Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Stolica odhalí v akom stave je tráviaca sústava

Stolica prezradí mnoho z hľadiska nášho zdravia. Vedeli ste, že z jej farby, vône, štruktúry a konzistencie môžete sami odhaliť, či je vaša tráviaca sústava v poriadku a že veľa prezradí aj o vašom zdravotnom stave? Preto, pokiaľ chcete predchádzať rôznym ochoreniam, mali by ste denne kontrolovať jej kvalitu.

Samovyšetrenie stolice je dôležité. Pokiaľ človek nepociťuje žiadne ťažkosti, nie je potrebu sledovať stolicu. No i napriek tomu by sme sa mali aspoň občas pozrieť na to, čo vyprodukujeme. Pri samotnom - i keď pre mnohých nepríjemnom hodnotení si všímajme nasledovné:

 • veľkosť
 • množstvo
 • konzistenciu
 • vôňu
 • farbu

Že to nerobíte? Nezaujíma vás, je vám to dokonca odporné? Ak je tomu tak, urobte v tomto smere nápravu čo najskôr, pretože môžete predísť rôznym vážnym zdravotným komplikáciám.

Čo všetko má vplyv na stolicu, frekvenciu vyprázdňovania?

 • zloženie stravy a jej frekvencia
 • celkový psychický stav
 • zloženie a množstvo prijatého jedla a tekutín
 • vek a choroby
 • zmena prostredia, adaptácia
 • súkromie
 • baktérie - narušenie črevnej mikroflóry
 • medikamenty (lieky)
 • fyzická aktivita

Pokiaľ nie je ideálna, t.j. nemá farbu starého zlata, tvar zrelého banánu, konzistenciu podobnú zubnej paste, nepláva na hladine vody, navyše nepríjemne zapácha, v tom prípade pozorne čítajte ďalej.

Od čoho závisí konzistencia stolice?

Stolica odhalí o našom zdraví oveľa viac

Vo všeobecnosti stolica a jej konzistencia môže často závisieť od toho, čo sme predchádzajúci deň zjedli. Konzistencia nemusí znamenať nič zlé, najmä ak sa zmení krátkodobo, len z času na čas, od jedného vyprázdnenia k druhému. Avšak pokiaľ zmena farby a konzistencie pretrváva dlhšiu dobu, môže to byť následok menej vážnych, až vážnych zdravotných problémov. V takom prípade ide o varovanie, ktoré nesmieme nechať bez povšimnutia a treba navštíviť lekára, aby sa zistila základná príčina. Napríklad, ak je farba stolice svetlá, šedá, alebo zelenkavej farby, môže signalizovať upchaté žlčovody, alebo nejaké ochorenie pečene.

Špecifické príčiny:

Žltá stolica, odporne zapáchajúca: zlé vstrebávanie (malabsorpcia) tukov následkom nedostatočnej činnosti pankreasu, ktorá sa prejavuje pri pankreatitíde, rakovine pankreasu, cystickej fibróze, či celiakii.

Čierna stolica, odporne zapáchajúca: krvácanie v žalúdku alebo v hornej časti tenkého čreva následkom prítomnosti vredov, alebo nádoru. Čierna farba však nemusí znamenať nič zlé, pokiaľ užívame výživové doplnky s obsahom železa. V takom prípade však nezapácha, mení sa iba jej farba.

Krvavá stolica, krv v stolici, gaštanová farba: krvácanie vredov, alebo nádoru, nachádzajúcich sa v strednej časti tenkého čreva, alebo v prvej časti hrubého čreva, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída (vredový zápal hrubého čreva).

Ako skrytý prejav nejakého ochorenia možno všeobecne považovať aj zapáchajúcu stolicu a plyny.

