Dr. Čaba Podlupszki Autor: Dr. Čaba Podlupszki Gastroenterolog

Zápcha: prečo vzniká a čo môžeme urobiť proti tvrdej stolici?

zapcha

Hovoríme o nej zriedkavo, neradi, téme sa úmyselne vyhýbame. Ako keby sa bolo treba hanbiť za svoje črevá a veci nimi spojené. Hoci k nám patria rovnako, ako naše končatiny, v súvislosti s kŕčovými žilami, či bolesťami kĺbov napríklad komunikujeme bez akýchkoľvek problémov. Sťažujeme sa, ak máme problémy, no o tom, že nás trápi zápcha, sa zmieňujeme málokedy. Pritom sa tento problém týka každého tretieho dospelého človeka, preto je načase odložiť bokom červenanie sa pre problémy s vyprázdňovaním a začať hovoriť o zápche. Ste pripravení?

O téme vyprázdňovanie a o jeho poruchách mlčíme. V tejto téme nemáme veľmi odvahu ani klásť otázky, radšej trpíme, keď „sa nám nedarí”. Inak povedané: kvôli niečomu okolo toho robíme veľké haló. Pritom len my sami môžeme za to, že sme sa dostali do takejto skľučujúcej situácie. Nemáme pravidelný pohyb, nekonzumujeme dostatočné množstvo vlákniny a nedávame pozor na svoje trávenie, zdravá výživa je neznáma. Jedným z dôsledkov tohto všetkého je zápcha. Samozrejme jej vznik má mnoho ďalších dôvodov, vymenované sú iba najčastejšie. V súvislosti so zápchou stále nie je dôraz na prevencii, skôr riešime „hasenie ohňa“: užívame preháňadná, aby sme sa jej zbavili. Sem – tam je to prijateľné, z dlhodobého hľadiska sú rôzne tabletky najhorším možným riešením. Zdravie je vždy na prvom mieste.

Čo nazývame zápchou?

bristol-skala-stolice

Zodpovedanie tejto otázky je dosť zložité. Sme rozdielny, aj naše tráviace procesy sú rozdielne. Každý sa nedokáže vyprázdniť sa každý deň, toto sa zatiaľ nepovažuje za chronické. Všeobecne sa dá povedať, že kto sa nevyprázdňuje minimálne každé tri dni, ten trpí zápchou. Musíme spomenúť aj to, že ženy sú na zápchu náchylnejšie, nezriedka sa objavuje aj v kruhu starých ľudí.

Pokiaľ sa problém netýka nejakého ochorenia, poškodenia orgánu, potom môžeme pokojne vyhlásiť, že na vine je nevhodné menu. Venujme dostatočnú pozornosť strave. Práve z tohto dôvodu sa k odstráneniu tohto stavu odporúča zobrať si na mušku (aj) našu stravu. Ste ochotní?

Konzumujeme dosť vlákniny? Pijeme dosť tekutiny? Vyhýbame sa jedálnemu lístku bohatému na cukry, bielu múku a tuky, alebo radšej uprednostňujeme tieto? Väčšina ľudí áno, pritom práve vymenované potraviny spomaľujú tráviace procesy. No nepredbiehajme až tak!

Druhy zápchy

Niektoré osoby navštívia toaletu aj trikrát za deň, iný jeden - dvakrát týždenne. Pokiaľ sa neohlási po troch, alebo viacerých dňoch, považuje sa to už za príliš dlhá doba. Po troch dňoch sa stáva tvrdšou a nastávajú problémy s jej vyprázdňovaním.

Chronická zápcha - jej presnú definíciu určuje systém kritérií, tzv. Roma III.

O chronickom stave hovoríme vtedy, ak z nižšie menovaných príznakov boli za uplynulé 3 mesiace pozorované viac ako dva, ktoré pretrvávali aspoň 6 mesiacov:

  • minimálne v 25 % prípadov vyprázdňovania je stolica kúsková, tvrdá,
  • minimálne v 25 % prípadov je vyprázdňovanie problematické,
  • po minimálne 25 % prípadov vyprázdňovania neustáva pocit nutkania na stolicu, čiže máme pocit, že vyprázdňovanie nebolo dostatočné,
  • pri minimálne 25 % prípadov máme pocit, že vylúčenie stolice niečo sťažuje,
  • pri minimálne 25 % prípadov vyprázdňovania sa dokáže stolica vylúčiť len vonkajšou pomocou,
  • počet vyprázdnenia za týždeň je menej ako 3.

