Dr. Csaba Podlupszki Autor: Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ

Žlčníková diéta: rady pri ochorení a po operácii

Konzumáciou správnych jedál je možné prispieť k zdraviu a ochrane žlčníka

Ochorenia žlčníka môžu byť mimoriadne bolestivé a nebezpečné. Konzumácia správnych potravín a vynechanie tých nesprávnych, najmä tých s vysokým obsahom tuku, môže prispievať k zvýšeniu a ochrane zdravia tohto orgánu. Ale čoho v sebe ukrýva samotná diéta na žlčník a ako súvisia žlčové kamene so stravou?

Nech už sa bavíme o zápale žlčníka, alebo o žlčníkových kameňoch, je nevyhnutné aby bola v záujme liečby, alebo predchádzania zhoršenia stavu dodržiavaná žlčníková diéta. Jej aplikácia je opodstatnené aj po chirurgickom odstránení žlčníka a môže zabrániť opakovaným záchvatom v dôsledku žlčových kameňov. Je to spôsobené tým, že konzumované jedlo výrazne ovplyvňuje zloženie žlče. Zvýšený príjem tukov a uhľohydrátov (sacharidov) rovnako zvyšuje koncentráciu cholesterolu, ktorý sa nachádza v žlči, a tým podporuje tvorbu spomínaných kameňov.

Ako dodržiavať a na čo slúži žlčníková diéta?

Všeobecne možno pôvod problémov a ťažkostí súvisiacich s vesica biliaris - žlčník pripisovať tomu, že sa žlč zahustí. Nakoľko hlavnou úlohou žlčovej tekutiny je odbúravanie tukov, správne zostavená vyvážená strava podporuje aj tento proces, čím môže súčasne regulovať hladinu cholesterolu. Žlčové kamene sú bežné u dospelých a vo vážnejších prípadoch sa dajú odstrániť iba chirurgickým zákrokom. Drobné kamene, ktoré neupchávajú žlčovod, môžu spôsobiť zápal, vrátane zápalu žlčníka. Tieto zmeny je možné liečiť aj prostredníctvom spomínanej diéty pre žlčník, ktorá môže mať dokonca priaznivý vplyv aj na zápal pankreasu.

Cieľom jedálnička používaného pri žlčníkovej diéte, alebo pečeňovej, je v podstate čistenie a detoxikácia žlčníka. Mali by ste sa vyhýbať potravinám, ktoré sú škodlivé a zaťažujúce, najmä potravinám živočíšneho pôvodu, ktoré majú vysoký obsah tuku. Ich nadmerná konzumácia môže žlčovú tekutinu zahustiť, čím zabráni správnemu odbúravaniu potravy a prispeje k rozvoju zápalu žlčníka. Konzumáciou potravín živočíšneho pôvodu s malým obsahom nasýtených tukov je možné znížiť príjem cholesterolu. Odporúča sa vyhýbať sa, alebo minimálne konzumovať potraviny bohaté na cholesterol (vaječný žĺtok, krevety a pečeň). Potravinové vlákniny nás môžu chrániť pred žlčovými kameňmi tak, že znižujú hladiny LDL cholesterolu a tukov v krvi. Niektoré jedlá podporujú správne trávenie, resp. činnosť žlčníka a funkcie pečene. Po chirurgickom odstránení žlčníka bude tiež potrebná zásadná zmena stravy.

Kedy je potrebné začať s diétou na žlčník?

Väčšina ľudí nikdy ani len nepomyslí na zdravie žlčníka. Prečo je však také dôležité „udržiavať“ pečeň a žlčník? Pečeň produkuje žlč, ktorá sa ukladá v žlčníku. Pri konzumácii jedla žlčník v rámci tráviaceho procesu vyprázdňuje žlč do dvanástnika (začiatok časti tenkého čreva). Žlčník je nevyhnutný pre odbúravanie tukov. Pokiaľ budeme neustále tučné a ťažko stráviteľné jedlá, žlčník doslova „zlenivie“. Začína sa v ňom hromadiť tzv. žlčové bahno, ktoré môže viesť k vzniku žlčníkových kameňov, zápalom žlčníka a ďalším nepríjemným problémom. Preplnená a nahromadená žlčová tekutina znižuje efektivitu tráviaceho procesu a spomaľuje metabolizmus tukov. Zároveň môžeme pocítiť nasledovné príznaky:

