Dr. Čaba Podlupszki Autor: Dr. Čaba Podlupszki Gastroenterolog

Zápcha: prečo vzniká a čo môžeme urobiť proti tvrdej stolici?

zapcha

Hovoríme o nej zriedkavo, alebo neradi, téme sa úmyselne vyhýbame, ako keby sa bolo treba hanbiť za svoje črevá a za nimi spojené veci. Hoci k nám patria rovnako, ako napríklad naše končatiny, v súvislosti s kŕčovými žilami, alebo bolesťami kĺbov napríklad komunikujeme bez akýchkoľvek problémov, sťažujeme sa, keď máme problémy, ale o tom, že nás trápi zápcha, sa zmieňujeme iba málokedy. Pritom sa tento problém týka každého tretieho dospelého človeka, preto je najvyšší čas odložiť bokom červenanie sa pre problémy s vyprázdňovaním a začať hovoriť o zápche.

O vyprázdňovaní a o jeho poruchách mlčíme. V tejto téme nemáme niekedy veľmi odvahu ani klásť otázky, radšej trpíme, keď „sa nám nedarí”. Keby sme to chceli pomenovať inak: kvôli niečomu okolo toho robíme veľké haló.

Pritom napríklad iba my sami môžeme za to, že sme sa dostali do takejto skľučujúcej situácie. Nemáme pravidelný pohyb, nekonzumujeme dostatok vlákniny a nedávame pozor na svoje trávenie – jedným z dôsledkov tohto všetkého je zápcha. Samozrejme môže vzniknúť ešte z mnohých ďalších dôvodov, ale vymenované sú najčastejšie. V súvislosti so zápchou ešte stále nie je dôraz na prevencii, ale skôr riešime „hasenie ohňa“: užívame preháňadná, aby sme sa jej zbavili. Sem – tam je to prijateľné, ale z dlhodobého hľadiska sú rôzne tabletky najhorším možným riešením.

Čo nazývame zápchou?

bristol-skala-stolice

Zodpovedanie tejto otázky nie je až také jednoznačné. Nie sme rovnakí, preto ani naše tráviace procesy nie sú rovnaké. A že na čo poukazuje zápcha? Síce má zápcha príznaky, ona sama je príznakom, môže ju spôsobiť čokoľvek. Najčastejšie ide o nezdravú stravu a nedostatok pohybu. Medzi ostatné príčiny patrí syndróm dráždivého čreva, gravidita, nekontrolované užívanie preháňadiel, cestovanie, jednotlivé ochorenia, hormonálne poruchy a poškodenie nervov. Nie každý je schopný vyprázdniť sa každodenne, toto sa však ešte nepovažuje za chronické. Všeobecne sa však dá povedať, že kto nemá stolicu minimálne každé tri dni, ten trpí zápchou. Musíme spomenúť aj to, že napríklad ženy sú na zápchu náchylnejšie, ale často sa objavuje aj v kruhu starých ľudí. 

Keď v úzadí nie je nejaké ochorenie, prípadne poškodenie nejakého orgánu, potom môžeme pokojne vyhlásiť, že na vine je nevhodná strava. Práve preto sa k odstráneniu zápchy odporúča zobrať si na mušku (aj) našu stravu. Jeme dosť vlákniny? Pijeme dosť tekutín? Vyhýbame sa jedálnemu lístku bohatému na na cukry, bielu múku a tuky, alebo radšej uprednostňujeme tieto? Väčšina ľudí áno, pritom práve vymenované potraviny spomaľujú tráviace procesy. Ale nepredbiehajme až tak!

Druhy zápchy

Čo nazývame chronickou zápchou? Niektoré osoby majú stolicu aj trikrát denne, iný jeden, alebo dvakrát týždenne. Pokiaľ sa stolica neohlási po troch, alebo viacerých dňoch, považuje sa to už za príliš dlhý čas. Po troch dňoch sa stolica stáva tvrdšou a nastávajú problémy s jej vyprázdňovaním.

Chronická zápcha - jej presnú definíciu určuje takzvané Roma III.

