Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Zápal pečene: príčiny, príznaky, spôsob liečby

Zápal pečene je spojený so zápalom pečeňových buniek a poškodením pečene

Zápal pečene (hepatitis, hepatitída) je sprevádzaný zapálením pečeňových buniek a poškodením pečene. Má rôzne typy a príčiny, avšak príznaky môžu byť podobné. Nakoľko zvyšuje riziko chronického ochorenia pečene a vzniku rakoviny pečene, jeho liečba je nevyhnutná. 

V samotnej pečeni nie sú nervové zakončenia na prenos bolesti. Bolesť však môže byť spôsobená napnutím tkanív obopínajúcich pečeň, keď pečene napuchne alebo v dôsledku zápalového procesu vzniknú rany. Čiže samotný zápal pečenie nebolí, po čase si však pacient všimne bodavú bolesť v dôsledku napnutia pečeňového obalu. 

Pečeň je najväčší detoxikačný orgán ľudského organizmu, ktorý sa nachádza pod pravým rebrovým oblúkom. Preto je zdravá pečeň alfou a omegou správneho fungovania ľudského tela, zohráva dôležitú úlohu pri mnohých činnostiach. Medzi funkcie pečene patria metabolizmus, detoxikácia a zásobovanie orgánov množstvom dôležitých látok.

Ochorenia pečene sa mnohokrát diagnostikujú už v pokročilejšom štádiu. Je to preto, lebo poškodenie pečene zo začiatku neprodukuje žiadne príznaky, alebo prejavy chorej pečene pripisujeme skôr iným ochoreniam. Často sa prejavujú ako ochorenia tráviacej sústavy, napríklad bolesť brucha, problémy s trávením, zápcha, nafukovanie, či zmeny stolice. To, že niečo nie je v poriadku, si všimneme aj tým, že máme tmavý moč, zmeny na pokožke, svrbenie kože, alebo zhoršením celkového zdravotného stavu.

Neliečená chorá pečeň nedokáže plniť svoje funkcie ako zdravá pečeň, preto sa v pokročilejšom štádiu prejavia aj iné ochorenia. Medzi tieto symptómy patria metabolický syndróm, portálna hypertenzia, vysoký krvný tlak, žlté sfarbenie kože, žlté bielka, pečeňové škvrny, nadmerné potenie, zväčšené brucho a tenké nohy, problémy s pamäťou.

Ochorenie pečene, ktoré je neliečené, môže končiť aj smrťou.

Prečo vzniká, ako sa šíri?

Zápal pečene je najčastejšie spôsobený vírusovou infekciou, ale môže mať aj iné príčiny. Patria sem autoimunitný pôvod, môže sa objaviť aj ako druhotný následok liekov, toxínov, drog a alkoholu. V pokročilom štádiu je sprevádzaný fibrózou pečene, čiže zjazvenie pečene, ktoré keď je rozsiahle, znemožňuje činnosť pečene. Mnoho vírusov, napríklad vírus spôsobujúci mononukleózu alebo cytomegalovírus, môže spôsobiť zápal pečene. Tie vírusy, ktoré v prvom rade napádajú pečeň, nazývame vírusy hepatitídy. Existuje ich viac druhov, vrátane vírusov hepatitídy  A, B, C, D, E a G. Prvé tri sú najčastejšie, typ G objavili len nedávno. Primárne sa replikujú (rozmnožujú) v bunkách pečene. Toto môže mať za následok to, že pečeň nedokáže vykonávať svoje funkcie, čiže nastane poškodenie pečene. Je predpoklad, že vírusový zápal pečene je desaťkrát častejší u ľudí s nižším spoločenským a ekonomickým statusom, a tiež u ľudí bez vzdelania. V krajinách so zlými hygienickými podmienkami zvyšujú riziko infekcie kontaminované potraviny a voda, preto je tu zvýšený výskyt ochorenia. Transfúzia krvi, ktorá bola kedysi bežným spôsobom prenosu choroby, sa už dnes zaraďuje medzi zriedkavé príčiny prenosu. Vznik ochorení pečene je pravdepodobnejší u zdravotníckych pracovníkov, u zamestnancov čističiek odpadových vôd, intravenóznych užívateľov drog, ľudí s viacerými sexuálnymi partnermi, u ľudí s HIV a u pacientov s poruchami zrážanlivosti krvi. Približne jedna tretina pôvodu infekcií je neznáma alebo pochádza z neidentifikovateľného zdroja.