Tvrdá stolica, vo vode rýchlo klesá ku dnu: môže naznačovať, že dotyčná osoba nekonzumuje dostatok stravy bohatej na vlákninu, ako je napríklad zelenina, ovocie, celozrnné výrobky, alebo nepije dostatočné množstvo vody. Tvrdá stolica je často tmavá, pretože ostáva v čreve dlhšie, ako je potrebné a užitočné, a spôsobuje zápchu. Vytláčanie tvrdej stolice môže viesť k vzniku hemoroidov.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že poznáme krátkodobé, ale aj dlhodobé sfarbenie, v závislosti od mnohých faktorov.

Aký je rozdiel, keď sa objaví krv v stolici, alebo po stolici?

Krvavá stolica sa vytvára v hornej alebo dolnej časti tráviaceho systému

Ak je krv v stolici (krvavá stolica), je to následok krvácania v hornej alebo dolnej časti tráviaceho traktu. Podľa farby krvi môžeme zistiť, či krvácanie nastáva v žalúdku, alebo v hornej časti tenkého čreva resp. v dolnej časti tenkého, alebo hrubého čreva. Pokiaľ je krv tmavá, môže ísť o prasknutý žalúdočný vred, alebo dvanástnik, čoho dôsledkom je čierna stolica. Naopak svetlejšia farba krvi prezrádza, že krvácanie nastalo v druhej polovici tráviaceho systému. Krv v stolici môže spôsobiť okrem iného rakovina žalúdka alebo čreva, zápal výdutín (divertikul) - divertikulitída, ulcerózna kolitída.

Avšak nie vždy je prítomnosť krvi viditeľná. V takom prípade sa to nazýva ”okultná” krv – t.j. skrytá. Pokiaľ spozorujeme akékoľvek zmeny, rozhodne je dôležité čo najskôr vyhľadať lekára a nechať si urobiť tzv. fekálny okultný krvný test skr. FOBT), ktorý odhalí skrytú krv v stolici. Je dôležité uvedomiť si, že prechodne môže mať červenú farbu aj po konzumácii červenej repy (cvikly). Toto sfarbenie je neškodné.

Pokiaľ sa objaví krv po vyprázdnení, signalizuje to, že ide o problémy so zapálenými hemoroidmi, či už vnútornými alebo vonkajšími, ktoré začnú krvácať následkom vytlačenia stolice. Krv po stolici môžeme pozorovať aj po mechanickom poškodení sliznice análneho otvoru. V takomto prípade je krv svetločervená a opäť je dôležité navštíviť čo najskôr lekára.

Zelená stolica a jej príčiny

Pečeň neustále produkuje žlč. Túto svetlozelenú tekutinu vylučuje priamo do tenkého čreva, alebo uskladňuje v žlčníku. Žlč je potrebná v prípade absorpcie tukov a vitamínov rozpustných v tuku. Zároveň pomáha, aby bola stolica mäkká a zodpovedá za jej hnedú farbu (svetlohnedá). Ako je to možné, keď má žlč zelenú farbu? Tu je vysvetlenie: ako žlč postupuje cez črevo, postupne sa mení jej farba zo zelenej cez žltú na hnedú, a to účinkom baktérií v hrubom čreve, ktoré žlč zmenia na žlčové soli. Zelená často naznačuje, že potrava prešla črevom rýchlejšie, ako je normálne (to sa nazýva skrátený čas tranzitu črevom, pozri tráviace ťažkosti), predtým ako sa mohla zmeniť zo zelenej na hnedú. Hnačka urýchli tranzit potravy črevom. Teda akýkoľvek faktor, ktorý vyvolá hnačku, môže spôsobiť, že jeho konečným dôsledkom je takto sfarbená stolica. Rovnako je obvyklá aj zelená stolica u bábätka na umelom mlieku (zelená stolica u detí.

Ochorenia:

Zelená stolica sa môže tvoriť aj pri konzumácii zvýšeného množstva stravy, ktorá obsahuje chlorofyl – prírodné zelené farbivo nachádzajúce sa najmä v špenáte, v listovej zelenine (hlávkový alebo ľadový šalát a pod.), v kapustovitej zelenine (kel, kapusta, brokolica). Rovnako užívaním výživových doplnkov, obsahujúcich bizmut.

