Dr. Čaba Podlupszki Autor: Dr. Čaba Podlupszki Gastroenterolog

Zápcha: príčiny a liečba

zapcha

Hovoríme o nej zriedkavo, alebo neradi, téme sa úmyselne vyhýbame, ako keby sa bolo treba hanbiť za svoje črevá a za nimi spojené veci. Patria k nám rovnako, ako naše končatiny, pričom o tom poslednom napríkad v súvislosti s bolesťami kĺbov komunikujeme bez akýchkoľvek problémov, sťažujeme sa, keď máme ťažkosti, no o tom, že nás trápi nafúknuté brucho a zápcha, sa zmieňujeme iba málokedy. Pritom sa tento problém týka každého tretieho dospelého človeka, preto je najvyšší čas odložiť bokom červenanie sa pre problémy s vyprázdňovaním a začať hovoriť o nej.

O vyprázdňovaní a o jeho poruchách mlčíme. Na tému vyprázdňovanie nemáme niekedy veľmi odvahu ani klásť otázky, radšej trpíme, keď „sa nám nedarí”. Keby sme to chceli pomenovať inak: kvôli niečomu okolo toho robíme veľké haló.

Pritom iba my sami môžeme za to, že sa dostávame do takejto skľučujúcej situácie. Nemáme pravidelný pohyb, nekonzumujeme dostatok vlákniny a nedávame pozor na svoje trávenie – jedným z dôsledkov tohto všetkého je práve tento problém. Samozrejme môže vzniknúť ešte z mnohých ďalších dôvodov, ale vymenované sú najčastejšie. V súvislosti s ňou ešte stále dôraz nekladieme na prevenciu, skôr riešime „hasenie ohňa“: užívame preháňadná. Sem – tam je to prijateľné, z dlhodobého hľadiska sú najhorším možným riešením rôzne tabletky. Nie sú zdravé.

Čo nazývame obstipáciou?

bristol-skala-stolice

Zodpovedanie tejto otázky je až moc nejednoznačné. Nepodomáme sa, preto aj naše tráviace procesy sú rozdielne. Nie každý je schopný vyprázdniť sa každodenne, no toto sa ešte nepovažuje za chronické.

Na čo poukazuje zápcha? Síce má príznaky, ona sama je príznakom, žiadnym ochorením, môže ju spôsobiť čokoľvek. Najčastejšie ide o nezdravú stravu a nedostatok pohybu. K ostatným príčinám patrí syndróm dráždivého čreva, gravidita, nekontrolované užívanie preháňadiel, cestovanie, jednotlivé ochorenia, hormonálne poruchy a ťažkost, poškodenie nervov.

Všeobecne sa dá povedať, že kto nemá stolicu minimálne každé tri dni, ten trpí zápchou. Musíme spomenúť aj to, že ženy sú na zápchu náchylnejšie, často sa objavuje aj v kruhu starých ľudí. Rovnako aj hnačka, bolesti.

Keď v úzadí nefiguruje nejaké ochorenie alebo poškodenie nejakého orgánu, potom môžeme pokojne vyhlásiť, že na vine je nevhodná strava. Práve preto sa k odstráneniu zápchy odporúča zobrať si na mušku (aj) našu stravu.

Jeme dosť vláknin? Pijeme dosť tekutín? Vyhýbame sa jedálnemu lístku bohatému na na cukry, bielu múku a tuky, alebo radšej uprednostňujeme práve tieto? Väčšina ľudí áno, pritom práve vymenované potraviny spomaľujú tráviace procesy. No neponáhľajme až tak!

Zápcha - aké druhy existujú?

Čo nazývame chronickou zápchou? Niektoré osoby majú stolicu aj trikrát denne, iný jeden, alebo dvakrát týždenne. Pokiaľ sa neohlási po troch, alebo viacerých dňoch, považuje sa to už za príliš dlhý čas. Po troch dňoch sa sekrementácia stáva tvrdšou a nastávajú problémy s jej vyprázdňovaním. Presnú definíciu chronickej zápchy určuje takzvané Roma III. O chronickej hovoríme teda vtedy, keď z nižšie menovaných príznakov boli za uplynulé tri mesiace pozované a trvajú viac ako dve:

  • minimálne 25 percent prípadov vyprázdňovania je kúskovitá, tvrdá stolica
  • minimálne 25 percent prípadov vyprázdňovania je problematická,
  • po minimálne 25 percentách prípadov vyprázdňovania nezmizne pocit nutkania, čiže máme pocit, že vyprázdnenie nebolo dostatočné,
  • pri minimálne 25 percent prípadoch máme pocit, že vylúčenie stolice niečo sťažuje,
  • pri minimálne 25 percent prípadoch vyprázdňovania sa dokáže výkal vylúčiť iba vonkajšou pomocou,
  • počet vyprázdnenia za týždeň je menej ako tri.

