Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Žalúdočné vredy, príznaky a liečba. Predíďme vážnejším problémom

Žalúdočné vredy sú ochorením človeka modernej doby

Môžeme smelo vyhlásiť, že žalúdočné vredy (ulcus ventriculi) predstavujú ochorenie človeka dnešnej modernej doby. Svojím nezdravým životným štýlom totiž robíme všetko pre to, aby sa toto ochorenie prejavilo. A tu nemáme na mysli iba nezdravé stravovanie. U osôb, ktoré často prežívajú stres, je viac než pravdepodobné, že u nich toto ochorenie skôr, alebo neskôr prepukne.

Žalúdočné vredy sa môžu prejaviť u osôb v ktorejkoľvek vekovej kategórii. Je na omyle ten, kto je presvedčený, že mladí ľudia sa im môžu vyhnúť. Vredy na žalúdku sa môžu objaviť aj u takých detí, ktoré napríklad ťažko znášajú záťaž  v školských zariadeniach. 

Čo sú žalúdočné vredy? 

Žalúdočné vredy sa tvoria vtedy, keď sa stenčí tá hrubá vrstva sliznice, ktorá chráni žalúdok pred účinkom tráviacich tekutín. Tieto môžu poškodiť sliznicu, následkom čoho môžu vzniknúť poleptané miesta a rany. Tieto zmeny je možné veľmi rýchlo liečiť, avšak bez náležitej liečby sa stav môže významne zhoršiť. Jednou z možných komplikácii môže byť perforácia žalúdku, kedy sa žalúdok doslova prederaví. 

Aké majú žalúdočné vredy príznaky? Čo na ne upozorňuje?

Pálenie záhy môže upozorňovať na vredové ochorenie

Lekárov sa pacienti najčastejšie pýtajú, ako sa prejavujú žalúdočné vredy.  Príznaky ochorenia môžu byť často zavádzajúce, dokonca asi 75% pacientov trpiacich vredmi neprodukuje žiadne príznaky. Nie každého napadnú vredy, pokiaľ ich trápia pálivé bolesti v oblasti žalúdka, pálenie záhy, nechutenstvo, nevoľnosť a nutkanie na zvracanie. Aké pocity vyvoláva peptický vred? Najčastejším príznakom je pocit pálenia, alebo bolesť uprostred brucha, medzi hrudníkom a bruchom. Typické pre bolesť je, že je zvyčajne intenzívnejšia, keď je žalúdok prázdny, a tento stav môže trvať niekoľko minút, alebo aj niekoľko hodín. Medzi ďalšie všeobecné príznaky vredu patrí tupá bolesť v žalúdku. Pokiaľ sa však okrem spomínaných príznakov objaví aj nadúvanie, zápcha spojená s namáhavým vyprázdňovaním, je viac ako pravdepodobné, že máme do činenia so žalúdočným vredom. Medzi príznaky krvácajúceho vredu patrí krvavá stolica a zvracanie, kedy zvratky obsahujú krv. Intenzita niektorých príznakov sa zosilňuje najmä pred jedlom, ustupujú po jedle. Neskôr, keď sa skonzumované jedlo dostane zo žalúdka do čriev, príznaky sa môžu zhoršiť. Pokiaľ vred zužuje ústa žalúdka, príznaky sa zhoršujú počas konzumácie jedla. 

Sú vredové ochorenia závažné? 

Terminológia peptický znamená, že sa týka žalúdočnej kyseliny. Vredy sa môžu vytvárať na slizniciach žalúdka, pažeráka, alebo dvanástnika. Môže sa stať, že vred žalúdka krváca (stav známy ako krvácajúci vred). Závažnejšie krvácanie môže ohrozovať život. Mierne krvácanie vredu je však zvyčajne menej závažné a môže zostať bez povšimnutia, vyžaduje však liečbu. 

Často sa pacienti pýtajú, ako dlho sú peptické prítomné? U žalúdočných vredov bez komplikácií môže liečba trvať dva, alebo tri mesiace, kým dôjde k uzdraveniu. Liečba dvanástnikového vredu trvá asi šesť týždňov. Vred sa môže dočasne vyliečiť bez antibiotík. Často sa stáva, že sa vred obnoví, alebo sa v jeho blízkosti vytvorí ďalší, ak sa bakteriálna infekcia nelieči liekmi. 

Príčiny vredu na dvanástniku sa zhodujú s príčinami vredu na žalúdku. Sliznica je vplyvom pepsínu poškodená a poleptaná. V prípade dvanástnika sa bolesti prejavujú v oblasti pažeráka, ako aj pod pravým rebrovým oblúkom, typicky niekoľko hodín po konzumácii jedla.

Aké majú riziká?

