Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Žlčník: všetko čo potrebujete vedieť

Žlčník je zásobárňou žlče

Mnohí nevedia, kde je umiestnený, ani to, akú má vlastne funkciu. Je pravdou, že sa o ňom učíme v škole, avšak na tento orgán si spomenieme iba v tom prípade, keď spôsobuje nejaké problémy, napríklad kŕče. A kto to raz zažil, ten vie: bolesť žlčníka patrí medzi najnepríjemnejšie stavy.

Keď sa povie, že sa niekomu dvíha žlč, znamená to, že ho zachvátil hnev. Keď sa zase povie „Na kvapku medu sa chytí viac múch ako na sud žlče“, naznačuje to, že žlč nie je sladká. I keď žlčová tekutina je skutočne horká, je nevyhnutná pri správnom trávení. Avšak žlčník tu s úlohami ešte nekončí, pretože je zodpovedný aj za to, aby sa z organizmu vylúčili isté odpadové látky.

Kde sa nachádza žlčník? A čo je jeho hlavnou úlohou?

Vesica biliaris je orgán v tvare hrušky, ktorý je umiestnený v dolnej časti pečene. Slúži na zhromaždenie žlče, ktorú pri konzumácii jedla dostáva do dvanástnika. Je veľký približne sedem centimetrov a široký 3 centimetre, u každého človeka je to však rôzne. A kde sa nachádza? Je umiestnený v prednej časti pečene na mieste nazývanom lôžko žlčníka. Keď je plný, vyčnieva nad prednú stranu pečene, dotýka sa brušnej steny. Môžeme ho rozdeliť na tri časti: zadok, telo a krk. Jeho stena sa skladá z tenkej svalovej vrstvy, zatiaľ čo sliznicu má zvráskavenú. Tieto vrásky sa navzájom prekrývajú a spoločne vytvárajú v kanáli žlčníka jednu špirálovitú chlopňu. Zriedkavo sa môže stať, že niekto má dva alebo hoci aj tri žlčníky.

V žlčníku sa zbiera žlč produkovaná pečeňou v objeme približne 30-50 ml, čo za 24 hodín predstavuje 400-800 mililitrov. Tekutina žlčníka má zeleno – hnedú farbu, horkú chuť a je alkalická. Pôsobí na tuky, tie premieňa na emulziu, okrem toho zvyšuje sťahovanie svalov čriev, čiže črevnú peristaltiku. Pri jedení sa žlč dostáva do dvanástnika (duodenum) cez žlčovody, kde podporuje trávenie. Množstvo žlčníkovej tekutiny vylúčenej do duodena regulujú hormóny cholecystokinín, sekretín, gastrin a somatostatín, a tiež bludný nerv (nervus vagus).

Žlč obsahuje:

 • Cholesterol
 • Žlčové kyseliny
 • Bilirubín
 • Vodu
 • Soli organizmu (napríklad draslík a sodík)
 • Meď a iné kovy

Ako to funguje? Proces o ktorom nevieme

Medzi dvomi jedlami sa žlčové kyseliny hromadia v žlčníku, do čriev prúdia iba vo veľmi malom množstve. Jedlá, ktoré sa dostanú do prvej časti tenkého čreva vyvolajú hormonálne a nervové vnemy, ktoré spôsobujú sťahy žlčníka. V duodene sa žlčová kyselina zmieša s jedlom, žalúdočnými kyselinami a s tráviacou tekutinou produkovanou pankreasom, čo podporuje črevá pri vstrebávaní živín.