V týchto prípadoch sa neodporúča trvalejšie užívanie preháňadiel, pretože tie viac škodia, než ako majú osoh. Čo je správne namiesto užívania tabletiek? Obráťme sa na odborníka, ktorý nariadi dôkladnejšie vyšetrenie, pretože je dôležité, aby sa vylúčili poškodenia orgánov, ochorenia. Už čoskoro si povieme aj o tom, ktoré choroby môžu vyvolať chronickú zápchu.

Akútna zápcha. Určite si kde-kto vie spomenúť na takú dôležitú udalosť, kvôli ktorej prežíval pocit úzkosti. Nové zamestnanie, cesta do zahraničia, či spánok na cudzom mieste. No pocit úzkosti, ktorá tieto udalosti sprevádza, nezriedka spôsobuje zápchu, no veľký vplyv má na to aj náš životný štýl. Môžu ju spôsobiť aj niektoré medikamenty alebo jedlá. Ktoré sú to? Mäso, pekárenské výrobky, keksíky, čokoláda, mastné jedlá, jedlá z rýchleho občerstvenia, ktoré si vyžadujú dlhšiu dobu trávenia. Zoznam by mohol pokračovať ďalej. Alkohol a kofeín tiež stoja na popredných miestach príčin, obe z organizmu odoberajú vodu a poškodzujú zdravie.

Čo ju spôsobuje?

nezdrava strava

V predchádzajúcich dvoch odsekoch sme už niektoré spomenuli, teraz sa pozrime aj na ostatné.

Vznik tohto stavu závisí od mnohých faktorov. Ovplyvňuje ju náš vek, pohlavie, zdravotný stav (vrátane duševného zdravia) a niektoré naše zvyky. Na čele je predsa len nezdravá strava. Darmo by sme si mohli medzi jedlami vyberať, my radšej ostaneme pri svojich dobre zvyknutých jedlách. Pravdepodobne je ľahšie kúpiť polotovary, ako v kuchyni babrať sa varením, ísť do predajne rýchleho občerstvenia. Avšak s ohľadom na naše zdravie tieto jedlá nemajú dobrý vplyv. Výživa obsahuje málo vlákniny, no o to viac bielej múky a cukru. Mnohí nevedia ani to, čo robí s naším organizmom strava chudobná na vlákninu. Nedostatkom potravinovej vlákniny sa spomalí peristaltika čriev. Pokiaľ sa v hrubom čreve vstrebáva viac vody ako je to potrebné, alebo ak sú peristaltické pohyby nepostačujúce, priechod nestrávených zvyškov sa spomalí. Ak sa tento stav stane stálym, stolica vyschne, stvrdne a vedie to k tomuto stavu.

V súvislosti s týmto stavom je dôležité spomenúť aj rôzne chemické látky. Tu jednak myslíme na prídavné látky v potravinách, na druhej strane na liečivá. Existuje mnoho takých prípravkov, ktoré vedú k jej vzniku. Ide o nasledovné: diuretiká, preháňadlá, prostriedky na spanie, sedatíva, antidepresíva. Rovnako aj spazmolytiká, antacidá, lieky proti bolesti a na reguláciu krvného tlaku.

Musíme spomenúť aj rôzne iné ochorenia, nielen ochorenia tráviaceho traktu. Zápchou môže byť sprevádzaná Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva (IBS), divertikulitída hrubého čreva, zlatá žila, zápaly a zmeny na hrubom čreve a konečníku. Môže ju spôsobiť nedostatočná činnosť štítnej žľazy, lupus, ochorenie obličiek. Ďalej sú to cukrovka, mŕtvica, choroby nervového systému (sclerosis multiplex, Parkinsonova choroba). Rovnako aj poranenia týkajúce sa chrbtice a chronický stres.

