Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Syndróm dráždivého čreva: prečo vzniká a ako konať proti nemu?

Keď ho zanedbáme, príznaky diagnózy sa môžu zhoršiť

V prípade tohto ochorenia, inak známeho pod skratkou IBS, ide azda o najčastejšiu poruchu činnosti črevného traktu, jej vznik nesúvisí s ochorením orgánov. Jeho liečba liekmi nie je možná, avšak na zmiernenie príznakov máme k dispozícii viacero prírodných metód.

Syndróm dráždivého čreva produkuje viac takých príznakov, s ktorými je veľmi ťažké žiť, preto ten, kto trpí týmto problémom, je poznačený chorobou aj psychicky. Z času na čas ho sprevádza silná bolesť v podbrušku, liečba je zložitá. Keď je to možné, neužívajme lieky.

Čo je IBS

Príčina syndrómu doposiaľ známa nie je. Predpokladá sa, že je následkom nedostatku komunikácie medzi centrálnou nervovou sústavou a črevným systémom. Výraz „dráždivý“ naznačuje, že v úzadí príznakov je zmenená a narušená činnosť črevného traktu. Vtedy sa objavia žalúdočné ťažkosti, pocit diskomfortu v bruchu, bolesti brucha, ktoré sú sprevádzané nadúvaním a kŕčmi. Okrem toho sa môže objaviť bolesť v oblasti žalúdka alebo brucha, ktorá je dokonca niekedy veľmi silná. V skutočnosti ide o dlhodobú poruchu vyprázdňovania hrubého čreva, ktorá sa vo väčšine prípadov objavuje v mladosti a dospievaní. Podľa štatistických údajov má problémy IBS približne jedna desatina obyvateľov Európy. Syndróm sa u žien objavuje dvakrát častejšie ako u mužov. Častou príčinou je stres, napätie, potravinové alergie, infekcie. Tiež  nesprávne stravovacie návyky, hormonálne zmeny, prípadne dlhodobé užívanie antibiotík alebo iných liekov.

Choroba môže vzniknúť v každom veku, prvé príznaky sa zväčša objavia vo veku 20-30 rokov. Príznaky sa u väčšiny ľudí časom menia. U niekoho sa môže stav zlepšiť, u iného zase zhoršiť.

Môže IBS prepuknúť náhle? IBS sa môže rozvinúť v ktoromkoľvek veku, ale prvé príznaky sa zvyčajne prejavujú medzi 20 a 30 rokom. Príznaky väčšiny ľudí v priebehu času menia. Príznaky niektorých ľudí sa môžu časom zlepšovať, zatiaľ čo u druhých sa môžu zhoršiť.

Ktoré sú hlavné príčiny IBS? Príčina syndrómu dráždivého čreva doposiaľ známa nie je. Predpokladá sa, že je následkom nedostatku komunikácie medzi centrálnou nervovou sústavou a črevným systémom.

"IBS referencie | Aké riešenie našli ostatní?"

IBS referencie | Aké riešenie našli ostatní? 1

“ Ďakujem tomu, kto stvoril tento program!”

Milý NaturalSwiss, touto cestou by som rád vyjadril svoju vďaku, pretože môj život sa stal oveľa jednoduchším. Už roky bojujem s príznakmi, ktoré vyvolali IBS, reflux a helikobacter. Podľa môjho lekára, môžu byť tieto príznaky tiché a pravidelne sa vracajúce, pokiaľ nebudem dohliadať na svoje stravovacie návyky a nezmením ich. Zároveň so ale hľadal v každom prípade jedno prírodné riešenie, nakoľko neverím sústavnej medikamentóznej liečbe. Vtedy so na radu svojho kamaráta objavil Váš produkt. Odvtedy hrdo vyhlasujem, že sa mi zmenil život. Ustalo nadúvanie, brušné problémy. Zvykol som si na chuť vlákniny, bez nej sa už môj deň nemôže začať. V každom prípade vykonám 1 - 2 krát do roka jednu kúru, nechám aby sa môj organizmus prečistil, vyplavili sa jedovaté látky, črevá a žalúdok sa odľahčí.

Ďakujem tomu, kto stvoril tento program!

Tibor Németh
, 2014-09-09

Pokiaľ si chcete prečítať ďalšie, (notárom overené) referencie zákazníkov na tému Syndróm dráždivého čreva (IBS), kliknite na nasledovný odkaz:
Syndróm dráždivého čreva (IBS) referencie

Aké má syndróm dráždivého čreva príznaky?

Pri IBS sa črevá stanú citlivými, zmení sa konzistencia a častosť stolice a ľudí trpiacich chorobou často trápi niekoľko dní trvajúca hnačka alebo zápcha. Príznakmi môžu byť črevné alebo žalúdočné kŕče, nutkanie na vracanie, kým na stolici sa v mnohých prípadoch objavuje povlak. Keď to zanedbáme, príznaky sa môžu zhoršiť . Stolica sa zmení na krvavú, kŕče pravidelnými, môže sa objaviť zápal tráviaceho traktu.