Ak vzniká tmavá stolica do zelena, alebo zelená stolica po konzumácii vyššie spomenutých potravín a výživových doplnkov, nemusíme mať obavy. Zelená stolica môže byť aj následok užívania preháňadiel, či antibiotík. Avšak stolica takej farby môže byť aj znakom rôznych závažných ochorení, pokiaľ sme nekonzumovali žiadne potraviny, ktoré by mohli zapríčiniť zelenú stolicu. Všeobecne platí, že ak nezmizne po dvoch, maximálne po troch dňoch, ďalej nečakajme a rozhodne navštívme lekára, pretože môže signalizovať otravu jedlom, vedľajšie účinky liekov, ale aj vážne ochorenia, ako napríklad choroby črevného systému (ulcerózna kolitída, IBS sprevádzaný bolesťami v spodnej časti brucha, Crohnova choroba, celiakia, citlivosť na lepok, rakovina a pod.), poruchu vo vstrebávaní (malabsorpcia), cestovateľskú hnačku, rovnako to môže zapríčiniť infekčná hnačka – zvlášť salmonela a giardia, resp. zvýšený počet nežiaducich baktérií v tenkom čreve.

Niektoré z uvedených príčin môžeme aj sami riešiť a úspešne odstrániť. Ako? Nuž, napríklad odstránením nežiaduceho nárastu baktérií v tenkom čreve.

Čo spôsobuje rozmnožovanie baktérií?

Rozmnožovanie baktérií je relatívne všeobecný stav, ktorý môže byť prítomný v organizme po celé roky bez toho, aby sme si to všimli. Môže sa to stať preto, lebo často užívame antibiotiká, antacidá a iné lieky. Tieto odstránia nielen nežiaduce choroboplodné, ale súčasne aj prospešné baktérie – probiotiká z čreva. Tenké črevo za normálnych okolností obsahuje relatívne malý počet baktérií. Avšak uvedené faktory môžu zapríčiniť prebytočný nárast baktérií v tenkom čreve. Tieto nežiaduce baktérie potom v procese nazývanom dekonjugácia žlče spôsobujú nedostatočné vstrebávanie tukov (malabsorpciu tukov) a blokujú aj vstrebávanie sacharidov (cukrov). Namiesto toho, aby sme ich zúžitkovali, ostávajú sacharidy v tenkom čreve, kde nastáva ich nežiaduce kvasenie. Toto má za následok tvorbu plynov, bolestivé nadúvanie, zapáchajúce plyny, tvorbu hlienu v stolici (hlienovitá), a môže vzniknúť riedka zapáchajúca stolica, ba aj hnačka. Sladké a škrob obsahujúce potraviny spôsobujú najhoršie symptómy. Toxické metabolické produkty nežiaducich baktérií poškodzujú črevné bunky, a tým sa zamedzí vstrebávaniu živín. Okrem zníženej schopnosti absorpcie živín tak môže vzniknúť potravinová alergia, resp. intolerancia.

Konkrétne príčiny

Znížená pohyblivosť v tenkom čreve zapríčinená nadbytkom cukru v potrave, chronický stres a zdravotné problémy, ako sú napríklad diabetes, znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyroidizmus) a sklerodermia. Zo štatistických údajov vyplýva, že v Spojených štátoch viac ako 40% ľudí, ktorí trpia cukrovkou a súčasne aj chronickou hnačkou, čo súvisí s nárastom počtu baktérií v ich tenkom čreve.

Znížená tvorba kyseliny soľnej (hypochlórhydria) v žalúdku sa často prejavuje v priebehu procesu starnutia. Keďže žalúdočná kyselina je kyslá, pomáha zahubiť baktérie. Ak je kyseliny menej, je viac pravdepodobné, že baktérie sa budú rozmnožovať. Ďalšou príčinou nedostatočnej produkcie žalúdočnej kyseliny je zvýšené užívanie antacidov.