V týchto prípadoch sa neodporúča trvalejšie užívanie preháňadiel, lebo tie viac škodia, než ako majú osoh. Čo je správne namiesto užívania tabletiek? Obráťme sa na odborníka, ktorý nariadi dôkladnejšie vyšetrenie, lebo je dôležité, aby sa vylúčili poškodenia orgánov, choroby. Už čoskoro si povieme aj o tom, ktoré choroby môžu spôsobiť chronickú zápchu.

Akútna zápcha. Určite si každý vie spomenúť na takú dôležitú udalosť, kvôli ktorej prežíval pocit úzkosti. Nové zamestnanie, cesta do zahraničia, alebo spanie na cudzom mieste, avšak pocit úzkosti, ktorá tieto udalosti sprevádza, nezriedkavo spôsobuje zápchu, veľký vplyv má na to aj náš životný štýl. Môžu ju spôsobiť aj niektoré lieky alebo jedlá. Ktoré sú to? Mäso, pekárenské výrobky, keksíky, čokoláda, mastné jedlá, jedlá z rýchleho občerstvenia, ktoré si vyžadujú dlhší čas trávenia. Tento zoznam by mohol pokračovať ďalej. Alkohol a kofeín tiež stoja na popredných miestach v príčinách, pretože obe z organizmu odoberajú vodu.

Môže byť nebezpečná? Najzávažnejšou a žiaľ aj najčastejšou komplikáciou chronickej, alebo dlhotrvajúcej zápchy je poškodenie čreva. Zapiecť sa znamená to, že v hrubom čreve výkal stuhne, stvrdne, je konzistencia bude natoľko tvrdá, alebo rozmerná, že sa z tela nedokáže vyprázdniť. Toto môže mať za následok nepriechodnosť, upchatie colonu, natrhnutie konečníka.

Príčiny nepríjemnej zápchy

nezdrava strava

V predchádzajúcich dvoch odsekoch boli už niektoré spomenuté, ale teraz sa pozrime aj na ostatné.

Vznik závisí od mnohých faktorov. Ovplyvňuje ju náš vek, pohlavie, zdravotný stav (vrátane duševného zdravia) a niektoré naše zvyky. Na čele je predsa len nezdravá strava. Darmo by sa mohlo z jedál vyberať, my radšej ostaneme pri svojich dobre zvyknutých jedlách. Pravdepodobne je ľahšie kúpiť polotovary, ako v kuchyni „zabíjať čas“ varením, alebo ísť do predajne rýchleho občerstvenia, no s ohľadom na naše zdravie tieto jedlá nemajú dobrý vplyv. Je v nich málo vlákninoviy, avšak o to viac bielej múky a cukru. Mnohí nevedia ani to, čo robí s naším organizmom strava chudobná na vlákninu. Nedostatkom potravinovej vlákniny sa spomalí peristaltika čriev. Keď sa v hrubom čreve vstrebáva viac vody ako je to portrebné, alebo ak sú peristaltické pohyby nepostačujúce, priechod nestrávených zvyškov potravy sa spomalí. Keď sa tento stav stane stálym, sekrement vyschne, stvrdne a vedie to k obstipácii.

V súvislosti s obstipáciou je dôležité spomenúť aj rôzne chemické látky. Tu jednak myslíme na prídavné látky v potravinách, na druhej strane na lieky. Existuje mnoho takých prípravkov, ktoré vedú k vzniku zápchy, konkrétne: diuretiká, preháňadlá, lieky na spanie, sedatíva, antidepresíva, spazmolytiká, antacidá, lieky proti bolesti a lieky na reguláciu krvného tlaku.

