Dr. Čaba Podlupszki Autor: Dr. Čaba Podlupszki Gastroenterolog

Žlčové kamene, príčina vzniku a možnosti liečby

Žlčové kamene nespôsobujú vždy príznaky

Samotné žlčové kamene (cholecystolitiáza) nespôsobujú bolesť. Bolesť sa zvyčajne ohlási vtedy, keď zabraňujú odtoku žlčových sekrétov zo žlčníka. Každý, kto už zažil žlčové kŕče (žlčníkový záchvat), už vie, aké muky môže spôsobiť hoci aj malý kameň.

Podľa American College of Gastroenterology disponuje 80 percent obyvateľstva tzv. tichými žlčovými kameňmi. To znamená, že postihnutí nepociťujú bolesť, alebo žiadne príznaky, a prítomnosť spomínaných kameňov sa odhalí v súvislosti s vyšetrením, alebo chirurgickým zákrokom brucha nariadeným z iného dôvodu.

Hlavné príčiny vzniku obávaných žlčových kameňov

Predpokladá sa, že žlčové kamene sú spôsobené zmenami v chemickom zložení žlčovej tekutiny (žlče), ktorá sa nachádza vo vnútri žlčníka. Vo väčšine prípadov hladina cholesterolu v žlčníku stúpa až príliš a prebytok sa mení na cholesterolové kamienky. Pokiaľ ho pečeň produkuje väčšie množstvo, než dokáže žlčník rozpustiť, obávaná tvorba kameňov je takmer istá.

Bilirubín, tiež známy ako žlčové farbivo, je produktom rozkladu hemoglobínu. Tvorí sa v orgánoch, ktoré rozkladajú zostarnuté červené krvinky, napríklad v pečeni. Vplyvom niektorých stavov, ako je napríklad poškodenie pečene a určitých ochorení krvi, sa produkuje v pečeni viac bilirubínu, než by malo. Keď žlčník nedokáže odbúrať prebytočný bilirubín, tvoria sa pigmentové kamene. Tieto sú často tmavohnedej alebo čiernej farby. Podľa Harvard Health Publications je 80 percent žlčových kameňov tvorených z cholesterolu a ďalších 20 percent z vápenatých solí a bilirubínu.

Ovplyvniť nedokážeme nasledujúce dôvody:

 • Genetika (tendencia k tvorbe žlčových kameňov)
 • Estrogén zvyšuje hladinu cholesterolu v žlčníku
 • Vek nad 40 rokov
 • Niektoré etniká, napríklad obyvatelia Mexika, sú náchylnejšie na žlčníkové kamienky)

V záujme vyhnutia ich tvorbe, oplatí sa dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • Zníženie hmotnosti. Obezita, alebo nadváha, zvyšujú riziko žlčníkových kameňov. Je to preto, lebo žlč sa môže stať bohatšou na cholesterol.
 • Pohyb. Neaktívny životný štýl, alebo ak trávite príliš veľa času v polohe sedu, zvyšuje riziko.

Príliš rýchle chudnutie je však obzvlášť škodlivé. Stáva sa tak preto, že pečeň v dôsledku náhleho úbytku váhy produkuje vyšší cholesterol. Vyvarujte sa vyskúšaniu rôznych lákavých aktuálne moderných diét, užívaniu doplnkov na chudnutie a vynechania stravy. Diéta, ktorá pomáha predchádzať vzniku žlčových kameňov, zahŕňa vynechanie nezdravých tukov, ako aj sladkých jedál, alebo jedál obsahujúcich škrob. Konzumujme viac takých potravín, ktoré pomáhajú znižovať jeho hladinu. Patria sem jedlá a potraviny obsahujúce množstvo vlákniny, ako napríklad:

 • čerstvá a mrazená zelenina
 • čerstvé, mrazené a sušené ovocie
 • celozrnný chlieb a cestoviny
 • hnedá ryža
 • šošovica
 • fazuľa
 • quinoa
 • kuskus

Nezabúdajme, že takéto útvary sa môžu vytvoriť aj u tých jedincov, ktorí dodržiavajú zdravú a vyváženú stravu a pravidelný pohyb..

Žlčníkový záchvat sprevádzajú silné bolesti

Akým spôsobom zistíme, že ich už máme? Príznaky, prejavy, symptómy možného problému.