Alkohol: Nadmerná konzumácia alkoholu môže spôsobiť poškodenie pečene a jej zápal, toto sa nazýva alkoholová hepatitída. Alkohol priamo poškodzuje pečeňové bunky. Časom môže spôsobiť jej trvalé poškodenie, čo môže viesť ku zlyhaniu pečene a pečeňovej cirhóze, ku zväčšeniu pečene a k jej zjazveniu. Trvanie liečby závisí od toho, či pacient prestane konzumovať alkohol. Základom liečby a regenerácie alkoholovej pečene môže byť diéta, zmenený životný štýl, lieky a transplantácia pečene. 

Autoimunitná hepatitída: Autoimunitný zápal pečene, inak nazývaný AIH, je chronické ochorenie pečene (choroby pečene trvajúce viac ako šesť mesiacov, ale väčšinou celý život, ktoré sú však, našťastie, veľmi zriedkavé). Môže sa objaviť aj u mužov aj u žien, u žien je tri až štyrikrát častejšia. Môže sa prejaviť v ktoromkoľvek veku, avšak u žien vo veku nad  45 rokov života sa diagnostikuje omnoho častejšie. U tridsať až päťdesiat percent ľudí žijúcich s týmto ochorením je preukázaná aj autoimunitná porucha, napríklad choroby štítnej žľazy, rheumatoid arthritis, vredový zápal hrubého čreva alebo cukrovka 1. typu. Príčiny autoimunitnej hepatitídy nie sú jednoznačné, zdá sa však, že na príčine môže byť kontakt s niektorými liekmi alebo inými toxickými látkami, prípadne genetická predispozícia.

Toxická hepatitída: Toxické poškodenia pečene spôsobuje nadmerné užívanie liekov, alebo predávkovanie liekmi, ale aj vystavovanie sa toxínom poškodzujú orgán.

Medzi najčastejšie ochorenia pečene patria stukovatená pečeň, zápal pečene, cirhóza pečene a rakovina pečene.

Zápal pečene, inak nazývaný aj hepatitída alebo žltačka, poškodzuje pečeňové bunky. Ide o ochorenie s názvom infekčná hepatitída, najčastejšie spôsobené vírusmi, ktoré sú označené A, B, C, D, E a G. Infekcie týmito vírusmi sa od seba líšia najmä  spôsobom prenosu, variabilnou inkubačnou dobou, či miestom výskytu, ale aj tým, ako prebieha liečba a aké sú vyhliadky na vyliečenie. Kým infekcia vírusom typu a A a E sa prenáša väčšinou kontaminovanou vodou a potravinami,  infekcie vírusmi B, C a D sexuálnym stykom a inými telesnými tekutinami.

Keď sa diagnostikuje chorá pečeň, liečba musí byť zahájená okamžite. Chorú pečeň diéta výrazne odbremení. Treba sa však vyhnúť aj alkoholu a eliminovať aj ostatné jedovaté látky. Pacientom sa podávajú aj lieky, ale ako doplnková liečba je mimoriadne účinný pestrec mariánsky. Je to rastlina, ktorá čistí a regeneruje pečeň, preto je pestrec mariánsky vhodný aj pri celkovej detoxikácii organizmu. Či, a ako rýchlo sa regeneruje pečeň, závisí hlavne od toho, kedy sa ochorenie pečene odhalí, ale aj od toho, ako sa dodrží  diéta na zápal pečene.

Aby sme zabránili vzniku zápalu pečene, dôležitá je hlavne prevencia. Okrem spomenutého alkoholu a toxínov je potrebné vyhýbať sa aj konzumácii tučných jedál a treba dbať na zdravý životný štýl. Na preventívne očistenie pečene si spomeňme na pestrec mariánsky.

Časté príznaky

Veľa ľudí infikovaných HAV, HBV a HCV takmer vôbec, alebo len veľmi zriedkavo majú príznaky. Tieto sa objavia len vtedy, keď poškodenie spôsobené infekciou ovplyvňuje činnosť pečene.

Príznaky a kožné príznaky akútneho ochorenia sa objavia rýchlo. Sú to tieto príznaky:

 • únava,
 • príznaky podobné príznakom chrípky,
 • tmavý moč,
 • svetlá stolica,
 • bolesť brucha,
 • nechutenstvo,
 • nevysvetliteľné zníženie telesnej hmotnosti,
 • žlté sfarbenie kože a žlté bielka, čo môže byť príznakom žltačky,
 • nadúvanie,
 • tráviace ťažkosti,
 • celkový zhoršený zdravotný stav.