Štrukturálne abnormality v tenkom čreve – operácie, divertikuly, slepý prstenec v tenkom čreve, črevné obštrukcie a fistuly pri Crohnovej chorobe. Tento zoznam nie je kompletný, uvádza len niektoré štrukturálne príčiny spôsobujúce zvýšený počet baktérií.

Medzi ďalšie príčiny možno zaradiť aj nasledovné: stres, znížená imunita, niektoré druhy liekov, ako napr. steroidy, antibiotiká a antikoncepčné pilulky, nedostatok vlákniny v potrave a nedostatok pankreatických enzýmov.

Príznaky nadmerného množenia baktérií v tenkom čreve

 • Nafúknuté brucho a tvorba plynov po jedle
 • Zápcha
 • Chronická riedka stolica alebo hnačka - štúdie preukázali, že 48 až 67% ľudí s chronickou hnačkou mali súčasne i zvýšený nárast baktérií v tenkom čreve
 • Depresia
 • Únava - spôsobená megaloblastickou anémiou; následok nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listovej vedie k megaloblastickej anémii, v prípade ktorej produkuje kostná dreň veľké červené krvinky patogénneho tvaru (megaloblasty)
 • Nedostatok živín napriek užívaniu doplnkov výživy
 • Strata hmotnosti
 • Bolesti brucha

Prírodné prostriedky proti premnoženiu baktérií
Tvorba plynov, ktorá sa zhoršuje následkom konzumácie vláknin a cukrov

Presné testovanie a liečba nárastu baktérií je celkom zložité. Konvenčná liečba všeobecne používa antibakteriálne lieky, ktoré však zahubia aj užitočné baktérie – probiotiká. Existujú štyri spôsoby ako zvládnuť a liečiť prírodnými prostriedkami nežiaduci nárast baktérií v organizme človeka:

Hlien v stolici

Najčastejšie je prejavom nešpecifického zápalu črevnej sliznice, čo samo o sebe nie je nebezpečné. Hlien v stolici sa môže vyskytovať v prípade zápchy, ale aj pri hnačke. Horšie je prípady, kedy hlien v stolici sprevádza aj krvácanie z konečníka. Môže byť aj následkom syndrómu dráždivého čreva (IBS), ktorý je sprevádzaný zápchou. Ich diagnostika a liečba už rozhodne patrí do rúk odborného lekára - gastroenterológa.

Podľa alternatívnej medicíny hlien v stolici častejšie zapríčiňuje zvýšený výskyt baktérií v tenkom čreve, alebo  potravinové alergie a citlivosť.  Tieto problémy je možné často ľahko vyriešiť pomocou diéty a užívaním výživových doplnkov. V prípade nadmerného množstva baktérií sa plynatosť a nadúvanie brucha výrazne zhoršuje po konzumácii cukru v akejkoľvek forme, či už je to biely cukor, chlieb, cestoviny, ryža, alebo mlieko, (ktoré obsahuje mliečny cukor nazývaný laktóza). Osoby, u ktorých sa hlien v stolici vyskytuje následkom potravinovej alergie, by mali vylúčiť zo stravy tie potraviny, ktoré spomínanú alergiu spôsobujú.

Ďalšie príčiny, ktoré spôsobujú hlien v stolici sú:

 • divertikulitída
 • celiakia
 • Crohnova choroba
 • ulcerózna kolitída

Pokiaľ je jazyk pokrytý hrubým bielym povlakom so stopami po zuboch na okrajoch, znamená to, že hlien vzniká ako dôsledok konzumácie mastných jedál, mliečnych produktov a pšenice. Tieto potraviny sa často odporúča vynechať zo stravy aspoň dovtedy, kým sa stav nezlepší.