Žlčníkové kamene nie vždy spôsobujú príznaky. Ak sa nachádzajú v žlčovode a spôsobujú jeho upchatie, výsledné príznaky a príznaky môžu zahŕňať náhlu a rýchlo sa zvyšujúcu bolesť v pravej hornej časti brucha, alebo bolesť v strednej časti brucha, tesne pod hrudnou kosťou. Bolesť, ktorá je často sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním, je zvyčajne mimoriadne intenzívna a môže sa zmierniť až po uplynutí niekoľkých hodín (tzv. žlčová kolika), alebo sa môže zmeniť na zápal žlčníka s pretrvávajúcou bolesťou a horúčkou. Blokovanie spoločného žlčovodu, alebo Vaterovej papily je závažnejšie, než upchatie cystického kanálu, ktoré sa nachádza v spodnej časti žlčníka. Blokovanie dokáže spôsobiť rozšírenie kanálov. Môže tiež spôsobiť horúčku, zimnicu a žltačku (sfarbenie kože a očných bielok do žlta). Táto kombinácia príznakov naznačuje, že sa vyvinula závažná infekcia, t.j. akútna infekcia žlčových ciest. Baktérie sa môžu dostať do krvného obehu a spôsobiť otravu krvi (sepsu). V pečeni sa tiež môžu vytvoriť tzv. hnisavé hľuzy - abscesy. Útvary, blokujúce Vaterovu papilu, môžu tiež blokovať pankreatické kanály, čo by mohlo spôsobiť zápal a bolesť pankreasu. Pokiaľ sa žlčník kvôli prítomnosti kameňov nedokáže vyprázdniť, môže perforovať (prederaviť sa) a spôsobiť zápal pobrušnice.

Ktoré sú prvé príznaky nesprávnej funkcie žlčníka? Kedy je čas začať riešiť zdravotný problém?

Najbežnejšie príznaky problémov so žlčníkom sú nasledovné:

 • Bolesť brucha, ktorá môže byť tupá a ostrá, a po konzumácii mastných jedlách sa môže zhoršiť
 • Pálenie záhy, tráviace ťažkosti a nadmerná tvorba plynov
 • Pocit plnosti brucha
 • Zvracanie alebo nevoľnosť
 • Horúčka, triaška a zimnica
 • Slabosť

Možnosti určenia diagnózy, typy vyšetrení

V záujme stanovenia diagnózy je potrebné ultrazvukové, alebo iné obrazotvorné vyšetrenie. Žlčníkové kamene sa niekedy zistia náhodou, keď sa podobné testy vykonávajú z iných dôvodov.

 • Vyšetrenie ultrazvukom je presné na 95% presný pri detekcii žlčových kameňov v žlčníku, ale je menej v prípade žlčových ciest.
 • Endoskopický ultrazvuk (EUS) je vhodný na presné určenie útvarov menších rozmerov
 • Na kontrolu žlčových kameňov slúži magnetická rezonancia (MRI) a počítačová tomografia (CT)
 • Pokiaľ zobrazovanie žlčových ciest magnetickou rezonanciou (MRCP) nie je úspešné, vykoná sa endoskopický retrográdny test kontrastnej záťaže (ERCP) na kontrolu útvarov tvorených v žlčových cestách.
 • Krvný test

Odstránenie žlčníka je častý zákrok v prípade žlčových kameňov

Typy a možnosti liečby cholecystolitiázy

Liečbu žlčníkových kameňov je možné vykonávať niekoľkými spôsobmi

 • Odstránenie žlčníka (cholecystektómia)
 • Rozpúšťanie kamienkov
 • Endoskopická retrográdna cholangiopankreatografia (ERCP)
 • Ultrazvukové drvenie

Rozpustenie kamienkov medikamentózne s najväčšou pravdepodobnosťou bude fungovať v tom prípade, ak sa kamienky vytvorili z cholesterolu a nie je zablokovaný otvor žlčníka. I napriek tomu, že sa úspešne rozpúšťajú, u polovice z pacientov, u ktorých sa tento proces vykonal, sa do 5 rokov opäť kamene vytvoria. Asymptomatické útvary (tzv. tiché) nevyžadujú zákrok. Ak spôsobujú bolesť, zmena stravy (napríklad diéta s nízkym obsahom tukov), bohužiaľ, nepomôže.

Väčšinu útvarov zo žlčových ciest je možné odstrániť počas ERCP. V rámci tohto postupu lekári prerežú Oddiho zvierač (kde sa spoločný žlčovod spája s tenkým črevom). Niekedy je koniec žlčovodu tiež prerezaný a rozšírený. Odstránením konca žlčovodu zostane otvor dostatočne široký, aby sa kamene opäť vytvárajúce sa v budúcnosti mohli ľahšie prechádzať tenkým črevom. Žlčníkové kamienky nachádzajúce sa v žlčníku sa pomocou tejto techniky nedajú odstrániť

Akým jedlám sa oplatí vyhýbať v záujme predchádzania žlčovým kameňom?

Pokúsme sa vylúčiť, alebo obmedziť konzumáciu jedál s vysokým obsahom tuku. Takými sú:

 • Pečené jedlá
 • Spracované potraviny (šišky, koláče, zákusky)
 • Mliečne výrobky z plnotučného mlieka (syr, zmrzlina, maslo)
 • Mastné červené mäso

Diéta pre žlčník (žlčníková), - pri žlčových kameňoch, alebo - po operácii žlčníka je v podstate zmena stravy, v ktorej môžu byť zahrnuté rôzne liečivé bylinky. Jej cieľom je očistiť orgán, resp. zabrániť ďalšej tvorbe kamienkov a zápalu žlčníka.