Pokiaľ sa v priebehu noci zobudíme na kŕčovité bolesti, môže to byť zreteľný príznak spomínaného bahna, alebo kameňov. Ak pocítite bolesť v oblasti pečene a žlčníka, môže to byť znakom upchatia žlčníka. V dôsledku tráviacich ťažkostí zle, alebo čiastočne strávené jedlo upcháva črevá a dlhodobé problémy so žlčníkom môžu viesť k vysokému cholesterolu, pribúdaniu hmotnosti, reabsorpcii, čiže opätovnému vstrebávaniu toxínov a hormónov, nedostatočnej rovnováhe štítnej žľazy a mnohým ďalším zdravotným problémom. Aby sa tomu dostatočne predišlo, oplatí sa prečistiť si žlčník. Vo väčšine prípadov očista žlčníka v sebe zahŕňa konzumáciu, alebo pitie kombinácie olivového oleja, liečivých rastlín a nejakého druhu džúsu po dobu niekoľkých hodín. Podporovatelia tejto metódy tvrdia, že čistenie tohto orgánu podporuje roztrieštenie žlčové kamene a stimuluje žlčník, aby sa tie vylučovali spolu so stolicou.

Akým jedlám sa vyhýbať v prípade, že nás trápi žlčníkové bahno?

Pokúsme sa vyhnúť, alebo obmedziť nasledujúce pokrmy obsahujúce veľké množstvo tuku:

 • Pečené jedlá
 • Vysoko spracované potraviny (šišky, koláče, koláče)
 • Plnotučné produkty z mlieka (syr, zmrzlina, maslo)
 • Mastné červené mäso

Z čoho pozostáva diéta, ktorá šetrí žlčník?

Zdravá a vyvážená strava sú dôležitou podmienkou v prípade predchádzania rôznym chorobám. Pri žlčníkovej diéte je mimoriadne vhodné vedieť, ktoré vhodné potraviny si zvoliť a ktorým sa radšej vyhnúť, pretože to môže pomôcť pri udržaní zdravia žlčníka. Je to dôležité najmä pre tých, ktorí už zažili žlčníkové kamene, alebo iné nepríjemné problémy so žlčníkom.

Mastné jedlá sú pre žlčník nezdravé

Potraviny uvedené nižšie sú ťažko stráviteľné a sú škodlivé pre žlčník (nevhodné potraviny):

 • mrazené / ľadovo vychladené jedlá a nápoje,
 • vyprážané jedlá,
 • ťažko stráviteľné oleje, hydrogenované tuky a margaríny, rybí olej, ľanový olej a ďalšie oleje bohaté na omega-3 a vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K),
 • studené mliečne výrobky - hlavne grécky jogurt, studené mlieko, zmrzlina, mrazený jogurt,
 • zrejúce syry,
 • orechové maslo,
 • červené mäso,
 • rafinovaná múka a cukor

Vyhýbajte sa sladkým jedlám, ktoré môžu spôsobiť zápal v čreve. Pretrvávajúci zápal postihuje všetky časti tráviaceho systému vrátane žlčníka a pankreasu. Je mylná predstava, že osoby trpiace ochorením žlčníka musia vylúčiť zo stravy všetok tuk. To zvyčajne nie je potrebné. Je to preto, lebo dodržiavanie nízkotučnej diéty môže viesť k tvorbe žlčových kameňov. Tuky a oleje ako maslo, margarín, majonéza a šalátové dresingy by sme mali obmedziť na maximálne jednu polievkovú lyžicu na jedlo. Vyhýbajte sa jedlám, ktoré obsahujú veľa tuku, ako sú čokoláda, plnotučné mlieko, zmrzlina, syry a vaječné žĺtky. Mali by ste sa tiež vyhnúť vyprážaným jedlám.

Aké jedlá konzumovať pri nedostatočnej činnosti žlčníka?