Príčinou spomínaného hlienu môžu byť aj baktérie a parazity, resp. infekcie, ktoré spôsobujú. Často ich sprevádza náhla hnačka, bolesti v dolnej časti brucha a krv v stolici.

Ako konať, ak je v stolici hlien?

Pokiaľ nejde o závažné ochorenia, hlien v stolici, resp. nadúvanie, plynatosť a zápcha je možné často vyriešiť jednoduchým zvýšením príjmu vody, užívaním liečivých rastlín, alebo potravinových odhlieňovačov, ktoré vytvárajú hladký povlak na sliznici čreva. Medzi také patria napríklad ľanové semená, ktoré pred užitím necháme namočené cez noc vo vode. Účinnou pomocou pri riešení týchto problémov je tiež Clean Inside Program.

Žltá stolica

Žltá stolica môže naznačovať nesprávne vylučovanie žlče

Podobne ako v prípade zelenej stolice, ktorej zafarbenie môže spôsobiť zvýšený príjem zelených potravín, rovnako žlté sfarbenie a riedka konzistencia môžu byť spôsobené zvýšeným príjmom potravín, ktoré obsahujú žlté až oranžové pigmenty ako sú napríklad karotény. Tie sa nachádzajú napr. v mrkve, karotke, marhuliach a pod., a spôsobujú, že vzniká oranžová stolica, alebo okrovo žltá. Takýto zjav je samozrejme neškodný a krátkodobý, avšak v iných prípadoch žltú stolicu nemožno pokladať za normálnu.

Žlté sfarbenie môže signalizovať:

 • rýchly prechod potravy tráviacim systémom. Často sa vyskytuje u osôb s GERD (gastroezofagálny reflux)
 • nedostatočné vylučovanie žlče
 • bakteriálnu infekciu v črevách, ktorá sa zvyčajne objaví náhle
 • genetickú chorobu – celiakiu, kedy telo nie je schopné správne tráviť lepok
 • zápal žlčovodov zapríčinený bakteriálnou infekciou, alebo žlčovými kameňmi
 • zápal žlčníka - spôsobený stvrdnutím žlče a tvorbou kryštálov. Tieto sa môžu tvoriť následkom cirhózy, alebo ochorením krvi
 • infekciu giardiou - parazitom, ktorý žije na povrchu čreva. Zdrojom je kontaminovaná voda a šíri sa najmä medzi deťmi a ich opatrovateľkami. Do organizmu cez ústa. Pri ich odstránení poskytne veľkú pomoc antiparazitárny doplnok výživy Parasic.
 • zápal pečene (hepatitída) - vírusové ochorenie pečene. Existujú tri hlavné formy (A, B, C) a celý rad menej známych foriem.
 • žltačku - kedy sa následkom zvýšenej hladiny bilirubínu koža sfarbí na oranžovú, alebo žltú. Súčasne ju môže sprevádzať žltá stolica. Je to choroba, ktorá sa vyskytuje u osôb, ktorí majú problémy s pečeňou, resp. majú niektorú formu hepatitídy.
 • malabsorpčný syndróm - porucha vstrebávania živín.

Svetlá stolica

Môže to zapríčiniť nedostatočná činnosť obličiek. Bledá stolica sa vyskytuje pri takých zdravotných problémoch, ako je napríklad zápal žlčníka, prítomnosť žlčových kameňov, infekcia, ktorú spôsobili parazity (giardia), cirhóza pečene, chronická pankreatitída, alebo zápal pečene. Keď je sfarbená do hneda, je to výsledok pôsobenia žlčových solí pečene. Ak je znížená ich produkcia, farba stolice bude svetlej farby. Ďalšou príčinou môže byť užívanie liekov, ktoré obsahujú hydroxid hliníka. Prechodne môže vyblednúť po vyšetrení, pri ktorom sa používa báriový test. Tiež môže byť lesklá alebo šedá, môže plávať na hladine vody a môže nepríjemne zapáchať následkom prítomnosti tuku v stolici

Tvrdá a riedka stolica

Tvrdá vzniká pri pomalom transporte potravy cez tráviaci systém, čo je typické pri zápche. Môže to byť následok nedostatočného príjmu vlákniny a nedodržania pitného režimu.

