Dr. Čaba Podlupszki Autor: Dr. Čaba Podlupszki Gastroenterolog

Zápcha: prečo vzniká a čo môžeme urobiť proti tvrdej stolici?

zapcha

Hovoríme o nej zriedkavo, alebo neradi, téme sa úmyselne vyhýbame, ako keby sa bolo treba hanbiť za svoje črevá a za nimi spojené veci. Patria k nám rovnako, ako naše končatiny, pričom o tom poslednom napríkad v súvislosti s bolesťami kĺbov komunikujeme bez akýchkoľvek problémov, sťažujeme sa, keď máme ťažkosti, ale o tom, že nás trápi nafúknuté brucho a zápcha, sa zmieňujeme iba málokedy. Pritom sa tento problém týka každého tretieho dospelého človeka, preto je najvyšší čas odložiť bokom červenanie sa pre problémy s vyprázdňovaním a začať hovoriť o zápche.

O vyprázdňovaní a o jeho poruchách mlčíme. V tejto téme nemáme veľmi odvahu ani klásť otázky, radšej trpíme, keď „sa nám nedarí”. Keby sme to chceli pomenovať inak: kvôli niečomu okolo toho robíme veľké haló.

Pritom iba my sami môžeme za to, že sme sa dostali do takejto skľučujúcej situácie. Nemáme pravidelný pohyb, nekonzumujeme dostatok vlákniny a nedávame pozor na svoje trávenie – jedným z dôsledkov tohto všetkého je práve tento problém. Samozrejme môže vzniknúť ešte z mnohých ďalších dôvodov, ale vymenované sú najčastejšie. V súvislosti so zápchou ešte stále nie je dôraz na prevencii, ale skôr riešime „hasenie ohňa“: užívame preháňadná, aby sme sa jej zbavili. Sem – tam je to prijateľné, ale z dlhodobého hľadiska sú najhorším možným riešením rôzne tabletky. Nie sú zdravé.

Čo nazývame zápchou?

bristol-skala-stolice

Zodpovedanie tejto otázky nie je až také jednoznačné. Nie sme rovnakí, preto ani naše tráviace procesy nie sú rovnaké. Nie každý je schopný vyprázdniť sa každodenne, toto sa však ešte nepovažuje za chronické.

Na čo poukazuje zápcha? Síce má zápcha príznaky, ona sama je príznakom, nie ochorením, môže ju spôsobiť čokoľvek. Najčastejšie ide o nezdravú stravu a nedostatok pohybu. Medzi ostatné príčiny patrí syndróm dráždivého čreva, gravidita, nekontrolované užívanie preháňadiel, cestovanie, jednotlivé ochorenia, hormonálne poruchy a poškodenie nervov.

Všeobecne sa však dá povedať, že kto nemá stolicu minimálne každé tri dni, ten trpí zápchou. Musíme spomenúť aj to, že ženy sú na zápchu náchylnejšie, ale často sa objavuje aj v kruhu starých ľudí. 

Keď v úzadí nie je nejaké ochorenie alebo poškodenie nejakého orgánu, potom môžeme pokojne vyhlásiť, že na vine je nevhodná strava. Práve preto sa k odstráneniu zápchy odporúča zobrať si na mušku (aj) našu stravu.
Jeme dosť vlákniny? Pijeme dosť tekutín? Vyhýbame sa jedálnemu lístku bohatému na na cukry, bielu múku a tuky, alebo radšej uprednostňujeme tieto? Väčšina ľudí áno, pritom práve vymenované potraviny spomaľujú tráviace procesy. Ale neponáhľajme až tak!

Druhy zápchy

Čo nazývame chronickou zápchou? Niektoré osoby majú stolicu aj trikrát denne, iný jeden, alebo dvakrát týždenne. Pokiaľ sa stolica neohlási po troch, alebo viacerých dňoch, považuje sa to už za príliš dlhý čas. Po troch dňoch sa stolica stáva tvrdšou a nastávajú problémy s jej vyprázdňovaním. Presnú definíciu chronickej zápchy určuje takzvané Roma III. O chronickej zápche hovoríme teda vtedy, keď z nižšie menovaných príznakov boli za uplynulé tri mesiace pozované a trvajú viac ako dve:

  • minimálne 25 percent prípadov vyprázdňovania je kúskovitá, tvrdá stolica
  • minimálne 25 percent prípadov vyprázdňovania je problematická,
  • po minimálne 25 percentách prípadov vyprázdňovania nezmizne pocit nutkania na stolicu, čiže máme pocit, že vyprázdnenie nebolo dostatočné,
  • pri minimálne 25 percent prípadoch máme pocit, že vylúčenie stolice niečo sťažuje,
  • pri minimálne 25 percent prípadoch vyprázdňovania sa dokáže stolica vylúčiť iba vonkajšou pomocou,
  • počet vyprázdnenia za týždeň je menej ako tri.

V týchto prípadoch sa neodporúča trvalejšie užívanie preháňadiel, lebo tie viac škodia, než ako majú osoh. Čo je správne namiesto užívania tabletiek? Obráťme sa na odborníka, ktorý nariadi dôkladnejšie vyšetrenie, lebo je dôležité, aby sa vylúčili poškodenia orgánov, choroby. Už čoskoro si povieme aj o tom, ktoré choroby môžu spôsobiť chronickú zápchu.

Akútna zápcha. Určite si každý vie spomenúť na takú dôležitú udalosť, kvôli ktorej prežíval pocit úzkosti. Nové zamestnanie, cesta do zahraničia, alebo spanie na cudzom mieste, avšak pocit úzkosti, ktorá tieto udalosti sprevádza, nie zriedkavo spôsobuje zápchu, ale veľký vplyv má na to aj náš životný štýl. Môžu ju spôsobiť aj niektoré lieky alebo jedlá. Ktoré sú to? Mäso, pekárenské výrobky, keksíky, čokoláda, mastné jedlá, jedlá z rýchleho občerstvenia, ktoré si vyžadujú dlhší čas trávenia. Ale tento zoznam by mohol pokračovať ďalej. Alkohol a kofeín tiež stoja na popredných miestach v príčinách zápchy, pretože obe z organizmu odoberajú vodu.

Môže byť zápcha nebezpečná? Najzávažnejšou a žiaľ aj najčastejšou komplikáciou chronickej, alebo dlhotrvajúcej zápchy je poškodenie čreva. Zapiecť sa znamená to, že v hrubom čreve stolica stuhne, stvrdne, je konzistencia bude natoľko tvrdá, alebo rozmerná, že ju telo nedokáže vyprázdniť. Toto môže mať za následok nepriechodnosť, upchatie čriev, natrhnutie konečníka.

Príčiny zápchy

nezdrava strava

V predchádzajúcich dvoch odsekoch sme už niektoré spomenuli, ale teraz sa pozrime aj na ostatné.

Vznik zápchy závisí od mnohých faktorov. Ovplyvňuje ju náš vek, pohlavie, zdravotný stav (vrátane duševného zdravia) a niektoré naše zvyky. Na čele je však predsa len nezdravá strava. Darmo by sme si mohli medzi jedlami vyberať, my radšej ostaneme pri svojich dobre zvyknutých jedlách. Pravdepodobne je ľahšie kúpiť polotovary, ako v kuchyni „zabíjať čas“ varením, alebo ísť do predajne rýchleho občerstvenia, ale s ohľadom na naše zdravie tieto jedlá nemajú dobrý vplyv. Je v nich málo vlákniny, avšak o to viac bielej múky a cukru. Mnohí nevedia ani to, čo robí s naším organizmom strava chudobná na vlákninu. Nedostatkom potravinovej vlákniny sa spomalí peristaltika čriev. Keď sa v hrubom čreve vstrebáva viac vody ako je to portrebné, alebo ak sú peristaltické pohyby čriev nepostačujúce, priechod nestrávených zvyškov potravy sa spomalí. Keď sa tento stav stane stálym, stolica vyschne, stvrdne a vedie to k zápche.

V súvislosti so zápchou je dôležité spomenúť aj rôzne chemické látky. Tu jednak myslíme na prídavné látky v potravinách, na druhej strane na lieky. Existuje mnoho takých prípravkov, ktoré vedú k vzniku zápchy, teraz ich vymenujeme: diuretiká, preháňadlá, lieky na spanie, sedatíva, antidepresíva, spazmolytiká, antacidá, lieky proti bolesti a lieky na reguláciu krvného tlaku.

