Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Udržanie zdravia tráviaceho systému: Čo zobrať so sebou na cesty?

Návšteva ďalekých krajín ukrýva v sebe mnohé riziká

Či si vychutnávame dobre zaslúženú dovolenku, alebo sa zúčastňujeme obchodnej konferencie, jednou z najväčších výziev každého cestovania je zmena dennej rutiny. Jedlá, ktoré konzumujeme v cudzích krajinách, môžu tiež spôsobiť ťažkosti pre tráviaci systém, čo môže celý pobyt znepríjemniť. Nie je prekvapujúce, že tráviace problémy sú u cestovateľov pomerne časté, a to hlavne u tých, ktorí cestujú do zahraničia. V skutočnosti nimi trpí 30 - 50 percent návštevníkov rozvojových krajín.

I napriek tomu, že cestovanie, ale hlavne letná dovolenka, je tým obdobím roka, ktoré sa väčšina z nás očakáva a teší sa naň, návšteva vzdialených krajín v sebe ukrýva mnoho nebezpečenstiev. Počas cesty sa náš tráviaci systém stretne s mnohými výzvami: neznáme jedlá, nepravidelné, často nadmerná konzumácia, zmenené stravovacie návyky, narušený denný režim, vo vážnejších prípadoch nedostatky hygieny. V záujme toho, aby sme svoj čas nemuseli tráviť v posteli, alebo na toalete, mali by sme zvážiť užívanie niektorých doplnkov výživy.

Prečo budeme na cestách chorí?

Cieľom dovolenky a cestovania je zábava a oddych. Problémy so žalúdkom a tráviacim systémom, kvôli ktorým sme nútení tráviť čas v kúpeľni namiesto toho, aby sme si vychutnávali prehliadku mesta alebo slnenie na pláži, môžu zničiť celú dovolenku, alebo zážitok z ciest. S veľkou pravdepodobnosťou však musíme s takými situáciami počítať, pretože na nových miestach väčšinou konzumujeme viac a hlavne ochutnávame nové, nepoznané jedlá danej destinácie. Navyše, či cestujeme lietadlom, autom, alebo inou formou dopravy, vždy to môže byť fyzicky a duševne stresujúca situácia. Všetky tieto faktory zvyšujú náchylnosť na vznik tráviacich problémov, medzi ktoré možno zaradiť tie najbežnejšie, ako sú napríklad hnačka, zápcha, pálenie záhy, závrate, nadúvanie, alebo nadmerná tvorba plynov. Počas svojej cesty, samozrejme, nikto nechce tráviť čas tým, že lieči svoje tráviace ťažkosti, preto je dobré zamyslieť sa nad niekoľkými jednoduchými, ale o to užitočnejšími radami. Už aj preto, lebo otrava jedlom môže viesť k ochoreniam tráviaceho traktu nie iba krátkodobo, ale v dôsledku infekcie môže spôsobiť syndróm dráždivého čreva (IBS) na celý život. Pri cestovaní do cudzej krajiny je najlepšou stratégiou v rámci prevencie nasledovné: vodu dôkladne prevaríme, konzumujeme iba tepelne upravené jedlá, ovocie ošúpeme, alebo na neho úplne zabudnime.

Aké preventívne opatrenia by sme mali prijať?

Dobre si preštudujme cieľ svojej cesty, pretože to môže vopred upozorniť na možné problémy týkajúce sa potravinovej bezpečnosti, alebo iných otázok. Je potrebné zistiť dostatok informácií o zásobovaní vodou v danej destinácii. Skontrolujme, či je na danom mieste pitná voda a lekárska starostlivosť, na ktorú sa môžeme v prípade potreby spoľahnúť.

Voľnopredajné lieky si zaobstarajme už doma, namiesto toho, aby sme sa museli spoľahnúť na tamojšie lieky, ktoré sú pre nás neznáme. Pripravme sa na tú možnosť, keby sme spozorovali gastrointestinálne príznaky, napríklad hnačku, pálenie záhy, alebo nadúvanie. O odporúčaných liekoch sa poraďme so svojím lekárom.