Musíme spomenúť aj rôzne choroby, nielen ochorenia tráviaceho traktu. Niekedy je ňou sprevádzaná Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva (IBS), divertikulitída, zlatá žila - hemoroidy, zmeny, zápaly na hrubom čreve a konečníku. Môže ju spôsobiť nedostatočná činnosť štítnej žľazy, lupus, choroba obličiek, cukrovka, mŕtvica, choroby nervového systému (sclerosis multiplex, Parkinsonova choroba), ale aj poranenia týkajúce sa chrbtice a chronický stres.

Kvôli pomalým črevám sa stolica tiež zasekne v spodnej časti tráviaceho traktu, toto je následkom aj uzavretia konečníka, takzvanej diskézie, kedy sa zvieracie svaly konečníka nevedia uvoľniť.

Je dôležité zvlášť hovoriť aj o veku. Veľmi častá je zápcha u starých ľudí. Dôvodom je, že starší ľudia nevenujú zdravej výžive dostatok pozornosti, hlavne tí, ktorí žijú sami. U tých je zápcha beztak častejšia, vzhľadom na vek sú črevné pohyby pomalšie, brušné svaly slabšie, produkujú menej tráviacich enzýmov a menej sa pohybujú.

Často sa objavuje aj zápcha u detí (tz. detská). U batoliat sa objavuje pri výžive umelým mliekom, - u dojčiat (kojených) a u novorodencov sa objavuje zriedkavejšie. Dôvodom je to, že v materskom mlieku sa nachádza veľké množstvo prebiotických oligosacharidov, ktoré slúžia ako potrava pre črevné baktérie, kým mliečny tuk pomáha vytvárať mäkšiu konzistenciu výkalov.  Vzniká aj vtedy, keď dieťa prechádza z tekutej stravy na kašovitú a črevný systém sa iba pomaly prispôsobuje tuhej potrave, v dôsledku čoho sa trávenie spomalí. Je to nezriedkavý jav ani pri zanechávaní plienok, pri zvykaní na nočník. Malé dieťa ju radšej zadržiava a u nich sa ešte nedá jednoducho zacítiť nutkanie na vyprázdňovanie a močenie. Mnoho malých detí pri týchto stavoch začne pociťovať úzkosť, čo problém ešte zhorší. U väčších detí občas spôsobí zápchu navykanie na škôlku, školu, problémy s učením a všetky také situácie, ktoré sú sprevádzané stavom úzkosti. Rovnako je pomerne častá aj zápcha v tehotenstve.

Zápcha - aké následky sa môžu prejaviť?

To pravdepodobne vie každý, že dlhšie trvajúca tvrdé výkaly spôsobujú zlatú žilu. Ale toto je jeden z mnohých následkov. Keď je stolica neschopná vylúčiť sa, miesto toho, aby sa vstrebali živiny, v črevnom trakte sa zaseknú toxické látky. Kvôli namáhaniu sa pri stolici nezriedka konečník natrhne a krváca, kým v hrubom čreve sa vplyvom tlaku vytvoria na sliznici colonu malé vyplukliny podobné vačkom, toto sa nazýva divertikulitída. V týchto malých vypuklinách sa môžu zaseknúť výkaly, čo vedie aj k vzniku zápalov, infekcií. Kto sa na toalete neustále silí, tomu sa zvýši krvný tlak a častejšie je aj riziko vzniku kŕčových žíl.

Ale musíme spomenúť ešte jednu dôležitú vec. Následky má aj to, ak sa toxické látky usadia v črevnom trakte: problémy so vstrebávaním živín, nedostatok živín, kožné problémy, neustála malátnosť, častá bolesť hlavy, a tiež riziko toho, že sa v našom organizme objavia parazity, ktoré sa v usadených nestrávených zvyškoch potravy cítia veľmi dobre. Často je sprevádzaná nadúvaním, čo nás čoraz viac vzďaľuje od vysnívaného plochého brucha.