Pokiaľ sa v dôsledku prítomnosti vredov vytvára zjazvené tkanivo, to môže zabraňovať jedlu, aby opustilo žalúdok, alebo dvanástnik (laicky nazývaný aj dvanástorník). V niektorých prípadoch prítomnosť vredu zvyšuje riziko rastu rakovinových nádorov. Vred sa môže vytvoriť aj v dvanástniku (tvarom pripomínajúci zahnutú podkovu), často sa prejaví spolu so žalúdočným vredom. Stav, kedy sú obidva typy vredov prítomné súčasne, nazývame gastroduodenálny vred. Príznaky vredu na dvanástniku sú podobné ako v prípade vredového ochorenia - latinsky sa vred žalúdka nazýva ulcus ventriculi. V závažnejších prípadoch môže dvanástnik perforovať, tj prederaví sa. Perforovaný žalúdok je tiež vážny stav, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zásah, pretože obsah žalúdka sa môže dostať do brušnej dutiny a spôsobiť peritonitídu - zápal bodbrušnice. Rovnako môže nastať situácia, kedy vred spôsobuje prasknutie krvných ciev a pacient môže omdlieť v dôsledku ťažkého krvácania. Bohužiaľ, v dôsledku vredového ochorenia môže byť postihnutý aj pankreas, konkrétne ochorenie sa môže rozšíriť aj na tento orgán.

Príčiny ochorenia

U koho je pravdepodobnosť prepuknutia žalúdočného vredu zvýšená? Vredové ochorenia skoro v každom prípade spôsobuje niektoré z nasledovných príčin: 

 • Infekcia vyvolaná Helicobacterom pylori (H. pylori).

 • Užívanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) , ako sú aspirín, ibalgin, alebo nalgesin 

 • Rodinná anamnéza

 • Fajčenie,

 • Prítomnosť iných ochorení (pečeň, obličky, pľúca)

 • Pravidelná konzumácia alkoholu

Príznaky infekcie Helicobacterom pylori väčšinou naznačujú nejaké tráviace ťažkosti na pozadí. Pokiaľ je infekcia neliečená a v pokročilom štádiu, klesá hmotnosť pacienta, môžu sa objaviť ťažkosti s prehĺtaním, krv v stolici, resp. rakovina žalúdka.(vyhľ.rakovina žalúdka príznaky)

Stav nazývaný Zollingerov-Ellisonov syndróm môže tiež spôsobiť žalúdočné a črevné vredy, nakoľko môže zvýšiť produkciu kyseliny v tele. Predpokladá sa, že tento syndróm spôsobuje menej ako 1% všetkých peptických vredov. Rovnako aj nesprávne stravovanie (napr. konzumácia ovocných štiav s vysokým obsahom kyselín na lačný žalúdok, alkohol, káva, čokoláda, citrusové plody a paradajky).

Lieky, ktoré zvyšujú riziko vzniku žalúdočných a dvanástnikových vredov:

 • Prípravky proti osteoporóze,

 • antikoagulanciá,

 • dlhodobé užívanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ako sú aspirín, ibalgin, alebo nalgesin,

 • selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI),

 • určité lieky aplikované v rámci chemoterapie. 

Helicobacter pylori sa vo významnom množstve vyskytuje v zažívacom systéme pacientov trpiacich vredovým ochorením a spôsobuje neustále podráždenie a zápal. V prípade, že je jeho prítomnosť potlačená liekmi, ťažkosti sa takmer bez výnimky zmiernia.

Diagnostika ochorenia

Diagnóza a liečba ochorenia závisia od príznakov a závažnosti vredu. V záujme diagnostiky žalúdočných vredov lekár najskôr preverí anamnézu pacienta, jeho príznaky a zoznam liekov, ktoré pravidelne užíva. Na vylúčenie infekcie Helicobacter pylori možno nariadiť krvný test, vyšetrenie stolice, alebo dychový test. 

Medzi ďalšie testy (vyhľ. test na žalúdočné vredy) a postupy používané na diagnostiku vredových chorôb patria:

 • Vyšetrenie báriom: prehltnutie bária pokryje hornú časť tráviaceho traktu a na röntgenových snímkach sa dá jasne vidieť stav žalúdka a tenkého čreva.

 • Endoskopia: cez ústa je do žalúdka, alebo hornej hornej časti tenkého čreva zavedená tenká trubica s kamerou na konci. Vyšetrenie týmto spôsobom sa používa aj na detekciu krvácania a prípadných poškodených tkanív.

Endoskopická biopsia: v priebehu endoskopie sa odoberie malé množstvo žalúdočného tkaniva, ktoré sa následne analyzuje v laboratóriu.

Aké možnosti liečby existujú?

Ako liečiť žalúdočné vredy? Pokiaľ sú žalúdočné vredy výsledkom Helicobacter. pylori, v tom prípade bude potrebné užívať antibiotiká. Lieky na žalúdočné vredy, nazývané inhibítory protónovej pumpy znižujú žalúdočnú kyselinu a tzv. blokujú činnosť buniek produkujúcich žalúdočnú kyselinu. 