Musíme spomenúť aj rôzne choroby, nielen ochorenia tráviaceho traktu. Zápchou môže byť sprevádzaná Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva (IBS), divertikulitída, zlatá žila - hemoroidy, zmeny, zápaly na hrubom čreve a konečníku. Môže ju spôsobiť nedostatočná činnosť štítnej žľazy, lupus, choroba obličiek, cukrovka, mŕtvica, choroby nervového systému (sclerosis multiplex, Parkinsonova choroba), ale aj poranenia týkajúce sa chrbtice a chronický stres.

Kvôli pomalým črevám sa stolica tiež zasekne v spodnej časti tráviaceho traktu, toto je následkom aj uzavretia konečníka, takzvanej diskézie, kedy sa zvieracie svaly konečníka nevedia uvoľniť.

Je dôležité zvlášť hovoriť aj o veku. Veľmi častá je zápcha u starých ľudí. Dôvodom je, že medzi staršími ľuďmi mnohí nevenujú zdravej výžive dostatok pozornosti, hlavne tí, ktorí žijú sami. Medzi nimi je beztak častejšia, vzhľadom na ich vek sú pohyby čriev pomalšie, brušné svaly slabšie, produkujú menej tráviacich enzýmov a menej sa pohybujú.

Často sa objavuje aj zápcha u detí (tz. detská). U batoliat sa objavuje pri výžive umelým mliekom, zápcha u dojčiat (kojených) a zápcha u novorodencov sa objavuje zriedkavejšie. Dôvodom je to, že v materskom mlieku sa nachádza veľké množstvo prebiotických oligosacharidov, ktoré slúžia ako potrava pre črevné baktérie, kým mliečny tuk pomáha vytvárať mäkšiu stolicu.  Môže vzniknúť aj vtedy, keď deti prechádzajú z tekutej stravy na kašovitú a ich črevný systém sa iba pomaly prispôsobuje tuhej potrave, v dôsledku čoho sa môže ich trávenie spomaliť. Nie je to zriedkavý jav ani pri zanechávaní plienok, pri zvykaní na nočník. Malé deti radšej stolicu zadržiavajú a u nich ešte nie je jednoduché zacítiť nutkanie na stolicu a močenie. Mnoho malých detí pri týchto stavoch začne pociťovať úzkosť, čo problém ešte zhorší. U väčších detí môže spôsobiť zápchu navykanie na škôlku, školu, problémy s učením a všetky také situácie, ktoré sú sprevádzané stavom úzkosti. Rovnako je pomerne častá aj zápcha v tehotenstve.

Následky zápchy

To pravdepodobne vie každý, že dlhšie trvajúca tvrdá stolica spôsobuje zlatú žilu. Ale toto nie je jediným následkom zápchy. Keď stolica nie je schopná vylúčiť sa z čriev, miesto toho, aby sa vstrebali živiny, v črevnom trakte sa zaseknú toxické látky. Kvôli namáhaniu sa pri stolici sa môže konečník natrhnúť a krvácať, kým v hrubom čreve sa vplyvom tlaku vytvoria na sliznici čriev malé vyplukliny podobné vačkom, toto sa nazýva divertikulitída. V týchto malých vypuklinách sa môže zaseknúť stolica, čo môže viesť k vzniku zápalov, infekcií. Kto sa na toalete neustále silí, tomu sa môže zvýšiť krvný tlak a častejšie je aj riziko vzniku kŕčových žíl.

Ale musíme spomenúť ešte jednu dôležitú vec. Následky má aj to, ak sa toxické látky usadia v črevnom trakte: problémy so vstrebávaním živín, nedostatok živín, kožné problémy, neustála malátnosť, častá bolesť hlavy, a tiež riziko toho, že sa v našom organizme objavia parazity, ktoré sa v usadených nestrávených zvyškoch potravy cítia veľmi dobre. Často je sprevádzaná nadúvaním, čo nás čoraz viac vzďaľuje od vysnívaného plochého brucha.

