Očista čreva: všetko o zachovaní čistoty čriev

Očista čreva: všetko o zachovaní čistoty čriev
Očista čreva

Očistou čriev od toxínov nazývame proces odstránenia usadenín, nánosov a parazitov z tráviaceho systému

Väčšina z nás veľmi dbá o svoj zovňajšok, no udržiavanie čistoty svojho vnútra zanedbávame. Pritom, pokiaľ si neurobíme poriadok vnútri, po čase to bude ľutovať naša pleť a pokožka a problém nevyriešia drahé kozmetické prípravky. No pokiaľ si z času na čas neurobíme očistenie colonu neuškodí to iba našej kráse, môžu z toho vzísť aj mnohé zdravotné problémy. Keď sa povie očista čreva, nejde o žiadnu vedu, o komplikovaný, alebo bolestivý proces a môžete to pokojne každý urobiť aj doma.

Len si spomeňte, čo všetko robíte preto, aby bol váš zovňajšok upravený? Nestačí, že sa denne okúpete, chodíte ku kaderníkovi a kozmetičke, vyskúšate rôzne prípravky pre starostlivosť o pleť. Dokonca chodíte do sauny, pretože chcete, aby sa vaša pokožka očistila. Naproti tomu si pečeň, tráviaci a črevný trakt neudržiavate v takom poriadku, pritom je to veľmi významné aj z hľadiska zachovania zdravia. Program má presne tento cieľ, preto vám teraz ukážeme ako prebieha a akým spôsobom ju možno vykonať.

ČO NAZÝVAME OČISTOU?

Očistou čriev od toxínov nazývame tie procesy, v rámci ktorých očistíme tráviaci systém od usadenín, nánosov a parazitov. Tým sa postaráme aj o regeneráciu našej črevnej flóry. V ľudovom liečiteľstve je to zväčša súčasťou očistnej – detoxikačnej kúry, spojenej so zmenou ročných období, avšak pri dnešnom nezdravom, zrýchlenom životnom štýle sa dá aplikovať úspešne aj samostatne pri mnohých príznakoch, znepríjemňujúcich náš život, ku príkladu pri trvalej zápche.

Pri očiste colonu vykonávanej prírodnými metódami, podporujeme pozitívne procesy podporujúce metabolizmus: odstránením parazitov sa zbavíme prípadných rozmnožených červov a patogénov; diéta bohatá na vlákninu uvoľní stolicu; liečivé rastliny s miernym laxatívnym účinkom podporia slabé pohyby čriev; kým neodmysliteľný príjem veľkého množstva tekutín zase urýchli metabolizmus. Črevám to prospeje. A výsledok? Budeme energickejší, nebudeme hodiny trpieť na toalete, dokonca sa možno zbavíme aj niekoľkých kilogramov, i plynatosť zmizne.

KEDY NADIŠIEL ČAS PRE ČISTENIE?

Veľmi veľa vecí , celý zoznam, upozorňuje na to, že v našich črevách niečo je v neporiadku. Stáva, že sa objaví viac príznakov naraz, vždy to závisí od toho, v akom stave je náš tráviaci systém.

Trvalá zápcha

Životný štýl s nedostatkom pohybu, strava chudobná na vláknitú hmotu, slabé pohyby čriev, to všetko je priama cesta k zápche.
O trvalej zápche hovoríme vtedy, kedy je naša stolica tvrdá, hrudkovitá, proces vyprázdňovania je pomalý, často bolestivý a dojde k nemu týždenne trikrát, alebo menej. Zápcha je zapríčinená mnohými iných príčin, vrátane akútnych ochorení, očistenie čriev ju väčšinou dokáže odstrániť, avšak pre trvalý výsledok bude možno potrebná dlhšia kúra. Môžete si vybrať.

Spomalený metabolizmus

Ak sú naše črevá plné nestrávených zvyškov potravy, náš metabolizmus nefunguje správne a zhorší sa vstrebávanie. V podstate to znamená, že môžeme jesť akékoľvek množstvo, vždy pociťujeme hlad. Telo takto signalizuje, že sa nedostal k potrebnému množstvu výživy.
Mimochodom, práve zápcha je najvýraznejším príznakom spomaleného metabolizmu, varovným signálom je aj tvrdá, hrudkovitá stolica, rovnako ako aj únava, skleslosť, kožné problémy a pribúdajúce tukové vankúšiky. Kto má spomalený metabolizmus, očistou možno tieto procesy urýchliť, je mimoriadne dôležité, aby sa pravidelne dodržiavala diéta bohatá na vláknitú hmotu, pravidelný pohyb a zvýšený príjem tekutín. Vodou nič nepokazíme.