Chronický typ sa vyvíja pomaly, preto môžu byť znaky a príznaky veľmi mierne na to, aby boli všimnuté. Zriedkavo môže u pacientov s akútnym HAV a HBV vzniknúť vážny zápal a akútna fulminantná hepatitída. U týchto pacientov sa môže objaviť zmätenosť alebo kóma, 80 percent z nich môže umrieť za pár dní alebo týždňov. Obdobie medzi vystavením sa chorobe a prepuknutím choroby nazývame inkubačná doba. Inkubačná doba sa mení v závislosti od typu vírusu. Inkubačná doba vírusu typu A je približne 15-45 dní, typu B 45-160 dní, kým u typu C sú to približne 2 týždne až 6 mesiacov. U pacientov infikovaných HBV a HCV sa môže objaviť aj chronický zápal pečene. Pri chronickej forme choroby vírusy prežívajú a rozmnožujú sa v pečeni roky až desaťročia. Postupom času to môže viesť k rozsiahlemu zjazveniu pečene, ale následkom je aj zlyhanie pečene až k rakovine pečene.

Ako sa určuje diagnóza? 

Pre testovanie funkcií pečene sa používa krv

Ku diagnostikovaniu hepatitídy lekár najprv zaznamená anamnézu pacienta, aby určil rizikové faktory. Počas fyzického vyšetrenia sa pozrie, či je pri stlačení brucha prítomná bolesť alebo citlivosť, a či je cítiť, že je pečeň zväčšená. 

Testy na určenie funkcie pečene využívajú hepatálne testy zo vzorky krvi, ako účinne funguje pečeň. Zlé výsledky týchto testov, zvýšené pečeňové testy, môžu byť prvými náznakmi vzniknutého problému, a to hlavne vtedy, keď fyzické vyšetrenie ešte nevykazuje žiadne zmeny. Zvýšené hodnoty pečeňových enzýmov môžu naznačovať, že pečeň je poškodená, alebo nefunguje dostatočne. Keď pri krvných testoch funkcie pečenie vykážu zlé výsledky, lekár pravdepodobne nariadi iné krvné testy, aby odhalil pôvod problému. Tieto testy sa môžu vzťahovať na vírusy spôsobujúce zápal. Môžu byť použité aj na kontrolu takých protilátok, ktoré sú časté v takých podmienkach, akým je autoimunitná hepatitída.

Ultrazvuk brušnej dutiny poskytne obraz o orgánoch v brušnej dutine a umožní, aby mohol lekár presne preskúmať pečeň, orgány okolo nej a iné oblasti brucha. Môže odhaliť, ak je v brušnej dutine tekutina, zväčšenie orgánu, nádor a ukáže aj poruchy žlčníka. 

Biopsia pečene je invazívny zákrok, počas nej sa odoberie tkanivo z pečene. Robí sa ihlou cez pokožku a nevyžaduje chirurgický zákrok. Pri bioptickom odbere tkaniva ihlu navigujú väčšinou pomocou ultrazvuku. Tento test umožní zistiť to, ako pôsobila infekcia alebo zápal na pečeň. Môže sa použiť na odobratie tkaniva z ktorejkoľvek časti pečene, na ktorej je podozrenie.

Aké sú komplikácie?

Chronická hepatitída typu B alebo C môže často viesť k vážnejším zdravotným problémom. Nakoľko vírus ovplyvňuje pečeň, pacientom hrozí cirhóza pečene alebo rakovina pečene. Keď pečeň nefunguje dostatočne, môže dôjsť k jej zlyhaniu. Komplikácie zlyhania pečene sú nasledovné:

 • poruchy krvácania,
 • nahromadenie tekutiny v brušnej dutine, inak nazývané ascites,
 • zvýšený krvný tlak na portálnych žilách (známe ako portálna hypertenzia),
 • zlyhanie obličiek,
 • pečeňová encephalopathia, ktorá môže byť sprevádzaná únavou, stratou pamäti a zníženou mentálnou schopnosťou kvôli nahromadeniu jedovatých látok, napríklad amoniaku, ktoré ovplyvňujú činnosť mozgu,
 • hepatocelulárny karcinóm, ktorý je jedným z foriem rakoviny pečene,
 • smrť.