Liečba zápchy

liecba zapchy

Čo je podľa Vás najbežnejší spôsob liečby? Čo je to, s čím väčšina ľudí spája odstránenie zápchy? Z desiatich deviati myslia na preháňadlá. Je to v podstate v poriadku, lebo pri tráviacich poruchách, medzi nimi aj zápche, odporúčajú reklamy, aby sme si kupovali tabletky alebo kapsule bez lekárskeho predpisu a uvoľnenie príde okamžite. Tu je však reč iba o liečbe príznakov, preháňadlá nevyriešia základný problém. Dokonca si ich pravidelným užívaním iba uškodíme. Tieto lieky z lekárne ponúkajúce rýchle riešenie zvyšujú riziko dehydratácie, prispievajú k narušeniu rovnováhy črevnej flóry, vedú k poruchám vstrebávania živín, ich používaním svaly čriev zlenivejú, čo spôsobí rozšírenie steny čriev. Znie to zle, však?

Urobme radšej niečo proti zápche prirodzene, jedným z možností je zvýšený príjem vlákniny. A ešte ďalšie tri veci: príjem vhodného množstva tekutín, pravidelný pohyb, a tiež užívanie probiotík. Hneď si vysvetlíme aj podrobnejšie, prečo a ako pomáhajú, a v akej forme sa odporúča liečba zápchy doma.

Zvýšený príjem vlákniny. Konzumácia vlákniny a potravín bohatých na vlákninu má najmä z hľadiska zdravia obrovské výhody. Keď chceme formulovať stručne a výstižne, povedali by sme, že bez vlákniny nikto nemôže byť zdravý. Okrem toho, že zvyšujú pohyby čriev, vlákniny a minerály sa zúčastňujú aj mnohých iných fyziologických procesov, vrátane zvýšenia počtu dobrých baktérií. Vlákniny podporujú prechod potravy cez črevá, znižujú možnosť vstrebania toxických látok, čistia steny čriev, zväčšujú objem obsahu čriev, čo je jedným z najlepších liekov proti zápche. V dôsledku nedostatku vlákniny sa zvyšuje riziko vzniku ochorenia srdcovej koronárnej tepny, mŕtvice, vysokého krvného tlaku, cukrovky, obezity a niektorých chorôb žalúdka a črevného traktu, môže sa zastaviť chudnutie a často vzniká chronická tráviaca porucha.

Svoj jedálny lístok si môžete obohatiť o kopec jedál bohatých na vlákninu, takmer ku každému jedlu si môžeme naservírovať chutné zdroje vlákniny. Je to výborná podpora. Počnúc od zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú aj dôležité vitamíny, až po celozrnné obilniny, každý si nájde niečo podľa vlastnej chuti. Vyslovene sa odporúča psyllium, denné užívanie dvakrát 5,1 gramu výrazne zvýši objem vody stolice a jej váhu, a tiež zvýšil pohyby čriev 170 pacientov trpiacich chronickou zápchou – píše medicalnewstoday.

Príjem tekutín. Hovorí sa, že si stále pripomínajme potrebu pitia vody, hoci aj tak, že si pred seba na písací stôl položme väčšiu fľašu, 1,5-2 litrovú, minerálnej vody a dbajme na to, aby sa na koniec dňa vyprázdnila. Z nášho organizmu odoberá vodu dýchanie, potenie sa, ale vodu strácame aj pri procesoch látkovej výmeny, preto ak si ju nebudeme dopĺňať, môže to mať mnoho negatívnych následkov, okrem iného vznik zápchy. Tekutina totiž pomáha uvoľniť usadené zvyšky potravy, aby sa mohli z organizmu ľahko vylúčiť.

Pre priemerného dospelého človeka je potrebný denný príjem tekutín 2-3 litre, k časti tohto množstva sa dostaneme aj prostredníctvom potravy (zelenina, ovocie, polievky, prívarky, kokteily, atď.)

Užívanie probiotík. Užívanie dobrých, inak nazývaných probiotických baktérií, sa pri chronickej zápche obzvlášť odporúča! Tieto kmene dobrých baktérií sú základnou stavebnou zložkou črevnej flóry, prispievajú k správnej látkovej výmene, k produkcii tráviacich enzýmov, a takýmto spôsobom prispievajú k prevencii vzniku zápchy. Ich užívaním môžeme napraviť rovnováhu črevnej flóry, znížiť tvorbu plynov, podporujú správne pohyby čriev. Budeme sa cítiť omnoho lepšie.