Neúspešná diéta – chudnutie

Väčšina diét sa zakladá na absencii niektorej zo základných živín. Nech je to diéta výlukou sacharidov, alebo tuku, nášmu tráveniu a našim “pneumatikám” neprospieva vôbec. Svoje vieme. Výsledkom jednostrannej diéty je často to, že rýchlo zhodíme pár kilogramov, potom nič, jazýček na váhe akoby zamrzol a aj ploché brucho ostane iba vzdialeným snom. Ženy to poznajú dôverne, minimálne jednu vyskúšali už. Svoje sny ale nevzdávajú.

Na príčine je väčšinou spomalený metabolizmus, alebo poškodená črevná flóra, lebo jednostranný príjem potravy znamená aj to, že časť probiotických baktérií tvoriacich našu črevnú flóru je nútená hladovať spolu s nami. Počas kúry prijaté potravinové vlákniny pre nás síce nie, avšak pre probiotické baktérie obsahuje hodnotné polysacharidy, ktoré pri chudnutí zabezpečujú rovnováhu črevnej flóry. Pokiaľ toxické látky poškodia tieto prospešné baktérie črevnej flóry, ktoré mimochodom produkujú aj vitamíny a ďalšie tráviace enzýmy, ich počet sa zníži, kvalita metabolizmu sa viditeľne zhorší, čo tiež prispieva k priberaniu. Môžete to ovplyvniť.

Vedci Tufts University na základe dostupných výskumov došli k záveru, že dodržaním odporúčaného denného  príjmu vlákniny (u dospelých priemerne 25-30 gramov), sa môže výrazne znížiť hmotnosť obéznych ľudí – dočítame sa v tejto štúdii uverejnenej v US National Library of Medicine National Institutes of Health.

Nezabúdajme, že kúra je schopná urýchliť metabolizmus aj bez termogénnych zložiek na spaľovanie tukov s obsahom kofeínu.

Očista čreva a úbytok váhy

Čistenie čriev pomáha aj pri chudnutí.

Nevyvážená strava

Ak sa spomenie nevyvážená strava, pochopiteľne každý myslí na rýchle občerstvenie a rôzne maškrty, avšak väčšina diét kvôli jednotvárnosti spôsobí aj u ľudí, ktorí vedú zdravý štýl života, také príznaky ako u tých, ktorý neustále niečo ujedajúc sedia pred obrazovkou televízora. Klasická diéta kurča – ryža síce rastu svalovej hmoty pomôže, avšak sa považuje za vyslovene chudobnú na vláknovinu, čo tráveniu škodí. Príjem sacharidov (uhľohydrátov) je dôležitý nielen pre správne fungovanie mozgu, za určitých podmienok dokáže zabezpečiť aj vhodnú konzistenciu stolice.

Nech je príčinou čokoľvek, potravinové vlákniny pomôžu napraviť trávenie, vyživujú črevnú flóru, dokonca rýchlejší metabolizmus podporuje aj procesy chudnutia.

Životný štýl s nedostatkom pohybu 

Ráno sa zobudíme, do práce ideme autom, sadneme si za písací stôl, večer na konci dňa, keď cítime únavu, zase ideme domov autom, navečeriame sa, pozeráme televízor, a začarovaný kruh na ďalší deň začne znova. Je vám to známe? Sprievodným javom životného štýlu s nedostatkom pohybu je spomalený metabolizmus a z toho vyplývajúce tráviace problémy. Hoci sa snažíme zdravo stravovať, nedostatok pohybu často vplýva na naše trávenie. Občas pomáha dvíhanie nôh, resp. používanie opierky na nohy, pri takomto životnom štýle bude aj tak potrebné občas „pohnúť“ aj tráviacim traktom. Slabé pohyby čriev budú opäť svieže a dynamické, možno dostaneme chuť aj na športovanie, lebo po absolvovaní tejto dôkladnej kúry budeme určite energickejší.

Akútne ochorenia sprevádzané zápchou

Existuje mnoho takých zmien tráviaceho traktu, ktoré sprevádza zápcha, napríklad IBS, divertikulitída (zápal v čreve). Zápchu spôsobuje aj nesprávne fungovanie štítnej žľazy. Pri ochoreniach, ktoré spôsobujú zápchu, no nepridruží sa zápal, príznaky dokáže zmierniť očista čriev vykonaná kúrou. Pomáha aj pacientom s cukrovkou, ktorí majú nízky príjem sacharidov, pretože prísna diéta tiež často spôsobuje problémy s vyprázdňovaním. Pri ochoreniach sprevádzaných zápalom (napr. Chrohnova choroba, colitis ulcerosa) sa neodporúča zvýšený príjem potravinových vláknin, nakoľko tie môžu podráždiť  beztak citlivú, často poškodenú sliznicu čriev. Pokiaľ trpíte akútnym ochorením, pred začatím určite požiadajte svojho lekára o radu!

