Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Vitamíny na pečeň: čo sa odporúča užívať v záujme jej zdravia?

Užívanie istých vitamínov môže podporiť zdravie pečene

Pečeň zabezpečuje mnoho základných funkcií, vrátane čistenia krvi, syntézy bielkovín, produkcie hormónov a podpory trávenia. Aby mohla tieto úlohy plniť bezproblémovo, občas potrebuje trochu podpory. V tomto môžu pomôcť aj vitamíny na pečeň, a to hneď niekoľko, ale aj také pre organizmus vzácne zlúčeniny, akým je napríklad cholín

Zdravie pečene je životne dôležité pre celkový dobrý zdravotný stav. Poruchy jej činnosti môžu viesť k ochoreniam pečene, poruchám látkovej výmeny, dokonca aj ku vzniku cukrovky 2. typu. Napriek tomu, že je takmer nemožné vylúčiť všetky rizikové faktory, užívanie niektorých vitamínov môže podporiť nerušenú činnosť nášho najväčšieho detoxikačného orgánu, na ktorý majú chemikálie, lieky a alkohol mimoriadne škodlivý vplyv. Našťastie máme k dispozícii viac druhov vitamínov na pečeň.  

Podľa niektorých štúdií vitamín E pomáha pri tukových ochoreniach pečene. Iné výskumy poukázali na zlepšenie stavu stukovatenej pečene pri užívaní vitamínu E, vitamínu C a liekov na zníženie hladiny cholesterolu. Účinnou látkou pestreca mariánskeho je silimarín, ktorý je zložený z mnohých prírodných rastlinných zlúčenín. Laboratórne testy naznačujú, že silimarín pôsobí ako antioxidant, tým pomáha pri regenerácii pečene, zmierňuje zápal a chráni bunky pečene pred poškodením. Z liečivej rastliny je možné urobiť aj čaj na ochranu pečene.

Čo a prečo konzumujme?

V záujme podpory účinnej činnosti pečene sa presvedčme o tom, že v našom jedálnom lístku, alebo počas pečeňovej diéty, sú prítomné všetky základné živiny. Existuje mnoho takzvaných hepatoprotektívnych živín, medzi nimi v hojnom množstve nájdeme aj vitamíny na pečeň. Nižšie vám predstavíme tie najužitočnejšie.

Vitamíny skupiny B

Ochorenia pečene môžu spôsobiť nedostatok vitamínov skupiny B, čo sa najčastejšie vyskytuje u alkoholikov z dôvodu nesprávnej životosprávy, a tiež ako následok nedostatočného vstrebávania spôsobeného konzumáciou alkoholu. Môže sa stať, že v organizme chýba vitamín B12. A to aj vtedy, keď ho náš jedálny lístok obsahuje, lebo keď niekto trpí cirhózou alebo chorobou pečene 3. a 4. stupňa, ten sa v črevách nevstrebáva dobre. Podľa článku e-SPEN Journal z roku 2014 zlá činnosť pečene znižuje množstvo vitamínu B12 a účinnosť látkovej výmeny. U alkoholikov trpiacich poškodením pečene vzniká nedostatok vitamínu B12 preto, lebo ho nekonzumujú dostatočné množstvo alebo sa riadne v črevách nevstrebáva. Alkohol narušuje aj vstrebávanie vitamínu B9 (kyselina listová). Vitamín B6 (pyridoxín) podporuje syntézu enzýmu transamináza v pečeni. Tento enzým umožňuje spracovanie aminokyselín, urýchľuje vstrebávanie bielkovín a tukov. V prípade jeho nedostatku nastúpia tráviace poruchy a naruší sa proces vylučovania žlče. Pyridoxín syntetizuje črevná flóra a je veľmi dôležitý pre bunky pečeňových tkanív. K vitamínom skupiny B sa môžeme dostať konzumáciou celozrnných obilnín, červeného mäsa, hydiny, rýb, vajec a mliečnych výrobkov, strukovín, semienok, listovej zeleniny, artičoky, citrusového ovocia, avokáda a banánu.