O chronickej zápche hovoríme vtedy, keď z nižšie menovaných príznakov boli za uplynulé tri mesiace pozované viac ako dva, ktoré pretrvávali aspoň 6 mesiacov:

  • minimálne 25 percent prípadov vyprázdňovania je kúskovitá, tvrdá stolica
  • minimálne 25 percent prípadov vyprázdňovania je problematická,
  • po minimálne 25 percentách prípadov vyprázdňovania nezmizne pocit nutkania na stolicu, čiže máme pocit, že vyprázdnenie nebolo dostatočné,
  • pri minimálne 25 percent prípadoch máme pocit, že vylúčenie stolice niečo sťažuje,
  • pri minimálne 25 percent prípadoch vyprázdňovania sa dokáže stolica vylúčiť iba vonkajšou pomocou,
  • počet vyprázdnenia za týždeň je menej ako tri.

V týchto prípadoch sa neodporúča trvalejšie užívanie preháňadiel, pretože tie viac škodia, než ako majú osoh. Čo je správne namiesto užívania tabletiek? Obráťme sa na odborníka, ktorý nariadi dôkladnejšie vyšetrenie, pretože je dôležité, aby sa vylúčili poškodenia orgánov, ochorenia. Už čoskoro si povieme aj o tom, ktoré choroby môžu spôsobiť chronickú zápchu.

Akútna zápcha. Určite si každý vie spomenúť na takú dôležitú udalosť, kvôli ktorej prežíval pocit úzkosti. Niekedy je to nové zamestnanie, cesta do zahraničia, alebo spanie na cudzom mieste, avšak pocit úzkosti, ktorá tieto udalosti sprevádza, nezriedka spôsobuje zápchu, ale veľký vplyv má na to aj náš životný štýl. Môžu ju spôsobiť aj niektoré lieky alebo jedlá. Ktoré sú to? Mäso, pekárenské výrobky, keksíky, čokoláda, mastné jedlá, jedlá z rýchleho občerstvenia, ktoré si vyžadujú dlhší čas trávenia. Ale tento zoznam by mohol pokračovať ďalej. Alkohol a kofeín tiež stoja na popredných miestach v príčinách zápchy, pretože obe z organizmu odoberajú vodu.

Príčiny zápchy

nezdrava strava

V predchádzajúcich dvoch odsekoch sme už niektoré spomenuli, ale teraz sa pozrime aj na ostatné.

Vznik zápchy závisí od mnohých faktorov. Ovplyvňuje ju náš vek, pohlavie, zdravotný stav (vrátane duševného zdravia) a niektoré naše zvyky. Na čele je však predsa len nezdravá strava. Darmo by sme si mohli medzi jedlami vyberať, my radšej zostaneme pri svojich dobre zvyknutých jedlách. Pravdepodobne je ľahšie kúpiť polotovary, ako v kuchyni „zabíjať čas“ varením, prípadne ísť do predajne rýchleho občerstvenia, ale s ohľadom na naše zdravie tieto jedlá nemajú dobrý vplyv. Je v nich málo vlákniny, avšak o to viac bielej múky a cukru. Mnohí nevedia ani to, čo robí s naším organizmom strava chudobná na vlákninu. Nedostatkom potravinovej vlákniny sa spomalí peristaltika čriev. Keď sa v hrubom čreve vstrebáva viac vody ako je to potrebné, alebo ak sú peristaltické pohyby čriev nepostačujúce, priechod nestrávených zvyškov potravy sa spomalí. Keď sa tento stav stane stálym, stolica vyschne, stvrdne a vedie to k zápche.

V súvislosti so zápchou je dôležité spomenúť aj rôzne chemické látky. Tu jednak myslíme na prídavné látky v potravinách, na druhej strane na lieky. Existuje veľa takých prípravkov, ktoré vedú k vzniku zápchy, teraz ich vymenujeme: diuretiká, preháňadlá, lieky na spanie, sedatíva, antidepresíva, spazmolytiká, antacidá, lieky proti bolesti a lieky na reguláciu krvného tlaku.