Môže IBS spôsobovať únavu? Častým príznakom IBS je únava, ktorá sa môže objaviť spolu s viacerými príznakmi, vrátane príznakov súvisiacich s tráviacim traktom a úzkosti. Toto znižuje kvalitu života.

Chronická bolesť v podbrušku je hlavným príznakom choroby

Aj chronická, alebo akútna bolesť v podbrušku je častým príznakom. V prípade ochorenia sa objavia pocit sýtosti typický pre poruchy činnosti čriev, bolestivé kŕče, popri tom nevoľnosť, bolesť chrbta, a tiež celková slabosť. Častým príznakom je aj únava, ktorá sa môže objaviť spolu s viacerými príznakmi, vrátane príznakov súvisiacich s tráviacim traktom a úzkosti. Toto znižuje kvalitu života. Choroba znamená veľkú záťaž aj zo psychického hľadiska, môže spôsobiť depresiu, skleslosť.      

Je dobré vedieť, že prítomnosť rôznych parazitov a ich lariev v mnohých prípadoch produkuje príznaky podobné IBS, preto je nevyhnutné vyšetrenie stolice, ktoré môže túto možnosť vylúčiť. Dôležité môže byť aj vyšetrenie alergie, pretože sa na IBS môžu podobať aj niektoré potravinové intolerancie a alergie. Endoskopické vyšetrenie sa oplatí urobiť aj u takých mladých pacientov, v ktorých rodine sa už objavila rakovina hrubého čreva. Táto choroba niektorými svojimi príznakmi pripomína už spomínaný syndróm.

Diagnostika IBS. Ako sa dá stanoviť diagnóza?

Okrem základného gastroenterologického vyšetrenia sú potrebné aj mnohé ďalšie vyšetrovacie metódy. Napríklad ultrazvukové vyšetrenie alebo kolonoskopia, preto lekár môže nariadiť aj tieto. Prečo je potrebné tieto vyšetrenia urobiť? Preto, aby bolo možné vylúčiť iné vážne ochorenie tráviaceho traktu, ako napríklad zápalové ochorenie hrubého čreva, tráviace a vstrebávacie poruchy, celiakia a taktiež ochorenie pankreasu, a tak diagnostikovať syndróm. Hnačka a zápcha často sprevádzajú aj také vážne ochorenia, akými sú rakovina alebo zápal hrubého čreva.

Ako ďalej? Liečba ochorenia

Ako bojovať so syndrómom dráždivého čreva? Niekoľko výskumov potvrdzuje, že u pacientov, u ktorých sa prejavujú príznaky tohto syndrómu, sa zmení zloženie črevnej flóry. Črevná flóra priamo ovplyvňuje činnosť niektorých orgánov.

Keď sa množstvo probiotických črevných baktérií zníži, od normálu sa odchýli aj činnosť mozgu, preto aj správanie. Rozhodujúce môžu byť tie výskumy, ktoré našli súvislosť medzi zložením črevnej flóry a vznikom choroby. Stav črevnej flóry má okrem trávenia vplyv aj na mentálne zdravie, jej poškodenie vedie ku vzniku mnohých ochorení. Črevná flóra zohráva úlohu pri regulácii trávenia, pri účinnej činnosti imunitného systému. Jej narušenie však môže vyvolať aj vznik takých mentálnych ochorení, akými sú depresia, kompulzívna porucha, úzkosť a panické záchvaty.

Keď sa zníži pomer probiotických baktérií žijúcich v hrubom čreve, objavia sa tráviace poruchy. Zhorší sa účinnosť vstrebávania, poškodí sa sliznica čreva a nepravidelnými sa stanú aj pohyby čriev, ktoré sú dôležité z hľadiska choroby. Viac výskumov potvrdzuje, že zloženie črevnej flóry ľudí trpiacich chorobou sa zmení negatívnym smerom. V našom organizme je omnoho menej dobrých probiotických baktérií.

zmenou pomeru probiotických baktérií je problém dobre zvládateľný

Po stanovení diagnózy sa zmenou pomeru kmeňov baktérií, ktoré tvoria črevnú flóru, dá aj ochorenie dobre liečiť. Dôvodom je, že keď sa počet kolonizovaných, probiotických baktérií žijúcich v hrubom čreve zníži, objavia sa tráviace poruchy. Zhorší sa účinnosť vstrebávania, môže sa poškodiť sliznica čreva. Objavia sa problémy s vyprázdňovaním, nepravidelnými sa stanú aj pohyby čriev. Príjmom probiotických baktérií sa zlepší látková výmena, napravia sa pohyby čriev, regeneruje sa sliznica čreva. Napravenie črevnej flóry blahodarne vplýva na trávenie. Okrem toho podporuje vstrebávanie živín, rôznych minerálnych látok, medzi nimi aj horčíka a železa. Prebiotiká a probiotiká spoločne ďalej zlepšujú účinnosť trávenia. Pomáhajú pri zachovaní zdravej činnosti tráviaceho a imunitného systému. V prípade ich nedostatku sa organizmus stane voči patogénom zraniteľnejším.

Zlepšiť stav pacienta môžu pomôcť rôzne lieky, ale je to možné dosiahnuť aj liečivými čajmi. Usilujme sa však o prírodné riešenia.