 • Nízkotučné jedlá
 • Minimálne spracované potraviny
 • Bielkoviny rastlinného pôvodu (fazuľa, šošovica, cícer, quinoa)
 • Zelenina a ovocie
 • Naklíčené orechoviny a semená
 • Celozrnné obilniny
 • Strukoviny
 • Chudé mäso a ryby
 • Na optimalizáciu žlčovej tekutiny konzumujme varenú červenú repu - cviklu, artičoky, slnečnicové semiačka, mrkvu a jablká.
 • Pokiaľ máme záujem žlčník prepláchnuť, zvoľte varenú listovú zeleninu, čerstvú limetku a citrónovú šťavu. Uprednostňuje sa šťava z aloe vera a grapefruit.
 • Rozpustné vlákniny majú priaznivý vplyv na metabolizmus uhľohydrátov a tukov. Nachádzajú sa v jablkách, mrkve, zemiakoch a strukovinách. Povolené sú aj banány a zeler.
 • Na stimuláciu uvoľnenia žlčníka konzumujme malé množstvo zdravých olejov, ako je olivový, alebo kokosový olej.
 • Čo sa liečivých rastlín týka, na udržanie funkcie sú vhodné amla, shilajit (rastlinná smola), guduchi a ibištek.
 • Niektoré koreniny, ako sú semená senovky gréckej, škorica, kurkuma a zázvor, podporujú žlčník pri vylučovaní žlče.
 • Nízkotučné produkty z mlieka.
 • Zemiakový prívarok, pripravený s jogurtom, namiesto zápražky.

Káva zvyšuje prúdenie žlče. U osôb, ktoré vypijú štyri alebo aj viac šálok kávy denne, sa riziko tvorby žlčových kameňov znížilo o 55 percent. Podľa vedcov, ktorých výskum odhalil tieto údaje, kofeín zabraňuje kryštalizácii cholesterolu v žlčovej tekutine, znižuje absorpciu žlče a zvyšuje odtok žlče z pečene..

Vlákniny

Vláknina podporuje trávenie, môže poskytovať ochranu v prípade ochorenia žlčníka

Vláknina podporuje trávenie a môže poskytnúť ochranu pred ochoreniami žlčníka tak, že zvyšuje pohyb potravy v čreve a znižuje produkciu sekundárnych žlčových kyselín. V roku 2014 vedci skúmali, aký vplyv má strava s mimoriadnym obsahom vlákniny na produkciu žlčového bahna pri rýchlom chudnutí u osôb postihnutých obezitou. U tých, ktorí dodržiavali diétu s vysokým obsahom vlákniny, sa v žlčníku nachádzalo menšie množstvo žlčového kalu, čo znížilo riziko vzniku choroby žlčníka. Toto zistenie naznačuje, že vláknina môže prispievať k prevencii ochorení žlčníka u osôb, ktorí potrebujú v krátkom čase stratiť na váhe. Vláknina viažu stagnujúce žlčové kyseliny.

Na skvapalnenie žlče a prepláchnutie orgánu je vhodné použiť takzvané kolagógy. Kolagogy sú skupina takých liečivých rastlín a jedál, ktoré zvyšujú produkciu žlče a pôsobia proti preťaženému žlčníku. Napríklad surová cvikla - červená repa je kolagóg. Potraviny s horkou chuťou sú obzvlášť užitočné na preplachovanie žlčníka, oplatí sa konzumovať napríklad rukolu a listy púpavy. Liečivé rastliny, ako napr. neem - zederach indický, kutki (Picrorhiza kurroa), už spomínaná guduchi - tinospora cordifolia, bhumjamamalaki, sú všetky horké kolagógy. Pravidelná stimulácia prietoku žlče môže pomôcť zabrániť tvorbe žlčových kameňov