Nenechajme sa oklamať čistotou navonok. Pokiaľ máme pochybnosti o tom, či sa napiť vody z vodovodu, alebo zo studne, prípadne čohokoľvek iného, čo je z takej vody pripravené, radšej to vynechajme. Najlepším riešením je, pokiaľ si vyberieme dobre uzatvorenú, fľaškovú vodu. Na miestach, kde voda nie je bezpečná, sa vyhýbajme aj kockám ľadu. I keď miestne pokrmy môžu byť veľmi lákavé, vynechaním jedál ponúkaných neznámymi pouličnými predajcami môžeme predísť vzniku zbytočných ochorení. A nezávisle od toho, že sme zvedaví na tieto nové chute, najlepšie je vyhnúť sa exotickým jedlám, ktoré sú pripravené z rôznych divo žijúcich zvierat. Nekonzumujme surové mäso, surové ryby, lastúry a vajcia. Toto zníži riziko toho, že sa dostaneme do kontaktu s rôznymi patogémni. Konzumujme iba dôkladne prevarené mäso, hydinu a ryby, a tiež iba produkty veľkých obchodných reťazcov. Vyhýbajme sa aj jedlám skladovaným pri izbovej teplote, pretože tento spôsob skladovania iba prospieva rozmnožovaniu baktérií. Možno sa to zdá byť takto na prvé počutie príliš prísne, avšak v ázijských a afrických krajinách je mimoriadne potrebná zvýšená opatrnosť.

Často si umývajme ruky. Správne a dôkladné umývanie rúk je dôležitým kľúčom pri prevencii vzniku ochorení šíriacich sa potravinami. Ruky si umývajme mydlom a teplou vodou, hlavne pred jedlom. Pokiaľ takúto možnosť nemáme, použime alkoholový dezinfekčný prostriedok na ruky.

Ako zabrániť zápche počas na cestách?

Cestovanie naruší dennú rutinu a jedným z dôsledkov toho môže byť zápcha. Niektoré faktory, okrem iného aj rozdiel časových pásiem, môžu tiež zvýšiť riziko zápchy. Dehydratácia spôsobená prepravou leteckou dopravou, zvýšený príjem alkoholu, alebo jednoducho to, že nepijeme dostatok vody, tiež prispievajú k jej vzniku. Na cestu si pribaľme niekoľko pochutín s vysokým obsahom vlákniny. Dobrou voľbou sú celozrnné keksíky a sušené ovocie.

Bohatý príjem tekutín stolicu zmäkčuje a uľahčí jej prechod črevami. Kokteily, na ktorých si s obľubou pochutnávame pri bazéne, môžu tento problém ešte viac zhoršiť. Alkohol a kofeín spôsobujú dehydratáciu, preto keď máme sklon ku vzniku zápchy, radšej sa pokúsme zmierniť konzumáciu takýchto nápojov, alebo pokiaľ ich predsa len budeme piť, vypime aj veľa vody.

Výber zdravých jedál počas cesty môže spôsobiť ťažkosti. Snacky a dezerty môžu byť síce lákavé, avšak môžu spôsobiť zápchu. Samozrejme, vynechať počas dovolenky miestne sladkosti a lahôdky je počas dovolenky nemožné, ani nemôžeme od nikoho vyžadovať, aby si v tomto období odopieral niečo. Dohliadnime však na to, aby sme v stánkoch s rýchlym občerstvením, na odpočívadlách, alebo na letiskách nejedli menu s nízkym obsahom vlákniny. V prípade nedostatku vlákniny je zápcha častým javom nezávisle od toho, či sme na dovolenke, alebo doma. Snažme sa popri iných jedlách každý deň zjesť aspoň dve šálky zeleniny a ovocia. Fazuľa a celozrnný chlieb sú ideálnou potravou.

Prijate extra veľkého množstva tekutiny zápchu nezmierni, ale pomôže stolicu zriediť, tým sa ľahšie presúva črevami. Zoberme si so sebou fľašu na vodu a naplňme ju. Pokiaľ nie je dostupná čistá voda z vodovodu, pime veľa pramenitej vody vo fľaškách, ovocné šťavy a iné nápoje bez kofeínu.

Cestovanie často znamená aj to, že sedíme - v aute, vo vlaku, na lodi, alebo v lietadle. Žiaľ, vplyvom nedostatku pohybu sa spomalí aj peristaltika čriev. Keď dlhú dobu sedíme, naplánujme si fyzickú aktivitu, napríklad prechádzky.

Ako sa dostať k potrebnému množstvu vlákniny?