Môže IBS zmiznúť?

Vzplanutie ochorenia môže trvať 2 až 4 dni, potom sa príznaky môžu buď zmierniť, alebo úplne zmiznúť. Známky a príznaky sa medzi jednotlivcami značne líšia. Často sú podobné iným ochoreniam a stavom.

Syndróm dráždivého čreva diéta, liečba choroby po domácky

IBS-diéta je najprirodzenejšou metódou domácej liečby choroby. O svojom jedálnom lístku si veďme denník, takto môžeme ľahšie zistiť, ktoré potraviny vyprovokujú príznaky typické na ochorenie. Vyhýbať by sme sa mali mliečnym výrobkom vrátane mlieka a syrov (príznaky laktózovej intolerancie môžu byť podobné ako príznaky IBS). Niektoré druhy zeleniny zvyšujú tvorbu plynov (napríklad karfiol, brokolica, kapusta, kel alebo fazuľa), tieto nekonzumujme. Neodporúčajú s ani mastné alebo pečené jedlá, alkohol, kofeín a sýtené nápoje. Zvláštny pozor si dajme aj na potraviny s obsahom gluténu a laktózy. Počas diéty sa vyhýbajme rôznym druhom cibule, strukovinám, kapustovitým a vo všeobecnosti hlúbovej zelenine.

Ako možno zmierniť IBS? Vláknina pomôže zmierniť zápchu, ale môže zvýšiť tvorbu plynov a kŕčov v bruchu. Vyhýbajme sa problematickým jedlám a vyraďme zo svojho jedálneho lístka tie, ktoré môžu vyvolať príznaky. Jedzme pravidelne a nevynechajme ani jediné jedlo. Pokúsme sa jesť každý deň v ten istý čas, aby sme tým podporili činnosť čriev. Dôležitý je aj pravidelný fyzický pohyb.

Ktoré nápoje sú najlepšie pre pacientov s IBS? Rôzne ovocné šťavy, ak neobsahujú glukózový sirup. Priaznivo pôsobia zeleninové polievky, bezkofeínová káva a čaj, alebo bylinkové čaje. Vhodné sú aj zázvorové nápoje a bezlaktózové mlieko.

Osoby, ktoré si prejdú očistou čreva, nereferujú iba o zmiernení príznakov. Vo väčšine prípadov potvrdzujú úplné odstránenie bolestí v podbrušku, nadúvania a zápchy. Bolesti brucha sa tým podstatne zmiernia. Čistenie čriev môže byť robené pomocou vlákniny, doplnkami stravy, ale aj dobre naplánovaným programom na očistu čreva, hlavne to posledné je výhodné a účinné.

Potraviny bohaté na vlákninu pomáhajú pri liečbe zápalu čreva

Zelenina, ovocie a celozrnné obilniny bohaté na vlákninu podporujú činnosť čriev, viažu vodu, dajme si však pozor na ich pomer. I keď sa konzumácia sezónneho ovocia a zeleniny vyslovene odporúča, počas diéty ich konzumujme v dusenom stave. Namiesto mäsa si vyberme ryby, a to v dusenej forme. Z jedálneho lístka vynechajme aj mastné jedlá, alebo jedlá pripravované v tuku, taktiež hotové pokrmy a polotovary bohaté na prídavné látky. Diétny jedálny lístok nepodporuje ani rôzne druhy orieškov, čerstvé huby a citrusové ovocie.

Jedzme denne päťkrát menšie porcie. Je obzvlášť dôležité, aby sme pokrmy pripravovali a konzumovali vhodným spôsobom: vyhýbajme sa veľmi studeným a horúcim jedlám a na konzumáciu si vždy doprajme dostatok času. Každé sústo dôkladne prežujme.

Mnoho ľudí táto tematika zaujíma a preto vyhľadávajú obšírnejšie a zrozumiteľné informácie na internete. Medzi najčastejšie výrazy, ktoré v súvislosti s ochorením zadávajú do vyhľadávačov, môžeme zaradiť: - test, - liečba, - lieky, - forum, - krv, - bylinky, - probiotika a mnoho ďalších. Dúfame, že tento článok poskytol odpoveď na mnohé otázky, ktoré sa neodvážime v normálnych prípadoch vysloviť nahlas..

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3966170/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5444258/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Syndr%C3%B3m_dr%C3%A1%C5%BEdiv%C3%A9ho_%C4%8Dreva

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Vláknina Clean Inside
Vláknina CleanInside

Vlákninový doplnok na očistu čriev pomocou vláknin očistí hrubé črevo od nahromadených toxických usadenín a zabraňuje tvorbe nových usadenín.

32.03 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
ToXiClean kapsula
ToXiClean kapsule

Pomáha organizmu pri odstraňovaní najnebezpečnejších ťažkých kovov počas detoxikácie krvi, pečene, ľadvín a iných orgánov.

23.06 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Probiotix
Swiss Probiotix

Svojimi 8 miliardami užitočných baktérií zabezpečuje zdravú mikroflóru hrubého čreva, položí základy silnej imunite a ochraňuje našu črevnú flóru.

17.94 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0