Denne sa premení na žlčové kyseliny približne 500 mg cholesterolu, potom sa v žlči vylučuje. Je zaujímavé, že sa nedávno potvrdilo, že sa zúčastňujú na metabolizme cholesterolu tým, že fungujú ako hormóny. Najsilnejším stimulom na uvoľnenie cholecystokinínu je prítomnosť tuku v dvanástniku. Keď sa uvoľní, podporuje sťahy žlčníka a žlčovodov, čo spôsobuje, aby sa žlčníkové tekutiny dostali do čreva. Hormón sekretín sa uvoľňuje ako reakcia na prítomnosť kyselín v duodene. Podporuje bunky žlčovodov k vylučovaniu hydrogénuhličitanu a vody, čo zväčšuje objem orgánu a zvyšuje jeho prúdenie do čriev. Žlčové kyseliny sú dôležité pri prenášaní v tukoch rozpustných vitamínov a pri ich vstrebávaní. Žlčová kyselina obsahuje štyri druhy žlčových solí (kyselina cholová, kyselina dezochylátová, chenodeoxykol a kyselina lithocholová). Všetky z týchto kyselín sa môžu spájať s glycínom a taurínom, čím sa tvoria zložitejšie kyseliny a soli. V dolnej časti tenkého čreva sa soli a kyseliny vstrebajú a vrátia sa do krvného obehu. Keď sa dostatočne nevstrebajú, soľ a voda pochádzajúce zo žlčovej kyseliny v hrubom čreve zabraňujú vhodnej tvorbe stolice, čo vedie ku vzniku hnačky a nadúvania. O zvýšenej hladine žlčovej kyseliny sa už dlho predpokladá, že môže spôsobiť cirhotickú kardiomyopatiu, čiže relatívne srdcové zlyhanie spojené s cirhózou. Podľa najnovších výsledkov je súvis medzi zvýšenou hladinou a poruchou rytmu dospelých, čo patrí medzi príznaky nadmernej hladiny žlčových kyselín.

Ochorenia, ktoré môžu trápiť tento dôležitý orgán

Ochorenia orgánu, ako napríklad zápal žlče, sú pomerne časté

Čo spôsobuje problémy so žlčníkom? Najčastejšie sú spôsobené zápalom žlčníka a oklúziou v žlčovodoch. Oklúzie sú spôsobené najmä žlčníkovými kameňmi a blatom. Autoimunitné ochorenie, napríklad primárna sklerotizujúca cholangitída (zápal a zúženie žlčovodov), môže mať naň tiež vplyv. Ani budúcnosť nie je ružovejšia, pretože čoraz viac sa rozširujúca obezita a metabolický syndróm predpovedajú nárast cholesterolových kameňov. Žlčníkové kamene znamenajú vo vyspelých krajinách výrazný zdravotný problém, týkajú sa 10-15 percent dospelej populácie. Znížená fyzická aktivita zvyšuje riziko ich vzniku.

Vymenujeme najčastejšie zmeny týkajúce sa orgánu:

 • Žlčníkové kamene (kolelithiasis): Z neobjasnených príčin sa látky v žlčníku kryštalizujú, čím vytvárajú kamene. Môžu mať vážne následky.
 • Okrem žlčníkových kameňov môže vzniknúť aj žlčníkové bahno, ktoré bráni vyprázdneniu orgánu a spôsobuje presne tie isté príznaky a komplikácie ako kamene. Keď je prietok žlče brzdený, hladiny žlčového farbiva vykazujú v krvnom obraze zvýšené hladiny.
 • Cholecystitída: infekcia orgánu, často kvôli žlčníkovým kameňom, ktoré, keď sa dostanú do kanálikov, môžu spôsobiť zápal orgánu. Príznaky zápalu žlčníka sú nutkanie na vracanie, zvracanie a bolesti brucha. Môžu ju spôsobiť aj baktérie. Cholecystitída spôsobuje silnú bolesť a horúčku, keď infekcia nezmizne alebo sa vynoví, môže byť indikovaný chirurgický zákrok.
 • V prípade stagnácie sa žlč zasekne medzi pečeňou a dvanástnikom.
 • U tých, ktorí majú žlčníkové kamene, sa môže zriedkavo vytvoriť hlien, čo vedie ku vzniku vredu.
 • Zaseknutý kameň blokuje vývodový kanálik pankreasu, čím spôsobuje zápal pankreasu. Je to vážny stav.
 • Žlčníkové polypy sú abnormálne narastené tkanivá, väčšinou nezhubné, nie je potrebné ich odstrániť. Vo väčšine prípadov neznamenajú riziko.
 • Zdravý orgán má veľmi silnú stenu, časom však môže usadeným vápnikom stvrdnúť, zhrubnúť. Tento stav orgánu sa nazýva „porcelánový” a je veľkým rizikom pre vznik rakoviny.
 • Žlčníkový kameň sa môže dostať do čriev a môže ich upchať. Kameň známy pod názvom ileus je zriedkavý stav, môže však mať fatálne následky. Najčastejšie a objavuje u ľudí nad 65 rokov veku.
 • Tieto kamene môžu viesť k perforácii žlčníka. Je to život ohrozujúci stav, ktorý spôsobuje vážnu infekciu v brušnej dutine.
 • Rakovina žlčníka je zriedkavá. Diagnostika je ťažká a po objavení sa príznakov je už zväčša vo veľmi pokročilom štádiu. Príznaky sa podobajú príznakom už spomínaných kameňov.
 • Dyskinéza žlčových ciest je syndrómom upchatých žlčovodov, ktorý súvisí s funkčnou poruchou Oddiho zvierača, čiže zvierača spoločného žlčovodu.

