Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Zdravá strava pre hrubé črevo | Probiotiká | Kyslá kapusta

zdrava-strava-pre-crevo 1Dnes je už jednoznačne dokázané, že kvalitu našich čriev priamo ovplyvňuje zloženie stravy, ktorú konzumujeme. Centrom nášho tela je tráviaca sústava a od schopnosti prijímať živiny zo stravy závisí nie len naše prežitie, ale aj kvalita nášho života. Dávate prednosť „fast foodom”, strave „prepchatej” tukmi a absolútne bez vlákniny? Uprednostňujete stravu bohatú na spracované mäso a obiloviny, vajíčka či syry? Ak áno, trpíte na nedostatok vláknina. Vláknina je pritom životne dôležitá pre zdravé črevo.

Potraviny totiž nie sú len zdrojom výživy, ale vďaka vláknine, ktorú obsahujú podporujú aj činnosť čreva. Poskytujú objemný materiál pre prácu črevných svalov. Tým sa cez črevá zrýchli prechod strávenej potravy, a súčasne sa rýchlejšie vylúčia aj nepotrebné škodlivé látky.

Vláknina sa bohato vyskytuje v strukovinách (fazuľa, bôb, hrach, sója, cícer), celozrnných obilovinách (ovos, pšenica, jačmeň, raž, špaldová pšenica) v ryži natural, pohánke, v zelenine, ovocí, v ľanovom semene a pod. Ak jeme dostatočné množstvo zeleniny, ako je pór, cesnak, cibuľa, topinambury a artyčoky, môžeme zlepšiť zdravotný stav svojich čriev. To všetko je zdravá strava pre črevo. Má totiž „prebiotický” efekt na črevá. To znamená, že nám pomáha vytvárať vlastné zdraviu prospešné baktérie. Podporuje ich rast, je tiež veľmi dôležitá pre zdravé črevá.

Kyslá kapusta – prírodný liek pre črevo

Určite ju mnohí poznáme, dokonca radi konzumujeme. Pritom si neuvedomujeme jej liečivé účinky. Obsahuje celú paletu vitamínov: betakarotén – provitamín A, C, B, E a K, hojnosť minerálnych látok: draslík, vápnik, fosfor, železo, zinok a horčík, ako aj stopové prvky, z ktorých najdôležitejšia je síra. Ďalej kyslá kapusta je bohatá aj na fytochemikálie s antibiotickými a protirakovinovými účinkami. Bohato sú zastúpené životodárne enzýmy, aminokyseliny obsahujúce síru a horčičný olej. Teda kyslá kapusta je tiež zdravá strava pre črevo.

Predovšetkým však ide o netermizovanú, nestrilizovanú a inak tepelne upravovanú kyslú kapustu. Lebo len v tomto stave sa v nej okrem ostatných živín zachovajú aj všetky termolabilné živiny – vitamín C, užitočné baktérie – probiotiká, enzýmy. Tieto živé enzýmy pôsobiace rovnako ako enzýmy pankreasu, ktoré pomáhajú pri trávení. Preto denná konzumácia kyslej kapusty je veľmi účinná pomoc u tých, ktorí majú zníženú činnosť pankreasu, napríklad pri udržiavaní hladiny cukru u diabetikov.

Kyselina mliečna je najcennejšia zložka kyslej kapusty. Za súčinnosti vitamínov skupiny B obnovuje poškodenú črevnú sliznicu. Pomáha tiež priamo pri trávení v žalúdku tým, že kompenzuje nedostatok tvorby kyseliny soľnej.