Nedostatok kyseliny listovej podporuje progresiu ochorenia pečene

Až dve kľúčové vitamíny sa spájajú s progresiou nealkoholových tukových ochorení pečene (NAFLD), tvrdia vedci. Nízka hladina kyseliny listovej a sérovej hladiny vitamínu B12 súvisí so stupňom fibrózy pečene opačne. Rôzne štúdie ukázali, že obézni ľudia majú nižšiu hladinu kyseliny listovej oproti ľuďom s normálnou telesnou hmotnosťou, obezita je zase dobre známym rizikovým faktorom NAFLD. Nedostatok kyseliny listovej prispieva k progresii pečeňových ochorení cez také mechanizmy, ktoré v sebe zahŕňajú účinky na metabolizmus metionínu. Má to následky v syntéze DNA, tiež pri epigenetickej regulácii génovej expresie zapojenej do poškodenia pečene. Krátkodobá, randomizovaná, kontrolovaná štúdia z roku 2011 zistila, že v kombinácii k medikamentóznou liečbou, príjem denne 0,8 miligramov kyseliny listovej bol účinný pri znížení  hladiny ALT séra. 

Vitamín C

Vitamín C pomáha neutralizovať voľné radikály

Nedostatočný príjem vitamínu C (kyselina askorbová) sa považuje za jeden z hlavných rizikových faktorov vzniku ochorení pečene, jeho nedostatok môže úzko súvisieť so vznikom zápalových ochorení. U pacientov trpiacich chronickou, aktívnou hepatitídou informovali aj o výraznom znížení plazmatických hladín vitamínu C. Výskumy preukázali, že zabraňuje hepatoxicite spôsobenej liekmi, ťažkými kovmi, organickými fosfátovými insekticídmi a  niektorými chemickými prípravkami. Kyselina askorbová zvyšuje hladinu antioxidačného glutatiónu, ktorý je mimoriadne účinný pri eliminácii voľných radikálov, hlavne v pečeni.  Jeho doplnenie o vitamín E zmierňuje zápalové stavy pri zápale žalúdka a zlepšuje fibrózu pečene u pacientov trpiacich nealkoholovou steatohepatitídou. Zvyšuje aktivitu superoxiddimutázy a katalázy glutatiónperoxidázy, ktoré odstraňujú škodlivé množstvo voľných radikálov, čím zabraňujú vzniku fibrózy pečene, odumretia pečene a zápalu pečene. Niektoré kovy a ťažké kovy, napríklad meď, olovo, chróm a kadmium spôsobujú poškodenie pečene u ľudí aj u zvierat. Vedci preukázali, že upokojuje poškodenie pečene spôsobenej uvedenými ťažkými kovmi a informovali o jeho schopnosti ochrany pečene voči liekom. Väčšinou ho obsahuje všetka zelenina a ovocie, preto je jeho dopĺňanie jednoduché.

Vitamín E

Vitamín E je antioxidant rozpustný vo vode, o ktorom sa nedávno zistilo, že je účinný pre pacientov s NAFLD, mechanizmus jeho účinku však nie je jednoznačný. Pri jednej kontrolovanej klinickej štúdii preukázali, že liečba vitamínom E výrazne znižuje zaťaženie pečene tukom, čo naznačuje, že pri tom okrem zníženia oxidatívneho stresu zohrávajú úlohu aj iné mechanizmy. Vitamín E sa zúčastňuje na regulácii zápalovej reakcie, pri génovej expresii, a tiež pri regulácii enzýmov spojených s membránou, pri modulácii bunkovej signalizácie a v bunkovej proliferácii. NAFLD patrí medzi najčastejšie poruchy pečene v západnom svete a je čoraz častejším dôvodom chorobnosti a úmrtnosti v súvislosti s pečeňou. Vitamín E má významný potenciál pri zlepšení týchto ukazovateľov hlavne vtedy, keď sa aplikuje spolu s inými terapiami, napríklad so zmenou životného štýlu a farmakoterapiou. V najväčšom množstve je prítomný v nerafinovaných rastlinných olejoch, celozrnných obilninách, morských rybách a vajciach.