Kvôli pomalým črevám sa stolica tiež zasekne v spodnej časti tráviaceho traktu. Toto je následkom aj uzavretia konečníka, takzvanej diskézie, kedy sa zvieracie svaly konečníka nevedia uvoľniť.

Je dôležité zvlášť hovoriť aj o veku. Veľmi častá je zápcha u starých ľudí. Dôvodom je, že starší ľudia nevenujú zdravej výžive dostatok pozornosti, hlavne tí, ktorí žijú sami. V tomto kruhu je zápcha beztak častejšia. Vzhľadom na ich vek sú pohyby črevného systému pomalšie, brušné svaly slabšie, tráviace enzýmy sa produkujú menej. Nedostatok je aj pohybu.

Objavuje aj zápcha u detí spojená s bolesťami brucha. U batoliat sa objavuje počas výživy umelým mliekom, u kojených dojčiat sa zápcha objavuje zriedkavejšie. Príčinou je to, že v materskom mlieku sa nachádza veľké množstvo prebiotických oligosacharidov. Tie slúžia ako potrava pre črevné baktérie, kým mliečny tuk pomáha vytvárať mäkšiu stolicu. Zdravie črevného systému je tak zabezpečené.

Zápcha vzniká aj v prípade, kedy deti prechádzajú z tekutej stravy na kašovitú. Ich črevný systém sa veľmi pomaly prispôsobuje tuhej potrave, v dôsledku čoho sa ich trávenie spomalí. Často sa objavuje pri zanechaní plienok, pri zvykaní na nočník. Malé deti ju radšej zadržiavajú a u nich sa ešte nedá jednoducho registrovať nutkanie na toaletu. Mnoho malých detí pri týchto stavoch začne pociťovať úzkosť, ktorá tým problém zhorší. U väčších detí možno spôsobuje zápchu navykanie na škôlku, školu, problémy s učením a všetky také situácie, počas ktorých vzniká stav úzkosti.

Aké má následky?

To pravdepodobne vieme, že dlhšie trvajúca tvrdosť stolice spôsobuje zlatú žilu. Nejde však o jediný jej následok. Ak sa nedokáže vylúčiť, namiesto toho, aby sa vstrebali živiny, v črevnom trakte sa zaseknú toxické látky. Kvôli namáhaniu sa pri stolici niekedy konečník natrhne a krváca, kým v hrubom čreve sa vplyvom tlaku vytvoria na sliznici čriev malé vypukliny podobné vačkom. Tento stav sa nazýva divertikulitída. V týchto malých vypuklinách sa môže zaseknúť, čo vedie k vzniku zápalov, infekcií.

Najzávažnejšou a žiaľ aj najčastejšou komplikáciou chronickej, alebo dlhotrvajúcej zápchy je poškodenie čreva. Zapiecť sa znamená, že výkaly v hrubom čreve stuhnú, stvrdnú, ich konzistencia bude natoľko tvrdá, alebo rozmerná, že sa telo nedokáže vyprázdniť. Toto môže mať za následok nepriechodnosť, upchatie črevného systému, natrhnutie konečníka. Kto sa na toalete neustále silí, tomu sa môže zvýšiť krvný tlak a častejšie je aj riziko vzniku kŕčových žíl.

Musíme spomenúť ešte jednu dôležitú vec. Následky má aj to, ak sa toxické látky usadia v črevnom trakte. Vznikajú rôzne poruchy, problémy so vstrebávaním živín, nedostatok živín, kožné problémy, pálenie záhy, neustála malátnosť, častá bolesť hlavy. Tiež riziko toho, že sa v našom organizme objavia parazity, ktoré sa v usadených nestrávených zvyškoch cítia veľmi dobre. Zápcha je nezriedka sprevádzaná nadúvaním, čo nás čoraz viac vzďaľuje od vysnívaného plochého brucha.