Pacientov s chronickou hepatitídou typu B a C vyzývajú k tomu, aby sa vyhýbali alkoholu, lebo ten urýchľuje proces choroby pečene. Niektoré doplnky výživy, medzi nimi pestrec mariánsky, a lieky môžu tiež ovplyvniť činnosť pečene. 

Ako ju liečiť?

Spôsob liečby závisí od toho, aký typ zápalu pečene pacient má

Možnosti liečby sú určené tým, aký typ zápalu pečene má pacient, a či je infekcia akútna alebo chronická. Prognóza vírusového zápalu orgánu je pre väčšinu pacientov dobrá; táto prognóza sa však do istej mieri mení v závislosti od typu vírusu. Akútna vírusová hepatitída často pominie sama od seba, je k tomu potrebný oddych a príjem dostatočného množstva tekutín.

Na liečbu chronických typov existujú rôzne druhy liekov. Iné možné terapie v sebe zahŕňajú chirurgický zákrok a iné lekárske postupy. Tí ľudia, ktorí trpia alkoholovou hepatitídou, musia prestať piť alkohol. Keď vedie chronický zápal k zlyhaniu pečene alebo k rakovine pečene môže byť potrebná transplantácia pečene.

Pri alkoholovom zápale pečene často vznikajú na pokožke pečeňové škvrny, ktoré sú neestetické, na druhej strane sú to pavúčikovité névy, ktoré sú nebezpečné preto, lebo signalizujú zlyhávanie pečene a cirhózu. Medzi typické symptómy alkoholovej hepatitídy patrí aj zmena postavy, a to zväčšenie brucha a tenké nohy.

Pri akútnej forme spočíva počiatočná liečba v zmiernení príznakov, čiže závratov, zvracania a bolestí brucha (podporná liečba). Veľkú pozornosť treba venovať tým liekom alebo zlúčeninám, ktoré môžu mať na pacientov s chronickou poruchou činnosti pečene zlý vplyv (napríklad acetaminofén [Tylenol a jemu podobné], alkohol, atď.), užívať môžu iba tie lieky, ktoré v každom prípade považujú za potrebné, nakoľko poškodená pečeň nie je schopná normálne eliminovať lieky, tie sa potom môžu nahromadiť v krvi a môžu dosiahnuť toxickú hladinu. Dokonca sa odporúča vyhýbať sa aj liekom na upokojenie, lebo môžu zvýšiť vplyv poškodenej pečene na mozog, môžu vyvolať letargiu a kómu. Občas je potrebné zabezpečiť prísun tekutín intravenózne, aby sa predišlo dehydratácii spôsobenej vracaním. V prípade vážneho nutkania na vracanie a/alebo vracania môže byť potrebná hospitalizácia.

Akútne HBV sa nelieči protivírusovymi liekmi. Akútne HCV je možné liečiť väčšinou liekov odporúčaných na chronické HCV. HCV terapia je odporúčaná 80%-ám tých pacientov, u ktorých sa nezamedzilo šíreniu infekcie v počiatočnom štádiu. Liečba u väčšiny pacientov má za následok zničenie vírusu.

Zápal pečene môže byť akútny alebo chronický. Akútny zápal pečene je potrebné liečiť v nemocničnom prostredí, pretože pri silnom zápale pečene môže hroziť smrť z dôvodu zlyhania pečene. Chronické ochorenie pečene môže byť liečené aj v domácom prostredí, avšak veľa závisí od toho, ako závažné je poškodenie pečene.

Na určenie diagnózy slúžia pečeňové testy a fyzické vyšetrenie pacienta. Zvýšené pečeňové testy a hladina bilirubínu v krvi môže ochorenie pečene jednoznačne potvrdiť.

Pacienti, ktorí prekonajú napríklad vírusový zápal pečene typu B, získajú proti ochoreniu imunitu na celý život. Avšak pri chronickej forme tohto zápalu hrozí cirhóza pečene alebo aj jej rakovina.

Kvôli pravidelnému výskumu a vývoju nových antivirotík  sa zoznam aktuálnych liekov na chronickú infekciu hepatitídou B a C ročne mení. Z teraz dostupných liekov mnohé používajú len zriedka, a to práve kvôli bezpečnejším a účinnejším novým alternatívam.

Rozhodnutia v liečbe chronickej formy môžu byť zložité, tie musia koordinovať odborníci - gastroenterológovia, hepatológovia (špecialisti v oblasti liečby chorôb pečene) alebo infektológovia. 

Od roku 1981 sú proti hepatitíde typu B k dispozícii bezpečné a účinné vakcíny, proti vírusu A od roku 1995. Proti typu C ešte neexistuje vakcína.