Liečba zápchy

liecba zapchy

Čo je podľa Vás najbežnejší spôsob liečby? Čo je to, s čím väčšina ľudí spája odstránenie obstipácie? Z desiatich deviati myslia na preháňadlá. Je to v podstate v poriadku, lebo pri tráviacich poruchách, medzi nimi aj zápche, odporúčajú reklamy, aby sa kupovali tabletky alebo kapsule bez lekárskeho predpisu a uvoľnenie príde okamžite. No tu je reč iba o liečbe príznakov, preháňadlá nevyriešia základný problém. Dokonca si pravidelným užívaním iba uškodíme. Tieto lieky z lekárne ponúkajúce rýchle riešenie zvyšujú riziko dehydratácie, prispievajú k narušeniu rovnováhy črevnej flóry, vedú k poruchám vstrebávania živín, používaním týchto svaly čriev zlenivejú, čo spôsobí rozšírenie steny čriev. Znie to zle, však?

Urobme radšej niečo proti zápche prirodzene, jedným z možností je zvýšený príjem vlákniny. A ešte ďalšie tri veci: príjem vhodného množstva tekutín, pravidelný pohyb, a tiež užívanie probiotík. Hneď si vysvetlíme aj podrobnejšie, prečo a ako pomáhajú, a v akej forme sa odporúča liečba zápchy doma.

Čo je potreba urobiť v záujme toho, aby sa problém odstránil, alebo zmiernil?

Zvýšený príjem vlákniny. Konzumácia potravín bohatých na vlákninu má najmä z hľadiska zdravia obrovské výhody. Keď chceme formulovať stručne a výstižne, povedalo by sa, že bez nej nikto nemôže byť zdravý. Okrem toho, že zvyšujú pohyby čriev, spolu s minerálmi sa zúčastňujú aj mnohých iných fyziologických procesov, vrátane zvýšenia počtu dobrých baktérií. Podporujú prechod potravy cez črevá, znižujú možnosť vstrebania toxických látok, čistia ich steny, zväčšujú objem obsahu v nich, čo je jedným z najlepších liekov proti obstipácii. V dôsledku jej nedostatku sa zvyšuje riziko vzniku ochorenia srdcovej koronárnej tepny, mŕtvice, vysokého krvného tlaku, cukrovky, obezity a niektorých chorôb žalúdka a črevného traktu, pozastaví sa chudnutie a často vzniká chronická tráviaca porucha.

Svoj jedálny lístok si môžete obohatiť o kopec jedál bohatých na vlákninu, takmer ku každému jedlu si môžeme naservírovať chutné vláknité zdroje. Je to výborná podpora. Počnúc od zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú aj dôležité vitamíny, až po celozrnné obilniny, každý si nájde niečo podľa vlastnej chuti. Vyslovene sa odporúča psyllium, denné užívanie dvakrát 5,1 gramu výrazne zvýši objem vody stolice a jej váhu, a tiež zvýšil črevné pohyby 170 pacientov trpiacich chronickou zápchou – píše medicalnewstoday.

Príjem tekutín. Hovorí sa, že si stále pripomínajme potrebu pitia vody, hoci aj tak, že si pred seba na písací stôl položme väčšiu fľašu, 1,5-2 litrovú, minerálnej vody a dbajme na to, aby sa na koniec dňa vyprázdnila. Z nášho organizmu odoberá vodu dýchanie, potenie sa, ale vodu strácame aj pri procesoch látkovej výmeny, preto ak si ju nebudeme dopĺňať, to má mnoho negatívnych následkov, okrem iného jej vznik. Tekutina totiž pomáha uvoľniť usadené zvyšky potravy, aby sa mohli z tela ľahko vylúčiť.
Pre priemerného dospelého človeka je potrebný denný príjem tekutín 2-3 litre, k časti tohto množstva sa dostaneme aj prostredníctvom potravy (obsahuje ju zelenina, ovocie, polievky, prívarky, kokteily, atď.)

Užívanie probiotík. Užívanie dobrých, inak nazývaných probiotických baktérií, sa pri chronickej obstipácii obzvlášť odporúča! Tieto kmene dobrých baktérií sú základnou stavebnou zložkou črevnej flóry, prispievajú k správnej látkovej výmene, k produkcii tráviacich enzýmov, a takýmto spôsobom prispievajú k prevencii vzniku obstipácie. Ich užívaním môžeme napraviť rovnováhu črevnej flóry, znížiť tvorbu plynov, podporujú správne črevné pohyby. Budeme sa cítiť omnoho lepšie.