Ako ju liečiť?

liecba zapchy

Čo je podľa vás najbežnejší spôsob liečby? Čo je to, s čím väčšina ľudí spája odstránenie tohto stavu? Z desiatich deviati myslia na preháňadlá. Je to v podstate v poriadku. Pri tráviacich poruchách, ako aj pri zápche, odporúčajú reklamy nákup tabletiek, kapsúl bez lekárskeho predpisu. Uvoľnenie vraj príde okamžite. No tu je reč o liečbe príznakov, preháňadlá nevyriešia základný problém. Dokonca si ich pravidelným užívaním možno uškodíme. Tieto prípravky z lekární ponúkajúce rýchle riešenie zvyšujú riziko dehydratácie, prispievajú k narušeniu rovnováhy črevnej flóry. Vedú k poruchám vstrebávania živín, ich používaním črevné svalstvo zlenivie, čo spôsobí rozšírenie jeho stien. Znie to zle, že?

Urobme radšej niečo proti nej pomocou prírody, jednou z možností je zvýšený príjem vláknin a doplnky výživy. A ďalšie tri veci: príjem vhodného množstva vody, pravidelný pohyb, šport a tiež užívanie probiotík. Zdravá výživa je dôležitá. Hneď si vysvetlíme aj podrobnejšie, prečo a ako pomáhajú, a v akej forme sa odporúča liečba doma.

Vláknina, jej zvýšený príjem je tiež účinný v boji proti tomuto nepríjemnému stavu. Konzumácia vláknin a potravín bohatých na vlákninu má z hľadiska zdravia obrovské výhody. Pokiaľ chceme formulovať stručne a výstižne, povedali by sme, že bez vláknin nikto nemôže byť zdravý. Okrem toho, že zvyšujú pohyby čreva, sa zúčastňujú aj mnohých iných fyziologických procesov, vrátane zvýšenia počtu dobrých baktérií. Vláknina podporuje prechod potravy cez črevo, znižujú možnosť vstrebania toxických látok. Čistí črevné steny, zväčšuje objem ich obsahu, čo je jedným z najlepších liekov. V dôsledku nedostatku vláknin sa niekedy zvyšuje riziko vzniku ochorenia srdcovej koronárnej tepny, mŕtvice. Tiež vysokého krvného tlaku, cukrovky, obezity a niektorých chorôb žalúdka a črevného traktu. Rovnako sa pozastaví chudnutie a často vzniká chronická tráviaca porucha. Telo si to odnesie.

Svoj jedálny lístok si môžete obohatiť o veľké množstvo jedál bohatých na vlákninu. Takmer ku každému jedlu si môžeme servírovať niekedy aj chutné zdroje vlákniny. Zaraďujeme tu zeleninu a ovocie, po celozrnné obilniny, nejeden z nás si nájde niečo podľa vlastnej chuti. Vyslovene sa odporúča psyllium, denne dvakrát 5,1 gramu výrazne zvýši objem vody stolice a jej hmotnosť. Taktiež zvýšilo pohyby čriev 170 pacientov trpiacich chronickou zápchou – píše medicalnewstoday.

Príjem tekutín. Hovorí sa, že si stále pripomínajme potrebu pitia vody. Hoci aj tak, že si pred seba na písací stôl položme väčšiu fľašu, 1,5-2 litrovú, minerálnej vody a dbajme na to, aby bola ku koncu dňa prázdna. Z nášho organizmu odoberá vodu dýchanie, alebo pot. Tú strácame aj pri procesoch látkovej výmeny, ak ju nebudeme dopĺňať, vzniká riziko mnohých negatívnych následkov, tiež vznik stvrdnutej stolice. Pomáha totiž uvoľniť usadené zvyšky, aby sa mohli z organizmu ľahko vylúčiť.

Pre priemerného dospelého človeka je potrebný denný príjem tekutín 2-3 litre. K časti tohto množstva sa dostaneme aj prostredníctvom stravy (zelenina, ovocie, polievky, prívarky, koktejly, atď.).