Vláknina prispieva k zachovaniu zdravia črevného systému, sčasti preto, lebo podporuje pohyby čriev. Raňajková ponuka v hoteloch často obsahuje jedlá s nízkym obsahom vlákniny, napríklad vajcia a mäso, zákusky a biele pečivo. Obilné vločky však majú napríklad vysoký obsah vlákniny a sú dostupné takmer všade. Samozrejme, neznamená to, že počas našich ciest v zahraničí musíme žiť iba na obilných vločkách. Znamená to iba toľko, aby boli súčasťou nášho jedálneho lístka. Je dobré pouvažovať nad užívaním doplnkov výživy s obsahom vlákniny, ktoré vo veľkej miere uľahčia príjem dostatočného množstva vlákniny.

Ako sa mám počas cesty vyprázdniť?

Doprajme si čas na toalete a pokúsme sa uvoľniť

Je veľa dôvodov, prečo sa mnohí nedokážu na cudzom mieste vyprázdniť. Môže ísť o nepríjemný pocit kvôli použitiu verejných toaliet, alebo sme pri prehliadke mesta veľmi zaneprázdnení. Ignorovanie nutkania však môže viesť ku vzniku zápchy. Keď doma používame toaletu väčšinou každý deň v rovnakom čase, snažme sa dodržiavať to aj počas cesty. Doprajme si čas na toalete a pokúsme sa uvoľniť. Môže sa stať, že pomôže čítanie nejakého časopisu. Pokiaľ nedosiahneme úspech ani po uplynutí 10 minút, pokúsme sa neskôr, akonáhle opäť pocítime nutkanie. Druhou možnosťou vyvolania stolice je začať niekoľko dní pred odchodom užívať lieky na zriedenie stolice, v užívaní ktorých budeme pokračovať aj počas cesty, resp na dovolenke. Časté užívanie preháňadiel je však škodlivé a môže spôsobiť závislosť. Siahnime po nich skutočne iba v krajnom prípade.

Mám pred cestovaním užívať probiotiká?

Probiotiká môžu pomôcť vyhnúť sa nepríjemným ťažkostiam tráviaceho systému, preto môžu počas cestovania poslúžiť ako záchrana života. Ide o také prospešné mikroorganizmy, ktorých väčšina sa prirodzene nachádza v ľudskom čreve. Probiotiká intenzívne študovali pri mnohých gastrointestinálnych ochoreniach. Viaceré štúdie potvrdzujú, že sú účinné v prípade kvasinkovej infekcie, otravy jedlom a hnačky, hlavne cestovateľskej hnačky. Vynikajúcim dôkazom toho je metaanalýza, ktorá bola uverejnená v roku 2018 v časopise Epidemiology and Health.

Pomôžu probiotiká na cestách?

Odpoveď je áno! Pokiaľ nás i napriek všetkej opatrnosti trápi neutíchajúca hnačka, probiotiká napravením rovnováhy črevnej flóry liečbu podporia.

Čo je to cestovateľská hnačka?

Cestovateľská hnačka (traveller’s diarrhea) môže vzniknúť vplyvom stresu spôsobeného cestovaním, taktiež zmenou stravy, ale najčastejšie je na vine nejaká patogénna baktéria, vírus, alebo parazit. Väčšinou vzniká vtedy, keď niekto skonzumuje takú stravu, alebo vypije taký nápoj, ktoré sú infikované baktériami e-coli, salmonella, alebo listeria.

Príznaky

Cestovateľská hnačka spravidla vzniká náhle počas cestovania, alebo krátko po príchode domov. Môžu sa objaviť viaceré epizódy hnačky.

Najčastejšie príznaky sú:

 • Denne tri alebo viackrát sa objavujúca riedka stolica

 • Silné nutkanie na stolicu

 • Kŕče v bruchu

 • Nutkanie na vracanie

 • Vracanie

 • Horúčka

Riziko cestovateľskej hnačky je najviac ovplyvnené cieľovou destináciou. Niektoré skupiny ľudí sú však na ňu náchylnejšie.

 • Dospelí v mladšom veku. Traveller’s diarrhea je o niečo častejšia medzi mladými. I keď príčiny nie sú jednoznačné, je možné, že ich organizmus ešte nedisponuje dostatočne silným imunitným systémom. Je možné, že čo sa týka stravy, sú odvážnejší ako starší ľudia, alebo menej dbajú na to, aby sa vyhli infikovaným jedlám.

 • Osoby so slabým imunitným systémom. Menej odolný imunitný systém zvyšuje náchylnosť na infekcie.