Čaje proti zápche. Môžeme si vyberať medzi rôznymi druhmi liečivých rastlín, ktoré majú laxatívny účinok, odstraňujú kŕče a uvoľňujú stolicu. Pripravme sa však na to, že čo sa u iných osvedčilo, je neisté, že pomôže aj nám. Odporúčame, aby sme sa v prvom rade rozhodli pre také mierne rastlinné preháňadlá, akými sú púpava, agátový kvet, repík lekársky alebo mäta, kým omnoho silnejšie sú šťava Aloe vera, jelšová kôra a listy senny. Na uvoľnenie stolice sú výborné semienka skorocelu, semená senovky gréckej, ľanové semienka a často spomínané sušené slivky. Bazalka, harmanček a rebríček obyčajný odstraňujú kŕče, na tento účel existuje omnoho viac liečivých rastlín. Pred ich kupovaním je dobré vypýtať si názor svojho lekára, alebo prírodného liečiteľa, či lekárnika, a spomenúť im naše choroby, ktoré môžu niektoré liečivé rastliny ovplyvniť negatívne.

Je jogurt vhodný? Obsahuje probiotiká, často nazývané aj "dobré" baktérie. Môžu prispievať k napraveniu zdravia colonu a k zmäkčeniu stolice. Vedci zistili, že konzumácia 180 ml jogurtu na raňajky, po dobu dvoch týždňov, skrátila čas prechodu stolice cez črevá u osôb trpiacich chronickou obstipáciou.

Očista čreva. Pri trvalom stave sa určite odporúča urobiť si kratšiu či dlhšiu kúru na očistu čreva. Účinkom očisty čreva sa jeho steny oslobodia od usadených zvyškov potravy a tráviaci systém si doslova „vydýchne”. Ďalšou výhodou čistých čriev je, že sa zlepší vstrebávanie živín, trávenie bude účinnejšie, napraví sa rovnováha črevnej flóry, čo priaznivo vplýva aj na imunitný systém, nakoľko sa v hrubom čreve nachádza 70 percent imunitných buniek, čiže stav črevnej flóry priamo ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu. Vyrovnaná črevná flóra pomôže predísť vzniku zápalov tráviaceho traktu, nádoru hrubého čreva a zachová zdravie sliznice colonu.

Parafínový olej proti zápche. Často počujeme, že parafínový olej, ktorý je dostať bez lekárskeho predpisu, je účinnou pomocou pri tvrdej stolici, avšak tento ropný derivát pôsobí na sliznicu dráždivo, taktiež zle vplýva na vstrebávanie niektorých v tukoch rozpustných vitamínov, a keď sa dostane do dýchacích ciest, vyvolá silný zápal.

Pomáha aj masáž brucha. Ako správne masírovať brucho pri tomto pobléme? 

Začnime v pravej dolnej časti brucha. Vykonávajme pomalé krúživé pohyby v smere hodinových ručičiek a vyvíjajme mierny tlak na brucho rukou. Následne použitím druhej ruky prejdime na vnútornú stranu panvovej kosti. Masírujme na pravej strane pod rebrami a rovnako aj na ľavej strane.

Mnohých zaujíma táto téma a vyhľadávajú na internete rôzne obšírnejšie informácie ohľadom nej. K často vyhľadávaným výrazom možno zaradiť: - pomoc, - liečba, bolesti, - u bábätka, hnačka a mnohé iné. Veríme, že náš článok dal odpoveď na mnoho otázok, ktoré sa inak neodvážime vysloviť nahlas.

Zdroje:

https://www.theromefoundation.org/assets/pdf/19_RomeIII_apA_885-898.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4291444/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206558/
https://sciencebasedmedicine.org/constipation-myths-and-facts/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318707.php

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Slim Tea
Slim Tea

Kombinácia 13 špeciálne vybraných rastlín. Podporuje optimálne fungovanie čriev a pravidelnú stolicu. Neobsahuje kofeín.

15.89 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Probiotix Max
Swiss Probiotix Max

Podporuje fungovanie vašej tráviacej sústavy a imunitného systému v každej kapsuli 25 miliardami živej kultúry, 12 starostlivo vyberanými kmeňmi probiotických baktérií.

25.63 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0