Čo sú príznaky ochorenia žlčníka? Kedy je čas riešiť chorý žlčník?

I keď sú problémy žlčníka smrteľné len zriedkavo, je potrebné ich liečiť. Keď si všimneme nasledovné príznaky a včas sa obrátime na lekára, môžeme zabrániť zhoršeniu stavu:

 • Žltačka (sfarbenie kože a očného bielka na žlto)
 • Bolesť brucha, hlavne v pravej hornej časti pod rebrom
 • Nevoľnosť alebo zvracanie
 • Nechutenstvo, ktoré spôsobuje chudnutie
 • Únava
 • Horúčka alebo triaška
 • Svrbenie
 • Svetlohnedý moč
 • Mastná alebo ílovitá stolica

Aké sú príznaky zle fungujúceho žlčníka?

Medzi príznaky môže patriť bolesť hornej časti brucha po jedení, nevoľnosť, nadúvanie a tráviace poruchy, ktoré sa objavia po zjedení mastných jedál. Pri biliárnej dyskinéze (pokles tónu žlčníka) zväčša nie sú žlčníkové kamene. Lekár na diagnostiku stavu možno nariadi takzvané HIDA-vyšetrenie (izotopické vyšetrenie žlčovodov). V prípade bolesti brucha trvajúcej minimálne 5 hodín, vyhľadajme lekára. Keď je podráždený, nie je to veru žiadna sranda.

Často sa naskytá otázka, či mu káva škodí. Po vypití bezkofeínovej kávy alebo kávy s obsahom kofeínu boli hlásené zvýšené hladiny cholecystokinínu v plazme, čo spôsobuje sťahy žlčníka. Toto naznačuje, že okrem kofeínu aj iné zložky kávy môžu mať na tento orgán zlý vplyv.

Žlčníkové kamene, tichá hrozba

Žlčové kamene môžu byť veľké od zrniek piesku až po golfovú loptičku

Žlčníkové kamene môžu mať veľkosť od veľkosti zrnka piesku až po golfovú loptičku. Možno ich prítomnosť necítime, až kým nespôsobia bolesť. Samé od seba nezmiznú, a keď začnú bolieť, alebo spôsobia iné príznaky, lekár sa môže rozhodnúť, že odstráni tento orgán. Tento druh chirurgického zákroku sa nazýva cholecystektómia. Približne 80 percent ľudí trpiacich žlčníkovými kameňmi potrebuje chirurgický zákrok.

Príčiny žlčníkových kameňov

Presne nevedno, čo spôsobuje žlčníkové kamene, ale s väčšou pravdepodobnosťou sa objavia, ak:

 • Je v žlčníku veľké množstvo cholesterolu, preto sa môžu vytvoriť cholesterolové kamene
 • Je v žlčníku nadmerné množstvo bilirubínu vplyvom takého stavu, ako je cirhóza pečene (stvrdnutie pečene), infekcie a anomálie krvi
 • Sa nevyprázdni, čo spôsobí, že žlč bude veľmi koncentrovaná

Prevencia

Sústredenie sa na zdravý životný štýl, ktorej súčasťou je aj žlčníková diéta, je najlepšia šanca na prevenciu vzniku žlčníkových kameňov a bolestí žlčníka.