Vitamín D

Nízka hladina vitamínu D výrazne oslabuje imunitný systém

Vitamín D je takým hormónom, ktorý okrem homeostázy kostí má veľa iných blahodarných účinkov. O aktívnom vitamíne D preukázali, že moduluje imunitný systém, má protizápalový a antifibrogénny účinok. Podľa vedcov Univerzity Tennessee v Memphise u viac ako 90 percent pacientov trpiacich chronickým ochorením pečene je istá miera nedostatku vitamínu D. Vedci sa zhodujú v tom, že vážny nedostatok vitamínu D je najčastejší u pacientov trpiacich cirhózou pečene, ktorej pokročilé štádium môže viesť k rakovine pečene. Journal of Hepatology nedávno uverejnil vyhlásenie, v ktorom hovorí o súvise medzi nízkou hladinou vitamínu D a vážnou fibrózou u pacientov s hepatitídou C genotypu 1 (HCV). Existuje mnoho možných mechanizmov, cez ktoré môže vitamín D ovplyvniť hladinu zápalu pečene a/alebo progresiu fibrózy. V pravom rade funguje ako imunomodulátor, ovplyvňuje vrodenú aj získanú imunitu. Po druhé inhibuje replikáciu HCV v závislosti od dávky. Príjem vitamínu D môžeme vyriešiť konzumáciou morských rýb, mlieka, vajec, pečene a hovädzieho mäsa.

Selén

Selén funguje ako takzvaný kofaktor pre selenoproteíny pri rôznych enzýmoch tela, čiže je nevyhnutný na to, aby tie vyvinuli svoj účinok. Spomedzi selenoproteínov treba spomenúť skupinu enzýmov glutatiónperoxidáz, na ktorých využitie je selén nevyhnutný. Glutatión zmierňuje oxidatívny stres, ktorý je hlavnou príčinou degeneratívnych ochorení a predčasného starnutia. Tento stopový prvok je potrebný aj ku zdravej pečeni. Zvyšuje antioxidačný účinok vitamínu E a zinku. Nachádza sa v mnohých potravinách, napríklad v morských plodoch, mäse, hydinovom mäse, vajciach, obilninách, fazuli, orechoch a mliečnych výrobkoch. Významné množstvo selénu obsahuje cesnak, jeho pridanie do jedálneho lístka môže pomôcť pri stimulácii pečene. Štúdia z roku 2016 uverejnená v časopise Advanced Biomedical Research zistila, že konzumácia cesnaku znižuje telesnú hmotnosť pacientov trpiacich NAFLD a množstvo tuku uskladneného v ich tele. Iná štúdia skúmala spojitosť medzi plazmatickou hladinou selénu a rakovinou pečene (hepatocellulárny karcinóm) u chronických nosičov vírusu hepatitídy typu B a/alebo C vo vzorke 7 342 mužov. Tento výskum trvajúci 5,3 roka ukázal, že u adeptov s nízkou hladinou selénu v krvi je o 47 percent vyššie riziko vzniku primárnej rakoviny pečene ako u tých, u ktorých je táto hladina vyššia. Čo by sme mali jesť, aby sme sa dostali k dostatočnému množstvu selénu? Brokolicu, kapustu, špargľu a huby. Banán, hrozno, kivi, citrón, pomaranče a rôzne druhy orechov.