Liečbu je možné vyskúšať aj doma liečivými rastlinami, na tú vhodné ľubovník bodkovaný, listy orechov, listy citrónovej trávy pestrec mariánsky

Prevencia

Na zabránenie vzniku hepatitídy A a B sú už dostupné očkovania

Prevencia je vždy účinnejšia, ako akákoľvek liečba. Prevencia proti hepatitíde v sebe zahŕňa elimináciu kontaktu s vírusmi, v prípade expozície použitie imunoglobulínu. K zabráneniu infekcie hepatitídou typu  A a B je k dispozícii očkovanie. Odborníci v súčasnosti vyvíjajú vakcíny proti hepatitíde C. Očkovanie proti víruse E existuje v Číne, ale v Spojených štátoch Amerických už nie.
Dostatočná hygiena je jednou z najdôležitejších faktorov toho, aby sme sa vyhli infekcii spôsobenej vírusmi typu A a E. Keď cestujeme do rozvojových krajín, vyhýbajme sa bežnej pitnej vode, pime iba fľaškovú vodu. Nejedzme surové lastúry, surovú zeleninu a ovocie.

Na prevencii proti krvou sa prenášajúcim typom infekcie typov B, C a D:

 • v prípade užívania drog sa vyhýbajme používaniu spoločnej ihly
 • nepodeľme sa o veci osobnej hygieny (žiletka, zubná kefka)
 • nedostaňme sa do styku s krvou inej osoby

Hepatitída typu B a C môže infikovať aj pri pohlavnom styku a intímnom sexuálnom akte. Bezpečný sex môže znížiť riziko infekcie. 

Pri autoimunitnom type ochorenia je hlavným cieľom liečby zastavenie zápalu potlačením imunitného systému (urobiť ho menej aktívnym), to však môže znížiť schopnosť imunitného systému brániť sa proti iným infekciám.

FAQ

Čo spôsobuje hepatitídu?
Hepatitída poukazuje na zápalový stav pečene. Väčšinou je spôsobený vírusovou infekciou, ale dôvody môžu byť aj iné. Sem možno zaradiť autoimunitný pôvod, resp. lieky, toxické látky, avšak môže sa ohlásiť aj ako dôsledok konzumácie alkoholu.

Ktorých 5 typov hepatitídy je známych?
Vedci identifikovali 5 rôznych vírusov hepatitídy, ktoré navzájom rozlíšili písmenami A, B, C, D a E. Hoci každý z nich spôsobuje ochorenie pečene, príznaky a priebeh sa líšia.

Ktorá hepatitída je najhoršia?
Hepatitída C je najčastejší vírus šíriaci sa krvou a je aj najzávažnejší. Po nakazení sa u väčšiny osôb (60-85 percent) vyvinie chronická hepatitída.

Môžem dostať hepatitídu B pri bozkávaní?
Hepatitída B sa nešíri kýchaním, kašľaním, objatím, alebo prostredníctvom materského mlieka pri kojení. I keď vírus možno objaviť aj v slinách, predpokladá sa, že bozkávaním, alebo používaním príboru, riadov po chorom sa neprenáša.

Môžem dostať hepatitídu na WC?
Je mylné domnievať sa, že hepatitídu C môžeme dostať od komárov, prípadne od sedátka na WC. Neexistuje výskum, podľa ktorého by ju prenášali komáre. Čo sa sedátka na toalete, alebo iného povrchu týka, je pravdou, že vírus dokáže byť životaschopný na nich hoci aj tri týždne.

Dokedy ostávajú príznaky zápalu pečene skryté?
Osoby trpiace HCV infekciou vo žijú všeobecnosti bez príznakov 20-30 rokov. Infikovaní nepozorujú znateľné ťažkosti, následne roky môžu ostať bez príznakov, a to aj v tom prípade, keď už infekcia poškodzuje ich pečeň a iné orgány.

Zdroje:
https://www.healthline.com/health/hepatitis
https://www.who.int/news-room/q-a-detail/hepatitis
https://www.e-cmh.org/journal/view.php?doi=10.3350/cmh.2016.0089
https://sk.wikipedia.org/wiki/Hepatit%C3%ADda

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Hepadone program
Program Hepadone

Jedinečná sada 3 produktov na trhu na celkovú podporu funkcií pečene, na obnovenie fungovania poškodenej pečene.

46.16 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program ToxiClean
Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0