Detoxikačný program 

Behom tejto detoxikácie sa snažíme očistiť celé telo od škodlivín, hlavne orgány, ktoré zohrávajú úlohu pri spracovaní toxínov a vylučovaní, čiže pečeň, obličky, lymfatický systém a samozrejme tráviaci systém. Účinky detoxikácie teda na seba nenechajú čakať. Detoxikácia, či ju robíme celkovou zmenou životného štýlu, alebo použitím prípravkov s obsahom prírodných zložiek, detoxikačná kúra (detoxikácia) je stovky rokov nemenná: detoxikáciou urýchlime procesy metabolizmu, zvýšeným príjmom tekutín podporujeme vylúčenie škodlivých látok a v tomto období viac dbáme o zdravý štýl života, o vhodnú stravu, pohyb za dňa. Nie náhodou sa viaže k zmene ročných období, veď v tomto období si telo v dôsledku zmien prírody sám žiada očistenie. Detoxikácia teda má svoje opodstatnenie.

Dôležitou súčasťou podpory procesov tela je prirodzenosť, spoznanie príčin a snaha o vonkajšiu aj vnútornú harmóniu. Detoxikáciu teda odporúčame, nakoľko svojím spôsobom vlastne posilňuje imunitný systém. Imunita tvorí základ.

Parazity 

Nikto o nich nerozpráva rád, pritom v mnohých z nás prebývajú parazity. Ďalšie nepríjemnosti. Prvotnú skrýšu týchto príživníkov tvoria nahromadené usadeniny v črevách. Črevné parazity od nás odsávajú nevyhnutné živiny, navyše produkujú jedy, čím prispievajú ku vzniku rôznych ochorení. Kto často pociťuje únavu, podráždenosť, trápia ho tráviace problémy, bolí ho hlava, alebo má zlý krvný obraz, ten by sa mal zamyslieť nad očistou, na prítomnosť črevných parazitov totiž upozorňujú aj tieto príznaky.

AKO DLHO TRVÁ OČISTA ČREVA?

Väčšinou to závisí od formy: drastická kolon – hydroterapia (črevná sprcha) je iba jednorazová liečba (účinky ohľadom systému nesú so sebou veľa otázok), kým zmena životného štýlu trvá mesiace, roky. Trvanie očisty závisí aj od stavu nášho organizmu, pretože tí, ktorí sa stravujú zdravo a pestro a pravidelne športujú, ktorí majú rýchly metabolizmus, len zriedkavo potrebujú dlhú kúru. Požadovaný výsledok môžu dosiahnuť  hoci už aj za týždeň. Osobám, ktoré nemajú to šťastie, alebo im štýl života nedovoľuje pravidelný pohyb, vhodnú stravu, navyše aj metabolizmus je pomalý, to trvá pochopiteľne dlhšie. Väčšina kúr využívajúcich prírodné zložky, trvá jeden až tri mesiace, a oplatí sa ju vykonať až do konca. Či sme s výsledkom spokojní, či nie, medzi dvoma kúrami doprajme organizmu čas na regeneráciu. Problémov by bolo inak dosť. Konzumáciou jedál bohatých na vláknovinu, užívaním doplnkov výživy s vysokým obsahom potravinovej vlákniny vieme aj medzi dvoma kúrami zachovať zdravie svojho trávenia.

SPÔSOBY OČISTY. AKO JU VYKONAŤ?

Existuje niekoľko spôsobov. A tu nemyslime hneď na domáci klystír. Tohto sa mnohí právom stránia, je ťažké vykonať ho, je bolestivý a niekedy aj nepríjemný. Pokiaľ sa napriek tomu rozhodneme pre klystír, obráťme sa na odborníka, ktorý už spomínanú kolon – hydroterapiu vykoná.

Očista čriev sa dá vykonať aj prostredníctvom pomocou vlákniny, doma doplnkami stravy a dôkladne naplánovaným programom na očistu čreva, azda toto posledné je najúčinnejšie a najefektívnejšie. Často používanou kúrou je proces liečivými rastlinami, a sú takí, podľa ktorých sa dajú črevá očistiť aj pomocou ľanových semienok.