 • Pacienti trpiaci cukrovkou, zápalovými ochoreniami čriev, cirhózou pečene. Tieto ochorenia môžu spôsobiť náchylnosť na infekciu, alebo zvýšiť riziko vážnejšej infekcie.

 • Osoby, ktoré užívajú antacidá (lieky na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny). Žalúdočná kyselina ničí škodlivé mikroorganizmy, preto zníženie jej väčšieho množstva zabezpečuje lepšiu príležitosť baktériám, aby prežili.

 • Riziko cestovateľskej hnačky sa sezónne mení v rôznych oblastiach sveta. Riziko v južnej Ázii je omnoho väčšie v horúcich mesiacoch, tesne pred obdobím monzúnov.

Ako dlho trvá cestovateľská hnačka?

Cestovateľská hnačka sa týka 40 percent cestujúcich, obzvlášť vtedy, keď navštívia rozvojové krajiny. Tento stav spravidla zmizne sám, po niekoľkých dňoch.

Pomôžu probiotiká pri prevencii vzniku hnačky?

Probiotiká pomáhajú udržať zdravý črevný systém

Probiotiká pomáhajú pri zachovaní zdravia črevného systému a umožňujú, aby tráviaci systém fungoval bez problémov. V záujme toho, aby sme sa hnačke vyhli, alebo jej predišli, je potrebné urobiť isté kroky aj pred cestovaním, aj počas neho. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je to, že budeme dbať na dodržiavanie hygienických požiadaviek. Musíme mať na mysli aj to, aké epidémie sa v danej krajine vyskytujú, pretože v mnohých prípadoch generuje hnačku práve táto skutočnosť. Podľa možnosti svoj žalúdok pripravme na stretnutie s miestnou kultúrou. V tomto nám môžu pomôcť probiotické baktérie, ktoré sa oplatí začať užívať týždeň pred plánovaným odchodom. Tieto prospešné mikroorganizmy zabraňujú rozmnožovaniu škodlivých baktérií napravením rovnováhy črevnej flóry.

Existuje niekoľko stoviek typov probiotík, avšak podľa najnovších vedeckých výskumov sú v prípade liečby hnačky najúčinnejšie nasledovné typy:

 • Lactobacillus rhamnosus

 • Saccharomyces boulardii

 • Bifidobacterium lactis

 • Lactobacillus casei

Aby sa mohli probiotiká dostatočne rozmnožovať, a aby mohli uplatniť svoje fyziologické účinky, potrebujú výživu. Touto správnou výživou sú prebiotiká, čiže prebiotická potravinová vláknina. Najlepším spôsobom toho, aby sme sa dostali k vhodnému množstvu probiotík a prebiotík, je to, keď sa rozhodneme pre symbiotiká, ktoré obsahujú oboje.

Čím a ako liečiť cestovateľskú hnačku?

Prevencia: Odborníci v oblasti zdravia väčšinou neodporúčajú užívanie antibiotík v rámci prevencie vzniku cestovateľskej hnačky, pretože to môže prispieť ku vzniku baktérií rezistentných na antibiotiká. Antibiotiká neposkytujú ochranu proti vírusom a pokiaľ nás trápia parazity, avšak cestovateľom poskytujú falošný pocit bezpečia v súvislosti s rizikom spojeným s konzumáciou miestnych jedál a nápojov. Môžu spôsobiť aj nepríjemné vedľajšie účinky.

Niektorí lekári odporúčajú ako preventívne opatrenie užívanie subsalicylát bizmutu, v prípade ktorého sa potvrdilo, že znižuje pravdepodobnosť hnačky. Tento liek však neužívajme dlhšie ako tri týždne, ani v období gravidity, alebo v prípade, že trpíme alergiou na aspirín. Pokiaľ užívame niektoré druhy liekov, napríklad antikoagulančné lieky (lieky proti zrážanlivosti krvi), skôr, ako začnem s užívaním subsalicylátu bizmutu, konzultujme so svojím lekárom. Medzi neškodné vedľajšie účinky prípravku patria jazyk sfarbený na čierno a tmavá stolica. V niektorých prípadoch môže spôsobiť zápchu, nevoľnosť a zriedkavo pískanie a hučanie v ušiach.