Šťava z kyslej kapusty:

 • obsahuje probiotické baktérie, ktoré bránia patogénnym a hnilobným baktériám rozmnožiť sa v črevách a mimoriadne priaznivo vplývajú na činnosť žlčníka – znižujú tým hladinu cholesterolu v krvi
 • aktivuje činnosť čriev a vylučovanie toxických látok
 • podporuje látkovú premenu
 • odvodňujúci účinok, a tak umožňuje rýchle odstraňovanie odpadových látok z tela
 • pomáha aj pri chronickej zápche a divertikulóze. 1 dl čerstvej šťavy 3 až 4-krát denne sa využíva ako doplnok pri liečbe rôznych problémov tráviaceho traktu ako je podráždené alebo zapálené hrubé črevo, nežiadúce bakteriálne kvasenie, či pri inej nerovnováhe v celom tráviacom trakte

K ozdraveniu čreva kyslá kapusta prispieva aj vďaka nezanedbateľnému vysokému obsahu celulózovej vlákniny, ktorá:

 • zlepšuje priechodnosť čriev,
 • podporuje pravidelné vyprázdňovanie, a tak zabraňuje zápche.

Pokiaľ by ste chceli čítať články súvisiace s touto témou, kliknite na kľúčové slová: Detoxikácie | Nadúvanie | Očista čriev

Nezabudnime na kyslú kapustu, to je zdravá strava pre črevo a výborný pomocník najmä vtedy, ak máme zdravotné problémy s naším črevom.

"Moje skúsenosti s Clean Inside kúrou"

moje-skusenosti-s-clean-inside-kurou 1

Keď som odišla do dôchodku, hneď potom som odcestovala do Nemecka za synom. Mala som sa u neho zdržať dlhší čas, tak som si so sebou zobrala aj zásobu nutných liekov. Keď syn videl tieto zásobu, povedal, že mi z USA objedná Clean Inside program – očistnú kúru na prečistenie organizmu, ktorú mu odporučili jeho známi a aj on osobne ju absolvoval. Zbieravam si bylinky, varím si z nich rôzne čaje, a z toho dôvodu som bola sama zvedavá na ten „americký zázrak“. Zo začiatku užívania ma ihneď šokoval jeho základný účinok týkajúci sa vyprázdňovania. Možno by som aj s touto kúrou predčasne skončila, keby ma nebol syn povzbudzoval a poskytoval mi rady a podporu. Jeho rady boli totožné s tými, ktoré sú na letáku. Odporúčam vrtkým, aby si letákdobře riadne prečítali. Podľa účinkov kúry na jednotlivý organizmus je totiž potrebné regulovať aj účinky, čo sa uvádza aj v návode. Pozorne som sledovala najmä dĺžku lúhovania čaju Slim Tea a počet naberačiek vlákniny (1 až 2,5) na ranné užívanie. Priebežne som v jedálničku znižovala množstvo mäsa a predovšetkým mäsových výrobkov. Za tie tri mesiace kúry som sa naučila prijímať oveľa viac zeleniny a stratila sa moja chuť na sladkosti. A aký je výsledok? Zdravé stravovanie a kúra Clean Inside mali účinok aj na zníženie mojej váhy. Napríklad nohavice, ktoré som predtým sotva zapla, mi po kúre dokonca padali cez boky! Avšak najpríjemnejšie prekvapenie som zažila o pol roka na prehliadke u lekára. Môj krvný obraz bol v norme a znížil sa mi krvný tlak. Tešili ma aj slová mojich priateľov a známych, jako vraj dobre vyzerám. K tomuto môjmu stavu prispieva aj fakt, že ma neohrožujú stresové situácie. Priaznivé je aj to, že kúru Clean Inside si už možno objednávať aj na Slovensku. Možnosť udrží si tento dosiahnutý priaznivý stav opakovaným užívaním ma veľmi teší - pretože Clean Inside verím.

Slávka M.
Žilina, 2010-02-03

Pokiaľ si chcete prečítať ďalšie, (notárom overené) referencie zákazníkov na tému zdravá strava, kliknite na nasledovný odkaz:
Zdravá strava referencie

Clean Inside je výborným doplnkom vlákniny

Ak často jeme stravu, v ktorej vláknina chýba, musíme túto telu dodať vo forme výživového doplnku, aby naše črevo bolo zdravé a dobre vykonávalo svoju funkciu. Výborným doplnkom je Clean Inside vláknina, jedna zo zložiek Clean Inside program-u.

