Šťavel: liek zvonka aj zvnútra

šťavel

Šťavel má široké spektrum liečivých účinkov

I keď mnohých nenadchýna jeho chuť, ako doplnok výživy, alebo vo forme tinktúry sa oplatí ho konzumovať často. Hovoríme o hodnotnej liečivej rastline, ktorá bola už v staroveku často aplikovaná v prípade rôznych ochorení. V čase, kedy na území Európy boli citrusové plody ešte neznáme, sa používal pre dosiahnutie kyslastej chuti niektorých jedál práve šťavel. V dnešnej dobe sa používa nielen do šalátov, polievok a prívarkov, ale je tu aj snaha využitia jeho liečivých účinkov.

Bohatý zdroj hodnotných živín

Šťavel (Rumex acetosa, lúčny šťavel, kyslý šťavel), ktorý je pôvodom z Európy a Ázie, sa často pestuje ako liečivá rastlina, alebo listová zelenina, ale niektoré odrody možno objaviť divoko rastúce vo voľnej prírode. Obľúbili si ho už starí Egypťania, Gréci a Rimania, dokonca už vtedy neslúžil iba na prípravu jedál.

Vzhľadom na to, že má intenzívnu a kyslasto-trpkú chuť, niektorí sa ho zdráhajú konzumovať, avšak množstvo fanúšikov tejto rastliny je i tak pomerne veľké. Jeho listy sú podobné špenátu a sú plné zdravých výživných látok. Má vysoký obsah vitamínu C, okrem toho obsahuje bielkoviny, vlákniny, draslík, vápnik, mangán a železo, navyše je bohatý na vitamíny A a B. Šťavel obsahuje taníny (triesloviny), ktoré znižujú tvorbu hlienov vďaka vysušujúcim účinkom. Rastlina obsahuje významné množstvo železa, ktoré pomáha zvyšovať produkciu červených krviniek a predchádzať anémii (nedostatok železa). Vďaka svojim fenolovým zlúčeninám, ako je napríklad resveratrol, je schopný neutralizovať škodlivé voľné radikály produkované v organizme a má priaznivý vplyv na črevnú flóru.

Kedy sa oplatí zavolať ho na pomoc?

Šťavel lúčny pôsobí ako diuretikum, podporuje činnosť obličiek a pečene, čistí organizmus od škodlivých toxických látok. Vďaka svojmu pôsobivo vysokému obsahu antioxidantov je ideálny pre tých, ktorí by si chceli posilniť imunitný systém. Z tohto dôvodu je tiež potenciálnou protizápalovou a protirakovinovou liečivou rastlinou. Jeho fytochemické zlúčeniny vykazujú protivírusovú aktivitu. V rámci štúdie in vivo sa preukázalo, že extrakt zo šťaveľa znížil rozmnožovanie vírusu chrípky, resp. jeho rast v hostiteľských bunkách.

Rumex acetosa v sebe ukrýva významné množstvo draslíka, rozširujúceho cievy. Jeho výsledným efektom je nižší krvný tlak, znižujúc tým pravdepodobnosť vzniku zrážania krvi a extrémneho zaťaženia srdca, čo môže viesť k ochoreniu koronárnych ciev a k ďalším komplikáciám.

Vzhľadom na to, že je šťavel bohatý na potravinársku vlákninu, podporuje trávenie, predchádza zápche, ako aj iným žalúdočným a črevným problémom. Vlákniny znižujú hladinu cholesterolu, čím chránia zdravie srdca, znižujú pravdepodobnosť aterosklerózy, srdcového infarktu a mozgovej príhody. Jeho účinky proti hnačke môžu súvisieť s prítomnosťou tanínov (trieslovín) a zložiek viažucich vápnik.

Protizápalové vlastnosti jeho listov sa hodia počas starostlivosti o rany, vrátane vredov, popálenín, vyrážok a podráždenia. Je bohatý na flavonoidy, oligomérne a polymérne proantokyanidíny, o ktorých sa preukázalo, že sú užitočné pri liečbe pľuzgierov (herpes) a oparov z horúčky. Po zahriatí a následnom umiestnení do ušnej dutiny je vhodný na zmiernenie bolesti ucha. Čerstvá šťava z listov sa v prípade liečby zvracania podáva v 10 ml dávke. Oplatí sa šťavel konzumovať aj v tom prípade, pokiaľ jeme chorobne málo, pretože šťavel vynikajúco stimuluje chuť do jedla.

Zdroje:
https://www.britannica.com/plant/sorrel
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2391285/
http://www.sciencepub.net/researcher/research0308/04_6672research0308_31_36.pdf
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0367326X09001919
Hussain M, Raza SM, Janbaz KH. Pharmacologically mechanistic basis for the traditional uses of Rumex acetosa in gut motility disorders and emesis. Bangladesh J Pharmacol. 2015;10(3):548.