Musíme spomenúť aj rôzne iné ochorenia, nielen ochorenia tráviaceho traktu. Zápchou môže byť sprevádzaná Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva (IBS), divertikulitída, zlatá žila, zmeny, zápaly na hrubom čreve a konečníku. Môže ju spôsobiť nedostatočná činnosť štítnej žľazy, lupus, choroba obličiek, cukrovka, mŕtvica, choroby nervového systému (sclerosis multiplex, Parkinsonova choroba), ale aj poranenia týkajúce sa chrbtice a chronický stres.

Kvôli pomalým črevám sa stolica tiež zasekne v spodnej časti tráviaceho traktu, toto je následkom aj uzavretia konečníka, takzvanej diskézie, kedy sa zvieracie svaly konečníka nevedia uvoľniť.

Je dôležité zvlášť hovoriť aj o veku. Veľmi častá je zápcha u starých ľudí, alebo zápcha v tehotenstve. Dôvodom je, že medzi staršími ľuďmi mnohí nevenujú zdravej výžive dostatok pozornosti, hlavne tí, ktorí žijú sami. Medzi nimi je zápcha beztak vždy častejšia, vzhľadom na ich vek sú pohyby čriev pomalšie, brušné svaly slabšie, produkujú menej tráviacich enzýmov a menej sa pohybujú.

Často sa objavuje aj zápcha u detí. U batoliat sa objavuje pri výžive umelým mliekom, u kojených dojčiat sa zápcha objavuje zriedkavejšie. Dôvodom je to, že v materskom mlieku sa nachádza veľké množstvo prebiotických oligosacharidov, ktoré slúžia ako potrava pre črevné baktérie, kým mliečny tuk pomáha vytvárať mäkšiu stolicu. Zápcha môže vzniknúť aj vtedy, keď deti prechádzajú z tekutej stravy na kašovitú a ich črevný systém sa iba pomaly prispôsobuje tuhej potrave, v dôsledku čoho sa môže ich trávenie spomaliť. Nie je to zriedkavý jav ani pri zanechávaní plienok, pri zvykaní na nočník. Malé deti radšej stolicu zadržiavajú a u nich ešte nie je jednoduché zacítiť nutkanie na stolicu a močenie. Mnoho malých detí pri týchto stavoch začne pociťovať úzkosť, čo problém ešte zhorší. U väčších detí môže spôsobiť zápchu navykanie na škôlku, školu, problémy s učením a všetky také situácie, ktoré sú sprevádzané stavom úzkosti.

Následky zápchy

To pravdepodobne vie každý, že dlhšie trvajúca tvrdá stolica spôsobuje zlatú žilu. Ale toto nie je jediným následkom zápchy. Keď stolica nie je schopná vylúčiť sa z čriev, miesto toho, aby sa vstrebali živiny, v črevnom trakte sa zaseknú toxické látky. Kvôli namáhania sa pri stolici sa môže konečník natrhnúť a krvácať, kým v hrubom čreve sa vplyvom tlaku vytvoria na sliznici čriev malé vyplukliny podobné vačkom, toto sa nazýva divertikulitída. V týchto malých vypuklinách sa môže zaseknúť stolica, čo môže viesť k vzniku zápalov, infekcií.

Môže byť zápcha nebezpečná? Najzávažnejšou a žiaľ aj najčastejšou komplikáciou chronickej, alebo dlhotrvajúcej zápchy je poškodenie čreva. Zapiecť sa znamená to, že v hrubom čreve stolica stuhne, stvrdne, je konzistencia bude natoľko tvrdá, alebo rozmerná, že ju telo nedokáže vyprázdniť. Toto môže mať za následok nepriechodnosť, upchatie čriev, natrhnutie konečníka. Kto sa na toalete neustále silí, tomu sa môže zvýšiť krvný tlak a častejšie je aj riziko vzniku kŕčových žíl.

Ale musíme spomenúť ešte jednu dôležitú vec. Následky má aj to, ak sa toxické látky usadia v črevnom trakte: problémy so vstrebávaním živín, nedostatok živín, kožné problémy, neustála malátnosť, častá bolesť hlavy, a tiež riziko toho, že sa v našom organizme objavia parazity, ktoré sa v usadených nestrávených zvyškoch potravy cítia veľmi dobre. Zápcha je často sprevádzaná nadúvaním, čo nás čoraz viac vzďaľuje od vysnívaného plochého brucha.