Obsahuje okrem látky psyllium (najbohatší prirodzený zdroj vlákniny) aj rozpustné a nerozpustné vlákniny z 15 rôznych liečivých rastlín. Pri jej pravidelnom užívaní:

 • dosiahneme optimálnu činnosť tráviaceho traktu, najmä tenkého a hrubého čreva
 • podporíme prirodzený proces vyprázdňovania
 • zabránime poškodeniu sliznice čreva
 • predídeme vzniku rôznych črevných chorôb

Skorocel – jedinečný zdroj vlákniny

Každodenná strava nie vždy obsahuje dostatočné množstvo vlákniny, vtedy ju musíme doplniť. Samozrejme je najlepšie vybrať si taký doplnok, ktorý je najbohatší prirodzený zdroj, a tým je psyllium. Ako sa získava? Vyčistením obalov semien Skorocelu indického. Ak ho zmiešame s tekutinou, silne začne pučať, vytvorí sa gél a jeho objem sa zväčší až 40 násobne. Presvedčíme sa, že psyllium je zdroj vlákniny, ľahko rozpustný rovnako ako vláknina, ktorá sa nachádza v niektorých obilninách, (ovos, jačmeň). Predsa však je rozdiel v tom, že jeho vyšší obsah vlákniny je výraznejší ako napríklad u ovsených vločiek.

Psyllium optimalizuje pri pravidelnom užívaní fyziologickú funkciu tráviaceho traktu, predovšetkým hrubé a tenké črevo. Je to tým, že vláknina na seba viaže veľké množstvo vody, objem črevného obsahu sa zväčšuje, a to stimuluje peristaltiku čreva. Ak si psyllium pripravujeme na užívanie, musíme dodržať presne návod: obsah jednej lyžice nasypeme do 200 ml tekutiny (môže to byť mlieko, voda, ovocná šťava). Ale môžeme ho vmiešať aj do jogurtu, prípadne cmaru. Rýchlo premiešame a ihneď obsah vypijeme. V zápätí vypijeme ešte navyše 250 ml vody. Je naozaj nutné, aby sme dodržiavali presne pitný režim!

Baktérie sa v čreve počas života výrazne menia

Keď sa narodíme naša zažívacia trubica je sterilná. Baktérie sa postupne do nej dostávajú najprv počas dojčenia a neskôr pri kontakte s prostredím a konzumáciou potravín. Pribúdajúcim vekom sa však zloženie črevnej mikroflóry charakteristicky mení. Množstvo užitočných baktérií (napr. bifido – baktérie) u starších ľudí výrazne klesá, dokonca môžu celkom vymiznúť. Na druhej strane počet nežiadúcich baktérií, ako sú napr. laktobacily, enterokoky, entero-baktérie a klostrídie sa zvyšuje. To môže spôsobiť, že v čreve prevládnu patogénne baktérie a toxické škodliviny sa dostanú do celého tela. Dôsledok toho je výrazný nárast výskytu celého radu ochorení: porucha funkcie pečene, IBD – zápal čriev (Crohnova choroba a ulcerózna kolitída), rakovina najmä hrubého čreva, IBS či gastroenteritída (zápal žalúdka a tenkého čreva).

Probiotiká – užitočné baktérie

Je nutné, aby sa tieto „dobré” baktérie nachádzali v hojnom počte v našich črevách. Vtedy tráviaci trakt a prívod živín funguje optimálne. Ich úloha je v hrubom čreve rozložiť tie zložky stravy, ktoré nie sú schopné sa rozložiť v tenkom čreve. K nim patria napr. zložené cukry – oligosacharidy, bielkoviny, odolný škrob ako aj neškrobové polysacharidy, t.j. vláknina a pod..