Vláknina očistí hrubé črevo, zbaví steny čriev usadených nečistôt a je pravda, že aj ľanové semienka disponujú bohatým obsahom vlákniny. No nech nikto neuverí, že od ľanových semienok namiešaných do kefíru sa tráviaci trakt úplne zbaví usadenín.
Zdravé chia semienka sa v žalúdku vplyvom vody zmenia na gélovú hmotu, hoci nie rovnako ako program, ale „pracujú“ dôkladne: usadeniny a toxické látky sa na ne nalepia, následne sa potom stolicou s ľahkosťou vylúčia z organizmu. Navyše látka gélovej konzistencie, podobne ako iná vláknina, chráni citlivé črevá a odstráni zápchu.

V lekárni dostupný síran horečnatý (Epsomská soľ) je možno naozaj byť nápomocou pri črevných problémoch, zápche, svojou schopnosťou viazať vodu totiž uvoľňuje stolicu, čím uľahčí vyprázdňovanie usadenín. Jej použitie neodporúčame, občas spôsobuje silnú hnačku a z organizmu sa môžu vylúčiť aj potrebné minerály. Dôsledkom toho sa asi oslabuje nielen zdravie nášho črevného traktu, ale aj imunitný systém. Nestojí to za to, je tak?

ČISTENIE ČRIEV LIEČIVÝMI RASTLINAMI

Očista čreva a liečivý čaj

Liečivé čaje pomáhajú pri očiste čreva

Liečivé rastliny na takéto prečistenie sú však skutočne užitočné, môžu pomôcť najmä vo forme čaju na očistu čreva, alebo vylúhované, prípadne vo forme meliva/prášku. Mnohé z nich podporujú činnosť obličiek a pečene, niektoré sú bohaté na antioxidanty, alebo iné zdravé živiny. Otázkou je, ktorú liečivú rastlinu si vybrať? Nuž, neexistuje taká, ktorá by vyhovovala každému, v skutočnosť treba vyskúšať účinky rôznych liečivých rastlín. Výbornou liečivou rastlinou je fenikel, ibištek, harmanček, púpava, Pau d’arco, pestrec mariánsky, štiav (štiavec) a oman pravý. Čaj si môžeme urobiť zo zázvoru, petržlenu, mäty, lotosu, kardamónu, čierneho korenia a klinčekov – píše sa v článku healthfully.com.

Recepty nájdeme na mnohých stránkach. V súvislosti s mätou vedci zistili, že zmierňuje bolesti v tráviacom trakte spôsobené zápalom. Preto táto rastlina výrazne zmierňuje bolesti, sprevádzajúce syndróm dráždivého čreva a prispieva k jeho liečbe – dočítame sa na stránke University of Adelaide.

Vedeli ste napríklad, že jedným z najúčinnejších čističov čriev je šupka zo semien skorocelu, inak nazývaná aj psyllium? Prečo? Vďaka vysokému obsahu vlákniny vyčistí tráviaci trakt ako prírodná „kefka” a súčasne do seba aj nasiakne toxické látky. Môžeme si ho primiešať do svojich jedál, jeho nestráviteľné rastlinné vlákniny vplyvom vody napučia a objem niekoľkonásobne zväčšia.

Mimo toho na čistotu existuje mnoho ďalších liečivých rastlín, oplatí sa dôkladne preštudovať si dostupné informácie, požiadať o radu prírodného liečiteľa, či lekárnika. Zdravie je na prvom mieste, rovnako aj správna činnosť imunitného systému celý rok.

AKO OČISTIŤ ČREVO DOMA, KTORÝ JE NAJLEPŠÍ ČISTIČ ČRIEV?

Skôr, ako sa rozhodneme pre najvhodnejší spôsob, uvažujme. Majme na mysli, že dobrá kúra musí vyhovieť viacerým podmienkam. Nestačí, že obsahuje iba vlákninu, musí obsahovať aj zložky podporujúce rozmnožovanie prospešných baktérií, ničia parazity, podporujú detoxikáciu organizmu, a vedia aj doplniť chýbajúce vitamíny, minerály a stopové prvky. Pokiaľ budú tieto absentovať, kúry budú neúplné.

Doplnky výživy obsahujú najúčinnejšie prírodné zložky na očistenie čriev v koncentrovanom množstve, navyše sa v nich nachádzajú aj dôležité živiny. Pri ich užívaní netreba meniť svoj každodenný spôsob života, pomocou nich je takáto očista aj doma ľahko vykonateľná. Telo sa nám odvďačí. Detoxikáciu potrebuje.