Riedka je naopak dôsledok rýchleho prechodu potravy črevom, čo je charakteristické pri hnačke. Zriedka sa môže objaviť aj vodnatá.

Existuje mnoho ďalších druhov stolice, o ktorých si povieme niečo bližšie nabudúce:

 • kašovitá,
 • tenká ,
 • kúskovitá,
 • stojatá,
 • tenka,
 • biela,
 • ceruzkovitá

Všetko o stolici v skratke

Prečo stolica smrdí?
Väčšinou nemá príjemnú vôňu, ktorá závisí aj od skonzumovaného jedla a baktérií nachádzajúcich sa v hrubom čreve. Stilca vyslovene nepríjemnej vône všakmôže poukazovať aj na vážne zdravotné problémy.

Ako vyzerá stolica, keď má niekto rakovinu hrubého čreva?
Aké má znaky a príznaky rakovina hrubého čreva? Môžu byť nasledovné: zmena vylučovacích návykov, vrátane hnačky, alebo zápchy, resp. časté vyprázdňovanie. Krvácanie v oblasti onečníka, krv v stolici, sústavná bolesť v oblasti brucha, črevné kŕče, nadúvanie.

Aké je množstvo stolice, pokiaľ pijem iba tekutiny?           
Stolica sa vytvára aj vtedy, keď niekto neje, pretože sekrečné žľazy produkujú výlučky. Tieto sa premiešajú a tak vzniká tekutá konzistencia.

Aké percento prijatej potravy sa stane stolicou?
Stolica je zložená približne z 30 percent z odumretých baktérií, z 30% nestráviteľnej stravy, ako napríklad celulóza. 10-20 percent tvoria cholesterol a iné tuky, kým zvyšných 10-20 percent tvoria anorganické látky, ako napríklad kalcium fosfát. 2-3 percentá stolice tvoria bielkoviny.

Ako častá stolica je normálna? 
Ťažko povedať, čo možno nazvať normálnym. Vyprázdňovanie stolice je na jednej strane u každého osobité, na druhej strane je ovplyvnené aj životným štýlom. Normálnym možno nazvať vyprázdňovanie stolice denne trikrát, ale aj trikrát týždenne.

Zdroje:
https://slovenskypacient.sk/vyprazdnovanie-zdrava-stolica-zapach-farba/
https://www.topky.sk/cl/13/1816179/Farba-stolice-napovie-vela-o-vasom-zdravi--Vieme--ako-by-mala-vyzerat--pozor-na-tieto-zafarbenia-

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Šejker – shaker
SHAKER FĽAŠA

Fľaše NaturalSwiss vďaka svojmu kompaktnému a tenkému prevedeniu zabezpečia pre vaše doplnky výživy presne toľko miesta, koľko potrebujete – a čo je aspoň rovnako dôležité, vďaka svojim zaobleným tvarom fľaše NaturalSwiss nepoškodzujú ani vnútornú stranu tašky. Cestujete? Vezmite si so sebou fľašu NaturalSwiss®, ktorá dokonale sadne do ruky, a do ktorej sa dokonale mestia doplnky výživy NaturalSwiss. Preto či už pri cestovaní, alebo v práci, si môžete urobiť svoje chutné vlákninové prípravky zaručene bez hrudiek.

10 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Detox Vital
Detox Vital

Dopĺňa do organizmu potrebné živiny - vitamíny, minerálne látky a zelenú rastlinnú potravu, čím pomáha v prirodzenom procese detoxikácie.

23.06 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program ToxiClean
Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0