Liečba príznakov

Pokiaľ sa príznaky nezlepšia, na ich zmiernenie máme k dispozícii mnoho liekov. Odporúčajú sa nasledovné:

 • Antilaxatíva. Tieto lieky prinesú a zabezpečia okamžitú, ale iba dočasnú úľavu, zmiernia kŕče, spomalia prechod stravy tráviacim systémom, čím nechajú viac času na jej vstrebanie. Ich užívanie sa neodporúča batoľatám, osobám trpiacim horúčkou, alebo u ktorých sa prejavila krvavá hnačka. Pokiaľ trpíme bolesťami brucha aj po uplynutí 48 hodín, alebo v prípade, že sa príznaky zhoršia, bezpodmienečne ukončime užívanie týchto liekov a vyhľadajme lekára.

 • Subsalicylát bizmutu. Je vhodný nielen ako prevencia, ale môže znížiť aj frekvenciu stolice. Zároveň sa však neodporúča deťom, ženám v období gravidity a osobám trpiacim alergiou na aspirín.

 • Antibiotiká. Ak sa vyskytne riedka stolica viac ako štyrikrát v priebehu dňa, alebo pociťujeme vážne príznaky, vrátane prípadu, kedy sa objaví krv v stolici, lekár môže naordinovať antibiotiká.

V prípade cestovateľskej hnačky je najpravdepodobnejšou komplikáciou dehydratácia, preto je dôležité zostať dostatočne hydratovaný. Pre prípad núdze si môžeme pripraviť vlastný rehydratačný roztok zmiešaním nasledovných prísad:

 • 1/2 čajovej lyžičky soli

 • 1/2 čajovej lyžičky sóda bikarbóny

 • 4 polievkové lyžice cukru

 • 1 liter bezpečnej pitnej vody

Vyhýbajme sa kofeínu a mliečnym výrobkom, ktoré príznaky iba zhoršia, alebo zvýšia stratu tekutín. V záujme doplnenia stratenej tekutiny a elektrolytov pime konzervované ovocné šťavy, slabý čaj, precedenú (číru) polievku, sódu, alebo nápoje pre športovcov bez kofeínu. Neskôr, keď sa hnačka zmierni, snažme sa zaradiť do svojej stravy ľahko stráviteľné, komplexné uhľohydráty, akými sú napríklad slané keksíky, obilniny, banány, sucháre, ryžu, zemiaky a cestoviny.

Tráviace enzýmy

Ananás obsahuje bromelaín, ktorý je vhodný na rozklad bielkovín

Užívanie tráviacich enzýmov môže počas cestovania v každom prípade byť veľkou pomocou. Ich aplikácia sa odporúča pri zvýšenej tvorbe plynov, nadúvaní a pocitu sýtosti po konzumácii väčšej porcie jedla, pričom príznaky naznačujú, že nášmu organizmu sa nepodarilo vhodne spracovať skonzumované jedlo. Toto sa môže stať aj vtedy, keď sme si síce na veľkosti porcie dali záležať, ale ochutnali sme také nové chody, na ktoré náš tráviaci systém nie je zvyknutý. Zlúčeniny pochádzajúce z nedostatočne strávených bielkovín negatívne vplývajú na imunitný systém.

Tu sú tri také jedlá bohaté na enzýmy, ktoré sa oplatí zaradiť do jedálneho lístka aj v zahraničí:

 • Ananás obsahuje bromelaín, ktorý je vhodný na rozloženie bielkovín a zmiernenie zápalu

 • Papája je bohatá na papaín, ktorý podporuje trávenie bielkovín

 • Surový med a škrob obsahujú diastázu, invertázu, katalázu, glukózu-oxidázy, proteázu, peptidázu, fosfatázu a inulázu, ktoré sa postarajú o rozloženie peptidov a sacharózy

Nezabudnime, že prevencia a opatrnosť sú vždy lepšie, ako liečba už vzniknutého problému! V záujme toho, aby sa cestovanie nestalo nočnou morou, užívajme probiotiká, doplnky výživy s obsahom vlákniny a tráviace enzýmy. Tieto môžeme pohodlne vziať so sebou, v batožine zaberú iba minimálny priestor.

Zdroje:

https://www.eatright.org/health/lifestyle/travel/8-food-safety-tips-when-traveling-abroad

https://www.healthline.com/health-news/how-to-keep-your-gut-healthy-while-traveling

https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-constipation

https://www.news-medical.net/health/Should-You-Take-Probiotics-Whilst-Travelling.aspx

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/travelers-diarrhea/symptoms-causes/syc-20352182

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6232657/

https://www.zdravieastyl.sk/potraviny-a-vyziva/149-prebiotika

Produkty spolu:
0