Čaje proti zápche. V prípade zápchy si môžeme vyberať medzi rôznymi druhmi liečivých rastlín, ktoré majú laxatívny účinok, odstraňujú kŕče a uvoľňujú stolicu. Pripravme sa však na to, že čo sa u iných osvedčilo, nie je isté, že pomôže aj nám. Odporúčame, aby sme sa v prvom rade rozhodli pre také mierne rastlinné preháňadlá, akými sú púpava, agátový kvet, repík lekársky alebo mäta, kým omnoho silnejšie sú šťava Aloe vera, jelšová kôra a listy senny. Na uvoľnenie stolice sú výborné semienka skorocelu, semená senovky gréckej, ľanové semienka a často spomínané sušené slivky. Bazalka, harmanček a rebríček obyčajný odstraňujú kŕče čriev, ale na tento účel existuje omnoho viac liečivých rastlín. Pred ich kupovaním je dobré vypýtať si názor svojho lekára, alebo prírodného liečiteľa, či lekárnika, a spomenúť im naše choroby, ktoré môžu niektoré liečivé rastliny ovplyvniť negatívne.

Je jogurt vhodný v prípade zápchy? Probiotiká sú často nazývané aj "dobré" baktérie. Môžu prispievať k napraveniu zdravia čriev a k zmäkčeniu stolice. Vedci zistili, že konzumácia 180 ml jogurtu na raňajky, po dobu dvoch týždňov, skrátila čas prechodu stolice cez črevá u osôb trpiacich chronickou zápchou.

Očista čreva. V prípade trvalej zápchy sa v každom prípade odporúča urobiť si kratšiu či dlhšiu kúru na očistu čreva. Účinkom očisty čreva sa steny čriev oslobodia od usadených zvyškov potravy a tráviaci systém si doslova „vydýchne”. Ďalšou výhodou čistých čriev je, že sa zlepší vstrebávanie živín, trávenie bude účinnejšie, napraví sa rovnováha črevnej flóry, čo priaznivo vplýva aj na imunitný systém, nakoľko sa v hrubom čreve nachádza 70 percent imunitných buniek, čiže stav črevnej flóry priamo ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu. Vyrovnaná črevná flóra pomôže predísť vzniku zápalov tráviaceho traktu, nádoru hrubého čreva a zachová zdravie sliznice čriev.

Ako správne masírovať brucho v prípade zápchy? Začnime v pravej dolnej časti brucha. Vykonávajme pomalé krúživé pohyby v smere hodinových ručičiek a vyvíjajme mierny tlak na brucho rukou. Následne použitím druhej ruky prejdime na vnútornú stranu panvovej kosti. Masírujme na pravej strane pod rebrami a rovnako aj na ľavej strane.

Parafínový olej proti zápche. Často počujeme, že parafínový olej, ktorý je dostať bez lekárskeho predpisu, je účinnou pomocou pri tvrdej stolici, avšak tento ropný derivát pôsobí na sliznicu čriev dráždivo, taktiež zle vplýva na vstrebávanie niektorých v tukoch rozpustných vitamínov, a keď sa dostane do dýchacích ciest, môže vyvolať silný zápal.

Mnohých zaujíma táto téma a vyhľadávajú na internete rôzne obšírnejšie informácie ohľadom nej. Medzi často vyhľadávané výrazy možno zaradiť: zápcha pomoc, zápcha liečba, zápcha u bábätka a mnohé iné. Veríme, že náš článok dal odpoveď na mnoho otázok, ktoré sa inak neodvážime vysloviť nahlas.

Zdroje:

https://www.theromefoundation.org/assets/pdf/19_RomeIII_apA_885-898.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4291444/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206558/

https://sciencebasedmedicine.org/constipation-myths-and-facts/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318707.php

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Slim Tea
Slim Tea

Kombinácia 13 špeciálne vybraných rastlín. Podporuje optimálne fungovanie čriev a pravidelnú stolicu. Neobsahuje kofeín.

25 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

88 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Probiotix Max
Swiss Probiotix Max

Podporuje fungovanie vašej tráviacej sústavy a imunitného systému v každej kapsuli 25 miliardami živej kultúry, 12 starostlivo vyberanými kmeňmi probiotických baktérií.

34 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0