Žlčníková diéta po operácii

Po odstránení žlčníka (cholecystektómia) je u niektorých pacientov bežná riedka, vodnatá stolica. Vo väčšine prípadov hnačka pretrváva až niekoľko týždňov, až niekoľko mesiacov. Neexistuje žiadna špeciálna diéta pri odstránení žlčníka, ktorú by bolo nutné dodržiavať, ale oplatí sa zvážiť niekoľko vecí. Hnačka po chirurgickom odstránení tohto orgánu je spojená s uvoľňovaním žlče priamo do čriev. Za normálnych okolností žlčník zhromažďuje a koncentruje žlč, avšak jeho odstránením sa žlč stáva menej koncentrovanou a nepretržite sa vyprázdňuje do čriev, kde môže pôsobiť laxatívne - vyvolať hnačku. Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť minimalizovať tento stav:

 • Vyvarujte sa tučným a vyprážaným jedlám, omáčkam a dressingom najmenej týždeň po operácii. Namiesto toho zvoľte light verzie, alebo verzie bez tuku.
 • Zvýšte množstvo vlákniny v strave. To môže pomôcť normalizovať pohyby čriev, ale určite zvyšujte množstvo vlákniny pomaly, počas niekoľkých týždňov, pretože môže zhoršiť tvorbu plynov a kŕče.
 • Jedzte menej a častejšie. To môže zabezpečiť lepšie premiešanie žlče. Zdravá strava by mala obsahovať malé množstvo chudých bielkovín, ako je hydinové mäso, ryby, alebo odtučnené mliečne výrobky, ako aj zelenina, ovocie a celozrnné produkty
 • Obmedzujeme konzumáciu potravín, ktoré zhoršujú hnačku, vrátane kofeínu, mliečnych výrobkov a veľmi sladkých jedál.
 • Korenené jedlá môžu na istý čas spôsobiť tráviace problémy, vyhýbajte sa im.

Tieto zmeny v stravovaní zároveň znižujú riziko vzniku problémov s pečeňou, ako je napríklad stukovatenie pečene.

Vedľajšie účinky chirurgického zákroku na odstránenie žlčníka trvajú zvyčajne iba niekoľko týždňov, ale v závislosti od schopnosti organizmu adaptovať sa je možné, že budú potrebné trvalé zmeny. Viac ako polovica pacientov má po operácii ťažkosti s trávením tukov. V období rekonvalescencie by sa mali jednotlivé jedlá zavádzať postupne a najskôr by sa mali prijímať v prvom rade tekutiny, ako napríklad vývar. Ideálne už nebudú ani väčšie porcie, namiesto toho sa odporúča konzumovať menšie množstvo jedla každé 2 - 3 hodiny. Takto môžeme získať potrebné živiny bez toho, aby sme preťažili pečeň. Mlieko a iné mliečne výrobky môžu viesť k mnohým problémom s trávením. I napriek tomu, že najlepšie je jednoducho sa im vyhnúť, ak tak nemôžete urobiť, držte sa výrobkov s obsahom tuku nízkym, alebo bez tuku. Po zákroku je vhodné viesť si stravovací denník. Tento spôsob pomôže usledovať, čo ste konzumovali a aký účinok malo dané jedlo.

U niektorých ľudí sa objaví zápcha z liekov proti bolesti, ktoré sa užívajú po operácii žlčníka. Konzumácia stravy bohatej na vlákninu, ktorá zahŕňa fazuľu, otruby, celozrnné produkty, ovocie a zeleninu, môže pomôcť predchádzať a zmierniť zápchu.

Čo by sme mali jesť po žlčníkovom záchvate?

Po záchvate vyvolaným žlčovými kameňmi je výhodnejšie konzumovať tekuté, alebo pastovité jedlá, a nasledujúci deň po záchvate je vhodné konzumovať malé porcie. Potraviny, ktoré spôsobujú záchvaty, by sa mali trvale vylúčiť z jedálnička.

Zdroje: 

https://www.healthline.com/health/gallbladder-diet

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/cholecystectomy/expert-answers/gallbladder-removal-diet/faq-20057813
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317196

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10326849/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25020181/
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/cholecystectomy/expert-answers/gallbladder-removal-diet/faq-20057813
Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Hepadone program
Program Hepadone

Jedinečná sada 3 produktov na trhu na celkovú podporu funkcií pečene, na obnovenie fungovania poškodenej pečene.

46.16 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program ToxiClean
Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0