Zdravá strava pre črevo Je všeobecne známe, že do hrubého čreva dospelého človeka sa denne dostane približne 60 až 80 g nestráveného zvyšku potravy. V prednej časti hrubého čreva sa táto čiastočne rozloží činnosťou napríklad zástupcami rodov Lactobacillus a Bifidobacterium, na kyselinu mliečnu a mastné kyseliny s krátkym reťazcom (kyselina octová, propiónová a maslová). Sú to kyseliny, ktoré pozitívne vplývajú na hostiteľský organizmus. Epitelové bunky hrubého čreva tak získavajú energiu, znižuje sa pH, zvyšuje absorpcia vápnika, železa, horčíka a ovplyvňujú veľmi priaznivo metabolizmus glukózy a lipidov v pečeni.

Probiotiká – užitočné mliečne baktérie môžeme získať pre naše črevo, ak sa bude denne konzumovať zdravá strava pre črevo. Medzi ne patria mliečne výrobky, ako je biely probiotický jogurt, cottage syr či kefír, ale aj nesterilizovaná kyslá kapusta. Ak uvedené produkty nejeme pravidelne každý deň alebo pri určitých akútnych zdravotných situáciách (užívanie antibiotík, hnačka, zápal čriev a pod.) môžeme užitočné baktérie v čreve doplniť vo forme výživového doplnku Swiss Probiotix.

Clean Inside Program na vnútornú očistu

Rozhodujúcou podmienkou udržania zdravého hrubého čreva sú vysokokvalitné rozpustné i nerozpustné vlákniny. Keď sa jeho zložkami dosiahne prečistenie hrubého čreva od zhlukov, usadenín a parazitov, sa nielen zmiernia príznaky zápchy, ale vo väčšine prípadov úplne vymiznú. Je to ideálny preventívny prostriedok, ktorý nás chráni pred vypuknutím rôznych chorôb. Odporúča sa a dobre urobíme, keď ho aj po detoxikačnej kúre budeme pravidelne užívať. Okrem psyllium totiž obsahuje ďalších 15 rôznych rozpustných a nerozpustných vláknin z liečivých rastlín.

Prečo užívame Clean Inside Program:

 • šetrným spôsobom podporuje prirodzený proces vyprázdňovania
 • účinne zabráni tvorbe ďalších črevných usadenín,
 • prináša úľavu pri zápche a hemoroidoch
 • obmedzuje tvorbu črevných vydutín – divertikulózu
 • zvyšuje pocit sýtosti, bráni príjmu ďalších energetických potravín a tým prispieva k redukcii telesnej hmotnosti
 • chráni sliznicu čriev pred nežiaducim dráždením toxickými a karcinogénnymi látkami
 • znižuje riziko vzniku karcinómu hrubého čreva a konečníku

Všetci doterajší užívatelia Clean Inside program-u sa mali možnosť presvedčiť, že je najúčinnejším a najbezpečnejším prirodzeným riešením zápchy vôbec.

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Flora Protect Jr.
Flora Protect Jr.

Flora Protect Jr.® je prírodný žuvací probiotický doplnok výživy pre deti, s ovocnou príchuťou. Pomáha vytvárať rovnováhu vo flóre detského tráviaceho systému a súčasne doplňuje štyri druhy 'dobrých' baktérií.

18.46 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Šejker – shaker
SHAKER FĽAŠA

Fľaše NaturalSwiss vďaka svojmu kompaktnému a tenkému prevedeniu zabezpečia pre vaše doplnky výživy presne toľko miesta, koľko potrebujete – a čo je aspoň rovnako dôležité, vďaka svojim zaobleným tvarom fľaše NaturalSwiss nepoškodzujú ani vnútornú stranu tašky. Cestujete? Vezmite si so sebou fľašu NaturalSwiss®, ktorá dokonale sadne do ruky, a do ktorej sa dokonale mestia doplnky výživy NaturalSwiss. Preto či už pri cestovaní, alebo v práci, si môžete urobiť svoje chutné vlákninové prípravky zaručene bez hrudiek.

10 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Slim Tea
Slim Tea

Kombinácia 13 špeciálne vybraných rastlín. Podporuje optimálne fungovanie čriev a pravidelnú stolicu. Neobsahuje kofeín.

15.89 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0