Pre čiastočné prečistenie čriev sa odporúča 10 dňová intenzívna kúra, trvanie komplexnej je však 1-3 mesiace. Toľko času budete potrebovať na to, aby ustali tráviace problémy a ťažkosti s vyprázdňovaním.

NA ČO SI TREBA DAŤ POZOR V ČASE OČISTY ČRIEV?

Vysoký príjem vlákniny 

Či chceme požadovaný účinok dosiahnuť zmenou jedálneho lístka, alebo doplnkami výživy, takáto očista je podpora prirodzeného procesu, ktorého výsledkom je stolica vhodného množstva a kvality, k čomu treba vláknina. Tá inak poskytuje aj živiny pre probiotické baktérie črevnej flóry, čím podporuje zdravú činnosť tráviaceho traktu. Môžeme ju získať z rôzneho druhu ovocia a zeleniny, napr. z rôznych druhov kapusty a citrusového ovocia, ale užitočné môže byť aj ovocie s vysokým obsahom pektínu, ako hrušky, jablká, egreše.

Už sa naznačilo, že vláknina je potravou pre probiotické baktérie. Ale kto by si bol pomyslel, že nedostatok prospešných baktérií môže mať vplyv aj na naše duševné zdravie? Na toto našli dôkazy vedci Írskej University College of Cork, ktorí vo svojej štúdii, publikovanej v časopise Proceedings National Academy of Sciences informovali o tom, aká úzka spojitosť je medzi probiotikami a neurochemickou činnosťou mozgu. Zo štúdie vyplýva, že konzumáciou potravín s obsahom probiotických baktérií, doplnkov výživy s ich obsahom možno liečiť depresie, zmiernenie úzkosti. Očista colonu tvorí proces, ktorý sa neodporúča vykonávať počas tehotenstva.

Príjem tekutín 

Okrem vlákniny nesmieme zabudnúť na príjem tekutín. Počas čistenia budete musieť denne vypiť aspoň 3 – 4 litre tekutín. Najlepšie nesýtenú vodu, ale pokojne môžeme piť aj čerstvo lisovanú ovocnú šťavu a liečivé čaje. Alkoholu a sýteným nápojom sa v tomto období vyhýbajme, rovnako ako aj sladeným nápojom. Veľkým mýtom je aj pitie slanej vody.  Čistá voda predsa chutí aj samotná.

Nezabudnime: iba prírodne!

Pravidelný pohyb 

Pokiaľ nám to okolnosti dovolia, úspešnosť vo veľkej miere podporuje pravidelný pohyb. I keď tým podporíme aj peristaltiku čriev, rezkejší krvný obeh prospeje celému telu, zvyšuje vylučovanie usadenín, kým kyslík zase priaznivo pôsobí na bunky. Ak nám životný štýl a pracovné zaradenie inak neumožňuje, veľmi zaváži už aj cez deň pol hodiny chôdze. Namiesto auta a prostriedkov hromadnej dopravy sa radšej prejdime, namiesto výťahu zvoľme schody, alebo si organizujme programy zahrňajúce aj fyzickú aktivitu.

Doplnenie dôležitých vitamínov a minerálov 

Dôsledkom zvýšeného príjmu tekutín sa z nášho organizmu vylúčia elektrolyty, a ako dôsledok čistenia čriev sa mimo usadenín vylúčia aj dôležité mikročastice a vitamíny, preto je doplnenie životne dôležité. Počas kúry a aj po nej predstavuje doplnenie pre telo nevyhnutných stopových prvkov dôležité! Pokiaľ si vyberieme kvalitný doplnok výživy, ubezpečme sa, že zloženie zodpovedá požiadavkam.

Zdravá výživa 

I keď očista funguje aj tak, aby bol zmenený štýl života, využime ju na malú zmenu spôsobu života. Stravujme sa zdravo, konzumujme ovocie a zeleninu, vyhýbajme sa sýteným, sladeným nápojom, alkoholu, ťažkým, mastným, sladeným polotovarom plným prídavných látok. Náš organizmus sa za túto starostlivosť odvďačí, a nielen naša kúra bude úspešnejšia, ale po dvoch týždňoch sa zlepší aj náš celkový stav. Ani vlasy neostanú naprázdno, zlepší sa ich vzhľad. Netreba hladovať, postačí iba trochu uvedomelosti za stolom. Zdravie je predsa dôležité.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11396693
https://healthfully.com/189167-herbal-tea-for-colon-cleansing.html
https://www.adelaide.edu.au/news/news44321.html
https://www.pnas.org/content/108/38/16050
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323746.php