Rakovina hrubého čreva

Video kolonoskopia vytvorené Dr. Julio Murra-Sacaom. Stred dutiny čreva vyplňuje veľký nádor, ktorý vznikol nekontrolovaným rastom buniek črevného polypu. Tento nádor je spojený tenkým výbežkom k dolnej vnútornej strane steny čreva. Symptómy ochorenia sú zápcha alebo hnačka, krv v stolici a bolesti brucha. Ak sa včas odhalí, okamžitým chirurgickým odstránením príslušnej časti čreva, môže znamenať záchranu života.

Rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva 1:02

Video kolonoskopia vytvorené Dr. Julio Murra-Sacaom. Stred dutiny čreva vyplňuje veľký nádor, ktorý vznikol nekontrolovaným rastom buniek črevného polypu. Tento nádor je spojený tenkým výbežkom k dolnej vnútornej strane steny čreva. Symptómy ochorenia sú zápcha alebo hnačka, krv v stolici a bolesti brucha. Ak sa včas odhalí, okamžitým chirurgickým odstránením príslušnej časti čreva, môže znamenať záchranu života.

Odstránenie polypu v hrubom čreve

Odstránenie polypu v hrubom čreve 1:02

Dlhodobé mechanické dráždenie črevnej steny a zápchou vzniknuté zápalové ložiská zapríčiňujú tvorbu črevných polypov. Tie sa časom môžu zvrhnúť a zapríčiniť rakovinu hrubého čreva. Preto ich odstránenie načas je veľmi dôležité. Jeden takýto hubám podobný výrastok a jeho odstránenie ošetrujúcim lekárom počas endoskopického vyšetrenia, môžeme pozorovať na tomto video zázname.

Čistenie divertikuly

 Čistenie divertikuly 1:02

Veľmi často sa v niektorých vydutinách zachytí zvyšok nestráveného jedla, ktoré začne hniť a časom sa stáva zdrojom zápalu. Zapálené divertikuly sa môžu infikovať, ba dokonca prasknúť. Na video zázname počas endoskopického vyšetrenia môžeme pozorovať odstraňovanie neuveriteľne veľkého množstva nestráveného odpadu z jednej divertikuly.

Hrubé črevo s divertikulami a polypom

 Hrubé črevo s divertikulami a polypom 1:02

Video kolonoskopia odhaľuje na ľavej strane jeden hube podobný výrastok, tzv. polyp. Potom na pravej strane povrchu steny čreva môžeme postupne pozorovať otvory prechádzajúce do vydutín – divertikúl. Niektoré z nich sú naplnené odpadom žltkastej farby. Mnohopočetné divertikuly sa vytvárajú počas nadmerného zvýšenia tlaku predovšetkým v ľavej časti hrubého čreva pri vytláčaní tuhej stolice, kedy sa na oslabenom úseku hrubého čreva sliznica vyduje von.

Zdravé hrubé črevo

 Zdravé hrubé črevo 1:02

Video kolonoskopia vytvorené Dr. Julio Murra-Sacaom. Endoskopický pohľad do vnútra priečnej časti hrubého čreva (kolónu). Sliznica čreva je hladká. Trojhranný tvar čreva spôsobujú svaly uložené v jeho stene, ktoré kontrakciou vyvíjajú silu na posúvanie strávenej potravy pozdĺž dĺžky čreva.

Rakovina konečníka s hemoroidmi

Rakovina konečníka s hemoroidmi 1:02

Prvé zábery endoskopického vyšetrenia ukazujú vonkajšie a následne vnútorné hemoroidy. Potom môžeme pozorovať endoskopický pohľad na rakovinu konečníka, ktorá vznikla z nekontrolovaného rastu buniek lemujúcich vnútornú stranu steny konečníka.

Pásomnica v hrubom čreve

Pásomnica v hrubom čreve 1:02

Pásomnice sú parazitické červy plochého tela, čo dokazuje aj tento video záznam vytvorený počas endoskopického vyšetrenia. Dospelá pásomnica je parazitom črevného traktu cicavcov vrátane človeka, na ktorého sliznicu sa červ prichytí prednou časťou tela steny tenkého čreva skolexom, „hlavičkou“, ktorá má prísavky alebo háčiky. Pásomnice nemajú ústny otvor, živiny absorbujú špeciálne upraveným povrchom tela. Hostiteľa poškodzujú dráždením sliznice čreva prísavkami, háčikmi a vylučovaním odpadových látok. Toxické látky, ktoré pochádzajú z výkalov parazitov, môžu dráždiť centrálnu nervovú sústavu. Podráždenosť a nervozitu často spôsobujú cudzopasníci, ktorí popretkávajú celý organizmus. Na konci záznamu pozorujeme uchytenie parazita a jeho vyťahovanie von z čreva. Pozor toto však nie je riešenie, ako sa definitívne zbaviť parazita. Totiž dospelá pásomnica má telo článkované, ktoré postupne dozrievajú (1.000 až 2.000 článkov). Každý článok obsahuje kompletnú sadu pohlavných orgánov, v ktorých sa tvoria vajíčka. Stačí, aby sa v tele človeka zachoval jeden jediný článok a rast pásomnice a tvorba vajíčok sa nepreruší.

Pohybujúci sa červ v hrubom čreve

Pohybujúci sa červ v hrubom čreve 1:02

Niektoré červy sú vďaka svojmu tvaru, či veľkosti schopné fyzicky upchať črevá, čím spôsobujú sťažené a zriedkavé vyprázdňovanie stolice – zápchu. Hrozí to aj pacientovi, ktorý podstúpil toto endoskopické vyšetrenie. Kolonoskopický záber demonštruje nepretržitý pohyb dlhého parazitujúceho červa rôznym smerom v zdravom hrubom čreve. Na konci záznamu môžeme pozorovať ako vyšetrujúci lekár šikovne zachytí koniec tela parazita do slučky a vyťahuje ho z čreva von.

Výskyt parazita v slepom čreve

Výskyt parazita v slepom čreve 1:02

Dospelé červy vlasovca nerovnakého (Trichuris trichiura) narastú až do 5 cm dĺžky. Majú niťový predný koniec a zhrubnutý zadný koniec tela. Parazitujú v tkanivách. Žijú zavŕtané v epiteli hrubého a slepého čreva, pričom silnejší zadný koniec čnie voľne do dutiny čreva. Spôsobujú zdĺhavé ochorenie tráviaceho traktu tzv. trichuriázu. Často sa uhniezdia v sliznici slepého čreva. Presvedčiť sa o tom môžeme po vzhliadnutí tohto video záznamu vytvoreného počas endoskopického vyšetrenia hrubého a slepého čreva postihnutého pacienta.

Parazity žijúce v žalúdku

Parazity žijúce v žalúdku 1:02

Štatistické údaje sú alarmujúce. Potvrdzujú, že v každom treťom Američanovi žijú parazity v žalúdku. Ich prítomnosť potvrdzujú zábery gastrofibroskopu počas endoskopického vyšetrenia žalúdka pacienta napadnutého parazitmi. Video záznam umožňuje pozorovať veľký počet pohybujúcich sa červov prichytených na povrchu sliznice žalúdka.

Produkty spolu:
0