Nezabúdajme, že táto stratégia chráni nielen vesica biliaris, ale aj zdravie srdca:

 • Denne sa pohybujme.
 • Konzumujme zeleninu, ovocie, mliečne výrobky z nízkym obsahom tuku, celozrnné obilniny a strukoviny.
 •  Snažme sa o zachovanie ideálnej telesnej hmotnosti, vyhnime sa rýchlemu chudnutiu.
 • Vyhýbajme sa potravinám s vysokým obsahom mastných kyselín a cholesterolu.

Keď užívame lieky na zníženie hladiny cholesterolu alebo hormóny, konzultujme so svojím lekárom, aby sme zistili, či tieto lieky zvyšujú riziko vzniku žlčníkových kameňov.

Zvracanie žlče

Keď zvraciame tekutinu zeleno – žltej farby, môže to byť žlčníková tekutina.

Príčiny sú nasledovné:

 • zvracanie nalačno
 • nekontrolované pitie
 • otrava jedlom
 • upchatie čriev
 • zápal žlčovodov
 • žlčníkový reflux, ktorý sa vyskytuje vtedy, keď sa žlč dostane z pečene do žalúdka, potom do hltana 
 • zúženie čriev
 • syndróm dráždivého čreva
 • Zápal pečene

Liečba pri vracaní žlče závisí od toho, čím je stav spôsobený. Keď je dôvodom otrava jedlom, alebo vypijeme veľké množstvo alkoholu, môže sa stať, že budeme musieť v nemocnici dostať intravenózne tekutinu a elektrolyty. Keď máme žlčníkový reflux, môžeme potrebovať lieky na viazanie žlče, alebo lieky na zmenu zloženia žlčníkovej tekutiny. Toto môže spôsobiť vedľajšie účinky, napríklad hnačku. Ďalším krokom môže byť operácia. Toto je takzvaný žalúdočný bypass, ktorý zvyknú používať aj na liečbu obezity.

Aký je žlčníkový záchvat pocit?

Žlčníkové kŕče nazývame záchvat žlčníkových kameňov, akútna cholecystitída alebo aj žlčníková kolika. Blokovanie toku žlče, čo spôsobuje zvýšenie tlaku v orgáne, niekedy vedie k jeho perforácii. Medzi príznaky žlčníkového záchvatu patrí bolesť v pravej hornej časti brucha alebo v strede. Bolesť môže byť tupá, ostrá alebo kŕčovitá. Väčšinou začína nečakane. Keď bolí horná pravá časť brucha, potom to môže súvisieť so žlčníkom. Väčšinou sa objavuje vtedy, keď žlčníkové kamene uzavrú žlčovody. Keď tento stav nastane, tekutina sa nahromadí v žlčníku. Upchatie a opuch spôsobujú bolesť. Najčastejšie sa objavuje po výdatnom jedle, pretože vtedy produkuje viac žlčníkovej tekutiny, hlavne ak konzumujeme mastné jedlá. Záchvat skončí vtedy, keď sa žlčníkové kamene pohnú a žlč sa vyprázdni.

Bolesť spôsobená žlčníkovým záchvatom je iná ako bolesť žalúdka. Môže sa prejaviť nasledovne:

 • náhla a ostrá bolesť, ktorá trvá minúty až hodiny
 • tupá alebo kŕčovitá bolesť, ktorá sa rýchlo zhoršuje v pravej hornej časti brucha
 • silná bolesť v strede brucha, priamo pod hrudnou kosťou
 • intenzívna bolesť, ktorá sťažuje sedenie na jednom mieste

Bolesť môže prejsť dozadu medzi lopatky a do pravého ramena. Záchvat môže mať aj iné príznaky, napríklad nutkanie na vracanie, zvracanie, horúčka, triaška, zožltnutie pokožky a očného bielka, tmavý moč, stolica farby podobnej hline.