Zinok

Chronické ochorenie pečene môže viesť k nedostatku zinku. Podľa jednej štúdie z roku 2012 môže príjem zinku pomôcť ochrániť pečeň pred oxidatívnym stresom spôsobeným infekciou hepatitídou typu C. Nedostatok zinku a zmenená látková výmena sú pozorované u mnohých ochoreniach pečene, vrátane vírusových a alkoholových ochorení pečene (ALD). Podľa niektorých výskumov sa po doplnení zinku zlepší činnosť pečene, ale aj stav ALD. Množstvo zinku na liečbu ochorení pečene je zväčša dávka 50 mg počas jedla, v záujme zmiernenia možných vedľajších účinkov nevoľnosti. Sú však potrebné ďalšie výskumy ohľadne toho, ako sa dá zinok v tejto oblasti uplatniť. Vo výraznom množstve ho obsahuje ovčie, hovädzie, bravčové mäso, ustrice, obilniny, huby, olejnaté semienka, mlieko a vaječný žĺtok.  

Prečo sú užitočné kolín, kyselina alfa – lipová a glutatión?

Brokolica obsahuje významné množstvo vitamínov B

Cholín: Táto organická, vo vode rozpustná zlúčenina je jednou zo skupiny vitamínov B - komplexu. Vo vode rozpustné molekuly cholínu sa dostanú do pečene, kde ich organizmus premení na druh tuku s názvom lecitín. Má vplyv na činnosť a funkcie pečene, na zdravý vývin mozgu, na pohyby svalov, na nervový systém a na látkovú výmenu. V jednom malom výskume robenom na 57 dospelých 77 percent mužov, 80 percent žien v postmenopauze a 44 percent žien v premenopauze registrovali poškodenie pečene a/alebo svalov v prípade jedálneho lístka s nedostatkom cholínu. Tieto príznaky však po príjme dostatočného množstva cholínu zmizli. Skúmali mnoho rôznych možných mechanizmov účinku, pri ktorých spôsobuje nízka hladina cholínu a metionínu v jedálnom lístku hepatocarcinogenézu. Najbohatšími zdrojmi cholínu sú hovädzia pečeň, kuracia pečeň, vajcia, čerstvá treska, losos, karfiol, brokolica, sójový olej, rôzne druhy orechov a semienok. Sójový lecitín je širokospektrálne využívaná prídavná látka s obsahom cholínu, je možné kúpiť ho aj vo forme doplnku výživy.

Kyselina alfa – lipová: Kyselina alfa - lipová (ALA) je silným antioxidantom, ktorý na rozdiel od väčšiny svojich druhov sa rovnako rozpúšťa vo vode aj v tukoch, čím je prakticky aktívny vo všetkých bunkách tela. Okrem eliminácie škodlivých voľných radikálov kyselina lipová zvyšuje hladinu vitamínu C, vitamínu E, koenzýmu Q10 a glutatiónu. Je schopná neutralizovať toxíny, z organizmu vylúči ťažké kovy, zároveň chráni aj pred poškodením DNA. Týchto niekoľko funkcií robí kyselinu lipovú vzácnym spojencom v boji proti  rôznym poruchám, medzi nimi aj v boji proti chorobám pečene. Popri tom je osvedčenou terapiou pri liečbe komplikácií rakoviny a cukrovky - diabetes. Je životne dôležitou živinou pre pečeň, nakoľko zohráva kľúčovú úlohu pri odstraňovaní toxických látok a vedľajších produktov metabolizmu tukov, zároveň pôsobí proti toxickým účinkom alkoholu. V kombinácii so selénom môže byť ALA ešte účinnejšia.