Dôležité a časté otázky v danej problematike a odpovede na ne

Aký čas sa vytvára žlčový kameň?
Žlčníkové kamene sa často formujú mesiace, alebo aj roky.

Čo sa stane, ak sa cholecystolitiáza nelieči?
Pokiaľ žlčníkové kamienky zostanú neliečené, môžu nastať život ohrozujúce stavy, napríklad cholecystitída a otrava krvi (sepsa). Okrem toho môžu v budúcnosti zvýšiť riziko vzniku rakoviny žlčníka.

Aký je najrýchlejší spôsob zmiernenia bolesti žlčníka?
Teplý obklad je schopný upokojiť kŕče a zmierniť tlak spôsobený nahromadením žlče. Na zmiernenie bolesti žlčníka navlhčite uterák teplou vodou, položte ho na postihnuté miesto na dobu 10 až 15 minút. Môžete použiť elektrickú vyhrievaciu podložku, alebo fľašu s teplou vodou.

Môžu žlčníkové kamienky odísť so stolicou?
Dobrou správou je, že niektoré drobné útvary opúšťajú žlčník a môžu sa dostať do žlčovodu. Tie, ktoré sa nezaseknú, sa dostanú do tenkého čreva a vyprázdnia sa spolu so stolicou.

Spôsobuje cholecystolitiáza vetry?
Problémy so žlčníkom, napr. žlčníkové kamene, môžu viesť k bolestiam spôsobeným nadmernou tvorbou plynov. Môže to byť varovný signál nastávajúcich problémov so žlčníkom, ak sú sprevádzané príznakmi ako je nevoľnosť, chronická hnačka a bolesti žalúdka.

Pomáha voda pri žlčových kameňoch?
Voda pomáha pri vylúčení žlče. To nás chráni pred žlčníkovými kameňmi a inými problémami.

Rozpúšťanie žlčníkových kameňov, pomoc prírody, možnosti prírodných riešení

Pestrec mariánsky môže často pomáhať v liečbe porúch žlčníka a pečene

Často sa vynára otázka: je možné liečiť ich doma? Nájdu sa takí, ktorí pre tento účel pijú jablkový džús. Domnievajú, že jablkový džús dokáže zmäkčiť kamene a pomôcť im zbaviť sa ich. Toto tvrdenie pochádza zo správy zverejnenej v roku 1999, ktorá podrobne uvádza, že žena sa úspešne zbavila nepríjemných kamienkov vďaka jablkového džúsu. Neexistujú však žiadne vedecké štúdie podporujúce toto tvrdenie.

Pestrec mariánsky (Silybum marianum) môže často pomáhať v liečbe porúch žlčníka a pečene. Predpokladá sa, že stimuluje oba orgány, ale vedci neskúmali jeho účinky na žlčníkové kamene osobitne.

Artičoka - v súvislosti s ňou bolo zistené, že je prospešná v prípade funkcie žlčníka. Pomáha stimulovať žlč a je prospešná aj pre pečeň. Žiadna štúdia neskúmala vplyv artičoky na riešenie žlčových kamienkov.

Zlatobyľ (Solidago virgaurea) sa používa v tradičnej čínskej medicíne na liečbu žlčových kameňov, a to na ich zmäknutie, a následné vyplavenie.

Ricínový olej je ďalším ľudovým liekom a niektorí používajú túto metódu namiesto čistenia žlčníka. Ricínové obklady údajne zmierňujú bolesť a pomáhajú pri liečbe žlčových kameňov. Neexistujú žiadne vedecké štúdie potvrdzujúce účinnosť tohto spôsobu liečby.

Akupunktúra je schopná rovnako pomôcť zmierniť bolesť spôsobenú žlčníkovými kameňmi, a to zmiernením kŕčov, uľahčením odtoku žlče a obnovením správnej funkcie orgánu. V tejto súvislosti je však potrebný ďalší výskum.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/gallbladder-attack#ongoing-relief
https://www.healthline.com/health/gallstones
https://www.clevelandclinicmeded.com/medicalpubs/diseasemanagement/hepatology/gallbladder-biliary-tract-disease/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3343155/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27321822/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23923586/
https://www.msdmanuals.com/home/liver-and-gallbladder-disorders/gallbladder-and-bile-duct-disorders/gallstones
https://gi.org/topics/biliary-tract-disorders-gallbladder-disorders-and-gallstone-pancreatitis/
https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-gallstones
https://www.health.harvard.edu/womens-health/what-to-do-about-gallstones
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(05)77083-5/fulltext
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gallstones/symptoms-causes/syc-20354214

Na základe Vašich predchádzajúcich vyhľadávaní Vám odporúčame nasledovné produkty.
Hepadone program
Program Hepadone

Jedinečná sada 3 produktov na trhu na celkovú podporu funkcií pečene, na obnovenie fungovania poškodenej pečene.

46.16 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program Clean Inside
Program CleanInside

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
Program ToxiClean
Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.

64.1 €
Podrobnosti
Vložím do košíka
NaturalSwiss =
Produkty spolu:
0