Liečba zápchy

liecba zapchy

Čo je podľa vás najbežnejší spôsob liečby? Čo je to, s čím väčšina ľudí spája odstránenie zápchy? Pripomeňme, že pri zápche sú vaše črevá v podstate preplnené, máte pocit že vám brucho už praskne. Nie je to nič príjemné, povedzme si na rovinu. Pri zápche nečakajte, že to samo časom poľaví, máte napríklad možnosť výberu správneho menu, upravte vaše stravovacie návyky.

Z desiatich deviati myslia na preháňadlá. Je to v podstate v poriadku, pretože pri tráviacich poruchách, medzi nimi aj zápche, odporúčajú reklamy, aby sme si kupovali tabletky, prípadne kapsule bez lekárskeho predpisu a uvoľnenie príde okamžite. Tu je však reč iba o liečbe príznakov, preháňadlá nevyriešia základný problém. Dokonca si ich pravidelným užívaním iba uškodíme. Tieto lieky z lekárne ponúkajúce rýchle riešenie zvyšujú riziko dehydratácie, prispievajú k narušeniu rovnováhy črevnej flóry, vedú k poruchám vstrebávania živín, ich používaním svaly čriev zlenivejú, čo spôsobí rozšírenie steny čriev. Znie to zle, však?

Urobme radšej niečo proti zápche pomocou prírody, jedným z možností je zvýšený príjem vlákniny. A ešte ďalšie tri veci: príjem vhodného množstva tekutín, pravidelný režim, pohyb, a tiež užívanie probiotík. Hneď si vysvetlíme aj podrobnejšie, prečo a ako pomáhajú, a v akej forme sa odporúča liečba zápchy doma.

Zvýšený príjem vlákniny je tiež účinný v boji proti zápche. Konzumácia vlákniny a potravín bohatých na vlákninu má z hľadiska zdravia obrovské výhody. Keď chceme formulovať stručne a výstižne, povedali by sme, že bez vlákniny nikto nemôže byť zdravý. Okrem toho, že zvyšujú pohyby čriev, vlákniny sa zúčastňujú aj mnohých iných fyziologických procesov, vrátane zvýšenia počtu dobrých baktérií. Vlákniny podporujú priechod potravy cez črevá, znižujú možnosť vstrebania toxických látok, čistia steny čriev, zväčšujú objem obsahu čriev, čo je jedným z najlepších liekov proti zápche. V dôsledku nedostatku vlákniny sa zvyšuje riziko vzniku ochorenia srdcovej koronárnej tepny, mŕtvice, vysokého krvného tlaku, cukrovky, obezity a niektorých chorôb žalúdka a črevného traktu, môže sa zastaviť chudnutie a často vzniká chronická tráviaca porucha.

Svoj jedálny lístok, menu, môžete obohatiť o veľké množstvo jedál bohatých na vlákninu, takmer ku každému jedlu si môžeme naservírovať chutné zdroje vlákniny. Počnúc od zeleniny a ovocia, až po celozrnné obilniny, každý si nájde niečo podľa vlastnej chuti. Vyslovene sa odporúča psyllium, denné užívanie dvakrát 5,1 gramu výrazne zvýši objem vody stolice a jej hmotnosť, a tiež zvýšil pohyby čriev 170 pacientov trpiacich chronickou zápchou – píše medicalnewstoday.

Príjem tekutín. Hovorí sa, že si stále pripomínajme potrebu pitia vody, hoci aj tak, že si pred seba na písací stôl položme väčšiu fľašu, 1,5-2 litrovú, minerálnej vody a dbajme na to, aby bola ku koncu dňa prázdna. Z nášho organizmu odoberá vodu dýchanie, potenie sa, ale vodu strácame aj pri procesoch látkovej výmeny, preto ak si ju nebudeme dopĺňať, môže to mať veľa negatívnych následkov, okrem iného vznik zápchy. Tekutina totiž pomáha uvoľniť usadené zvyšky potravy, aby sa mohli z organizmu ľahko vylúčiť.

Pre priemerného dospelého človeka je potrebný denný príjem tekutín 2-3 litre, k časti tohto množstva sa dostaneme aj prostredníctvom potravy (zelenina, ovocie, polievky, prívarky, kokteily, atď.)