Ultrazvukové vyšetrenie brucha je najčastejší a najrýchlejší spôsob zistenia žlčových kameňov

Ultrazvukové vyšetrenie brucha je najčastejší a najrýchlejší spôsob zistenia žlčových kameňov. Na začiatku sa podávajú lieky proti bolesti a lieky proti zvracaniu. Žlčníkový záchvat môže zmiznúť aj sám od seba. Stane sa tak vtedy, keď kamene prejdú žlčovodom a nespôsobia komplikácie. Lieky s obsahom kyseliny ursodeoxycholovej podporujú rozklad cholesterolových kameňov, prispievajú k odstráneniu žlčníkových kameňov a zabraňujú vzniku nových kameňov. Účinné sú iba v prípade malého množstva kameňov, ktorých veľkosť je 2-3 milimetrov. Často môže trvať mesiace, kým liek začne účinkovať. Keď sa bolesť nezmierni, alebo keď sa záchvaty opakujú, môže byť  potrebné odstránenie vesica biliaris, čo sa najčastejšie robí laparoskopicky.
Čo sa stane, keď ho odstránia? Pri odstránení žlčníka už nie je možné medzi dvomi jedlami uskladňovať v tejto žľaze žlčníkovú tekutinu produkovanú pečeňou. Miesto toho prúdi priamo do čriev. Veľké množstvo mastného jedla alebo jedla s nadmerne vysokým obsahom vlákniny je ťažšie stráviteľné. Je ťažšie chudnúť bez žlčníka? Bez neho organizmus nedokáže odbúrať také množstvo tuku. Kým možné priame následky operácie, ako napríklad hnačka, vedú krátkodobo ku chudnutiu, odstránenie orgánu spôsobuje z dlhodobého hľadiska zvýšenie indexu telesnej hmotnosti (BMI). Život bez neho nie je jednoduchý. Mnoho zvedavcov sa o túto tému zaujíma, vo vyhľadávačoch preto figurujú výrazy ako: - príznaky, podráždený - prejavy, čaj na - a pankreas, - bolesť, lieky na podráždený -, - príznaky, a mnohé ďalšie.

Zdroje:

N.V.Kolesnikov – Anatómia človeka
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/gallbladder-function
http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/digestion/liver/bile.html
http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/digestion/liver/bacid_hormones.html
https://www.healthline.com/health/gallbladder-problems-symptoms#problems
https://www.healthline.com/health/gallbladder-problems-symptoms#when-to-see-a-doctor
https://www.healthline.com/health/can-you-live-without-a-gallbladder
https://www.healthline.com/health/throwing-up-bile#causes
https://www.healthline.com/health/gallbladder-attack#symptoms
https://www.healthline.com/health/bile-acid-malabsorption
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5299964/
https://www.medicinenet.com/diet_change_gallbladder_removal/ask.htm
https://sk.wikipedia.org/wiki/Žlčník

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
ToXiClean kapsula
ToXiClean kapsule

Pomáha organizmu pri odstraňovaní najnebezpečnejších ťažkých kovov počas detoxikácie krvi, pečene, ľadvín a iných orgánov.

23.06 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Swiss Detox Prime
Swiss Detox Prime

Swiss Detox Prime® prípravok na podporu činnosti pečene s jedinečným zložením, s dvojitým mechanizmom účinku. Podporuje detoxikačné procesy organizmu, okrem toho kombinácia jeho účinných látok, výťažok z pestreca mariánskeho (silymarín) a cholín, chráni bunky pečene pred škodlivými vplyvmi, zabraňuje jej premasteniu a pomáha ich regenerácii.

9.42 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Detox Vital
Detox Vital

Dopĺňa do organizmu potrebné živiny - vitamíny, minerálne látky a zelenú rastlinnú potravu, čím pomáha v prirodzenom procese detoxikácie.

23.06 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0