Bolesti spôsobené vredmi môžeme zmierniť nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Stravujme sa zdravo (opýtajme sa dietológa, či existuje na žalúdočné vredy diéta, vhodná pre nás)

 2. Zvážme konzumáciu potravín, ktoré obsahujú probiotiká

 3. Vynechajme mliečne výrobky

 4. Vymeňme lieky proti bolesti

 5. Vysporiadajme sa so stresom

 6. Nefajčime

 7. Obmedzme konzumáciu alkoholu, alebo sa alkoholu vyhýbajme

 8. Pokúsme sa spať dostatočne dlho

Okrem bežných liečebných postupov môže lekár odporučiť nasledujúce:

 • Blokátory H2 receptorov (lieky, ktoré tiež zabraňujú produkcii kyseliny),

 • lieky obsahujúce bizmut (používané na liečbu zápalu žalúdočnej sliznice a iných príznakov).

Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže žalúdočný vred vyžadovať operačný zákrok. Pokiaľ sa nelieči, krváca a perforuje žalúdok alebo dvanástnik, je nevyhnutný chirurgický zákrok. V priebehu operácie môže byť odstránený celý vred, alebo môže byť znížený počet buniek, ktoré produkujú žalúdočnú kyselinu. 

Je peptický vred liečiteľný? Pokiaľ trpíme žalúdočným vredom, ktorý obsahuje buď vred tenkého čreva, alebo dvanástnikový vred, odpoveď je áno. Tieto typy vredov je možné úplne vyliečiť. Pri niektorých liečeniach je zriedkavo potrebná chirurgická liečba peptického vredu.

Prírodná terapia a liečba žalúdočných vredov

Niektoré potraviny pomáhajú v liečbe

Zdá sa, že niektoré potraviny, ako sú napríklad potraviny bohaté na vlákninu a antioxidanty, môžu byť užitočné v boji proti tejto chorobe a zohrávajú úlohu pri odstraňovaní infekcie H. pylori. Niektoré z nich majú navyše probiotický účinok, t.j. slúžia ako potrava pre probiotické baktérie. (vyhľ. žalúdočné vredy domáca liečba, žalúdočné vredy a kefír, žalúdočné vredy a mlieko )

Medzi také potraviny možno zaradiť napríklad:

 • Brokolica, karfiol, kapusta,

 • kapustová šťava obsahujúca vitamín U,

 • listová zelenina, napríklad špenát a kel,

 • miso, kombucha, jogurt,

 • jablká a banány,

 • potraviny obsahujúce glutamín, napr. kura (chudé mäso), ryby, vajcia,

 • olivový olej,

 • cesnak,

 • zelený čaj bez obsahu kofeínu,

 • sladké drievko,

 • kurkuma.

Rovnako by mala strava obsahovať aj zemiaky, avokádo, zeler, marhule, broskyne, tvaroha čé sa korenín týka, vhodné sú najmä: pažítka, petržlenová vňať, majoránka, rasca a kôpor. Aké nápoje sú vhodné na vredy? Čučoriedky a výťažok z nich môžu pomôcť v boji proti Helicobacter pylori. Pime čučoriedkovú šťavu, konzumujme čučoriedky, alebo užívajme výživový doplnok obsahujúci čučoriedky. Horná hranica neexistuje, pokiaľ pociťujeme jej priaznivé účinky. (Mali by sme sa však poradiť so svojím lekárom o konkrétnom množstve). 

Počas procesu liečby vredov sa oplatí vynechať pikantné a kyslé pokrmy. (vyhľ. žalúdočné vredy rady) 

Bioflavonoidy pomáhajú

Výskum naznačuje, že bioflavonoidy môžu byť účinnou doplnkovou liečbou, čo sa žalúdočných vredov týka. Flavonoidy sú zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v mnohých druhoch ovocia a zeleniny. Chránia sliznicu žalúdka a umožňujú hojenie vredov. Med obsahuje nielen polyfenoly a rôzne iné antioxidanty, ale je to prírodná antibakteriálna látka, o ktorej sa preukázalo, že zabraňuje rastu baktérie H. pylori. 

Na prvom mieste je dôraz na prevenciu

V záujme predchádzania šíreniu baktérií, ktoré spôsobujú žalúdočné vredy si pravidelne umývajme ruky mydlom a vodou. Uistime sa, že všetky ingrediencie, ktoré použijeme na prípravu jedál, sú dôkladne a správne očistené, a následne uvarené. V prípade vredov spôsobených NSAID ukončime užívanie týchto liekov (pokiaľ je to možné), alebo aspoň obmedzme ich užívanie. V prípade, že musíme užívať nesteroidné protizápalové lieky, v každom prípade dodržiavajme odporúčané dávkovanie a počas užívania týchto liekov sa vyhýbajme konzumácii alkoholu. Takto ustanú aj žalúdočné problémy. (vyhľ. zápal žalúdka prírodná liečba, zápal pažeráka príznaky) Podniknite kroky v záujme zvýšenia fyzickej aktivity. Pravidelný pohyb aktivuje imunitný systém a pomáha zmierňovať zápaly v celom organizme.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/stomach-ulcer

https://www.healthline.com/health/gastric-and-duodenal-ulcers

https://www.healthline.com/health/stomach-ulcer-diet#outlook

https://www.healthline.com/health/natural-home-remedies-ulcers

https://zdravie.pluska.sk/zdravy-zivot/zaludocne-vredy

Produkty spolu:
0