Užívanie probiotík. Konzumácia dobrých, inak nazývaných probiotických baktérií, sa pri chronickom stave obzvlášť odporúča! Tieto kmene ( doplnky výživy) sú základnou stavebnou zložkou črevnej flóry. Prispievajú k správnej látkovej výmene, k produkcii tráviacich enzýmov, a takýmto spôsobom prispievajú k prevencii jej vzniku. Ich užívaním môžete napraviť rovnováhu črevnej flóry, zmierniť tvorbu plynov, rôzne poruchy, podporujú správnu peristaltiku. Črevo si vydýchne.

Čaj proti zápche. V takomto prípade si môžeme vyberať spomedzi rôznymi druhmi liečivých rastlín, ktoré majú laxatívny účinok, odstraňujú kŕče a uvoľňujú stolicu. Čaj je predsa zdravý. Pripravme sa však na to, že čo sa u iných osvedčilo, nemusí pomôcť aj nám. Odporúčame, aby ste sa v prvom rade rozhodli pre také mierne rastlinné preháňadlá, akými sú púpava, agátový kvet, repík lekársky, alebo mäta. Omnoho silnejšie sú šťava Aloe vera, jelšová kôra a listy senny. Na uvoľnenie stolice sú výborné semienka skorocelu, semená senovky gréckej, ľanové semienka a často spomínané sušené slivky. Bazalka, harmanček (kamilka) a rebríček obyčajný odstraňujú črevné kŕče, ale existuje omnoho viac liečivých rastlín. Pred nákupom je dobré vypýtať si názor svojho lekára, alebo prírodného liečiteľa, či lekárnika. Ale treba im spomenúť naše ochorenia, ktoré môžu niektoré liečivé rastliny ovplyvniť negatívne.

Očista čreva. V prípade trvalej zápchy sa v každom prípade odporúča urobiť si kratšiu či dlhšiu kúru na očistu čreva. Účinkom očisty čreva sa jeho steny oslobodia od usadených zvyškov a tráviaci systém si doslova „vydýchne”. Ďalšou výhodou čistých čriev je, že sa zlepší vstrebávanie živín, strávia sa účinnejšie, napraví sa rovnováha črevnej flóry, čo priaznivo vplýva aj na imunitný systém. Telo sa nám odvďačí.

Parafínový olej proti zápche. Obdeň počujeme, že parafínový olej, ktorý je dostať bez lekárskeho predpisu, je účinnou pomocou pri tvrdej stolici. Avšak spomínaný ropný derivát pôsobí na črevnú sliznicu dráždivo, taktiež zle vplýva na vstrebávanie niektorých v tukoch rozpustných vitamínov. Pokiaľ sa dostane do dýchacích ciest, vzniká riziko silného zápalu.

Je jogurt vhodný v prípade zápchy?

Probiotiká sú nazývané aj "dobré" baktérie. Môžu prispievať k napraveniu zdravia čriev a k zmäkčeniu stolice. Vedci zistili, že konzumácia 180 ml jogurtu na raňajky, po dobu dvoch týždňov, skrátila čas prechodu stolice cez črevá u osôb trpiacich chronickou zápchou.

Ako správne masírovať brucho v prípade zápchy?

Začnime v pravej dolnej časti brucha. Vykonávajme pomalé krúživé pohyby v smere hodinových ručičiek a vyvíjajme mierny tlak na brucho rukou. Následne použitím druhej ruky prejdime na vnútornú stranu panvovej kosti. Masírujme na pravej strane pod rebrami a rovnako aj na ľavej strane.

Zdroje:
https://www.theromefoundation.org/assets/pdf/19_RomeIII_apA_885-898.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4291444/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206558/
https://sciencebasedmedicine.org/constipation-myths-and-facts/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318707.php
https://sk.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1pcha

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Slim Tea
Slim Tea

Kombinácia 13 špeciálne vybraných rastlín. Podporuje optimálne fungovanie čriev a pravidelnú stolicu. Neobsahuje kofeín.

25 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

70 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Probiotix Max
Swiss Probiotix Max

Podporuje fungovanie vašej tráviacej sústavy a imunitného systému v každej kapsuli 25 miliardami živej kultúry, 12 starostlivo vyberanými kmeňmi probiotických baktérií.

34 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0