Glutatión: Glutatión je antioxidant, ktorý sa tvorí v bunkách. Skladá sa prevažne  z troch aminokyselín: glutamínu, glycínu a cysteínu. Zníženie hladiny glutatiónu môže v organizme znížiť viac faktorov, vrátane nesprávnej životosprávy, toxínov z okolitého prostredia až po stres. Jeho hladina sa znižuje aj rastúcim vekom. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of Cancer Science and Therapy môže nedostatok glutatiónu viesť k zvýšenej hladine oxidatívneho stresu, tým aj ku vzniku rakoviny. Konštatovali aj to, že zvýšená hladina glutatiónu zvýšila v nádorových bunkách množstvo antioxidantov a odolnosť voči oxidatívnemu stresu. Iná malá štúdia zase zistila, že perorálne podávaný glutatión po proaktívnej zmene životného štýlu pozitívne pôsobil na pacientov s nealkoholovým tukovým ochorením pečene. V tejto štúdii podávali glutatión vo forme doplnku, v dávke denne 300 miligramov po dobu štyroch mesiacov. Odumieranie buniek pečene môže spôsobovať nedostatok antioxidantov, medzi nimi glutaiónu.  Nachádza sa v prvom rade v potravinách s obsahom bielkovín

Metionín môže pomôcť chrániť poškodené tkanivá

Vajíčka sú najlepším zdrojom cholínu

Metionín je aminokyselina. Je stavebnou jednotkou aminokyselín, ktoré náš organizmus používa pri tvorbe bielkovín. Má dva typy - L-(ktorý sa  vyskytuje prirodzene) a D-metionín. Obe majú rovnaké chemické zloženie, ale molekuly sú si navzájom zrkadlovým obrazom. Zmes týchto dvoch nazývame DL-metionín. Nachádza sa v mäse, rybách a mliečnych výrobkoch. Väčšinou sa aplikuje perorálne na liečbu ochorení pečene a vírusových infekcií spolu s mnohými ďalšími spôsobmi použitia. Pri otrave acetaminofénom metionín zabraňuje tomu, aby produkty rozkladu acetaminofénu poškodili pečeň. Môže fungovať aj ako antioxidant a môže prispieť k ochrane poškodených tkanív. Jeho ďalším účinkom v pečeni je zabránenie tvorbe nadmerného množstva tuku (ako lipotropný prostriedok – ktorý uľahčuje odbúravanie tukov), a tiež zníženie hladiny cholesterolu zvýšením tvorby lecitínu v pečeni.

V správe American Society of Nutrition sa môžeme dočítať, že metabolizmus tejto aminokyseliny môže ovplyvniť alkoholové ochorenia pečene. Výskumy poukazujú na to, že v kombinácii s folátom a vitamínmi B6 a B12 môže prispieť k liečbe účinkov ochorenia pečene. Obsahujú ho brazílske orechy, chudé hovädzie a baranie mäso, parmezán, morčacie a kuracie mäso, bravčové mäso (roštenka), tuniak, pražená sója, varené vajcia, obyčajný jogurt a biela fazuľa.  

Pozor! Keď ich užívame v odporúčanom množstve, vitamíny nespôsobujú poškodenie pečene spôsobené liekmi. Aj pri aplikácii v nadmernom množstve je len málo vitamínov škodlivých.

Zdroje:

https://www.thejakartapost.com/life/2016/11/25/five-vitamins-you-need-to-support-your-liver.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622775/
https://www.webmd.com/hepatitis/qa/can-vitamins-help-with-fatty-liver-disease
https://www.healthline.com/nutrition/what-is-choline
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323915
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0210570512001100
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17490963/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3729018/
https://www.omicsonline.org/references/role-of-glutathione-in-cancer-progression-and-chemoresistance-359310.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2950664/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0168827812004096
https://www.nutraingredients.com/Article/2018/04/10/Low-folate-and-B12-linked-to-severity-of-fatty-liver-disease
https://www.mdpi.com/2072-6643/10/4/440/htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6027651/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3869444/
https://file.scirp.org/Html/12-2500213_27508.htm

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
ToXiClean kapsula
ToXiClean kapsule

Pomáha organizmu pri odstraňovaní najnebezpečnejších ťažkých kovov počas detoxikácie krvi, pečene, ľadvín a iných orgánov.

23.06 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program ToxiClean
Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0