Užívanie probiotík. Užívanie dobrých, inak nazývaných probiotických baktérií, sa pri chronickej zápche obzvlášť odporúča! Tieto kmene dobrých baktérií sú základnou stavebnou zložkou črevnej flóry, prispievajú k správnej látkovej výmene, k produkcii tráviacich enzýmov, a takýmto spôsobom prispievajú k prevencii vzniku zápchy. Ich užívaním môžeme napraviť rovnováhu črevnej flóry, znížiť tvorbu plynov, podporujú správne pohyby čriev.

Čaje proti zápche. V prípade zápchy si môžeme vyberať medzi rôznymi druhmi liečivých rastlín, ktoré majú laxatívny účinok, odstraňujú kŕče a uvoľňujú stolicu. Pripravme sa však na to, že čo sa u iných osvedčilo, nie je isté, že pomôže aj nám. Odporúčame, aby sme sa v prvom rade rozhodli pre také mierne rastlinné preháňadlá, akými sú púpava, agátový kvet, repík lekársky, alebo mäta, kým omnoho silnejšie sú šťava Aloe vera, jelšová kôra a listy senny. Na uvoľnenie stolice sú výborné semienka skorocelu, semená senovky gréckej, ľanové semienka a často spomínané sušené slivky. Bazalka, harmanček a rebríček obyčajný odstraňujú kŕče čriev, ale na tento účel existuje omnoho viac liečivých rastlín. Pred ich kupovaním je dobré vypýtať si názor svojho lekára, alebo prírodného liečiteľa, či lekárnika, a spomenúť im naše choroby, ktoré môžu niektoré liečivé rastliny ovplyvniť negatívne.

Očista čreva. V prípade trvalej zápchy sa v každom prípade odporúča urobiť si kratšiu či dlhšiu kúru na očistu čreva. Účinkom očisty čreva sa steny čriev oslobodia od usadených zvyškov potravy a tráviaci systém si doslova „vydýchne”. Ďalšou výhodou čistých čriev je, že sa zlepší vstrebávanie živín, trávenie bude účinnejšie, napraví sa rovnováha črevnej flóry, čo priaznivo vplýva aj na imunitný systém.

Parafínový olej proti zápche. Často počujeme, že parafínový olej, ktorý je dostať bez lekárskeho predpisu, je účinnou pomocou pri tvrdej stolici, avšak tento ropný derivát pôsobí na sliznicu čriev dráždivo, taktiež zle vplýva na vstrebávanie niektorých v tukoch rozpustných vitamínov, a keď sa dostane do dýchacích ciest, môže vyvolať silný zápal.

Je jogurt vhodný v prípade zápchy?

Probiotiká sú často nazývané aj "dobré" baktérie. Môžu prispievať k napraveniu zdravia čriev a k zmäkčeniu stolice. Vedci zistili, že konzumácia 180 ml jogurtu na raňajky, po dobu dvoch týždňov, skrátila čas prechodu stolice cez črevá u osôb trpiacich chronickou zápchou.

Pomáha aj masáž brucha

Ako správne masírovať brucho v prípade zápchy? Začnime v pravej dolnej časti brucha. Vykonávajme pomalé krúživé pohyby v smere hodinových ručičiek a vyvíjajme mierny tlak na brucho rukou. Následne použitím druhej ruky prejdime na vnútornú stranu panvovej kosti. Masírujme na pravej strane pod rebrami a rovnako aj na ľavej strane.

Zdroje:

https://www.theromefoundation.org/assets/pdf/19_RomeIII_apA_885-898.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4291444/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206558/
https://sciencebasedmedicine.org/constipation-myths-and-facts/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318707.php

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Slim Tea
Slim Tea

Kombinácia 13 špeciálne vybraných rastlín. Podporuje optimálne fungovanie čriev a pravidelnú stolicu. Neobsahuje kofeín.

25 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

88 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Probiotix Max
Swiss Probiotix Max

Podporuje fungovanie vašej tráviacej sústavy a imunitného systému v každej kapsuli 25 miliardami živej kultúry, 12 starostlivo vyberanými kmeňmi probiotických baktérií.

34 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0