nachádzajú žľazové bunky a povrch epitelu pokrývajú hlienom, ktorý vykonáva ochrannú funkciu. Vďaka svojej priepustnosti však epitel zohráva významnú úlohu pri vstrebávaní živín. Vďaka svalovým bunkám, ktoré nájdeme na spodku vrstvy sliznice, sú črevné klky schopné sťahovať sa 4-6 krát za minútu, čo podporuje cirkuláciu krvi a lymfy v cievach. Lymfatická žila sa nachádza uprostred črevných klkov a do organizmu prenáša tuky, bielkoviny a sacharidy.

Na povrchu sliznice hrubého čreva nie sú žiadne črevné klky a má záhyby v tvare polmesiaca. Pokrýva ho jednovrstvový cylindrický epitel, v ktorom prevládajú pohárikové bunky. Vrstva pod sliznicou obsahuje lymfatické folikuly, ktoré zaberajú vlastnú vrstvu spojivového tkaniva. Pod sliznicou je vrstva spojivového tkaniva, za ktorou nasledujú kruhové a pozdĺžne svalové vrstvy, ktoré zabezpečujú pohyby čriev, inak nazývanú ako peristaltika čriev.

V blízkosti konečníka sú zvislé slizničné záhyby a vo vrstve pod sliznicou vrstva vláknitého spojivového tkaniva dobre zásobená krvnými cievami.

POPIS SLIZNICE UROGENITÁLNEHO SYSTÉMU

Nazývame ju endometrium. Má jednovrstvový cylindrický epitel s ciliárnymi bunkami. Cíliá sa mihajú smerom k vagíne. Rúrkovité žľazy sliznice maternice produkujú alkalické chemické sekréty, zatiaľ čo žľazy krčku produkujú hustý lepkavý hlien, ktorý blokuje cervikálny kanál.
Sekrécia vaginálnej sliznice (v pošve) zaisťuje, že je vo vagíne udržiavaná primeraná vlhkosť a zastáva tiež čistiacu funkciu.
Vnútorný povrch predkožky penisu taktiež tvoria sliznice, ktoré pokrývajú aj žaluď.
Urotel pokrýva sliznicu močového mechúra. Urotel pokrýva vrstva hlienu (glukozamín-glykán) z dôvodu, aby látky so žieravým účinkom v moči nespôsobili podráždenie močového mechúra alebo močovej trubice.
Stenu močovej trubice v časti blízko močového mechúra pokrýva urotel, v strede viacvrstvový cylindrický epitel a v dolnej časti viacvrstvový nezrohovatený dlaždicový epitel.

PREČO POKLADÁME ZA DÔLEŽITÉ ZDRAVIE SLIZNICE ČRIEV?

Nezdravé stravovanie a životný štýl s tým súvisiaci, konzumácia alkoholu, fajčenie, lieky – to sú všetko faktory, ktoré spôsobujú poškodenie t. mucosa hrubého čreva. Vzhľadom na to, že v tejto časti črevného systému sa vstrebávajú z črevného obsahu tekutiny, ako aj rôzne minerálne soli a vitamíny, robíme si zle, ak sa o ňu nestaráme. Málokto však vie, že takmer 70 percent nášho imunitného systému sa nachádza v hrubom čreve. Flóra hrubého čreva má nepostrádateľnú úlohu pri udržiavaní zdravia, okrem toho aj v ochrane pred ochoreniami a ich eliminácii. Túto svoju funkciu môže však plniť iba v tom prípade, pokiaľ ostane vyvážená. 

Probiotické bakteriálne kmene črevnej flóry zabezpečujú celistvosť črevnej sliznice a ochranu pred infekciami. Pomáhajú predchádzať vzniku zápalov a rozvoju nádorov v črevnom systéme. Prospešné črevné baktérie, ktoré produkujú kyselinu maslovú, dôležitú pre funkciu mozgu, sa podieľajú aj na produkcii vitamínov B7 a B12 a vitamínu K. Pomáhajú odbúravať sacharidy a tuky, tiež ovplyvňujú aj našu celkovú náladu a pohodu, nakoľko serotonin, látku prenášajúcu stimuly produkujú takmer výlučne bunky črevnej steny.

Tunica mucosa hrubého čreva sa môže poškodiť z niekoľkých nasledovných dôvodov:

Medzi príčiny zápalu čriev možno zaradiť potravinové alergie, vírusové a bakteriálne infekcie, užívanie nesteroidných protizápalových liekov a zvýšená konzumácia alkoholu.

OCHRANA ČRIEV VYŠŠIEHO LEVELU

V prípade zápalu čriev má aj posilnenie imunitného systému svoju dôležitosť, v skutočnosti je to jeden zo základov eliminácie. Treba zvýšiť príjem prospešných baktérií, aby sa obnovila rovnováha črevnej flóry. Odporúča sa vylúčiť bielu múku, ako aj všetky ostatné rafinované potraviny plné cukru a rôznych prísad. Červené mäso a jedlá s vysokým obsahom tukov môžu tiež súvisieť so vznikom zápalu čriev, preto radšej konzumujme oveľa zdravšie rastlinné bielkoviny. Nakoľko alkohol a fajčenie sú vo všeobecnosti považované za nepriateľov celého organizmu, vrátane črevnej flóry, preto podľa možnosti sa im vyhýbajme, rovnako ako nesteroidným protizápalovým liekom. Vďaka tomu nielen obnovíme zdravie svojich čriev, ale sa môžeme zbaviť aj tráviacich ťažkostí.

Zdroje:

https://www.britannica.com/science/mucous-membrane
https://biologydictionary.net/mucous-membrane/
N.V.Kolesnikov – Anatómia človeka
https://sk.wikipedia.org/wiki/Sliznica